ijden Horeca wil vrije sluitingst Leiden 'Ik kan me die tante niet meer voor de geest halen' Leiden Regio Meer bijeenkomsten over horecabeleid m 'Extra restaurant is geen overbodige luxe' Politie kan niet alert «reageren op klachten Leiden een gemiddelde horecastad tVOENSDAG 19 MAART 1997 CHEF* HANSJACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 WEST MIDDEN BINNENSTAD-OOST Speeltuin De Doorbraak, achter het Katoen park tegenover de Meelfabriek, is op zoek naar leden. De speeltuin, die sinds een halfjaar open is, zoekt mensen die het speeltuinwerk willen ondersteunen. Maar er zijn ook inkomsten uit lidmaat schapsgelden nodig om de aanschaf van speeltoestellen en het on derhoud te kunnen betalen. Het lidmaatschap kost 15 gulden. Aan meldingen bij de penningmeester van De Doorbraak, Oranjegracht 22,2312 SJ Leiden. x BINNENSTAD-OOST Sieradendoosjes staat morgenmiddag van twee tot vijf uur op het programma van de meidenclub van buurt huis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. NOORD DE KOOI Buurthuis 'Het Spoortje' verwelkomt vrijdag 21 maart de Leidse ruilvereniging Koningskerk, die tussen 19 en 22 uur een ruil- avond organiseert. Verzamelaars van postzegels, munten, prent briefkaarten, telefoonkaarten en dergelijke kunnen hier terecht om hun verzameling door ruilen aan te vullen en uit te breiden. Het is de bedoeling dat de ge meente Leiden in samenwer king met Horeca Nederland nog meer discussiebijeenkom sten houdt over het horecabe leid in de stad. De opmerkin gen en suggesties van gister avond komen in een nota die te zijner tijd opnieuw wordt besproken met de verschillen de belanghebbenden. „Hoe een en ander in zijn werk zal gaan weten' we nog niet", zei woordvoerster Monique Roso. „Maar we willen in elk geval de discussie uitsplitsen per thema. Dus bijvoorbeeld het thema sluitingstijden apart be handelen." Saillant detail is overigens dat volgens Hassan El Houari, raadslid voor de PvdA, een meerderheid van de gemeen teraad voor het vrijgeven van de sluitingstijdenis. Een ter mijn waarbinnen een her nieuwde discussie moet plaatsvinden, heeft de ge meente zichzelf nog niet ge steld. „We willen het beleid in elk geval niet vanachter ons bureau schrijven", aldus Roso. „Het is belangrijk dat iedereen zijn zegje kan doen," Grote meerderheid ondernemers hekelt beleid gemeente Leiden het geld en de zin heeft, begint in een andere gemeente. Want daar mag je wel langer door gaan." Van der Veen probeerde alles om het gesprek een andere kant op te laten gaan. Door in te gaan op klachten van een enke le buurtbewoner bijvoorbeeld. „Waar gaat de horeca heen met een klacht?" vroeg hij. Van Kla- renbosch schertste dat hij bij li chamelijke klachten meestal een arts raadpleegde. Om er meteen aan toe te voegen: „Maar als er vrije sluitingstijden zouden zijn, daalt het aantal klachten over de horeca gega randeerd." Alle aanwezigen waren het roerend met hem eens. Behalve Wansink. Hij zei niets te voelen voor vrije sluitingstijden. „Ik ben al vijfendertig jaar ge trouwd met dezelfde vrouw. Ie der uur dat ik vroeger in bed lig, houdt dat huwelijk langer in stand." In de andere panelgroepen was het dus niet anders. Ook daar waren de sluitingstijden hét onderwerp van gesprek. Leo Kamphues bijvoorbeeld, van discotheek In Casa, hekelde het beleid van de gemeente ten aanzien van studentenvereni gingen. Dat daarvoor geen slui tingstijden gelden, is hem een doorn in het oog. Al jaren. „Dat isrechtsongelijkheid van de bo venste plank. Echt onbegrijpe lijk dat de politici hier mee kun nen leven." In 'zijn' discussie groep kwam ook het plan van Ruud Kenter, uitbater van De Grote Beer, uitgebreid ter spra ke: geen sluitingstijden met één restrictie: eenrichtingsverkeer. Dus na een bepaalde tijd de deur gesloten houden voor eventuele nieuwe bezoekers. Ton van der Heyden, van café In de oude Marenpoort, zag daar evenwel niet zoveel in: „Wat doe je als Pietje een uur later langs komt, iemand die drie keer per week een biertje komt drinken? Ik denk niet dat je hem zomaar buiten laat staan." En Joep Creyghton, van de Pieters- en Academiewijk, kwam nog met een ander argu ment: „De overlast neemt expo nentieel toe met elk uur waar mee je de sluitingstijden ver ruimt." Absoluut niet waar, was de re actie van een aantal onderne mers. Zodat de discussie maar doorging en doorging. Wat mist Leiden? Deze vraag kwam gisteren onder meer aan bod tijdens de discussie avond over het horecabeleid. De gebroeders Jan en Henk Versteegen, de bekende hore- eatvveeling van La Bota en M'n 7JC'5J5r Broer, wisten het wel: een groot restaurant. Een restau rant waar je iets niimer zit en ook iets meer betaalt. Een soort'Grand-restaurant'. Zij menen dat Leiden op culinair Jg gebied iets tekortkomt: „Op reel dagen is het gewoon niet afschrji te doen om rond acht uur een angen| lafeltje te vinden. De kroegen staan dan vol met publiek dat opeen tafeltje wacht." Andere horecaondernemers waren dit met hen ééns. Maar _„f5' dj zagen een ander probleem. Dagh'-J hin Leiden is het slecht parke ren", zei Jan l ange van An nie's Verjaardag. „Je kunt in de binnenstad nergens je auto kwijt, zonder een bekeuring te krijgen. „Het is erg rot", viel Wücovan Klarenboschhem bij, „als je halverwege een T- bonesteak weg moet om de meter bij te vullen." Een ande re aanwezige zag het anders. „Kijk nu eens naar Amster dam. Daar kun je nergens in de binnenstad je auto kwijt En toch gaat iedereen daar heen. Maar een extra restau rant zou voor Leiden geen overbodige luxe zijn. Een extra restaurant, het enige gemis in Leiden? De meeste horecaöndernemers meenden dat Leiden genoeg heeft te bieden. „Waarom praten we over gelegenheden die er niet zijn", vroeg Cor Bronk zich af. „Als er zoveel horeca is waar eerst naar moet worden geke ken." Leiden verzaakt als trekpleister in de regio. Door te hoge par- ïergelden, een 'ouderwets' sluitingstijdenbeleid en een te strakke hantering van een aantal regels, oreerden sommige ho- mcaexploitanten. „Mensen van buitenaf denken wél twee keer ia voordat ze hier hun auto parkeren", klaagde Jan Lange van s Verjaardag. Cor Bronk viel hem bij.„En als ze echt zin n om te stappen kiezen ze voor alle gemeenten in de buurt, behalve Leiden." Ook het terrassenbeleid en het optreden van de politie gingen °ver de tong. Zo haalde Dick Wansink van café The Duke een jgkunij 'oorbeeld aan over zijn terras. „Een aantal jaar geleden legde ik fon boot voor mijn deur neer. Binnen de kortste keren had ik «n handtekeningenlijst op m'n bar liggen. Van mensen die te- pn die boot waren. De hele buurt had ondertekend, terwijl ze bemaal op mijn boot zaten. Toen ik hen daarnaar vroeg, wisten «niet eens wat ze ondertekend hadden." 'ok Jan Lange haalde een voorbeeld aan over het te strakke enteren van de regels. Hij kreeg een keer de politie over de «oer omdat zijn zijdeur, tegen de regels in, openstond. „Nu 'foet ik dat dat niet mag. Maar om daar nu op Koninginnendag Het vier agenten voor langs te komen om half zes 's avonds lijkt [Jij wat overdreven." over het cafébezoek van de Leidse politie wilden meer exploi- foiten wel iets kwijt. „Het is toch gek, dat als je belt over proble men, de politie pas na een half uur komt. En als er een klacht uit «buurt komt, staan ze binnen drie minuten op de stoep." ,r-(Allee Mut van de Akker, vertegenwoordiger van de politie, kon zich b'jdie kritiek wel wat voorstellen. „We krijgen genoeg klachten, naar we kunnen ze niet allemaal op hetzèlfde moment natrek- "i-Het is nu eenmaal moeilijk om genoeg personeel vrij te ma- 1 in de weekeinden. Het is niet anders. Daarbij komt - al kan »dat niet met voorbeelden staven - dat sommige agenten in "n vrije tijd ook wel eens een café bezoeken. Misschien vinden -het moeilijk om 'hun café' bestraffend toe te spreken." Er staan in totaal 325 horecabe drijven geregistreerd in Leiden. Van hotels en snackbars tot res taurants en cafés. Daarvan be horen er 145 tot de groep 'drankverstrekkers': cof feeshops, discotheken en cafés. Dat is minder dan de andere steden met een universiteit. Desalniettemin geeft het getal voor Leiden een vertekend beeld, volgens een woordvoer der van de gemeente, omdat daar bijvoorbeeld ook de eetca fés bij worden gerekend die meer geld binnenhalen uit de verkoop van drank dan uit de verkoop van maaltijden. Ook de zogeheten 'maaltijdver strekkers', waaronder de restau rants, vormen een grote groep. Daarvan zijn er 77. Datzelfde geldt voor de 'spijzenverstrek- kers', zoals snackbars en brood jeszaken. De stad telt 89 van dit soort gelegenheden. De kleinste groep bestaat uit de zogeheten 'logiesverstrekkers': hotels en pensions. In al die gelegenhe den hebben op dit moment 1800 mensen emplooi gevon den, van wie een groot aantal parttime werkt. Wat het aantal horecagelegen heden per hoofd van bevolking betreft, neemt Leiden in Neder land een positie in de midden moot in. Naar de aard van de horecagelegenheid zijn er wel opmerkelijke verschillen. Zo heeft Leiden minder cafés per hoofd van bevolking dan steden met een vergelijkbare grootte. Landelijk gezien is het aantal cafés echter weer normaal te noemen. 'Minder overlast bij vrijgeven sluitingstijden Wanneer de sluitingstijden wor den vrijgegeven, vermindert de overlast voor omwonenden. Al thans, dat is gebleken in Alphen aan den Rijn. Dat zei John van de Akker, vertegenwoordiger van de politie, gisteren tijdens de horecadiscussie in het Leidse stadhuis: „Na het vrijgeven van de sluitingstijden hebben we een énquête gehouden onder omwonenden. Het aantal klach ten was aanmerkelijk minder." „Ook daar was het zo: binnen is binnen. Na een bepaalde tijd kon niemand meer een café in. Alleen nog eruit. Liefst 95 pro cent van de horecaexploitanten hield zich daar ook aan. Hoe het daar nu is weet ik niet - ik ben Vrije sluitingstijden. Dat is waar het gisteravond tijdens de bijeenkomst over de toekomst van het Leidse horecabeleid om draaide. Welk onderwerp de discussieleiders van de gemeente ook probeerden aan te kaarten - er werden verschillende gespreksgroepen geformeerd - het gesprek keerde telkens weer bij hetzelfde onderwerp terug: vrije sluitingstijden. ,lk hoopte eigenlijk dat er iets meer aandacht zoü zijn voor het soort horeca in Leiden. Ik wilde graag horen wat er nodig is in de stad. Maar alles bleek gerelateerd te zijn aan een later sluitingsuur", aldus een van de panelvoorzitters, raadslid Ed van der Veen. -1 Opvallend in dat verband was Si I' de buurtbewoners slecht vertegenwoordigd waren. Dat iel Dick Wansink, van café The Duke, tegen: „Wij moeten ons brood op dit tijdstip verdienen n zijn hier toch massaal aan- vezig. De buurtbewoners, die iet ons toch vaak knap lastig :n, hebben niet eens de tïsi moeite genomen om langs te te Stel omen." Dus waren het vooral de ho- ecaondernemers die hun hart natten en in overgrote meer- lerheid hun ongenoegen uitten iver de sluitingstijden in Lei- or Os* |erl Dje liggen naa hun me- ""g veel te vroeg. „Ik had dat ;e Zeitïe' een beetje verwacht, maar de Pa liet zo erg", zei Van der Veen ijdens de discussie in één van Buurtbewoners lieten verstek gaan, maar horeca-ondernemers kwamen massaal af op het horecadebat in de Leidse raadszaal, foto hielco kuipers Nadat in 'zijn' groep eerst iets werd gezegd over het parkeer beleid in Leiden, stapten de aanwezigen ineens over op het sluitingstijdenbeleid. „Zo mist Leiden bijvoorbeeld een disco", begon Wilco van Klarenbosch, eigenaar van café Roebels in de Pieterskerkchoorsteeg. „Maar wie gaat er om half acht naar een disco? Wellicht een twaalf jarige. Voordat iemand een ech te discotheek in Leiden begint, moet er eerst een garantie zijn dat hij ook langer kan door gaan." Gokkastenexploitant Cor Bronk, van C.B. Amusement en eigenaar van een aantal cafés, viel hem direct bij. „Iemand die WU KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen vindt vanaf van daag twee keer op woensdag en vrijdag in deze rubriek een vaste plaats in de krant. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 40, lijkt het Henny onwaarschijnlijk dat zij het zijn: „Die vrouwen maken allemaal een jeugdige indruk. En als je bedenkt dat men sen er in die tijd al vroeg oud uitzagen, kan ik me haast niet voorstellen dat die twee zussen erop staan. Kijk maar naar opa Christiaan; hij is pas 36 op die foto, maar hij lijkt wel een bezadigde man van vijftig." Maar wie zitten er dan bij opa op die foto? Henny en Toos weten het niet. „En dat houdt ons nou voortdurend bezig. Als ik zo naar die gezichten kijk, dan moet het haast wel familie zijn. Misschien zijn het de kin deren van die twee zussen? Dat ene meisje links op de foto lijkt als twee druppels water op mij toen ik achttien was", vertelt Henny. Het stamboomonderzoek van Dingjan ver schaft op dit punt geen opheldering. Over de lotgevallen van de zussen van Christiaan is hij niets te weten gekomen. Zijn het dan misschien zijn kinderen?. „Nee, dan zou ik ze toch herkennen", zegt dochter Toos. „Bovendien, hij kan nog he lemaal geen kinderen hebben gehad, want hij was volgens mij nog niet eens getrouwd met mijn moeder." Batavia Christiaan van der Meel reisde op 18-jarige leeftijd af naar Batavia om als soldaat te dienen. Met een bronzen en een zilveren medaille (op de foto keurig netjes opge speld op het revers) keerde hij in 1897 terug in Leiden. Kort daarna liet hij de foto ma ken. Hij trouwde in 1898 met Geertrui Gres- sie en kreeg twaalf kinderen van wie er nog drie in leven zijn. Toos is er een van: „Maar mijn'twee andere zussen zijn net zo onge wis als ik." „Het is zo raar. Nou is die foto al bijna een eeuw in de familie en dan blijkt ineens dat we helemaal niet weten wie er op staan. Terwijl het zo'n mooie foto is. Ik vind dat er hele mooie mensen op staan", zegt dochter Henny. Haar eigen speurtocht naar de identiteit van de 'onbekenden' heeft ze al gestaakt. STEVENSHOF Voor meiden van 14,15 en 16 jaar begint vandaag een cursus zelfverdediging in buurthuis Stevenshof. De serie van zeven lessen kost 25 gulden. Informatie: 071-5312651. MORS Kinderen van 7 tot en met 9 jaar die wat energie kwijt moe ten, kunnen vanaf woensdag 26 maart meedoen aan de cursus sport en spel bij buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan. Tijdens tien bijeenkomsten van 14 tot 15.30 uur kunnen de kinderen in de zaal of buiten sporten. Deelname kost 25 gulden. Informatie: 071- 5765656. TRANSVAAL De Morssingel tussen de Morspoort en de Bloemfon teinstraat is vanavond vanaf 21 uur tot 1 uur wegens werkzaamhe den voor alle verkeer afgesloten. De gemeente heeft met borden al ternatieve routes aangegeven. HAAGWEGKWARTIER Iedereen moet zich welkom voelen in het Jacques Urlusplantsoen. Bewoners van het plantsoen gaan daarom vanaf 1 april nieuwe huurders een bezoekje brengen. Dit met de bedoeling hen wegwijs te maken in de buurt. De nieuwkomers krij gen onder meer een handig kaartje met gegevens over de wijk. Daarnaast wil het welkomstcomité bereiken dat bewoners meer met elkaar in contact komen. De Leidse Henny Kluivers en haar moeder Toos van der Meel verkeren in opperste verwarring over een familiefoto die al bijna honderd jaar oud is. Met de foto zelf is niks mis; prachtig van compositie en voor zijn ouderdom haarscherp. Maar door de per soon-die pontificaal op de oude foto po seert, opa Christiaan van der Meel, zijn dochter en kleindochter sinds kort in hefti ge verlegenheid gebracht. Want wie zijn die jongeman en vijf vrouwen die opa Christi aan op de foto omringen? Het zijn in ieder geval niet zijn broer en zussen. En juist dat hebben Henny Kluivers en haar moeder altijd gedacht. „Vader heeft altijd zelf verteld dat het zijn broer en zus sen zijn", zegt zijn inmiddels tachtigjarige dochter Toos. „Ik heb nooit getwijfeld, want ik heb in mijn kinderjaren mijn oom en tantes nauwelijks gezien. Ik kan me slechts herinneren dat ik als achtjarig meisje eens op bezoek ben geweest bij een van zijn zus sen. Maar ik kan me die tante niet meer voor de geest halen." December vorig jaar kwam er een einde aan de zekerheid over de identiteit van de per sonages op de familiefoto. Stamboomon derzoek van Leiderdorper Henri Dingjan, een afstammeling van de familie Van der Meel, wees uit dat het onmogelijk de broer en zussen van Christiaan van der Meel kun nen zijn. Dat klopt gewoonweg niet met de genealogische gegevens die Dingjan boven water heeft ge kregen. Op het moment dat de foto werd genomen, vermoedelijk 1898, waren alle broers van Christiaan al dood. En van zijn zussen waren er nog maar twee in leven: Maria Catharina Jo hanna en Maria Catharina Jaco- ba. Gezien de leeftijd van beide dames in het jaar dat de foto is genomen, respectievelijk 52 en „Ik heb gebeld met enkele afstammelingen van de familie Gressie, maar die mensen weten het ook niet. Wat ik nu hoop is dat meer mensen in het bezit zijn van deze fo to. Of dat iemand een foto heeft waarop ie mand staat die gelijkenis vertoont. Vandaar dat wij de foto graag in krant geplaatst zien." Nadere inspectie van de groepsfoto leert dat hij niet door de eerste de beste is ge maakt. In kleine, bijna onleesbare lettertjes staat op de achterkant de naam van de ver maarde Leidse fotograaf Goedeljee. „Die is vooral bekend van zijn stadgezichten. Het gemeentearchief in Leiden heeft nog glazen negatieven van die foto's. Dat er nog een groepsfoto van Goedeljee bestaat, mag je op zich uniek noemen. Voorzover bekend maakte hij die niet vaak", weet archivaris R. van Maanen. Het Prentenkabinet in Leiden heeft ook informatie over Goedeljee. Een medewerker zegt dat de zoon van Goedelj ee nog in de universiteitsbibliotheek heeft gewerkt. „Ik denk niet dat er nog veel van zijn archief is bewaard. De glazen negatie ven werden destijds meestal vernietigd."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15