Snelle aanpak kinderopvang Onzekerheid over kantine Randstad Sport 'Ziekenhuizen maken mensen ziek en afhankelijk' Zuid-Holland moet meer recreatieroutes krijgen DA-Voorschoten wil tramlijn )en Haag-Leiden Leiden Regio Kamer voor pestkop WOENSDAG 19 MAART 1997 Bromfietser gewond wassenaar» Bij een ongeval op de Backershagenlaan is gister avond een 16-jarige Wassenaarse jongen gewond geraakt. De bromfietser zag te laat dat een voor hem rijdende auto remde en reed vervolgens op zijn voorganger in. Het slachtoffer is overge bracht naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag. Vlaggenactie bij Oranjevereniging mpeRDORPDe Oranjevereniging in Leiderdorp organiseert weer een vlaggenactie. Inwoners die nog geen vlag aan de gevel heb ben, kunnen er voor veertig gulden eentje bestellen bij Saskia Zandvliet: 589 65 51 of Rien Blauw 589 38 64. Bestuursleden van de vereniging komen de vlaggestokhouder dan gratis aan de ge- iel bevestigen. Ravage op Kennedylaan nffisTGEEST Een 61-jarige automobilist uit Oegstgeest heeft gis teravond een ravage veroorzaakt op de President Kennedylaan in zijn woonplaats. De man botste op een geparkeerde auto, be landde op het voetpad en knalde vervolgens op een Renault. De ze wagen schoof door en ramde weer een Suzuki. De Oegstgees- tenaar kwam tot stilstand tegen een paal. De politie vermoedt dat de man een glaasje te veel op had. oorschoten dimitri walbeek [et is de Voorschotense wet- mder A. Draijer ook gister- ivond niet gelukt de toekomst an het clubgebouw van Rand- ïd Sport in sportpark Ade- eest zeker te stellen. Draijer w wam, net als in januari, niet net de commissie Financiën ivereen welke oplossing voor iet gebouwtje de beste is. indbalvereniging HVV '70 is edupe van deze vertraging; de ub heeft nog steeds geen ei- in accommodatie. Draijer kwam gisteravond it een voorstel dat het enige tilbare lijkt. Alleen deze vari- at is volgens hem bij de ver- jigingen in het sportpark be ll preekbaar. Volgens dit plan H orden de kantine en kleedka- irs in gebruik genomen door Stichting Tennispark Ade- fcst. Een deel van de kantine kleedkamers wordt daarin 'gedrjl eschikbaar gesteld aan HW Het verharde handbalveld luchidiii ioet dan op het terrein van de hectonnisclub worden aangelegd. De politieke discussie van gis- iravond spitste zich toe op een den m incipieel waagstuk: is de ge- ieenreraac^ bereid alsnog geld betalen, per saldo tiendui- gulden, voor een gebouw met eigenlijk al op de nominatie dei ond om gesloopt te worden? 3gere" it maart 1996 lag op de plek aar de kantine van Randstad iort staat namelijk nog het iharde handbalveld voor HW ingetekend. Diverse (sport- erenigingen hebben daarna lematieve plannen ingediend* als doel het gebouw te be- 6 grad; aren. Eigenaar Randstad be- in daar toen geld voor te vra- n tijdö id hela j) temps (oorschoten dimitri walbeek Het CDA in Voorschoten wil iat de mogelijkheid wordt on derzocht om de tramlijn van Leidschendam via Voorscho len naar Leiden te verlengen. 5 a de alternatieve verkeersnota ,jj '"an deze partij noemt het CDA io'n onderzoek zinvol De verkeersnota is een reac- ;e op het uitblijven van een akeersstudie door de ge- neente. Die heeft het college an B en W van Voorschoten, eigens de CDA-fractie, al toe- azegd voor het najaar van 996. ue verkeersnota van het ÖA staat bol van de kritiek. Maar we willen het college Het in de wielen rijden", vol- Valkenburg. Onder het °pje 'oud zeer' schrijft de actie dat twee niet uitgevoer- eprojecten 'sinds vele jaren' nverrichterzake deel uitma- cfnvan het 'plan van aanpak': leg van een rotonde tó; Beethovenlaan/Mozart- en het tot voorrangsweg ^en van de route Raadhuis- an/Einsteinlaah. ,,Dit oud gaat zo langzamerhand ahoorlijk pijn doen", waar- Muwt het CDA in de alterna te nota. "e gemeente heeft vorig een student een verkeers la laten schrijven. Deze ^cludeerde, tot grote erger- svan bijna de hele gemeen- ÏTaad, dat het hele dorp vol moet komen met 30 kilome- tergebieden. De fractie vindt het daarom nodig eigen 'op vattingen vast te leggen: „Eventuele aanwijzingen van deze zones mag immers geen doel op zich worden." Het openbaar vervoer in Voorschoten vraagt bovendien de nodige aandacht, vindt het CDA. Vooral om de drukte op de Veurseweg te verminderen. De verlengde tramlijn kan via de Veurseweg rijden om ver volgens af te slaan en via de toekomstige wijk Starrenburg 3 en de Vliet naar Leiden te rij den. Ook stelt het CDA een al ternatieve route voor. Het tra cé kan ook via het NS-station lopen. „Maar dat sorteert min der effect en kan bezwaren op roepen wegens de inpassings problemen", aldus de nota. Het idee van de doorgetrok ken tramlijn is niet nieuw. De provincie studeert momenteel over openbaar-vervoersver- bindingen tussen Den Haag en de Bollenstreek. Leiden probeerde een tramlijn van Den Haag via Voorschoten/Leiden naar de Bollenstreek in 1996 op de po litieke agenda te zetten. Vanuit Leiden is nu onder PvdA- raadsleden ook de wens gere zen om een sneltramverbin ding met Den Haag tot stand te brengen. Deze zou op het bestaande spoorwegennet moeten rijden. chef hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 Goede tijden breken aan voor ondernemers den haag monica wesseling Met 1100 kilometer wandelpad, ruim 1300 kilo meter fietsroute en 241 kilometer aan bewegwij- zerde kanoroutes zou je verwachten dat Zuid- Holland recreatief fatsoenlijk in kaart is gebracht. Dat blijkt allerminst het geval te zijn. De provin cie zit vol witte plekken waar wandelaar, fietser en kanoër niet terecht kunnen. Zo zijn de Bollen streek en de Kagerplassen voor wandelaars en fietsers nauwelijks toegankelijk en kan een ka noër zonder de weg kwijt te raken nooit een$ lek ker een eind weg peddelen in de Rijnstreek. Daar moet, zo vinden gedeputeerde staten van Zuid-Holland, verandering in komen. De provin cie is zelf al jaren bezig met het opzetten van een zogeheten Groen Netwerk: een stelsel van wan del-, fiets- en kanoroutes doof de provincie. In haar opdracht is nu onderzocht waar het in dat Groene Netwerk nog ontbreekt aan routes en of deze wel een beetje leuk op elkaar aansluiten. Voor wandelaars valt volgens dit rapport 'Stad en land verbonden' nog het meest te verbeteren. In het rapport worden 25 wandelroutes voorge steld. In deze regio voeren die onder meer door de zanderij van de Bollenstreek, langs Valkenburg en rondom de Kagerplassen. Ook over het Kerke- pad door de Langeraarse plassen zou een wan delroute moeten komen. Voor fietsers moeten in totaal zeven nieuwe routes worden gemaakt, waaronder eentje 'door de bollen' en een langs de Kagerplassen. ,Voor kanöers zou in deze regio onder meer in de noordelijke Rijnstreek en tussen Leiden en Den Haag een bewegwijzerde route moeten worden uitgezet. Het is de bedoeling'dat gemeenten, recreatieschappen, grondeigenaren, ANWB en gelegenheidscoalities de routes uitzet ten en onderhouden. Overigens valt er aan dit plan behoorlijk wat te verdienen. Verhuurbedrijven en 'koek-en-zopies' kunen goede zaken doen langs de nieuwe route's. Maar volgens de onderzoekers (buro Stroband en buro Adrichem) moeten er op de plaats waar wandel-, fiets- en kanoroutes bijeenkomen, ook zogeheten 'knooppunten' komen. Daar moeten de overnachtingsmogelijkheden worden verbe terd, moeten verhuurbedrijfjes komen en is ook een fiks aantal restaurants nodig. Op grond van de huidige en nieuwe routes zijn knooppunten uitgezocht en deze regio krijgt er zelfs vier. In de Bollenstreek nabij Warmond, bij het recreatiege bied Zegerplas, bij recreatiegebied Vlietland in Leiden en in het recreatiegebied van de Noord Aa (ten oosten van Zoetermeer). Wandel-, fiets- en kanoroutes, knooppunten waar je kunt slapen en eten. Allemaal prachtig, maar vanuit de stad (zoals Leiden en Alphenis volgens de onderzoe kers dat fraaie rustgevende groen moeilijk bereik baar. Sluitstuk van het netwerk is dan ook verbe tering van de doorsteekjes vanuit de stad. Het rapport somt een enorm aantal mogelijkheden voor groene wiggen op. Vanuit Leiden via de Leidse Hout en via polderpark Cronesteyn en Alphenaren moeten via een route langs de Zeger plas en de Rietveldse Wetering. Het rapport wordt vrijdag besproken in de pro vinciale adviescommissie groen. Leiderdorp werkt aan oplossing „Chantage!", riep WD-raads- lid Hollander. PvdA, Groen Links en de WD wilden daar niets van weten. „Wij hebben u de vorige keer op pad gestuurd om die kantine voor niets in handen te krijgen. Daar willen we echt niets voor betalen", zei P. den Hartog. Het CDA schaar de zich daarentegen wel achter de eigen wethouder. „Aan deze lange geschiedenis moet een eind komen", zei fractievoorzit ter W. Zoetemelk. D66-raadslid B. lagt was het met de drie partijen eens dat al les 'niet rechtlijnig was verlo pen', maar moest ook conclu deren dat als de commissiele den dwars bleven liggen HW '70 de dupe zou zijn. „Als we dit voorstel steunen; hebben we in elk geval een oplossing voor dit probleem", zei hij. Maar de drie wilden daar niet aan. Wethouder Draijer legde uit dat het clubgebouw, net als de grond waarop het staat, niet was overgedragen aan de ge meente omdat het toch ge sloopt zou worden. „Achteraf ben ik ook niet blij dat het zo gegaan is, maar dat is de wijs heid van nu", zei de wethouder. Hij moest aan het eind van de discussie concluderen dat hij niet genoeg raadsleden achter zich kon scharen. „Alle andere alternatieven houden ook in dat we voor die kantine moeten be talen. Het heeft volgens mij geen zin die nog eens te bereke nen. Het is een lastig probleem, maar het is nu of nooit. Dit is het enige plan dat realistisch is, ik zie dan ook geen perspectief in uitstel", sloot hij af. Draijer is nu genoodzaakt het voorstel weer terug te nemen naar het college van B en W. Leiderdorp gaat in hoog tempo werken aan een oplos sing voor de problemen in de buitenschoolse kinderop vang. Eind mei moet er een plan op tafel liggen waarin staat hoe het tekort aan opvangplaatsen moet worden aangepakt. De gemeente heeft het ZuidHollands Overleg Kindercentra (ZOK) opdracht gegeven zo snel mogelijk met adviezen te komen. houder C. Kerner (CDA/welzijn) toe. Ook de vragen hoe de huis vesting geregeld moet worden en wie uiteindelijk de kinderop vang gaat uitvoeren wil de wet houder door het ZOK beant woord zien. Het onderzoek van het ZOK, een instelling die veel gemeen ten en kinderopvangorganisa ties adviseert, kost 24.000 gul den. De gemeente Leiderdorp en de provincie Zuid-Holland betalen daarvan ieder de helft. leiderdorp jaap van sandijk Het ZOK gaat hiertoe gesprek ken voeren met iedereen die betrokken is bij de kinderop vang, zoals het onderwijs en de sociaal-culturele instellingen. „Daar moet een integraal plan uit voortkomen dat alle aspec ten van de kinderopvang bevat: hoe moet de spreiding over het dorp eruit zien? Wat is de rol van de gemeente? Wat is het pe dagogische beleid?", licht wet- Met de start van het onderzoek lijkt de uitbreiding van de kin deropvang in een stroomver snelling te komen. Het alarme rende rapport van de Initiatief groep Buitenschoolse Opvang (IBSO), waaruit blijkt dat er een nijpend tekort is aan kinderop vang in Leiderdorp, is voor wet houder Kerner een belangrijke aanleiding tot het onderzoek. „Maar ook de vraag van peuter speelzaal Ienie Mienie om een extra lokaal te subsidiëren. Er is dus vraag van meerdere kan ten." Woordvoerder M. van der Kruijs van de IBSO, een groep verontruste ouders, reageert po sitief op het initiatief van de ge meente. Op de financiering van de mogelijke uitbreiding wil wethouder Kerner niet ingaan. Geen subsidie voor Adbelbert De gemeente Wassenaar betaalt niet mee aan de vervanging van het dak van de noodlokalen van het Adelbert College in Wasse naar. Het bestuur van de school had daarom verzocht omdat de reparatie 'spoedeisend' is en de school het geld niet heeft. „Het bestuur kan een aanvraag indie nen voor een vergoeding in 1998. Er is echter geen sprake van schade door vorst, maar van regulier onderhoud. Dat is de verantwoordelijkheid van het schoolbestuur", schrijft het col- den haag/wassenaar herman joustra Zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Met aftrek van voorarrest en een proeftijd van twee jaar. Dat eis te de Haagse rechtbank gisteren tegen een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die een tijdlang zijn pleegmoeder in Wassenaar had getiranniseerd. Bovendien dient hij zich de komende twee jaar onder toezicht van de reclassering te stellen. Met die uitspraak kreeg de officier van justitie min of meer zijn zin. Hij had twee weken geleden een gevangenisstraf van zeven maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Omdat de man op het moment van de uitspraak na genoeg vier maanden zou vastzitten, zou hij snel kunnen wor den vrijgelaten, zo luidde zijn redenering. En dat gebeurt dus nu. De man kan na zijn vrijlating meteen een kamer betrekken en begeleiding krijgen van de reclassering. Dat had die instantie tijdens de zitting van twee weken geleden al laten weten. Oegstgeestse ontwikkelingswerker op de bres voor zelfhulp oegstgeest maarten keulemans Waarom mensen volgende week geld in de collectebus van de Simavi-collectanten moeten stoppen? Cor Middelkoop haalt haar schouders op. „Voor mij is dat heel duidelijk. Mijn man en ik hebben al zoveel hulp van Si- mavi gekregen. Toen we in Ni geria zaten, in Indonesië." Vanuit haar huiskamer aan de Oegstgeester Cartesiuslaan co- ordineert de 69-jarige dokters vrouw de ruim honderd vrijwil ligers, die volgende week de straat opgaan voor de jaarlijkse collecte van Simavi. De Derde Wereld lijkt haar in de genen te zitten. „Mijn zoon zegt altijd: het is hier net een museum", lacht Middelkoop met een ge baar naar de talloze uitheemse frutseltjes, meubels en kunst stukjes die haar huiskamer vul len. „Maar ach, het is ons leven. Hoewel we gepensioneerd zijn, gaan we nog altijd in de winter naar oude vrienden in de Derde Wereld. Eigenlijk ben ik niet zo thuis in Nederland." Middelkoop neemt een folder ter hand en somt de doelstellin gen van Simavi op. Directe steun aan medische projecten. Mensen helpen zichzelf te hel pen. „En klein-scha-lig'articu leert de doktersvrouw. Ze veert op. „Dat vind ik/iou zo aardig aan Simavi: de organisatie geeft geen gigantische bedragen uit aan dure hartmachines of zie kenhuizen." Want 'medische hulp' is veel meer dan het bouwen van zie kenhuizen alleen, legt Middel koop uit. „Veel ziektes zijn mak kelijk te voorkomen", weet ze. „Het begint al bij schoon water. Daarmee voorkom je ontzet tend veel narigheid, van wor men tot diarrhee. En gezond C. Middelkoop: „Eigenlijk moet de dokter ver weg zijn." voedsel, dat is ook zo'n belang rijke factor. Hygiëne. In de Der de Wereld bestaat nóg veel bij geloof dat met die heel wezen lijke zaken botst. Zo zijn er in India gebieden waar zwangere vrouwen geen vis eten, omdat ze geloven dat hun baby dan op een vis zal lijken. Of ze eten geen eieren, omdat ze denken dat je daarvan een miskraam krijgt. Maar intussen laten ze een zwangere vrouw wel een boomstam dragen die jij of ik niet van de grond zouden krij gen. Het zijn allemaal dingen waar met voorlichting veel aan valt te verbeteren. Voorlichting, voorlichting, en nog eens voor lichting. Dat is het allerbelang rijkste." „Toch is het ook weer wat te makkelijk om tegen de Derde Wereld te roepen: doe nou eens niet zo dom", nuanceert Mid delkoop. „Nederlanders zijn ei genlijk net zo dom. Wij zijn ook gewend om direct naar de dok ter te rennen in plaats van eerst eens te kijken of we ongezond leven. Neem nou iemand die rookt, zwaar drinkt en veel stress heeft in zijn leven. Als zo iemand ^neens een hartaanval krijgt, vinden mensen dat on verwacht. Wat dat betreft gaan wij in het Westen ook niet ver standig om met onze gezond heid." Middelkoop vertelt over het project van de bevriende arts R. Arole uit West-lndia, waar ze foto mark lamers net vijf weken heeft doorge bracht. „Arole zegt: westerse ge neeskunde met ziekenhuizen en doktoren en alles erop en er aan kunnen we in de Derde We reld onmogelijk betalen. Dus moet je een middenweg zoe ken. De mensen leren hoe ze bijvoorbeeld met hun zwanger schappen moeten omgaan. Ze uitleggen hoe ze kunnen voelen of de baby wel goed ligt. Want mensen kunnen heel goed le ren. Als er maar iemand is die ze begeleidt." „Daarnaast probeert dokter Arole het beste van de westerse geneeskunde te combineren met het beste van de Indiase traditie. India heeft zelf immers een heel oude traditie op het gebied van geneeskunde. Er be staan talioze kruiden en planten waarvan de mensen van ouds her weten dat ze helpen tegen bepaalde kwalen, zoals keelpijn of een hoge bloeddruk. Met die kennis zijn veel ziektes te gene zen." Mensen helpen zichzelf te hel pen. Het is een aanpak die in het geval van dokter Arole zijn vruchten heeft afgeworpen. „In 27 jaar tijd is de kindersterfte in het gebied waar hij werkt nage noeg verdwenen, en is TBC en lepra een halt toegeroepen." „Eigenlijk", zegt Middelkoop, „moet de dokter ver weg zijn. Als de laatste mogelijkheid, he lemaal aan het einde van de lijn. Nederlanders rennen direct naar de dokter als ze een kwaal tje hebben. Terwijl je veel van die kwalen makkelijk zelf ktint verhelpen. De ziekenhuizen maken ziek, want ze maken de mensen afhankelijk. .Verantwoordelijkheid Daar gaat het om." Middelkoop werpt een blik door het raam, dat uitkijkt over de Cartesius laan. „Stel datje verantwoorde lijk bent voor de gezondheid van de mensen die in deze straat wonen. Dan ga je ieder een veel beter in de gaten hou den. Dan zie je het meteen als iemands kind een beetje mager is. Wat dat betreft denk ik dat ook Nederlandse mensen veel zouden kunnen leren. Als je voor alles naar de dokter kunt rennen, maakt dat je alleen maar afhankelijk. En heel onze ker." Wethouder H. Smits (Welzijn) 'bekogelt' nieuwsgierigen met een basketbal bij de doop van het nieuwe bas ketbalveldje in het Burgemeester Berkhoutpark in Voorschoten. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens van de jongeren in het centrum in vervulling. Het veldje is een van de projecten in het kader van de sociale ver nieuwing in het dorp. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17