8SE- Leidsch in Nederland Felle brand legt garagebedrijf in de as inton en eltsin: Top ich succes Nederlanders met zwart geld in piramidefonds De Valk blijft helemaal van gemeente Leiden Paniek door rampenoefening ie Strijd in Leidschendam over 'girogluren' ^intratuin sisa» TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. tfERDAG 22 MAART 1997 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ2,25 onsument hoeft niet bang te zijn dat besmet vlees in winkel komt een veehouder in het Gelderse Wilp bij Deventer is eerste geval in Nederland van de gekke-koeienziekte :onstateerd. Er is geen gevaar voor de volksgezondheid een exportverbod van Nederlandse koeien wordt niet irwogen. ter Van Aartsen van landbouw. De veehouders reageerden des ondanks geschrokken en vrezen een nieuwe economische klap. Van Aartsen kon niet uitslui ten dat er in Nederland meer besmette dieren zijn. De autori teiten zijn nu aan het uitzoeken waar het dier vandaan komt en of er eventuele nakomelingen zijn. De Rijksdienst Vee en Vlees >ens het Productschap voor Vlees en Eieren (PVE) hoeft consument door de strenge troles absoluut niet bang te dat besmet vlees in de win- terecht komt. ene geval hoeft het imago de Nederlandse veehoude- jet aan te tasten, zei minis- NKI GPD-Rtr-AFP-DPA ■£r OPGERICHT 1 MAART 1860 voor Surinaamse economie HET WOORD IS AAN Marcel Aymé Onze goede daden brengen vaak meer verwarring dan onze zonden. PARAMARIBO GPD zei gisteravond laat op een persconferentie in Voorst dat het besmettingsgevaar gering is. Een dierenarts kreeg op 11 maart bij een vijfjarige, in Ne derland gefokte drachtige koe het vermoeden dat er sprake was van BSE. Het onderzoek van het laboratorium bevestig de gisteren zijn diagnose. De gehele veestapel van veehouder B. ten Voorde wordt vrijwel ze ker vandaag geslacht. Het gaat om zestig stuks melkvee en vijf tig stuks jongvee. De veehouder was zeer aan geslagen door het nieuws, meldde de politie. Ten Voorde weigerde elk commentaar. Het betrokken bedrijf is een gesloten bedrijf waar al lange tijd geen nieuwe koeien zijn aangekocht. Het kan een geval zijn van overdracht van moeder op dochter, aldus deskundigen. Het zou ook nog kunnen gaan om een spontane mutatie. De gekke-koeienziekte BSE heeft vorig jaar in Nederland ruim 60.000 kalveren letterlijk de kop gekost. De dieren waren afkomstig uit Groot-Brittannië, de bakermat van de ziekte Bovi ne Spongiform Encephalopa thy. De ziekte wordt in verband gebracht met de voor mensen dodelijke hersenziekte Creutz- feld-Jacob. Het Voorlichtingsbureau Vlees stelt vandaag tot 23 uur een gratis 06-informatielijn be schikbaar voor consumenten die vragen hebben over rund vlees in relatie tot de gekke- koeienziekte. Het nummer is 06 - 00 36. De traditionele paasveeten- toonstelling Vebo in de Leidse Groenoordhallen, waar Neder landse dikbillen zich van hun mooiste kant laten zien, gaat vandaag gewoon door. Pagina 2: BSE in Nederland verbaast deskundigen meningsverschillen over de (O-uitbreiding zijn geble- maar de Russische presi- t Jeltsin en zijn Amerikaanse itgenoot Clinton hebben topontmoeting in Helsinki een succes genoemd. Clin- benadrukte dat de NAVO- in juli in Madrid over oost- rtse uitbreiding van de alli- gewoon doorgaat, ook al :houwt Jeltsin dat als een j (lering van strategische iwapens overeen en Clinton lofde Jeltsin economische n. De Verenigde Staten zijn id om investeringen in de iische economie ter waarde zo'n 7,5 miljard gulden te neis'e nderen. lide leiders zullen alles in werk stellen om het aantal leaire wapens drastisch te linderen. Het streven is dat W7 het aantal strategische _nw« koppen met tachtig pro- is gereduceerd. Om met nieuwe ronde te kunnen onen, Start 3, moet het Rus- le parlement echter eerst ide Start-2-verdrag onder in. Tot nu toe is daarvoor i meerderheid in de Doema. nton en Jeltsin hebben te- afgesproken dat Rusland It toegelaten tot de G-7, de van de grootste industrie- in, de Wereld Handelsorga- ae WHO en de Club van Pa- ten instelling van schuldei elanden. tegenstelling tot Jeltsins zal het verdrag met de 0 alleen door de staats- en ringsleiders van zestien O-leden worden getekend ict Af liet goedgekeurd hoeven te len door de betreffende tmenten. Er zal onder meer ,_thui} permanent NAVO-Russisch 'n (35- mvoor overleg komen. Pre- uis! iit Clinton: „Moskou krijgt 3cPÜ stem; geen vetorecht." P9110n -V' :me rlair: cpm) Zeker tienduizend Nederlan ders doen met zwart geld mee aan Surinaamse piramide- en geldspellen. De deelnemers, al len met Surinaamse familiele den of kennissen, hebben geza menlijk miljoenen guldens uit staan in omstreden bedrijven als NV Roep, Johwin, Global Money en Joker. Dat verklaren bronnen op het ministerie van financiën in Pa ramaribo. De Sibibusi-bewe- ging, een politieke groepering tot herstel en eenheid in Surina me, zegt desgevraagd dat een inleg van 10.000 gulden per per soon meer regel dan uitzonde ring is. Alle deelnemers lopen het risico hun geheime 'appeltje voor de dorst' kwijt te raken omdat de piramide-constructies vroeg of laat in elkaar storten door gebrek aan nieuwe aan was. Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) maakte deze week bekend dat de Surinaamse economie ernstig wordt be dreigd door de piramidefond sen. Naar schatting bedraagt de totale inleg ruim 300 miljoen gulden. Dat is bijna twee keer zoveel als het totaal van tegoe den die uitstaan bij alle Suri naamse banken. Het populairst is de 'near- banking'-constructie van fir ma's als NV Roep en Johwin. Over elke duizend gulden inleg ontvangt de deelnemer tien procent rente. Na tien maanden mag de inzet worden terugge vraagd. Volgens Schalkwijk, fa culteitsdirecteur van de Univer siteit van Suriname, circuleren inmiddels 'tientallen miljoenen guldens' aan drugsgelden in Roep en Johwin: „Illegale op brengsten worden zonder enige controle witgewassen" Tien procent van de Suri naamse beroepsbevolking doet volgens Sibibusi mee met de fondsen: „Velen hebben hun baan opgezegd. Bij banken wordt zonder blikken of blozen geld geleend om de inleg te kunnen betalen." Schalkwijk noemt de situatie in Suriname 'een tikkende tijd bom'. „Het gaat een keer mis. Overheidscontrole ontbreekt volledig." Hooggeplaatste poli tici en ambtenaren doen zelf ook mee, zegt Schalkwijk. Zie verder het Zaterdags Bij voegsel Uitgebreid weeroverzicht op pagi VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,10,11,13 RTV/programma's22,23 Sport17,19 Strips21 Uitgaan27 van Leiden. De vraag rees of het molenmuseum, dat jaarlijks 280.000 gulden kost en onge veer 110.000 gulden oplevert, een gemeentelijke taak moest blijven. Die vraag is nu dus met 'ja' beantwoord. „Het behoud en beheer van de Valk als Leids historisch monument en be schermd rijksmonument is een taak van de gemeente. Ook de museale functie behoort vanuit het oogpunt van versterking van de toeristische en cultuurhisto rische aantrekkingskracht van Leiden tot de verantwoordelijk heid van de gemeente", luidt het rapport. LEIDEN WIM KOEVOET Molenmuseum de Valk blijft ge meentelijk eigendom. Ook het beheer en de exploitatie worden niet aan particulieren overgela ten. Wel moeten molenbeheer der H. van der Lelie en zijn col lega's 'extra commerciële activi teiten' verrichten. Dat zijn de voornaamste aan bevelingen van een ambtelijke werkgroep, waarvan Van der Lelie zelf ook deel heeft uitge maakt. Het college van burge meester en wethouders deelt de opvattingen van de werkgroep. Met de nota over de toekomst van het molenmuseum komt een einde aan de discussie die vier jaar geleden begon. Aanlei ding was de financiële toestand Kortingsbon voor 'De Koning Sterft' van Eugène lonesco door De Toneelfabriek in het Imperium Theater in Leiden. HOUTWERF Aan de overkant van de Ringvaart is goed te zien hoe de vuurzee in korte tijd het garagebedrijf aan de Kerkstraat in Oude Wetering verwoest. FOTO HIELCO KUIPERS OUDE WETERING MARIETA KROFT Een korte, felle uitslaande brand heeft gis termiddag het garagebedrijf De Jong aan de Kerkstraat in Oude Wetering volledig in de as gelegd. Het bedrijf staat bekend om de restauratie van antieke auto's. Vijf auto's gingen verloren, waaronder twee Morrissen Minor en twee Fiats 500. Bij de brand kwam asbest vrij. In verband hiermee zette de politie een gebied in een straal van honderd meter af om het pand totdat alles was opgeruimd. Tijdens de brand werden omwonenden gewaarschuwd hun ramen en deuren dicht te houden. De bewoners van een aangrenzend pand moesten hun huis verlaten omdat er gevaar bestond voor het overslaan van vlammen. De brand ontstond 's middags even voor twaalf uur. Twee mensen waren bezig met de reparatie van auto's toen ze plotseling zagen dat een wagen vlam had gevat. Ze hebben zelf nog geprobeerd met brand blussers het vuur te blussen, maar moesten al snel de brandweer inschakelen. Een paar bromfietsen en een kart konden ze nog red den. Zowel de korpsen van Roelofarendsveen als van Rijpwetering en Kaag kwamen ter plaatse. Alphen aan den Rijn zette een wa gen met beademingsapparatuur in. Een klein uur na het uitbreken van de brand kon het sein brand meester worden gege ven. Het huis van de buren, inclusief een loods met oldtimers, kon behouden blijven. Wel liep zowel een aantal antieke wagens als het huis flinke rook- water- en glasscha de op. Bij de brand vielen geen gewonden. Het schadebedrag is niet bekend. NOORDWUKhans jacobsen politie uit de Leidse regio en de Bollenstreek ging het slechts om een rampenoefening, maar een televisiekijker in Lelystad sloeg gisteravond de schrik om het hart. Hij pakte op de com merciële zender SBS6 slechts het staartje van het 'Hart van Nederland mee'. De man dacht meteen aan zijn familie in Lisse en belde in paniek de politie in Noordwijk. Die kon hem gerust stellen. Er was niks aan de hand. Het klonk allemaal nét te echt. 'Twee vliegtuigen die boven Lis- se tegen elkaar botsen. Een brokstuk dat op een industrie terrein terechtkomt. Een ander stuk dat op een vrachtwagen met ammoniakgas valt. Gaswol ken die over woonwijken trek ken. Bewoners van de Lissese Gasstraat die hun huizen uit moeten'. Voor de regionale brandweer KEUKENS KOOPZONDAG 23 maart GEOPEND van 10.00 tot 15.30 uur (77 HOUTWERF Jj KEUKENS na 5: Kou is niet uit de Ina top Clinton en Jeltsin stitie moet mils vrijlaten Zondag 23 maart 1997 Lezing over de Toverlantaarn Met demonstratie 14 uur Maak je eigen Kijkdoos! Voor kinderen, 14 tot 16 uur En verder: Magische Optica Museum Boerhaave Leiden Intrekken kort geding SP leidt tot verschillende conclusies S6X secretaris Schmitz van igpm ie moet vijftien Tamils die PO 5 'let grenshospitium op L. 'hol verblijven onmiddel- vrijlaten. Dat heeft de ndelingenkamer van de en vö 'n Den Haag gisteren an vtx Schmitz had de Tamils >5403 temdelingendetentie laten in het grenshospitium ~~~Z it zij bang is dat ze onder- VERW n Uitzetting naar Sri *i izou dan onmogelijk wor- ^"Bij andere Tamils die in tand een asielverzoek en ingediend is eerder het- f gebeurd. De advocaten [gep «Tamils stelden bij de be- trt eling van de zaak dat litz door de asielzoekers op ■iten in strijd met haar ei- beleid handelt. In plaats ktentie zouden de Tamils ildingsplicht moeten krij- de rechtbank vindt dat 07l-5iptssecretaris zich niet aan Teleid heeft gehouden. Amsterdammers het schoonst AMSTERDAM ANP De Amsterdammer gebruikt per dag twee liter water meer dan de gemiddelde Nederlander, voornamelijk door onder de douche te gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van Gemeente waterleidingen Amsterdam on der 550 huishoudens. Gemid deld gaan Amsterdammers 0,78 keer per dag onder de douche. De rest van Nederland houdt het op 0,68 keer. Amsterdam mers van Surinaamse en Antilli aanse afkomst douchen bijna anderhalf keer per dag. Amsterdam scoort in vergelij king laag als het gaat om het doorspoelen van het toilet. De Amsterdammer plast vaker in de kroeg of op het werk. LEIDSCHENDAM DIMITRI WALBEEK De Socialistische Partij (SP) en de Leidschendamse wethouder M. van der Meule (sociale za ken) zijn sinds donderdag ver wikkeld in een vermakelijke po lemiek. Na de door de wethou der eigenhandig verspreide ovenvisjesplaag is bij hem nu zelfs de 'gekke college-ziekte' toegeslagen, stelt de SP in een persbericht. Onderwerp van de strijd is een kort geding dat de socialis ten aanspanden tegen het 'giro gluren' door de gemeente GRATIS i koffie met gebak met veel °Phef aangekondigd Leidschendam. Met de rechts zaak wilde de SP jurisprudentie verkrijgen over deze omstreden handelwijze. Leidschendam weigerde onlangs een bijstands uitkering aan een inwoonster die geen inzicht gaf in haar gi ro-afschriften. Op het laatste moment echter zag de SP af van de rechtsgang. Beide partijen trekken daaruit nu uiteenlopende conclusies. „Het kort geding is ingetrokken. De cliënte komt tegemoet aan de eisen van de gemeente en heeft toegezegd haar afschriften te overleggen. Daarin mag zij de uitgaven onleesbaar maken", meldt de gemeente in een ver klaring, om vervolgens triom fantelijk uit te halen. ,De SP heeft het kort geding Het is uitermate verrassend dat het is ingetrokken. De SP wilde een proces uitlokken en vond een bijstandsmoeder bereid mee te werken. Wij vpelen ons gesterkt in ons gelijk, zeker door het intrekken van dit SP-lnitia- tiefstelt Van der Meule. De socialisten zien het an ders. „Het gemeentebestuur van Leidschendam stopt alsnog met girogluren. Op het aller laatste moment is de gemeente tegemoetgekomen aan de eisen van de bijstandsmoeder. De ge meente betaalt de proceskos ten", meldt de SP als reactie op de jubeltonen van Leidschen dam. „Hiermee is een belangrijke doorbraak bereikt voor alle bij standsgerechtigden in Neder land. De gemeenteraadsfractie Bij besteding van 50,-- bij j Kreymborg in Leiden ontvangt i tegen inlevering van deze bon, gratis koffie met gebak bij de j He ma in Leiden, j Alleen geldig op 23 maart 1997. K R {Vfl B 0 RJ van de SP krijgt nu het gelijk aan haar kant", vervolgt de par tij. „De SP heeft van de ge meente rectificatie geëist van haar persbericht. Inmiddels heeft Van der Meule ons laten weten niet op deze eis in te gaan."' Fractieleider P. de Ruiter be sluit met een persoonlijke aan val. „De gekke college-ziekte is toegeslagen en de wethouder is met het virus besmet. Hij pro beert met zijn persberichten de gehele Nederlandse pers op het verkeerde been te zetten. Het gedrag van de wethouder is zie kelijk en we beraden ons op de vraag of hij nog is te handha ven." Vrijdagmiddag lijkt de ruzie even opgelost. De twee onrust stokers zijn tot elkaar gekomen, beweert een woordvoerder van de gemeente, die inderdaad de proceskosten betaalt. Meer ook niet. „Zelfs Tweede-Kamerlid Jan Marijnissen heeft zich op de radio met de kwestie bemoeid. Hij riep dat de SP van leids chendam gaat winnen. Maar neem van mij aan dat ons ver haal klopt", smaalt de woord voerder. Zondag 23 maart geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur m a Voorschoten fax 071-5313481 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: Tel: (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) l automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93.05) Y Nr. bank/giro:-"-i--- Bij automatische betaling krijgt u Handtekening: ren handige recreatiekaart cadeau. Leidsch ^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1