Verhuizing van Archeon 'onnozel en lachwekkend' De gegoede burger en de kindsheidsoptocht 'Panden die beeld Alkemade bepalen worden vogelvrij' Voorschoten mist visie op economie' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Centrum '45 breidt uit Linkse partijen zijn furieus op provincie Up with People Paats genoemd als tijdelijk opvolger van Vroegindeweij ZATERDAG 22 MAART 1997 13 Monumentencommissie vreest sloop Panden, die het beeld van Alkemade bepalen, zijn vanaf maandag 'vogelvrij', vreest de monu mentencommissie. Dat is zeker het geval denkt zij, als de gemeenteraad zich die avond achter het voorstel van het gemeentebestuur schaart. Burgemeester en wethouders willen de eigenaars van deze panden niet langer aan regels binden. Ze stellen voor om de 'verordening beeldbepa lende panden' in te trekken. De monumenten commissie maakt zich daarover zorgen en stelt alles in het werk om de politiek op andere ge dachten te brengen. „De belangrijkste regel uit die verordening is dat beeldbepalende panden niet zomaar kunnen worden gesloopt", vertelt voorzitter Wim Groen van de monumentencommissie. „Als de verorde ning er niet meer is, kan dat dus wel." Als voor beeld noemt hij de brandweerkazerne en de wa tertoren die vogelvrij worden verklaard. In totaal telt de gemeente ongeveer tweehonderd beeldbe palende panden. B en W willen bezitters van de karakteristieke panden niet langer beperkingen opleggen omdat er geen geldelijke beloning tegenover kan worden gezet. In 1994 stopte de provincie al met het ver lenen van subsidie in het kader van de 'stads- en dorpsvernieuwing'. Bovendien is er geen rijks subsidie te verwachten omdat de bouwsels, op de overtoom bij de Blauwemolen na, niet uniek ge noeg zijn om als rijksmonument te worden aan gemerkt. Voorzitter Groen, tevens PvdA-raadslid, meent dat er wél geld genoeg is om mensen te stimule ren hun panden te onderhouden. „Er zit nog vier ton in de pot van de stads- en dorpsvernieuwing. Het is dan ook heel wrang te moeten constateren dat de gemeente geen geld heeft voor een lokaal beleid." De monumentencommissie pleit niet alleen voor het behoud van de verordening, maar ook voor een verschefping van de regels. Groen: „Er moet een regel in worden opgenomen dat beeld bepalende panden die écht niet behouden kun nen blijven, verplicht worden herbouwd." Zoals het er nu naar uitziet zal een meerder heid van de gemeenteraad zich achter het colle gevoorstel scharen. „Er is geen geld, dan kunnen we de mensen ook geen verplichtingen opleg gen", zegt CDA-fractievoorzitter D. Nagtegaal. Zijn fractie vindt wel dat de monumentencom missie moet blijven adviseren over sloop van een pand. „In individuele gevallen zou er dan een be loning tegenover moeten staan." De WD had gistermiddag nog geen officieel standpunt ingenomen. Maar fractievoorzitter H. van Duijkeren verwacht dat zijn partij wel ak koord gaat met het voorstel. Alleen de oppositie - PvdA en Groenlinks - is tegen. „Er is geld zat", meent F. Koek (Groenlinks). „In Alkemade wordt alles maar opgepot." oegstgeest Centrum '45 heeft er een tijd op moeten wachten, maar inmiddels is de uitbreiding van het behandelcentrum voor mensen met oorlogstrauma's in volle gang. Het gebouw moet nog voor de bouw vak worden uitgebreid met acht spreekkamers. Ook de wachtkamer wordt groter. De groei is nodig omdat het centrum steeds meer oorlogsslachtoffers behandelt. „We krijgen vooral veel mensen die de oorlog op jongen leeftijd hebben meegemaakt", vertelt woordvoerder H. Vogelaar. „Die mensen bereiken de leeftijd waarop dat verleden terugkomt." Momenteel heeft het centrum zo'n 750 mensen in behandeling. FOTO DICK HOGEWONING Natuur Ter Aar onterecht opgeofferd monica wesseling Het is absurd om de bouw van een winkelcentrum en wonin gen in Langeraar van 'groot maatschappelijk belang' te noe men. Als het voortbestaan van een kalkzandsteenfabriek door een rechter niet als groot maat schappelijk belang wordt ge zien, is de bouw van wat win kels in Ter Aar dat in elk geval ook niet. Er had hiervoor dus mogen worden Het Leidsch Dagblad zoekt: Actieve, enthousiaste en nieuwsgierige CORRESPONDENTEN (MTV) Die op onregelmatige tijden hun handen uit de mouwen willen steken, om voor de redactie in ZOETERWOUDE, RIJNWOUDE of TER AAR de pen ter hand te nemen. Een vlotte schrijfstijl en enige ervaring met het vergaren van nieuws en het schrijven van artikelen zijn een vereiste. Schriftelijke reacties met recente voorbeelden van eigen werk naar: Leidsch Dagblad, redactie Groot-Leiden t.a,v. Hans Jacobs, postbus 54,2300 AB Leiden. Ondernemers praten weer met de gemeente De ondernemersvereniging v^m Voorschoten (OW) mist nog maar één ding in het dorp; een totaalvisie op het economisch beleid. „Wij willen daar graag zelf inspanningen voor doen. Om er vervolgens ook voor te zorgen dat er inhoud aan dat beleid wordt gegeven", zegt OW-voorzitter J. Vos in de maarteditie van de Kamerkrant, het blad van de Kamer van Koophandel. Die visie is voor de ondernemers dan wel het sluit stuk van een politieke inhaal slag die door wethouder J. van Poel in 1994 is ingezet. In dat jaar trad hij aan en is tegelijker tijd ook een groep ondernemers opgestaan, de huidige OW. Het OW constateerde toen dat het ondernemersklimaat in Voor schoten sterk te wensen over liet. De sinds 1994 ontluikende liefde tussen wethouder Van de Poel en de ondernemers van Voorschoten kwam blijkbaar JfflH The exciting tJNaM new musical where i anything is possible Donderdag 3 april 20.15 uur Stadsgehoorzaal in Leiden Reserveren: Tel. 071-51 31 704 Informatie: A .0 performance by Tel. 071-53 53 310 Benefietconcert ten gunste van Actie „Kagando" Donderdag 3 april, 20.15 uur sponsored by Leidschi&Dagblad Voorzitter Borgman: 'Ik hoop niet dat er nu maar wat wordt aangerommeld' De linkse partijen in provinci ale staten zijn furieus over het besluit van gedeputeerde staten om in Langeraar nieuwbouw toe te staan. Er gaat natuur ver loren en het dorp moet in ruil daarvoor elders nieuwe natuur maken. Dit zogeheten 'compensatiebeginsel' stond gisteren ter discussie in de pro vinciale adviescommissie groen. Regels De provincie wil strengere re gels opstellen voor het bouwen of op andere manier ingrijpen in gebieden die natuurlijk van waarde zijn. Aantasten van na tuur en landschap mag alleen als er een groot maatschappelijk belang speelt en als de verloren gegane natuur- en landschaps waarden fatsoenlijk gecompen seerd worden. Het was de be doeling om kort voor de zomer in drie gebieden, de Bollen streek, de Hoeksche Waard en Vijfheerenlanden Alblasser- waard, te gaan 'oefenen'. Dat lijkt echter voorlopig niet door te gaan. Volgens Groen-Linksstatenlid E. Kraak toont het voorbeeld van Langeraar aan dat er nog veel niet goed geregeld is. „Dit heet maatschappelijk belang, maar is in feite het belang van projectontwikkelaars. Dit is ab soluut niet de juiste manier van compensatiebeginsel. Haar collega's van de PvdA, D66 en SP schaarden zich ach ter haar collega. De PvdA'ster heeft eerder al statenvragen ge steld over het bouwen van Ter Aar. Het dorp krijgt van de pro vincie extra bouwmogelijkhe den omdat het hier een kwali teitsverbetering van het dorp zou betreffen. Het bouwplan overschrijdt de maximale be- bouwingsgrenzen en de PvdA is het hiermee absoluut niet eens. Garanties Gedeputeerde J. Heijkoop (CDA) stak gistermorgen de hand in eigen boezem. Hij er kent dat het plan voor toepas sing van het compensatiebegin sel te vaag is en te weinig garan ties biedt. Ook hem steekt de onduidelijkheid over wat zwaar wegend maatschappelijk be lang. Heijkoop laat de nota aan passen en komt over twee maanden terug bij de commis sie voor advies. Over Ter Aar liet Heijkoop zich niet expliciet uit: streek plan Zuid-Holland-oost is het pakket van gedeputeerde T. Jansen. Een 'wederopbouw' van het failliete themapark Archeon buiten de gemeentegrenzen van Alphen aan den Rijn roept verwondering en ongeloof op bij onder meer de Stichting Archeon. Ook de Vereniging Vrienden van Ar cheon (WvA) en Avifauna, dat zelf even in de race was voor een overname, reageren verontwaardigd. dat Bouma maandag een ge sprek heeft met wethouder D. van der Veen Meerstadt (ruimtelijke ordening). Daarin zal de curator Van der Veen Meerstadt een toelichting geven op het bereikte akkoord. Libé- ma wil het park dit seizoen (in mei) nog openstellen voor het publiek. Die belofte staat overigens in contrast met eerdere uitlatingen van directeur D. Lips van Libé- ma in het Leidsch Dagblad. Eind januari zei hij, toen APO be kendmaakte Archeon bij opbod te willen verkopen, 'geen kans robbert minkhorst Gisteren werd bekend dat de curator en grootste schuldeiser van Archeon, ABN Amro Pro jectontwikkeling, 'op hoofdlij nen' overeenstemming hebben bereikt met Libéma Vrije- tijdsparken over een nieuwe start voor het park en dat een verhuizing van de inboedel in 1998 een serieuze optie is. Zowel curator H. Bouma en de investeringsmaatschappij APO willen niet ingaan over de deal met Libéma. Bekend is wel i op gang. „In het be gin waren er wel wat strubbelin gen. De OW kwam met onhaal bare eisen. Het is niet realistisch om te streven naar een nieuw bedrijventerrein in Voorscho ten", zegt de wethouder. De eerste gesprekken leidden uit eindelijk in 1995 tot een 'mage re' bedrijvennota. „Daar stond niks in", volgens Vos. „Maar het was wel de leidraad in de eerste vervolggesprekken", zegt Van de Poel. De inhaalrace die drie jaar geleden begon lijkt nu afge rond. Op die totaalvisie na zijn de ondernemers als nooit tevo ren tevreden over het jonge economische beleid van Voor schoten. De renovatie van de industriestraten, de Rouwkoop laan en de Dobbewijk, is vol gens Vos een teken dat nu wel degelijk een basis is gelegd voor 'gestructureerd beleid.' De on dernemers willen nu met de steun van de wethouder aan de laatste fase van de inhaalslag werken. Voor incasso en advies Van Vliet Hardy TO Wigt gerechtsdeurwaarderskantoor Hoge Rijndijk 45 2313 KG Leiden 1fr Tel. (071)516.19.19 Fax. (071)512.40:47 Incassosysteem [MASS Brochure op aanvraag meer te zien het park over te nemen en in mei weer te ope nen'. „De gemeente en de bank laten nu een goede kans glippen op het voortbestaan van Ar cheon. Helaas", aldus Lips toen. De directeur was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar. Voor voorzitter J. Borgman van de Stichting Archeon is het nieuws dat curator en bank met Libéma in zee gaan 'even slik ken'. „Ik vind het verduveld jammer. Ik hoop niet dat Ar cheon nu een park wordt waar maar een beetje wordt aange rommeld." Borgman zegt ver der voor een groot deel in on wetendheid te verkeren. „Mij is niet helemaal duidelijk of de stichting nu buiten de boot is gevallen." Een verhuizing van Archeon kan hij niet bevatten. „Voor ons is de essentie dat het park in Al phen doorstart. En dat hoeft dan niet eens per se door ons gedaan te worden. Verhalen over verplaatsing geloof ik niet. Zo'n immens gebouw als het middeleeuwse klooster optillen en naar Horst in Limburg bren gen? Daar moet ik om lachen." Ik verwacht dat als Archeon de ze zomer eenmaal een beetje loopt, de exploitant zijn ver stand wel zou gebruiken. Ook voorzitter H. Wissels van de Vereniging Vrienden van Ar cheon (WvA) vindt verplaatsing onlogisch. „Verschrikkelijk jam mer en onhandig", zegt hij. „In Alphen kun je weer onmiddel lijk beginnen. Hier woont het gros van het personeel. Het zou ook logisch zijn om de band met het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden in stand te houden." Oud-directeur G. Geertsma van Archeon, wiens overlevings plan voor Archeon door Libéma wordt gebruikt, reageert enigszins verbaasd over de op hef. „Ik vind namelijk ook dat Archeon in Alphen moet blij ven. Waar de verhalen over ver plaatsing vandaan komen, weet ik niet. In mijn ogen heeft de gemeente de beste mogelijkhe den om alle partijen eruit te la ten komen." Geertsma treedt in mei weer in dienst bij het park, mogelijk zelfs als directeur. Bejaarde Alphense vrouw beroofd Een zeventigjarige Alphense is gisteren van haar tas beroofd. De vrouw liep op het voetpad tussen Carmenplein en Valeriusplein toen haar tas werd weggegrist door een passerende fietser, waar schijnlijk een jongen van ongeveer zestien jaar. In de tas zat een portemonnee met bankpassen en ongeveer 200 gulden. robbert minkhorst De naam van Martien Paats circuleert in Alphen aan den Rijn steeds hardnekkiger als kandidaat voor de tijdelijke opvolging van burgemeester Vroegindeweij in Ter Aar. Paats zelf zegt nog van niets te weten, al voelt hij zich wel ge vleid. De Alphense wethouder Van der Veen Meerstadt weet meer: „Over zijn kandidatuur is zeker gesproken. Gezien zijn tact en ervaring is hij ook ui termate geschikt om de zaken in Ter Aar snel op te lossen." Overigens verwacht Van der Veen Meerstadt niet dat Paats, die op 1 februari met de vut ging, waarnemer wil worden. „Ter Aar ligt te dicht bij Al phen, beide gemeenten heb ben veel banden met elkaar. Paats wil nu juist eerst afstand nemen." Bij zijn afscheid werd oud-Leidenaar Paats geroemd om zijn talent als 'bruggenbouwer' en om zijn vermogen 'in de knoop ge raakte debatten te ontrafelen'. De benoeming van een waarnemend burgemeester in Ter Aar is volgens de woord voerder van commissaris van de koningin Leemhuis 'niet aanstaande'. De kans bestaat dat Ter Aar op 1 april, wanneer de huidige eerste burger, Vroegindeweij aantreedt in het Drentse Smilde, zonder burge meester zit. De zorgvuldigheid bij het selecteren van een waarnemer voor Vroeginde weij telt voor Leemhuis zwaar der dan de snelheid van haar opvolging, zo werd gisteren op het Provinciehuis gezegd. Over de kandidatuur van Paats wordt niet gerept. CDA-wethouder Otto treedt in Ter Aar op als loco-burge meester. Tentoonstelling over typisch Veens gebeuren De onvrede zit er nog steeds bij een paar Veenders. Nu de expo sitie over de kindsheidsoptoch ten in het historisch centrum oud-Alkemade voor de deur staat herinneren sommigen zich weer dat ze destijds niet mochten meedoen. „Dat kan ik mij best voorstellen", zegt Ge rard van der Meer. Hij heeft sa men met anderen de tentoon stelling voorbereid en merkt dat degenen die destijds werden ge passeerd dat niet zijn vergeten. „Er was echt sprake van standsverschil. Kinderen van zeg maar de gegoede burgers kwamen veel eerder in aanmer king dan die van arbeiders. Zelf heb ik destijds ook meegedaan. Ik kan me goed herinneren dat vriendjes van me niet in aan merking kwamen en teleurge steld waren. Het was tenslotte een hele gebeurtenis zo'n op tocht, waar maanden naar werd uitgekeken." De expositie over de kinds heidsoptochten in het rooms- katholiekë Roelofarendsveen begint morgen. In het centrum aan de Saskia van Uylenbur- glaan zijn zo'n 160 grote en klei- nére foto's te zien van de op tochten die werden gehouden tussen 1920 en 1955. Opmerke lijk is dat alleen in Roelofaren- sdsveen in deze streek de tradi tie van de kindsheidsoptochten kent. Het pauselijk liefdewerk van de heilige kindsheids, was een genootschap dat in 1843 werd opgericht. Het diende tot voort planting van het geloof in het bijzonder onder de kinderen en ter bevordering van hun missie liefde. Daaruit kwamen ook de optochten voort. Het initiatief kwam destijds dan ook van een Brabantse. Juf frouw Van Dijk - die 50 jaar lang voor de eerste klas van de jongensschool stond - heeft de aanzet gegeven. Ook de nonne tjes van het klooster van Jezus, Maria, Jozef (JMJ) waren erbij betrokken. „Dat klooster stond destijd op de plaats waar nu St. Jacobus staat. Rond 1975 is het gesloopt", weet Van der Meer. Juffrouw Van Dijk ging minu tieus te werk. De inrichters van de expositie hebben een lijst ge vonden waar het hele dorp van 1953 tot en met 1955 in kaart was gebracht. „Welke kinderen in aanmerking kwamen en wie niet. Op die lijst werd ook bijge houden welke rol de kinderen hadden vervuld. Prachtig om te zien. Ook geeft het een beeld Jeugdige Veense prela ten. De kle ding werd op de naaischool gemaakt FOTO OUD ALKEMADE met welk een accuratesse juf frouw Van Dijk te werk ging. Al regelde ze niet alles zelf. Ze had assistentie van zelatrices ofcol- lectantes. Die collectantes gin gen maandelijks op pad om geld op te halen voor de Veense zusters en paters in de missie", weet Van der Meer. Die optochten waren bedoeld als morele steun voor de wer kers in den vreemde. „Dat merk je ook aan de thema's die de scholen, verenigingen en derge lijke gebruikten. Op de foto's zie je kleine paterjes en zustertjes tussen negertjes, indiaantjes, Chinezen en andere volken. In die landen werkten vaak men sen uit de Veen. Tijdens de op tocht collecteerden negertjes voor de missie." Een tocht langs de foto's maakt duidelijk dat er veel werk van werd gemaakt. „Het was een enorm spektakel dat veel volk trok. Niet alleen uit de Veen, maar uit de hele regio", herinnert Van der Meer zich. Opvallend is ook de foto van een wandelende rozenkrans. Een stoet van een meter of twintig met tien kleine meisjes die als 'weesgegroetje' meelie pen. Van der Meer: „Tien wat grotere meisjes waren het 'onze vader'. Het geheel was door middel van witte linten aan el kaar verbonden." Het spektakel bracht veel werk met zich mee. Neem al leen de kleding. „Meisjes van de naaischool maakte die. Ze maakten ook de kleding voor de zusters en paters in de missie. Alles bij elkaar kwam er heel wat voor kijken." De expositie is elke zondag te bekijken van 2-5 uur en op dinsdagmiddag van 1.30-4 uur. De expositie duurt tot eind ju ni. Tegelijkertijd loopt ook nog de tentoonstelling over het boerenleven in de Veen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13