Leiden 'Panorama is mijn levenswerk' 'Filmen is meer dan een camera laten draaien' De dame van het grofvuil zwijgt Leiden Regio lastbare uitlaatklep WIJ KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. WEST DE MORS. Kinderen van 10 tot en met 14 jaar kunnen vanaf woens dag 26 maart een cursus tekenen en schilderen volgen in buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan. De cursus bestaat uit tien lessen, die duren van 18 tot 19.30 uur. Deelname kost 75 gulden. Informa tie: 071-5765656. ZUID MEERBURG In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat beginnen eind maart twee bloemschikcursussen. Op elke vierde woensdagavond van de maand, te beginnen op woensdag 26 maart, en op elke tweede dinsdag van de maand speciaal voor 55-plussers. Informa tie is te krijgen bij het buurthuis: 071-5412515. RUNDIJ KBUURT Volgende week kunnen kinderen weer plezier bele ven aan de schommel op de speelplaats in de Dozystraat. Dan na melijk wordt het speeltuig geheel vernieuwd. ZUID-WEST Wijkvereniging Aktief houdt vanavond in haar clubge bouw aan de Berlagestraat een bingoavond. Volgende week vrijdag staat de algemene kaart- en sjoelavond op de agenda. ZUID-WEST Het wijkbureau Zuid van de politie aan de Vrijheids laan is vanaf woensdag 26 maart gesloten. De politie begint dan met de verhuizing naar een tijdelijk onderkomen per 1 april aan de Witte de Withlaan in Voorschoten. Ook het wijkteam in de Stevens hof gaat van dit Voorschotense gebouwgebruik maken.In de Ste venshof blijft wel het bureautje aan de Top Naeffstraat geopend. De wijkteams blijven tijdens de verhuisperiode bereikbaar voor de wijkbewoners. Wie het nummer van het bureau aan de Vrijheids laan belt wordt automatisch doorgeschakeld naar het districtsbu reau aan de Langegracht waarna contact wordt gelegd met de ge vraagde politiemedewerker van het wijkteam. BURGEMEESTERSWUK De gemeente is deze week begonnen met het vernieuwen van het riool in de Zoeterwoudsesingel. Daarvoor moet eerst een stuk van het asfalt worden vervangen. Men is be gonnen aan de kant van de Fruinlaan. In totaal zal het werk onge veer vijf weken in beslag nemen. Doorgaand autoverkeer geduren de die periode is niet mogelijk. In de nabije omgeving van het werk wordt dat overigens met borden aangegeven. HAAGWEGKWARTIER De bushaltes in de Ten Katestraat, Staringka de en Willem Klooslaan vervallen op woensdag 26 maart vanwege het asfalteren van de Telderskade. De buslijnen 13,14,38 en 48 worden omgeleid over de Churchilllaan. MIDDEN PANCRAS-OOST Bewoners van Pacras-Oost en Noordrijnevest heb ben voorrang bij de inschrijving voor de 'computerzolder' die vanaf 7 april op maandagochtend tussen 9.15 en 11.15 uur wordt gehou den in buurthuis Pancrat. Er worden eerst vier introductielessen gegeven. Aanmeldingen bij buurthuis Pancrat, Middelstegracht 85. BINNENSTAD Woensdag was het nationale boomdag. In stadsdeel Midden worden ook de komende weken nog nieuwe bomen ge plant. De Lopsenstraat krijgt er, aan de kant van de Morsweg, drie nieuwe bomen bij. In de Kaarsemakerstraat, Admiraal Banckaert- weg, Zuidsingel en Evertsenstraat worden bomen vervangen. NOORD DE KOOI De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt dinsdag 25 maart haar ledenvergadering in het restaurant van zwembad 'De Zijl'. Tijdens de bijeenkomst is tevens de grote voorjaarsveiling, waar ruim 300 kavels worden aangeboden. De vergadering begint om 20 uur. MERENWUK Speeltuinvereniging Merendroom is op zoek naar be drijven die de speeltuin willen sponsoren of een speeltoestel willen adopteren. De speeltuin gaat dit jaar uitbreiden maar de financiën zijn nog niet helemaal rond. Het speeltuinbestuur heeft ook een grote loterij georganiseerd. Loten zijn bij de speeltuin te koop voor de prijs van 2,50 gulden. MERENWUK Kringloopwinkel In Uit is op zoek naar vrijwilligers, die als chauffeur of bijrijder mee willen helpen in de busdienst. Be langstellenden kunnen zich melden in de winkel aan het Ekster pad, dinsdag tot en met vrijdag van 12.30 tot 16.30 uur, of telefo nisch: 5210451. yjDAG 21 MAART 1997 inze redacteur Jan Preenen pendelt dagelijks tussen Leiden ;fntraal en Haarlem. Met enige regelmaat bericht hij over de ■mlgemakken van die reis en vertelt hij over zijn avonturen. Leiden Centraal is uiterst gastvrij voor innemende personen. Je wordt volgestopt met koffie, thee, bier, pizza's en hamburgers tegen wegwerpprijzen. Je zou wel gek zijn als je daar geen gebruik van zou maken. Althans als je alle wervende teksten mag ge loven. Zodra eten en drinken je dwingen tot een gang naar het toilet blijkt van de vriendelijkheid in het Leidse station echter niet veel meer over. Dan wordt zomaar een gulden op de 'spotprijzen' ge- de le Zelfs in de stationsrestauratie is op die manier de daalder maar een gulden waard en wordt het toilet een wel erg kostbare uitiaatklep voor de menselijke f',oe^:en- ^ot voor k-ort kon je vanuit de geprivatiseerde restau- itie naar de wc's van de Nederlandse Spoorwegen. Zolang je jar maar een gulden voor over had. Omdat er nogal wat klach- NBG ji over kwamen, is besloten de opening tussen restauratie en nietten af te sluiten met een' laken. J Jeen het pictogram met mannetje, vrouwtje en de letters wc irinneren nog aan de oude situatie, maar verder moet je het uitzoeken. „Ja hoor, u kunt bij ons naar het toilet", krijg je sargeloze bezoeker in de restauratie te horen. Als je door- igt, kom je er echter achter dat 'bij ons' niet letterlijk moet ct. lilorden opgevat, tenzij je nog enige maanden de tijd hebt. „We vai an zelf toiletten maken." Dat is prettig om te weten, maar een etje onpraktische mededeling als de nood erg hoog is geste- „O, juist ja, dan kunt u nu het beste hier naar buiten lopen an meteen linksaf de toiletten van NS binnengaan." ?n overweeg ik de trein te pakken naar Haarlem. Met mijn 1S' 1 irtrajectkaart kost me dat niets extra en in Haarlem kan ik or^e ^a've Priïs terecht in een toilet dat wél tot de restauratie hoort. In een omgeving bovendien waar je nog ouderwetse te ne zedigheid aantreft. Met aan het begin het damestoilet en als je mpla igs het tafeltje van de mevrouw van de retirade loopt, het he- 'n vai itoilet. „Komt u maar verder in mijn huiskamer", krijg ik stee- ;t te horen als ik daar van het toilet gebruik maak. „Het spijt ïdat u sinds enkele maanden vijftig cent moet betalen. Het is ijd dertig cent geweest, maar m'n gasten zeiden steeds: hoe lp. nhet zo goedkoop? Daarom hebben we de prijs maar ver- ogd." Zo iemand gun je zelfs een gulden. ;tijd dringt echter. In die mate dat ik mezelf in dit geval niet 2 Jod -er 'droog' zie overkomen. Daarvoor is de reistijd tussen Lei- nen Haarlem, iets meer dan een kwartier, te lang. En in de inzie ik mezelf ook niet naar het toilet gaan. Het is net als in n vliegtuig. Je wordt zo heen en weer geschud dat je direct jaa ut doorvliegen naar de stomerij. a einde raad besluit ik dan toch maar terug te vallen op het van idse NS-toilet. Ik kan het echter na afloop niet nalaten te kla- oover de hoge prijs. „U bent niet de enige hoor meneer. Er prof, i men hier vier a vijfhonderd mensen per dag. Tachtig procent ms idt het te duur. Er is één voordeel. Zwervers en junks zie je Dods irniet." geme duidelijk is, het of zij dan wél de trein naar Haarlem pakken, org gN PREENEN Voorhoutse kunstschilder Leo van den Ende staat voor 'gigantische klus' LEIDEN HERMAN JOUSTRA In wezen is het heel simpel. Je draait het nummer van de zoge heten grofvuillijn (5226533), je vertelt dat je thuis met een berg grofvuil zit en je krijgt te horen op welke dagje die troep buiten mag zetten. Simpel, dat werkt altijd. Nou ja, bijna altijd. Gisteren lukte dat ineens niet meer. En vandaag was het al niet anders. De reden? „Een kapotte computer", zegt voorlichter Fons Delemarre. „Er zit normaal gesproken een dame aan de tele foon, maar die kon de gegevens niet in het systeem invoeren." Het had dus weinig zin voor die dame om te blijven zitten. Daar om draaide er vandaag een bandje. De kapotte computer is echt een probleem, volgens Delemar re. Het nummer van de grofvuillijn wordt vaak gedraaid: „Tus sen de honderd en tweehonderd keer per dag." En nu maar dui men dat de computer kan worden gemaakt en maandag weer gewoon aan het werk gaat. Anders kan dat apparaat zelf bij het grofvuil. Leidse Video en Smalfilm Liga viert jubileum Alle filmers opgelet! Legt u even uw video camera terzijde en luister goed. „Filmen is meer dan een cameraatje laten draaien. Als je filmt ben je regisseur, licht-, geluids- en montagetechnicus, en scriptschrijver." Wij ze woorden van een kenner. Ze zijn name lijk van Joop Ramb, voorzitter van de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL), een vereni ging die morgen haar 55-jarige jubilieum viert. De 66-jarige LeiderdorperTcent het klappen van de zweep en vindt het jubileum een prima gelegenheid eens wat uitvoeriger in te gaan op de kunst van het filmen. Opdat de vereniging, die thans 25 leden telt, mo gelijk weer wat groeit. Aan zijn enthousias me zal het niet liggen. En evenmin aan het enthousiasme van zijn kompanen Pint Per- quin (62), die zaterdag de voorzittershamer van hem overneemt, en Emile Timan (79), één van de oprichters van de vereniging en jarenlang voorzitter. Tsja, waarom eigenlijk een vereniging voor amateurfilmers? Een mens kan immers ook gewoon thuis knutselen met zijn came raatje. „Natuurlijk kan dat." Ramb knikt. Maar niet omdat hij het er totaal mee eens is. „Met filmopnames kun je namelijk zo veel meer doen. Als je in staat bent in een paar minuten iets te vertéllen met je film, dan doe je het heel goed." Perquin: „Weet je wat het is? De kennis is aanwezig bij onze vereniging. Men kan er iets leren. Dat is - toch heerlijk? Ik ben zelf nu twee jaar lid van de club. Mijn doel destijds: ik had wel allerlei opnames, maar daar wilde ik ook echt een film van maken. Zo is het met de meeste video's: het zijn beelden achterel kaar, maar verder niks. Ze zijn eigenlijk voor iedereen onaanvaardbaar. Ook voor jezelf als je eerlijk bent." De ervaren Timan beaamt dat met graagte: „Het maakt echt heel veel uit hoe je het doet hoor! Voorbeeld: ik zie op de regionale televisie een reportage over de taptoq, Eén cameraman filmde aan de linkerkant van de Breestraat, de andere camermaman aan de rechterkant. Ja, als je dan de beelden van die twee afwisselt, gaat het beeld heen en weer. Dat is onrustig. Dat hoort niet. Kijk maar naar een voet balwedstrijd. Alle camera's staan aan één kant van het veld. Maar ja, ik moet er wel eerlijk bijzeggen dat ik nooit rustig naar televisie kan kijken. Ik vraag vaak na afloop van een pro gramma aan mijn vrouw: 'Wat heb ik nu eigenlijk gezien?' Dan ben ik te veel beziggeweest met het kijken naar de techniek van het filmen." Ach, dat is Timan eigen, verzucht Filmen is ook monteren. Emile Timan, Joop Ramb en Pim Perquin (vlnr) aan het werk. Ramb, die meteen een eigen anekdote op dist waarin de vroegere voorzitter een hoofdrol speelt. „Stel je eens voor. We wa ren eens in een grote zaak voor filmappara tuur in Zoetermeer. Was een verkoper bezig met een grootbeeldprojector. Zegt meneer Timan meteen: 'jullie kunnen er geen barst van.' En hij begon meteen de kleuren iets anders af te stellen. Dat zie je toch wel vaak hoor: mensen die de prachtigste apparatuur verkopen maar niet van de hoed of de rand weten. In onze vereniging is die kennis wel aanwezig." Dat zal morgen blijken, wanneer de vereni ging in het verenigingsgebouw Aktief aan de Berlagestraat haar 55-jarig jubileum viert. Met, hoe kan het ook anders, een ju bileumfilm. Daarin is elk lid te zien. Én bur gemeester Goekoop speelt een gastrolletje. „Hij is echt fantastisch", zegt Perquin. „Hij geeft extra cachet aan de film." Daarbij kunnen wij ons wel iets voorstellen. Die film lijkt een prima lokkertje voor nieu we leden. Trouwens, is dat niet erg duur, el ke week maar weer bezig zijn met filmen?. Welnee, zeggen de heren bijna in koor. Het lidmaatschap bedraagt 80 gulden per jaar. Natuurlijk kosten apparatuur en banden ook wel het een en ander, maar: „Het is de bedoeling dat we gebruik gaan maken van eikaars apparatuur. Bovendien was het vroeger nog een stuk duurder, zegt Timan: „Een filmpje van vier minuten kostte toen vijf gulden. Ik had een salaris van 65 gulden per maand. Kun je na gaan hoe duur het dus ^igenlijk was. Zeker als je bedenkt dat sommige stukken die je filmde niet goed genoeg waren en afvielen." Ramb: „Maar niet alleen de film was duur. Ook de filmprojector, de plakpers, de came ra. Maar zeer weinig mensen waren in staat om dat allemaal te betalen." Perquin: „Filmen vroeger? Prins Bernhard deed het, om het zo maar eens te zeggen. En daar hield het dan mee op." Ramb: „Kijk maar naar de eerste lijst van leden: dokter die-en-die, professor zus-en-zo." Timan: „Nou, ik behoorde niet tot de gegoede bur gerij hoor. Ik was gewoon bevlogen." Ramb: „Toen de video kwam, begonnen veel meer mensen ineens te filmen. Ergens ook wel lo gisch. De videobanden zijn relatief een stuk goedkoper, omdat je hele stukken achterel kaar kunt opnemen. De camera's zijn ge makkelijk te bedienen. En je kunt de opna mes gemakkelijk vertonen op je eigen tele visie." Toch heeft dat ook zijn nadelen, oreert Ramb. „Men raakte overvoerd. Iedereen was aan het filmen geslagen en filmde wer kelijk alles. Ja, dan schrok je natuurlijk als je buurman weer langskwam met een nieuwe opname: 'Kijk eens wat ik nou weer heb op genomen.' Dat is niet het enige: mensen hadden het idee dat ze geen lid hoefden te zijn van een club. Iedereen dacht dat-ie kon filmen." U weet inmiddels dat daar geen bal van klopt. 'Mijn levenswerk' noemt Leo van den Ende de opdracht om het eerste bollen- panorama ter wereld te schilderen. De Voorhoutse kunst schilder gaat het ver gezicht van de Bol lenstreek tijdens Pa norama Tulip Land op een doek van 63 x 4 meter gestalte ge ven. „Ik kan een aar dig schilderijtje ma ken, maar nu moet ik met de billen bloot. Iedereen staat straks op mijn vingers te kijken. Maar daar ben ik niet bang voor. Dit wordt mijn visitekaartje", zegt hij niet zonder enige trots. De tentoonstelling Panorama Tulip Land is sinds don derdag open voor publiek. Bezoekers kunnen in een oude bollenschuur aan de Jacoba van Beieren- weg in Voorhout kennis maken met allerlei aspecten van het bollenvak. De hoofdattractie wordt gevormd door drie panorama's van de Bollenstreek. Een van deze enorme doeken wordt tijdens de ten toonstelling, die twee maanden duurt, ge schilderd door Van den Ende. Landschappen en stillevens (bloemen) zijn de specialiteiten van de 58-jarige Van den Ende, aanhanger van de Leidsche school. In 1973 maakte hij kennis en raakte bevriend met Alex Rosemeier, de laatste exponent van die school. „Voor het schilderen van land schappen en stillevens heb ik gewoon aanleg. Ik kan bijvoor beeld helemaal geen portret schilderen. Dat komt bij mij nooit af. Ik ben ook erg kritisch. In het begin gooide ik vijf van de zes schilderijen die ik maak te de prullenbak in. Nu nog één op de vier. Als ik een schilderij klaar heb, zet ik het twee weken Leo van den Ende in zijn element, „ledereen staat straks op mijn vingers te kijken. Maar daar ben ik niet bang voor." weg. Als ik er dan weer naar kijk moet dat me van binnen een goed gevoel geven. Dan is het klaar. Je probeert meer te berei ken dan je kunt. Dat is de juiste instelling", vindt Van den Ende. Gemiddeld maakt hij 30 tot 40 schilderijen per jaar. „Ik hou van figuratieve ofwel ambachtelijke schilderijen. Dat is herkenbare kunst, het tegen overgestelde van abstracte. FOTO DICKHOGEWONING Voor dat laatste heb ik weinig waardering. Iedereen kan dat maken en dan is er nog de vraag wie het beoordeelt. Het voor deel van herkenbare kunst is dat je kunt zien of het goed ge schilderd is. En dit werk ver koopt. Hier in Nederland en overal in de wereld. Toen ik aan Nagasaki Holland Village in Ja pan verkocht, kon ik meteen 66 schilderijen kwijt. Ik schilder waar ik zelf zin in heb. Voldoe niet aan op drachten. Ik ben een echte Voorhouter, een dwarsdrijver. Doe geen enkele concessie aan de commercie. Hoewel ik als kunstschilder wel commercieel kan zijn in het zaken doen." Hij blijkt van de ver koop van zijn schilderij en goed te kunnen le ven. Kent geen twijfels en is naar eigen zeggen op het hoogtepunt van zijn loopbaan aangeko men. Het bollenpanora- ma moet een waardig sluitstuk van zijn schil derkunst worden. „Ik maak dat doek in twee fasen. De beurs Tulip Land duurt twee maan den. Ik schat dat ik tien maanden nodig heb voor het eerste deel. Dus reken daar al vast maar vijf jaar voor. Van den Ende tracht in zijn eentje op het doek de werktekening, schaal 1 op 10, raffelde hij in drie maanden af naast bloeiende bol lenvelden van elk dorp in de Bollenstreek een markant gebouw of punt in het panorama op te nemen. Voorhout, Rijnsburg, Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Vo gelenzang, Heemstede en De Ziïk behoren tot het eerste project. Voor de tweede helft van het vergezicht zijn dat Ben- nebroek, Hillegom, Lis- se, Sassenheim en War mond. Hij heeft laat zich niet inspireren door Panora ma Mesdag in Den Haag. „Nee, want het wiel hoef je niet voor dc tweede keer uit te vin den. Dat van Mesdag is twee keer zo lang en drie keer zo hoog. Waar ik wel naar gekeken heb is de constructie van het doek en de ophanging. Want dat moet goed geregeld zijn. Anders begin je al verkeerd." Als het panorama eens klaar is, weet Van den Ende er wel raad mee. „Het is het enige pa norama dat mobiel is en kan dus ook elders worden tentoon gesteld. Vanuit Japan is er al in teresse getoond."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15