■■■■FkoMENIN Efteling-sprookje gaat nooit verloren Toerisme Leerling-vèrt hangen aan de lippen van sprokeni Ab Kok ZATERDAG 22 MAART 1997 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN RICHTEN Luchtfietsen De moordende concurrentie in de lucht vaart leidt soms tot opmerkelijke aanbie dingen. De Indonesische maatschappij Garuda biedt reizigers gratis vervoer aan voor hun fiets. Andere sportieve uitrustin gen als golftas, ski's of surfplank mogen ook voor niets mee. Mits het extra gewicht be perkt blijft tot twintig kilo. Chambre d'Höte heen. „Gebruik je stem, je han den, je zintuigen, zoek oogcon tact met het publiek", corrigeert hij de Heemsteedse Pauline Ra- damaker als ze haar verhaal met te weinig beleving doet. „In mijn vak", werpt de juriste te gen, „kan ik moeiteloos een uur vol kletsen. Daarbuiten gaat het me minder eenvoudig af." Roomse stopverf Het gezelschap zuigt Koks aan wijzingen op als een spons. „Laat het verhaal leven", spreekt-ie de Amersfoortse Ag nes Witte aan wanneer ze de te kening op een ansichtkaart moet beschrijven. Om zich ver volgens tot de groep te wenden: „Speel met je fantasie, maar be waak het magische gegeven. Moraliseer niet te veel. Plamuur het niet dicht met Roomse stop verf." Gelachen wordt er eveneens. Niet alleen in de vrije uurtjes. Ook tijdens de verschillende sessies wijst Kok op het belang van humor in de verhalen. „Dat is de jus over de boerenkool. Vertellen is vooral ook verma ken. Maar voorkom dat het een cabaretvoorstelling wordt. In dat opzicht is de afsluitende missie een schot in de roos. Ab Kok wil dat iedereen op de slot middag een verhaal vertelt. Om zich daarop voor te bereiden verspreiden de vertellers in spe zich in de ochtenduren links en rechts over het landgoed. Wille keurige passanten ontwaren een bonte stoet van acteurs, die in een soort klein open lucht - theater vol passie de liefde met het métier bedrijven. „Iedereen wil scoren", lacht Kok als hij zich even laat zien. Even later blijkt dat het gezel schap in drie dagen veel heeft geleerd. Natuurlijk heeft Ab Kok opmerkingen als het ei is ge legd. Maar die vallen in het niet bij de kleurrijke show van de as pirant-vertellers, van wie de Velsense Elisabeth Nederlof al len naar de kroon steekt. Haar sprookje over een tot de hon gerdood veroordeelde man boeit mede door haar li chaamstaal en expressie tot de laatste zin. „Jullie kunnen nu de baan op", komt Ab Kok aan het slot van de ruim drie uur durende zitting terug op de proloog van de workshop. „Bergje schaatsen niet op als er geen ijs ligt. Blijf trainen en ga anderen verma ken." Margreet van der Krogt kan haast niet wachten. „Ik sta te popelen om het in de praktijk te gaan waarmaken." Informatie: Stichting OERR: 023 - 52 84 83 9 (Ab Kok) of 02 55 - 52 33 54 (Hessel Veldman). Uitgeblust hangen ze zaterdag nacht in vrije-tijdskleding en pantoffels rondom de open haard in een van de talrijke ka mers van het rustieke chalet. De bourgondische uitspatting op de kennismakingsavond en de intensieve vertelsessies the day after hebben hun tol van de deelnemers geeïst. De sfeer roept om een verhaal om 'op verhaal' te komen. En dat komt er ook. De lichten worden ge doofd, de kaarsen ontstoken en het vuur opgepord. Knapperen de houtbloldcen begeleiden meesterverteller Ab Kok als hij zijn fantasie de vrije loop laat. Moeiteloos deint zijn gehoor mee op de emoties, gezichts-ex- pressies en lichaamstaal, waar mee de Heemsteedse 'sproke- nist' de lugubere vertelling over een moord uitbeeldt. De gelaten stemming slaat om. Griezelen is kennelijk net zo opwekkend als dromen van de prins op het witte paard. Zijn tweede mythe heeft een wolijker thema ('An ders kunnen sommigen mis schien de slaap niet vatten'). Kok: „Wat is er nou mooier en leuker dan mensen vermaken en boeien met vertellingen. Ik geniet als ik anderen zie genie ten." Mythen, legenden, sagen en sprookjes. Al jaren trekt Ab Kok door het land om bejaarden, ge detineerden, kinderen en thea terbezoekers te entertainen met zijn verbale kunsten. Maar ook zijn 'slaap-maar-zacht-service', waarbij hij aan de rand van het bed mensen met zijn verhalen meeneemt naar dromenland, is een groot succes. Hij haalde er zelfs het internationale nieuws mee en werd in een adem ge noemd met zijn vriend en grote voorbeeld Willem de Ridder. „Ik zou nooit meer wat anders wil len doen", benadrukt de ex-le raar. Als mens ben ik door dit werk enorm gegroeid." Begeestert Over respons heeft hij tijdens zijn (eerste) vertel-weekeinde in het Belgische Spa niet te klagen. De deelnemers, allen midden dertigers en veertigers, laven zich met ongekend enthousias me aan de magische bron van de vertelkunst. Zijn gehoor in de toeristenplaats bestaat uit publiek dat een ongekende drang en behoefte heeft zichzelf te verrijken met oeroude verha len. Of zoals de Utrechtse Elly Woertman het doel van de mis sie van de cursisten verwoordt: „Ik wil dat de mensen aan mijn lippen hangen als ik wat vertel." Kok is daarvoor de ideale leer meester. Hij vertelt en doceert 'Vertellen is een kunst, maar wel een die te leren valt', meent de Heemsteedse meesterverteller Ab Kok. In het Belgische toeristenoord Spa organiseert hij namens de Haarlemse Stichting OERR driedaagse vertel-workshops voor wie de kneepjes van het vak onder de knie wil krijgen. Een tiental deelnemers, afkomstig uit Haarlem en omgeving, Zoeterwoude, Amersfoort en Laren, schreef er voor in en kwam laaiend enthousiast terug. „Ik sta te popelen om het zelf in de praktijk te brengen." Ab Kok: „Vertellen is vooral ook vermaken." foto i op een manier die begeestert. j Hij doet dat in een decor dat bij uitstek geschikt is voor zijn ge- dachtenspinsels: een statig uit 1882 daterend chalet, gelegen op een heuvel, net even buiten het centrum van Spa. Het kapi tale pand heeft een grandeur, die onder meer ook afstraalt van het monumentale badhuis en het rustieke casino in het ou de stadshart. Bovendien biedt het landhuis een fraai uitzicht op de lom merrijke streek en de 'Thermen van Spa'. De Nederlandse Geer- teke Verkade (65) kocht de wo ning in '90 voor 350.000 gulden. Sindsdien vormt Chalet d'Hirondelles de uitvalsbasis voor allerlei activiteiten, waar onder de sprookjesweekeinden, avontuurlijke wandelingen en vertelworkshops van Ab Kok en de IJmuidense musicus Hessel Veldman. Veel tijd om de schoonheid van het landschap op te snuiven krijgen de aspirant-vertellers overigens niet. Daarvoor is het programma te overladen. Het blijft bij een korte wandeling naar het hoogste punt van Spa en een uitstapje naar de rom melmarkt. „Ik kom wel een keer terug voor de omgeving", bena drukt de Zoeterwoudse onder wijzeres Margreet van der Krogt. „Ik ben hiér om iets te le ren." In dat opzicht komen de deel nemers volledig aan hun trek ken. Zeven wouwen en drie mannen, onder wie drie echtpa ren, werken zich in het zweet om de kneepjes van de vertel kunst onder de knie te krijgen. „Vertellen is als schaatsen", houdt Kok de deelnemers voor. „Je leert het door het te doen." Dat gebeurt dan ook heel inten sief. Verdeeld over twee groe pen geven ze zich over aan de verschillende werk- en spelvor men. „Ik heb lang getwijfeld of ik wel zou gaan", zegt de Haar lemse Carolien Voerman, „maar 'nited photos de boer poppe de boer ik heb uiteindelijk de schroom overwonnen. Ik denk dat ik er iets aan heb in mijn werk als verpleegkundige." En zo heeft iedereen z'n eigen reden. „In contact met anderen sta ik er vaak buiten", weet Jan van den Brink uit Laren. „Met deze cursus hoop ik voller in het leven te staan." Zijn wouw Ag nes zit op de lijn van Margreet van der Krogt. Beiden werken in het onderwijs. „Met de techniek die me hier wordt aangereikt, wil ik proberen de kinderen te boeien met mooie sprookjes." Van enige gêne is geen sprake. Wel van gezonde spanning. Ab Kok helpt ze over elke drempel Het gevoel van honderden naaldjes die prettig in je buik prikken als het karretje in snel treinvaart de achtbaan volgt. Of de teleurstelling achteraf als je net niet durfde in te stappen. Het sprookjesbos dat je terug voert naar je kindertijd. Iedere bezoeker aan de Efteling heeft zo zijn eigen herinneringen aan het attractiepark. De Efteling opent donderdag 27 maart voor het 46ste achtereen volgende jaar zijn poorten. Jan van Meel (53) heeft er daarvan twintig meegemaakt. Hij begon als medewerker op seizoensba sis en klom op tot hoofd parkat tracties en entree. Het lag in eerste instantie niet in Van Meels bedoeling om altijd bij het 'Sprookjesbos in Kaatsheu vel' te blijven werken. Nu wil hij blijven tot hij in de VUT gaat. „Of je loopt na drie maanden huilend weg, of je krijgt een Ef- teling-kick: het gevoel dat het park een stukje van jezelf is. Van Meel begon bij de stoom- carrousel, in die tijd de hoofdat tractie. Verder waren er een roeivijver, een speeltuin en het sprookjesbos. Een jaar later werd hij bevorderd tot bos wachter. „We waren met zijn drieën, echte beveiliging was niet nodig. Het was een fantas tisch publiek. Ik fietste door het park en was een waagbaak voor de bezoekers. Er kwamen gezin nen, groepen kinderen en af en toe liep een verliefd stel door het sprookjesbos. Als er al een opstootje was, dan was het om dat ze goudvissen in de vijver aan het vangen waren." Gescheiden In die periode ook dienden mannen en wouwen in de Efte ling nog gescheiden te zwem men. Van Meel: „Als iemand over het hek klom om aan de andere kant te komen, moest ik ingrijpen. En af en toe zwom een dame topless, wat echt niet kon in die tijd. Dan moesten we haar ervan overtuigen het bo- venstukje weer aan te trekken zonder dat ze kwaad werd. Ook gebeurde het wel dat iemand 's morgens woeg over de afraste ring klom om binnen te komen. Ik heb een keer twee jongetjes gepakt die meteen begonnen te huilen. Ze zeiden dat hun moe der een uitkering van de sociale dienst had en dat hun vader was overleden. Ik heb ze maar laten lopen." Eind jaren zeventig bleek dat een sprookjesbos met een speeltuin voor sommige bezoe kers onvoldoende aantrekkings kracht had. Herman ten Brug- gencate (76), in die periode di recteur van de Efteling: „De Ef teling zat in een soort rustperio de. Het aantal bezoekers bleef rond de één miljoen steken, want tieners bezochten de Efte ling niet. Die groep zag je pas weer terugkomen als ze ge trouwd waren en kinderen had den. Daar moest wat aan ge daan worden." Het attractiepark verlegde de koers om nieuwe jeugdige be zoekers te trekken. Het spookslot was de eerste attractie buiten het sprookjesbos. Daar na ging Ten Bruggencate in de VS op zoek naar meer nieuwe I attracties. „Ik zag iets wat ik on middellijk wilde hebben. Een achtbaan, waarvan ik erg onder de indruk was. Zoiets hadden we nog niet in Europa. In 1981 I is daaruit de 'Python' geboren." Het personeel had aanvankelijk moeite met de thrill ride. En het bestuur en Anton Pieck, de ont- werper van het sprookjesbos, stonden evenmin te trappelen van enthousiasme. Ten Brug- gencate: „Maar toen ze zagen I dat de Python een succes was, was iedereen wel zo eerlijk om i toe te geven dat deze verande- ring nodig was. Er kwamen I meer bezoekers, in 1983 zo'n 2,3 miljoen. De Efteling was vol wassen geworden. Van Meel werd benoemd tot chef van de Python. Hij vertelt: „Waar je ook kwain buiten de Efteling, iedereen had het over de Python. De jeugd kickte op de Python. Sommigen gingen er wel veertig keer per dag in. Er meldde zich ook een ouder echtpaar, de vrouw was 91 en de man 89, dat er in wilde. Ik vroeg aan hen of ze wel wisten waar ze instapten en zei dat hij over de kop ging. Maar een ritje in een achtbaan wilden ze nog eenmaal in hun leven meema ken. In tegenstelling tot sommi gen, die bleek uitstapten, kwa men zij er lachend uit. Ze kre gen een diploma omdat ze het hadden aangedurfd. Toupet Ook zag Van Meel eens hoe een man met een dikke bos haar in de Python ging en er met een kale kop uitkwam. „Hij schaam de zich vreselijk. Hij kwam naar ons toe om te vragen of we op het dak wilden kijken waar zijn toupet lag. Sinds die tijd hangt er hier een bordje dat waar schuwt tegen het verlies van losse voorwerpen." Begin jaren tachtig werd het sprookjesbos uitgebreid met meer spannende attracties, zoals de Bob-baan en de Pirana, een wildwaterbaan. Van Meel: „We trokken opeens grote aan tallen jongeren. Die liepen niet in de pas, zoals anderen. Eerst namen de mensen overal de tijd voor. Dat was over. Ze wilden alles gedaan hebben voor ze weer naar huis gingen. Zodra we open gingen, rende de jeugd meteen naar de wildwaterbaan. Nou, dat gaf een stofwolk... Het zelfde met 'Droomvlucht'. Men sen liepen in het begin door de hagen heen om er zo snel mo gelijk te komen. Daar kon geen bewaking tegenop. Midden jaren tachtig wilde de Efteling haar oorspronkelijke identiteit verstevigen. De sprookjessfeer van het kasteel van Doornroosje, het spookslot en de Indische waterlelies moest overal in het attractie park kunnen worden terugge vonden. Dat resulteerde in 1986 in de Fata Morgana, een boot reis door de verboden Oosterse stad. De sprookjes van duizend en-een-nacht worden hier le vensecht verbeeld door buik danseressen, krokodillen, een kashba en schatkamers. Ten Bruggencate: „Er kwamen steeds meer grote attracties, maar we hebben altijd gestreefd naar een balans. Aan de ene kant avontuur, aan de andere kant een rustige sprookjesachti ge sfeer." Dat dit principe nog steeds geldt, blijkt uit de bouw van een in 1998 te openen attractie, die de naam Vogel Rok krijgt. Vogel Rok is een gigantische roofvogel die een rol speelt in de reizen van Sindbad de Zeeman en die in de Efteling de ingang zal gaan bewaken van een overdek te, pikdonkere achtbaan. Het komende seizoen zal een expo sitie van oude Eftelingfoto's on getwijfeld veel aandacht trek ken. Hoofd public relations Ka rin Koppelmans: „Dat is de kracht van de Efteling, meegaan met de tijd zonder dat het sprookjes-imago verloren gaat. Het Land van Laaf is een van de Efteling-attracties in een sprookjesachtige sfeer. foto hans van weel In het Franse Nogent-sur-Seine (Champag- ne-Ardenne) is de eerste Chambre d'Höte op een woonboot geopend. De kamers zijn voorzien van douche en toilet; in de lounge brandt op kille dagen een open haard. Het 'botel' staat geregistreerd bij Gïtes de Fran ce en een kamer kost 400 francs voor twee personen (inclusief ontbijt). Vakantie-oppas Wie voor de komende vakantie een be- trouwbare oppas zoekt voor zowel huis als huisdier, kan ook nu weer terecht bij de Landelijke Oppas Centrale (LOC). De Gro ningse organisatie brengt via een eigen computerbestand vraag en aanbod bij el kaar. Deelnemers (oppassers en oppas-zoe- kenden) betalen een jaarlijkse contributie van 115 gulden, worden opgenomen in een 'uitdraai' die elke week wordt bijgewerkt en vallen automatisch onder het garantiefonds dat maximaal duizend gulden uitkeert als er sprake is van schade of plotselinge annule ring. Het bijna twintig jaar bestaande LOC telt vijfduizend deelnemers in zowel Neder land als België. Informatie: LOC Groningen, telefoon 050 - 31 33 53 5. WV-gidsen Kort achter elkaar verschenen dit voorjaar 24 WV-gidsen van de belangrijkste vakan- tiegebieden van Nederland. De brochures verschaffen de gebruikers uitgebreide toe ristische informatie over de betreffende streek, maar ook worden er suggesties gege ven voor fiets- en wandeltochten. De 24 gidsen bestrijken bijna geheel Nederland, kosten tussen de 4,50 en 6,50 gulden en zijn verkrijgbaar bij zo goed als alle VW- en ANWB-kantoren. Charterbij lage Nautique Het februari-nummer van het watersport- magazine Nautique bevat een bijlage met daarin een uitgebreid overzicht van tal van mogelijkheden van vaarvakanties met een huurjacht. De vijftig pagina's tellende brochure beperkt zich daarbij niet tot de wateren van Europa. Ook het Caribisch ge bied en het Verre Oosten worden uitgebreid belicht. Het aanbod wordt toegelicht met kaarten van de beste vaargebieden. Vaccinaties voor Oman Niet alleen het strand van Oman trekt veel toeristen, maar ook de vele, met zorg geres taureerde kastelen. foto rob van den dobbelsteen Toeristen die naar Oman reizen (en dat worden er de laatste tijd steeds meer) wordt aangeraden een vaccinatie te nemen tegen hepatitis A, DTP en buiktyfus (bij een ver blijf van langer dan twee weken)Dat valt op te maken uit het laatstverschenen bulle tin van Tropenzorg uit Almere. Ook is een bescherming tegen malaria noodzakelijk. Het risico op bilharzia door zwemmen in de binnenwateren (oases) moet niet worden uitgesloten. Informatie: Tropenzorg, telefoon 036 - 53 34 71 1.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24