Een zuiltje bloem Beetje bont siert de tuin GlOEN^lK 1— 42- ;ti Tuinieren Uiverstones 1 Toogscherm ZATERDAG 22 MAART 1997 Laten we elkaar vooral niets wijsmaken. De kuip- en potten- - mode is op een verkeerd mo ment in ons leven gekomen. Juist in een tijd waarin we dro men van meerdere keren per jaar er even uit, zitten we met potten en kuipen die onze zorg geen dag kunnen missen. Im mers, als er iets is dat een be roep doet op veel zorg, dan is het wel de plant in een meestal te kleine pot die om water smeekt als het droog is en be scherming tegen regen wil zo dra het nat is. Toegegeven: ze zijn vaak mooi, soms onmisbaar als we veel terras of balkon hebben. Maar een zorg blijft het. Vorig jaar heb ik dan ook uitgebreid geschreven op welke manier je van dit zorgenkind een mooie bloemrijke piramide kunt ma ken. Dit jaar doe ik het anders. Dit jaar schrijf ik voor de bezitters van een tuin. Die kunnen een of meerdere bloemzuilen maken om de tuin te verrijken. Het staat heel mooi, is betrekkelijk GREET BUCHNER weinig werk en... weer eens iets anders. Dus nu: een zuiltje la thyrus, op een goede plek in de tuin. Om te beginnen schaffen we ons kippengaas aan, of mooier, geplastificeerd gaas van rond 1.80 m hoog. Hiervan ne men we 1.20 of 1.50 m. Daarvan buigen we een zuil. De uitein den van de ijzerdraden buigen we met behulp van een nijptang om elkaar heen. Op de plaats van de zuil spit ten we de grond diep om. La thyrus wortelt diep. Dan zetten we onze zuil 10 cm diep in de grond en eventueel nog vast met een enkele haak. Daarna gaat er om en binnen de zuil nog een laag goede grond of compost. De lathyrus zaaien we nu binnenshuis. De verwarming is nog aan, dus is er volop warmte voor het kiemproces. Maar eerste vijlen we de zaadjes stuk voor stuk met een nagel vijltje iets aan, dan leggen we ze een nachtje in water en dan pas in potjes of eierdoosjes, gevuld met goede grond en iets zand. Vochtig, maar niet te nat hou den. Afdekken met plastic tot de kiemen zichtbaar zijn is prima. Als de kiemblaadjes uit de klui ten gewassen zijn, wordt er ver pot. Eierdoosjes gewoon uit el kaar knippen en de plantjes met inmiddels zacht karton en al in een grotere pot. Eventueel kun nen we na verloop van tijd nog een keer een grotere behuizing maken voor onze kiemelingen. Ze mogen immers pas na de nachtvorst naar buiten. Als de planten ongeveer 8 cm hoog zijn, worden ze getopt. De plan ten komen op onderlinge af stand van 20 a 25 cm. De hoofd tak binden we aan en we hou den tijdens het opgroeien twee zijtakken die we mooi vervlech ten met de zijtak van de buur- lathyrus. De allereerste bloemen wor den ook weggeknipt, ook al gaat ons dat aan het hart. We hou den de bloemen pas als er vier knoppen op één stengel zijn. Vanaf dat moment kunnen we volop plukken. Dat voorkomt zaadvorming en zaadvorming kost zoveel energie dat de plant ophoudt met bloeien. Ze heeft immers haar taak, voortzetting van de soort, volbracht. Denk erom dat lathyrus in een vaas altijd alleen in een bodempje water mag staan. Het water kruipt immers langs de harige stengel omhoog en laat vaak de bloem smetten. »Wie tot diep in de herfst bloe men aan de zuil wil hebben, die zaait begin juni nog eens en zet nieuwkomers tussen de oudge dienden. Dat er geregeld bijge- mest dient te worden spreekt vanzelf. Overigens kan men precies hetzelfde grapje uitha len met Thunbergia. Dan heeft men een gele zuil. Heesters met bont blad hebben een streepje voor. Niet dat het altijd om strepen gaat. Vlekken, stippels of randjes komen ook voor. Opvallend is het blad in elk geval. En als het een groen- blijvende heester betreft, dan nog het hele jaar door. De sierwaarde die bont blad aan heesters geeft is in het bij zonder welkom op zon-arme plekken. Natuurlijk moet er wel voldoende licht komen, anders loopt de bontheid van de struik terug. Met andere woorden: de groene bladkleur krijgt de over hand. Omdat bont blad een enigszins onrustige indruk geeft, moet het mate worden toegepast in de tuin. Zonder twijfel is Aucuba japoni- ca 'Variegata' de meest bekende bontbladige heester. Vanwege zijn bescheiden afmetingen en gemakkelijke groei past hij in el ke tuin. Het blad is het mooist op beschutte, licht beschaduw de plekken. De grote en kleine vlekken en stippels zijn helder geel. Soms komen er vruchten voor, tamelijk groot en glan zend helderrood. Meestal zijn ze niet zo talrijk. De Aucuba komt het best tot z'n recht te gen een donkere muur of schut ting. De Elaeagnus, de olijfwilg, groeit zelfs op arme zandgrond nog prima. Dankzij zijn leerach tige blad, zilverkleurig geschubd aan de onderkant, gedijt deze heester ook bij weinig water. Zoute zeewind is evenmin een probleem. De Elaeagnus ebbin- gei 'Gilt Edge' heeft een geel ge rand blad. Ilex, groene of scherpe hulst, is inheems in ons land. Als flinke struik of kleine boom past zo'n groenblijver goed in de tuin. In grote tuinen verdient het aan beveling de hulst in groepen bij elkaar te planten, omdat er dan De sierheester Aucuba japonica 'Variegata' is ideaal voor een sombere plek. meer rode bessen zullen ont staan (kruisbestuiving). Een geelgerande hulst, zoals Ilex aquifolium 'Golden van Tol', maakt ook bessen, maar wordt toch in de eerste plaats vanwe ge z'n blad aangeplant. Bonte hulst vraagt wat meer licht (zon) dan z'n groenbladige soortgenoten. Een Ideine struik, zoals Pieris, is niet alleen geschikt voor de tuin, maar kan ook in een pot worden gezet ter opluistering van terras of balkon. Dit struikje behoort tot de familie van de heide-achtigen en dat betekent dat de plant zure, humusrijke grond nodig heeft. Het blad van Pieris 'Flaming Silver' is opval lend roodachtig bij het uitlopen. Als het blad in de loop van de zomer naar groen verkleurt, ontstaan ook de roomkleurige randen. Vraag en antwoord Toen ik nog klein was héél lang geleden verzamelde ik de Heine okselknolletjes van het speenkruid. Ze deden dienst als aardappelen in mijn poppen keuken. Waarom ik dit schrijf? Mevrouw A.G. Duursma-v.d. Bunt uit Haarlem heeft last van speenkruid in het gazon. Elk neer. Om te beginnen zou laten bloeien. Niets vrolij ker dan die helgele bloempjes deze plant. Maar daarna als een haas alle plantjes uittrek ken. Vooral alle takjes verwijde- en niet op de compost. Want in de oksel van de glan zend groene blaadjes zitten de knolletjes die voor verdere ver spreiding zorgen. Mochten er door al dat uitroeien van een onze lieflijkste wilde plan-, ten kale plekken in het gazon ontstaan, geen nood. Goede grond, graszaad, aanstampen, nathouden en het wordt weer groen. Heel veel dank voor de uitge breide inlichtingen over eventu ele begroeiing van tuinen aan zee. Afkomstig van CJL Korver uit Zandvoort. De reeds ge noemde olijfwilg en de egelan tier blijken het in Zandvoort goed te doen, evenals de Japan se sierkwee. Verder was er een kopie bijgevoegd van een artikel van Muller-Izerda in Libelle. Daarin staan naast zeer veel planten die het in de buurt van de zee goed doen, ook een aan tal die eventueel als haag zijn te grbruiken: Juniperis Chinensis, meidoorn, vlier, bottelroos, kar dinaalsmuts en de reeds ge noemde egelantier. Samenvat tend: er is dus keuze te over voor haagbeplanting van tuinen dicht bij zee. Nogmaals veel dank voor de hulp die geboden werd. Een schrijven naar mijn hart ontving ik van de persvoorlich ter van de gemeente Bloemen- daal, Wim Burggraaf. Hoofd thema: zuinig met bomen. On der het motto: 'méér licht in huis en tuin' willen mensen een boom kwijt of tenminste flink insnoeien. Daarvoor is een ver gunning nodig. Wordt er ge snoeid dan moet dat zeer des kundig gebeuren, anders kan er schade aan boom en omgeving ontstaan. Degene die de op dracht geeft om te snoeien blijft verantwoordelijk. Daarom het advies: - Vraag eerst inlichtingen bij de sectie groenvoorziening in getrommelde klinkers 15x5x7,5cm. d te f)29 ,os fl32 (1232 st.) \jj per stuk \jp VAN DU1JN 180x180 cm. tuinafscherming met overlappende lamellen Biezenweg 70, Santpoort (N), Tel. 023 - 537 61 90 de eigen gemeente. Daar zijn goede vakmensen aanwezig die de juiste voorlichting kunnen geven. - Vraag bij de eigen gemeente of bij de Bomenstichting (tel. 030 - 23 40 77 8)Donkerlaan 17, 3511 KB Utrecht, naar na men eil adressen van erkende boomverzorgingsbedrijven. - Bedenk vooraf vooral welke boom gesnoeid moet worden en wat precies de bedoeling is van deze ingreep. Dit zijn dan, zeer in het kort, de belangrijkste adviezen uit de brief waarin nog veel meer we tenswaardigheden staan. Maar die bewaar ik voor een artikel over snoeien in het algemeen in de snoeitijd bij uitstek: de herfst. In elk geval zeer veel dank voor deze inlichtingen. 1 B I A N R E T D 2 E B L R 1 O O D 3 P L E 1 N F T D 4 K E W 1 A A S D 5 I B E U U D R T 6 S E T 1 R P T E 7 B R C 1 T A P S 8 I D T E U G E N 9 B R U L 1 A D T 10 S I P O E R E T 11 D E W N A O A S 12 S P V 1 E T S R 13 W P A 1 L N E T 14 P N E 1 N E G R OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let- irmen van boven naar be leden en van links naar rechts «en citaat. Horizontaal: hoofddeksel; 2. voedingsmid- tel; 3. vloerlijst; 4. boos; 5. stadswijk; 6. nauwgezet; 7. slaapplaats; 8. schermwapen; 9. 'touw in ondertrouw; 10. ladder- trede; 11. mal; 12. scherpzinnig; 13. verfbordje; 14. vrucht. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ &FS7F F&/7S, 'K VFF MAA/ 0MT/V[0£-r UAAJ M//F /K //V ^5V WFFK/WEEK. OVFK. £>F /VATCJU& /SF8 ÓFLFFKP vAAJ JOU //V T/FA/ JAA/2. N. FAT //O A//FT OA1JF TF OF ZO, FOOK /SFT /S OFWOOAJ /-/FT CDA/STA - TFfZFA/ JAJV FEA/ ££/T. F/FZO, DFZF FF/FT VOO F^FA/ F>FE>FVfi> UW FA/JOAAJ <3A IK VAAJ 1W tVFFKFVF FFU/F7FV. TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Marten Toonder heeft te kennen gegeven dat hij illustratie 4560 inclusief tekst laat vervallen). De tuinparasol geraakte nu tussen de stammen van het woud - en na enig gedobber lag hij stil naast een grote steen. „Hier ga ik er uit", zei Tom Poes, op de rots springend. „Ik ga die dwerg opzoeken, want hij is de enige die heer Bommel kan helpen." „Dan zult ge alleen moeten gaan", zei de markies. „Ik heb geen behoef te om deze onderwereldfiguur op nieuw te ontmoeten. En hulp zult ge van hem niet krijgen; het ventje is door en door slecht. Toch wens ik u succes; want de wroeging kwelt mij. Ach, ik had de ring nooit moeten af staan aan een onvolwaardige! Ik had mij moeten offeren voor het vader land!" Een kakelend lachje onder brak zijn woorden en een klein on ooglijk mannetje sprong op de steen. „Ach, ach!" riep het, „de edele heer praat over wroeging. Maar de pret straalt hem de ogen uit. Hij is blij, jonge Poes! En trots is hij ook! Hij is er fier op, dat hij een even grote suk kel heeft gevonden als hij zelf is!" „Fi done!" prevelde de markies ver blekend. „Dat gaat te ver. Ik zal er op toezien, dat dit bos wordt opgeno men in het bouwplan van de ge meente." Met deze woorden stiet hij zijn zonnescherm af, zodat hij lang zaam het verhaal uit dreef. De dwerg wees hem joelend na en Tom Poes keek verbaasd naar het opgewonden ventje. „Het lijkt wel of je het leuk vindt", zei hij. „Nu, ik vind er niets aan, hoor. Die Pikkin-ring is een mis selijk ding, helemaal niet grappig." „Hij laat de waarheid zien!" zei het mannetje. „Hij toont de verborgen hebzucht. En dat is altijd grappig." H E W R DOOR JAN VISSER We zitten vandaag waarschijnlijk tijdens de ochtend alweer in de wolken. De bewolking, waaruit later vooral in het noorden wat (mot)regen kan vallen hangt samen met een frontaal sys teem dat zich gisteren nog ten westen van Schotland bevond en vandaag boven de Noordzee arriveert. De wind gaat uit het zuidwesten waaien en neemt geleidelijk toe tot matig en aan de kust vanavond tot vrij krachtig. De temperaturen lopen op tot omstreeks 7 graden. Morgen trekt een kleine depressie over de Noordzee. Het ge volg is opnieuw enige tijd regen en langs de kust een krachtige wind uit zuidwestelijke, later west tot noordwestelijke richting. Windrichting en sterkte zijn overigens nog met onzekerheden omgeven omdat de depressie op de Noordzee wel eens zou kunnen opvullen en vertragen. De temperaturen stijgen tot omstreeks 9 graden. Ook op maandag houden we het waarschijnlijk niet droog. Over het verdere weersverloop valt echter nog weinig con creets te zeggen. Hoogstwaarschijnlijk blijft het vooralsnog wisselvallig weer met periodiek regen. Voor de ontwikkelingen richting Pasen lopen de visies sterk uiteen. Een deel van de atmosfeermodellen voorziet koudere en drogere weersomstan digheden; de Duitse computers zinspelen op een overgang naar een weertype met oplopende temperaturen. Kortom het kan nog alle kanten op voor het weekeinde waarin centra zoals de Keukenhof hun poorten voor het publiek openen. Gisteren vielen er tijdens de ochtend nog een paar buien. Daarna kwam er gaandeweg meer hemelblauw en was het op plaatsen in de luwte goed uit te houden: niet in de laatste plaats vanwege de sterke instraling. Tenslotte nog enkele re- gencijfers van KNMI stations over de maand februari: Roelo- farendsveen 82 mm, Hoofddorp 77, Katwijk 69, Lisse 66, Lijnden 65, Heemstede 63 en Zandvoort 62 mm. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag van het zuidwes ten uit een toenemende kans op regen of sneeuw. Vooral zondag in het zui den veel wind en regen. In opklarii het binnenland overdag meest lichte vorst; in het zuiden maxi ma rond plus 4 graden. Zaterdag op de meeste plaatsen droog. Later vanuit het zuidwesten toe nemende bewolking en zondag van tijd tot tijd re gen of sneeuw. Vooral in Maxima op de meeste plaatsen enkele graden Denemarken: gaan door s mende wind. n Lapland lich- In de loop bewolking i -egen, mogelijk voorafge- 3uw. Zondag fors toene- i/liddagtemperatuur rond 5 graden, zondag wat hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vooral in Ierland en het noorden van Engeland regen. In de omgeving Londen geregeld zon en droog. Maxima van 9 in het zuidoosten tot ongeveer 12 graden elders. Zondag overal rond 12 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend kans op een enkele mistbank. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden, zondag een fractie hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: In het weekeinde steeds meer zon, maar in de nacht en ochtend ook kans op een mistbank. Droog. Middagtemperatuur oplopend naar 10 graden in het oosten tot bijna 15 in het westen. Portugal: Flinke zonnige perioden maar zaterdag ook een kleine kans op een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen boven de 20 gra- Op beide dagen afwisselend zon en wol ken en geregeld stevige regen- of on- weersbuien. Maximumtemperatuur om streeks 19 graden. Spanje: Veel zon maar vooral in het noordoosten ook soms wolkenvelden. Zondag ook langs de Costa del Sol wat wolken. Droog. Maxima tussen 20 en 25 graden, in Andalusië plaatselijk boven de 25 Canarische Eilanden: Naast zon, vrij veel bewolking en kans op enkele buien, ook met onweer. Af en toe veel wind. Middagtemperatuur iets dalend naar ongeveer 20 graden. Marokko: Westkust: Eerst nog geregeld zon, maar geleidelijk meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden, zondag wat lager. Flinke zonnige perioden en droog, zon dag wat wolken. Middagtemperatuur aan zee rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij rustig weer met zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 11 in de omge ving van Lyon tot 20 lokaal aan de voet Pyreneeën. ongeveer 18gradén. Italië: Vrij veel zon en droog. Zondag ten noor den van Rome ook wolken. Middagtem peratuur rond 15 graden, zaterdag in het westen soms bijna 20 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma rond 16 graden. Malta: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden.' Griekenland en Kreta: Vooral rond de Ege ische zee aanhou dend buiig, soms veel neerslag en kans op onweer. Verder naast wolken steeds meer zon. Maxima dalend tot een graad of 12. Turkije en Cyprus: Kusten: half tot zwaar bewolkt en een aantal stevige buien, ook met onweer. In de loop van het weekeinde minder buiig en meer zon. Maxima omlaag naar een graad of 12. Duitsland: Zaterdag afwisselend zon en wolken op de meeste plaatsen droog. Zondag van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen, in het oosten moge lijk voorafgegaan door natte sneeuw. In het zuiden op beide dagen geregeld zon. Maxima van 4 graden nabij Berlijn tot ongeveer 12 op zondag in het Rijndal. Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen vrij veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog. In het zuiden vooral zaterdag zon nige perioden. Zondag daar ook wat wol ken. Maxima in de dalen uiteenlopend van 6 graden in het noorden tot 15 Tes- Oostenrijk: Veel bewolking en vooral zaterdag in het noorden sneeuwbuien. In het zuiden ook af en toe zon. Zondag overal wat meer i op de meeste plaatsen droog. Polen: Wolkenvelden, soms wat zon. Vooral in het zuiden kans op regen of (natte) sneeuw. Zondag van het westen uit toe nemende neerslagkans. Maximumtem peratuur enkele graden boven nul. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd wat regen of sneeuw Vooral in Slowakije geleidelijk meer zon nperatuur uiteenlopend van Wolkenvelden, soms c dag van het westen uil kans op regen of sneeuw. Middagtempe- ZONDAG 23 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.36 Zon onder 18.56 Maan op 18.23 Maan onder06.19 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.35 15.45 03.08 15.18 Laag 11.35.--.-- 11.16 ~.-J MAANDAG 24 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.33 Zon onder 18.58 Maan op 19.27 Maan onder06.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04,08 16.15 03.41 15.48 Laag -.-.11,55 -.-J *11.36 Weerrapporten 21 maart 19 u Boedapest Bordeaux Cyprus wl 17 8 0.0 half bew. nw5 19 9 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21