Leidsch Dagblad 9 25 ^lestijns nee' tegen otale vrede I Amsterdam mag Uburg bouwen )e Kooning overleden Henk van der Post verlaat Leidsch Dagblad Pyromane Leiderdorp moet gevangenis in Koudekerkse jeugdbende opgerold an der Sar koel in heksenketel Leger zoekt weer in Poelgeest MÉ!» TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ONDERDAG 20 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 J (Binnenland Buitenland Winter toch niet zo koud, toeslag staat nu op de tocht Weer rellen in Papoea-Nieuw- Guinea Cultuur en Kunst Muziek in de Leidse Waag gaat in de ban Sport NR. 41342 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 lEZEK^ïERVIOE Van der Zeeuw: vrienden LZ voor elkaar door het vuur NZH Travel biedt korting op bezoek 'Huishoudbeurs' in Amsterdam RAI-complex Sterrenkijken in Sterrenwacht wegens succes geprolongeerd! Zie aanbieding elders in de krant proep Netanyahu valt verkeerd Palestijnen hebben het voorstel van de Israëlische M emier Benjamin Netanyahu om binnen een half jaar een definitieve vredesregeling te komen afgewezen, ael wil in gesprek met de Palestijnen komen tot een manente status voor de Palestijnse gebieden in de ia-strook en de westelijke Jordaanoever. IU.EM-GAZA Rtr-AFP-DPA-ANP hoofd van de Palestijnse rhandelingsdelegatie, Saeb it, sprak van een truc om indacht af te leiden van de reden bouw van de joodse rzetting Har Homa bij Jeruzalem. Volgens het Is- che televisiejournaal wil lyahu de Oslo-akkoorden leggen en onmiddellijk de Palestijnse president ;er Arafat onderhandelen de Westelijke Jordaanoe- de Gaza-strook en Oost-Je- lalem. In de akkoorden van van 1995 moeten die pas irtvvee jaar zijn afgerond, letanyahu heeft de plannen le Jordaanse koning Hus- aan Arafat voorgelegd. Er de afgelopen dagen al in- |siefover zijn onderhandeld, folgens Erakat probeert de Is- ver C IGISLAND AP lukt kart Ji raëlische premier de basis van het vredesproces kapot te ma ken en respecteert hij de afspra ken niet. ,,We zullen Netanyahu duidelijk maken dat er geen te genstelling bestaat tussen het onderhandelen over de uitein delijke status en doorgaan met de uitvoering van wat in de deelakkoorden is afgesproken. De voorstellen komen op een moment dat de verhoudingen tussen Israël en de Palestijnen op een dieptepunt zijn door het besluit van de Israëlische rege ring de bouw van de joodse wijk Har Homa, bij Oost-Jeruzalem, door te zetten. Israëlische gevechtsvliegtui gen zijn vanochtend diep bin nengedrongen in het Libanese luchtruim. In het noordoosten van het buurland vielen de toe stellen vermoedelijke bases van guerrillastrijders aan. lem de Kooning, een van de otste abstract-expressionis- rdhoi he kunstenaars van deze w, is gisteren op 92-jarige oori! tijd in zijn studio op Long ind overleden. Zijn doeken ieerden van het zwart-witte ;ht Square' uit 1951 tot de Ikleurige 'Woman'-serie uit in jaren tachtig, abstracten in uitbundige primaire kleu- zijn uitgevoerd. Veertig rme doeken die hij van 1981 of vo schilderde werden ge weerd in Nederland en island en hangen momen- .imc. teel in het Museum of Modern Art in New York. De Kooning bleef tot op hoge leeftijd schilderen, hoewel hij aan Alzheimer leed. Zijn de mentie leidde tot een rechts zaak waarbij hij onder curatele werd gesteld. Toen hij de tach tig gepasseerd was en nog steeds schilderde sprak hij de gedenkwaardige woorden „Ik schilder niet om te leven, ik leef om te schilderen. Het is leuk om naar uit te kijken Anders heb ik niets te doen. Dus ik blijf wer ken." Pagina 9: Necrologie Adjunct-hoofdredacteur Henk van der Post (41) verlaat Leidsch Dagblad. Na bijna vijf jaar deel te hebben uitgemaakt van de hoofdredactie van deze krant gaat hij zich bezighouden met speciale projecten, waaraan in overleg met de directie nog nadere invulling wordt gegeven. De nieuwe werkzaamheden be ginnen medio april. Van der Post treedt op eigen verzoek terug. Hij heeft in tal van functies ruim negentien jaar voor Leidsch Dagblad ge werkt. Zo was hij onder meer chef van het Alphens Dagblad, chef van de stadsredactie en chef van de eindredactie alvo rens hij in 1992 toetrad tot de hoofdredactie. Voor zijn komst naar Leidsch Dagblad was hij HET WOORD IS AAN Ebner-Eschenbach De natuur kent geen ver kwisting; het schijnbaar nut teloos verstrooide valt terug in haar eigen schoot. Henk van der Post. werkzaam bij de inmiddels op geheven dagbladen Binnenhof- /Leidse Courant. Over de opvol ging van Van der Post is nog niets bekend. Een redactionele werkgroep houdt zich daarmee bezig. -278° 2*/8° 2770 30% 50% 30% 5SSSS§Ï? 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 I VANDAAG 28 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 7 9 t/m 13 6 den haag/leiderdorp De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 41-jarige Leider- dorpse pyromane veroordeeld tot dertig maanden cel, waarvan tien voorwaardelijk. De vrouw moet bovendien 10.000 gulden betalen aan de heer en me vrouw Smit, die hun motor aan de Muzenlaan in Leiderdorp in vlammen zagen opgaan. Het echtpaar was niet verzekerd te gen brandstichting. Aan kle dingzaak Kien moet de pyro mane 265 gulden betalen. Scha declaims van Albert Heijn en de eigenaar van Winkelhof zijn door de rechter niet-ontvanke- lijk verklaard. De vrouw stichtte vorig jaar zomer een reeks branden in winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. Ook was zij actief in de omgeving van de Harry Mu- lischstraat. Daar gingen onder meer twee motoren, een cara van en een auto in vlammen op. De straf komt overeen met de eis van de officier van justitie. De vrouw heeft alle haar ten las te gelegde zaken bekend. De rechtbank acht de Leiderdorpse verminderd toerekeningsvat baar en meent dat de kans op herhaling aanwezig is. Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Ombudsman18 Randstad18 Regio 15,17,19,21 RTV/programma's27 Schrijvende lezers16 Sport23,25 Strips26 Uitgaan12 Kortingsbon voor het sprookjesconcert 'De muzi kant en het meisje' in de Lokhorstkerk in Leiden. koudekerk liesbeth buitink beu sahour» Ongeveer 150 Palestijnse christenën zijn gisteren van de plaats Beit Sahur naar de bouwplaats van de joodse nederzetting Har Homa bij Oost-Jeruzalem gemarcheerd. Daar aangeko men kruisigden zij een 24-jarige Palestijn om, aldus een woordvoerder, aan te geven dat zij net als Je zus Christus zullen vasthouden aan vreedzame pro testen. Het overgrote deel van de Palestijnse bevol king heeft zich gisteren rustig gehouden bij demon straties en acties tegen Har Homa. Alleen in het dorp Beit Sahor Ummar werden autobanden in brand gestoken en stenen naar Israëlische militai ren gegooid. In een gevangenis 150 kilometer ten noorden van de bouwplaats staken Palestijnse ge vangenen tenten in brand. Negen gevangenen en vier militairen moesten worden behandeld voor rookvergiftiging. foto epa Een bende van zestien jongens uit Koudekerk is door de politie opgepakt op verdenking van on der meer diefstal, mishandeling en chantage. De jongens zijn tussen de 13 en 16 jaar oud. De jon gens haalden met behulp van een valse sleutel geld uit de flipperkast en een videospel in het multifunctioneel centrum de Ridderhof aan het Arie Hogenespad. Drie jongens van de bende mishandelden in oktober vorig jaar een 14-jarige plaatsgenoot, die werd geschopt en geslagen. Drie andere leden van de bende bedreigden en chanteerden een 13-jarige Koudekerken Die jon gen werd zo een aantal keren gedwongen om geld aan ze te geven. De Leiderdorpse politie heeft de afgelopen twee weken alle leden van de jeugdbende verhoord. De jongens bekenden dat ze de mishandeling had den gepleegd en ook de diefstallen gaven ze gro tendeels toe. Over de chantage is een gedeeltelij ke bekentenis afgelegd. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen acht jongens van de bende, van wie twee in bewaring zijn gesteld. Zes jongens zijn doorgestuurd naar het bureau Halt. Tegen twee bendeleden vervielen de aanklachten. \elman Ajax uitblinker in inferno Vicente Calderon AMSTERDAM GPD Amsterdam mag de nieuwe woonwijk IJburg gaan bouwen. Dat is de uitkomst van het refe rendum dat gisteren in de hoofdstad is gehouden. Ruim 223.000 Amsterdammers brach ten hun stem uit, daarvan stem den 130.199 mensen tegen IJburg (58 procent). Om het project tegen te houden, had den minimaal 154.935 mensen 'nee' moeten aankruisen, de helft van het aantal opgekomen kiezers bij de raadsverkiezingen in 1994, plus één. Vóór IJburg stemden 93.399 inwoners (42 procent). De tegenstanders wezen er gisteravond verbitterd op dat IJburg met deze uitslag van de tekentafel zou zijn geveegd als de oude referendumverorde ning nog had gegolden. Die be helsde een kiesdrempel van zo'n 90.000, maar de gemeente raad verving die vorig jaar door een nieuwe met de barrière van 154.935. Speuren naar restanten uit Tweede Wereldoorlog Gaal omhelst doelpuntenmaker Dani na afloop van de veldslag tegen Atletico Madrid. :ten rken. kun! s is ste< üp'simon zwartkruis VERSLAGGEVER een merkwaardig mens, maar gevoel voor ia kan Jesus Gil y Gil niet worden ontzegd, nadat Europa's meestbesproken voorzitter ^jax-collega Michael van Praag theatraal in men was gevallen, voelde hij zich geroepen analyse van de wedstrijd op te boeren. „We «n ons het volgende afvragen", bromde Gil y •Wat hebben we misdaan waardoor we dit over ons heen hebben gekregen?" 'ichtig was het contrast met de man die dat- moment in een aanpalende ruimtè dood den blikje uit een frisdrankenautomaat trok. een tegenpool van Gil y Gil. Niet klein, dik eetgebakerd, maar lang, dun en nuchter. Ab- te uitblinker Edwin van der Sar, de koele kik- n het inferno van Vicente Calderon. „In dit heksenketels is het juist prachtig om te voetballen. Of de druk niet groot was? Ach, druk, druk, wat is druk eigenlijk? We zijn inmiddels ge wend om finales te spelen. En bij zo'n penalty houd je je verder niet bezig met de belangen die er op het spel staan, je concentreert je op de bal en de speler. Van Pantic wist ik in welke hoek hij ze altijd schiet, van Esnaider niet. Dat was een gok. Een cruciaal moment, anders, was het een stuk lastiger geworden. De doelman uit Voorhout, die Ajax redde door een penalty te stoppen en garant stond voor een aantal fabuleuze reddingen, bleef in alle hectiek zoals altijd kalm. „Wat me van die Spanjaarden verraste was hun conditie. Ze bleven maar ko men. Dat we er zijn doorgekomen geeft me een enorm blij gevoel. Na al die ellende in dit jaar be reiken we toch de halve finales, al is Juventus na tuurlijk geen kleintje." Pagina 23: 'We zijn tot het gaatje gegaan' oegstgeest maarten keulemans Het is ongetwijfeld het meest explosieve stukje van Oegst- geest. Door de jaren heen bracht het Explosieven Oprui- mings Commando van de Ko- ninldijke Landmacht (EOCKL) al vele uren door op het land goed Oud-Poelgeest. Deson danks rukt het leger binnenkort opnieuw uit. Om voor de vijfde keer in twee jaar tijd de bodem van het monumentale landgoed af te speuren, op zoek naar res tanten uit de Tweede Wereld oorlog. Wat er dit keer boven de grond komt, is echter nog maar de vraag. Volgens sommigen jaagt het leger op hersenschim men. Toch weet kapitein Vermeulen van het EOCKL dat er wel degelijk oorlogstuig op Poelgeest is achtergebleven. „Vreemd genoeg zit het hem vooral in de gazons rondom het kasteel", zegt Vermeulen, die het gebied zo onderhand op zijn duimpje kent. Hoe verlaten Oud-Poelgeest er nu ook bij ligt, in het verle den was het landgoed jaren achtereen het toneel van wa pengekletter. „Vanaf 1939 tot na de oorlog zaten er voortdurend troepen", vertelt B. Driessen. Driessen is mede-auteur van een boek over Oegstgeest tij dens de bezetting. „Eerst waren er Nederlandse soldaten, daar na waren de Duitsers er gele gerd, en na de oorlog hebben er Canadezen gezeten." En met de soldaten kwamen er wapens. „Ik kan me nog her inneren dat er op de oprijlaan van die grote laadwagens ston den met iets erop wat vermoe delijk Vl's waren", vertelt oog getuige S. Stuifzand. „Vanwege het dikke bladerdek was Oud- Poelgeest een goede schuil- plek." De ene na de andere leger macht vertrok. Met of zonder wapens. „Ik weet nog hoe een paar Nederlandse soldaten hun wapens in de Haarlemmertrek vaart gooiden", herinnert J. Hakker zich het einde van de 'Nederlandse' periode. De Oegstgeestenaar woonde des tijds langs de vaart, pal tegen over de Kwaaklaan. „Toen Ne derland capituleerde waren de soldaten zo teleurgesteld en kwaad dat ze zulke dingen de den." Iets soortgelijks gebeurde toen de Duitsers na Dolle Dins dag halsoverkop het terrein ver lieten. „M'n buurjongen vond toen complete patroonban den", vertelt een derde oogge tuige. „Je kon van alles uit de sloten halen. Tot helmen en gasmaskers aan toe." Stuifzand, die zich als kind eveneens graag in de bossen rond Poelgeest waagde, herinnert zich behalve legerkleding ook geweren en handgranaten. „Van die Duitse granaten met van die stengels als handvatten. De Duitsers hadden inhammen gegraven om hun voertuigen te bescher men tegen bombardementen. Na de oorlog waren de stutga- ten half ingezakt. Als je daar ging graven, kwam je de meeste munitie tegen." Pagina 19: De granaat bleek gewoon een brandblusser De vereniging Natuurmonu menten en het Referendumco mité toonden zich teleurgesteld. De vereniging pompte 638.000 gulden in een nee-campagne. Natuurmonumenten gaat met de gemeente praten over het compenseren van de schade aan de natuur die IJburg veroor zaakt. De inzet van Winsemius is een uitgebreid plan, waarvan het verlagen van het waterpeil van het Marker- en IJmeer deel uitmaakt. Wethouder Duco Stadig van volkshuisvesting was blij met de uitslag. Hij gaat praten over ex tra maatregelen om de door IJburg verloren natuur te com penseren. Later méér pensioen met overwaarde huis? 'Ijl van Bruggen ^Adviesgroep haalt méér uit ud> hypotheek Vraag de gratis HypotheckSc 0800-180()(nrati \°N damesmode LEIDEN Breestraat 135 40 jaar 'SS/ De zomer gaat na echt beginnen,komt u ook bij ons binnen? 1 Adres: Postcode: •Tel: Ja, lk wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: (I v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |CD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) i Oacceptgiro (f. 93.05) lutomatlsch (f. 31,95) I Nr. bank/giro: - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch fÊÊs Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1