Leidsch Dagblad Bewijs meineed CID'ers rammelt ■JüJlljWM 'Van Rij paait kiezers met eugen over huurverhoging' Akkoord over nieuwe start Archeon 'Grootste file van Nederland' )amrak erg nerveus na paniekverkopen LAATSTE LOTEN! En de winnaar is het toilet r- TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. /ERHUIZEN VRIJDAG 21 MAART 1997 80 CO" "?4 Verklaringen van een voormalige politie-informant, bij genaamd de Sapman, in de meineedzaak tegen de Haar lemse rechercheurs Langendoen en Van Vondel zijn voor belangrijk deel verzonnen. De in België wonende sapfabrikant beweert miljoenen guldens te hebben 320 kregen van de Haarlemse zakenman Gordon Lee Trilling. Volgens Sapman is Trilling een bijnaam ('alias') voor de politieman Langendoen. Sapman heeft de betrokkenheid ran Langendoen echter verzonnen, zo blijkt uit verklarin- van meerdere, direct betrokkenen tegenover deze krant. OPGERICHT 1 MAART 1860 t Binnenland Nu al ruzie over tweede nationale luchthaven Buitenland Clinton en Jeltsin 5 beginnen aan zware top Cultuur en Kunst Sassenheimer Bas r - Kaptijnwint j) componistenwedstrijd Sport Noordwijk moet zich in 'kustkraker' waarmaken Uit onderzoek verslaggevers deze krant blijkt: HAARLEM «ALLARDBESSEe Demeineedzaak dient volgende week vrijdag voor de rechtbank Den Haag. De rechtszaak is het ~'an een door de com missie Van Traa ingediende klacht. De sapfabrikant is door le rijksrecherche en in beslo tenheid bij de parlementaire jnderzoekscommissie Van Traa rerhoord. Het niet onder ede tertelde verhaal van Sapman is belangrijk bewijsmiddel in iet meineedproces tegen Lan gendoen en Van Vondel. De Haarlemse ex-rechercheurs worden ervan beschuldigd on der ede opzettelijk valse verkla ringen bij de commissie hebben afgelegd. Hun verhaal komt niet met dat van de Sap- De sapfabrikant heeft sinds 1993 direct of indirect geld van zakenman Trilling gekregen, zo verklaart hij in het vorig jaar verschenen rapport van de rijksrecherche. Die deed onder zoek naar de in opspraak ge raakte Haarlemse CID. Het geld was bestemd voor Sapmans fa briek in België en een nieuwe vestiging in Ecuador. Volgens Sapman zijn Trilling en Langen doen één en dezelfde persoon. Maar daar zou hij pas later ach ter zijn gekomen. Uit onderzoek van deze krant blijkt dat de limonadefabrikant Langendoen al vanaf 1991 kent. Zij hebben elkaar tientallen ke ren ontmoet en gesproken, zo verklaren betrokkenen. Langen doen was tijdens die ontmoe tingen gewoon 'politieman'. Hetgeen ook de Sapman wist. Indien Langendoen zich dus, zoals Sapman beweert, in 1993 zou hebben voorgesteld als Trilling', zou Sapman hem ogenblikkelijk hebben herkend. Vanavond besteedt het televi sieprogramma Netwerk (20.24 uur, Nederland 1) aandacht aan deze zaak. Morgen over deze kwestie een uitgebreid verhaal in het Zaterdagsbij voegsel. Leidse woningbouwverenigingen woest op wethouder )e Leidse sociale verhuurders in kwaad op wethouder Tjeerd an Rij (volkshuisvesting). De rethouder zou liegen over af- praken met de woningbouw- erenigingen. zou een veel te enzijdige kijk op volkshuisves- ng hebben, de onderhandelin- en met verhuurders saboteren de baas willen spelen in Dlkshuisvestingsland. Met die ritiek hebben de woningbouw- senigingen Ons Doel, de Sleu- Zijl en Vliet, Leiden en de lichting Leidse Studèntenhuis- ïen frontale aanval op an Rij geopend. Aanleiding voor de ongezou- kritiek is een uitlating die Rij vorige week deed in de ze krant. De wethouder wil dat de Leidse huren de komende twee jaar iets minder stijgen dan de 3,7 procent die gemeen te en corporaties hebben afge sproken. Sterker nog: volgens Van Rij heeft Woningbouwvere niging Leiden beloofd de huur twee jaar lang met hoogstens 3,5 procent te verhogen. Klink klare onzin, zeggen de huisba zen in koor. „Ik denk dat Van Rij dat al leen maar zegt omdat zo'n uit spraak het goed doet bij de kie zers". zegt directeur M. Glaser van woningbouwvereniging Ons Doel. „We hebben het pla fond afgesproken, en dat ligt op 3,7 procent." De verhuurders hebben hun huurverhoging al eerder gema tigd, toen duidelijk werd dat er een belastingmeevaller aan kwam. Van Rij beweert dat die meevaller meer dan twee ton groter is dan de corporaties denken. „Maar we hebben het nagerekend, en wij komen op iets anders uit", zegt directeur A. Lepelaar van De Sleutels. De Leidse huisbazen vinden dat de wethouder met zijn uitla tingen de onderhandelingen met de verhuurders op scherp zet. Zij praten al maanden met Van Rij over een 'convenant', waarin zaken als huurverhogin gen, nieuwbouw, en de verkoop van corporatiewoningen wor den geregeld. Pagina Leiden: "Wethouder wil klok terugzetten'. zaltbommel Studenten van de Hogeschool Haarlem hebben gisteren op de oude Waalbrug bij Zalt- bommel de 'grootste file van Nederland' veroorzaakt. De verkeersopstopping bestond uit 30.000 dropjes in de vorm van auto's. Ze zijn in een lange rij van zeshonderd meter op de oude brug aangebracht, Het verkeer had daar overigens geen last van. De oude brug wordt niet meer gebruikt. De actie heeft plaats in het kader van de Nationale Week van het Carpoolen 1997. De studenten willen de aandacht vestigen op de toekomstige fileproblematiek en op de voordelen van carpoolen. foto anp mgst renteverhoging Amerikaanse banken BTERDAM ANP/GPD paniekgolf die de Amster- imse effectenmarkten gisteren "rspoelde leidde vanochtend zeer nerveuze reacties op Damrak. De koersen ging jojo's op en neer. Aanvanke- opende de AEX-index ruim punten hoger, iets later werd fen verlies genoteerd en rond uur stond de index weer op plus van ruim zeven punten m. listeren sloot de beurs-index 25 punten lager uit angst een renteverhoging door Amerikaanse centrale ban- (FED). Voorzitter Alan inspan verwacht die vol- ide week. Dat zou kunnen len tot een vlucht uit de aan- en naar veiliger beleggingen obligaties en spaarfondsen, de beursvioer werd van ochtend een verder koersherstel verwacht omdat de daling van gisteren te sterk wordt gevon den. Volgens 'een optiehande laar worden er massaal calls ge kocht in de verwachting dat de koersen verder zullen stijgen. Nog geen etmaal eerder zei een topbankier bang te zijn dat de particuliere belegger weer gerold zou worden, net als bij eerdere crashes. „Hij verkoopt in paniek en de grote instellin gen slaan straks aan het ko pen." Op de optiebeurs was gister middag sprake van echte pa niek, toen zo'n 4500 a 5500 op tiecontracten werden verkocht. Handelaren sloegen aan het verkopen en toen de automati sche handel tot tweemaal werd stilgezet. Pagina 8: Belegger schrikt. i l s "r t'* I '-i 11 Koop dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 25 maart. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - Wat heeft de mensheid meer vooruit geholpen: de fiets of de telefoon? Is de bh belang rijker dan zeep? Op deze cruciale vragen geeft het Britse blad Focus deze week een antwoord. Duizend we tenschappers, wetenschaps journalisten en leden van het publiek stelden een lijst sa men van de belangrijkst^ uitvindingen in de geschie denis. De top is een curieuze mix geworden van Uitvindingen Die De Wereld Veranderden en Uitvindingen Die De Keu ken Veranderden. Het vuur, het wiel en stoomkracht staan respectievelijk op nummer 4, 5 en 31. De koel kast, de magnetron en de teflon-pan komen op 27, 37 en 70. De computerheeft de drukpers naar de derde plaats verwezen. Maar de winnaar is: het toilet. De Chinezen hadden al 4.000 jaar geleden een primitief soort spoeltoilet, maar is de wc wel één afzonderlijke uit vinding? Sir John Harington ontwikkelde het eerste mo derne spoeltoilet in 1596, maar het werd pas compleet met de uitvinding van het bordje 'vrij/bezet' door ene meneer Ashwell. Uiteraard verdient Da Vin ci's geniale uitvinding van de schaar (72) een vermelding maar waarom ontbreekt Isa ac Newtons grootste bijdrage van al: het katteluikje? NR. 41343 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Geprepareerde ingewanden in urn van RMO leiden/hamburg afp/anp/wim koevoet Een Duitse wetenschapper heeft in een Egyptische urn van het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden gemummificeer de ingewanden ontdekt die naar schatting vierduizend jaar oud zijn. Het museum had de um in bruikleen gegeven voor een expositie in Hamburg over de geheimen van mummies. Het is de Duitse archeologe en biologe Renate Germer die de eeuwenoude gemummificeerde ingewanden heeft ontdekt. Vol gens Germer heeft haar vondst 'een grote wetenschappelijke betekenis'. De veronderstelling dat de urn in Leiden nooit is openge maakt, wordt tegengesproken door M. Brouwer, hoofd collec tiebeheer bij het RMO en de egyptoloog, dr. M. Raven. Het RMO heeft Germer inmiddels toestemming gegeven de inge wanden verder te bestuderen. Daarvoor zullen de modernste technieken worden gebruikt. Aanval Chirac op coffeeshop vastgelopen brussel paul koopman correspondent Het strafrecht moet in de vijf tien lidstaten van de Europese Unie een nationale zaak blijven. De wijze van rechtspreken is zo belangrijk voor de nationale identiteit en cultuur, dat die niet naar Brussel mag worden overgeheveld. Die randvoor waarde verbindt Nederland aan de hervorming van het Europe se justitiebeleid, waarover de Europese ministers van buiten landse zaken dinsdag in Rome vergaderen. De eis betekent dat het Nederlandse drugsbeleid gevrijwaard blijft van dwingen de Europese voorschriften. In een zeventig pagina's tel lend document zet het Neder landse voorzitterschap van de EU vandaag uiteen dat het Eu ropeaniseren van het justitiebe leid zijn grenzen kent. Neder land wil alleen op de terreinen van asielpolitiek, migratie, vi sumzaken en het administratief recht met meerderheid van stemmen beslissen. Tot dusver re worden alle justitiezaken bij unanimiteit geregeld tussen de op dit punt soevereine regerin gen. 'Exportverbod voor varkens' Minister Van Aartsen (land bouw) wil de export van leven de varkens uit heel Nederland verbieden. De huidige uitgezon derde regio's in Noord-Neder land, waar nog wel uitvoer mo gelijk is. moeten ook 'gesloten' worden. Dat zegt Van Aartsen (Landbouw) vrijdag in een in terview met de VNU-Dagbla- den. De minister heeft nog niet formeel tot het vrijwillig oprek ken van het exportverbod beslo ten. Hij wil daarmee wachten tot het Permanent Ve Comité (PVC) in Brussel daag bijeen is geweest. het woord is aan P.J. O'Rourke Je weet dat je kinderen groot worden als ze je niet meer vragen waar ze vandaan zijn gekomen en je niet meer willen zeggen waar ze naar toe gaan. WEERSVERWACHTING VOOR ZATERDAG 8° be\^oTkt Sf: 279° 2710° r! 8° Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 vandaag 24 pagina's Binnenland Buitenland Cultuur Economie,.6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,21 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips20 De film Space Jam met Mi chael Jordan draait ook in Voorschoten. Met de bon drie kaartjes halen, twee be talen. 11 >IhkT\Th B mSSSEBSÊÊ Geldig t/m 22 maart LEIDEN: Longegrocht 5 (naast DIGROS) nwn ALPHEN A/D RIJN: Hofzichtstraat 7-9 IÏÏTÜI71 VALKENBURG (Z.H): Voorschotenveg 45a Ia, ikwileen abonnement op het Leidsch Dagblad. 0% organisatie 10% vervoer Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld, piano-, kunst- en antiekven/oer. Jk Herkende verhuizers el voor informatie of offerte: 71-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 liesbeth buitink/robbert minkhorst Het archeologisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn kan toch de poorten weer openen. ABN Amro projectontwikke ling (APO), curator H. Bouma en Libéma Vrijetijdsparken hebben een akkoord geslo ten over een nieuwe start voor het thema park. Archeon zou dit jaar nog in Alphen gevestigd blijven. Volgend seizoen kan liet themapark 'in elke andere plaats in Neder land en dus ook Alphen' open gaan. De Limburgse gemeente Horst is een serieuze kandidaat. Libéma exploiteert onder meer de Leidse Groenoordhallen, Safaripark Beeksebergen en het Autotron in Rosmalen. Libéma zou voor de onroerende goederen van het themapark' één gulden hebben betaald. .Archeon kan nu op eigen benen staan. La ten we daar blij mee zijn", stelt woordvoer der G. Wilbers van de curator. .Archeon is gelukkig voor heel Nederland behouden. Niet alleen voor Alphen. De Alphense WD-wethouder D. van der Veen Meerstadt (ruimtelijke ordening) maakte gisteren verontwaardigd de deal tussen de drie partijen bekend. Alphen voelt zich gepasseerd, omdat de gemeente niet is gekend in de onderhandelingen. Vol gens Van der Veen Meerstadt zouden er bo vendien twee andere kandidaten zijn voor overname van het themapark. De oor spronkelijke oprichter van het park, de stichting Archeon, voelt er nog altijd voor om met het park in afgeslankte vorm door te gaan. Daarnaast zou er nog een kandi daat zijn die miljoenen wil investeren om Archeon op de huidige plek te exploiteren. De wethouder vindt het onbegrijpelijk dat met die laatste kandidaat niet serieus is onderhandeld. „Libéma betaalt een gulden en die gegadigde wil miljoenen betalen. Volgens de bank is er dan wel negen mil joen gulden waardevermindering bij de ontwikkeling van de woonwijk. En daarvan zou ik dan de helft moeten ophoesten." Al phen bestrijdt dat de waardevermindering zo groot is. Directeur stadsontwikkeling D van der Veen stelt vast dat dat afhankelijk is van de indeling van de wijk. „Die waarde vermindering is te beïnvloeden, door bij voorbeeld het parkeerterrein buiten het woongebied te maken. Pagina 21: Curator Archeon trekt zich niets aan van Alphen. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lO Per maand C Per kwartaal Sitomuisch (f. i automatisch (f. 31,95) Ca.. i Nr. bank/giro 1Handtekening. Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart ca Leidsch Dagblad D E WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030 712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1