'Wethouder wil klok terugzetten' Bussen stoppen tijdelijk op andere plek Bomen zoeken pleegouders WD-voorman Geertsema ruziet met wethouder Van Bochove K Scholier schiet met scherp ifiDENScholieren hielden gistermorgen zogenaamd een schijn gevecht op het schoolplein van een Leidse school, maar dat ge vecht eindigde met het afvoeren van een 14-jarige jongen uit Wassenaar naar het ziekenhuis. Hij werd namelijk geraakt door een kogeltje uit luchtdrukpistool, waarmee een 14-jarige Leidse medescholier schoot. Het kogeltje trof het gezicht van de Wasse- naarse jongen. De politie maakt niet bekend op welke school dit Jeugdige dieven ingerekend ifiDENTwee jongens van 15 jaar, afkomstig uit Leiden en Lei derdorp, zijn door de Leidse politie aangehouden omdat zij er van worden verdacht in een school te hebben ingebroken. Bij die inbraak zijn een televisie, een versterker, een klok en een dartbord gestolen. Een van de jongens bleek een busje pe perspray en een boksbeugel op zak te hebben. Dat zijn verboden wapens. Celstraf voor beroven pizzabezorger ri£n haag/leiden De Haagse rechtbank heeft gisteren twee Ha genaars (22 en 25 jaar) veroordeeld die op 31 oktober vorig jaar in Leiden een pizzazorger van Domino's Pizza overvielen. De mannen namen zijn scooter mee. De 22-jarige moet anderhalf jaar zitten en de 25-jarige zevenentwintig maanden. Samen meten ze Domino's Pizza bovendien 1160 gulden schadever- :ding betalen. De scooter was weliswaar teruggevonden, maar hadigd. Jongerenpanel tegen racisme „Ik begrijp er echt helemaal geen moer van." Zo reageert PvdA-wethouder T. van Rij op de harde verwijten van de Leidse sociale verhuurders aan zijn adres. „Het enige dat ik ervan kan maken, is dat ze in paniek zijn. Omdat ze niet in alles hun zin krijgen." Van Rij houdt vol dat hij wel degelijk een af spraak heeft met woningbouwvereniging Leiden (WBL) om de huurverhoging te matigen. Daar bij beroept hij zich onder anderp op besprekin gen met het hoofd financiën van WBL, R. Hee- zen. „Ik de toezegging van het waarnemend be stuur van de woningbouwvereniging om naar 3,5 procent te gaan deze week op papier gekre gen. Ook de berekeningen waaruit blijkt dat de belastingmeevaller groter is dan gedacht, heb ben ze in hun bezit. Dat heb ik gisteren nog na gevraagd bij mijn ambtenaren. Ik denk dat er het een en ander schort aan de communicatie tussen hen en ons. En aan de communicatie binnen de corporaties intern." De wethouder vindt dat de huisbazen hun kritiek veel eerder hadden moeten uiten. Aan de overlegtafel, welteverstaan. „De brieven die ik van ze krijg beginnen nog net niet met 'Beste Tjeerd', maar de sfeer van het overleg is tot nu toe wel prima." De wethouder snapt bovendien niet waarom de corporaties ineens zoveel kritiek hebben op zijn 'volkshuisvestingsplan', het stuk waarin het gemeentebeleid staat beschreven. „Ik heb een brief waarin ze schrijven dat ze het een prima stuk vinden en waarin ze de gemeenteraad aan bevelen het stuk te aanvaarden. Daar staan de handtekeningen onder van precies dezelfde mensen die nu ineens zoveel kritiek blijken te hebben." Kritiek woningbouwverenigingen op Van Rij VRIJDAG 21 MAART 1997 gj»AAD RIETVELD ^voorman Alexander Geertsema Pnt zich hoe langer hoe meer te er- fn aan het doen en laten van CDA- foouder Aart van Bochove. Dat leid- Psteravond tot stekeligheden over r in de commissie financiën, nnelijk vindt u ons maar een e geitenbreiers", mopperde ema, nadat hij zich boos had ge- over het feit dat hij uit de krant had moeten lezen dat burgemeester en wethouders een detailhandelsnota hebben vastgesteld. „Nee meneer Geertsema, ik vind al leen u een geitenbreier", zei de wet houder. En toen de WD'er zei dat de wethouder niet zo onaangenaam moest doen kaatste Van Bochove. „U kiest zelf de woorden, meneer Geertse ma." De WD'er begon de vergadering al met kritiek op Van Bochove. Die schuift hoe langer hoe vaker belangrij ke beslissingen voor zich uit, vindt hij. En de agenda's voor de vergaderingen deugen volgens Geertsema ook niet. „Er staan steeds meer informatieve punten en presentaties op de agenda, die veel tijd in beslag nemen. En aan het eind van de avond moeten dan nog even snel de besluiten worden ge nomen. Het zou prettig zijn als er eens een planning werd gemaakt." En daarmee was de toon voor de aVond gezet. Van Bochove gaf botweg geen antwoord op vragen van de W- D'er, waar Geertsema vervolgens aan het einde van de vergadering in de rondvraag weer op terug moest ko men. Zo liet de wethouder zich halverwe ge de avond ontvallen, dat de commis sie volkshuisvesting informatie zou hebben gekregen over een onderzoek naar de economische effecten van de Boommarktgarage. „Dat hoort in deze commissie thuis, waarom weten wij van niets", vroeg Geertsema. Hij kreeg geen antwoord. Waarop hij in de rond vraag op de mededeling terugkwam met de woorden. .Voorzitter, ik heb uit betrouwbare bron vernomen dat er een economi sche effectrapportage over de Boom marktgarage zit aan te komen. Is de wethouder bereid daarover de betref fende commissie te informeren?" KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Vrijdag 21, zaterdag 22 en zondag 23 maart van 11.00 tot 17 00 uur. Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 -1811 CL Alkmaar Tel 072-5154206. fax 072-5116011 Tel 06-53429360, privé 023-5270519 Register Veilinghouder R G. Schift 1970 wethouder volkshuisves ting en openbare werken was geworden, was te zeer op goede manieren gesteld om zich in die sfeer nog thuis te voelen. Zelf vond hij het trouwens ook tijd worden om op te stappen. In mei 1972 verliet hij de Leidse gemeenteraad. Bijna 27 jaar had hij toen de Leidse gemeenschap met grote werkzaamheid en nauwgezetheid gediend. Steph Menken was drager van de erepenning van de gemeente Leiden. ruud paauw MÊ u Hts Er; busstation bij Leiden Centraal is vandaag ver- Btst Aan zeven perrons tegenover het Schuttersveld ■Ppen nu de bussen die tot vanmorgen nog voor het bstingkantoor stopten. Om de duidelijkheid te ver teren krijgt iedere bus nu een vast perron waar pas- ?rs zowel in als uit kunnen stappen. De verplaatsing is nodig om de aanleg van de Ter- weetunnel, een onderdoorgang voor bussen onder het spoor naar het AZL, mogelijk te maken. Het nieuwe busstation is overigens tijdelijk. Volgend jaar begint de bouw van het definitieve station dat op de verkeerstun- nels voor het NS-station komt. De bussen rijden in de nieuwe opzet naar het spoorstation waar met een geau tomatiseerd systeem de reizigers worden geïnformeerd over de bestemmingen. Om reizigers van de tijdelijke situatie op de hoogte te brengen zijn deze week al folders uitgedeeld. Ook zijn er verwijzingen in de bussen en heeft ZWN va mensen ingezet om passagiers de weg te wijzen. Het oude bruine kantoor van ZWN op het Stations plein wordt binnenkort gesloopt. Vroukje van Oosten Slingeland (rechts) en Bregje van Dijk bij de Varenbeuk uit 1818. De zeldzame Hortus boom kan geadopteerd worden voor 2500 gulden. foto loekzuyderduin leiden caroline van overbeeke „Als iemand vraagt: 'Mijn hart ligt bij water, kan ik een stuk vijver adopteren?', dan is dat be spreekbaar. We hebben inmiddels ook iemand die een boom voor het leven wil adopteren. Daar zijn we ook hartstikke blij mee. Dat brengt hon derd gulden per jaar in het laatje. Twee Leidse rechtenstudenten zijn druk bezig met een bijzondere klus: ze zoeken adoptief-'ou ders' voor bomen en planten van de Leidse Hor tus Botanicus. Het geld dat dit adoptieplan op brengt, heeft de botanische tuin hard nodig voor onderhoud en andere kosten om de bijzondere planten in leven te houden en te kweken. Want de Leidse Rijksuniversiteit draait de geldkraan steeds verder dicht. Bregje van Dijk en Vroukje van Oosten Slinge land willen daarom zoveel mogelijk geld bijeen brengen. „In 1994 richtte student Jan-Koen Sluis de Stichting Leidse Hortus op omdat hij bijzon der begaan was met de toekomst van de bijzon dere Leidse plantentuin", vertelt Vroukje van Oosten Slingeland. „Wij hebben het stokje inmid dels van hem overgenomen." De studentes doen hun werk uit respect voor de eeuwenoude tuin die in 1590 aan het Rapen burg is gesticht. „Ik vind deze botanische tuin erg bijzonder: er gebeurt veel wetenschappelijk on derzoek waar weinig mensen van op de hoogte zijn. Denk aan de zeldzame orchideeën. De Hor tus heeft ook een belangrijke publieksfunctie: het is voor sommigen een vluchthaven uit het drukke bestaan." Het duurste adoptie-exemplaar is voorlopig de Braziliaanse reuzenwaterlelie die zelden bloeit. De Victoria Amazonica, de trots van de Leidse Hortus, staat voor 5000 gulden op de lijst. Ook sommige oude bomen, de Gouden Regen, Tul penboom en Japanse Notenboom, zijn duur. „De prijzen zijn berekend aan de hand van de leeftijd en onderhoudskosten. Je moet bedenken dat een boomchirurg al 1000 gulden per dag kost. En sommige bomen moet je wekenlang behande len", zegt Vroukje. Vanaf 500 gulden per jaar krijgt de adoptant de mogelijkheid van een bescheiden bordje' bij de plant of boom met zijn of haar naam. „Dat wor den in elk geval geen grote gouden plakkaten: we willen de tuin niet vervuilen met dergelijke naamsvermeldingen." Ook mensen die voor een kleiner bedrag adopteren krijgen iets: een gekalli grafeerd certificaat met de Latijnse naam van hun adoptief-'plant. Niet iedereen kan aan de hand van de toege zonden lijst meteen een keuze maken. Bregje en Vroukje zijn altijd bereid mensen rond te leiden langs bomen en planten. Ook bedrijven worden binnenkort benaderd door de studenten. „We proberen voor de zomer bij een aantal Leidse bedrijven langs te gaan. We denken in eerste instantie aan tuinbedrijven maar als een café een boom of plant wil adopte ren, kan dat natuurlijk ook." Geïnteresseerden in het adoptieplan kunnen het bandje inspreken van telefoonnummer 071 - 5275188. Het oude bruine ZWN-kan- toor (ach tergrond) is vanaf vandaag niet meer in gebruik. Het wordt binnenkort gesloopt. Op de voorgrond wordt de grond bouwrijp gemaakt voor de aanleg van het nieuwe busstation die over een half jaar begint als de grond vol doende is ingeklon ken. foto »henk bouwman Overleden: S. Menken (1909-1997) Volkshuisvestingsbeleid? Wethouder Tj. van Rij heeft er weinig kaas van gegeten. In plaats van zich op het totale beleid te richten bijt hij zich vast in losse onderdelen. Dat verwijt werpen de Leidse sociale verhuurders de wethou der voor de voeten. leiden maarten keulemans De volkshuisvesters ergeren zich aan de 'rigide' opstelling van de wethouder bij gesprek ken over hoe de volkshuisves ting er de komende twee jaar uit moet zien. Zo wil Van Rij dat de corporaties de huur van wonin gen die met subsidie zijn ge bouwd tien jaar lang niet extra verhogen. Ook wil de wethou der de bouwverenigingen perti nent geen toestemming geven om huurwoningen te verkopen. Terwijl dat juist nodig kan zijn om wijken leefbaar te maken, vinden de verhuurders. „Het beeld dat we in het wilde weg onze huizen gaan verkopen is absoluut niet aan de orde", vindt W. de Waard van WBL. De conclusie is dat het Van Rij ontbreekt aan visie, stellen de bouwverenigingen. Het 'volkshuisvestingsplan' dat de wethouder een jaar geleden op stelde doet daar niets aan af. „Het was een flardueus plan", zegt directeur A. Lepelaar van De Sleutels. „Het volkshuisves tingsplan van de gemeente ging over allerlei losse flarden beleid. Een goed beleidsplan overstijgt die onderdelen, vormt een ge heel." M. Glaser, directeur van Ons Doel: „Het is toch geen beleid om alleen maar te roepen: Lei den moet betaalbaar blijven? Volkshuisvestingsbeleid is veel meer. Het betekent ook dat je ervoor zorgt dat buurten leef baar blijven. Dat je investeert om de kwaliteit van woningen te verbeteren. Daarom moet je een veel bredere visie ontwikke len dan een standpunt over de minima alleen." „Van Rij wil de klok terugzet ten", vindt R. Hensen van de Federatie van Leidse Woning bouwverenigingen. „Hij wil te rug naar de oude tijd, waarin de gemeente volledige controle had over het reilen en zeilen van de woningbouwvereniging. Maar die tijd is voorbij. De cor poraties hebben de gemeente de laatste tijd enorme handrei kingen gedaan. Nu is het de beurt aan de wethouder." Steph Menken, die meer dan een kwart eeuw wethouder is geweest in Leiden, is gister avond op 87-jarige leeftijd in Oegstgeest overleden. Menken werd op 29 maart 1909 geboren in Leiden en studeerde sociologie aan de toenmalige R.K. economische hogeschool in Tilburg. Opgevoed en opge leid in het rijke roomse leven van voor de oorlog ontpopte Menken zich na de bevrijding tot een vooraanstaande figuur in de Katholieke Volkspartij (on derdeel van het huidige CDA) in Leiden. In 1945 werd hij in de nood-gemeenteraad benoemd tot wethouder van sociale zaken en personeelszaken, wat hij tot 1970 bleef. Van 1946 tot 1957 was hij tevens voorzitter van de afdeling Leiden van de KVP. Daarnaast bekleedde hij talloze functies in bestuursorganen, zoals voorzitter van de commis sie van advies van het arbeids bureau, van de huuradviescom missie Leiden, van de commis sie nazorg buitengewoon-on- derwijs, van de Stichting Schooltandverzorging, be stuurslid van de Petrusparochie, en lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Daarmee is nog maar de helft van zijn func ties opgesomd. Menken was in de vele jaren dat hij deel uitmaakte van het dage lijks bestuur van de gemeente Leiden geen bevlogen politicus. Nogal conservatief van aard was hij meer een ambtenaarlijke wethouder. Zijn werk kenmerk te zich door een grote zorgvul digheid en gedegenheid, poli tiek altijd gericht op het moge lijk haalbare. In de omgang was hij erg vriendelijk, maar ook nogal formeel en wat stijfjes. Hij vertegenwoordigde een type be stuurder dat het in de roerige jaren zeventig moeilijk kreeg, omdat autoriteit niet meer van zelfsprekend werd aanvaard. In de periode 1970-1974 onderging ook het politieke klimaat in Lei den grote veranderingen. Met de opkomst van het Progressief Akkoord (PAK) verliepen de zit tingen van de Leidse gemeente raad tamelijk rumoerig, soms wanordelijk. Van de keurige be leefdheid in het debat die daar voor had geheerst, bleef weinig meer over en Menken, die in In jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat pre senteert zich vanavond om 22.00 uur, op de internationale dag legen racisme, het Leidse jongerenpanel tegen racisme. Het pa nel (een initiatief van Meldpunt Discriminatie, het jongerencen- tnim, het Knooppunt voor Jongeren en Leiden, Stad van Vluch telingen) is opgericht vanwege een project begin mei over 'Jon geren en (in)tolerantie'. Het jongerenpanel is op zoek naar leef tijdsgenoten die mee willen denken. Voor de themaweek in mei zijn al diverse activiteiten gepland, waaronder een theateroptre den en een forumdiscussie. Maar het jongerenpanel is ook de rest van het jaar actief. Het is bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor f 2,- met de bus overal naar toe binnen de gemeentegrenzen van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeur II Leiden Uit en thuis voor ƒ2,-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13