Landelijk team voor corruptie overheid Heroïne is verslavend, maar marihuana is schadelijker' Binnenland Vliegen aan een kabel Borst: Ministerie over vier maanden op orde - Politici kritisch over 'gratis' e-mail Directeur steelt vaker dan zijn werknemers Aantal hulpverzoeken 'blowers' stijgt sterk VRIJDAG 21 MAART 1997 «rde Pers Diensten Hamburger als lokkertje mag niet biiswijk Minister Borst van Volksgezondheid heeft Groene Land Verzekeringen op de vingers getikt. De verzekeringsmaatschap pij had nieuwe klanten een verrassing van McDonald's in het vooruitzicht gesteld. Uit oogpunt van volksgezondheid is de handelwijze van het Groene Land niet te verdedigen, schrijft de minister in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Oud- kerk (PvdA). Zelf zou Borst zich bij het afsluiten van een ziekte kostenverzekering niet laten leiden door een gratis Big Mac. Het regelmatig eten van dit type voedsel is af te raden om hart- en vaatziekten te voorkomen, schrijft de minister. Kamerlid Crone klaagt Panorama aan nfn haag PvdA-Kamerlid Fred Crone stapt naar de Raad voor de Journalistiek om de handelwijze van Panorama aan de kaak testellen. Het weekblad is volgens hem ver over de schreef ge gaan door op zijn privé-terrein te graaien in de afvalbak, in het kader van een onderzoek naar het milieugedrag van Nederlan ders. Dit staat in een brief van Crone aan de hoofdredactie van Panorama. Crone spreekt van 'vuilnisbak-journalistiek'. Een me dewerker van Panorama meldde hem woensdag dat in zijn 'grij ze bak' broodkorsten en stukjes worst waren aangetroffen en wilde commentaar van het Kamerlid, aldus de brief. Moeder rijdt verloren dochter aan rAPELLE aan den ussELEen botsing heeft een 63-jarige vrouw uit hooi 'ducer; De pi dat Renaij vera ad X'llOi: 1 pok kbonè :omsa verk en ba le wat Ier ra comi Rotterdam herenigd met haar 44-jarige dochter uit Capelle aan den IJssel. De twee hadden elkaar acht jaar niet gesproken. De moeder sloeg woensdag met haar auto linksaf, terwijl haar doch ter op een motorfiets haar juist wilde inhalen. De dochter werd met verwondingen aan haar been naar het ziekenhuis gebracht. De moeder bleef ongedeerd. De botsing zorgde volgens de poli tie voor een emotionele hereniging. „Zij omhelsden elkaar", al dus een politiewoordvoerder. Zaandammer bekent dodelijke schoten indam De 22-jarige Zaandammer die wordt verdacht van de moord op een eveneens 22-jarige illegaal in Nederland verblij vende man, heeft een volledige bekentenis over zijn rol afgelegd. Het slachtoffer werd maandagavond in het centrum van Zaan dam doodgeschoten. Het motief voor de schietpartij ligt volgens de politie in de relatiesfeer. De verdachte wordt vandaag voorge leid aan de rechter-commissaris in Haarlem. Dertig maanden cel voor kinderporno Maastricht» De rechtbank in Maastricht heeft donderdag dertig maanden celstraf, waarvan vier voorwaardelijk, opgelegd aan een 35-jarige man uit Geleen. De hoofdverdachte in een kinder- pomozaak maakte zich schuldig aan seksueel misbruik van drie kinderen in Geleen. Ook werd hij veroordeeld wegens het op grote schaal in voorraad hebben en verspreiden van kinderpor no, onder meer via Internet. De man werd vorig jaar december aangehouden, nadat een moeder van een slachtoffer aangifte bij de politie had gedaan. Tegen de man was 38 maanden cel geëist. Vier medeverdachten kregen lagere celstraffen. NS gaan vrijuit na ongeval werknemer utrecht De Nederlandse Spoorwegen worden niet vervolgd voor een arbeidsongeval in Hoogeveen in april 1(592. Een werk nemer kreeg een schok toen hij de bovenleiding aan het opme ten was. Hoewel de NS destijds niet voldeden aan de eisen van de Arbo-wet, legde de politierechter in Utrecht geen straf op, omdat de zaak te lang geleden plaatsvond. Daarnaast vond zo wel de officier van justitie als de politierechter dat de NS nadien voldoende maatregelen hebben genomen om soortgelijke onge vallen te voorkomen. Rijksrecherche wil onderzoeken versnellen De rijksrecherche heeft vergevorderde plannen voor de oprichting van een landelijk bijstandsteam dat op zeer korte termijn kan worden ingezet voor onderzoek naar zware vormen van corruptie onder politieagenten en ge zagsdragers. Een snelle aanpak kan de schade voor de carrière van een verdachte beperken mocht hij of zij on schuldig blijken te zijn. de rijksrecherche nog voor het eind van het jaar met de nieuwe opzet aan het werk gaan. De be doeling is dat het team binnen 24 uur op de been kan worden gebracht. den haag anp Het college van procureurs ge neraal moet nog toestemming geven voor het plan. Volgens de woordvoerder van het OM wil Een snel ingrijpen kan de schade beperken die een onder zoek van rijksrecherche kan toebrengen aan de verdere loopbaan van een verdachte. Zelfs al gaat iemand na het on derzoek volledig vrijuit, dan blijft er vaak nog een smet han gen, aldus de woordvoerder. Hoe sneller wordt ingegrepen, hoe beter die schade kan wor den beperkt. Daarnaast maakt de rijksrecherche zich zorgen over de grote sommen geld die de georganiseerde misdaad over heeft voor het omkopen van ambtenaren. De rijksrecherche wil zich dan ook meer gaan concentreren op de grote zaken. Kleine gevallen van corruptie, zoals het achter over drukken van een computer of een greep in de koffiekas, wil de organisatie overlaten aan het bureau intern onderzoek van de politie zelf. Uit het jaarverslag van de rijksrecherche blijkt dat de dienst vorig jaar 174 gevallen van kleine criminaliteit onder zocht. In totaal voerde de rijks recherche 351 onderzoeken uit. In 59 zaken werd onderzoek uit gevoerd naar omkoping van overheidsfunctionarissen. Voorts onderzocht de dienst 24 gevallen van vuurwapenge bruik van politie en marechaus see waarbij een burger werd ge raakt. Daarnaast werd de dienst 26 keer ingezet bij onderzoek naar politieoptreden waarbij burgers op andere wijze ge wond raakten of in een politie cel overleden. Een woordvoerder van de rijksrecherche kon niet aange ven in hoeveel gevallen er spra ke is geweest van verwijtbaar gedrag van een politieagent of burgerambtenaar. Bij de reorga nisatie van de rijksrecherche, die vorig jaar in gang werd ge zet, is tot nu alleen de centrale administratie van de onderzoe ken geregeld. Aan de centrale administratie van de uitkom sten van het onderzoek, alsme de informatie over eventuele vervolging, wordt nog gewerkt. 'Privatisering overheid uit de hand gelopen' den haag gpd De overheid heeft de laatste ja ren te gemakkelijk gekozen voor privatisering van publieke ta ken. Er is sprake van wildgroei en van vermenging van privaat- en publiekrecht. Te vaak wor den stichtingen opgericht die dan als vermomming dienen voor de uitoefening van publie ke taken. Dat stelde de Nijmeegse hoogleraar Maeijer gistermid dag in zijn afscheidsrede. De overheid denkt op deze manier niet langer verantwoordelijk te zijn voor de afgestoten taken. In werkelijkheid is ze dat echter wel. In zijn rede noemde hij de slechts in naam geprivatiseerde Verzekeringskamer. De over heid beschikt immers nog over een overwegende invloed op het beheer van deze stichting. De Staat is dan ook verantwoor delijk wanneer de kamer on rechtmatig handelt bij het ver vullen van haar toezichthou dende taak. Dergelijke constructies, waar bij de overheid een overwegen de invloed houdt, zijn overigens niet langer mogelijk. Volgens een recente circulaire mag de overheid geen openbaar gezag meer overdragen, ook niet naar instellingen als de Verzekerings kamer. den haag gpd Hl HAAG-BRUSSEL» ANP Het voornemen van PTT Telecom om al haar 'anten gratis een elektronische postbus te geven 1 ift geleid tot vragen in de Tweede Kamer en Europarlement. Volgens PvdA en D66 zou de TT andere Internet-aanbieders oneerlijke con- urrentie kunnen aandoen. maakte de PTT Telecom bekend iede- telefoonabonnee gratis toegang geven tot een 10 ieuw computernetwerk, waarlangs zij e-mail linnen sturen. Dat moet de overgang naar het itemet stimuleren. Wie het Internet op wil, iet daarvoor wel nog een abonnement nemen een van de Internetaanbieders. PTT Telecom eeft echter een belang in een van deze zoge- öemde Internet-providers, Planet Internet- u JtVorld Access. Kamerlid Roethof (D66) is verheugd over wat GEU i 1 a \rts ziet helemaal niets in gebruik van hennep als medicijn JTtERt zij beschouwt als een doorbraak naar het ont staan van de elektronische snelweg, maar vindt wel dat minister Jorritsma van verkeer moet be kijken of de stap niet in strijd is met wetgeving op het gebied van telecommunicatie. Europarlementariër Van Dijk van Groen Links wil verder dat de Europese Commissie nagaat of het Internet-plan niet in strijd is met Europese mededingingsregels. „De PTT probeert volgens mij nog snel een slaatje te slaan uit haar mono poliepositie, voordat later dit jaar de markt voor telefonie wordt geliberaliseerd", aldus Van Dijk. Met hun vragen scharen de politici zich achter de Internet-aanbieders, die de PTT ook niet graag op hun terrein zien komen. De vereniging van In ternet-providers NLIP overweegt een klacht in te dienen bij minister Wijers van Economische Za ken en de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie. „Over vier maanden loopt mijn ministerie op rolletjes." Die be lofte deed minister Borst van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS) gisteren in de Tweede Kamer. Zij reageerde hiermee op berichten over 'ont reddering' op haar departe ment. Een van de gevolgen daarvan is een chaotische uit voering van de thuiszorg, waar over de Kamer haar en staatsse cretaris Terpstra gisteren kapit telde. Borst geeft toe dat het vertrek van topambtenaren en een re organisatie voor problemen hebben gezorgd op VWS. Het departement heeft het volgens de minister flink te verduren ge had sinds zij aantrad in 1994. Van de ene op de andere dag werd het onderdeel cultuur bij het toenmalige ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) weggeplukt. „Dat bleek zo demotiverend dat vier topambtenaren vlak na el kaar zijn vertrokken." Inmiddels is er een nieuwe top en gaat het volgens Borst de goede kant op. „Ik ben absoluut niet bezorgd. Vorig jaar eindig de mijn ministerie nog als derde bij een onderzoek naar de best functionerende departemen ten." In de zomer zal alles weer gesmeerd lopen, daarvan is ze overtuigd. Ondertussen moeten de be windsvrouwen van VWS alle zeilen bijzetten om de thuiszorg snel op orde te krijgen. Forse kritiek uitten de partijen op de chaos die daar heerst door aller lei begin dit jaar overhaast inge voerde maatregelen. „We heb ben ons verkeken op de inge wikkelde veranderingen. Als we het konden overdoen, dan zou den we het anders aanpakken", zei Borst. Samen met Terpstra trok ze het boetekleed aan. Voor zolang de problemen niet zijn opgelost, heeft de Ka mer gisteren om een aantal dringende verbeteringen ge vraagd. Zo vinden alle partijen dat patiënten die net uit het zie kenhuis komen geen eigen bij drage van acht gulden per dag hoeven te betalen. Die wil Borst, in tegenstelling tot eerdere uit spraken, toch invoeren. den haag gpd ede» Vliegende terreinwagens scheerden gisteren rakelings over de boomtoppen langs de Ederheide. De Luchtmobiele brigade en de Tactische Helicopter Groep van de Koninklijke Luchtmacht liet de bewo ners van Ede zien wat een hefschroefvliegtuig zoal vermag. De wagens werden aan kabels van de grond getild dooreen spectaculaire Chinook-helicopter, een machine met twee hefschroeven. foto anp hans steinmeier IDAM» JOYCE DE BRUIJN - lennep is in Nederland een gedoogd jg i notmiddel. Op dit moment speelt ilfs de discussie of het als geneesmid- '3 tl moet worden erkend. Want mari- uana zou onder meer doeltreffend wken tegen symptomen van de oog- itkte glaucoom, multiple sclerose en ?en misselijkheid als gevolg van be maling en chemotherapie. 'deze discussie heeft zich een stevige lo-hennep lobby ontwikkeld, waarin tUs medici zich hebben uitgesproken nor toepassing van medicinale hasj. 'echts een enkeling laat zich horen in toet tegen de heersende opvatting ''marihuana weinig kwaad kan. mor de Rotterdamse huisarts in ruste tel Gunning is het een uitgemaakte lak. Marihuana mag nooit beschik- ör komen als medicijn. „Ken je dat --del on nog? Dat was een uit eend slaapmiddel. Maar je kreeg er êlkindertjes zonder armen en benen - Ie kunt marihuana niet als ge- êsmiddel gaan voorschrijven. Het is raarlijk", zo waarschuwt hij met mn. Gunning baseert zich op Ameri- janse literatuur. Maar de boeken Ma nila Alert van Peggy Mann en Phy- tyathology of illicit Drugs van G. G. ihas en C. Latour bevestigen wat hij langer wist uit ervaring. Een blowtje lang niet zo onschuldig als altijd mdt beweerd. Marihuana tast bij fre- *nt gebruik de hersenen en het anmerg aan. De rook ervan is bo adien kankerverwekkender dan die tabak, weet de arts. En ook bij de aeeskrachtige werking zet Gunning ögtekens. „Er is nog nooit bewezen 'het als pijnstiller werkt." fning heeft redenen voor zijn kruis- [ht tegen softdrugs. „In 1958 ging ik 'arts in Marokko werken. Ik ben er totaal acht jaar geweest. Toen ik tat aankwam kreeg ik een boekje in De Alkmaarse huisarts Jan Wiese steekt er nog maar eens een op. Hij is een van de grote pleitbezorgers voor het gebruik van mari huana als medicijn. Tot woede en verdriet van de Rotterdamse arts in ruste Gunning. foto anp herman pieterse mijn handen gedrukt met ziektebeel den die daar veel voorkomen en hier in het westen niet. Een daarvan was cannabisme, verslaving aan kief zoals hasj daar heet. Cannabisme kwam vooral veel voor in het zuiden. Ik zat in het noorden, dus ik had er niet veel mee te maken. Totdat ik in aanraking kwam met enkele hasj-gebruikers. Ik had hen leren kennen als normale mensen, maar ze waren in korte tijd helemaal veranderd. Uiterlijke kenmerken en gedragspatro nen bij hasjgebruikers herkent Gun ning op de spreekwoordelijke kilome ter afstand. ,,Er slordig uit zien, een in gezakte houding, vergeetachtig zijn en onverschillig. En hasjgebruikers kun nen niet meer zo hard werken als vroe ger. Ik ken ook een voorbeeld van een aardige jongen die door de hasj ge welddadig werd. Die mishandelde zijn ouders." In Marokko is alcohol bij islamitische wet streng verboden, vandaar dat cannabis er een populair roesmiddel is. Ook in Egypte lurkte men graag aan de hasjpijp. „Egypte heeft in 1925 bij na gesmeekt bij de Volkenbond om een totaal verbod op marihuana", al- dus Gunning. Toen hij uit Marokko terugkeerde, be gon blowen nét populair te worden in Nederland. „Je had hier even later dat feest in het Kralingse Bos. Iedereen was juichend over die 'ideale drug'. Dus toen ben ik er over gaan schrijven. Ik wilde waarschuwen dat men het niet zomaar moest gebruiken Een onderschatte werking van hennep is de aanslag die het pleegt op het af weersysteem. De werkzame stof te trahydrocannabinol (the) hoopt zich bij langdurig gebruik op in vetrijke weefsels, zoals de hersenen, de testi kels en het beenmerg waar witte bloedlichaampjes worden gemaakt. Het goedje verwoest het erfelijk mate riaal van die witte bloedlichaampjes, die op hun beurt essentieel zijn in de bestrijding van infecties en ziekten. Gunning slaat een van zijn boeken op en wijst op sprekende zwart-wit foto's. „Kijk, dit is een bloedlichaampje van een aapje dat geen marihuana binnen heeft. Dit is van een aapje dat het zes maanden lang twee keer per week heeft gekregen, en dit aapje kreeg het vijf dagen per week." De verschillen zijn duidelijk. Het witte bloedlichaam pje van het laatste aapje vertoont on gezond ogende afwijkingen. De voorbeelden die Gunning toont een map met publicaties uit medische tijdschriften die zijn mening stoelen, plaatjes van aangetaste longen, her- sen- en zenuwcellen tot aan celkernen met een afgenomen aantal chromoso men toe zijn duidelijk. Van een blow kun je maar beter afblijven. Gun ning stelt het zelfs sterker. „Marihuana is gevaarlijker dan heroïne. Heroïne is dan wel enorm verslavend, het doet het lichaam minder schade aan. Het verdwijnt na een dag uit het lichaam, terwijl the heel lang blijft zitten." Blijft de vraag waarom in Nederland hasj zo ingeburgerd is geraakt en dat de goegemeente, onder wie gerenom meerde medici, beweert dat het roken van hasj weinig kwaad kan. „Ik weet het niet. Ik weet één ding. De drugsbe weging heeft geen gebrek aan geld. Die kan zelfs de hele economie in de war schoppen. Ik heb eens een lezing ge houden voor het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs en de Vereni ging voor Psychiatrie en Druggebruik. En dan is het antwoord: so what?Tja, dan houdt het voor mij op." De bedragen die werknemers van Nederlandse bedrijven ste len van hun werkgever worden steeds hoger. Het aantal geval len van diefstal neemt echter nauwelijks toe, zo blijkt uit een onderzoek van accountants kantoor KPMG. In veel geval len zijn het de directeuren die zich schuldig maken aan de fraude. Het gemiddelde fraudebe drag steeg het afgelopen jaar tot 42 mille, tegen gemiddeld 36.500 gulden in 1995. De ver wachting van de bedrijfsdirec ties dat zij in de toekomst veel vaker te maken zullen krijgen met frauderende medewerkers, lijkt daardoor niet gestaafd. De directeuren verwachten zo'n stijging 'als gevolg van de ver vaging van normen en waar den in de samenleving.' Getalsmatig is die trend niet te zien in het onderzoek van KPMG. De directies zelf lijken weinig kordaat op te treden te gen de door hen gesignaleerde normvervaging: slechts 32 pro cent stapt naar de politie en minder dan de helft ontslaat de schuldige medewerker. Mogelijk komt dat doordat het in veel gevallen de directie leden zélf zijn die hebben ge fraudeerd. Na inkopers die te duur inkopen staan 'direc tiefraude met privéleveringen' en 'directiefraude met declara ties' op twee en drie in de 'fraude top vijf van KPMG. Uit de cijfers blijkt dat grote ondernemingen vaker te kam pen hebben met stelende, ver duisterende en frauderende werknemers dan kleine. Van de bedrijven met meer dan hon derd werknemers is bijna de helft het slachtoffer van dieven in de eigen gelederen. Bij de kleinere bedrijven is dat veel minder, waardoor het gemid delde uitkomt op ongeveer een kwart. Naast valse declaraties en te duur inkopen worden ook on terechte ziekmeldingen mee geteld, net als het expres be schadigen van spullen om die vervolgens tegen een vrienden prijsje te verkopen. Te veel vertrouwen in de werknemers en te weinig con trole zijn volgens KPMG schuld van het frauduleuze gedrag. KPMG signaleert dat banken en verzekeraars 'slechts' bij één van elke drie nieuwe werkne mers de antecedenten natrekt. Ondanks het lage aangifte-per centage vindt KPMG dat steeds minder bedrijven de eigen pro blemen toedekken. utrecht» gpd De Consultatiebureaus voor Al cohol en Drugs (CAD) hebben in de afgelopen jaren te maken gekregen met bijna een verdub beling van het aantal problema tische cannabisgebruikers. Vol gens de meest recent cijfers be stond in 1995 vijf procent van het cliëntenbestand van CAD's uit softdrugsgebruikers. In 1993 was dat nog drie procent. „Deze trend heeft zich vorig jaar doorgezet en zal ook de ko mende jaren blijven stijgen", verwacht hoofd van de afdeling verslaving en middelengebruik Sprui het Trimbos-instituut, de landelijke instelling voor versla vingszorg. In 1993 stonden bij de CAD's 1.749 mensen ingeschreven vanwege problematisch soft- drugsgebruik, in 1995 was dit aantal gestegen tot 2.456. Psy chiatrische ziekenhuizen, gewo ne ziekenhuizen en verslavings klinieken namen in 1995 324 personen op wegens gebruik van cannabis, onder wie 237 'echte'softdrugsverslaafden. De cijfers van het Trimbos-in stituut zijn opvallend, gezien het standpunt van het kabinet in 1995. In dat jaar werden de risico's van het consumeren van softdrugs als 'niet onaanvaard baar' beoordeeld. Onderzoek ster Spruit zegt dat er rekening mee moet worden gehouden dat cannabisgebruikers in toe nemende mate een beroep zul len doen op de hulpverlening. Gezien het aantal mensen dat softdrugs consumeert ge schat wordt 675.000valt het aantal problematische gebrui kers mee. De problemen doen zich vooral voor bij specifieke groepen, zoals chronische spij belaars en zwerfjongeren, die meerdere malen per dag een joint opsteken. Het gebruik van cannabis onder jongeren neemt jaarlijks toe. Volgens het Trimbos-instiuut is de stijging van het cannabis gebruik onder jongeren niet al leen te wijten aan de aanwezig heid van coffeeshops. Slechts een derde van de verkoop van hasj en marihuana geschiedt via die winkels, de rest wordt via kennissen, handelaren en tele fonische verkoop aangeschaft.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7