Duitse arbeiders vrezen voor baan Overleg met rebellen in zuiden Albanië beschadiging' Zwitserland hield Hitier op de been Buitenland testand in Kisangani om Rwandezen te verwijderen Rellen tijdens betoging Papoea-Nieuw-Guinea Helsinki zal vooral intenties opleveren WOENSDAG 19 MAART 1997 der Duitse soldaten jagen op buitenlanders bonn» De Duitse minister van defensie, Rühe, heeft de 'strengst mogelijke straffen' aangekondigd tegen de dienstplichtige mili tairen die maandagavond in Detmold drie buitenlanders heb ben mishandeld. De tien soldaten maakten met honkbalknup pels, messen en scheppen jacht op een groepje Turken en Italia nen, van wie de meesten wisten te ontkomen. Drie van hen wer den echter in elkaar geslagen. De soldaten waren in uniform, ge maskerd en zouden nazistische leuzen hebben gescandeerd. Negen van hen zijn inmiddels opgepakt. Acties aan Poolse grens beëindigd warschau De Poolse douanebeambten hebben vanmorgen hun stiptheidsacties, bedoeld om een hoger salaris af te dwin gen, beëindigd. Door de acties ontstonden files vrachtwagens van vijftig tot zestig kilometer voor de grensovergangen, waarin tientallen Nederlandse wagens zijn te vinden. Afgelopen nacht werden de meeste salariseisen ingewilligd. Amnesty-campagne voor vluchtelingen ionden» Bij het begin van een wereldwijde campagne voor vluchtelingen heeft de mensenrechtenorganisatie Amnesty In ternational gisteren een beroep gedaan op regeringen om hun internationale verplichtingen ter berscherming van vluchtelin gen na te komen. Met name de West-Europese landen werden opgeroepen geen Bosnische oorlogsvluchtelingen meer tegen hun wil terug te sturen, zoals Duitslane en Zwitserland doen. De wereld telt op het ogenblik meer dan vijftien miljoen vluchtelin- aldus Amnesty. Nog eens twintig miljoen mensen zijn in ei land uit hun huizen verdreven. In coma verkrachte vrouw overleden Rochester Een 30-jarige Amerikaanse die terwijl ze in coma lag verkracht werd en later in dezelfde staat een kind ter wereld bracht, is afgelopen weekeinde in een verpleegtehuis in het Amerikaanse Rochester overleden. De vrouw, die in 1985 na een auto-ongeluk in coma was geraakt, werd in 1995 verkracht door een verpleeghulp. De 53-jarige dader werd in februari schuldig bevonden en de strafmaat zal op 27 maart worden bepaald. De katholieke familie van de vrouw verzette zich tegen een abortus. Zo kwam de baby in maart vorig jaar ter wereld. Het jongetje vierde dinsdag zijn eerste verjaardag. Dieselolie uit lekke tanker in Rijn bonn» Uit een lekgeslagen tanker is gisteravond 25.000 liter die selolie in de Rijn gestroomd. Het schip raakte lek nadat het tus sen Bonn en Königswinter aan de grond liep. Het gaf in de tank er was na een uur gedicht. Uit voorzorg werden alle drinkwater- leidingbedrijven die water uit de Rijn halen, ook de Nederland se, door gewaarschuwd. Protest in Oekraïne tegen uitblijven loon kiev» Oekraïense nationalisten en communisten hebben giste ren in de hoofdstad Kiev en elders geprotesteerd om uitbetaling van achterstallige lonen te eisen. Nationalisten eisten bovendien een versnelling van economische hervormingen. De communis ten zijn daarjuist fel tegen. Zij brachten in het hele land 85.000 man op de been voor demonstraties. Venetië zet snelvaarders op video venetiëVenetië heeft een nieuw wapen gevonden tegen snel vaarders: de videocamera. Deze week werden camera's boven het f anal Grande, de grootste gracht van Venetië, gehangen. Zo kan de politie registreren of watertaxi's, motorboten en andere vaartuigen de snelheidslimiet overtreden. Taxi's mogen zeven kilometer per uur, motorboten slechts vijf om te voorkomen dat er deining wordt veroorzaakt die kades of gebouwen kan be schadigen. Russische minister wil generaals ontslaan moskou Minder dan twee weken nadat de Russische president Boris Jeltsin veranderingen in de Russische strijdkrachten beval, heeft minister van defensie Igor Rodionov gisteren laten door schemeren dat binnenkort enkele hoge militairen de laan uit worden gestuurd. Rodionov zei dat de president al met de ont slagen heeft ingestemd. De ontslagen hebben „betrekking op enkele generaals die hun beroep niet naar behoren uitvoeren of die betrokken zijn bij activiteiten die niet in overeenstemming zijn met hun plichten". We willen geen vluchtelingen in Zaïre' COMA/KINSHASA AP-AFP-RTR-ANP Hulpverleners krijgen een week de tijd om Rwandese vluchte- uit het oosten van Zaïre Ie repatriëren. Rebellenleider Laurent Kabila wil dat de Rwan dezen niet langer in Zaïre van voedsel worden voorzien. „We willen geen vluchtelingen meer ons land", zei hij tegen ver- iggevers in de Oost-Zaïese stad Goma. Om dat te bereiken zullen de rebellen in Kisangani een week lang de wapens neerleggen, zo beloofde Kabila gisteren. De enige hulp die de vluchtelingen nodig hebben is assistentie bij bun temgkeer naar Rwanda, zei hij- Hulporganisaties hebben nog niet gereageerd op het voorstel van Kabila. De rebellen zouden Steun voor ontslagen legerleider LgjjT MORESBY Rtr-AFP-DPA-AP PLO eist zitting Veiligheidsraad JERUZALEM DPA-AFP-RTR-ANP De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) heeft een onmiddellijke "zitting van de Veiligheidsraad geëist wegens de omstreden bouw van Israë lische nederzettingen in het Arabische Oost-Jeruzalem. Vanmorgen gingen Israëlische bulldozers voor de tweede dag aan de slag op de heuvel Har Horna bij Jeruzalem, waar 6500 woningen moeten ko men. Israel negeert daarmee wereldwijde protesten. De PLO eist dat de Veiligheidsraad zich in een resolutie uitspreekt te gen de Israëlische bouwactivi teit in Oost-Jeruzalem. De Raad buigt zich vandaag over de oproep. De Algemene Ver gadering van de VN riep vorige week op tot het stoppen van de bouwwerkzaamheden, maar een VN-oproep is niet bindend. Het Israëlische leger is in staat van paraatheid gebracht. Gisteren deden zich in de om geving van Har Homa enkele schermutselingen voor, waar bij geen slachtoffers vielen. De Palestijnse president Arafat heeft de bevolking opgeroepen zich van geweld te onthouden, maar de radicaal-islamitische Ham as-beweging vroeg de Pa- lestijnen om een 'permanente intifada' uit protest tegen de Israëlische bouwplannen. Protest tegen overname staalconcern Thyssen door Krupp De werknemers van de Duitse staalconcerns Krupp- Hoesch en Thyssen zijn gisteren massaal de straat opge gaan om te protesteren tegen het voornemen van Krupp om Thyssen over te nemen. Gevreesd wordt dat Krupp tienduizenden arbeidsplaatsen zal schrappen na de over name. Gistermiddag werd bekend dat Kiupp per aandeel Thyssen 435 mark wil betalen, zo'n 25 procent meer dan de slotkoers van maandag. De totale overnamesom komt op 13,8 miljard mark te liggen. BONN ANP-GPD-DPA-Rtr De plannen van Krupp zijn op heftig verzet gestuit. Thyssen- topman Vogel, de onderne mingsraad, de raad van com missarissen en de regering van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len hebben aangekondigd met 'alle wettelijke middelen' de 'vijandige overname' aan te vechten. OR-voorzitter Bomgen dreigde met stakingen, ook bij Krupp. Of de fusie kan worden tegen gehouden is hoogst twijfelach tig. De tegenstanders kunnen alleen hopen op een veto van de Europese Commissie als blijkt dat het nieuwe concern te groot en machtig wordt voor de Duitse concurrentie. De boze Thyssen-arbeiders trokken gisteren naar het hoofdkwartier van Krupp in Es sen om tekst en uitleg te eisen van Krupp-topman Cromme over diens 'wilde-westen-me- thodes'. Cromme werd met eie ren en fruit bekogeld, toen hij probeerde de demonstranten tot kalmte te manen. Hij had moeite zich verstaanbaar te ma ken, maar noemde berichten over het verlies van 30.000 ba nen 'paniekzaaierij'. „Er zijn geen plannen om fabrieken te sluiten. Het bedrijf wil alleen zijn capaciteiten beter gebrui ken", aldus Cromme. Gevreesd wordt dat de 'fusie met het pistool op de borst' het door hoge werkloosheid geteis terde Ruhrgebied opnieuw tien duizenden banen gaat kosten. Vorige week werd bekend dat bij de sanering van de mijn bouw, de andere pijler van het oudste en verkalkte industriege bied van Duitsland, minstens 40.000 banen verloren zullen gaan. Thyssen heeft nu nog 111.000 werknemers; het aan zienlijk kleinere Krupp bijna 50.000 minder. Na het bekend worden van de overname-plannen werd op de beurs van Frankfurt de handel in aandelen van beide staalreu- zen opgeschort. Onafhankelijke deskundigen erkennen de noodzaak tot een bundeling van de krachten in de Duitse staalindustrie. Thys- sen-Krupp zou na British Steel en het Franse Usinor Sacilor het derde staalconcern in Europa worden en alleen zo met succes de strijd tegen de internationale concurrentie kunnen aanbin den. HELSINKI HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De standpunten zijn bekend, de ring in de Finse hoofdstad Hel sinki is vrij voor de twee gladia toren. Aan de ene kant de Ame rikaanse president Bill Clinton, lichtelijk gehandicapt door zijn operatie. Aan de andere kant de Russische president Boris Jelt sin, die na een door fysieke kwalen gedwongen afwezigheid van bijna acht maanden, wil la ten zien dat hij weer helemaal de oude is. Over de top in Hel sinki zei hij eerder al dat dit de 'hardste wordt sinds ik in 1991 tot president werd gekozen'. Zijn Amerikaanse collega Clinton heeft ook niet onder stoelen of banken gestoken dat het een pittige ontmoeting zal worden. Zijn belangrijkste taak is de sceptische Jeltsin ervan te overtuigen dat de uitbreidings plannen van de NAVO Europa zullen stabiliseren en in geen geval een bedreiging vormen voor Rusland. Beide staats lieden dienen ook rekening te houden met een deels zeer arg wanend thuisfront. De inzet in Helsinki is hoog: een nieuw vei ligheidssysteem voor het Euro pa van de 21ste eeuw, waarvan de uitbreiding van de NAVO het Niet alle vluchtpogingen slagen. Hier keren Albanezen terug na problemen met hun vluchtboot. FOTO REUTERS eerste zichtbare teken zal zijn. De NAVO wil in juli Polen, Tsjechië en Hongarije als lid toelaten. De Russen vrezen dat het Westen hun land wil isole ren. Inmiddels heeft het Krem lin wel begrepen dat Rusland de NAVO-plannen niet kan tegen houden. Daarom probeert Jelt sin zoveel mogelijk concessies uit het vuur te slepen. Hij ver langt bijvoorbeeld dat er geen kernwapens en troepen op het grondgebied van de nieuwe le den komen en hij wil de garan tie dat ex-Sovjetunie-landen nooit lid van de NAVO worden. Het westen heeft voor Rus land een gunstiger verdeling van de Europese troepensterkte in de aanbieding en eventueel een lidmaatschap van de G7, de prestigieuze club van de groot ste industrielanden. Maar alles bij elkaar zal deze top waarschijnlijk geen grote doorbraak opleveren. Vermoe delijk zullen beide staatshoof den verklaren dat ze het in prin cipe over de noodzaak van de nieuwe veiligheidsstructuur eens zijn. De details worden dan door experts uitgewerkt en als zij daar niet in slagen is dat hun schuld en niet die van de presidenten, want die waren het immers 'in principe' eens. Priebke mag gevangenis uit ROME Rtr-AP De voormalige SS-kapitein Erich Priebke (83) mag de ge vangenis verlaten. Hij mag on der huisarrest wachten op zijn tweede berechting voor oor logsmisdaden in Italië. Dat heeft een Italiaanse militaire rechtbank in Rome gisteren be sloten, aldus procureur Antoni- no Intelisano. Een tribunaal in Napels verwierp gisteren het verzoek van een andere oud nazi, Karl Hass (84), om uit huisarrest te worden ontslagen. Priebke had om gezondheids redenen om uitstel van het voorarrest gevraagd. Hass en Priebke moeten zich vanaf 14 april verantwoorden voor de rechter. Priebke heeft toegege ven dat hij in 1944 heeft deelge nomen aan de executie van 335 deels joodse burgers van Rome als vergelding voor een bom aanslag door een Italiaanse ver zetsgroep. Vorig jaar werd Priebke, die in 1995 door Argentinië was uitge leverd, schuldig bevonden, maar ontslagen van rechtsver volging. Dat vonnis leidde tot enorme woede onder nabe staanden van de slachtoffers en ex-verzetsstrijders en bij joodse organisaties in Italië. Het werd in cassatie vernietigd. Clinton boos over 'politieke al zijn begonnen de vluchtelin gen uit het gebied weg te krij gen. VN-organisaties hebben volgens een woordvoerder geen toestemming gekregen om de luchtbrug met hulpgoederen te herstellen naar Kisangani. Kabila's beslissing wordt waarschijnlijk ingegeven door het feit dat er veel Zaïrese Tut si's meestrijden aan zijn zijde. De Rwandese vluchtelingen zijn Hutu's die naar Zaïre kwamen na de genocide van 1994 die aan zeker een half miljoen Tut si's het leven kostte en die op poten werd gezet door de Hutu- regering van Rwanda. De Tutsi's die het nu voor het zeggen heb ben in de Rwandese regering worden ervan beschuldigd de rebellen van Kabila te onder steunen. WASHINOTON HAN<; nF RRIIIIW TIRANA-BRINDISIGPD-Rtr-DPA-AFP De Albanese premier Fino gaat naar verwachting van daag naar het zuiden van het land om te overleggen met de opstandelingen. De rebellen hebben als ultima tum gesteld dat president Sali Berisha voor morgen moet aftreden. Berisha is dat niet van planp. Intussen proberen duizenden Albanezen hun land te verlaten, veelal tegen betaling van vijftig a honderd dollar per persoon per boot richting Italië. Albanië: heeft de EU-missie die momenteel in Alba nië verblijft om voedsel en medische ondersteuning ge vraagd. De delegatie heeft als opdracht de autoriteiten te helpen het bestuurlijk gezag te herstellen. Premier Fino werd vorige week benoemd tot pre mier. Hij reist vandaag vermoedelijk naar Gjirokaster, een bolwerk van de rebellen die Berisha verantwoorde lijk stellen voor het faillissement van de piramidespel len die tienduizenden Albanezen bankroet hebben ge maakt. De 34-jarige premier was tot vorige week burge meester van Gjirokaster. De plaatselijke opstandelingenleider Agim Ghozita, een voormalige legergeneraal, zei dinsdag dat als Be risha niet aftreedt, een rebellencomité zelf een presi dentiële raad zal vormen die de plaats van de president moet innemen. Ghozita onderstreepte dat de rebellen een politieke en geen militaire oplossing nastreven van de crisis die Albanië sinds drie weken in. zijn greep heeft. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) maakte gisteren be kend dat de afgelopen weken negenduizend Albanezen naar- Italië zijn gevlucht. Griekenland ving 3.500 Alba nezen op. De Italianen treffen op de meestal slechte schepen uit Albanië ook in de steek gelaten kinderen aan. Zondag is op een boot een baby van vier maanden aangetroffen. Italië heeft inmiddels al tweehonderd Albanezen te ruggestuurd die 'een gevaar zijn voor de veiligheid'. Het gaat vermoedelijk om onlangs tijdens de ongeregeldhe den vrijgelaten gedetineerden. ministers zouden aftreden we gens hun plan om huurlingen in te zetten op het eiland Bougain ville, waar al jarenlang een be- vrijdingsstrijd woedt. Singirok verklaarde zijn ont slag te aanvaarden, maar hij zit nog steeds in zijn kazerne. Pre mier Chan heeft inmiddels de vrijlating gelast van de veertig Zuid-Afrikaanse en Britse huur lingen die door de opstandige militairen worden vastgehou den. De officier die door Singi rok is belast met de bewaking van de huurlingen zei woensdag echter dat deze buitenlanders het land uit gezet zullen worden naar een bestemming van hun keuze, maar dat niet zal worden getolereerd dat zij weer worden ingezet en de rol van het leger ondermijnen. Parlementariër Jean Ziegler onderbouwt boek met Duitse documenten GENÉVE BOB KROON CORRESPONDENT In nauwelijks zes maanden tijd is het vijf tig jaar lang gekoesterde imago van een neutrale staat die dankzij haar weerbaar heid de Tweede Wereldoorlog ontsprong, veranderd in dat van een broeinest van collaborateurs die zich via het nationale bankwezen verrijkten aan de Holocaust en het geroofde nazi-goud uit de bezette ge bieden. Aan dat beeld wordt deze week iets toegevoetd: een onthutsend boek van de Zwitserse parlementariër en professor in de sociologie Jean Ziegler. In 'Zwitser land, het Goud en de Doden' betoogt Ziegler dat de Duitse oorlogseconomie zonder de Zwitserse steun al in 1943 ineen zou zijn gestort, waarmee de Tweede We reldoorlog 'minstens met één of twee jaar zou zijn verkort en tienduizenden zo niet honderdduizenden mensenlevens zouden zijn gered'. Zieglers machtige uitgever Bertelsmann in München heeft een aantal documenten uit de Hitlertijd bemachtigd waarmee de ze stelling wordt onderbouwd. In zijn werkkamer op de Geneefse Universiteit toont Ziegler een memorandum van zes pagina's van Karl Clodius, de kabinetschef van het nazi-ministerie van buitenlandse zaken, aan zijn baas Joachim von Ribben- trop. Dit document dateert van 3 juni 1943 en bepleit een welwillende opstelling tegenover Zwitserland in het toen lopende economische overleg. Clodius vat de mening van het presidi um van de Deutsche Reichsbank, Hitler's minister van economische zaken Walther Funk en kopstukken uit de wapenindus trie in de volgende bewoordingen samen: 'Zwitserland is ons enige deviezenkanaal. Als het omwisselen van goud in conver teerbare valuta stokt, loopt onze oorlogs economie binnen twee maanden vast door gebrek aan technisch hoogwaardige componenten voor de productie van tanks en vuurleidingssystemen. Ook zou de le verantie van 470.000 ton steenkool per maand aan Italië via Zwitserland met de helft moeten worden verminderd. De Führer heeft eerder gezegd naar een vriendschappelijke regeling met Zwitser land te streven en wij adviseren U de Führer niet tot andere gedachten te bren gen'. Volgens Ziegler, sinds jaar en dag een gezworen vijand van het Zwitserse bankwezen, komt hiermee het 'banditis me' van. de toenmalige bankiers zon neklaar aan het licht Maar was dit niet de prijs die het volledig geïsoleerde Zwitser land moest betalen om Hitier buiten de deur te houden? „Misschien", zegt Ziegler, „maar dan hadden ze hier na de oorlog met de billen bloot gemoeten, zoals elders in het naoorlogse Europa. Het zogenaamd neutrale Zwitserland hield Hitiers oorlogs machine draaiende en leverde 30.000 joodse vluchtelingen over aan de SS door ze de toegang de weigeren. In dat opzicht waren we dus niet beter dan het Frankrijk van Vichy. Maar de premier van het Vichy-regime, Pierre Laval, werd na de oorlog gefusilleerd. In Nederland werd af gerekend met NSB-leiders als Anton Mus- sert. Bij ons gingen de boosdoeners vijftig jaar lang glorieus vrijuit." Volgens Ziegler is het tegenwoordige Zwitserse bankwezen geen haar beter dan vijftig jaar terug. „Toen waren we de ban kiers van Hitier, tegenwoordig hebben we Mobutu, Saddam Hussein en meer van dat soort Derde-Wereld plunderaars tot klant. Aan dat tuig hebben we onze wel vaart te danken. Er is maar één oplossing: opheffing van het bankgeheim." Ziegler verwacht evenals bij zijn vorige boeken over het witwassen van drugsgeld weer de nodige pfocessen, Maar daar zit hij niet mee. Al eerder heeft men getracht hem zijn parlementaire onschendbaarheid te ontnemen en zelfs in zijn eigen socialisti sche partij wordt hij niet altijd serieus ge nomen. Betogers eisen asiel voor Sison in Nederland MANILLA «AFP-ANP Linkse betogers in Manilla heb ben gisteren geëist dat de Ne derlandse regering politiek asiel verleent aan de Filipijnse com munistische .leider Jose Maria Sison. „De voortdurende weige ring van de Nederlandse rege ring asiel te verlenen aan Sison en zijn familieleden bedreigt de vredesbesprekingen", zei de groep Nieuwe Nationale Allian tie. Aanhangers van de groepe ring hielden een demonstratie voor het Nederlandse consulaat in de Filipijnse hoofdstad. De Filipijnse regering en het com munistische Nationaal Demo cratisch Front van de Filipijnen begonnen dinsdag vredesbe sprekingen in Breukelen. De Nederlandse justitie zou gisteren uitspraak doen in het beroep dat Sison heeft aangete kend in verband met de weige ring hem politiek asiel te ver strekken. Sison woont in Neder land sinds 1987, toen de rege- ring-Aquino besloot zijn pas poort in te trekken. WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT De Amerikaanse president Clin ton is boos over de manier waarop de Republikeinse meer derheid in de Senaat zijn kandi daat voor de leiding van de CIA heeft behandeld. De vroegere nationale veiligheidsadviseur Anthoy Lake trok zich maandag plotseling terug. De huidige on derdirecteur van de CIA, George Tenet, lijkt nu Clintons belang rijkste kandidaat. Lake was de reeks eindeloze partijdige en persoonlijke aan vallen door de Republikeinen in de Senaatscommissie voor de inlichtingendiensten, die zijn benoeming moest goedkeuren, zat. Hij beklaagde zich maan dag over 'het politieke circus' in de Senaat, dat volgens hem minder geïnteresseerd is in het voeren van beleid dan in het beschadigen van mensen. Voorzitter Richard Shelby van de Senaatscommissie wees de kritiek van de hand en zei nu eenmaal grote twijfels te heb ben of Lake wel de geschikte man voor de toppositie bij de CIA was. Kamer ontevreden over Surinamebrief De argumenten van minister Van Mierlo van buitenlandse zaken zijn voor de Tweede Ka mer te mager om zonder meer vast te blijven houden aan het rechtshulpverdrag met Surina me. In een brief aan de Kamer pleitte Van Mierlo maandag voor handhaving van het rechtshulpverdrag. Hij zei nog steeds hoop te koesteren dat de Surinaamse regering bereid is mee te werken aan de rechts hulpverzoeken die Nederland heeft gedaan. Vandaag be spreekt de Tweede Kamer de brief van Van Mierlo.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7