PTT Telecom opent eigen toegang naar het Internet 'Maastricht is toch zo'n rustige stad' logelijk hogere huren oor hertaxatie huizen arkenspest mogelijk erspreid door sperma Binnenland Getob rond geluidswal Ministers bepalen gezicht Democraten Oprichten middelbare school gemakkelijker Meisjes vaak ongelukkig met keuze voor wiskunde WOENSDAG 19 MAART 1997 Achtervolging na juwelentransactie De verkoop van een partij juwelen is gisteren uitge- Eorid in een wilde achtervolging tussen Ede en Arnhem. Mede- Iverkers van een Duitse juwelier verkochten in een hotel langs de JA12 voor zo'n twee miljoen gulden aan juwelen aan enkele man- hen. Vlak daarna bleek dat de sieraden met vals geld waren be- "•>jaald. De kopers vluchtten in een auto, waarna twee bewakers [de achtervolging inzetten. Hun auto raakte echter in een slip en lotste tegen een boom. De bestuurder raakte zwaar gewond. De jolitie begon even later een klopjacht, maar de oplichters ont- feyamen. foto anp |Kritiek op drugsbeleid onterecht' den» De pogingen vanuit het buitenland om het Nederlandse pigbeleid in de hoek te zetten, zijn onterecht. De resultaten ui de Nederlandse aanpak voor de volksgezondheid liegen er liet om. Deze leidt tot lagere aantallen minderjarige verslaafden. Bok het kleine aantal drugsdoden is het verdedigen waard. Die ■telling betrekt de Leidse hoogleraar crimonologie J. van Dijk in Bet jongste nummer van het tijdschrift voor criminologie. Van pijk is tevens topambtenaar van het ministerie van justitie. Nederland laks met discriminatienota :ve Nederland heeft al zes jaar niet meer gerapporteerd aan iet VN-comité voor de Uitbanning van Rassendiscriminatie. ,Den Haag is vreselijk te laat. Kennelijk heeft het in kaart bren- ;en van racisme in Nederland niet de hoogste prioriteit", zei de n. La lederlander T. van Boven, lid van het VN-comité. Om te voor- ekee: <>men dat Nederland op de zwarte lijst van het comité zou wor- len geplaatst samen met oudgedienden als Libië en Syrië, heeft )en Haag deze week op de valreep een rapportage ingediend. Dit verslag zal echter pas op zijn vroegst komend najaar aan is' fo, en analyse worden onderworpen. De huidige zitting van het 1 van omité is vrijdag afgelopen", aldus Van Boven. kfensie graaft naar oorzaak flauwtes 0' noEBRQEKDe Koninklijke Landmacht begint maandag met het u pmimen van munitieresten die de Duitsers in de Tweede We- Als eldoorlog hebben achtergelaten in de bodem van het piunitie- dGfla omplex Oldebroek. Het terrein is voor iedereen afgesloten, na Z1ln lat in april en mei 1996 twee bewakers onwel weiden bij hun urveillance op het terrein. Ze hadden last van hoofdpijn en mis- j3z? elijkheid. Tot nu toe is de oorzaak een raadsel. Reden waarom act'e Ie Landmacht de Explosieven Ontruimingsdienst de bijna vijf ectare volledig laat afgraven. „De veiligheid gaat voor alles. Ook I is dit een eenmalig incident geweest en wordt er al twintig jaar esurveilleerd zonder problemen", aldus een woordvoerder van Landmacht. di ihaag gpd ■eesz /an di risk rhet >ond kabinet gaat onderzoeken de veelbesproken hertaxatie woningen ook gaat leiden hogere huren. Dat belooft itssecretaris Vermeend (fi- iciën) in antwoord op Ka- magen. ,De gevolgen van de laxatie voor de huren heb- was onze volle aandacht", aldus meend. overs folgens de bewindsman is er intra) nog weinig te zeggen over de jr, en volgen voor de huren van de itie van de sterk in waar gestegen woningen. Dat hetAgi er namelijk vanaf of de neenten de tarieven voor de om! oerende zaakbelasting (de die huurders moeten beta- ook echt gaan verlagen. van an Tifor het flink duurder worden de woningen zou de ge- entekas flink gespekt worden de ozb-tarieven niet omlaag Daarnaast is het volgens haag gpd ANP Algemeen Nederlan erde Pers Diensten de* noet het uitbraak van varkenspest op station voor kunstmatige minatie (KI) in Wanroij ft tot grote onrust onder de tensfokkers geleid. Varkens- kan worden overgebracht sperma van zieke beren, iveel zeugen mogelijk zijn met weet men nog niet. Het al bedrijven dat verdacht is, pt al in de tientallen, uitbraak van de varkens- op het KI-station was een schok. Juist dit soort be- 'en, waar het sperma wordt 'vangen en vervolgens in ijfdui- ae porties naar de varkens iers gaat, moet aan strenge op het gebied van hygiëne °en. „Bovendien is het be- 0 vanaf het begin van de uit- Di k van varkenspest her- sch afgesloten van de bui- 'ereld. Hoe het pestvirus terechtgekomen is blijft een 'sel", aldus een woordvoer- 0 gul- ton het ministerie van land- 520 zijn sperma zijn geïnsemineerd af te maken. Zeugen die zes tot drie weken geleden zijn geïnse mineerd, worden nu als ver dacht aangemerkt. Die bedrij ven zijn van de buitenwereld af gesloten", aldus de woordvoer der. Het sperma wordt door heel Nederland verkocht, dus moge lijke besmetting kan grote ge- volgei^hebben voor de varkens houders in gebieden die nu nog pestvrij zijn. Gisteren hebben zich weer nieuwe pestgevallen geopen baard. Het gebied met een ver- voersverbod is inmiddels uitge breid. Het ministerie van land bouw heeft vooralsnog geen aanwijzingen dat EU-land- bouwcommissaris Fischler van daag niet akkoord gaat met de versoepeling van varkenspest- maatregelen. Overigens krijgen veel var kensbedrijven die zijn besmet met de pest, geen volledige schade-uitkering van het minis terie van landbouw. In een fors aantal gevallen is een 'strafkor ting', van toepassing omdat de betrokken boeren zich niet aan de regels hebben gehouden die gelden voor een uitkering. Het gaat dan vooral om regels voor de identificatie en registratie van varkens. Elektronische post voor vijf gulden per maand den haag gpd PTT Telecom richt een apart netwerk op dat indirect toe gang biedt tot Internet, het wereldwijde computernet werk. Dit 'voorportaal', is voor alle acht miljoen abon nees van PTT toegankelijk. Het aparte netwerk is in de eerste plaats een berichtendienst binnen Nederland. De abonnees binnen Nederland, in bezit van een computer met modem, kunnen elektronisch berichten sturen tegen het lokale telefoontarief. Daarnaast vraagt de PTT vijf gulden per maand voor de dienst. De eerste zes maan den zijn gratis. den haag gpd/anp Vanaf september biedt de PTT via een supersnelle breedband verbinding die mogelijkheid om te 'e-mailen'. Deze verbinding biedt indirect ook toegang tot het grote Internet, het zoge noemde World Wide Web. Wie daar gebruik van wil maken dient echter, naast het PTT- abonnement, een contract af te sluiten met een van de 152 ser vice-providers in Nederland. De kosten daarvan variëren van 15 tot 40 gulden per maand. Door de toegangskosten laag te houden, het Nederlands als voertaal te gebruiken en een gratis startpakket weg te geven, denkt de PTT eind volgend jaar al 1,3 miljoen nieuwe gebrui kers te werven. In Nederland zijn op dit moment ongeveer 2,7 miljoen personal computers in gebruik, waarvan 1,3 met een modem. PTT Telecom zoekt zijn ver diensten in de telefoontikken: 16,5 cent per 2,5 minuut over dag van maandag tot en met vrijdag (4 gulden per uur) èn 16,5 cent per 5 minuten (2 gul den per uur) tussen 18 en 8 uur en in het weekeinde. Er wordt per seconde afgerekend. Dat maakt bijvoorbeeld bellen met beeld, via een camera en video kaart, eenvoudiger en goedko per. Voor de massale Internet-toe- gangspoort gebruikt PTT Tele com het digitale ATM-net dat de afgelopen maanden is aan gelegd. Het net ligt als een 'schil' om het bestaande tele foonnet heen en heeft een gi gantische capaciteit en snel heid. In netwerk plus organisa tie Internetdienstenwor den in twee jaar zeshonderd miljoen gulden geïnvesteerd. Het Internet-offensief wordt in augustus ingezet in Zwolle, waar PTT Telecom alle scholen aansluit op het ATM-net en de kosten van apparatuur en aan sluiting voor zijn rekening neemt, een cursus Internet geeft aan alle scholieren en nieuwe Internetdiensten gaat bedenken en uitproberen. De 2,7 miljoen Nederlandse stu denten en scholieren zijn een belangrijke doelgroep. Ombudsman: Overheid laat burger nog te lang wachten ook over het USZO, de uitke-* ringsinstantie voor ambtenaren, de Belastingdienst, de Dienst Wegverkeer en het GAK. De ombudsman spreekt er schande van dat de inwoners van de meeste gemeenten nog steeds niet terecht kunnen bij een onafhankelijke instantie met klachten over hun lokaal bestuur. Slechts 35 van de 572 gemeenten kennen een eigen voorziening. Daarnaast sloten zeven gemeenten waaronder Katwijk en Voorschoten zich aan bij de nationale ombuds man. Oosting vindt dat alle ge meenten moeten worden ver plicht tot het instellen van 'een vorm van ombudsmanvoorzie ning'. Vorig jaar ontving de om budsman ruim 7600 klachten, waarvan er uiteindelijk zo'n 2100 door onderzoek werden afgedaan. Dat leidde tot 370 rapporten waarin de klacht ge heel of gedeeltelijk gegrond werd verklaard. Zo'n 660 zaken loste de ombudsman op door bemiddeling tussen klager en instantie. Burgers moeten vaak lang wachten op een beslissing van de overheid. De weinig voortva rende werkwijze van een aantal instanties is een slechte zaak voor de geloofwaardigheid en het gezag van de overheid in de samenleving. Dat staat in het woensdag gepubliceerde jaar verslag 1996 van de nationale ombudsman, M. Oosting. In veel gevallen worden de wettelijke termijnen overschre den waarbinnen overheidsin stanties moeten reageren op verzoeken van burgers om in formatie en op aanvragen om een beschikking, aldus Oosting. „Onaanvaardbaar", vindt hij dat. Omgekeerd houdt de over heid de burger wel aan termij nen en verbindt daar sancties aan. Net als in 1995 betreffen de meeste klachten hierover de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) van het ministerie van Justitie, die beslist over asielverzoeken. Maar klachten over lange wachttijden waren er Vermeend de vraag of de ver huurders - die het eigenaarsdeel van de ozb moeten betalen - hun eventueel oplopende ozb- kosten afschuiven op hun huur ders. Het kabinet gaat vooral on derzoeken of de huren van goedkope woningen niet teveel stijgen. Daarnaast wordt beke ken in hoeverre de verhuurders hun gestegen ozb-lasten inder daad doorschuiven naar hun huurders. Tenslotte wordt in de gaten gehouden of de gemeen ten geen extra geld binnenhalen met de ozb-tarieven. Het onder zoek moet na de zomer klaar zijn. Vermeend gaf gisteren desge vraagd in de Kamer ook nog aan niet gediend te zijn van ge meenten die geld vragen aan huiseigenaren die het taxatie rapport - waarmee de gemeente de waarde van de woning schat - in willen zien. utrecht» Het blijft tobben met de experimentele geluids wal met daarin achttien woningen in Utrecht. De bewoners van de huizen kampen al geruime tijd met lekkages. En ook het laten begroeien van de aarden wal, die een wijk met 78 huizen moet beschermen tegen herrie van de nabijgelegen snelweg en spoorbaan, wil maar niet lukken. De gemeente lijke dienst bouwtoezicht heeft voorgesteld de wal gedeel telijk af te graven. Daar voelt het gemeentebestuur weinig voor, bleek gisteravond. De komende tijd wordt gezocht naar alternatieve oplossingen. foto anp raymond rutting den haag anp Voorzitter D66 ziet geen rol Wolffensperger laten weten dat ze wat hem betreft de campagne moeten „trekken." Kok schoof eerder Van Mierlo naar voren als de lijsttrekker namens de Democraten 66. Hij geeft toe dat hij Van Mierlo daarvan niet eerder op de hoogte bracht. „Nog steeds niet. Dit is een punt waarin een partijvoorzitter een eigen rol heeft. Ik moet een campagne organiseren. Ik ben een on geduldig mens en voorzitter van een ongeduldige partij." Fractieleider Schuyer van D66 in de Senaat zei gisteravond dat Van Mierlo in elk geval voor de zomer duidelijk moet maken of hij de lijst op nieuw wil trekken. Schuyer voegde eraan toe per soonlijk een voorkeur te hebben voor minister Borst (volksgezondheid) als lijsttrekker voor het geval dat Van Mierlo er geen zin meer in heeft. Kok mikt op 25 zetels, een meer dan thans. De jongste opiniepeilingen wijzen vooralsnog op een fors verlies van liefst tien zetels. den haag anp D66-fractievoorzitter Wolffensperger krijgt geen toonaangevende rol in de komende campagne voor de Tweede-Kamerverkiezingen. D66 wil de boer op met vier ministers: Wijers, Borst, Sorg- drager en Van Mierlö. Dat zegt partijvoorzitter Tom Kok van D66 in de jongste editie van HP/De Tijd. Wolffensperger laat in een reactie weten dat 'niet de voorzitter, maar de leden van D66 uitmaken wie een promi nente rol speelt op de lijst en in de campagne'. Volgens Kok hebben de vier bewindslieden voor D66 de meeste aandacht getrokken. „Het zal ook niet meer zoals in 1994 draaien om één man. Als je kijkt naar het aantal tv-minuten zie je Borst, Wijers en Sorgdrager evenveel als Van Mierlo", al dus Kok aan de vooravond van een groot partij congres komend weekeinde. De nieuwbakken partijvoorzitter heeft de vier overigens nog niet Het oprichten van een nieuwe middelbare school wordt mak kelijker. Als ouders een school willen oprichten, hoeft dat geen brede scholengemeenschap te zijn. Een combinatie van voor bereidend beroepsonderwijs en mavo, dan wel van havo en vwo is al voldoende. Die toezegging deed staatsse cretaris Netelenbos (onderwijs) gisteren in de Tweede Kamer. Oorspronkelijk wilde Netelen bos dat een nieuwe middelbare school onderwijs van vbo tot en met vwo aanbiedt. De Kamer vond die norm te streng. Het zal ouders nooit luldcen om dan zo'n school te beginnen. En dat is juist het doel van een notitie die Netelenbos naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hoeveel leerlingen minstens nodig zijn voor de combinatie vbo-mavo of havo-vwo werd gisteren niet duidelijk. Netelenbos hield vast aan haar eis dat ouders kunnen garanderen dat zij met elkaar minstens tweehonderd leerlin gen zullen aanmelden voor een nieuwe basisschool. Wel zegde zij toe te onderzoeken wat de gevolgen zijn van een lagere stichtingsnorm voor het platte land. CDA, klein-rechts en PvdA vonden het namelijk onrecht vaardig als daar dezelfde nor men zouden gelden. Dertig miljard nodig voor veilige wegen leidschendam anp Het veiliger maken van het we gennet vergt een investering van dertig miljard gulden over een periode van dertig jaar. Dat heeft als resultaat dat het aantal ongevallen aanmerkelijk zal af nemen en daarmee ook de kos ten die daarmee gepaard gaan. Deze cijfers blijken uit een onderzoek van de stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in op dracht van Rijkswaterstaat. Het SWOV stelt dat alleen al de ma teriële kosten van verkeerson veiligheid jaarlijks miljarden be dragen: in 1993 bijvoorbeeld 9,5 miljard. Investeren in veiliger wegen levert dan ook zijn geld op, constateert het SWOV. Meeste ouderen hebben spaarpot bussum anp Twee op de drie mensen van vijftig jaar en ouder hebben geld opzij gezet als aanvulling op het inkomen, voor financiële tegenvallers of om leuke dingen te doen. Slechts acht procent heeft geld gereserveerd voor de kinderen. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Research Marketing. De resultaten zijn gepubliceerd in het april-num- mer van het seniorenblad Plus. Van de ondervraagde vijftig plussers geniet ruim de helft (55 procent) liever zelf van het ge spaarde geld dan dat ze het op potten voor hun erfgenamen. Toch heeft de helft van de ou deren een testament laten op maken. Verreweg de meeste vijftig plussers (93 procent) noemen het ouder worden een positieve ervaring. Bijna de helft noemt deze levensfase zelfs veel beter dan de periode tot het vijftigste jaar. Slechts twaalf procent er vaart het seniorenleven nega tief, vooral door de eenzaam heid. De ouderen noemen meer vrije tijd, meer tijd voor zichzelf en een intensievere relatie met de levenspartner als grote voor delen van hun bestaan. Vaak geven hobby's, sport, reizen, studie en vrijwiliigerswerk meer zin aan hun leven. Gezondheid is voor één op de drie vijftigplussers het belang rijkste. Voor vrouwen volgen daarna de kinderen en kleinkin deren. Voor mannen hun part ner. maastricht gpd Het stationsplein ligt vol scherven. Hele stukken glas-in-lood zijn naar beneden gekomen. In de stationshal liggen de res ten tot bij de ingang. Tussen het glas van de kantoorpui en neonverlichting ligt een Franse frank. De rekken van de Free Re cord Shop staan nog op hun plaats. Agen ten van de technische recherche zoeken tussen het puin naar mogelijke aanwijzin gen. „In verband met ongeregeldheden is de stationshal afgesloten", roept een juffrouw door de speakers over het perron. Reizi gers vragen zich verbaasd af wat er is ge beurd. Inderhaast opgeroepen NS-mede- werkers versperren de weg tot de loopbrug waarlangs de dader is gevlucht. Mogelijk is hij daar opgewacht door medeplichtigen, nadat er een schietpartij tussen hem en twee agenten was ontstaan. Een vrouw uit de Verenigde Staten komt haar man van de trein halen. „Wat is hier gebeurd? Ik woon nu een paar jaar in Lim burg, Maastricht is toch zo'n rustige stad. In Oklahoma of Los Angeles kun je dit ver wachten, maar hier?", zegt ze beduusd. Een passant informeert bij de politie wat er is gebeurd. „Oh, Maastricht wordt een big city', zegt hij naar aanleiding van wat hem is verteld. Bezoekers van het tegenover het station gelegen café Van Gogh vielen tegen tien voor half negen bij de eerste klap zo wat van hun barkruk van schrik. „Het eerste waar ik aan dacht was een ontploffing van een trein die gevaarlijke stoffen vervoert", zegt een cafébezoeker, die meteen buiten ging kijken. Toen hij bij de deur kwam, hoorde hij een tweede explosie en zag hij een kleine brand op de eerste verdieping van het kantoor van het Grenswisselkan toor in het stationsgebouw. „Op het Sta tionsplein liepen wel twintig mensen in paniek en verdwaasd rond", vertelt de ca fébezoeker. De mensen in de hal zijn even later door de politie opgevangen en on dervraagd. Pierre Stassen, hoofd van het NS-loket, toont de schade die bij de kaartverkoop is ontstaan. Het plafond is op sommige plaatsen naar beneden gekomen. De twee lokettistes hebben hem verteld dat ze een man met bivakmuts in de hal zagen. Hij zocht dekking achter een pilaar, stopte twee vingers in zijn oren en schreeuwde 'overval, overval'. Een explosie volgde, de Iokettisten doken onder hun bureau en zagen het verdere verloop van de overval niet meer. Waar de man vandaan kwam en waar hij naartoe ging, hebben ze niet gezien. De dader moet kort tevoren in het Grens wisselkantoor zijn geweest om de explo sieven achter te laten. De man heeft in de tussentijd nog enkele malen geschoten in de hal. De kogelgaten in de glazen deur naast het Grenswisselkantoor getuigen daarvan. Treinreizigers zullen die vandaag nog niet te zien krijgen. De NS zal de kaartverkoop voor reizigers verzorgen vanuit een mobiel kantoortje op het per ron. De treinen rijden normaal, maar ge zien het beperkte aantal mobiele loketten, verwacht de NS enige vertraging bij de kaartverkoop. groningen» anp havo-jongens spijt had van een keuze. Op het vwo had 30 pro cent van de meisjes spijt, tegen over 26 procent van de jongens. Volgens onderzoeker dr. H. Kuyper hebben meisjes relatief vaak spijt van de keuze voor een exact vak. Als reden geven ze op dat ze het niet nodig hebben voor hun verdere studie, of dat ze het te moeilijk vinden. Onge veer hetzelfde geldt voor jon gens die spijt hebben van de keuze voor een talenvak. Kuyper ziet niet direct een aanleiding om van overheids wege nieuwe campagnes op te zetten die meisjes aansporen tot een keuze voor exacte vak ken. „In plaats van 'kies exact' zou ik liever zeggen 'kies be wust'. Het gaat er uiteindelijk om dat leerlingen een goede keuze maken op grond van wat ze kunnen en wat ze leuk vin den." Meisjes hebben er relatief vaak spijt van als ze, overeenkomstig de postbus-51-campagne Kies exact, gekozen hebben voor tra ditionele 'jongensvakken' als natuurkunde of wiskunde b. Omgekeerd hebben jongens er relatief vaak spijt van als ze voor traditionele 'meisjesvakken' als Frans of Duits hebben gekozen. Deze conclusies komen naar voren uit twee recent versche nen rapporten van het Instituut voor onderzoek van onderwijs, opvoeding en ontwikkeling (GION) van de Rijksuniversiteit Groningen. Het GION heeft on derzoek gedaan onder 2.400 leerlingen in vwo 5 en havo 5. Van hen heeft 85 procent de vragenlijst ingevuld. Van de ha vo-meisjes had 47 procent spijt van de keuze voor een bepaald vak, terwijl 37 procent van de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3