Mini krijgt mogelijk meer opvolgers Acteur koopt sjah-Lambo Favoriete klassieker nu ook als lease-auto HONDA VAN HAASTEREN LEIDERDORP B.V. ra Dieselprimeur van Fiat Weg en wiel Euro-Civic Europeser Kinderen kiezen Fiets van het Jaar VRIJDAG 21 MAART 1997 GENÈVE AP-DPA Acteur Nicolas Cage heeft de zeldzame Lamborghini Miura SVJ van de voormalige sjah van Perzië gekocht. Hij bood tijdens een veiling in Genève bijna 950.000 gulden voor de auto uit 1971. Lamborghini zou maar vier SVJ's hebben gebouwd. De sjah reed slechts 3.035 kilometer met zijn 'Lam- bo'. De Iraanse heerser had destijds zo'n 3.000 auto's in zijn bezit. Na de islamitische revolutie in 1979 kwam de ver zameling in handen van de Iraanse regering, die de Mer- cedessen en Range Rovers er uit haalde en gebruikte als dienstwagens. De rest werd 'te decadent' bevonden en voor het grootste deel verkocht, maar enkele exemplaren ble ven achter. In 1990 kocht een zakenman deze wagens en bracht ze vorige week ter vei ling. Twee Lamborghini's wis selden van eigenaar, alsmede een Cadillac Fleetwood, een paar Daimlers, een Ferrari, en kele Rolls-Royces en een Aston Martin. Een2-deurs Rolls- Royce Camargue, die bij zijn introductie in 1975 de duurste auto ter wereld was, ging met 2.400 kilometer op de teller weg voor 120.000. Coupés strijden om publieksprijs AMSTERDAM Bezoekers van de AutoRAI heb ben de Volvo C70 Coupé uitge roepen tot 'Autokampioen' van de tentoonstelling. Bij de ver kiezing voor de publieksprijs '97 kreeg de Volvo van het RAI-pu- bliek de meeste stemmen, op de voet gevolgd door de Peu geot 406 Coupé. De Auto van het Jaar, Renault Mégane Scé- nic, eindigde als derde. Het ANWB-blad Autokampioen had vooraf tien auto's genomineerd. Naast de drie genoemde model len waren dat de Audi A3, Dai hatsu Move, Ford Ka, Mitsubis hi Galant, Opel Sintra, Skoda Octavia en Toyota Picnic. Bij een andere verkiezing kwam de Volkswagen Passat als beste uit de bus. Deze verkiezing was georganiseerd door de Europese keten van autobladen waarvan het Nederlandse AutoWeek er een is. Lezers van de negen bla den konden hun favoriete auto kiezen, waarna journalisten de gekozen auto's testten en pun ten gaven. Zo kwam de Passat als beste naar voren en kreeg de titel Auto-1. Tweede werd de Audi A3, gevolgd door de Mer cedes SLK, Ford Ka, Jaguar XK8 en Skoda Octavia. De Neder landse lezers kozen voor de Ford Ka. dergelijke moeten worden aan gebracht. De klassieker wordt dus geheel volgens de persoon lijke wensen van de klant afge leverd en altijd in een betrouw bare technische staat. Omdat KlassiekerLease de fi nanciering geheel uit eigen middelen verzorgt, kan zij een uiterst scherpe tariefstelling hanteren, waardoor leasen ook voor de particulier aantrekkelijk wordt. De zakelijke gebruiker profiteert daarbij echter van de extra lage fiscale bijtelling. De fiscus gaat namelijk uit van de oorspronkelijke aanschafprijs, een prettige bijkomstigheid bij het leasen van een klassieker. Zo kan men bij voorbeeld al een Jaguar MKH leasen voor de prijs van een goede middenklasser. Men geniet dan echter wel van het rijden in e^en aansprekende klassieker, waarvan toentertijd de aanschafprijs slechts 19.000 gulden bedroeg. Voor meer in formatie: KlassiekerLease, post bus 138,1530 AC Wormer, tel. 075 6426 988, fax 075 6424 951. Voorheen scheen het rijden in een klassieker alleen weggelegd voor de hogere welstandsklasse en de fervente hobbyisten met een technische knobbel. Vanaf nu echter kan praktisch iedere automobilist het bijzondere ple zier ervaren dat een auto- schoonheid uit het verleden biedt. Lease is 'the magie word'. KlassiekerLease in Wormer is de enige lease-organisatie in Ne derland die zich heeft gespecia liseerd in uitsluitend klassieke automobielen. Het bedrijf werkt geheel klantgericht. Via een uit gebreid landelijk netwerk van professionele bedrijven gaat men op zoek naar de auto die de klant wenst. Tevens wordt er een specialist voor reparatie en onderhoud zo dicht mogelijk in de buurt van de cliënt gezocht. De klant beslist of de auto authentiek moet blijven of dat er nog eventuele moderne voor zieningen als airconditioning, centrale deurvergrendeling en TOUWBAAN 18 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5895000 HONDA Terwijl vorig jaar nog nieuwe conventionele dieselmotoren debuteerden bij Fiat voor de Marea en Bravo/Brava, meldt het merk nu dat binnenkort weer nieuwe diesels zullen ver schijnen. Ditmaal met directe brandstofinjectie, volgens nage noeg iedereen de dieseltechniek van de toekomst. Het was al verbazingwekkend dat Fiat op dit punt zo achter leek te raken. Ruim tien jaar geleden was dit merk juist haantje de voorste, toen voor het eerst directe die selinjectie bij personenauto's werd geprobeerd (op de Croma D.i.d.). Nu lijkt de aap uit de mouw te komen. Fiat was ondertussen bezig met de ontwikkeling van het zogeheten 'Unijet' systeem. Daaraan komt niet de gebruike lijke dieselinjectiepomp te pas, die feitelijk voor elke motorci linder een aparte pomp bevat. In plaats daarvan komt er een Opel vernieuwt Campo pickup Mooi op tijd voor de nieuwe RAI-tentoonstelling 'Klein Transport' presenteerde Opel een herziene uitvoering van zijn Campo pickup, in feite een in Japan geproduceerde Isuzu met Opel-embleem. De Campo krijgt wat elegantere vormen, een hoger laadvermogen en een verbeterd comfort. Er is heel wat keus in versies, met drie ca- binevormen, twee motoren en twee- of vierwielaandrijving. Al leen doet die keus zich voorna melijk voor bij de versies met verlengde Sports Cab of 4-deurs Crew Cab cabine, slechts daar bij is vierwielaandrijving en een grotere motor mogelijk. Stan- Nieuwe Land Rover Freelander debuteert in Frankfurt goedkopere enkele pomp die zeer hoge druk levert aan een centrale leiding, welke langs elektronisch gestuurde inspuit - ventielen bij de motor loopt. Met deze techniek, bekend als 'common rail' de genoemde centrale hogedrukleiding)wor den direct ingespoten diesels nog zuiniger en schoner. Opmerkelijk is dat Fiat aangeeft deze veelbelovende vinding voor verdere ontwikkeling te hebben overgedragen aan die selspecialist Bosch. Dat wekt de indmk dat Bosch het Common Rail systeem dat Mercedes ge bruikt voor zijn komende A-se- rie, niet zelfbedacht zou heb ben. Het kan natuurlijk ook zijn dat ze er tegelijk aan werkten, maar Fiat het uit kostenoog- punt beter achtte de opgedane kennis te delen in plaats van elk apart eenzelfde dieselsysteem te ontwikkelen. daard is een 2.5 liter turbodiesel met directe inspuiting die een vrij bescheiden 76 pk levert, het alternatief is een 3.1 liter aggre gaat met 109 pk. De verhoogde en versterkte laadbak mag nu tot circa een ton laadgewicht dragen, de klep kan openge klapt als verlengde laadvloer ge bruikt worden. De stijvere laad bak zorgt meteen voor meer comfort, doordat minder trilling en geluid ontstaat. Verder kreeg de cabine nieuwe stoelen, maar alweer betreft het alleen de lan ge cabineversies. De standaard cabine heeft een bank, twee los se stoelen zijn een extra. De Rover Group heeft een nieuw ontwerp- en ontwik kelingscentrum in gebruik genomen. Het bevindt zich op Rovers testterrein in het Engelse Gaydon. De nieuwbouw ter waarde van zo'n 90 miljoen gulden biedt plaats aan de meer dan 1.000 specialisten die dagelijks bezig zijn met de ontwikkeling van toekom stige modellen. Het Britse merk is naar eigen zeggen in een vergevorderd stadi um met de auto's voor de volgende eeuw. De Land Rover Freelander komt naar verwachting in het voorjaar van 1998 naar Nederland. foto's rover Rovers ACV 30: Een van die toekomstmodellen baarde vorige week opzien op de autotentoonstelling van Ge nève: de nieuwe Mini, of al thans een voorloper daarvan. Lange tijd hebben de Britten in hun maag gezeten met de vraag hoe hun succesvolle Mini moest worden opgevolgd. In Genève gaf Rover het voorlopige ant woord, als de plannen doorgaan krijgt de Mini zelfs twee of meer opvolgers. Toegegeven, het gaat nog om prototypes, maar dat zij een ho ge graad van realiteit in zich dragen staat vast. Zeker is dat de Duitse moeder BMW en de Britse dochter Rover rond de eeuwwisseling met een nieuwe 'Mini' op de markt komen. Mini uwe Mini Cooper? tussen aanhalingstekens, want de modellen waarmee Rover Genève verraste zijn toch rede lijk uit de kluiten gewassen. Niet zozeer qua lengte (met drie me ter gelijk aan de échte Mini), maar de royale hoogte maakt dat zij forser ogen dan zij in werkelijkheid zijn. De 4-deurs versie is overigens 40 centime ter langer dan de 2-deurs. De meervoudsvorm is bewust gekozen omdat Rover met de gedachte speelt om voor meer dere opvolgers te kiezen: een 3- en 5-persoonsversie, die ook qua vormgeving iets van elkaar verschillen, maar ook andere variaties zouden mogelijk zijn. De getoonde ontwerpen lijken veel op die van de Mercedes A- klasse en de Renault Scénic en andere compacte ruimtewa gens. Bij de vormgeving spelen dus de enorme voorruit, de koplampen en de 'afgehakte' achterkant een zeer gezichtsbe palende rol. Opvallend bij de nieuwe Mini is dat de ver chroomde deurknoppen doen denken aan de jaren dertig. Gezien de reacties (en daar was het in Genève vooral om te doen) kan Rover zijn gang gaan. De nieuwe Mini's zien er zon der meer goed uit. Het zijn in ieder geval ontwerpen waarvoor de 'uitvinder' van de Mini, Sir Alec Issigonis, zich niet in zijn graf behoeft om te draaien. Het project heeft de naam Spiri tual gekregen. De 'nieuwe Mini' wordt aangedreven door een platte 3-cifinder motor (61 pk) die zich onder de achterzit plaatsen bevindt en de achter wielen aandrijft. Het verbruik zou rond een liter op 33 kilome ter bedragen. De beroemdste en meest presti gieuze autotentoonstelling ter wereld had op voorhand alles in zich om een Duits onderonsje te gaan worden waar Audi en Mercedes de dienst uit zouden maken. Daar heeft Rover dus een pikant stokje voor gestoken. Dat Rover tegenwoordig onder de BMW-vlag valt en verant woording schuldig is aan 'Mün- chen' vergeten we maar even... Overigens liet Rover al eerder een stukje 'Mini-toekomst' zien in de vorm van de wedstrijdau to ACV 30, die in januari in de rally van Monte Carlo debuteer de. Dertig jaar nadat de Mini deze prestigieuze rally won, presenteerde Rover de verras sende conceptauto Anniversary Concept Vehicle 30 (op basis van de MGF), die een aanzet zou kunnen zijn tot een toe komstige Mini Cooper. Vooruitlopend op de autoten toonstelling van Frankfurt, in september, geeft Rover los van het Mini-nieuws alvast iets prijs qyer een nieuwe vierwielaange- areven Land Rover. Deze wagen krijgt de naam Freelander en gaat als aanvulling dienen op het leveringsprogramma, be staande uit de Defender, Disco very en Range Rover. De Freelander combineert vol gens Rover de eigenschappen van een volwaardige terreinauto met die van een luxueuze per sonenauto en past in een mo derne lifestyle door zijn veelzij digheid, gebruiksgemak en rij plezier. Naar verwachting-zal de nieuwe Land Rover in het vroege voor jaar van 1998 in Nederland op de markt komen en de begin- prijs zal rond 53 mille liggen. Er komen een 3- en een 5-deurs versie met keuze uit een benzi ne- of dieselmotor. Meer infor matie geeft Rover bij het debuut van de Freelander in Frankfurt. Speciaal voor de Europese markt maakte Honda een 5- deurs versie van de Civic, zoals er ook een specifiek Europese Accord is. Beide komen uit de zelfde fabriek in Engeland. Het sprak de kopers blijkbaar onvol doende aan, daarom presen teerde Honda afgelopen week op de autoshow van Genève een herziene 5-deurs Civic. Er naast debuteerde een opge waardeerde NSX en een Civic stationwagon, die echter voor lopig nog als concept door het leven zal gaan. Misschien werkt het, dat de Ci vic 5-deurs wat bijgewerkt wordt in de stijl van de Euro-Ac - cord die goed verkoopt, maar echt opvallend is het verschil met de oude versie niet. Tech nisch verandert er wat meer. Niet op alle punten, zo zijn vering en besturing verbeterd maar niet helemaal veranderd. Hetzelfde geldt voor de 1.4 en 1.6 motoren, daarnaast komen wel nieuwe aggregaten voor de 1.5 VTEC-E en 1.8 VTi. Verder wordt de uitrusting uitgebreid, met onder meer standaard een airbag. Het topmodel 1.8 VTi heeft een grotere motor, voorheen had deze een inhoud van 1.6 liter. Dat levert nog meer vermogen op, nu 170 pk. Veel belangrijker is de nieuwe 1.5 VTEC-E II mo tor, een hele mondvol voor de versie die Honda als de kem van deze modelserie ziet. Met een nog slimmer werkende va riabele klepbediening VTEC le vert hij meer kracht en tegelijk nog meer zuinigheid, zegt Hon da. De vorige 1.5 VTEC-E stond te boek voor 90 pk, bij de nieu we is het 115 pk. De nieuwe Euro-Civic is vanaf eind maart leverbaar. De voor deligste, de 1.4 is te koop vanaf 33.490 gulden, de 1.5 VTEC-E kost 1.500 gulden meer, de 1.6 (alleen automaat) kost 41.490 en de 1.8 VTi komt op 48.990. Waar andere Japanse merken opgaven houdt Honda vol met een herziene versie van de exo tische sportbolide NSX. Een let terlijk Ferrari-achtige bolide van een kwart miljoen gulden, die Het topmodel Civic VTi heeft een grotere motor, 1.8 in plaats van 1.6 liter. net zo min als andere Japanse topsportwagens hier veel aan hang wist te verwerven. Daar om zijn al sinds zeker een jaar de Nissan 300 ZX, Toyota Supra en Mazda RX 7 niet meer lever baar. Honda zet echter door en geeft zijn NSX een van 3.0 naar foto honda 3.2 liter vergrote motor, zes in plaats van vijf versnellingen en verbeteringen aan rem- en stuurinrichting. REDACTIE PETER LODEWlfi Russische Blazer Kort geleden zijn de eerste vijf in Rusland gebouwde Chevrolets Blazer aan de re gering in Moskou afgeleverd. De wagens werden op dui zend kilometer van de Russi sche hoofdstad geprodu ceerd in Yelabuga. Jaarlijks moeten daar 50.000 Blazers van de band rollen. General Motors is voor 25 procent ei genaar van de Russische fa briek, waar de Amerikaanse producent 250 miljoen dollai in investeerde. De directie van Opel (ook GM) praat met de Russische fabrikant Avtovaz over de mogelijke productie van een Opel voor de Russische markt. Deze zou gebouwd moeten worden in de fabriek te Togliatti in een oplage van 30.000 tot 50.000 auto's per jaar. De bedoeling is in eerste instantie een bestaand Opel- model aan te passen aan de eisen van de Russische auto mobilist. BOEKEN Benzine-injectie en alarmsystemen deze TH i1 :illj word Bijna iedere auto is tegenwoor dig voorzien van benzine-in- spuiting, gestimuleerd door de eis dat de uitstoot van verbran dingsmotoren moest worden teruggedron gen om het milieu zo min mogelijk te be lasten. Omdat al heel snel dui delijk werd dat de vereiste ver mindering van schadelijke uit laatgassen alleen kon worden bereikt met elektronische regt lingen, vormt de elektronische benzine-inspuiting nu de basii voor de mengselregeling. Op zich is het fenomeen al heel oud. Al in 1898 werden de eer ste stationaire benzinemotor^^ van Deutz uitgerust met een mechanische vorm van benzi ne-inspuiting. Uitgeverij KI uwer heeft nu boek gewijd aan dit complexe onderwerp. Het bevat beschrij vingen van in serieproductieg deed monteerde injectiesystemen, alsmede de basisprincipes vai de katalysatortechniek en de toepassing ervan bij de benzi nemotor. Benzine-inspuiting en katalysatortechniek telt 25 pagina's en kost 79,50. Twee andere fenomenen van deze tijd zijn het alarmsys teem en de wegrijblokke- ring. Ook op dit gebied is intus sen een uitge- 'breid assortiment voorhandti dat de keuze steeds moeilijks maakt. Wat officieel is toegeli net j< ten, kan volstrekt nutteloos^ en dat wat als diefstal- en in braakpreventie echt iets voor stelt, is misschien niet toegeli ,-e(jai ten of bevindt zich in een vaaj nuzj( omschreven overgangsgebied KI uwer wil met het boek Auto alarmsystemen Wegrijblol keringen (152 pagina's, 49; laten zien, wat er technisch zt jjgaa mogelijk is om de auto versta 1997 dig te beveiligen. Daarbij wot aoo; den functionaliteit en werking (et j, van alle componenten zodanj pner beschreven, dat iedereen uit- éindelijk zelf een antidiefstalb ^U(j( veiliging kan samenstellen, di op persoonlijke omstandigbe ij]ejs den en wensen is toegesnede en die niet zomaar volgens ft rhou van de gebruikelijke methodf 1^ valt te kraken. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Niet alleen vol wassenen, ook kinderen heb ben hun Fiets van het Jaar. Tijdens de afgelopen Fiets- RAI heeft een jury van vak mensen én 1.250 kinderen de Gazelle Flirt uitgekozen. De kinderen waren na de nodige rondjes op de test baan lovend over de rijei- genschappen van deze fiets. De jury spreekt van een aantrekkelijk ontwerp en een degelijke, doelmatige constructie. De Flirt is ge schikt voor jeugd van 10 tot 14 jaar en is verkrijgbaar als jongens- en meisjesmodel. De fiets qpgt vrij gewoon en onopvallend. „Ook tussen de meer spectaculair ogen de ATB's blijft de Gazelle Flirt qua rijgedrag en kwali teit overeind", aldus de ju ry- Bijzonder is dat de fiets een dubbel remsysteem heeft: zowel velgremmen als een terugtraprem. Een stevige bagagedrager, een solide naaf met vier ingebouwde versnellingen, een gesloten kettingkast en antilek-ban- den maken de Flirt haast niet kapot te krijgen in het dagelijkse gooi- en smijt werk. Extra pluspunt is het nieuwe AXA veiligheidsslot SL7, dat aan de fiets vastzit. Maar de jury heeft ook een paar punten van kritiek. Een bumpertje beschermt het achterlicht. Volgens de jury is het beter om het ach terlicht onder de bagage drager te plaatsen, gemon teerd in de rechthoekige re flector. Ook ontbreekt een halogeen koplamp. Over het algemeen laat de verlichting op kinderfietsen te wensen over, concludeert de jury. De montage is vaak slordig en de verplichte re flectie ontbreekt nogal eens. De kwaliteit van de vijftig kinderfietsen die dit jaar een gooi deden naar de titel Kinderfiets van het Jaar staat wel op een behoorlijk hoog peil. Er was een eervolle vermel ding voor het model ATB MTC 250 van Giant. Dat is volgens de jury een goed af gewerkte speelfiets met 21 versnellingen, zonder scherpe of uitstekende de len. Leren plakken Veel mensen weten niet hoe ze een fietsband moeten plakken. Jong geleerd is oud gedaan, daarom kunnen leerlingen van groep acht in het basisonderwijs en de eerste klas van het voortge zet onderwijs les krijgen in banden plakken. De fabri kant van Simson-banden- plakkers, Bandrep bv, heeft hiervoor een lesprogramma ontwikkeld. Met een strip verhaal krijgen de kinderen in twaalf stappen uitgelegd hoe het plakken in zijn werk gaat. Er hoort een lesdoos bij met bandenplakspullen en een instructie voor de docent, die het misschien ook niet weet. Spelender wijs leren de kinderen bo vendien hoe ze met hun fiets moeten omgaan om lekke banden te voorko men. "olko Als reactie op de succesvolle Morris Minor presenteerde concurrent Austin in 19511 de Autoshow van Londen ook een kleine auto: de A30. Lang duurde die concurreer strijd niet want het jaar daarop gingen zowel Austin als Morris op in de British Mol Corporation (BMC). De A30 was bedoeld als opvolger voor de Austin Seven, waar-J mee het merk voor de oorlog veel succes had geoogst. Eerst verscheen de 4-deurssJ dan, in '53 gevolgd door de 2-deurs versie en weer twee jaar later kwam er ook nogr een stationwagon, genaamd Countryman. In 1956 ging de Britse mini licht aangepl verder als A35. Op de foto een A30 uit 1955 genaamd 'Mildred', die in Wassenaar! omgeving nog dagelijks op pad is. foto carine prudüy

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8