'Samenwerking, daar gaat het om' Freek zapt door de wereld van de jubilaris Lingerie in designtempel Holland Festival viert jubileum met boek en breed programma Cultuur&Kunst Stedelijk verstevigd voor 'zware' kunst i Prijs voor (lichtbundel Gerbrandy WOENSDAG 19 MAART 1997 chef jan rijsdam. 071-5356444 Extra voorstellingen Mary Dresselhuys sterdam Mary Dresselhuys en Paul Haenen geven op 12 en 19 mei twee extra voorstellingen in het Nieuwe de la Mar Thea ter in Amsterdam. In deze voorstelling leest Mary voor uit eigen werk. In haar verhalen haalt ze herinneringen op aan haar to neelcarrière die in 1929 begon. Haenen leidt haar in en voert tussen de verhalen door een aantal korte gesprekken met haar. Letterkundig Museum erft portret haag» Het Letterkundig Museum in Den Haag heeft een door Isaac Israels vervaardigd olieverfportret van Ina Boudier- Bakker geërfd. Israels schilderde het in 1925, toen hij het een beetje te pakken had van de schrijfster, aldus een woordvoerder van het museum. Boudier treurde op dat moment echter om een andere, mislukte liefde. Een familielid van de schilder schonk het schilderij in 1934, het jaar waarin Israels overleed, aan Boudier-Bakker. Ze liet het na aan haar verzorgster Annie van der Wal, die in januari stierf en het schilderij weer aan het museum legateerde. Nederlandse films in de prijzen Amsterdam Op een filmfestival in het Canadese Montréal zijn twee Nederlandse films in de prijzen gevallen. De documentaire '0 Amor Natural' van Heddy Honigmann werd bekroond met de Prix de Jury en de dansfilm 'Biting and other effects' van Clara van Gooi kreeg de Prix de la Création de 1'Office National du Film de Canada. 'O Amor Natural' was de openingsfilm van het afgelopen Amsterdam International Documentary Filmfestival, 'Biting and other effects' ontving in 1995 een Gouden Kalf voor de beste korte film tijdens het Nederlands Film Festival in Utrecht. Concert Deep River Quartet afgelast leiden Het jubileumconcert dat het Deep River Quartet op 22 maart zou geven in de Leidse Stadsgehoorzaal is afgelast wegens ziekte van een van de musici. Het concert is verplaatst naar 14 'Jesus Christ Superstar' in Noordwijkse St. Jeroenskerk De Noordwijkse St. Jeroenskerk is bezaaid met farizeeërs, Romeinse soldaten en een willekeurige doorsnede van de bevolking van Jeruzalem. Er wordt druk gerepeteerd voor de musical 'Jesus Christ Superstar' over het laatste deel van Jezus' leven. De rockmusical van Andrew Lloyd Web ber en Tim Rice strookt helemaal met de doelstelling van de stichting Hakuna Matata in Noordwijk: het samen brengen van groepen mensen om op een andere manier met het geloof om te gaan. In samenwerking met de pa rochie St.' Jeroen wordt op 26, 27 en 28 maart de moder ne musical over Christus' laatste zeven dagen in de kerk opgevoerd. amsterdam anp t lezi Jart Het Stedelijk Museum in Am sterdam heeft de vloeren verste- onder meer door steunbal ken in de kelders aan te bren gen. De Duitse beeldhouwer Ul- rich Rückriem komt namelijk exposeren en zijn 24 werken an hei? wegen nogal wat: het zwaarste beeld is tien ton. Het Stedelijk heeft wel extra werk en geld voor een tentoon- van de in 1938 in Düs- seldorf geboren kunstenaar over. Rückriem vindt exposeren eigenlijk maar niks en doet het dan ook zelden. Het is dat hij museum-directeur Rudi Fuchs al jaren kent, maar eigenlijk toont hij zijn beelden liever in de openbare ruimte. Op de hei bij Emmen staat bij voorbeeld een granieten sculptuur van hem. De Duitser maakt grote, niet-figuratieve sculpturen van graniet, dolomiet en leisteen. Hij koos zelf de 24 in Amster dam te exposeren werken uit. De tentoonstelling neemt twin tig zalen in beslag, doordat er in verreweg de "meeste gevallen maar een kunstwerk per zaal kan worden getoond. De expo sitie gaat duren van 28 maart tot en met 25 mei. noordwijk pablo cabenda Boven de toga's yan kunstig vernaaide gordijnstof draagt ie dereen een dikke winterjas. Twee hogepriesters verderop staat de strijkerssectie die voor de gelegenheid is gecompri meerd tot een koppel Yamaha synthesizers, en overal heerst een nerveuze opwinding die uitlokt tot net iets te hard la chen. Koor en orkest bestaan uit 143 personen, bijna allen Noordwijkers. Er doen 30 kin deren mee aan de musical. En er zijn 160 kostuums gemaakt voor de acteurs en nog eens 60 voor de dansers. Elke week wor den 200 koppen koffie uitge schonken voor alle 150 vrijwilli gers. Het hele gebeuren is on verwachts groots uitgepakt en dus komt pr-man Jan Verkade van Hakuna Matata er rond vooruit dat hij best trots is op het resultaat. „Er zijn ontzettend veel aan meldingen geweest. Maar we hebben niemand auditie laten doen. Er is eerst een koor ge vormd en daaruit zijn later de solisten gekozen. Die zijn niet belangrijker dan de andere koorleden of mensen uit het or kest. Iedereen die dat wilde, mocht mfeedoen ongeacht zijn of haar podium talenten," aldus Verkade. Zaklantaarns Tijdens de repetities heeft zich een grote groep kinderen in de kerk verzameld. In het 'Hosan na' zwaait de beweeglijke troep van 30 kleine volgelingen Chris tus' lof toe met zaklantaarns in plaats van palmbladeren. En voorlopig verraadt Judas zijn verlosser met een bos huissleu tels in plaats van dertig zilver lingen. Het oorspronkelijke stuk van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice zit vol met dergelijke anachronismen. Maar in Noordwijk valt het nog mee. Misschien heeft het iets te ma ken met de moderne opvattin gen die in het stuk naar voren komen? Bezwaar Verkade: „Er zijn wel wat men sen in de parochie die er moeite mee hebben. Maar dat heeft meer te maken met het idee dat er geen stukken in de kerken opgevoerd zouden mogen wor den en niet zozeer met de feite lijke inhoud of de vorm van de uitvoering. Het is maar een klein percentage van de paro chianen dat bezwaar heeft. Trouwens 50 procent van de medewerkers is niet eens katho liek. Maar we werken wel vanuit een kerkelijke optiek. Samen werking, daar gaat het ons om." Iets dat zich ook op een ander niveau vertaalt. Door een ge brek aan apparatuur moeten Judas en Maria Magdalena el kaar voorlopig de helpende mi crofoon bieden. En als een klein meisje jarig blijkt, wordt ze op de schouders genomen en door de hele bevoling van Jeruzalem toegezongen. Samenwerking in optima forma. De kruisiging moet nog maar even wachten. Jesus Christ Superstar, 26 (try out), 27 en 28 maart in de St. Jeroenskerk, Van Limburg Sti- rumstraat 24, Noordwijk (aan vang voorstellingen: 20.15 uur). Eén van de hoge priesters in gesprek met de speler die Ju das zal vertolken in 'Jesus Christ Super- Star1. FOTO LOEK ZUYDERDUIN cabaret OVERAL UITVERKOCHT! EXTRA VOORSTELLING IN DE LEIDSE SCHOUWBURG! op woensdag 26 maart a.s. (20.15 uur). DE STILLE KRACHT met Peter Tuinman, Margo Dames, Linda van Dyck en vele anderen. Reserveren 071-5131943/4 (12.00-15.00 uur). recensie-hans piet 'Gemeen Goed'. Theaterprogramma van Freek de Jonge. Met Freek de Jonge (zang, drums, piano), Robert-Jan Stips (toetsen, zang), Martin Bakker (bassist, zang), Roy Bakker (drums), Hella de Jonge (viool). Gezien: 18/03, Rotterdam (Luxor). Freek de Jonge preekt niet meer, hoewel de grijzende thea termaker in zijn manier van doen nog altijd de schijn op houdt op de kansel te staan. Nuanceren met zijn stem is dan ook nooit z'n sterkste kant ge weest. Hij moet het hebben van de scherpzinnigheid waarmee hij een (vaak) nijpende situatie schetst, al ligt de lach altijd op de loer. Gezien zijn verleden is 'Ge meen Goed' buitengewoon luchtig. Zijn (hernieuwde) sa menwerking met Robert-Jan Stips zal daar ongetwijfeld aan hebben bijgedragen. Liedjes verdragen nu eenmaal geen eindeloze retoriek. Maar omdat Freek zijn mond niet kan hou den, zijn (deels) een soort 'songférences' ontstaan. Freek de Jonge combineert luchtige toon met ernst. Want, hoewel hij soms behoorlijk soa pachtig uit de hoek komt, is er ook ruimte voor de emotionele danwel kritische noot. 'Gemeen Goed' is Freek de Jonges jubileumprogramma. Dertig jaar zit hij inmiddels in het vak. Het eerste deel van zijn tweeënhalf uur durende show is, op een humoristische ma nier, geheel gewijd aan die mijl paal. Cadeaus uitpakkend zapt hij door de vergankelijke wereld van de jubilaris. Daarbij neemt hij op een speelse manier wat collega's op de hak. Zo krijgt Lee Towers er van langs in een fantastische parodie op het 'Wilhelmus'. In dat eerste deel is hij echt bij vlagen briljant. Spuwt hij bijvoorbeeld, op een ongelooflijk fijn- en scherpzin nige manier, als redenaar vuur, terwijl hij die groep sprekers te gelijkertijd haarscherp uitte kent. Hoewel de dubbele bodems (natuurlijk) volop aanwezig zijn, ligt de humor er dik bovenop. Toch kiest hij niet de gemakke lijkste weg en kan hij ook, zoals in een aangrijpend lied over zijn moeder (met als geleend einde 'Eleanor Rigby' van The Beat les), zeer vertederend en emo tioneel over het voetlicht tre den. De muziek die Robert-Jan Stips (Freek en hij werkten eer der in Nits-verband samen in 'Frits') componeerde, zorgt voor een uiterst aangename sfeer. Soms heeft ze de functie van een inkleuring, bijvoorbeeld wanneer de spanning van Freeks retoriek moet worden ondersteund, andere keren is ze de drager van de dichtregels, dan weer zorgt de muziek voor een soort ontlading. Opmerkelijk is hoezeer hij, vaak in wonderschone teksten, speelt met God en liefde. Daar bij winnen beide aan kracht door de speelse ontkenning die hij de onderwerpen meegeeft. Bovendien sneeuwt hij zijn ei gen bewering wat onder door zijn vrouw Hella, die een aantal keren viool speelt, flink te zoe nen. Ondanks die kracht, heeft 'Gemeen goed' ook zwakke plekken. Vooral de eerste helft na de pauze ('Hondennummer', 'Swiebertje') is heel zwak. Mis schien moet hij dat deel er ge woon uitsnijden en daarvoor in de plaats de toegiften brengen. Piet Gerbrandy krijgt de Van der Hoogtprijs 1997 voor zijn ge dichtenbundel Weloverwogen en Onopgemerkt. De Maat schappij der Nederlandse Let terkunde in Leiden heeft dat |isteren meegedeeld. De prijs lestaat uit een bedrag van 5000 n en een bronzen beeldje. Van der Hoogtprijs wordt jaarlijks toegekend. Eerdere winnaar waren Jan Brokken Mare Reugebrink, Mar de Moor, Charles Ducal, Marie Kessels, Anna Enquist, Geertrui Daem, Peter Ghyssaert en in 1996 Wessel deGussinklo. ierbrandy krijgt de prijs op 24 lei in Leiden uitgereikt. Franckenprijs voor Hugo Brems Brems krijgt de Wijn- aendts Franckenprijs 1997 voor djn boek De dichter is een koe. De onderscheiding behelst 3000 opoiü* ^en. De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft de winnaar vandaag bekendge- Wijnaendts Franckenprijs wordt afwisselend eenmaal in dezes jaar toegekend voor werk °P het gebied van essays of lite raire kritiek, alsmede eens in de fcsjaar voor werk op het gebied an cultuurgeschiedenis. Eerdere winnaars waren Karei an het Reve (1973), Jeroen «ouwers (1985) en Jaap van leerden (1991). Brems krijgt Qjn prijs 24 mei in Leiden uitge tikt. 'Undressed' van Marlies Dekker in Kunsthal Marlies Dekker kleedt speciaal voor de tentoonstelling een Rootsteinpop aan met haar 'Bondjurk', een creatie van voile. rotterdam annet withagen/anp Museale aandacht voor body- fashion?! Jazeker. En niet zo maar lingerie, want 'Undressed' van Marlies Dekkers wordt ge kenmerkt door vernieuwing en eigenzinnigheid. De Kunsthal in Rotterdam toont vanaf zondag een overzicht van haar lingerie - ontwerpen. Haar werk begeeft zich in het spannende grensgebied tussen bloot en bedekt, maar er is een wezenlijk verschil met reguliere erotische kleding. In Dekkers' benadering worden bepaalde li chaamsdelen omlijst of geac centueerd. De blootheid luistert bijzonder nauw. Eén centimeter verschil en de kleding wordt or dinair of saai. Bodyfashion - de modewereld praat niet meer over ondergoed: te oubollig en te beperkt - be hoort momenteel tot de meest gevraagde modeartikelen. Maar al veel langer eist het ondergoed de nodige aandacht op in het modebeeld. Vivienne Westwood en Jean P^ul Gaultier brachten al in de jaren '80 de ondergoed- is-bovengoed-trend, Dolce en Gabbana - brachten een flinke dosis bustier-effecten in hun collecties. Recentelijk zijn het voetballers en tennissers die- graag hun naam verbinden aan ondermodecollecties, die lopen als een trein. Echter, met die laatste categorie voelt Dekkers (31) zich absoluut niet verwant. „Ik wil mijn visie op de tijd geest in mijn werk weergeven", zegt ze, „zoals sommige boeken en films dat ook doen. In de Russische literatuur zie je dat zo mooi. In de verhalen van Dosto- jevski en Tsjechov hebben vrou wen 'plop' ineens een kind. Niemand vroeg zich af hoe dat kon. Gevoelens, laat staan li chaamsbeleving, bestonden niet. Vooral in films zie je op al lerlei manieren het zelfbewust zijn van vrouwen ontwaken. In Belle de Jour fantaseert Catheri ne Deneuve over prostitutie. Stiekem brengt zij dit ook in de praktijk. Una Giornata Partico- lare, geniaal. Sophia Loren als huissloof en als seksgodin, met al haar verlangens naar dingen die ze gemist heeft. Het zijn vrouwen die zich overgeven aan hun fantasieën, terwijl de tijd waarin ze leven dat niet toe staat. In onze tijd willen vrou wen alle gevoelens meegemaakt hebben. Kijk naar Madonna. Laatst zag ik Crash, de nieuwe film van David Cronenberg, waarin man en vrouw beiden nóg een stapje verder gaan." „Ik zie mezelf als een beel denmaker van deze tijd. Ik geef speldenprikkels. Niet alleen aan degene die met voorbedachten rade een bestelling plaatst bij de postorder, maar ook als je net van de markt komt, en je ziet in een lingeriezaak ineens iets waarvan je denkt: wauw! Kan dat ook? Dat is precies wat ik met mijn werk wil: mensen uit dagen om hun eigen grenzen 'n stukje „op te rekken". De ster van Marlies Dekkers is snel rijzende. Na haaF opleiding aan de academie in Breda vroeg Mail Female, postorderbedrijf voor erotische lingerie voor en door vrouwen, om een collectie te ontwerpen. Dat was in 1992. Luxe lingeriezaken volgden en in '95 ontwierp Dekkers voor Hunkemöller Seduced, een col lectie voor een breder publiek. Nu wordt Undressed buiten Ne derland in zes Europese landen verkocht en in eigen land is met een grote overzichtsexpositie de officiële erkenning als designer een feit. Wanneer zal zij de top berei ken? De ontwerpster is nuchter. „Kijk naar Walter van Bei- rendonck, waar ik stage liep tij dens mijn studie. Hij heeft er veertien jaar over gedaan om op wereldniveau door te breken. Ik ben pas vijf jaar bezig. Ik wil all ies op eigen kracht blijven doen, dus dat duurt nog wel even. In de mode moet je nu eenmaal een lange weg gaan." Ondergoed is bovendien een verhaal apart. „Het is veel moei lijker om dan je ontwerp een ei gen signatuur mee te geven, omdat je op een klein oppervlak werkt. Nu is er opeens iemand die lingerie-met-een-visie brengt, ook voor vrouwen met een maatje meer. De 'spiders- lip', een broekje met een open gewerkte achterkant, is zelfs in maat 54 niet aan te slepen!" Er zijn niet alleen setjes, body's en jurkjes te zien op de expositie, maar ook Dekkers' gedachtenwereld erachter. De vormgeving van de expositie sluit daar nauw op aan. „Ik heb precies in mijn hoofd hoe mijn werk gepresenteerd moet wor den. In de Kunsthal was het dan ook heel plezierig om samen met mijn eigen ontwerpbureau - Limage Dangereuse - de expo sitie te kunnen inrichten; we zitten op dezelfde lijn. Ze heb ben bijvoorbeeld ook mijn ver pakkingsmateriaal ontworpen. Dat zijn doosjes met een ge dicht van Charles Baudelaire er op, met als motto: Bedrink je, aan wijn, aan poëzie of aan deugd, en geef je over aan de roes van het leven. Mooi hè?" ÜjSTERDAM ANP 'et Holland Festival jubileert. Tegen de ^drukking in haalt het dit jaar de vijftig: rat zal worden gevierd met onder meer de jjjgave van het boek Een Nederlands Won- «j een halve eeuw Holland Festival. Het wordt op 31 mei gepresenteerd, als vijftigste Holland Festival in Carré be- met een uitvoering van de Midzomer- nachtsdroom (ShakespeareMendelssohn) Ook komen er een cassette met zes cd's met hoogtepunten uit de festivalhistorie, een fototentoonstelling en een overzicht van festivalaffiches. Waren er vorig jaar nog" stemmen in de Amsterdamse gemeenteraad om het Hol land Festival maar af te schaffen, gisteren presenteerde directeur Jan van Vlijmen het - dank zij 1,3 miljoen aan feestsubsidies van Rijk en gemeente Amsterdam royale - jubi leumprogramma: 39 verschillende produc ties, 89 voorstellingen in totaal. Er zijn bijna 90.000 kaartjes te koop. De verkoop begint morgen. Zoals vorig jaar reeds aangekondigd is er meer toneel dan ooit te zien: zeven produc ties met 33 voorstellingen, terwijl er vorig jaar twee stukken waren die samen elf keer werden uitgevoerd. Grote buitenlandse ac teurs komen naar het Holland Festival: zo speelt Michel Piccoli in het door Robert Wilson geregisseerde La Maladie de la Mort van Marguerite Duras en staat Lindsay Duncan in The Homecoming van Harold Pinter, samen met andere spelers van het Royal National Theatre uit Londen. Er is wat minder muziek dit jaar, zestien concerten tegen vorig jaar 23. De grote pro motor van de Nederlandse muziek, staats secretaris Nuis van cultuur, mag echter blij zijn: vrijwel het integrale oeuvre van Mat- thijs Vermeulen (1888-1967) wordt ten ge hore gebracht. Ton Braas schreef overigens een biografie over Vermeulen, die gisteren door de Bezige Bij werd gepresenteerd: Door het geweld van zijn verlangen. Verder is er nogal wat aandacht voor Mauricio Kagel. Reinbert de Leeuw dirigeert zijn Lieder Oper Aus Deutschland met 150 namaak-vleugels als decor. Er is natuurlijk ook weer dans. Zo maakt Hans van Manen voor het eerst sinds lange tijd weer een nieuwe choreografie voor Het Nationale Ballet. Het Holland Festival gaat tot en met 30 juni duren en speelt zich af op verschillende locaties.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9