'Moord Palme toch werk van Petterson' Bill en Boris aan de Finse ganzensoep Buitenland Intifadah herleeft 'Toch politiemacht Europa naar Albanië' De oorlog met de hemel xfet erste voedsel )or Irak na rkoop olie Rebellen verwerpen oproep Mobutu Bethlehem Palestijnse jongeren en Israëli sche soldaten voerden gisteren bij het graf van Rachel in Bethlehem een soort veldslag, die deed denken aan de intifadah die Israël teisterde tot 1993 toen een voorlopig vredes akkoord werd getekend.. De Palestijnen gooi den met stenen en benzinebommen, de sol daten schoten met rubber kogels en traangas. Vanmorgen braken in Hebron op de Westelij ke Jordaanoever opnieuw rellen uit. De Pales tijnen protesteren tegen de aanleg van Har Horna, de omstreden joodse nieuwbouwwijk in het Palestijnse Oost-Jeruzalem. Het Israëli sche leger is in hoge staat van paraatheid. Is raël vreest meer onlusten na de islamitische gebedsdiensten. foto afp thomas coex Australië brengt troepen in staat van paraatheid SYDNEY/PORT MORESBY Rtr-DPA De Australische regering heeft een deel van het van leger in staat van paraatheid gebracht in verband met de crisis in Papoea-Nieuw-Guinea. Briga de-generaal Tys bevestigde dat er troepen „in gereedheid zijn gebracht om snel in te kunnen grijpen". Papoea-Nieuw-Gui nea stond binnen de Gemene best tot 1972 onder bestuurlijk Australisch beheer. In het land is het al een week onrustig wegens het besluit van de regering huurlingen in te zetten tegen de opstandelingen op het eiland Bougainville. On der zware binnen- en buiten landse druk heeft de regering het contract met het huurlin- genbedrijf opgeschort. Premier Chan ontsloeg eerder deze week de opperbevelhebber van het leger, Singirok, nadat die zijn aftreden had geëist over deze kwestie. In Port Moresby, hoofdstad van Papoea-Nieuw- Guinea, was het gisteren op nieuw onrustig waarbij winkels werden geplunderd. De meeste scholen, banken en winkels bleven gesloten. Woensdag was de toestand geëscaleerd toen legerofficieren zich achter hun ontslagen bevelhebber schaar den. EU-missie pleit voor scheppen veiligheid De Europese Unie moet een po litiemacht naar Albanië sturen, die noodhulpzendingen gaat begeleiden. Dat is de kern van het advies dat een EU-missie gisteren heeft gepresenteerd aan minister Van Mierlo, die momenteel de unie voorzit. Het gaal daarbij „eerder om enkele honderden dan om duizenden" politiemensen, zo verklaarde de leider van de missie, graaf De Marchant et d'Ansembourg, gisteren bij terugkomst uit Alba nië. Volgens d'Ansembourg moet in Albanië in de eerste plaats veiligheid worden geschapen, omdat anders grootschalige hu manitaire en financieel-econo- mische hulp niet mogelijk is. De Europese Unie was afgelopen weekeinde nog huiverig voor het sturen van een militaire of politiemacht. Maar Van Mierlo achtte het voorstel van de mis sie gisteren „acceptabel". De EU-missie stelt voor de Al banese politie, die volgens d'Ansembourg de slechtste re putatie in Europa heeft, te on dersteunen met adviseurs uit het buitenland. Daarnaast is het idee gelanceerd om bij te dra gen aan de herbouw van twee gevangenissen in Tirana. Een onbekend aantal misdadigers is in de chaos op vrije voeten ge komen, nadat hun bewakers verdwenen en gevangenissen werden verwoest. De Albanese interim-premier Bashkim Fino heeft gisteren op nieuw zijn reis naar de rebellen leiders in het zuiden van het land uitgesteld. De rebellen blij ven bij hun eis dat president Sa- lih Berisha aftreedt. Fino staat ook onder druk van rebellen uit het noorden, die met geweld dreigen als de premier met de opstandelingen in het zuiden gaat onderhandelen. De Italiaanse marine heeft gisterochtend vierhonderd Al banese vluchtelingen op een strand in hun vaderland afgezet. Ze waren woensdag van een zinkend schip gehaald dat hen naar Italië had moeten varen. In een week tijd zijn al elfduizend Albanezen naar Italië gevlucht. tirana marcel van silfhout In konvooi met drie auto's van Sarande naar Tirana, ruim ze ven uur rijden, is de veiligste manier van reizen door ro- versland Albanië. En we heb ben de steun van boven. De grijsgrauwe lucht is openge barsten en stort hagel uit over Shqiperia, het land van de arend. „Eindelijk afkoeling voor de heethoofden", zegt vertaalster Ledi Abaziop weg terug naar haar huis in de hoofdstad. „Voor het schieten in de lucht hebben ze hier een nieuwe Albanese uitdrukking: de oorlog met de hemel". Onderweg passeren we de sporen van een gevecht tussen de gewapende inwoners van Sarande en een kleine leger eenheid. Even achter de heu vel waartegen de havenplaats is gebouwd, liggen drie volle dig uitgebrande vehikels. „Van de geheime politie", legt de chauffeur uit. Hier werd een paar weken geleden een kleine veldslag gevoerd waarbij een leger- annex geheime politie- eenheid tot achter de bergpas richting Gjirokaster werd te ruggedrongen. De eerstvolgende tekenen van de zuidelijke volkswoede vinden we in Gjirokaster zelf. Net als in Sarande zijn ook hier diverse gebouwen, zoals het politiebureau, de recht bank en de legerkazernes, ver woest. In Gjirokaster, horen we tijdens een bliksemstop in de stad, is alles rustig. „Zijn er problemen dan?" vraagt de vice-voorzitter van het plaat selijke militaire comité op ver ontwaardigde toon. We be sluiten hem maar niet lastig te vallen met vragen over de twee bankovervallen op klaar lichte dag deze week. Bij Tepelene, een strate gisch gelegen stadje waar de prachtige Drinos-vallei met de enorme bergen zich vernauwt, staan twee forse kanonnen roerloos naar de hemel ge richt.' Ook hier is het, om half tien 's ochtends rustig. Daarna worden we enkel een mi nuutje door drie jonge Alba nezen met een kalasjnikov aangehouden bij het dorpje Kras. De jongens, eentje ge kleed in een leren jas, de an deren in semi-militaire tenues, dragen alledrie mut sen over het hoofd. Drie paar ogen kijken ons slechts kort en indringend aan. „Gazet- tar", zegt de chauffeur, jour nalisten. „Ska problema, ga maar", is het antwoord. Na Patos en Lusjhne is wei nig meer te merken van de onrust in Albanië. Wel stuift er eventjes een tank voorbij, met een Albanees voorop die vro lijk zit te zwaaien. In Tirana lijkt het op het eerste gezicht ook rustig. Maar dat verandert na zeven uur 's avonds. Vanaf dat tijdstip geldt er een strikte avondklok, en iedereen die dan nog buiten loopt is vogel vrij, aldus de vertaalster. De oorlog met de hemel voeren ze in Albanië vooral 's nachts. Albanese wapens voor een spotprijs Uit opslagplaatsen van het Al banese leger gestolen wapens zijn tegen afbraakprijzen te koop op zwarte markten in het zuiden van Bulgarije, zo meldde gisteren het Bulgaarse per- sureau BTA. Een kalasjnikov kost momen teel zeven dollar (dertien gul den) en een Beretta-pistool vijf tig dollar, aldus BTA. De prijs van een Makarov-pistool is ge zakt van honderdtien naar tien dollar. De wapens worden vol gens het persbureau voorna melijk geleverd door Macedo- niërs van Albanese afkomst. Deskundigen vrezen dat de wa pens vooral worden gekocht door de georganiseerde mis daad. Het misdaadcijfer in Bul garije is sinds de val van het communisme in 1989 bijna vervijfvoudigd. Kerk werft met mannequins en dj's iomden Een tv-spotje met mannequins, dj's en basketballspe- ;ers is de nieuwste poging van twee anglicaanse bisdommen in Engeland om de aandacht van jongeren te trekken. Het filmpje jan dertig seconden wordt in de dagen voor Pasen uitgezonden. Een stem zegt: „Deze mensen doen iets wat jij op de tv nog nooit hebt gezien: zij bidden. Als jij meer over het christendom uilt weten, kom dan met Pasen naar de kerk." rjOeigoeren in China voor de rechter tfKiNGMeer dan honderd Oeigoerse moslims moeten terecht P laan omdat zij zouden hebben deelgenomen aan de opstand in februari in de Chinese provincie Xinjiang. Bij de gewelddadighe id den kwamen ten minste twaalf mensen om het leven. De Chine se regering probeert met al haar macht het separatisme in het ifgelegen noordwesten van China te onderdrukken. De Oeigoe- ien daar voelen zich gediscrimineerd door Han-Chinezen. lelg wil niets van condoom weten De seksueel actieve Belg gebruikt jaarlijks gemiddeld condooms. Dat is de laagste score van heel Europa. Neder- idse vrouwen en mannen doen het met vier preservatieven er jaar echter nauwelijks beter. In vergelijking met andere Eu- ppese landen lopen de twee Benelux-staten duidelijk achterop. )e Britten gebruiken gemiddeld zeven condooms per jaar, de Hansen en Duitsers houden het bij 5,5. De Spanjaarden zijn met 0,3 exemplaren de Europese recordhouders, zo blijkt uit een inderzoek van fabrikant Durex. 1 "istoolmitrailleurs voor politie LA ns angeles De politie in de Amerikaanse stad Los Angeles krijgt e beschikking over zwaardere wapens. Het stadsbestuur heeft lesloten agenten te voorzien van grote aanvalsgeweren en listoolmitrailleurs met zware munitie. Eerder deze maand was echtstreeks op de lokale televisie te zien hoe de politie het in ïurkracht moest afleggen tegen twee bankrovers. Met 9 mili- ïter-pistolen, de standaarduitrusting van de politie van Los hadden de agenten niets in te brengen. De overvallers leschikten over automatische geweren waarmee zij muren en ito's aan flarden schoten. ortuin voor telexen moord Kennedy w York Een twee meter lang stuk telexrol van het persbureau ssociatedPress met eerste berichten over de moord op de Ame- ikaanse president John F. Kennedy heeft op een veiling in New ork tienduizend dollar (19.000 gulden) opgebracht. De origine- i telexberichten werden gekocht door Judi Kaller, die handelt in andtekeningen en historische documenten. Het stuk telexrol al tentoon worden gesteld in een galerie van Kaller in het wa- enhuis Macy's in Manhattan, New York. „Dit is Amerikaanse :hiedenis, een zeer belangrijk stuk geschiedenis", aldus Kal- ku" ipanjaarden grootste softwarepiraten iadrid Spanje ligt in Europa op kop bij de illegale vermenig- uldiging van computersoftware, zo is gisteren bekendgeworden een internationaal politiecongres over de bestrijding ervan in adrid. Bijna 75 procent van de programma's in Spanje is we- errechtelijk gekopieerd vergeleken met een Europees gemid- p' lelde van 50 procent. Wereldwijd bedraagt de economische etali: [hade door softwarepiraterij bijna 25 miljard gulden. 'ools parlement schaft doodstraf af y arschau Het Poolse parlement heeft gisteren besloten de lde' oodstraf af te schaffen. De afgevaardigden namen met 190 emmen voor en 162 tegen een nieuw wetboek van strafrecht an waarin de doodstraf vervangen wordt door een levenslange ïkenl ivangenisstraf. De nieuwe wet moet nog door de Senaat en oor de president goedgekeurd worden. lexy dames helpen bankrovers in Rio ode Janeiro» In Rio de Janeiro maken bankovervallers steeds ter gebruik van sexy dames die de bewakers, al is het maar in seconde, afleiden. Gaat de metaaldetector af, dan kijken de ooggehakteschoonheden met lage decolleté's en korte rokken iet een argeloze glimlach even naar hun draagbare telefoon, iraplu of bos sleutels. Een fractie later zijn zij al binnen en de nwapens uit aan de overvallers. In de afgelopen twaalf maan- en hebben al meer dan twintig dames op deze wijze aan een eroving deelgenomen. Gemiddeld hebben er in Rio 32 gewa lde bankovervallen per maand plaats. f, (loze kamelendrijvers bij piramides ÜEO» De kamelen- en paardendrijvers die toeristen rondleiden de wereldberoemde piramides van Gizeh zijn woedend. De recteur antieke kunstschatten in Gizeh, ten westen van Cairo, aagt dat de kamelen en paarden overal schijten en pissen en ide archeologische monumenten verwoesten. De Egyptische ting heeft een plan goedgekeurd om de hordes auto's, auto- issen en viervoeters bij de laatste van'de zeven wereldwonde- n te verwijderen. Er komt een rondweg van tien kilometer, een liking en een cultureel centrum. De kamelen, paarden en ailezels krijgen een nieuw station, enkele kilometers verderop. ner Int- Irak is gisteren het eerste dsel gearriveerd dat het land uil voor olie kon kopen na speciale overeenkomst met Verenigde Naties. Acht htwagens met plantaardige en kikkererwten zijn vanuit aje het noorden van Irak binnengereden. De Irak- a mochten jarenlang geen lel met het buitenland drij- als straf voor de bezetting Éeweit in augustus 1990. 10 december vorig jaar tten de VN hun sancties. )lutie 986 legde de VN- ïeidsraad vast dat Bagdad het motto Olie Tegen kei elke zes maanden voor miljard dollar olie mag ex- eren. Met de opbrengst kan onder streng toezicht van N, levensmiddelen en me- Denten kopen. De uitvoer -Julie was drie maanden gele- ^jljiervat. Irak klaagt al lange- ^jjd over vertragingen in de Vice-pre- Fif Tariq Aziz sprak gisteren D interview in de krant As- Al-Awsat over „olie-voor- ■akkoord". Westerse func- oL ^ssen zeggen dat de voed- eranties door de Iraakse ^ücratie zijn opgehouden. helsinki hans hoogendijk correspondent Buiten demonstreerde gisteren in een koud, maar zonnig Hel sinki een handvol Litouwers. „Wij willen in de NAVO", riepen ze. Binnen zaten de Amerikaan se president Clinton en zijn Russische collega Jeltsin aan de ganzensoep met paddestoelen, rendierfilet met saus, gelardeerd met Franse wijnen. Volgens Jeltsins woordvoerder was de sfeer tijdens het galadiner dat hun Finse collega Achitsaari aanbood buitengewoon ont spannen - en maakten beide staatslieden grappen over hun gezondheidstoestand Hoewel het appèl van de Li touwers ongetwijfeld niet ter sprake is gekomen, speelt hun wens vandaag op de top wel de gelijk een rol. Het gaat immers om de aanstaande uitbreiding van de NAVO met ex-War- schaupactlanden. En als die wel lid mogen worden, waarom dan soevereine oud-Sovjetstaten als bijvoorbeeld de drie Baltische republieken niet? Ineens dook dat verfoeide woord 'Finlandisering' weer op. Krijgt het Europa van de 21ste eeuw twee veiligheidsdivisies? Eén voor de NAVO-staten en één voor de anderen, die de pech hebben door hun ligging Rus land hoofdpijn te bezorgen? Clintons Air Force One land de gisteren exact om twaalf uur op het vliegveld van de Finse hoofdstad. Het duurde ruim een kwartier voordat de Amerikaan se president in zijn rolstoel over de rode loper reed. Het was dui delijk zichtbaar dat hij zich door zijn immobiliteit behoorlijk op gelaten voelde. Altijd heeft Clinton gezegd dat Franklin D. Roosevelt zijn grote voorbeeld is, maar dat hij nu uitgerekend net als zijn idool in een rolstoel naar een topont moeting moest reizen, zinde hem helemaal niet. Te meer daar zijn gesprekspartner dat drie uur later wilde demonstre ren hoe fit hij weer is na zijn vijfvoudige bypass-operatie en dubbele longontsteking. Jeltsin kwam breed lachend, maar toch enigszins voorzichtig de vlieg tuigtrap af. Elf maanden geleden spraken Clinton en Jeltsin voor het laatst persoonlijk met elkaar. De kan sen dat het tweetal het eens wordt over de aanstaande NAVO-uitbreiding gering is. Verwacht wordt wel vooruit gang op het gebied van de stra tegische raketten en het stokou de anti-raketverdrag ABM, ter wijl Clinton verder steun zal toezeggen bij de opbouw van de Russische economie. De top wordt vanavond afgesloten. Clinton moet Jeltsin vandaag overtuigen dat de uitbreiding Ook Oekraïne wil in de NAVO BRUSSEL» ANP Oekraïne wil zfch op termijn aansluiten bij de NAVO, zo liet de Oekraïnse minister van buitenlandse zaken Oedoven- ko gisteren weten na bespre kingen in het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. Het is de eerste keer dat Kiev zich on omwonden uitspreekt voor lidmaatschap van de alliantie. „Het is het strategische doel van Oekraïne zich geheel te in tegreren in de Europese en transatlantische veiligheids structuren, waaronder de NAVO", zei Oedovenko tegen over de ambassadeurs van de NAVO-Raad. In eerste instan tie wil Kiev de onderlinge be trekkingen vastleggen in een handvest, waarover Oedoven ko en NAVO-secretaris-gene- raal Solana gisteren besprekin gen zijn begonnen. van de NAVO ook in Russisch belang is en hem zo veel 'wisselgeld' meegeven dat de Rus zonder gezichtsverlies naar huis kan. Jeltsin op zijn beurt moet laten zien dat hij weer he lemaal terug is, én hij moet de opvatting van de nationalisten en communisten logenstraffen dat de NAVO-uitbreiding een nieuw bewijs is van de erosie van de Russische macht. Het Westen zal enkele verlan gens van de Russen inwilligen. Zo komen er geen NAVO-kern- wapens op het grondgebied van de nieuwe leden en Rus land krijgt in een of andere vorm een inspraak bij NAVO- besluiten die de nieuwe landen betreffen. Maar een veto-recht krijgt het net zo min als een door de parlementen van de NAVO-staten te ratificeren ver drag waarin de betrekkingen tussen Rusland en de NAVO worden geregeld. De Russische media reageer den vanmorgen gemengd. De meeste kranten prezen Jeltsins vasthoudendheid, maar er werd ook gesteld dat het al lang niet meer gesprekken zijn tussen twee gelijkwaardige partners. „De Amerikaanse president heeft zijn knie bezeerd, maar Rusland is op zijn knieën geëin digd. De enige taak van de 'twee broeders' is nu Ruslands gezicht te redden", schreef de Moskovksi Komsomolets. Advocaat komt met verklaring van overleden opdrachtgever De moordenaars van de Zweede premier Olof Palme hadden het eerst gemunt op koning Carl Gustav XVI. De moord is toch het werk van Christer Petterson. Dat be weert de advocaat van een vier jaar geleden overleden terrorist. Hij zegt over een verklaring te beschikken waar in de terrorist, Lars Tingström, zegt opdracht te hebben gegeven voor de moord. Tingström zegt volgens zijn ad vocaat dat het Christer Petters- son was die Palme op 28 febru ari 1986 doodschoot toen de premier samen met zijn vrouw in Stockholm een bioscoop ver liet. Pettersson, een alcoholicus en drugsverslaafde, is de enige die ooit voor de moord op Pal- me terecht heeft gestaan. Hij werd in 1989 vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Tingström en Pettersson ken den elkaar van de gevangenis waar de eerste een levenslange straf uitzat voor een bomaan slag die één leven kostte. Hij is in 1993 in gevangenschap aan kanker overleden. Zijn advocaat, Pelle Svensson, kreeg de testamentaire verkla ring op voorwaarde dat hij de inhoud hem pas minstens tien jaar na de moord bekend zou maken. Hij deed dat gisteren in de Zweedse media. Volgens Svensson wilden Tingström, Pettersson en twee andere sa menzweerders met de aansla gen op de koning en Palme „een plaats verwerven in de Zweedse misdaadgeschiede nis". Ze zouden van een bom aanslag op koning Carl Gustav hebben afgezien omdat „te veel onschuldigen het slachtoffer zouden worden". Svensson zegt dat hij van zijn cliënt ook een nauwgezette be schrijving heeft gekregen van de bij de moord gebruikte revolver, een Smith Wesson, die de po litie nooit heeft teruggevonden. Hij zei het wapen te kunnen traceren. „Als dit gebeurt, her openen wij het onderzoek", al dus de Zweedse politie gisteren. Deskundigen twijfelen aan de onthullingen van de advocaat. Zij wijzen erop dat Pettersson geen motief had en het bio scoopbezoek van Palme zo spontaan was dat zelfs zijn kin deren en lijfwachten er niet van wisten. Volgens Svensson was die moord een toevalligheid, zei Svensson. Pettersson liep de premier tegen het lijf toen die uit een bioscoop in Stockholm kwam en schoot hem dood. Afgelopen najaar werd in Zweden nog druk gespeculeerd over de mogelijkheid dat Palme, wegens zijn ijver tegen de apartheid, door leden van de Zuid-Afrikaanse veiligheids dienst was vermoord. NICE AFP-AP De Zaïrese rebellen hebben een oproep van pre sident Mobutu tot een staakt-het-vuren verwor pen. Ze zijn vastbesloten een eind te maken aan het bewind van Mobutu, zo zei Mawampanga Mwana Nanga, 'minister van financiën' van de rebellenalliantie, in Kisangani. Vanuit het Zuid-Franse Roquebrune-Cap-Mar- tin zei Mobutu gisteren in een verklaring dat een bestand noodzakelijk is om het Zaïrese volk van zijn lijden verlossen en te zorgen dat de humani taire hulp degenen bereikt die hem nodig heb ben. „Mobutu gaat alle middelen zoeken om ons te paaien, maar het is te laat", zei Mawampanga Mwana Nanga gisteravond. „We hebben de wa pens niet opgenomen om ons nog steeds door hem te laten bedriegen. De dag dat hij zegt dat hij de macht neerlegt, leggen wij de wapens neer. Maar zolang hij niet zegt dat hij opstapt, zullen we de strijd voortzetten." Mobutu's zoon Nzanga zei gisteren dat zijn zie ke vader vandaag vanuit Frankrijk naar Zaïre zal terugkeren „om de crisis op te lossen". Het is niet duidelijk hoe Mobutu senior eraan toe is. De pre sident, die zeven maanden geleden een operatie wegens prostaatkanker onderging, was woensdag vanuit een ziekenhuis in Monaco teruggekeerd naar zijn villa aan de Franse Riviera. Een dozijn soldaten van het Zaïrese leger steekt in de buurt van Kisangani de rivier de Kongo over om zich aan te sluiten bij de rebellen. foto reuters corinne dufka

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5