Internet op kabel heeft de toekomst SUPERMONSTER: niet voor de heer In het verkeer Multimedia Computer herkent gezichten Z v GG VRIJDAG 21 MAART 1997 343 Cistron speelt in op nieuwste ontwikkelingen Het is nu nog tobben met Inter net via het kabelnet, omdat de kabelexploitanten nog niet zijn ingesteld op de nieuwe techno logie. Maar dat zal binnen enke le jaren veranderen, verwacht Danny ter Haar van Internet- provider Cistron in Alphen aan den Rijn. „Dan loopt Internet via glasvezelkabels op topsnel heid de huiskamers binnen. Via een televisiecomputer, of hoe dat apparaat straks ook mag gaan heten. En dat betekent dan ook het einde van de provi ders", voorspelt Ter Haar. Voorlopig zullen de 'surfers' op Internet echter aangewezen blijven op de bedrijven die toe gang geven tot het net. „Inter net via de kabel moet nu nog in combinatie met een telefoon lijn, omdat de kabel nog geen tweerichtingsverkeer biedt. In- bellen via de PTT, en pagina's binnen halen met de kabel. Dat gaat snel, totdat er 20 mensen in dezelfde straat gaan Internet ten. Dein stort het systeem di rect in elkaar." Een ander pro bleem is dat er nog geen stan daard bestaat voor de appara tuur. „Kabelmodems zijn nog dure dingen, en het zou mooi zijn als je ze overal in het land op elk kabelnet kon gebruiken, zoals het doorsnee modem op iedere computer past. Maar dat is niet het geval en dat maakt het investeren in kabelmodems een nogal hachelijke aangele genheid", zegt Ter Haar. De meeste Internet-providers zitten nu een paar jaar op de markt en hebben veel techni sche kennis opgebouwd. Rijk worden ze echter niet van. „Het geld gaat voornamelijk naar de PTT. Ik heb uitgerekend dat de PTT via telefoontikken vier keer zoveel verdient aan onze abon nees dan Cistron zelf. En toch moeten we voor alle 70 tele foonlijnen het volle pond beta len." Ter Haar vindt dat er bo vendien sprake is van oneerlijke concurrentie, omdat de PTT be langen heeft in enkele Internet bedrijven. „Het is bekend dat Planet Internet verlies maakt, maar de verliezen worden voor mede-eigenaar PTT ruim schoots goedgemaakt door het aantal telefoontikken van de abonnees. Planet kan daardoor lagere tarieven berekenen, het geen oneerlijke concurrentie betekent voor onafhankelijke providers. Dat willen we bij de Europese rechter gaan aanvech ten". zegt Ter Haar. Kwaliteit Voor veel providers is het moei lijk het hoofd boven water te houden. „Cistron maakt winst, maar we moeten het met ons vijfmansbedrijfje meer hebben van nevenactiviteiten." Niet zonder trots laat Ter Haar een recent onderzoek zien, waaruit blijkt dat Cistron voor wat be- treftprijs/kwaliteitsverhouding op de eerste plaats staat. „We hebben meer dan 1000 abon nees, een aantal dat maande lijks nog met vijf procent groeit. Die betalen 35 gulden per maand, waarvoor ze onbeperkt kunnen Internetten. Een echte piek kun je natuurlijk nooit op vangen, maar we hebben zó veel lijnen beschikbaar dat abonnees vrijwel nooit een 'in gesprektoon' krijgen." Danny ter Haar, ooit informati castudent, hield de universiteit na een jaar voor gezien en richt te enkele jaren geleden de Stichting Open World op. Doel stelling van die Stichting was elektronische post voor ieder een bereikbaar te maken. In april 1995 zag Cistron het le venslicht. „We verbraken op dat moment het monopolie dat provider NL-Net had door via British Telecom Internet op te gaan. Tegenwoordig gebruiken we het snellere Global One, een samenwerkingsverband tussen Duitse en Franse telefoonmaat schappijen", vertelt Ter Haar. Cistron bestrijkt de Randstad en de regio Utrecht. Danny ter Haar maakt zich geen zorgen over de toekomst, als de providers overbodig wor den. „Er is werk genoeg aan de winkel. We hebben Internet - systemen opgezet voor de luchtmacht, het ANP en de Te legraaf. Daarbij maken gebruik van Linux, een afleiding van het nieiA ;emj iwel Danny ter Haar: steeds op zoek naar het gat in de markt. besturingssysteem Unix, dat heel wat stabieler is dan bij voorbeeld Windows '95. We zijn momenteel bezig met een inter actief reisbureau, met een mul timedia reisgids op Internet. Een ander project is 'video on demand', waarbij je een wille keurige videofilm naar je com puter kan halen. We hebben een systeem ontwikkeld waarbij je verschillende videofilms beeldvullend tegelijkertijd kunt laten lopen, zonder dat je daar bij allerlei dure videovoorzie ningen nodig hebt. Dat sys teem, interessant voor kabelbe drijven, zou wel eens het einde van de videotheek kunnen bete kenen", aldus Ter Haar. Cistron speelt verder in op de grote belangstelling voor spelle tjes via Internet. „We hebben bijvorbeeld een speciale Quake- groep, tien tot vijftien mensen die elkaar op leven en dood be strijden in het populaire com puterspel Quake. Maar er ko men natuurlijk steeds meer spellen die via Internet kunnen FOTO MARK LAMERS worden gespeeld, dus er zullen nog wel wat van die groepjes ontstaan." Ter Haar verwacht niet zo veel van de MMX-chip van Intel, maar des te meer van de Trimedia-chip die door Phi lips wordt ontwildceld. „De spel len zullen er fantastisch gaan uitzien, en blijven er ook goed uitzien als ze straks via glasve zelkabels op Internet worden gespeeld", voorspelt de Cistron- directeur. Wat voor mensen altijd vrij gemakkelijk is geweest: het herkennen van iemand aan de hand van zijn gezicht, w-ü tot nu toe voor computers onmogelijk. Het computerbedrijf Sie mens Nixdorf is er nu in ge slaagd om de computer ge- zichtsherkenning bij te bren gen. Met het Face VACS-sys- teem kan aan de hand van& gelaatstrekken worden be- paald of iemand inderdaadé voor wie hij zich uitgeeft. Tot op zekere hoogte is het systeem net zo slim als men sen. Het is niet erg als ie mand zichzelf een ander kapsel aanmeet of een nii we bril koopt. Het systeer 'ziet' die veranderingen wel. maar houdt er verder geen rekening mee. De herken ning gebeurt aan de hand van de meest kenmerkende eigenschappen van iemandi gezicht zoals de stand en de grootte van de ogen, de de tails van de irissen, de juk-'l^j beenderen en dergelijke: kenmerken die niet verande ren. Zelf het gaan dragen vs een baard of juist het afschs ren daarvan heeft geen in- vloed op de herkenning doó j het systeem. J De gebruiker hoeft geen bij zondere handelingen uit te voeren om te worden her- kend door het identificatie- em systeem. Het is voldoende om even voor de camera te j verschijnen die op de com- puter is aangesloten. De ge I*" zichtskenmerken die door het systeem direct daarna worden bepaald, wordenw geleken met die in een vensbestand of op de chip card, die de gebruiker in he; jt systeem invoert. t Siemens Nixdorf ziet het ha kenningssysteem niet als re vanging voor de pincode o( andere toegangssystemen, a maar wel als een goede aan j vulling daarop. Met Face VACS worden al proeven ge n nomen bij twee banken in Duitsland, die het systeem, toepassen voor de identify [jj tie van klanten die hun klui mp boxjes willen gebruiken. Op n de Cebit '97 computerbeun Drta in Hannover in maart zal et 3 versie worden getoond war |(je mee de toegang tot pc'sen manier wordt beveiligd. GPD Het is typisch Amerikaans, het racen met trucks waarbij de normale wielen zijn ver vangen door gigantische tractorbanden. Het is ook spectaculair, omdat deze 'Super- monsters' enorme sprongen kunnen maken en probleemloos over andere auto's heen kunnen rijden. Wie zelf wel eens achter het stuur van een auto met veel te grote wielen wil kruipen kan dat op de goedkoopste manier doen door het spel Monster Truck Madness van Microsoft te spelen. Eerst kan je kiezen uit een van de fel gekleurde racemonsters, die allerlei stoere bijnamen hebben gekregen, daarna kan je kiezen voor een bepaald soort race. Heel populair in Amerika is de zoge naamde 'dragrace', waarbij het er alleen maar om gaat om een korte afstand zo snel mogelijk af te leggen. Onderweg spring of wals je dan nog over een paar oude gepar keerde auto's heen. Op de computer gaat dat snel vervelen, dus kun je beter kiezen woor een wedstrijd over een parcours met enkele genadeloze tegenstanders. Rijdend en springend over het heuvelachti ge terrein, waarbij je regelmatig van de weg raakt, merkt je dat het eigenlijk veel leuker is om andere auto's van de weg te drukken dan om te proberen om als eerste aan te komen. Wie zich als een heer in het verkeer gedraagt merkt al snel dat de computerge stuurde tegenstanders daar absoluut geen boodschap aan hebben. En dat zal voor menselijke tegenstanders in een lokaal net werk of op Internet ook wel het geval zijn. Agressief rijden is dus een eerste vereiste. Dat kan met behulp van joystick of toetsen bord, maar een stuurwiel met rem en gas pedaal is het meest geschikt, als je daar het geld voor over hebt. De makers van Monster Truck Madness hebben veel gedaan om de sfeer van dit sportevenement over te brengen. Ruige muziek en spraak van een orginele com mentator dragen daartoe veel bij. Het ter rein ziet er realistisch uit. Er zijn ook veel zaken aanwezig om eens lekker tegen aan te rijden, zoals verkeersborden en caravans. Hoe meer detail hoe beter, maar daar is dan wel een hele snelle computer voor no dig. Maar ook met wat minder detail valt er aan de supermonsters een hoop plezier te beleven. Monster Truck Mad ness is een leuke afwisseling op de seri euze racespellen, zoals Grand Prix II. Je auto kan nu tenminste tegen een stootje. Systeemeisen: min. Pentium, 8 Mb Ram, SVGA, cd-romspeler, Windows '95. Prijs: 89,00. Be schikbaar gesteld door Microsoft. FB Jetfighter III: Ooit was er Jetfighter II. Dat moet in middels een jaar of zeven geleden zijn. Deze simulatie deed het vlekke loos op een 80286 van toen, en werd levensecht genoemd. Levensecht, ach, we wisten niet beter. De naviga tie en de aërodynamica konden er nog wel mee door, en je kon verblind worden door de zon - een grafische noviteit. Maar de zee was een blauwe veeg en het land zo plat als een biljartlaken, met hier en daar een zwart blokje dat een gronddoel moest voorstellen. Hoe zou het in 2004 als we terugkijken op Tetfighter III? Je kunt je toch nauwelijks voorstellen dat we over zeven jaar de grafi sche mogelijkheden van het heden net zo lachwekkend benaderen - in een tijd dat we een vliegsimulatie (Jetfighter IV wellicht) al leen nog serieus nemen als die in real-vi deo is gemaakt, met de camera op de neus van een F16, èn een koepelvor mige monitor in combinatie met een virtual-reality headset... Toekomstmuziek - edoch nabijer dan we denken - dus eerst toch maar Jetfighter III. Vergeet die 286, vergeet eigenlijk ook de snel ste 486. Zelfs in de normale reso lutie is een Pentium met een klok- snelheid van 100 MHz het mini mum en wie in high-res door het luchtruim wil jagen... wel, de bood schap moge duidelijk zijn. Daar krijg je natuurlijk wel een virtuele wereld voor terug, en geen biljartlaken als in de vorige versie van Jetfighter. De sim is opgebouwd rond de Rapid De ployment Force (RDF), een toekomstige snel inzetbare luchteenheid. Helaas zijn er slechts twee van deze campagnes: Cuba (arme Fidel, na de val van het Warschau pact hebben steeds meer software-makers hun vizier op hem gericht) en een conflict tussen Chili en Argentinië. Het is een keer wat anders dan Irak, Korea of een opstandig Moskou, maar een extra campagne buiten Zuid-Amerika had toch wel gemogen, zeker ook het vanwege het motto van de RDF: Global Peace. Met name de Chileense campagne is grafisch indruk wekkend: de Andes, waarboven de strijd wordt beslist, is fraai weergegeven met be sneeuwde sneeuwtoppen, gletsjers en in de dalen weelderig groen. Dan de sim zelf. Jetfighter III is een afgewo gen combinatie van de simulatieenerzijds en het spelanderzijds: de benadering van een echt jager is bewonderenswaardig. Hoewel het aantal te bedienen knoppen en metertjes bepaald niet kinderachtig is, maak je ze met een beetje goede wil wel ei gen. Het bijgeleverde 180 pagina's tellende boek is daarbij een belangrijk hulpmiddel, dat bovendien tekst en uitleg geeft over de in gebouwde dertien trainingsmissies: het brengt je alle basisvaardigheden bij die van belang zijn in de campagnes. Systeemeisen: min. 486DX2 66MHz, 8 MB RAM, cd- rom-speler. Draait niet (of niet lekker) onder Windows 95. Prijs: 99,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Homesoft. GPD Uw provider om de hoek! Het gebruik van Internet brengt vele vragen met zich mee. Cistron Internet Services is hiervoor 6 dagen per week 15 uur per dag beschikbaar. Onze medewerkers staan u professioneel en klantvrien delijk te woord. Voor Leiden en omgeving staan we letterlijk en figuurlijk dichtbij de klant De toegang op Internet bieden wij u vanzelfsprekend tegen lokaal telefoontarief via ons inbejpunt in Alphen aan den Rijn. Tevens bieden wij u inbelpunten in Delft. Maarssen en Hoofddorp. LU LU Oi Uitgeverij ff Pim Oets Met het aantal boeken dat onderhand over Windows '95 is geschreven zou je makkelijk een bibliotheek kunnen vullen. Maar dat is ook niet zo verwonderlijk: het nieuwste be sturingssysteem van Microsoft is zo gecom pliceerd dat alleen over de opstartbestan- den al dikke boeken geschreven kunnen worden. Wie Windows '95 gebruikt stuit per definitie op problemen, zeker als wordt ge probeerd de standaardinstellingen te veran deren. Het boek 280 Windows '95 tips en trucs van Door van Rij kan licht in de duis ternis brengen. In 280 per thema gegroe peerde mini-hoofdstukken worden alle fa cetten van Windows '95 behandeld. Veel voorkomende problemen worden bespro ken en oplossingen aangedragen. Maar ook veel aardigheidjes, zoals het veranderen van het bekende opstartplaatje met de wolken. Alle ingebouwde programma's, inclusief de spelletjes, komen aan bod. Ook Internet is een onuitputbare bron van inspiratie voor schrijvers van computerboe ken. Uitgeverij Het Spectrum heeft een handzaam boekje over het wereldomvat tende netwerk op de markt gebracht, dat gunstig afsteekt tegenover de dikke pillen over het onderwerp. Het gaat om de Inter netgids voor wereldwijd netwerken, on derdeel van de Compact Computer Cursus van Prisma. Het boek is geschreven in sa menwerking met NLnet, de oudste leveran cier van Internet-diensten in Nederland. Het boek richt zich met name op nieuwe Intemet-gebruikers, maar ook gevorderden kunnen er hun voordeel mee doen. Auteur Jeroen Vanheste legt uit hoe Internet werkt, hoe je een abonnement neemt en hoe je communiceert met andere gebruikers. Ver der aandacht voor de nieuwste hulpmidde len en ontwikkelingen, zoals Streamworks en Java. Het boek richt zich met name op Intemet-toegangvanafWindows-systemen. In de nauwelijks de stoppen stroom-van nieuwe versies, updates en wat voor naam er ook aan gegeven mag worden, is het bij na een genoegen een boek onder ogen te krijgen over 'oude' programma's. Uitgeverij Pim Oets doet maar een heel klein beetje mee in de 'ratrace' en komt met uitsteken de boeken over veelgebruikte programma's. Bijvoorbeeld Windows 3.11waar nog zeer velen mee werken en wie dat met plezier doet, moet dat vooral blijven doen. Het werk van Harrie Kemps is daarbij een uit stekende richtlijn. Dat geldt ook voor de 900 pagina's die San dra Berends scheef over CorelDraw 5. In middels is het Canadese bedrijf al toe aan versie 7, maar de aanvulling betreft net als bij 6 vooral toeters en bellen. Zeker de amateur kan nog heel lang uit de voeten met '5' en met dit boek naast de pc komt hij ook niet voor problemen te staan. 280 Windows '95 tips trucs. Uitgeverij Pim Oets. Au teur Door van Rij. ISBN 90-5722-0083.736 pagina's, prijs 69,00. Internet, Gids voor wereldwijd netwerken. Uitgeverij Het Spectrum. Auteur Jeroen Vanheste. ISBN 90-274-5392- 6. Prijs: 32,50. Aan de slag met Windows 3.11Uitgeverij Pim Oets. Auteur Harrie Kemps. ISBN: 90-72260-783. Prijs: 89,00. Aan de slag met CorelDraw 5. Uitgeverij Pim Oets. Au teur Sandra Berends. ISBN: 90-72260-52X. Prijs: 98,00.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16