kischool p losse >chroeven F Nieuw bijstandsbeleid succesvol 'Harttrimmers' geeft patiënten zelfvertrouwen Provincie eist geld voor busbaan Papelaan Leiden Regio u telsysteem n grofvuil Li errast Varmond Hillebrand boos op wethouder De Goede Vervoersverbod vee heeft nauwelijks invloed op de Vebo kroes interieur CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 Wiel vrachtauto in brand |DERDQRP± Oververhitte remmen waren er vannacht de oorzaak jan dat het wiel van een vrachtauto in brand vloog. Een 44-jari- ;e vrachtwagenchauffeur uit Hellevoetsluis kwam er op de A4 ter hoogte van Leiderdorp achter dat een van de remmen van tijn auto bleef hangen. De rem werd daardoor zo heet dat de vlammen rond het wiel sloegen. Op het terrein van het tanksta tion slaagde de chauffeur er in de vlammen met een brandblus- ver te doven. Als gevolg van de hitte klapte vervolgens de band tnet een zodanig geweld dat de chauffeur enkele minuten doof Snelheidscontroles in Leiderdorp ignERDORPZo'n 140 automobilisten zijn gistermiddag tussen 14.30 en 16.30 op de Persant Snoepweg in Leiderdorp bekeurd negens snelheidsovertredingen. Tijdens de controle passeerden 1064 auto's. De hoogst gemeten snelheid was 90 kilometer, ter- .«ijl50 kilometer per uur is toegestaan. De politie hield vanaf 17 uur ook nog een controle aan de Van der Valk Boumanweg. Daar werden 24 automobilisten bekeurd. Irfpachtsom Leiderdorp is struikelblok her. te kans dat Leiderdorp een indoor-skischool binnen zijn ;enzen krijgt, is uiterst klein geworden. De initiatiefne- nde iers Henny de Kok en Cor Bruins kunnen zich niet vin- en in de erfpachtsom voor het stuk grond achter zwem- id De Does waarop de skischool moet verrijzen. Boven en ziet het ernaar uit dat het gebouw niet klaar kan zijn jorhet komende skiseizoen, maar pas in 1998. keerde het tij. Toen besloot de politiek om vijftig uur uit te trekken voor de skischool. Maar sindsdien is er volgens Bruins 'het een en ander misgegaan in de communicatie' met de ge meente. Als de erfpachtsom niet om laag gaat, houden Bruins en De Kok het voor gezien. „Dan wordt het een heel duur grapje. Met deze erfpachtsom kom je op een bedrag uit waarvoor je ook een zaal zou kunnen hü- 'Ik ben nog niet afgeschreven LEIDERDORP/LEIDEN AAD RIETVELD Ze hebben allemaal iets aan hun hart gehad. Ze gaan door het leven met een nieuwe hart klep, zijn gedotterd of hebben een hartinfarct achter de rug. Maar op de sportavonden van de vereniging Harttrimmers Leiden en omgeving wordt over het vitale orgaan nauwelijks ge sproken. Want al doen ze het voor hun gezondheid, het zijn ook hün avondjes waar ze naar uitkijken, zegt secretaris A. Schouten. En het hart is geen populair onderwerp van ge sprek. De meesten van de meer dan honderd leden kwamen naar de Harttrimmers - in 1973 opge richt door AZL-cardioloog J. Oudhof - op advies van artsen van het Zeehospitium in Kat wijk, waar zij gerevalideerd had den. „Vroeger was men ontzet tend voorzichtig na een hartin farct. Artsen vertelden de pa tiënten dat zij zes weken op bed moesten blijven. Nu is het eer ste wat ze zeggen: direct gaan bewegen", vertelt voorzitter W. Schreiner. „En dan kun je natuurlijk gaan zwemmen of een andere sport doen, maar bij de Harttrimmers heb je begelei ding. Behalve de sportleraren hebben wij vijf verpleegkundi gen van het AZL en een huisarts die om beurten bij de groep zijn. En alle apparatuur is aan wezig, ook een defibrilator." Dankzij een forse bijdrage van het VSB-fonds - een defibri lator kost 12.000 gulden - kon den de Harttrimmers Leiden onlangs een nieuw apparaat ko- Het hart is geen populair onderwerp van gesprek bij de Harttrimmers. foto hielco kuipers pen. Het ook in televisieseries over ziekenhuizen populaire apparaat, waarmee patiënten met een hartstilstand met een of meer schokken soms tot het leven kunnen worden terug geroepen, heeft zijn nut al een aantal keren bewezen bij de trimclub. Eén keer is een lid van de Harttrimmers Leiden, ondanks de zorg en de apparatuur, onder de handen van de aanwezige verpleegkundige uit het leven t. Dat gaf een behoor lijke consternatie in de groep. Maar de leden werden door de afdeling cardiologie van het AZL op gesprek uitgenodigd en kre gen het advies om vooral door te gaan met bewegen. En dat deden ze. Het incident kostte de Harttrimmers geen leden. „En de hartmachine is ook verschil lende keren met succes ge bruikt", aldus Schreiner. De leden van de Harttrim mers zijn overwegend mannen van tussen de 50 en 70 jaar. Maar een onder- en bovengrens zijn er niet. „We hebben ook jongere mensen en de oudste is op dit moment 76 jaar", zegt voorzitter Schreiner. Deelname aan de trimclub is, weet secre taris Schouten, vooral psychisch van groot belang. „Als je het zie kenhuis en het Zeehospitium hebt gehad en je gaat daarna niks doen dan val je in een gat. Als met lotgenoten kunt trim men dan heb je toch het idee: ik kan nog wat, ik ben nog niet af geschreven." De club sport op dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond in de gymzaal van het Holtland- college, naast het LOI in Leider dorp. En de leden zijn bepaald niet bedaagd. „We organiseren elk jaar een volleybaltoernooi met trimclubs uit andere plaat sen en dan gaat het er behoor lijk fanatiek aan toe", vertelt Schouten. „Maar blessures ko men bijna niet voor." ii vinden Bruins en De Kok el te laat. „In Zoetermeer is amiddels ook een indoor school geopend. Dat hoeft op )C*eo' di geen probleem te zijn. J11011, iar om nu te beginnen met *eaaD}n achterstand van een jaar, kan vragen om moeilijkhe zijn", zegt Bruins, die zich komende weken wil bera- teem in^a De Kok en Bruins moesten i plan voor een skischool en L OP m organisatiebureau voor rbeuij ortactiviteiten al diverse ke- t zal et n uitstellen, onder meer om id ra tde afdeling ruimtelijke orde c s en ng van de gemeente Leider d' rpgeen tijd had om de beno •de procedures in gang te zet- In september vorig jaar Si WARMOND MARIETA KROFT mil heeft Warmond vorig een besparing opgele- l van 91.000 gulden, aanbod nam aanzien- af. Bovendien is het iteem voor de ge- inte goedkoper omdat economischer kan wor- ai gewerkt. Haalden de vuilnisman- in 1995 nog 366 ton in 1996 was dat slechts 17 ton. Ook werd er min- ir grofvuil naar de ge- intewerkplaats ge- icht (126 ton in '95 te- 86 ton vorig jaar). ;Milieumedewerker J. der Ploeg zegt het il moeilijk te vinden' een verklaring te geven >r de grote afname, iinds eind 1995 moeten insen bellen voordat het pofvuil wordt opgehaald. >oor die tijd kon het op ien vaste dag in de week 5P straat worden gezet. Waarschijnlijk werkt het tellen drempelverhogend. De mensen moeten meer jioeite doen om van het ifal af te kunnen komen, bovendien is het systeem Nntroleerbaar. Het is be tend wie het grofvuil aan- teedt. Bedrijfsafval bij- 'Wrbeeld kan niet zomaar aeer tussen het andere M aan de weg worden Ket." Warmond was in 1995 ;og 147.000 gulden kwijt ön het ophalen en ver kerken van grofvuil. Vorig ar was dat gezakt tot iets oven de 56.000 gulden, an der Ploeg durft niet te 'ggen of de besparing 'dt tot verlaging van de fralstoffenheffing. „Dat is °g koffiedik kijken. Ik Bvvacht wel dat die om- ?ag gaat, in elk geval zal tegelijk blijven." Studentenhuizen Leiden open voor V oorschotenaren VOORSCHOTEN/LEIDEN DIMITRI WALBEEK De 900 Voorschotense jon geren kunnen zich voort aan ook inschrijven voor een kamer van de Stich ting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) in Leiden. Wethouder H. Smits en de SLS zijn dat gisteren over eengekomen. Hiermee heeft de gemeente een groot probleem opgelost. In Voorschoten staan tweeduizend starters op de woningmarkt op de wachtlijst. De SLS heeft vijfduizend kamers in haar bestand. Artikelen over een wanho pige wethouder Smits die de nijpende woningnood in Voorschoten beklaagt, deed de SLS met dit initia tief op hem afstappen. De stichting heeft de laatste jaren te kampen met steeds dalende vraag naar studentenkamers en wil die ook aan andere jonge ren gaan verhuren. Voorlopig alleen in Lei den, maar de stichting heeft de toezegging ge daan ook in Voorschoten kamers te gaan verhuren. De Leidse stichting heet de laatste jaren genoeg erva ring opgedaan in het huis vesten van jongeren en wil naast Voorschoten uitein delijk ook andere regioge meenten haar woningen aanbieden. Geïnteresseer de Voorschotense jonge ren kunnen zich bij de af deling SHVO van de ge meente melden. Schermutseling in Leidse taxi LEIDEN ARJAN VAN DUK Het afketsen van de skischool heeft volgens Bruins geen in vloed op het plan voor een sport-organisatiebureau. „Dat kunnen we er altijd bij doen. We hebben inmiddels heel wat ideeën waarmee we aan de slag kunnen." Politici hebben over het algemeen een he kel aan tekorten. Het gat van vijf ton in de begroting van de bijzondere bijstand werd gisteravond door de raadscommissie socia le zaken echter met gejuich ontvangen. Het betekent namelijk, dat mensen met een mi- ninimuminkomen volop van de aanvullen de bijstand gebruikmaken en de nieuwe al gemene bijstandswet derhalve een succes is. De afgelopen jaren vertoonde de begro ting van de bijzondere bijstand voortdu rend overschotten. Volgens wethouder J. Laurier betekende dat echter niet, dat er geen behoefte aan extra bijstand zou zijn. Laurier: „In Leiden heerst juist relatief veel armoede, maar we konden de doelgroep onvoldoende bereiken. Dat we nu een te kort hebben, toont aan dat dat nu wel lukt." Verklaring Een belangrijke verklaring voor het succes van de nieuwe bijstandswet, is de afschaf fing van het zogenaamde 'drempelbedrag'. Dit hield in, dat de overheid pas bijsprong vanaf 183 gulden op jaarbasis. Als iemand bijvoorbeeld een bril van tweehonderd gul den kocht, kreeg hij daarvan dus slechts 17 gulden vergoed. Dit leidde bij velen tot te leurstelling in het bijstandsbeleid. Het succes van het nieuwe beleid zou vanwege de hoge kosten echter tegelijk zijn ondergang kunnen worden, vreest WD'er G. van Gruting. „Ik zeg niet dat we meteen op de rem moeten gaan staan, maar in de toekomst moeten we misschien wel een aantal begrenzingen aanbrengen." Laurier denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen: „Door één overschrijding moeten we niet meteen in paniek wegspringen. Het is niet gezegd dat het volgend jaar weer zo zal zijn en bovendien krijgen gemeenten dan meer geld van het Rijk." Een Leidse taxichauffeur kreeg het gistermorgen aan de stok met zijn klant, een 31-jarige be woner van het asielzoekerscen trum aan de Willem van der Madeweg. De chauffeur moest lang wachten voordat de man, die gewond was aan zijn knie, plaatsnam in de auto. Toen de chauffeur daar wat van zei, werd de gewonde klant kwaad en er ontstond een schermutse ling. Uiteindelijk werd de klant uit de taxi gezet en moest een andere taxi worden gebeld om de man weg te brengen. LEIDEN. AAD RIETVELD LEIDEN MARIETA KROFT Ondanks dat er geen vee uit de met varkenspest besmette ge bieden naar Leiden kan komen, zijn morgen tijdens de Vebo- paasveetentoonstelling in de Groenoordhallen net zoveel runderen aanwezig als vorig jaar. „Er zijn weer 300 inschrij vers", zegt een tevreden mede organisator C. Duineveld. „Slechts een enkeling kan van wege het vervoersverbod niet komen." Het valt Duineveld mee dat er nog zoveel animo onder de mesters is om hun vee tentoon te stellen. „Waar halen ze de moed vandaan. Het vervoer en de inschrijving kost een deelne mer gemiddeld honderd gulden per beest. Daarnaast zijn ze er veel tijd mee kwijt." Volgens Duineveld komt daar nog bij dat de vleesprijzen nog steeds slecht zijn. „Weliswaar trekt de prijs de laatste twee, drie maan den iets aan. Maar in vergelij king met vijftien jaar geleden zijn we er nog steeds niet." Aansluitend wordt morgen voor de tweede keer in Leiden weer de nationale finale van alle paas veetentoonstellingen ge houden. Dat betekent dat de kampioenen van de in Tolbert, Schagen, Rhenen, Doetinchem en Beek gehouden keuringen strijden om het Nederlands kampioenschap. De nationale keuring is altijd een week voor Pasen. „Consumenten kunnen zien welke kwaliteit vlees ze tij dens de paasdagen kunnen eten", legt Duineveld uit. „De meeste dieren worden namelijk voor de paasdagen geslacht." De tentoonstelling heeft ook een ander doel, namelijk de stad laten kennismaken met het platteland. Niet alleen zijn er koeien en PvdA-fractieleider Ron Hille brand neemt het hoog op. Wet houder Hans de Goede (D66/welzijn) heeft een brief aan de Leidse Welzij ns Oganisa- tie (LWO) over het beleid van dit jaar ongewijzigd de deur uit gedaan. Terwijl hij in de raads commissie had beloofd dat hij de brief zou aanpassen aan de wensen van de raadsleden. Hil lebrand heeft de wethouder schriftelijk om uitleg gevraagd. In de gewraakte brief reage ren burgemeester en wethou ders op het Plan van Aanpak 1997 van de LWO. Bij bespre king van de brief in de raads commissie welzijn drongen raadsleden er op aan de brief op een aantal punten te wijzigen. Zo eisten zij van De Goede dat hij de LWO zou melden dat de Trajectwinkel in de Slaaghwijk niet gesloten mag worden. Bo vendien moest de wethouder van de LWO vragen meer soos- activiteiten voor jongeren in de buurthuizen te houden. De Goede zegde toe dat hij de ontwerpbrief op een aantal punten zou aanpassen. Maar ruim twee weken na de verga dering van de commissie, ont dekte Hillebrand, ging de brief aan de LWO de deur uit zonder dat er een letter aan veranderd was. De verraste PvdA'er wil nu weten hoe dat heeft kunnen ge beuren. „U heeft toegezegd de brief te zullen aanpassen", schrijft hij aan De Goede. De wethouder, die eerst in een briefje aan Hillebrand stel de dat hij slechts één wijziging had toegezegd, geeft inmiddels toe dat de PvdA'er gelijk heeft. De Goede heeft al een tweede briefje gestuurd, waarin hij Hil lebrand vraagt de eerste brief als niet gezonden te beschou wen, omdat er 'enkele onjuist heden ingeslopen zijn'. Hille brand neemt daar geen genoe gen mee. „Op toezeggingen van een wethouder in een commis sie moet je blind kunnen ver trouwen." Keurmeesters ontfermen zich morgen weer over de vele dikbillen in de Leidse Groenoordhallen. foto archief stieren te bewonderen. Ook zijn er zo'n 120 stamboekschapen. Daarnaast wordt er een 'paas- dorp' ingericht. Daar kunnen kinderen knutselen en schilde ren en er is een springkussen, een grabbelton, enzovoort. De keuringen beginnen om negen uur. De slothuldiging is om drie uur. Van tien tot vier uur is er tevens een vlooien markt. Jongens stelen krat met lege flessen Juist toen ze het statiegeld wilden incasseren in de supermarkt, greep de politie van Oegstgeest twee jongens, 15 en 16 jaar oud, in de kraag. Het kratje lege flessen bleek het jonge duo even daarvoor te hebben gestolen uit een voortuin aan de Frits Mehrtenslaan. De jongens zijn doorgestuurd naar bureau HALT voor een werkstraf. m 21/2 zitsbank ROLF BENZ in diverse kleuren leer normaal 6867,- tijdelijk 4975,- 1 -i i Tiwr i u 1 adviseurs in modern wonen Rijneke Boulevard Zoeterwoude Tel. 071 - 3413861 Centraal gelegen tussen Alphen a/d Rijn en Leiden DEN HAAG/VOORSCHOTEN PERSBUREAU CERBERUS De provincie Zuid-Holland heeft de Raad van State in Den Haag gevraagd zich uit te spre ken over de weigering van rijks waterstaat de aanleg van een busbaan bij de Papelaan in Voorschoten te bekostigen. Volgens provinciewoordvoer der R. Darikelman is de aanleg van de busbaan ter hoogte van de Dobbeweg hoog nodig. De bussen hebben daar sinds de plaatsing van verkeerslichten vooral tijdens de spits aanzien lijke vertragingen. Om'die ver traging op te heffen zou over een lengte van vierhonderd me ter een busbaan aangelegd moeten worden zodat de bus de rij wachtende auto's kan passe ren. Voorschoten gebruikt het ver keerslicht om de hoeveelheid auto's die het centrum inkomt te doseren, om daar een te grote verkeersdruk te voorkomen. Die dosering kan in de spits tot files leiden. Het is voorgekomen dat de weg tot aan Wassenaar vol stond met wachtende auto's. Een busbaan zou deze vertra ging voor een deel kunnen op lossen. Dat kost ruim vierhon derdduizend gulden. Rijkswaterstaat twijfelt aan de noodzaak van de busbaan. Er komen tijdens de spits immers maar een paar bussen langs, die bovendien nog eens matig be zet zijn. Ook zijn de vertragin gen volgens rijkswaterstaat niet zo groot dat de aanleg van een busbaan lucratief wordt. Mocht de situatie in de toekomst ver anderen dan wil rijkswaterstaat de financiering van de busbaan wel opnieuw in overweging ne men. De provincie is het daar niet mee eens, en vraagt de Raad van State daarom om een oor deel. Dat gebeurt over ongeveer zes weken. De Papelaan, ter hoogte van de Dobbeweg, heeft volgens de province een busbaan nodig. De bussen lopen bij de stoplichten vooral in de spits te veel vertraging op. Rijkswaterstraat ziet die noodzaak niet en weigert de nodige vier ton te betalen. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17