'Ook allochtonen op beleidsniveau in kerk' 'Mijn God', zegen of vloek? Kerk Samenleving Behoudende gereformeerden veroordelen boek Den Heijer Dienaren m Klankbord a- WOENSDAG 19 MAART 1997 DEN HAAG ANP Het Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB), de behoudende vleugel in de Gereformeerde Ker ken in Nederland, heeft ernstige bezwaren tegen het recente boek van de theoloog prof. dr. C.J. den Heijer over de verzoeningsleer. „Dit boek komt niet overeen met het belijden van de christelijke kerk", aldus het CGB over het werk van de hoogleraar Nieuwe Testament aan de gereformeerde Theologische Universiteit in Kampen. „Aan een gereformeerde universiteit zal zo gedoceerd moeten worden dat er predikanten worden gevormd die het evangelie op bijbelse en evangelische wijze verkondigen. In zijn boek Verzoening, bijbelse notities bij een omstreden thema' verlaat Den Heijer volgens het CGB de traditionele verzoeningsleer, die zegt dat Jezus door aan het kruis te sterven de zonden van de gehele wereld op zich heeft genomen. „Daarmee sneuvelt een onopgeefbaar element uit de verkondiging van de verzoening door Jezus Christus: het plaatsbekledend 'een voor allen'. Het lijden van Jezus omwille van ons wordt vers mald tot het aanprijzen van een levenshouding." Verder morrelt Den Heijer in de ogen van het CGB aan de leer over de goddelijke en menselijke natuur van Jezus en twijfelt hij aan de echtheid van Jezus' woorden over zijn lijden. Het CGB heeft zijn stellingname ook aan de ge reformeerde synode toegestuurd. Den Heijer, die pas gisteren de bezwaren had ontvangen, kon wegens tijdgebrek daar nog niet op reageren. Bisschop Muskens bij overhandiging petitie: BREDA «ANP De Rooms-Katholieke Kerk kan pas op overtuigende ma nier over de integratie van allochtonen praten, als zij eerst in eigen kring aan migranten een plaats weet te ge ven. Daarom moet de kerk op zoek gaan naar allochto nen die op alle niveaus invloed op het kerkelijk beleid krijgen. kerk en samenleving, deed meteen een beroep op Justitia et Pax om de 'juiste personen' te vinden voor vrijkomende va catures op landelijk, diocesaan en dekenaal niveau. Binnen vijf jaar moeten de veranderingen binnen de kerk zichtbaar zijn. Nog dit jaar komt er een brief van de bisschoppen over de mi gratieproblemen in Nederland, Dat zei bisschop Muskens van Breda gisteren bij de overhandi ging van de petitie 'Aan de ap pels herkent men'de boom' van Justitia et Pax, de bisschoppelij ke commissie voor gerechtig heid en vrede. Muskens, voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor Bisschop Muskens. zo kondigde Muskens aan. Volgens voorzitter dr. HA van Munster van Justitia et Pax zal de integratie van allochto nen binnen de kerk een 'moei zaam proces' zijn. Volgens de petitie passen allochtonen er voor om als randversiering in een 'witte' kerk te dienen. Zij voelen zich niet in de parochies thuis en komen daarom samen in migrantengeloofsgemeen schappen voor mensen met de zelfde taal of achtergrond. Maar de RK Kerk moet volgens Van Munster juist leren om met mi granten om te gaan 'als gelijk gerechtigden en medegelovi gen'. Mensen met een moreel gezag, zoals de bisschoppen, moeten hierin het voorbeeld ge ven. Muskens zal de aanbevelin gen van de petitie voorlegggen aan de bisschoppenconferentie. Zo wil Justitia et Pax dat de bis schoppen migranten opnemen in alle bisschoppelijke commis sies. Ook moet de bisschoppe lijke commissie voor kerk en sa menleving een persoon van al lochtone afkomst belasten met multiculturele zaken. De aanbieding van de petitie stond in het kader van de Dag tegen het racisme die op initia tief van de Verenigde Naties elk jaar op 21 maart wordt gehou den. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 535^, Oudshoornse Kerk ontvang van Ulsen ALPHEN AAN DEN RIJN» De toneelspeler Henk van Ulst? staat morgen (donderdag maart) in de Alphense Ou hoornse Kerk met 'De m. heet mens'. Deze thema-vo® dracht is ontleend aan het z&. hoofdstuk van Prediker waai! het tiende vers staat: 'Al ontstaan is ontkomt niet as zijn naam: De mens heet merj dat is bekend'. Henk van Ulsen - die inmijjl al bijna vijftig jaar op de pk ken staat - 'speelt met zijn stq als instrument met de oerouj taal van Prediker in de klaj van het hedendaags idiooc Hij wordt begeleidt door org nist René Uylenhoet. De voorstelling is georgaj. seerd door het Platform va Vrijzinnige Geloofsgemer, schappen. Inlichtingen/voorverkoop viai nummers (0172)42135 432037, 394777. Kaarten k<m 15 gulden en zijn vanaf 19j uur ook aan de zaal verkrij baar. De voorstelling begint i 20.15 uur. Mehmet Turgut - de iméim van de Turkse moskee aan de Cura?aostraat in Leiden - is sinds anderhalfjaar in Nederland. Voor heen werkte hij in Turkije, waar hij ook zijn opleiding kreeg. Hoewijl hij het zwaar vindt om in Nederland imam te zijn, bevalt het werk hem prima. „In Turkije hebben imams één of twee assistenten, moëdzzins. Hun taak is bijvoorbeeld om de gelovigen tot gebed op te roepen. De imam kan zich intussen op de dienst voorbereiden. Hier in Nederland moet ik alles zelf doen. He laas heb ik daardoor minder tijd voor soci ale activiteiten, zoals het bezoeken van zie ken." De imam heeft een aanstelling voor vier jaar. Daarom is hij zonder zijn gezin naar Nederland gekomen. „Het zou lastig zijn voor de kinderen. Die moeten natuurlijk naar school. Als ze dan eindelijk goed Ne- derlands spreken, zou het alweer bijna tijd zijn om terug te keren naar Turkije. Jam mer. Het zou een goede leerschool voor ze zijn om hier te wonen. Zelf leer ik veel door hier te werken. Voordat Turgut naar Leiden kwam, had hij al veel over Nederland gehoord van Tur ken die uit Nederland naar Turkije kwa men. „Het beeld dat ik van Nederland had, klopt wel. Ik vind het leuk om hier tussen verschillende culturen te leven. As ge meenschap kunnen we de Nederlanders meer laten zien dan alleen ons geloof. We hebben een hele cultuur met ons meege bracht, met allerlei gebruiken en een heer lijke keuken. Jammergenoeg heeft onze vrouwengroep weinig contact met de Ne derlandsebuurtbewoners. De Turkse gemeenschap werkt wel aan een actievere rol in de cultuuruitwisseling met de Nederlanders. In de moskee wor den zo'n 1200 bezoekers per jaar ontvan gen. Er komen scholen, kerkelijke organi saties en mensen van buurtverenigingen op bezoek. Ook worden uitwisselingen met kerken georganiseerd, bijvoorbeeld met kerstmis en tijdens het suikerfeest. Ook buurtbewoners kunnen dan een kijkje ne- BEROEPINGSWEI» IW< NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oude Tonge: A D Goijert te Bunschoten; te Zoe- termeer: J. Westland te Putten Aangenomen: naar Deventer H.J.D. Schaeffer te Buren. - GEREF. KERKEN VRIJGEMAAK1 Beroepen: te Dronten (wijk zuid): S.W. de Boer te Leek. Aangenomen: naar Waddinx- veen: E. Brink te Nijmegen,dé bedankte voor Bussum-Huizei voor Hardinxveld-Giessendam, voor Middelburg, voor Rotter- dam-Delfshaven, voor Zoeter- meer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Deventer: M. Op- penhuizen te DedemsvaarÖt Utrecht-West: P.D.J. Buijste Veenendaal (Pniëlkerk). GEREFORMEERDEGEMEENTR Beroepen: te Rotterdam-IJssë oor monde: C.A. van Dieren te Stë on wijk; te Rhenen: G.J. van Aatë te Ridderkerk; te Dordrecht (verbeterd bericht): J.j. Ec- keveld te Zeist; te Westkapellt A.B. van der Heiden te Utrect' ierl Bedankt: voor Brakel: J. Spa?! jvei te Norwich (Canada); voorO terland en voor Poortvliet: J. Ki reis te Oudemirdum; voorOuC-F dorp: J.J. van Eckeveld te Zes1. voor Sprang-Capelle: J. de Pa» liet teKrabbendijke. I ijde Leidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 19 Maart 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van dr. C. Snouck Hurgronje in bruikleen ontvangen: alle op zijne ge denkwaardige reis naar Mekka bijeengebrachte en in zijn werk over die reis beschreven en afgebeelde voorwerpen. Be nevens een groot aantal photographieën zijn in deze verzame ling aanwezig aardewerk en ander keukengereedschap, siera den, huisraad, muziekinstrumenten en cultus gereedschap. De verzameling is tentoongesteld in de afdeeling van het Mu seum, Rapenburg No. 69. Het record van het vorige groote kippenei, dat 192 gram woog, is geslagen. Men kwam er ons heden een vertoonen van 200 gram. Welke kip slaat nu dit record weer? In Friesland sterven tegenwoordig vele kalveren aan eene ziekte, die een zeer kort verloop heeft. De eerste ver schijnselen zijn herhaald uitrekken en trillen met gekromden rug. Enkele boeren hebben op aanraden van een ouden, erva ren veehouder den kalveren eene belangrijke hoeveelheid brandewijn ingegeven, dat met gunstig gevolg bekroond werd. ANNO 1972 zaterdag 18 maart Ongeveer 120 leerlingen van de Leidse Kaderopleiding Bouwbedrijf velen zijn afkomstig uit de Rijn- en Bollen streek hebben vanmorgen een excursie gemaakt naar een uniek utiliteitsbouwwerk: de nieuwbouw van N.V. Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. aan de Prins Hendrikkade. Daar waren arbeiders bezig met het leggen van een voorge spannen betonconstructie voor de vloer van een koelcel met een inhoud van 2000 kubieke meter. Met het storten van het beton hoopt men maandag te beginnen. Op de begane grond bevindt zich al een vriescel van 1400 kubieke meter en daar boven komen in twee etages respectievelijk de verwerkings- en fustafdeling met daarachter de kolossale cel, waarvoor nu de vloer wordt gereedgemaakt. Jaap M. Pel uit IJmuiden maakte het ontwerp voor de nieuwbouw, welke in de plaats komt van het op 21 mei 1971 door brand verwoeste pand. ,,Een bijzonderheid bij deze voorgespannen betonconstructie is dat in verband met de ex ceptioneel hoge belasting van zo'n vriescel op de eerste ver dieping men een nuttige vloerbelasting krijgt van 500 kg per vierkante meter. Daardoor kunnen over deze vloer zware vork heftrucks rijden die door liften naar de etages worden ge bracht. De koelcellen zijn zonder kolommen gebouwd." De koelcel op de begane grond is nu bijna gereed. Over en kele dagen gaat men met het vriezen beginnen. Er kunnen 3000 kantjes haring in worden opgeslagen. Heel wat arbeid moet er nog worden verricht voor het gebouw eind juni kan worden opgeleverd. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Thema Boekenweek wekt nauwelijks beroering LEIDEN «RUDOLF KLEUN Er zal nauwelijks nog een Ne derlander zijn die niet weet dat het thema van de Boekenweek dit jaar 'Mijn God' luidt. Op het Boekenbal is gezwaaid met kruisbeelden. En al ruim voor het jaarlijkse boekenfestijn kwa men de tongen al in beweging. Grote vraag: is het thema gods lasterlijk of juist niet. Inmiddels is de Boekenweek de tweede helft in gegaan. De discussie lijkt verstomd. Tijd voor een tussenstand. 'Mijn God', zegen of vloek? Of allebei? Discussie over het thema was er overigens ook binnen de boek handel, geeft Monique Eskens van de Leidse boekhandel De Kier toe. „De eerste gedachte was 'Mijn God..., wat moet ik er mee'. Uiteindelijk hebben we toch een goede invulling gevon den. En die slaat goed aan. Dat hoor ik ook van collega's. Zowel de traditionele theologische boeken als zeg maar de moder nere 'esoterische' new-age boe ken lopen goed. Er is ook meer belangstelling voor de bijbel. Absolute topper is 'Bijbelse Tijdgenoten' van Bob Smal- hout. Dat is niet aan te slepen." Pastoor J. van Winden van de Leidse Hartebrugkerk is blij met het Boekenweekthema. „Het is interessant en leerzaam om te zien hoe mensen met het gege ven omgaan. Wel blijkt dat sommige mensen meer gevoel voor God hebben dan anderen. Renate Dorrestein en Antoine Bodart slagen erin met heel ver schillende bewoordingen hun gevoel te uiten. Daartegenover staan weer auteurs, zoals Maar ten 't Hart, die hun afkeer uit spreken over de meest intieme gevoelens van andere mensen. Het is natuurlijk net als met an dere thema's. Wie wat heeft aan te merken krijgt de meeste aan dacht." „Het komt zo laat", is de eerste reactie van Anton Korteweg, di recteur van het Letterkundig Schrijver Maarten 't Hart maakt zijn opwachting op het jaarlijkse Boe kenbal. FOTO WFA Museum in Den Haag. dichter en Leidenaar. „Die camp-achti- ge toestanden rond het Boeken bal, een gipsen Lourdes Maria- beeldje bij de uitnodiging, wa ren 25 jaar geleden leuk. Toen gingen van hun geloof gevallen studehten heiligenbeelden ver zamelen. Ze staan bij mij ook nog op de slaapkamer. Nee niet van mij, van mijn vrouw. Maar als de Boekenweek metafysi sche zaken en geloof bespreek baar maakt is dat een goede zaak. Zonder behoorlijke bijbel kennis valt de Nederlandse lite ratuur nauwelijks te begrijpen. Van Vondel tot Wolkers en 't Hart. Je moet weten wie David en Absolon waren, Mozes en Aaron. Dat is cultuurgoed. Ik ben er zelf in opgegroeid. Het is handig als je die kennis hebt." S.J. de Groot, oud-redacteur geestelijk leven van deze krant, heeft zich de afgelopen week geërgerd aan de berichtgeving over en vooral de foto van het Boekenbal in het Leidsch Dag blad, waarop te zien was hoe met kruisbeelden werd geleurd. „Een krant kan daarmee te ver gaan. Het is geen literair tijd schrift, maar een algemeen openbaar medium." Met het thema op zich heeft hij daaren tegen geen moeite. „Het is een uitstekend thema. Er zijn zoveel visies waarvan het interessant is om kennis van te nemen. Wat dat betreft hoor ik even lief bis schop Simonis als Maarten 't Hart. Ik vind het ook interessant om te horen hoe iemand vanuit een gelovige achtergrond zich zo heeft ontwikkeld. Hoewel ik het betreur dat hij nu een athe- istische levenshouding heeft. Ik zou daar best eens in all.e rust met hem over willen praten." Anton Dronkers, predikant bij de hervormde diaconie in Lei den, heeft 'ambivalente gevoe lens' over het boekenweekthe ma. „Aan de ene kant vind ik de manier niet geweldig waarop sommige dingen gebeuren, bij voorbeeld het Boekenbal. Dat geldt ook voor wat je van som mige schrijvers leest. Dat lijkt toch op het afreageren van een verleden of op het inspelen op de commercie. Aan de andere kant is het wel positief dat het onderwerp voor het voetlicht komt. Het gaat om dingen waar ieder mens mee te maken heeft en het wordt duidelijk dat ook binnen de kerk het denken over God en godsdienst niet heeft stilgestaan. As de Boekenweek aanleiding is daarover na te denken is het toch niet zo gek." De Leidse bibliotheek heeft sa men met de boekhandels een uitgebreid programma georga niseerd rond de Boekenweek. Zo zijn er tot en met de laatste avond, zondag, lezingen. „Daar is veel belangstelling voor' weet woordvoerster Carla Oos tergo. .Aanvankelijk vroegen we ons af welke kant je met zo'n thema op moet. Dan blijkt toch veel mogelijk te zijn." Opval lend veel negatieve reacties heeft de bibliotheek niet gehad. Mede om zulke reacties voor te zijn heeft de bibliotheek in Kat wijk het heel bescheiden ge houden. Bibliothecaresse Riet Strijker:,,We hebben alleen een leestafel ingericht rond het the ma. Daar speelt inderdaad bij mee dat het onderwerp gevoelig ligt, maar ook dat we vanaf vol gende week een grotere histori sche tentoonstelling hebben over Joods leven in de regio. Daar willen we de belangstelling ook voor warm houden." KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G, Majoor, 3n der Post (adjunct) 023-53!) 023-5331 071-53r 071-531: UE H G. PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071 -5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uir 071-53S RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071-5!flfai ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) I per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijf te van het abonnementsgeld, ontvangenjl korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAK Am Voor mensen die moeilijk lezen, slechlc ogen hebben of blind zijn (ofeenantlei leeshandicap hebben), is een samenvatte - het regionale nieuws uit het Leidsch Dagbi" „lil geluidscassette beschikbaar Voor informa ren 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). N H U Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis)Q dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. Am BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur 1 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners I bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00 -15 30 uur en 19.00-19.30 uur enm overleg met de dienstdoende verpleegkundige. W,n Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkui# Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse lent daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15 30 uur en 18 30-19 30 uur (voorvaders tot 21.00ud) Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14 00-14.30 18 30-19.00 uur Spoedeisende hulp dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 daarnaast ook 11 15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 18.30-19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Allee1 N Partners/echtgenoten met kinderen. "j Voorzwangeren: zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend vooi maj partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingenvoor ouders van opgenomen kinderen mogeliikheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende ti/den keel-, neus- en oorheelkunde neurologie: 14.15-15 00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde IDi 14 15-15.00 uur en 18 30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-17.00uur, babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. 30-19.30 uur, klasse lenli (el

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14