'Parijs is een lijdensweg' Irote kans dat inkpop doorgaat Cultuur&Kunst Voor Frédérique Spigt is het nog 'effe wennen' winter duurt lang, maar niet eeuwig )CHONE JcHIJN Dode poes levensecht, fruit om in te bijten Voor het zingen de Waag uit ERDAG 22 MAART 1997 chef jan rijsdam, 071-5356444 Aanstekelijke gospel in Stadsgehoorzaal muziek recensie susanne lammers Concert: Hans Visser Friends: One night hot music. Gehoord: 21/3, Stadsge hoorzaal, Leiden. ,,De opkomst is normaal", con stateert Hans Visser. „Alleen de zaal is wat groter dan waar we normaal in spelen." De Stads gehoorzaal lijkt inderdaad on herbergzaam groot voor het kleine publiek. Er klinkt een akelige zoem, de muziek wordt gemeen scherp versterkt en er wordt vrij slordig geïntoneerd. Zal het nog goed komen? De eerste set van Hans Vissers show rond het thema 'A history of Black American Music' wordt gewijd aan gospel. Na het eerste nummer ben je verkocht. 'It's mighty nice to have a Christ,' zingt Marian Rolle met haar stem van geroest ijzer, die qua hoogte ergens tussen een lage tenor en een bariton in hangt. Het combo weert zich niet al leen danig op piano, bas, saxo foons en gitaar, het munt ook uit in close harmony en doe- wapt aanstekelijk onder de fo rmidabele zang van Marian Rol le. Met grote vanzelfsprekend heid, vrolijk en heel expressief wordt het hele scala van de gospelmuziek vertolkt, dat veel groter is dan je altijd weer denkt. Het gros van de liedjes is meeslepend gek. Na de pauze wordt het meer een allegaartje. De niet-religieu- ze zwart-Amerikaanse muziek wordt voorafgegaan door een instrumentaal setje dat nergens om ertussen gepropt lijkt. Het ontroerendste nummer van de avond valt daardoor extra op. Al Greens om een tedere stem smekende 'For the good times' leent zich eigenlijk niet voor het scheurende, niet heel subtiele geluid van Rolle, maar juist het ontbreken van iedere sentimen taliteit in haar uitvoering be neemt je de adem. Onuit spreekbaar verdrietig, hartver scheurend gewoon. muziek recensie pablo cabenda Frédérique Spigt con la Piccola Orchestra. Gehoord 21/3, Lak Theater, Leiden. Ze omschrijft het zelf als 'rauwe strot, ge streeld door strijkers'. En dat klopt wel een beetje. Voorheen werd die rauwe strot van Frédérique Spigt begeleid door de band 'I've got the bullets'. Maar country in com binatie met rhythm 'n' blues bleek een te krap jasje voor Spigt. Het werd tijd voor een soloproject waarbinnen haar emotionaliteit en haar liefde voor strijkers volledig tot ui ting kwamen. En dus is de geregen leren broek vervangen voor een maatpak, wordt het publiek in het Lak Theater met 'u' aan gesproken en begint de show met een be schaafd 'Goedenavond' in plaats van 'Hallo Leiden!' Vanavond zijn vleugel, contrabas en vio len naast muziekinstrumenten ook decor stukken die allemaal de sfeer van gloedvol eiken ademen. De miniatuur schemer lampjes, de theepot, de ijskoeler. Alles zegt dat hier liedjes zullen worden gezongen zo gestileerd dat ze prima passen binnen het kader van een rokerige ruimte waar liefdes katers worden weggespoeld met sloten cap- pucino. En Spigt geeft het extra cachet. Ze heeft besloten vandaag niet alleen te zingen maar ook te entertainen. Het eerste gaat haar wat beter af dan het tweede. De nummers die ze heeft opgenomen met 'La Piccola Orchestra' zijn rijk gearrangeerd met strijkers en het theater blijkt een na tuurlijke omgeving voor nummers zoals 'How can I sleep' en 'Ride for a fall' te zijn. Frédérique zet nog steeds een indrukwek kende strot op, maar de instrumentatie kan het voorspelbare karakter van sommige composities niet helemaal verhullen. Daar bij komt dat de frontvrouw op het podium overloopt van uitstraling maar enigszins te kortschiet in haar bereik. De strijkersarran gementen in David Bowie's 'Life on mars' hebben het nummer een totaal ander, bijna romantisch, karakter gegeven dat prachtig uitpakt. Maar in het refrein haalt Spigt flink uit om vervolgens iets tegen de noot te blij ven hangen. In een muzikale strijd wint haar geestdrift het steeds vaker van haar precisie. Dezelfde onbeholpen geestdrift steekt in haar praatjes met de luisteraars. Als ze uit leg wil geven over haar persoonlijke beteke nis van Neil Young's 'Coup de Ville' blijft ze halverwege steken. Ze voert gesprekjes in een ietwat onmachtige poging contact te maken met het publiek. Probeert iedereen deelachtig te maken van haar verwarde ge voelsleven. 'We moeten er nog een beetje aan wennen' verontschuldigt ze zich. Voor dat ze Janis Joplins 'Give me wings' inzet schertst ze nog wat over dronkenschap. En je vraagt je af of Spigt zich inderdaad niet iets te veel moed heeft ingedronken. De show blijft dan steken in slordigheid die in het beste geval wordt gemaskeerd door de gedrevenheid van een zangeres die stom verbijsterd raakt door haar eigen emoties, maar toch graag iets wil zeggen. - [Idzame aquarel Van Gogh op veiling Een zeldzame aquarel van Vincent van Gogh komt bin- JÓrt onder de hamer bij het Britse veilinghuis Sotheby's in jden. Het gaat om Récolte en Provence dat sinds 1948 niet erin het openbaar is vertoond. 'Oogst in de provincie' moet iveg 24 miljoen gulden opbrengen. Het wordt daarmee vol- s het veilinghuis het duurste werk van de moderne kunst dat ijs 1990 in Europa is verkocht. euwe bestuurder Christie's mdam Christie's Amsterdam benoemt per 1 juli J. Groen bestuurder. De dagelijkse leiding blijft in handen van de En- ie directeur Edward J. Dolman. Groen, notaris, gaat in deel werken. Sinds 1980 heeft hij al notarieel toezicht gehouden Je veilingen van de vestiging in Amsterdam. nippers architect revisie Plein waag De architect Erik Knippers (33) van het Utrechtse ar- lectenbureau Wouda is door Rijksbouwmeester Wytze Patijn (gedragen als architect voor de restauratie en uitbreiding van loonaangevende voormalige ministerie van Buitenlandse en aan Het Plein in Den Haag. Knippers' ontwerp vertoonde ;ens Patijn evenwicht tussen behoud en vernieuwing. Het ject betreft niet alleen het uit 1741 voormalige Huis van Am- dam, maar ook het Rijksarchief in de tuin. De gebouwen tden benut voor uitbreiding van de huisvesting van de Twee kamer. Overzichtstentoonstelling en film over Comeille Tentoonstelling Chris van der Windt in De Lakenhal ,,Ik ben eigenlijk tegen mu sea. Het is een noodzake lijk kwaad. Ik kan geen an dere formule bedenken, maar het is niet de ideale formule om kunst te zien. Kunst is beweging, kunst is leven, kunst is vreugde, kunst is een schemering. Er zit dynamiek in kunst." Dat zegt Comeille in een speciale film ter gelegen heid van zijn 75ste verjaar dag dit jaar. amstelveen anp De film, gemaakt door Nico Koster en Ed Wingen, is te zien tijdens de Corneille-over- zichtstentoonstelling die giste ren in het Cobra-museum in Amstelveen werd geopend. Hugo Claus, al bijna een halve eeuw met de schilder bevriend, is een van de voornaamste me dewerkers aan de film. Hij reis de naar Parijs om Comeille te ontmoeten. Comeille woont daar al bijna vijftig jaar. „Ik vind Amsterdam een moordstad, maar ik zou er niet willen wo nen. Je moet op een plek gaan wonen waar je enorm gestimu leerd kan worden", zegt de schilder. Maar: „Werken is een beetje lijden en ik denk dat ik hier echt moet lijden, 't Is een lijdensweg voor mij in Parijs, 't Is nooit vriendelijk, 't is hard, 't is hard." De film begint met een ge dicht van Claus over Comeille: „En je hupt, olijke kraai/ en je sleept geverfde veren naar je nest/ omringd door tijgerinnen en je danst om het niets van al les." De vrienden maakten sa men ooit het schilderij Wellusti ge Figuren en de gedichtenbun del Paal en Perk. Samen halen ze nu herinneringen op, zoals aan Elly die Claus lang geleden meenam naar Comeille in Pa rijs. Comeille verhaalt hoe zij Comeille: „Ik vind Amsterdam een moordstad, maar ik zou er niet willen wonen." met een keukenmes op ratten- jacht ging en haar prooi ook in derdaad aan het mes reeg. „Haar gelaat van opwinding bij na leek op dat van een vrouw die die..." „Die klaarkwam", vult Claus aan. De ontmoeting van Comeille en Claus wordt onderbroken door anderen die herinneringen vertellen, zoals Jan Sierhuis. Hij weet nog hoe hij Comeille bij de gaarkeuken in de Amsterdamse Peperstraat ontmoette en later van andere bezoekers hoorde dat Comeille van de honger in elkaar was gezakt. „Ik ging toen naar zijn ateliertje op de Prin sengracht. Hij had vrouwen als deegslierten getekend. Hij zei: ik had een hongervisioen en ik heb dus vrouwen getekend die net zoveel honger hadden als ik." Comeille vertelt dat hij in Amsterdam niet eens een bed had, maar in een doos sliep. „Er kwam een zeer geparfumeerde dame de trap op, op hoge hak jes, weet je wie dat was? Dat was Mary Dresselhuys: ,Goh, wat is dat nou, Comeille die ligt in een kartonnen doos, wat schattig, wat leuk! Appel Karei Appel komt er ook al niet zo best vanaf. Zowel Comeille als Sierhuis herinneren zich la cherig dat er geld over was van de omstreden tentoonstelling van experimentele kunst in 1949 in het Stedeüjk in Amster dam. Appel kreeg dat restant in handen en moest het verdelen, maar hield het meeste voor zichzelf onder het motto: „Ik gebruik ook de meeste verf." foto anp Wel verschillen Comeille en Sierhuis aanmerkelijk over de bedragen waarom het ging. Acte de presence geven ver der Constant, Eugène Brands, Shinkichi Tajiri en Simon Vin kenoog. De film is op video in het Cobra-museum te koop, ge durende de tentoonstelling. Die duurt tot en met 25 mei en be helst schilderijen, grafiek, beel den, keramiek en toegepaste kunst. Het werk komt uit musea en particuliere collecties en veel ervan is niet eerder in Neder land geëxposeerd. Zelfs op het voorjaarsconcert in de Vredes- kerk. Dit blijkt eigenlijk al uit het openings nummer: In Autumn van Tschaikovski. En verder in het concert lijkt het voorjaar steeds verder weg. Helemaal wanneer het orkest een aantal Fryske variaties van Jan de Haan speelt, waaronder een variatie op Midden in de winternacht. Maar halverwe ge dit nummer is het toch even voelbaar: een fris lentebriesje. Het ritme wordt snel ler, de bas minder dominant. De mooie, melancholieke maar donkere winter blijkt echter nog niet voorbij. Agnus Dei van George Bizet staat eerst nog op het programma, één van de nummers die het orkest samen met een koor van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen (Lei den/Oegstgeest) ten gehore brengt. Maar na de pauze breekt de lente toch aan. Met Free World Fantasy van Jacob de Haan is er in het begin nog sprake van nachtvorst, maar wanneer de slagwerker begint te spelen, is er geen twijfel meer mo gelijk. Het huisvrouwenkoor gooit er even later nog een schepje boven op met Danza, danza van F. Durante. Een vrolijk, dansbaar Italiaans nummer, wat de koorleden duide lijk graag zingen. Het laatste nummer dat Werkmans Wilskracht speelt, maakt de jaar cyclus rond, de zomer klinkt door in het zonnige Banda Sucre van G. Orsomando. Maar dat mag ook wel. Het was een lange winter. ise binnenstad zou auto- hier en daar zelfs auto- iden. In plaats daarvan is ttum muziekvrij ge- In een vloek en een Geen inspraakprocedu- isgesprekken, oppositie merende rapporten over ale, economische en cul- ^volgen zoals bij de «e binnenstad. Niets van Un stilte is de stilte in- :n. gen mag nauwelijks luziek worden gemaakt, ai dranklokalen waarin wen geïnvesteerd is in weringen wil iemand leens een akoestische pzijn schoot nemen adecibellenarm kamp- ije. ïa-ondernemers wek- ide indruk dat zij inzit- ide aangescherpte re- roepen in de discussie lborecabeleid niet om tobellen maar om meer ate tappen en schen- moet in stilte worden Uo lang en zo veel mo ppen zijn voor zowel todens als hun repeti- I 'Muziekhuis M123 aan felstegracht verb annen dtvoor zo'n anderhalf gulden verbouwd tot tt parkeerplaats voor lok de afdeling lichte van de streekmuziek- aunog muziekmakend Pieterskerkhof, moet de tod uit en het Muziek loze bandjes uit Lei- toigeving en hun belan- lisaties hierin zo apa- frusten, is verbazing- 1 De rebellen van de tok and roll laten zich In de Waag moet alles uit. Om te beginnen de geluidsinstallatie. als makke schapen gevangen zetten in naargeestige lawaai- bunkers, die ze nog zelf moeten betalen ook. Ook buiten moet het stil zijn, vindt het stadsbestuur. Plein pop, Werfpop en andere pop festivals worden behandeld als samenkomsten van de plaatse lijk heksenkring. Ze worden te gen elkaar uitgespeeld met als inzet een plekje op de evene mentenkalender. Ze moeten eindigen als Sesamstraat begint of uitwijken naar een parkeer terrein aan de rand van de bin nenstad. Niemand hoeft vreemd op te kijken als straks straatmuzikan ten strafrechtelijk worden ver volgd en als cd-winkels hetzelf de worden behandeld als cof feeshops. Nog effe en milieu ambtenaren wordt opgedragen eieren te schudden van zangvo- Pex Langenberg die de binnen stad muziekvrij hebben ge maakt. De eerste is verantwoor delijk voor de bestrijding van geluidshinder, de tweede voor cultuur. Een beetje wethouder cultuur had al tegengas gege ven, had zich tegen de heksen jacht op alles waar geluid uit komt, gekeerd. Maar Langenberg bekommert zich niet om de muziek of de muziekmakers maar om de cul tuur- en muziekpaleizen Daar mee kun je scoren. Als al dat onroerend goed is opgeknapt, een verse lik verf heeft gekregen en geluidsdicht is gemaakt, wordt hij wellicht nog eens vier jaar wethouder cultuur. En De Goede hoopt door een muziek vrij stadshart de klagende bin nenstadsbewoners zo ver te krijgen dat ze straks op (nieuw) D66 stemmen. De enige muziekmakers die nog worden getolereerd in de bin nenstad zijn koren en organis ten. Waarschijnlijk om het CDA te vriend te houden zijn de aan gescherpte regels niet van toe passing verklaard op de gods huizen. Wel op de Waag. Voor dit ge bouw, in de buurt waarvan zich nota bene nauwelijks omwo nenden bevinden en dat samen met de Stadsgehoorzaal moest uitgroeien tot hèt muziekcen trum van de stad, wil de ge meente niet eens proberen een milieuvergunning los te krijgen. Geluidswerende maatregelen zijn te duur en tasten de monu mentale waarde aan, geeft Lan genberg op als reden. Als het1 aan de cultuurwethouder ligt worden in de Waag alleen nog maar wedstrijden punniken voor mond- en voetkunstena ressen gehouden. Voor uw portie levende muziek moet u voortaan de kerk in. Maar vóór het zingen de Waag uit. Een erf, een boerin, een paar scharrelende kippen, een sloot je met een schuit. Wie een lief hebber is van of zich een voor stelling wil maken over het boe renleven in de omgeving van Leiden rond de eeuwwisseling, doet er de komende tijd goed aan een bezoekje te brengen aan het Stedelijk Museum De Lakenhal. Daar is vanaf vandaag een expositie van het werk van Chris van der Windt, schilder van de Leidse School die als geen ander bekend stond om zijn pittoreske plaatjes van het polderlandschap. Chris van der Windt werd in 1877 geboren in Brussel, maar verhuisde na de dood van zijn vader al op jonge leeftijd naar Leiden, de stad van zijn moe der. Hij ging in de kost bij een huisschilder in Aarlanderveen, maar ontwikkelde in het dorp en de weilanden daaromheen een gevoel voor het 'artistieke'. Terug in Leiden vestigde deze autodidact zich permanent als kunstschilder. Tesamen met tijdgenoten als Rosemeier, Van der Nat en Van Driesten trok Van der Windt er met de fiets op uit voor lange tochten door het Zuidhollandse landschap achter Leiden. Als een soort 'nabrander' van de Haagse School ontwikkelden zij daar een eigen variant op het impressionisme, later bekend geworden onder de noemer de Leidse School. Van der Windt schilderde zijn beste werken vlak na de eeuw wisseling, zoals in De Lakenhal ook te zien is. Vooral de aqua rellen in de tussenzaal springen Een stilleven van Chris van der Windt om 'in te bijten'. foto pr eruit. 'De wasdag', 'Tjalk aan een rietkraag' en 'Boerderij aan het water' zijn stuk voor stuk ju weeltjes voor wat betreft kleur en compositie. Ze ademen een sfeer van vervlogen tijden. Maar ook zijn stillevens mo gen er zijn. De dode poes lijkt levensecht, zoals ook het fruit om in te bijten is. Heel opmer kelijk is verder de potloodschets van geringe afmeting met als ti tel 'Gezicht op Leiden'. Het klinkt niet alleen alsof het zo uit het schetsboek van Jan van Goyen is gescheurd - het lijkt ook sprekend op de 'krabbels' van de grote zeventiende eeuw- se landschapsschilder en voor ganger van Van der Windt. Van de 50 werken en werkjes - er hangen ook 'postzegels' tus sen - zijn er 44 afkomstig uit particulier bezit. Sommige daarvan zijn nog nooit geëxpo seerd. Een aardig aspect is dat in de tentoonstelling ook een doek van Laurent van der Windt is opgenomen. Chris van der Windt was bijzonder gehecht aan zijn enige broer, die overi gens veel minder getalenteerd was dan hij. Na diens dood in 1916 trok de schilder zich terug uit het open bare leven. Hij leefde als een kluizenaar. In de Pioenstraat werd hij als zonderling be schouwd die kinderen angst in boezemde. In 1952 overleed hij, berooid en eenzaam. Op zijn overzichtstentoonstelling drie jaar eerder, was hij niet eens meer komen opdagen, zo ver stond hij van de mensen. Tentoonstelling Chris van der Windt. Stedelijk Museum De Lakenhal. Van 22 maart tot 26 mei. Schilderijen, aquarellen, tekeningen, etsen. Op maandag 31 maart, tweede Paasdag, geeft Elsbeth Veldpa- pe om 14.00 uur in het muse um een lezing over Chris van der Windt, over wie zij een mo nografie schreef. gemeente bevoegd zo'n be schikking af te geven. Dinsdag begon de Raad van State in Den Haag aan de be handeling van de bezwaren. Omwonenden keren zich tegen de milieuvergunning aan orga nisator Megaland. De vergun ning is tijdelijk, er mag twaalf jaar rond Pinksteren een drie daags popconcert worden gege ven. Maar buurtbewoners en een naburige horecaondernemer hebben er hinder van. Als het concert zonder de vergunning wordt gehouden moeten orga nisator en de Stichting Festivals Limburg drie ton op tafel leg gen. Dit op basis van een eerde re gerechtelijke uitspraak. Dit geld verdwijnt in de kassa van het klagende .horecabedrijf, meldt de gemeente. het woord 'harmoniekapel' beelden ich ziet van opgedofte marcherende anten die de straten vullen met vrolij- lige muziek, is bij Werkmans Wils- aan het verkeerde adres. Werkmans acht loopt niet, maar zit. En de leden i orkest spelen over het algemeen die toch wat meer doet denken aan n bladeren en paddestoelen in "het an muziek waar de zon in doorklinkt. milieuvergunning voor sop 1997 wordt vernietigd, er een gedoogbeschikking In de plaats. Dan kan dit li Evenement doorgaan. De lente Landgraaf heeft dit idgemaakt. gemeente is overigens ivol gestemd' dat het niet hoeft te komen. Verwacht dat de Raad van State op pril niet aan de tijdelijke iivergunning tornt. Dit Ide klagers hun bezwaren het tijdelijk karakter van irgunning inmiddels heb- ingetrokken, aldus Land- "1 rigens ligt er geen kant- aldus de Er uitgezocht hoe dat in moet gaan. Wel is de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25