Koken met drank verbetert smaak Smaak Zuid-Amerikaanse wijnen steeds populairder m VRIJDAG 21 MAART 1997 REDACTIE WIM VAN BEEK 072-5196258 Kookles Vrijgezellenfeesten lijken de laatste jaren aan de orde van de dag. Wie geregeld in Amsterdam vertoeft kan hierover meepraten. Ook andere grote steden zijn in middels aan dit fenomeen gewend geraakt, maar de hoofdstad spant duidelijk de kroon. Vooral op vrijdag en zaterdagavond trekken botitgekleurde en vrolijk uit gedoste groepjes van het mannelijk of vrouwelijk ge slacht door de bruisende binnenstad. De bruid of brui degom in spe moet het dan ontgelden en hem of haar rest niets anders dan zich erbij neer te leggen en de meest vreemde opdrachten uit te voeren. Tal van hore cagelegenheden, met name in Amsterdam, hebben zo zoetjes aan genoeg van vrijgezellenpartijtjes (uitzonde ringen daargelaten) omdat ze de boel op luidruchtige wijze op stelten zetten en de overige clientèle alleen maar tot last zijn. Dat een vrijgezellenfeest ook een heel ander karakter kan dragen dan louter drinkgelag weet Rudolf Bos, chefkok van Menagerie De Kersentidn, als geen ander. Geregeld heeft hij, naast bedrijfsuitstapjes en kook clubs, 'vrijgezellenover de vloer die hij op deskundige wijze wat kookvaardigheden tracht bij te brengen. „Het begon kleinschalig, maar inmiddels blijken de les sen een groot succes", aldus Rudolf, die drieënhalf jaar geleden met dit initiatief begon en op zaterdag- en zon dagochtend zijn domein vrijmaakt voor hooguit zes tien leerlingen. „Het niveau van de deelnemers varieert van absolute kookfanaten tot lieden met twee linkerhanden die nog geen ei kunnen bakken. Tot die laatste categorie beho ren veelal de feestende vrijgezellen en studenten", lacht Rudolf, die niet onder stoelen of banken steekt dat zijn kooklessen wel degelijk een serieuze aangelegenheid vormen. Rond elf uur 's morgens heten we iedereen welkom, voorzien we ze van een schort en receptuur en maken ze wegwijs in de keuken. In groepjes van vier gaat men aan de slag volgens een nauwgezet schema. De taken worden verdeeld en ieder groepje is verant woordelijk voor zijn eigen voor-, hoofd- en nagerecht. Tijdens zon ochtend beweegt Rudolf zich als een vlie gende kok door de keuken en geeft zijn studenten, daar waar nodig, uitleg of biedt ze de helpende hand. Er moet hard gewerkt worden want om één uur gaan de 'koks' zelf aan tafel om te genieten van hun zelf be reide gerechten. Naarmate de ochtend vordert groeit de sfeer in de keuken en leren de deelnemers elkaar op een heel andere wijze kennen. Ondanks luide lachsalvo's houdt chefkok Rudolf de touwtjes strak in handen, want er moet toch echt iets goeds op tafel komen. Ge zellig is het zeker en tijdens de lunch komt de stem ming pas echt goed los en wisselen de deelnemers hun ervaringen uit. Na het voorgerecht begeeft iedereen zich weer richting keuken om de laatste hand te leggen aan het hoofdgerecht om vervolgens lichtelijk vermoeid doch geheel voldaan de dis, onder het genot van een glas wijn, in het restaurant weer voort te zetten. Wie denkt dat het programma dan is afgelopen heeft het mis, want er wacht nog een nagerecht waarvoor de koks weer terug naar de werkplek keren. Rond de klok van drie is het programma ten einde en zijn de deelne mers een ervaring rijker. Dat ook Rudolf zelf volop ge niet van zijn kooklessen lijdt geen tiuijfel. „Je maakt de gekste dingen mee. Zo was er iemand die een chocola detaart moest maken en de taart allang in de oven had staan toen hij erachter kwam dat het benodigde meng sel van eieren en suiker nog rustig in de keukenmachi ne stond te draaien. Heel bijzonder was ook de uitnodiging van een vrien denkookclub die elkaar met grote regelmaat al kokend ontmoet en een tijd geleden een les bij Rudolf in De Ker sentuin volgde. „Wij zullen jullie eens laten zien wat wij in de loop der tijd heb ben geleerd", zo bêloofden ze bij vertrek. Rudolf „Ze voegden de daad bij het woord en niet lang daarna mocht ik, samen met tien collega-koks aanzitten bij een van de leden thuis. We stonden versteld van de kookkunsten en hadden de avond van ons leven. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-ster- ren gedecoreerd restau rant in de duinen van Bloemendaal. MARTIN VAN HUIJSTEE» Koken met wijn is bijna net zo oud als de wijn zelf. Overal waar wijn wordt gemaakt, is deze drank een belangrijk ingrediënt om mee te koken. In Frankrijk, bakermat van wijnsnoe pers en smulpapen, is de wijnkookkunst het hoogst verheven. Beroemde Franse streekge- rechten zijn ondenkbaar zonder wijn. Wijn geeft smaak en maakt vlees mals. Daarom is rode wijn de ziel van coq au vin, van daube en van boeuf bourguignon. Bepaal de stoffen in wijn verzachten de taaie vezels van stoofvlees. Rode wijn speelt mee in mari nades en bij de bereiding van gebonden sau zen. Samen met knoflook, ui en champignons brengt een krachtige, rode wijn de saus op smaak. Witte wijn voelt zich beter op zijn gemak in lichte sauzen met tuinkruiden en sjalotten en in ragouts van gevogelte of kalfsvlees. „Koks zijn opgeleid in de klassieke Franse keuken. Daarom hebben ze geleerd dat je bij het koken wijn gebruikt. Probeer ze maar eens aan het bier te krijgen, dat valt niet mee", constateert Casper Hoffman van het Amster damse Brouwhuis Maximiliaan, een kleine brouwerij waar ook een restaurant aan ver bonden is. Daar bereiden ze in de keuken ge rechten waarin de zelf gebrouwen biersoorten nadrukkelijk een rol spelen. Toch koken Fransen van oudsher óók met bier. In het noorden van dat land, en in België, bestaan al sinds de middeleeuwen stoofge- rechten met bier. Een combinatie als ganzen- borst met een saus van bokbier en zoethout stamt regelrecht uit die duistere tijden. Bier gaat door sommige soepen en vervangt de gist in het beslag waarmee pannenkoeken worden gebakken. Verscheidene soorten bier geven aan gerechten heel aparte, zachtbittere smaakjes. De smaak van alcoholhoudende dranken zoals wijn en bier geeft gerechten een bijzon der accent. Het gaat om de smaak, niet om de alcohol. Als je drank een tijdje verhit, vervliegt de alcohol en blijft alleen de smaak over. Uit zonderingen zijn sherry en Madeira. Die voegt Kok Herman den Blijker in de weer met Coren- wijn. FOTO GPD men pas vlak voor het serveren toe. En bier gaat soms, met alcohol en al, door saladedres sings. Bij de meeste keukenbereidingen wordt de al cohol uit de drank weggekookt. Hoe hoger het percentage, hoe langer het duurt voordat de alcohol verdwenen is. Een goede vuistregel is dat bier in een gerecht een minuut of zes moet meekoken en wijn minimaal twaalf mi nuten. Wijn smaakt naar vruchten, naar kruiderij of bloemen. Of naar al die andere bloemrijke be schrijvingen waarin wijnsnobs plegen te gros sieren. Als wijn in eikenhouten vaten heeft ge rijpt, is dat hout te proeven. Met wijn bereide gerechten krijgen er een warme, ronde smaak van. Als wijnkenners wordt gevraagd welke wijn de kok voor een gerecht heeft gebruikt, blijven de meesten het antwoord schuldig. Ook sterke, gedestilleerde dranken hebben specifieke smaken. Er zijn bij de bereiding kruiden toegevoegd, zoals jeneverbes aan je never. Ook engelwortel en de peulen van jo- hannesbrood trekken in het granendestillaat. Net als wijn rijpen bepaalde sterke dranken langdurig in eikenhouten vaten. Whisky doet dat bijvoorbeeld, en sommige soorten rum. Stoffen uit het houten vat lossen op in de al cohol en geven er iets eigens aan. Zo laat Bols zijn Corenwyn op hout rijpen. Deze drank wordt door kenners gekoesterd als de meest bijzondere sterke drank van Nederland. De drankenfabrikant wilde wel eens weten wat koks met Corenwyn kunnen. De met een Michelin-ster gelauwerde kok Herman den Blijker mocht naar hartelust experimenteren. Niet alleen met het eindproduct, maar ook met de ruwe destillaten waaruit Corenwyn wordt samengesteld. Den Blijker sloeg aan het kokkerellen en raakte enthousiast. Zijn commentaar: „De smaken van gedestil leerd komen vooral tot hun recht in zware ge rechten. Als de alcohol eruit gekookt is, sma ken die gerechten veel geprononceerder. Het is moeilijk de juiste smakencombinaties te zoeken. Bij vlees passen zware, lang op hout gerijpte destillaten. Bij desserts gebruik ik lie ver lichtere soorten. „Als je met wijn kookt krijg je meer zuren. Bij gedestilleerd gaat het om de houttonen, om de jeneverbessen en de andere kruiden. Die houtrijping kun je ook gebruiken als smaak versterker bij marineren en glaceren. Spelen met gedestilleerd verrijkt de mogelijkheden. Je kunt als kok het best met de ruwe, nog onge mengde destillaten werken. Je moet niet zo maar met een fles jenever gaan koken." „Het is moeilijk om de goede smaken te zoe ken. Maar bij de juiste keuze combineert zo'n destillaat prachtig. Wijn moetje erg lang inko ken om een beetje smaak in de saus over te houden. Met een borrelglaasje mw destillaat kun je al veel doen. Het is een heel leuke erva ring", aldus Den Blijker. WIM VAN BEEK» Zuid-Amerikaanse wijnen groeien de laatste jaren in populariteit. En dat is niet zo verwonderlijk. De wijnproductie ontwikkelt zich snel en professioneel. Dit was eerst te constateren in Chili, re center ook in Argentinië. Gecom bineerd met de klimatologische omstandigheden leidt dit tot soe pele, jong drinkbare wijnen met een zeer goede prijs/kwaliteitsverhouding. De geschiedenis van de wijnbouw in Zuid-Amerika begint in de 16de eeuw met de komst van de mis sionarissen en de conquistadores, die aan de kust van de Stille Oce aan de druivensoort pais plantten. Vooral ten zuiden van de Steen bokskeerkring, waar het klimaat zachter is, worden veel druiven geteeld. In Zuid-Amerika is Ar gentinië verreweg het grootste wijnproducerende land (op de wereldranglijst neemt het de vijf de plaats in), gevolgd door Chili, waar traditioneel de meest ver fijnde wijnen van het continent gemaakt worden. Gall Gall voegt in totaal 26 nieu we Zuid-Amerikaanse wijnen aan het assortiment toe, waarvan ne gen afkomstig zijn uit Chili, een elftal uit Argentinië (alle uit het kwaliteitsgebied Mendoza), twee wijnen uit Mexico, twee uit Brazi lië en twee uit het in Europa als wijnproducent nog onbekend zijnde land Uruguay. Volgens veel deskundigen is Chili het meest ideale wijnbouwland ter wereld. Het is een relatief klein productieland, maar wel met ma gistrale wijnen. Al generaties gele den waren de wijnen befaamd, maar politieke problemen ston den een regelmatige uitvoer de laatste decennia in de weg. Sinds het midden van de jaren tachtig zijn de Chileense wijnmakers te ruggekeerd uit Califomië, Frank rijk, Australië en Nieuw-Zeeland. Ze brachten kennis, ideeën en ap paratuur voor htm eigen wijnin dustrie mee terug. Voor buiten landse investeerders was de poli tieke en economische rust aan trekkelijk. Chili heeft ongeveer 12.000 hecta re aan wijngaarden en produceert jaarlijks zes miljoen hectoliter wijn. In de belangrijkste wijn streek van Chili, de Centrale Val lei, liggen de wijngaarden ingeslo ten tussen de voet van het hoge Andesgebergte en de Stille Oce aan. Hierdoor heerst hier een bij zonder klimaat. Overdag ontvan gen de druiven veel zon en 's nachts daalt de temperatuur re latief diep. Dit contrast van warm te en koude bevordert de ontwik keling van aroma's in de druiven. Men teelt er voornamelijk de druivensoorten Cabamet Sauvig- non, Merlot, Chardonnay en Sau- vignon Blanc. De Chileense wijn industrie is een van de best gere gelde ter wereld. De overheid controleert de wijnen regelmatig en alleen de beste wijnen komen voor export in aanmerking. Die export is duidelijk groeiende, ook naar Nederland en dat is gezien de geboden prijs/kwaliteitsverhoudingzeer begrijpelijk. De naam Andes Peaks is heel toe passelijk voor deze wijn, want vanuit de wijngaarden in het Chi leense district Rapel kan men de besneeuwde toppen van dit ge bergte zien. De producent van de Andes Peaks wijnen in Bodegas Santa Emiliana, een jong en dyna misch bedrijf dat in 1986 werd opgericht. Het bedrijf bezit 860 hectare eigen wijngaard en er wordt 466 hectare van derden ge managed in Aconcagua, Maipo, Rapel en Mulchén. Het klimaat is bijzonder geschikt voor druiven- teelt. Santa Emiliana bezit vier kelders met een totale capaciteit van 17 miljoen liter. De wineries zijn met moderne vinificatie-ap- paratuur uitgerust. Het bedrijf streeft ernaar wijnen te produce ren waarin alle aroma's en het fruit van de druiven optimaal tot uitdrukking komen. Een goede outillage en zeer deskundige me dewerkers garanderen een uitste kend eindproduct. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊm mum mmwÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊm. PUZZEL S HEINZ OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. gevat; 5. eensklaps; 9. een ze kere; 10. nachtvogel; 11. deel van een Franse ontkenning; 13. flauw schijnsel; 15. muzieknoot; 16. groente; 18. boom; 19. kreet; 20. golfbaan; 22. sierdek; 24. zure appelsoort; 26. konink lijke aanspreektitel; 27. mager; 29. inwoonster van Frankrijk; 31. eenheid van electrische weerstand; 33. nalatig; 36. slui ting; 38. afgescheurde lap; 40. oogje van garen; 41. kloostero verste; 42. familielid; 44. loterij briefje; 45. beryllium; 46. plak boek; 48. barium; 49. roem; 50. verlaagde toon; 52. persoon die iets aanwijst; 53. houtsoort. Verticaal: 1. attentaat;"2. muzieknoot; 3. akelig; 4. broodsuiker; 5. dames schoenen; 6. deel van de mond; 7. oosterlengte; 8. latwerk voor een wingerd; 12. bijb. naam; 14. dat wil zeggen (Lat. afk.); 15. trots; 17. katteras; 19. niet ge heel fijngemalen gepelde tarwe; 21. karaat; 23. naschrift; 25. handvatsel; 27. dochter van Cad- mus; 28. jong dier; 30. het ge heel van letters; 32. het bed uit komen; 34. koorhemd; 35. de oudere; 36. gewicht; 37. parve nu; 39. zwerver; 40. Ind. groen te; 43. lood; 46. oppervlakte- maat; 47. deel van het bestek; 49. voegwoord; 51. stoomschip. OPLOSSING botels u-r-a- stakkers h-a-s-u- ons-til ok-m- gronden -y-o-n- spits A//£T f r/.AArJtt Z/7T&S&/J 0/VT&/JTAOD£ACMAAR OOK &V gOL CASC/7- TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Het toeval wilde, dat juist op dat moment de markies de Cantecler naderdreef. Hij was gezeten in een omgekeerde tuinpara sol, want de vloed had hem verrast, terwijl hij doende was een gezellig zitje op zijn ter ras in t§ richten. „Daar heb ik u!" riep heer Ollie, zich oprichtend. „U bent de oorzaak van deze ellende! U hebt de politie op mij afgestuurd! Ik wil uw ring niet langer dra gen, want die is de schuld van alles - al zou ik niet weten hoe!" „Het is heel eenvoudig", zei de edelman. „De drager van de Pikkin-ring mag nooit iets wensen wat hem niet toebehoort, want dan wordt het een roofring." „Aha", zei Tom Poes. „Dus daarom hebt u hem aan heer Bommel gegeven!" „Zo is het, knaap", gaf de ander toe. „Ook ik heb de ring gedragen en ook ik heb gele den omdat ik mijn kleine begeerten had naar andermans goed. Nochtans heb ik nimmer een dergelijke rommel gemaakt als deze Bommel hier. Het is een grove heb zucht die we hier om ons heen zien. Een ganse rivier! Fi done!" „Kom aan boord!" riep heer Bommel, wild aan de ring rukkend. „Dan zal ik u dwingen om dit snert-sieraad terug te nemen!" Doch de markies wenkte af. „Liever", zo sprak hij, „blijf ik in dit zonnescherm een speelbal van de golven dan op één vaartuig te verke ren met een woesteling die in het bezit is van de Pikkin-ring. Trouwens, het voor werpje zit aan uw vinger vast, amice." Ge durende dit gesprek had de stroom de para sol langs de aak gedreven en de beide vaar tuigjes geraakten nu steeds verder van el kander. Tom Poes nam een vlug besluit en sprong over. „Ik wil hier meer van weten", dacht hij. „En van Cantecler kom ik meer te weten dan van heer Ollie." „Ja, ga maar", riep deze laatste droevig. „In de nood leert men zijn vrienden kennen!" mÊÊÊÊËMmÊÊÊÊÊÊÈÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimm HET WEER DOOR JAN VISSER Recentelijk werd mij door een lezer de vraag gesteld of het uit te rekenen is wanneer Pasen valt. Daar is, wanneer men de begindata van de lente en de volle maan weet, gemak kelijk uit te komen. Pasen werd al in het jaar 532 vastge steld op de eerste zondag na volle maan na het begin van de lente. Dit jaar valt pasen dus in maart want de lente is begonnen (gistermiddag 14.55 uur), maandag is het volle maan en dus blijft er nog een (paas)zondag in maart over: 30 maart. Hoe het weer dit jaar met Pasen zal zijn is nog niet te zeg gen maar een vroege Paas betekent niet automatisch kou kleumen of verregenen. In 1989, toen Pasen op 26 en 27 maart viel, was het stralend met op tweede paasdag maxi mumtemperaturen tot ruim 20 graden. Dinsdag na Pasen was over het algemeen de warmste dag. Valkenburg/Leiden kwam toen op 20,7 en Schiphol 21,1 graden. Vergelijkba re paaswarmte in maart in deze eeuw was er alleen in 1948. Ook toen werd, paasmaandag 29 maart, plaatselijk de 20 graden overschreden. De komende nacht trekt een hogedrukgebied over Neder land. De wind valt daardoor weg, de bewolking verdwijnt grotendeels en dat biedt ruimte voor een sterk nachtelijk warmteverlies. Op veel plaatsen daalt de temperatuur tot iets onder nul. Morgen drijven 's ochtends alweer wolken velden van een volgend storingsgebied over ons land. Daar valt vooral aan het einde van de dag enige regen uit. Over dag is een beetje motregen mogelijk maar de nattigheid drukt geen stempel op het zaterdagsweer. De temperaturen gaan morgen omhoog naar een graad of 7 en de wind gaat 's middags zwak en 's avonds matig uit zuidelijke richtin gen waaien. In de nacht van zaterdag op zondag neemt de wind verder toe en dat geldt ook voor de regenkansen. Ook zondag kan het nog enige tijd regenen. Oorzaak is een depressie die met een westnoordwestelijke hoogtestroming over de Noordzee naar het zuidoosten trekt. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Morgen van het zuidwes ten uit een toenemende kans op sneeuw, later mis schien regen.Vooral zon dag daar veel wind en re gen. In het noorden naast winterse bui ook opklarin gen. In het binnenland overdag meest lichte vorst; in het zuiden maxi ma rond plus 4 graden. Zweden: Morgen op de meeste plaatsen droog. Later vanuit het zuidwesten toe nemende bewolking en zondag van tijd tot tijd re gen of sneeuw. Vooral in het zuiden veel wind. Maxima op de meeste plaatsen enkele graden boven nul, in Lapland lich te vorst. Denemarken: R O P A Morgen eerst nog wat zon. In de loop van de dag meer bewolking en later van het westen uit regen, mogelijk voorafge gaan door sneeuw. Zondag fors toene mende wind. Middagtemperatuur rond 5 graden, zondag wat hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vooral in Ierland en het noorden van Engeland regen. In de omgeving Londen geregeld zon en droog. Maxima van 9 in het zuidoosten tot ongeveer 12 graden elders. Zondag overal rond 12 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend kans op een enkele mistbank. Middagtempera tuur ongeveer 8 graden, zondag een fractie hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: In het weekeinde steeds meer zon, maar in de nacht en ochtend ook kans op een mistbank. Droog. Middagtemperatuur oplopend naar 10 graden in het oosten tot bijna 15 in het westen. Portugal: Perioden met zon. Een kleine kans op een enkele lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee iets onder 20 graden, landinwaarts iets daar bo- Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbuien Maximumtem peratuur omstreeks 19 graden. Veel zon maar vooral in het noordoosten ook soms wolkenvelden. Droog. Maxima meest tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Naast zon ook bewolking en kans op en kele buien, ook met onweer. In de loop van het weekeinde een aantrekkende wind. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en morgen mogelijk een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur aan zee rond 20 gra- Zuid-Frankrijk: Vrij rustig weer met zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 11 in de omge ving van Lyon tot 20 lokaal aan de voet van Pyreneeën. Mallorca en Ibiza: Droog en geregeld zon, vooral morgen. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Italië: Zon maar soms ook wolkenvelden en met name in het noorden langs de Adri- atische Kust kans op een bui en soms veel wind. Middagtemperatuur rond 15 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma rond 15 graden. Malta: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vooral in het oosten kans op een regen- of onweersbui. Vrij fris met maxima tussen 10 en 15 gra- Turkije en Cyprus: Kusten: half tot zwaar bewolkt en vooral vandaag een aantal stevige buien, ook met onweer. Daling van temperatuur; morgen maxima van ongeveer 10 graden bij Istanbul tot rond 15 op Cyprus. Duitsland: Vandaag bewolkt en regen of sneeuw. Morgen van het westen uit geleidelijk meer zon en droger. Middagtemperatuur van 5 graden in Sleeswijk-Holstem tot 10 of meer plaatselijk in het Rijndal. Temperatuur op 1500 meter in de Beierse Alpen rond min 5 graden. Zwitserland: Eerst veel bewolking en vooral in het noordwesten nog regen, boven 1000 meter sneeuw. Later van het zuidwest uit geleidelijk droger en meer zon. ma in de dalen uiteenlopend van 8grc den in het noorden tot 15 in het zuide- Oostenrijk: Veel bewolking en enige tijd regen, va- af 800 meter sneeuw en plaatselijk vh wind. Morgen later op de dag westen uit geleidelijk droger er opklaringen. MiddagtemperatuurdalK tot ongeveer 6 graden. Wolkenvelden en hier en daar regen sneeuw. Soms wat zon. Middagtemper tuur enkele graden boven nul. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en van:.: tot tijd wat regen of sneeuw. Midc# temperatuur iets boven het vriespunt. Hongarije: Vandaag misschien nog wat zoi bewolkt en van het westen uit nemende kans op regen of sneeuw. Itè dagtemperatuur omstreeks 4 graden. ZATERDAG 22 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.38 Zon onder 18: Maan op 17.20 Maanonder05 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.06 15.15 02.39 14' Laag 11.10 «23.30 10.51 23 Weerrapporten 21 maart 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta halfbew. licht bew licht bew. poolsneeuw w half bew. n half bew. w Zurich s Bangkok c Buenos Aires t Casablanca z Johannesburg t Los Angeles c New Orleans c New York z Tel Aviv z Tokyo c Toronto I 7 -31 he 38 2' ip 30 is 28 15. 24 15 27 16 2 -3 19 li SJ?'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20