Alkemade buigt niet voor Kaag Oude maten en gewichten herleven in Ter Aar Bos en Groen: HSL-tunnel niet boren, maar graven Heineken vindt stanknorm te streng Alphen sluit evacuatie omwonenden niet uit Rijn- Veenstreek Ter Does in feeststemming WW wil 'dorpshuis' bouwen in Woubrugge Alphens café verzegeld WOENSDAG 19 MAART 1997 Afscheidsreceptie Vroegindeweij ter aar Ter gelegenheid van het vertrek van burgemeester Vroegindeweij is er dinsdag 25 maart een afscheidsreceptie. De genen die de vertrekkende burgermoeder de hand willen schud den, kunnen dat doen in het gemeentehuis aan de Aardamsweg 4 tussen 19.00 en 21.00 uur. Vroegindeweij wordt met ingang van 1 april waarnemend burgemeester in het Drentse Smilde. Profielschets voor burgemeester 5T0MPWUK» De profielschets voor de nieuwe burgemeester van Leidschendam wordt maandag tijdens de raadsvergadering be kendgemaakt. De schets wordt dan ter plekke uitgedeeld. De huidige burgemeester W. de Vreeze heeft vorig jaar aangekon digd op 16 september zijn functie neer te leggen. Dan is De Vreeze precies 25 jaar burgemeester, waarvan 17 jaar in Leids chendam. Daarvoor was hij burgemeester in Warmond. Nekletsel bromfietsster 7qeterwoude-rundukOp de Ommedijkseweg in Zoeterwoude is gistermiddag een 17-jarige Alphense bromfietsster gewond ge raakt aan haar nek. Ze reed in de richting van de Hoge Rijndijk, toen een 40-jarige Voorschotense automobilist op de Kopperwe tering haar volgens de politie geen voorrang verleende. De Al phense botste op de auto. Ze is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, maar hoefde niet te worden opgeno men. Uitgraven Gouwe begint maandag alphen aan den run» ar we vervolg van voorpagina Nooit eerder kreeg de gemeente Alphen zulke duidelijke aanwij zingen over de aanwezigheid van vliegtuigbommen als nu. Verschillende explosieven zijn kort na de Tweede Wereldoor log onschadelijk gemaakt, maar hun aantallen en precieze loca tie werden niet geregistreerd. rcfe Bestuurslid G. Hoogendijk van rafdro Alphense historische vereni- elijtói ierz(M an ste Golda lagddf r< me aldii Ikjebt ien,w De pre- vaan* cherpe - 0 brief can lie zondes (advertentie) SLm Thee. Na het sporten. Bevalt me prima. "In Japan deden ze dat altijd al. Logisch voor een land met thee-traditie. Een warm geurig glas verkwikt meteen, heb ik gemerkt. Even ontspan nen voor ik weer aan de slag Voor de zaak had ik laatst verschillende soorten thee mee genomen. Voor 's ochtends een andere dan 's middag. Vonden ze een prima idee, niet de hele hetzelfde. Werkt daar ook heel verkwikkend. Vanavond na de film zet ik een potje Lapsang Souchong. Een gerookte Chinees." <3finum^vefyt CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 alkemade/hoogmade marieta kroft De tunnel voor de flitstrein moet niet worden ge boord, maar gegraven. Voor het geld dat daarmee wordt bespaard, kan een langere tunnel worden aangelegd dan de ruim zeven kilometer die nu is gepland. Voor Hoogmade, Rijpwetering en Nieu we Wetering kan zo een hoop overlast worden bespaard. Dit is in grote lijnen het nieuwe plan van de Zoetermeerse ambtenaar Willem Bos. Bos, be kend van zijn variant voor de HSL langs de A4 en A13, heeft die bedacht in samenspraak met het Alkemadese PvdA-raadslid Wim Groen. Van avond presenteert Bos zijn idee in Zoetermeer, tijdens een gespreksavond over de inpassing van de HSL die de projectorganisatie HSL-Zuid houdt voor omwonenden. Groen doet dat een dag later in Hoogmade. Groen legt uit: „De tunnel heeft een totale leng te van 10,5 kilometer. Bij Benthuizen begint die en loopt dan ten oosten van Hoogmade. Voorbij Rijpwetering komt de tunnel naar boven. Ter hoogte van Nieuwe Wetering gaat de trein weer de tunnel in om vervolgens voorbij de Ringvaart, in Haarlemmermeer, weer naar boven te ko- De voordelen zijn groot, aldus Groen. „De Bos- kade en de Frederikskade worden ontzien, .even als de boerderij van Hoogeveen en de Zuidweg in Rijpwetering en Nieuwe Wetering." Hij geeft toe dat er, in tegenstelling tot de boortunnel, over de totale lengte van de tunnel werkzaamheden zul len plaatshebben. „Maar per saldo geeft het waarschijnlijk minder overlast dan de boorput die bij Hoogmade moet komen", verdedigt hij zijn plan. Dat de flitstrein voorbij Rijpwetering en vóór Nieuwe Wetering een kilometer boven de grond komt, verklaart Groen als volgt: „Daar was geen geld meer voor." Het ministerie van verkeer en waterstaat beslist in mei over de inpassing van de hogesnelheidslijn in het Groene Hart. Nu Groen zich sterk maakt voor het nieuwe 'Bos-trace', laat hij het enkele maanden geleden raadsbreed in Alkemade ingediende initiatief voorstel voor een verdiepte en overkapte HSL tussen Zoetermeer en Haarlemmermeer varen. Het college van B en W liep al niet warm voor dit 'achterhaald' idee. Het college stelt daarom maandag de raad voor om van het initiatiefvoor stel af te zien en slechts te pleiten voor een zo goed mogelijke inpassing van Rijpwetering en Nieuwe Wetering. ging kan zich goed voorstellen dat de gemeente de tip serieus heeft genomen. „Er worden nog steeds her en der bommen en granaten gevonden", zegt hij. „Dus waarom hier niet. Het is heel wel mogelijk dat daar een vliegtuigbom ligt." Om alles veilig te laten verlo pen, treft de gemeente Alphen in samenwerking met de politie, de EOD en rijkswaterstaat (de bouwer van het aquaduct) spe ciale voorzorgsmaatregelen. Volgende week maandag zal met het uitgraven van de Gou we worden begonnen. Het Sliedrechtse bedrijf Van den Herik Bagger- en Zuigwer- ken verricht de werkzaamhe den. Het bedrijf heeft ervaring met de mogelijke aanwezigheid van explosieven. Het bedrijf zal een beveiligde kraan, met een beschermde cabine, inzetten. Tijdens het graven mag nie mand zich in een straal van vijf tig meter rondom de kraan be vinden. Zodra Van den Herik op een bom stuit, worden de omwo nenden in een straal van 150 meter geëvacueerd. Afhankelijk van de grootte van de bom (men) kan het ontruimde ge bied verder worden vergroot. Het bedrijventerrein De Schans ligt binnen een straal van 400 meter van het aquaduct. De EOD gaat uit van een 'stan- daardbom' van 500 ton, een bom die meestal bij bombarde menten op viaducten en spoor wegen is gebruikt. Het vinden van explosieven heeft ook gevolgen voor het ver keer. De Boskoopseweg wordt afgesloten en het is mogelijk dat er tijdelijk geen treinen van Al phen naar Gouda en Utrecht rijden. Verkeer van en naar Bos koop zal via Hazerswoude-Dorp worden omgeleid. Het uitgraven van de Gouw heeft 's nachts plaats en duurt tot uiterlijk zondag 6 april. Met Pasen ligt het werk stil. Een ge vonden bom zal overdag met een boot naar een plek in de Gouwe ter hoogte van de J. C. Hoogendoomlaan worden gèvaren. Daar maakt de EOD hem onschadelijk. Tijdens de tocht over de rivier mag nie mand in een straal van 400 me ter rondom de vliegtuigbom zijn huis verlaten. hoogmade De katholieke basisschool Ter Does in Hoogmade bestond gisteren 25 jaar. En dat mocht het dorp weten, 's Ochtends bracht bur gemeester W. van Beek een bezoek aan de school. De leerlingen mochten daarna zelf de school versieren, 's Middags was er een vossenjacht in Hoogmade. Leraren en medewerkers verkleedden zich en trokken de omgeving in. De kinderen moesten deze vossen zien te achterhalen. FOTO MARK LAMERS den haag/zoeterwoude persbureau cerberus/anp Bierbrouwer Heineken is het niet eens met de strenge stanknormen in de door Zuid- Holland in 1989 verleende milieuvergun ning. Volgens advocaat M. Gelpe van Hei neken heeft Zuid-Holland van verkeerde gegevens gebruik gemaakt om de maximaal toelaatbare stankuitstoot voor de brouwe rijen in Zoeterwoude te bepalen, zo stelde hij gisteren vast tijdens een beroepzaak die de bierbrouwer heeft aangespannen tegen gedeputeerde staten (GS) van de provincie Zuid-Holland. Volgens Gelpe vergeleek de provincie de bierbrouwer met de fabriek van Gist-Brocade in Delft. Maar bier is iets anders dan gist, aldus Gelpe. Gelpe wees ook op het advies van de on- ïg Bestuurs- wiens oor rechtspraak (SAB). De 5 deel de Raad van State grote waarde hecht, concludeerde dat Zuid-Holland Heineken te strenge stanknormen heeft opgelegd. C. Los van de provincie Zuid-Holland er kende de conclusies van de stichting, maar zei ook dat Heineken jarenlang niet wilde praten over een oplossing voor het stank probleem. En dat probleem was er wel de gelijk omdat de provincie de afgelopen ja ren tientallen klachten van omwonenden heeft gekregen. Pas vorig jaar bleek Heine ken bereid over de aanpak van de stank overlast te praten. Dit leidde volgens de GS- woordvoerder tot overleg tussen Heineken en de provincie. Als alles goed gaat, tekenen Heineken en Zuid-Holland volgende maand een overeenkomst over de te nemen maatregelen om de stankoverlast tegen te gaan. Volgens advocaat Gelpe zal Heineken voor ruim 10 miljoen gulden dampcom- ter aar kees van kuilenburg riet, bij lek. verdfl er ma hij gees in. Nie ior wol Een kan, morgen, voet of palm. hter be- Inhouds- en lengtematen die feit dü zo'n jaar of vijftig geleden nog aagt in gebruik waren, maar nu vrij wel uit beeld verdwenen zijn. jer werd er op de boerde rijen melk per kan of kop ver kocht", weet Greetje Bresters uit haar jeugd. „Vergelijkbaar met de inhoud van een liter", voegt zij eraan toe. „Eigenlijk merü onbegrijpelijk dat dergelijke termijl n rech:-" Het w r>en volkomen zijn ver dwenen. Alleen bij een timmer man hoor'je nog over een duimsspijker." De Ter Aarse heeft in het cul tuurhistorisch museum aan de Westkanaalweg samen met Marian Lek, Philip Vonk en Rieneke Koeleman een ten- Ti j|] toonstelling ingericht over ma- *ur i,en en gewichten. De expositie is tot en met 1 juni te zien. Een belangrijk deel van de expositie-is samengesteld uit de Verzameling gewichten van een r P!aatsgenoot. „Het pronkstuk vo Hn verzameMng is een zoge noemd pijl- of sluitgewicht uit de periode tussen 1800 en '822. Dat sluitgewicht, waarin van kleinere koperen ge wichtjes zitten, werd gebruikt om andere gewichten te ijken. Of ze wel zo zwaar waren als er op stond", legt de Ter Aarse tij dens een rondgang door het museum uit. „Dit sluitgewicht wat hier is te zien is opgegra ven in Nieuwveen. Helaas ont breken daarbij de kleinere ge wichtjes, die waren verdwe nen." In de vitrine ook oorlogsge wichten. Greetje Bresters: „De koperen gewichten moesten in de Tweede Wereldoorlog wor den ingeleverd bij de Duitsers. Die werden omgesmolten en gebruikt voor het maken van wapens. Voor de gewichten werd in die tijd een andere le gering gebruikt, maar vraag me niet wat dat is. Dat moet ik nog eens vragen aan de eigenaar, die het voor de expositie in bruikleen heeft afgestaan." Verder in de themaruimte van het museum tal van instru menten die destijds werden ge bruikt. In de huishouding, de winkel en waar verder mogelijk was. Zoals het meetgereed- schap van de landmeters. „De ze loods waarin het museum een onderkomen heeft gevon den was vroeger eigendom van de provincie. Dat gereedschap van de landmeters is na het vertrek van de provincie blijven liggen. Wij wisten er aanvanke lijk ook niet goed raad mee, maar uiteraard gooien wij niets weg. Nu zie je dat het toch weer te pas komt." In een groentekist ook een serie unsters. Een apparaat dat werd gebruikt om bijvoorbeeld zakken met graan te wegen. Maar ook een pasgeboren baby hing aan de unster om te weten te komem wat het precieze ge wicht van de pasgeborene was. „Vooral ouderen weten nog wel hoe dat apparaat werkte. Uit eindelijk is ook die unster nog maar een jaar of dertig uit beeld." Daarnaast bascules, een schietlood, thermometers en dergelijke. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is wel te zien in het museum. Zelfs de kannen van de petroleumboer ontbreken niet. „Het oogt mis schien wat kneuterig, maar de mensen genieten er van. Daar gaat het tenslotte om", aldus Greetje Bresters. Het museum is geopend op woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag van twee tot vier uur. De toegangsprijs is voor volwassenen twee gulden, kin deren een gulden. 'Klachten over afvalinzameling niet terecht Geen excuses en geen genoegdoening van honderd gul den per woning per jaar voor de ondervonden overlast, tijdbeslag en ergernis. Burgemeester en wethouders van Alkemade peinzen er niet over om aan deze eisen van de bewoners van het Hoekstuk op Kaageiland tegemoet te komen. De klacht van de bewoners over de afvalinzame ling is onterecht, zo oordeelt het college. kaag marieta kroft De bewoners die zich hebben verenigd in Belangenvereniging Hoekstuk Kaag uitten hun woe den over de afvalinzameling in een enkele maanden geleden geschreven brief. Zij ageren te gen het feit dat ze hun afval sinds 1995 helemaal naar het pontje moeten brengen. Een verzamelcontainer op de Nas- saulaan, niet ver van hun wo ningen, vinden ze logischer. Het afgelopen najaar toen ze de af- valstoffenverordening kregen toegestuurd, werden ze hele maal ziedend. Daaruit bleek dat de gemeente Alkemade zelfs verplicht is om het afval aan het Hoekstuk op te halen. Volgens burgemeester en wethouders is er niets veran derd aan de inzamelplaats. Ook voor 1995 was er een container bij het pontje. De bewoners zouden zelf een inzamelplaats aan de Nassaulaan hebben ge creëerd door hun grijze zakken bij die van de andere bewoners te zetten. Sinds twee jaar kan dat niet meer omdat de bewo ners van de Nassaulaan mini- containers hebben, terwijl de Hoekstukbewoners nog steeds grijze afvalzakken gebruiken. De gemeente heeft geen verza melcontainer aan de Nassau laan willen plaatsen omdat de bewoners dat niet willen. Terecht hebben de bewoners van het Hoekstuk opgemerkt dat de gemeente officieel het af val op het Hoekstuk moeten ko men ophalen, stellen B en W vast. „Het is echter niet moge lijk om er met de huisvuilwagen te komen." In een nieuwe ver ordening wordt dit rechtgezet. De antwoordbrief van B en W komt mogelijk maandagavond in de raadsvergadering ter spra ke. pressoren en naverbranders installeren, waardoor de stankoverlast aanmerkelijk zal afnemen. GS-woordvoerder Los zei dat Zuid-Holland de mildere stankeisen accep teert die door de SAB zijn voorgesteld. Zo wel Los als Gelpe dachten dat de huidige milieuvergunning niet aangepast wordt, maar door een nieuwe vervangen zal wor den. Een belangrijke reden is dat Heineken de brouwerij in Zoeterwoude de komende jaren verder wil uitbreiden. Over de uitbrei ding en de milieumaatregelen houdt Heine ken een voorlichtingsavond voor omwo nenden op 7 april 1997. Bij de Raad van State is de huidige ver gunning voor de brouwerij besproken. De provincie liet weten dat de Raad die ongel dig mag verklaren. Binnenkort zal Heineken uitbreiden en moet er toch weer een nieu we vergunning komen. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. woubrugge ewout van der dussen Voetbalvereniging Woubrugge (WW) wil een nieuw onderko men bouwen dat niet allen voor eigen gebruik is, maar dat ook geschikt is voor uitvoerin gen van de muziek- en toneel vereniging en voor allerlei an dere activiteiten. Het gebouw moet bij de sporthal Ouden dijk aan de Bateweg komen. De bedoeling is dat het in twee lagen wordt gebouwd. WW hoopt dat in het najaar een besluit valt, zodat de bouw in de loop van volgend jaar kan beginnen, zegt voor zitter Hennie van der Berg. „Er is al contact geweest met de diverse instellingen die thans van gebouw De Wijk gebruik maken zoals de toneelvereni ging, de biljartclub en de mu ziekvereniging. Die hebben al lemaal hun programma van eisen ingebracht. De zaal met plaats voor 210 mensen krijgt een podium. Voor de biljart vereniging komt er een apart gedeelte met ruimte voor pu bliek, zodat er ook toernooien kunnen worden gehouden." In het gebouw is ook plaats voor een snackbar, een voor ziening die het dorp nu ont beert. Het gemeentebestuur is in middels op de hoogte van het plan en heeft enthousiast ge reageerd. Burgemeester W. van Beek ziet in het nieuwe gebouw al een vervanging van verenigingsgebouw De Wijk. De gemeente is eigenares van dat inmiddels verouderde ge bouw en wil het slopen. Het plan van WW komt het colle ge dan ook goed uit, laat de burgemeester blijken. Ja- cobswoude onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheden voor de bouw van senioren woningen en al eerder heeft de gemeente laten blijken dat die het best op de plek van De Wijk kunnen komen. WW-voorzitter Van den Berg laat op zijn beurt blijken medewerking van de gemeen te nodig te hebben. „De grond is van de gemeente en de dorpshuis-functie van het ge bouw is een zaak die de ge meente ook aangaat." De ver eniging gaat in de plannen ook uit van een gemeentelijke bij drage in stichtingskosten en exploitatie. Van de totale kos ten geeft Van den Berg slechts een voorzichtige schatting. „Het zal niet goedkoper wor den dan één miljoen en niet duurder dan twee miljoen." WW vindt dat een zelfstandi ge stichting het gebouw moet beheren. Een werkgroep van gemeente en vereniging gaat de plannen nu verder uitwer ken. alphen aan den run kees van kuilenburg Café-bar Le Petit Chasseur in winkelcentrum De Herenhof in Alphen is gistermiddag op last van de gemeente door de politie gesloten en verzegeld. De hore cagelegenheid beschikt niet over de benodigde vergunnin gen. Als de eigenaar de zegels verbreekt en zijn bedrijf weer opent, kan dat een boete ople veren van maximaal 25.000 gul den of een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar. Le Petit Chasseur blijft volgens de ge meente gesloten, totdat het be drijf wel over de vergunningen beschikt. De huidige eigenaar is sinds 1 mei in het bezit van het café. Hij heeft een vergunning aange vraagd, maar die is afgewezen omdat hij niet aan de voorwaar den voldoet, wat betreft de Drank- en Horecawet. Half fe bruari heeft hij het bedrijf geslo ten, maar twee dagen later weer geopend. Vorige week is de ei genaar gewaarschuwd dat hij dicht moet, maar dat heeft hij naast zich neergelegd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19