Kamer ruziet over luchtvaartdebat roch blijf ik van ■OS nouden!' Advocaten: OM zoekt koortsachtig naar kroongetuige ileef'tmee in de wereld van Privé Binnenland Drieduizend docenten erbij voor kleinere klas Schuilplaats voor actievoerders 'Stevige concurrentie leidt tot afkalving milieu-onderzoek Maak kans op 1,7 miljoen en tien Suzuki's tijdens de Lotto Jackpot Geluksweken. ilJPAG 21 MAART 1997 <S: Meer reizigers, minder geld fTggcHT De Nederlandse Spoorwegen vervoerden in 1996 voor iet eerst sinds jaren weer meer passagiers. Het aantal reizigers ilometers steeg van net onder de 14 miljard in 1995 tot 14,1 iiiljard. Desondanks noteerde de NS Groep NV, waarin alle ommerciële activiteiten, zijn ondergebracht tegenvallende cij- metli trs over 1996. De nettowinst steeg wel met 7 procent tot 105 n ook liljoen gulden (98 miljoen in 1995), maar het bedrijfsresultaat n. Da igmet 224 miljoen gulden 26 miljoen lager dan in 1995, blijkt :rs he it de vandaag gepresenteerde jaarcijfers. j (eroerte centraal in campagne ucterdam „Beroerte. De grootste kopzorg van nu", is de titel inde campagne die de Nederlandse hartstichting gisteren iri Amsterdam heeft gelanceerd. Volgens de stichting is Nederland ^Jsmi let goed op de hoogte van de ernst van beroertes. De campag- e richt zich niet alleen op het grote publiek maar ook op pa- iënten en hun partners en op de medische beroepsgroepen. De artstichting meent dat Nederlanders nauwelijks bekend zijn pet de voortekenen van een beroerte. eheim overleg over technolease [m haag De Tweede Kamer wil volgende maand achter geslo- in deuren met de bewindslieden Zalm en Vermeend (financi- iet mi n) en Wijers (economische zaken) over technolease spreken, er hj| en deel van het overleg wordt mogelijk in het openbaar ge- échtjoerd. Ook is niet uitgesloten dat uiteindelijk een plenair Kamer ebat plaatsvindt over de technolease, een gunstige fiscale con- ructie waarbij een bedrijf technologische kennis verkoopt en eer terughuurt. Dat hebben de vaste Kamercommissies van fi- mciën, economische zaken en rijksuitgaven gisteren afgespro- en. De WD is uit op een parlementair onderzoek over techno- ase, maar krijgt daarvoor geen steun van PvdA en D66. Het )Aweet het nog niet. [amer wil opheldering rechtszaak iswuk De vaste Kamercommissie van justitie wil opheldering in minister Sorgdrager van justitie over een arrest vorige week in het gerechtshof in Leeuwarden over een verkrachtingszaak, mdat dwang niet was bewezen sprak het hof toen een man vrij ie een slapende vrouw had verkracht. De commissie vraagt ch af of de zedelijkheidswetgeving lacunes vertoont, zo heeft -Kamerlid B. Dittrich gezegd. leroïne gevonden bij verkeerscontrole iDHQVENBij een verkeerscontrole op de snelweg A 67 heeft de ölitie gisteren naar schatting 35 tot veertig kilo heroïne gevon- m. De partij zat in de kofferruimte van een auto en heeft een raatwaarde van drie tot vier miljoen gulden. De inzittenden in de auto, een 27-jarige en een 29-jarige Amsterdammer, zijn ingehouden. De controle vond plaats bij Asten en was bedoeld ngestolen auto's op te sporen. lektra uit olifantsgras Schone energie opwekken uit stro en olifantsgras is nu lögelijk. De sectie Energievoorziening van de facultëït Werk- jbouwkunde van de TU Delft heeft een methode ontwikkeld arbij dit biologisch materiaal wordt vergast. Dat gebeurt in hland al in speciale centrales. Volgens Andries gebeurt dit on- rzoek in het kader van het duurzame energiebeleid van de lerheid. „Rond 2010 moet ongeveer vijf procent van de ener- Ivvinning duurzaam zijn. Onze experimenten leveren daar ook 3 aan." land ziekenhuisarts ziek thuis ersfoort Een gynaecoloog van het Ziekenhuis Eemland in lersfoort heeft zich ziek gemeld. De arts zegt hij door alle ne- ieve publiciteit rond de afdeling gynaecologie van het zieken- is niet langer in staat is goed te functioneren. Het ziekenhuis ikte onder meer in opspraak na een documentaire van tv-pro- imma Zembla over het funcioneren van de afdeling. identen mogen langer gratis reizen echt*» De studentenweekendkaart is dit weekeind eenmalig Door omvangrijke werkzaamheden aan het joppunt Amersfoort rijden daar maar een beperkt aantal trei lt. De NS hopen het reizigersaanbod beter te kunnen spreiden or de studenten ruimte te bieden eerder of later op pad te m. Normaal is de studentenweekendkaart pas geldig vanaf .'J jdagavond zeven uur. Studenten maken er tot 04.00 uur in de cht van zondag op maandag gebruik van. Dit weekeinde kun- nze al vanaf vrijdag 12.00 met de trein. Op maandag 24 maart le kaart ook de hele ochtend geldig tot 12.00 uur. ederiander baas VN-universiteit ys» Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties eft professor H. van Ginkel (56) per 1 september benoemd tot tior-magnificus van de universiteit van de Verenigde Naties in do. Dit heeft de Organisatie voor Onderwijs, Cultuur en We ischappen van de VN, Unesco, gisteren bekendgemaakt. De ïoeming is geschied in overleg tussen Annan en directeur-ge- ftSpjj aal van de Unesco, F. Mayor. Van Ginkel is sinds '86 rector- tcP gnificus van de Rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij sinds werkt. In '92 trad hij toe tot het bestuur van de VN-univer- vindt IRENE'S ex verpleegster ongeschikt als schoondochter? ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens Groen Links en PvdA vinden vier maanden publieksdebat te kort Als de felheid waarmee Kamerleden elkaar gisteren beje genden maatgevend wordt voor de discussie over een tweede nationale luchthaven, staat Nederland nog heel wat te wachten. Tijdens een kort debat over de vraag of vier maanden niet wat erg kort is voor een brede maat schappelijke discussie over de toekomst van de lucht vaart, vlogen de fractiewoordvoerders elkaar in de haren. den haag gpd-anp Met name Groen Links-woord voerder Rosenmöller moest het ontgelden. Samen met de PvdA'er Van Gijzel pleitte hij voor een verlenging van de dis cussie met enkele maanden omdat in vier maanden tijd geen weloverwogen oordeel is te geven over de toekomst van de luchtvaart. Dan beschikken de Kamerleden nog niet over bijvoorbeeld belangrijke ge zondheids- en milieurapporten. Die verschijnen pas na de zo mer, waardoor een oordeel tij dens de discussieronde wel 'erg mager' wordt, aldus Van Gijzel. Aanleiding voor de discussie is de Perspectievennota TLNI (Toekomstige Nederlandse Luchtvaart Infrastructuur) van het kabinet. Hierin staat dat nu Schiphol op slot gaat bij maxi- Eis vier jaar wegens grote mensensmokkel groningen anp Vier jaar cel is gisteren voor de rechtbank in Groningen geëist tegen een 32-jarige mensen smokkelaar en meestervervalser van paspoorten. Tegen zijn vier medeverdachten eiste de offi cier straffen van een tot twee jaar. De vijf zouden de laatste ja ren duizenden vluchtelingen met behulp van gestolen en ver valste paspoorten vanuit Iran en Irak via Nederland naar hun nieuwe thuisland Canada heb ben gesmokkeld. Daarmee zou den ze miljoenen hebben ver diend. Slechts één op de vijf ge smokkelde mensen was politiek vluchteling, de rest wilde weg om het elders beter te krijgen. Het oprollen van de Nederland se top van de bende, met cellen in Iran en Irak en Canada, leid de tot veel commotie. Met na me over de dóódsimpele ma nier waarop de meesterverval ser zijn werk deed. Hij slaagde erin om in veertig minuien tijd het nieuwste Nederlandse pas poort te vervalsen. Politie en justitie vroegen hem daarom om advies over het nieuwe, meer fraudebestendige paspoort dat er in september moet komen. „We hebben veel van hem geleerd", aldus een vervalsingsdeskundige van de CRI en Interpol. maal 44 miljoen passagiers per jaar. Gaar de groei van de lucht vaartdoor, dan kan een tweede nationale luchthaven in bijvoor beeld zee of het Markermeer uitkomst bieden, aldus het ka binet. Door meer tijd te nemen voor de publieksdiscussie kun nen onderzoeken die nu lopen naar effecten op onder andere economie en milieu nog een rol spelen in die discussie, zei Ro senmöller. Ook kunnen veel meer mensen betrokken wor den bij het debat, door Rosen möller nu nog 'een bobo-debat' genoemd. WD-woordvoerder Te Veld huis reageerde als door een wesp gestoken. „U wilt de pro cedure doelbewust vertragen om zo het verzet te mobiliseren. U wilt er een verkiezingsitem van maken", aldus de liberaal. Volgens de WD'er is het on doenlijk op uitkomsten van on derzoek te wachten, omdat er altijd wel een onderzoek loopt. Bovendien komt iedereen na de discussie nog aan zijn trekken, als het kabinet zijn visie geeft en er tal van inspraakrondes vol gen. Volgens Rosenmöller wordt de toekomst van de luchtvaart 'sowieso' een verkiezingsitem, met of zonder verlenging van de discussie. „Ik denk dat er weinig thema's zijn die zo'n grote rol gaan spelen als dit", aldus Ro senmöller, die op zijn beurt Te Veldhuis verweet bang te zijn. Hij kreeg echter onvoldoende steun. D66, WD en het CDA, dat niet bij het debat aanwezig was omdat woordvoerster Van Rooy een andere afspraak had, vinden het al erg genoeg dat ze vier maanden moeten toekijken hoe anderen het debat voeren. Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat wees er op dat de dialoog vooral bedoeld is om mensen 'hun eigen mening ter discussie te laten stellen'. Dat kan wat haar betreft drie maanden duren of een half jaar. Een suggestie van Rosenmöller om ook politieke partijen deel te laten nemen, wees ze af. Kamer steggelt over assistenten den haag gpd Staatssecretaris Netelenbos wil het komende schooljaar drie duizend docenten aanstellen om een begin te maken met het kleiner maken van de klas sen. Per 250 leerlingen bete kent dat een halve leerkracht erbij. Voor de 230 miljoen gul den die daarvoor in eerste in stantie nodig is, moet ze ech ter eerst nog in de slag met het kabinet. De staatssecretaris wil de honderd miljoen gulden voor onderwijsassisten hiervoor ge bruiken. „Ik heb haar laten weten dat ik daar grote zorgen over heb", aldus PvdA-Kamer- lid De Cloe. In een indringend gesprek met zijn partijgenoot Netelenbos heeft De Cloe la ten weten vast te houden aan de komst van de onderwijsas sistenten. Het zit de coalitiepartijen PvdA en WD hoog dat staats secretaris Netelenbos van on derwijs het geld voor onder wijsassistenten wil besteden aan het verkleinen van de klassen. De bewindsvrouw had een paar maanden geleden de Kamer nog beloofd dat de honderd miljoen voor de aan stelling van 'hulpen' in de la gere Wassen van de basis school alleen voor dit doel zou worden gebruikt. Het maakt voor hem niet uit dat nog maar een kwart van de scholen deze nieuwe onderwijshulpen hebben aangesteld. „Dat was zo aan het begin van dit schooljaar. Ik verwacht dat het aantal scholen snel toeneemt." Veel scholen gebruiken het geld om ontslag van docenten te voorkomen, of nemen geen nieuw personeel aan in af wachting van een fusie met een andere school. De Cloe wil echter dat lager geschoold personeel als assistent aan de slag komt. „We willen twee vliegen in een klap slaan: Leerkrachten ondersteuning geven en werk scheppen. Daar wil ik aan vast houden." Zijn WD-collega Rijpstra is ook onaangenaam verrast door de move van Netelen bos. „Ik vind het een vreemd zig-zag-beleid. Als je onder wijsassistenten aanstelt, moet je er voor gaan en niet halver wege stoppen. Daar moet je heel duidelijk in zijn." De W- D'er vindt het 'schandalig' dat zo weinig scholen assistenten aangesteld hebben. „Ik zou het erg vinden als het project zou mislukken. Dan hebben wij als Kamer gefaald. Daar om moeten we niet opgege ven." dodewaard Actievoeren maakt de deelne mers moe en hongerig. Greenpeace heeft daarom bij de actie bij de kerncentrale in Do dewaard een verrijdbare klimaat-container la ten komen, waarin de actievoerders kunnen uitrusten, koken en hun verkleumde botten weer wat op temperatuur laten komen. Sinds maandag houdt een groep van 22 activisten een vrachtwagen met radioactief afval bij de kerncentrale tegen. FOTO ANP HANS STEINMEIER Ministerie van VROM luidt noodklok ruswuk anp De kwaliteit van milieuonder zoek naar onder meer bodem vervuiling en afvalwaterveront reiniging neemt af. Vooral door de prijzenslag op de milieu markt bestaan er grote ver schillen in de manier waarop laboratoria analyses uitvoeren en interpreteren. Bovendien ontbreekt het grotendeels aan wettelijke regels of procedures voor dergelijk milieuonder zoek. Dat meldt het blad Handha ving van het ministerie van VROM. Volgens E. Ruwiel van dat departement is er sprake van een 'neerwaartse spiraal' en van 'kwaliteitserosie'. De re sultaten van milieuonderzoe ken zijn van groot belang. Zo is voor de bouw van woningen of kantoren steeds een bodemon derzoek nodig. Ook worden monsters van bij voorbeeld afvalwater genomen om te bezien of ondernemingen zich aan de afspraken houden. Veel handhavers van milieuwet ten gaan er blind van uit dat de onderzoeksgegevens ook een feitelijke weergave zijn van de werkelijkheid. In lang niet alle gevallen is dat ook zo. De grote concurrentie op de markt van milieuonderzoek is een belangrijke boosdoener. Een analyse van bodemmon sters van een onverdacht terrein kostte tien jaar geleden nog cir ca 1.500 gulden. Nu voeren la boratoria zo'n analyse uit voor 200 tot 300 gulden. Veel op drachtgevers, ook overheden, stellen bovendien niet altijd prijs op gedegen onderzoek, al dus Handhaving. Om de onderlinge strijd nog aan te kunnen, besluiten nogal wat laboratoria minder ge schoolde, goedkopere en ook minder ervaren medewerkers aan te trekken. Bovendien wordt er bezuinigd op de analy ses zelf. Onderzoeken worden versneld uitgevoerd met een minimale hoeveelheid mon sters. Dat spaart geld en tijd. De geldende eisen voor de kwali teitscontrole van laboratoria zijn volgens E. Flengte van Milieulaboratorium De Punt In Glimmen nauwelijks toerei kend. Hoewel er steeds meer aandacht is bij de overheid voor de controle, moeten de resulta ten van milieuonderzoeken voorlopig maar „met de nodige voorzichtigheid" worden ge hanteerd, aldus Handhaving. Voor slechts ƒ2,50 naakt u met Lotto Jackpot kans op de wekelijkse miljoenenjackpot. Bovendien maakt o nu ook nog kans op tien Suzuki's tijdens de Lotto Jackpot Gelokswekeo. Haal snel een spelformoller bij uw Letto-wiakeiier. Bel voor adressen: 0800-0193. LOTTO JACKPOT. HET WEKEIUKSE MIUOENENSPEL VAN DE LOTTO. Vaarverbod voor nalatige kapitein rotterdam anp De 55-jarige Nederlandse kapi tein van het Deense schip Maersk Flanders mag twee we ken niet als kapitein op een zee schip varen. Dit heeft de Raad voor de Scheepvaart bepaald. De raad verwijt de zeeman ern stige nalatigheid in zijn hande len als kapitein tijdens een mis lukte hulpoperatie met een ma rinehelikopter op de Noordzee. In februari vorig jaar vloog een marinehelikopter naar de Maersk Flanders om een zieke opvarende van boord te halen. Deze had een maagbloeding ge kregen. De reddingsactie was in stormachtig weer met sneeuw buien. De patiënt sloeg tijdens de ontscheping over boord. De helikopterbemanning slaagde er in de man uit het zeewater te halen en bracht hem naar een ziekenhuis waar hij overleed. Volgens de raad had de kapi tein de patiënt geen overle- vingspak en reddingsgordel ge geven en wachtte hij veel te lang met het roepen van hulp, maar ging hij eerst schoonma ken. Wolffensperger wil Commissaris Utrecht worden den haag anp Fractieleider Wolffensperger van D66 is volgens goed inge lichte bronnen in de race voor de funtie van Commissaris van de Koningin in Utrecht. Zijn woordvoerder ontkent dat. Het verhaal komt op het moment waarop hij door de nieuwe par tijvoorzitter Kok officieus aan de kant is gezet. Kok zegt in een vraaggesprek met HP/De Tijd deze week dat voor de fractie voorzitter geen rol is weggelegd in de komende verkiezingscam pagne. Eind dit jaar gaat de CDA'er Beelaerts van Blokland met pensioen en op hoog niveau is al uitgemaakt dat de nieuwe Utrechtse Commissaris een D66'er wordt. Dat gebeurt in het kader van een ingewikkelde ruil, waarbij het commissariaat van Groningen van de WD naar de PvdA ging en dat van Gelder land van D66 naar de WD. Voor de Democraten resteren dan Flevoland en Utrecht. Wolffensperger (52) zit sinds 1986 in de Tweede Kamer. Daarvoor was hij wethouder in Amsterdam. Wolffensperger zou na de formatie van 1994 het liefst minister van justitie zijn, geworden, maar op dringend verzoek van de fractie werd hij fractievoorzitter. Vaccin slikken in plaats van prikken Vaccins slikken heeft de toe komst. De gebruikelijke injec ties lijken hun langste tijd te hebben gehad. TNO in Delft meldt dat er vorderingen zijn met een methode om vaccins via de mond bet lichaam in te krijgen. Vooral voor kinderen lijkt de nieuwe variant een uit komst. 'Orale vaccinatie' is boven dien aantrekkelijk vanwege de eenvoud en veiligheid. Injecties blijken dan niet altijd even ef fectief. Internationaal onder zoek wijst uit dat de beschikba re vaccins niet voor honderd procent doeltreffend zijn. Twin tig procent van de pakweg 130 miljoen kinderen die per jaar worden geboren, wordt niet adequaat geïmmuniseerd. Volgens TNO is er dringend behoefte aan nieuwe vaccins die eenvoudig zijn te produce ren en toe te dienen zodat de kosten geen belemmering vor men. De wereldgezondheidsor ganisatie WHO heeft een sterke voorkeur voor orale vaccins, ook omdat in 30 procent van de gevallen bij het injecteren niet steriel wordt gewerkt. Justitie Haarlem ontkent aantijgingen in zaak tegen drugsbaron amsterdam anp Het openbaar ministerie in Haarlem is 'koortsachtig' op zoek naar een kroongetuige in de zaak tegen een vermeende drugsbaron en zijn medeverdachten. De man en de zijnen staan dit jaar terecht wegens georganiseerde, internationa le drugshandel. Advocaat Moszkowicz, raadsman van een 44- jarige verdachte, betoogde gisteren tijdens een pro-forma-zitting van de rechtbank in Amster dam dat hij uit 'zeer betrouwbare bron' heeft ver nomen dat het OM actief zoekt naar een klikken de getuige/verdachte, die in ruil voor gunsten van justitie belastende verklaringen wil afleggen. Volgens Moszkowicz kan daar in elk geval één conclüsie uit getrokken worden: Het OM heeft de zaak niet rond. Dat is tot dusver sowieso de teneur van advocatenbetogen in de zaak ge weest: Het dossier wordt weliswaar steéds dik ker, het bewijs blijft ontbreken. Officier van justi tie Van Straelen ontkent dat er actief naar een kroongetuige wordt gezocht. „Maar als er zich eentje aandient, zal ik niet onmiddellijk nee zeg gen." Moszkowicz heeft zijn bekomst van het ver schijnsel kroongetuige. Maandenlang bestreed hij de inzet ervan in de zaak van zijn cliënt de Hakkelaar. De Amsterdamse rechtbank oordeelde dat er in die zaak echter geen sprake is geweest van kroongetuigen, maar van (twee) deals mqt criminelen. De 44-jarige verdachte die gisteren terecht stond wordt door justitie gezien als één van de topfigyren binnen het syndicaat van de opvolger van wijlen drugsbaron Klaas Bruinsma die jaren geleden is vermoord. De opvolger van Bruinsma heeft belangen in een aantal bordelen op de Am sterdamse Wallen. Volgens officier Van Straelen heeft de man uitstekende contacten in ambtena- renkringen. „Hij was altijd tevoren op de hoogte van politie-acties op de Wallen, zoals die in de Molensteeg. Ook wist hij twee weken tevoren van op handen zijnde huiszoekingen." Van Straelen liet tevens weten dat politie en justitie door de drugsorganisatie tot in het bui tenland in de gaten worden gehouden. Een on- derzoeksbezoek van politie- en justitiemensen aan Libanon mondde onbedoeld uit in een tv-op- treden. Kort nadat de delegatie had plaatsgeno men in een openbare gelegenheid, werd zij om ringd door Libanese tv-ploegen, die kennelijk wa ren getipt door lieden die de gangen van politie en justitie op de voet volgen. De rechtbank ver wierp een verzoek van Moszkowicz om de man in vrijheid te stellen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3