College Zoeterwoude eist vertrouwen Onderzoek: HSL ten oosten van Hoogmade Curator Archeon trekt zich niets aan van Alphen Toch 30-kiiometer Plantarium demonstreert 'moeren' op groenbeurs Rijn- Veenstreek Pittoresk in Dorpsstraat van Hazerswoude VRIJDAG 21 MAART 1997 chef hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Scouts verkopen aarde 2qeterwoudeDe Zoeterwoudse scouts trekken op zaterdag 22 maart de gemeente in om tuinaarde te verkopen. Deur aan deur proberen de padvinders de zakken van 45 liter tuinaarde te slij ten. De opbrengst wordt besteed aan de scouting in de Poolse zustergemeente Osieczna. Twee keer betrapt alphen aan den run» Drie Utrechtenaren zijn gisteren in Alphen voor de tweede keer aangehouden wegens diefstal. Het drietal was dinsdag al op heterdaad betrapt bij diefstal van een porte monnee. Gisteren werden ze op het station afgezet. In plaats van de trein te nemen gingen ze naar een motel waar ze opnieuw op heterdaad werden betrapt bij de diefstal van flessen drank. Vrouw gewond in Hazerswoude hazerswoude-dorp» Een 44-jarige vrouw uit Alphen is gister avond gewond bij een aanrijding op de Gemeneweg. Het onge luk gebeurde toen de vrouw keerde. Een automobiliste uit Ha zerswoude reed op haar wagen in. De Alpense is met heup- en nekletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Meer geld nodig voor samenwerking Aegon Waarnemend burgemeester M. de Sutter van Zoeterwou de heeft gisteravond in niet mis te verstane bewoordin gen het vertrouwen van de gemeenteraad geëist om een samenwerkingsverband te kunnen sluiten met de pro jectontwikkelaars Aegon en Bouwfonds Nederland. Het college vroeg daarvoor nog eens 77.750 gulden, nadat de raad vorige maand al 75.000 gulden beschikbaar stelde. zoeterwoude liesbeth buitink De raad wilde alleen schoorvoe tend akkoord gaan en eiste ga ranties om de uitgaven uit het krediet nauwlettend te kunnen controleren. Zoeterwoude onderhandelt sinds een paar maanden met Aegon - dat tegenwoordig Am- vest heet - en Bouwfonds Ne derland over een samenwer kingsovereenkomst die garan ties moet bieden voor het geval de Grote Polder toch wordt be bouwd. Bij die onderhandelin gen wil het college adviseurs kunnen inhuren voor juridische en financiële vragen en voor ad vies over grondexploitatie. De raadsfracties bleken er gis teravond echter weinig voor te voelen om veel geld uit te geven aan een overeenkomst voor een situatie die wat de politici be treft nooit werkelijkheid wordt. „Het past niet om nu al gede tailleerd te gaan praten", oor deelde CDA-fractievoorzitter P. van Son. „We mogen nooit zelf de motor zijn van een beweging die we eigenlijk niet willen." Hij eiste dat elke keer dat het colle ge geld wil uitgeven aan de on derhandeling, eerst de raad zijn zegje mag doen. Ook de WD en Progressief Zoeterwoude (PZ) wezen te gedetailleerde onder handelingen af. PZ vond tegelij kertijd wel dat haast is geboden. „Anders wordt het een einde loos proces", vreesde fractie voorzitter R. de Lange. Het college zegde toe alleen in hoofdlijnen te onderhande len met Amvest en Bouwfonds, die zich samen 'Zoeterwoude Beheer' hebben genoemd. De Sutter vroeg echter wel om het volledige bedrag beschikbaar te stellen. „Er is besluitvorming op basis van vertrouwen. U moet ervan verzekerd zijn dat we goed geluisterd hebben. Als u het niet ziet zitten omdat u geen vertrouwen hebt in het college, betekent dat forse ver tragingen en bovendien is dat voor het college heel verve lend." De dreigende woorden van de waarnemend burgemeester zorgden voor consternatie in de raadzaal. Na een aantal opeen volgende schorsingen kwamen de partijen tot een compromis. „U geeft ons vandaag krediet verlening, maar de kredietope ningen komen apart aan de or de in een overleg tussen de frac tievoorzitters", verwoordde De Sutter. Een meerderheid van de raad kon daarmee leven. De WD- fractie en twee CDA'ers stem den tegen het voorstel. Regio voert eensgezind pleidooi voor verlegging tracé hoogmade marieta kroft De projectorganisatie HSL-Zuid onderzoeken of de hoge snelheidslijn ten oosten van Hoogmade kan worden aange- Dat beloofde HSL-project- directeur Wim Korf gisteravond de aanwezigen tijdens een werkbijeenkomst in Hoogmade. Opvallend was de eensgezind heid voor verlegging van het tracé van de west- naar de oost kant van Hoogmade waardoor minder schade aan het land schap en de huizen ontstaat. Zo'n vijftig inwoners van Lei derdorp, Hoogmade, Rijpwete- ring en Nieuwe Wetering waren listeravond naar De Stal in loogmade gekomen. Ze kon den meedenken en oplossingen aandragen voor knelpunten in het HSL-tracé. Volgens projectleider Hans van der Sluijs zijn er juridisch gezien mogelijkheden om het tracé te verleggen. „De kosten zijn echter een groot nadeel. Een HSL-tunnel ten oosten van Hoogmade kost zo'n 400 mil joen gulden meer. Hoewel deze zogenoemde gestrekte variant korter is, moeten er enkele kilo meters meer tunnel worden aangelegd voordat de A4 is be reikt." Maar ook daar hadden de aanwezigen iets op bedacht. Kosten kunnen worden be spaard door niet overal de tun nel te boren, maar ook een deel te graven of verdiept aan te leg gen. Volgens Korf is deze sug gestie de moeite van het onder zoeken waard. Minder optimistisch was Korf over de haalbaarheid van de nieuwe variant van de Zoeter- meerder Willem Bos en het Alkemadese PvdA-raadslid Wim Groen. Grpen presenteerde gis teravond het plan dat een twaalf kilometer lange tunnel tussen Benthuizen en de Veenderpol- der ten zuiden van Roelo- farendsveen en een half ver diepte tunnelbak bij Nieuwe Wetering behelst. Hoewel de tunnel twee keer langer is dan die in het kabinetsvoorstel, zijn de kosten even hoog. De bespa ring wordt gevonden door de tunnel te graven in plaats van te boren. Groen ontving van het pu bliek een luid applaus, maar niet van Korf. „Het plan maakt geen schijn van kans", reageer de de HSL-directeur na afloop desgevraagd. „Graven in het Groene Hart is onbespreekbaar bij het kabinet." Projectleider Van der Sluijs was genuanceerder. „Graven in het Groene Hart ligt inderdaad heel moeilijk omdat het gebied heilig is verklaard. Je moet het echter niet onbespreekbaar la ten, zeker niet als dergelijke sig nalen uit de regio zelf komen." Groen liet zich niet uit het veld slaan. „Het is een plan dat voordeel biedt voorZoetermeer, Rijnwoude, Jacobswoude en Alkemade. Als die vier gemeen ten op een lijn zitten, kunnen ze gezamenlijk een signaal afgeven aan de Eerste Kamer. Die be handelt de HSL op 22 april." Opvallend was verder het pleidooi onder de aanwezigen om de A4 en de HSL zoveel mo gelijk verdiept aan te leggen. Grote pergolaconstructies zoals een hoog viaduct over de A4, moeten achterwege blijven. Ge voelig lag verder het geluid dat een flitstrein produceert. Agrari ër Cor Hoogeveen uit Rijpwete- ring vroeg zich af hoe ver hij nog van de HSL af kan wonen om binnen de geluidsnormen te blijven. Onmiddellijk ontstond in de zaal een discussie over de maximaal toegestane decibellen die een trein mag produceren. Van der Sluijs kapte die af door een voorlichtingsavond toe te zeggen. ofwegen Het buurtschapje tussen Hoogmade en Woubrugge is al een van de meest pittoreske plekjes van Jacobswoude, waar veel watersporters en wandelaars langs komen. En als er een oud ambacht wordt beoefend, lijkt Ofwegen helemaal op een plaatje uit een geschiedenisboek. Voor deze dakdekker is het dagelijkse kost, zeker nu het voorjaar er weer aankomt. FOTO HENK BOUWMAN alphen aan den run* vervolg van de voorpagina De curator erkent dat er andere kandidaten wa ren voor een nieuwe start. „De afgelopen maan- zijn diverse andere doorstartscenario's in ovenveging genomen, doch zonder uitzondering niet financieel of op korte termijn haalbaar geble ken." Van der Veen Meerstadt stelde gisteren 'onprettig verrast' te zijn door het akkoord over Archeon. „De gemeente is er niet bij gediend dat over een halfjaar de diepladers komen om de ge bouwen naar Limburg te rijden." In een faxbericht heeft hij de curator dringend om een gesprek gevraagd. Wanneer de curator daarop niet binnen 48 uur reageert, dan 'beraadt Alphen zich op zijn positie'. Mogelijk spant de ge meente dan een kort geding aan tegen de cura tor. Woordvoerder Wilbers van de curator wil niet ingaan op het dreigement. „Wij praten begin vol gende week met de wethouder. Dan zullen we hem rechtstreeks informeren over de overeen komst en de perspectieven die deze biedt." Boze reactie De boze reactie van Van der Veen Meerstadt in een persconferentie gistermiddag, is bij de cura tor in het verkeerde keelgat geschoten. „Het is jammer dat Alphen op de zaken vooruidoopt. Maar de curator heeft andere dan lokale belan gen, namelijk het tevredenstellen van de credi teuren. En met deze oplossingen is dat voor een heel groot deel gebeurd." De curator heeft Alphen overigens vorige week aansprakelijk gesteld voor het mislukken van het park. Alphen blies in september vorig jaar de juist bereikte overeenkomst met het APO op, om een gedeelte van het park te benutten voor woning bouw. hazerswoude-dorp. hazerswoude/boskoop kees van kuilenburg iggen of moeren. Bargoens, gebruikt wordt in de wereld van de misdaad? „Nee hoor", zegt Wim Hoogendoorn. „Dat is een hele oude techniek om struiken te kunnen vermeerde ten. Een tak van een struik wordt naar beneden gebogen en in de grond gelegd. Na twee jaar heeft zich een stek ge vormd", legt de Boskoper uit. ■Al moet ik er wel bij vertellen, dat vermeerderen tegenwoordig heel wat sneller gaat. Vooral met de modernere technieken, zoals weefselkweek. Hoogendoorn maakt deel uit van het vorig jaar opgerichte hoomkwekersgilde, de Groen Escorte. Een groep van zo'n 'luk of veertig gepensioneerden af vutters die door hun activitei- 'en in het gilde nog actief zijn in !i hun vak. „Voor boomkwekers is het voorjaar een drukke tijd. Hink op het bedrijf, maar ook wat betreft de export en de bin nenlandse handel. Voor extraa tjes, zoals tuinbeurzen is er dan '<tk heel weinig tijd. Vandaar dat de organisatie van de beurs Groen Doen', die jaarlijks in het Plantariumgebouw op het ÏÏC-terrein in Boskoop/Hazers- f°ude wordt gehouden, vorig 3ar enkele oudere boomkwe kers heeft gevraagd of zij op de *urs geen handje wilde toeste ken op het gebied van voorlich- hng en het verzorgen van wat demonstraties. Dat verliep zeer mccesvol", vertelt Hoogen- doom over het ontstaan van het Nu hebben we inmiddels "•'tl man of veertig die van de partij zijn. Mensen uit het vak die afkomstig zijn uit Boskoop, maar ook uit Hazerswoude en Alphen." Het gilde demonstreert op de beurs - die gehouden wordt van zaterdag 22 maart tot en met 31 maart - diverse oude technie ken op het gebied van enten en stekken van planten. Maar ook de weefselkweek en de biolo gische plantenteelt komen aan de orde. „Op die manier blijf je zelf ook bij wat het vak aangaat. Veertig jaar geleden heb ik die oude technieken, die overigens nog steeds worden gebruikt, op de tuinbouwschool geleerd en ben daarna de handel ingegaan. Soms moet ik me dan ook flink graven in m'n geheugen, maar het zit er nog steeds", merkt de Boskoper, die als coordinator de activiteiten van het gilde bundelt. De activiteiten van het gilde blijven niet beperkt tot de- monstrererren voorlichting over snoeien en andere zaken die voor de tuin van belang zijn. Ook is er twee keer per dag een veiling voor bezoekers van bij zondere planten. „Dan wordt het gehele alfabet geveild. We beginnen met een plant met een A en eindigen met de Z van Zenobia. Onder andere veilen we de Ginkgo Biloba, een Ja panse notenboom. Van die boom worden geneesmiddelen gemaakt die geheugenstoornis sen opheffen en de bloedsom loop bevorderen. Als je zo iets kunt kopen is dat mooi meege nomen", merkt Wim Hoogen doorn lachend op. De activiteiten van het gilde blijven voorlopig beperkt tot de beurs 'Groen Doen'. „Wij zijn dan wel met pensioen of vutter, maar dat wil niet zeggen dat we duimen zitten te draaien en volop in de vrije tijd zitten. Ons vak is tevens onze hobby, van daar dat de meesten nog een stukje grond hebben of op een andere manier actief zijn. Alleen maken we wat gemakkelijker tijd vrij voor andere zaken." Behalve de activiteiten van het gilde is er nog veel meer te zien in Plantarium. Er zijn showtuinen ingericht en er is een selectie van bekroonde nieuwigheden van de afgelopen jaren. Bezoekers kunnen door het invullen van een keurings rapport hun voorkeur voor een van de nieuw ontwikkelde plantjes uitspreken. Ook op het gebied van beeldende kunst is er vele te zien. Rondom een beeldengalerij zullen tientallen kunstenaars aan het werk zijn. 'Groen Doen' in het Plan tariumgebouw op de 'grens' van Boskoop en Hazerswoude is geopend van 10 tot 17.30 uur. gerard van der geest De Dorpsstraat in Hazerswou de wordt toch een 30 kilome ter-zone. Met die ommezwaai verraste wethouder M. Voren- kamp gisteravond de bezoe kers van de informatie-avond over de herinrichting van de straat. Juist die snelheidsbe perking was op 30 oktober vo rig jaar aanleiding voor een heftige aanvaring tussen ge meentebestuurenbewoners. Nu was daar geen sprake meer van. Inspreker Van Dorp die eerder ongezouten kritiek leverde op de wethouder, had nu juist waardering voor het 'indrukwekkende plan met wel degelijk mogelijkheden voor die onmogelijke straat'. Als dat plan wordt uitge voerd ondergaat de Dorps straat een totale gedaante verandering, van een slecht bestrate racebaan tot een idyl lische woonstraat, waar het vooral veilig lopen en rijden is. Vorenkamp: „Het wordt een verblijfsgebied, waar de auto te gast is." Om dat doel te bereiken worden verkeersremmers en wegversmallingen geplaatst. Ook het aanzien van de straat wordt verbeterd met rustieke lantarenpalen, boomroosters, beplantingen en klinkers. Maar voor de bewoners is het vooral de 30 kilometer-zone die het hem doet. Vorenkamp waarschuwde wel dat de zaak juridisch nog niet helemaal rond is. Niettemin was ook zij optimistisch over het slagen van dit deel van het plan. Voor de bewoners is de snel heidsbeperking zo belangrijk omdat dagelijks 4500 auto's de smalle Dorpsstraat passeren. Daaronder bevindt zich een groot aantal vrachtwagens, op weg naar het industrieterrein. De gemeente hoopt die druk te verminderen met het plaat sen van verwijzingsborden met het opschrift 'ITC via Hoogeveenseweg' De komende weken wordt het plan in detail uitgewerkt. Na de grote vakantie volgt de aanbesteding. Met het hele project is vier miljoen gulden gemoeid. Bij de renovatie van het wegdek wordt veel aan dacht besteed aan de bestrij ding van trillingen door zwaar verkeer. In de bodem aange brachte schermen moeten die trillingen neutraliseren. Het westelijk deel van de Dorps straat wordt waarschijnlijk vanaf oktober aangepakt, het oostelijk deel volgt in 1998. Over dat deel van het werk worden de bewpners nog apart geïnformeerd Warmond: afval beter scheiden warmond marieta kroft Warmonders moeten him afval beter scheiden. Uit een onderzoek over 1996 bleek dat het dorp voor wat betreft het papier en het glas voorlopig nog niet voldoet aan de streefcijfers die voor het jaar 2000 gelden. Per persoon werd vorig jaar twintig kilo glas ingeza meld. Dat moet over drie jaar 25 kilo zijn. De 62 kilo papier en kar ton moet in 2000 zijn opgeschroefd naar 72 kilo per persoon. Voor de andere afvalcomponenten zijn nog geen streefcijfers be kend. Maar uit een onderzoek van circa 1000 kilo huishoudelijk af val bleek dat er 'te veel' groente- en fruitafval de grijze bak in ver dwijnt. Het onderzoek is vorig jaar twee keer gehouden: in maart en in augustus.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21