Even bellen met de afwasautomaat Van hennepbier wordt niemand high lipra! Consument Kastje regelt warme douche DINSDAG 18 MAART 1997 REDACTIE SASKIASTOELINGA 023-5150265 De computer in de keuken THEA WAMEUNK De nieuwste snufjes op het ge bied van huishoudtechniek worden eens per twee jaar op de Domotechnica in Keulen tentoongesteld. Het meeste komt daarna geleidelijk aan op de markt. Het Home Electronic System van Siemens werd vorig jaar getoond als experiment en is nu klaar voor toepassing. Het betreft een computergestuurd centraal bedieningssysteem voor zowel audio/visuele- als huishoudapparatuur, verlich ting, verwarming, zonnecollec toren en noem maar op. Met af standsbediening. Zijn fornuis en radiatoren wel uitgescha keld? Op weg naar het vakantie adres kan dat alsnog via de tele foon worden geregeld. Ook kan men via de autotelefoon de kookplaat of de wasmachine aanzetten. De uitvoering die nu te koop is, kan worden gekoppeld aan een inbouwfornuis, een koel/vries- centrum, een inbouwvaatwas- ser en een elektrisch door- stroomtoestel voor heet water. Daar komt meer bij, maar er hangt een stevig prijskaartje aan. Daarom zal het wel even duren voor het gemeengoed wordt. Bij kookapparatuur valt op dat fornuizen en kookplaten steeds groter worden. Er zijn nu vijfpits gasfornuizen, een kookplaat met een combinatie van elektri sche zones en gasbranders, al dan niet gecombineerd met een warmhoudzone of een contact grill; ook biedt men grotere ovens of twee ovens naast of boven elkaar. Opvallend is de van speciaal glas vervaardigde kookplaat 'Cook In', die door Een van de vele grootmoeders-fornuizen op de Domotechnica. Nu niet werkend op hout of kolen maar op electriciteit. Het fornuis is extra groot en uitgevoerd in zwart en mat roestvrijstaal. foto gpd Een kraan met een bedieningsapparaatje dat het mogelijk maakt op af stand de watertemperatuur als wel de gewenste waterhoeveelheid in te stellen. foto gpd waterdichte scheidingselemen ten is verdeeld in compartimen ten, waarin men zonder pannen kan koken en bakken. Onopval lend, want onzichtbaar verwerkt in een prachtig blad van na tuursteen, zijn de kookzones van de 'Techno Cook'. Werk blad en kookvlak vormen een ononderbroken geheel. Allerlei technische snufjes moe ten de consument in staat stel len de steeds geavanceerder wordende apparatuur te bedie nen. Met behulp van symbolen (die men uiteraard wel eerst even moet leren herkennen) wordt het instellen van alle mo gelijke, al dan niet gecombi neerde functies vereenvoudigd. Doet men iets verkeerd dan kan er meestal nog niks fout gaan. Op het bedieningspaneel geeft een knipperend symbooltje aan dat de programmering niet klopt. Opnieuw beginnen dus. Pas als alles honderd procent goed is, start het apparaat. Bij elektrische kookvlakken houden infrarood-sensoren de vooraf ingestelde kooktemperatuur goed in de gaten. Bij afwasma chines meten sensoren de ver vuilingsgraad van het servies goed. Niet erg vuil? Dan wordt er minder water gebruikt. Steeds meer keukenapparaten worden opgefrist met een kleur tje. Om te beginnen koelkasten. Hier en daar is ook gekozen voor een front met het aanzicht van een poster. In rood, blauw, groen (en wit) brengen zowel Bosch als Siemens een koelkast met afgeronde deur die herin nert aan de eerste fngidaires uit de jaren vijftig. Hier en daar treffen we ook fel okergeel aan, niet alleen bij de koelkast trou wens. Whirlpool introduceert deze en andere tinten tevens voor de magnetron. De nieuwe serie 'Talent' magnetrons van deze fabrikant onderscheidt zich bovendien door het techni sche hoogstandje van het 3-D verhittingssysteem waardoor het ontstaan van 'koude plek ken' in het voedsel is uitgeslo ten. De microgolven bewegen niet alleen verticaal maar ook horizontaal door de ovenruim te. Van een andere orde is de droogautomaat van Miele die gas als energiebron heeft en uit sluitend verkrijgbaar is in de uitvoering met afvoer naar bui- Nieuw voor Nederland, maar volgens de importeur elders al tachtig jaar bekend, is een vlak voor de doucheslang te monte ren kastje waarin het badwater razendsnel elektrisch wordt ver warmd. Het apparaat, Regent II geheten, is op bescheiden schaal in woningen en caravans uitgeprobeerd. De markt wordt er nu rijp voor geacht. De ver warming zou door een rende ment van bijna 100 procent zui niger werken dan de efficiëntste tap-gasboiler of hoog-rende- mentgeiser. Het element ver bruikt weliswaar 7 kW, maar al leen als het water loopt. De in gestelde watertemperatuur wordt niet beïnvloed door ge lijktijdig watergebruik elders in huis. Met behulp van een cijfer code, gekoppeld aan een traplo ze instelling kan elke gebruiker in een handomdraai de eigen voorkeurstemperatuur instellen. De Regent II kost rond 580 gul- De compact warmwatervoorzie ning maakt boiler of geiser over bodig. foto gpd den en mag alleen door een er kend installateur worden ge monteerd. Info: Elwa International. 020 436 12 24. In de Middeleeuwen werd cannabis regel matig gebruikt bij de bereiding van bieren. Zo absurd is het nieuwe product van de Zwitserse brouwerij Wadi Brau dus ook weer niet. Toch is het wel even wennen om naast de Kriek Lambiek, de Leffe en de Du vel in de schappen van sommige slijterijen nu ook hennepbier te zien staan. Het Zwitserse bier heet kortweg Hanf en pronkt voor alle duidelijkheid op het etiket met een trots wietblad. Maar wie nu al drin kend stoned denkt te kunnen worden, komt toch bedrogen uit. Met iets minder dan een honderdste procent ligt het percentage the (de werkzame stof in cannabisproducten) in een beugelflesje hennepbier ver onder de grens van het geestverruimende effect. Dat was in een eerder stadium toch wel even anders. Het Amsterdamse Hempworks verkocht het Zwitserse bier nog ver voordat de landelijke exploitatie in Nederland een feit was en medewerker Adam Dunn weet nog goed hoe sterk die eerste partij Hanf- bier op de psyche kon inwerken. „Ze ge bruikten indertijd veel te veel hennepex tract en dus was het effect nogal groot. Ook al omdat the langzamer werkt dan alcohol. Sommige klanten merkten maar niets en dronken daarom door, tot ze bij het vierde flesje plotseling een gigantische klap kre gen." Om die reden is de samenstelling van het Zwitserse bier zodanig aangepast dat de cannabis geen enkel effect meer sorteert. Hanf is daarmee een puur commercieel product geworden dat handig inspeelt op de belangstelling voor de hennep. En met het nodige succes, want de Eindhovense importeur C. van der Heijden wist de eerste twintigduizend flesjes binnen een week aan de man te brengen. „Het is ook een heel lekker bier dat prima past in de trend van de speciale bieren", legt hij uit. „Het is heel zacht en heeft een lichtzoete grassmaak die vrouwen ook heel prettig vinden. Ik zal het niet aan één stuk door gaan drinken, maar een of twee bier tjes op een avond is echt heerlijk." Echt vernieuwend is het cannabisbier dus niet. In het wereldje van de hennepliefheb bers worden al jaren drankjes gemaakt met cannabisextracten. Hempworks verkocht al eerder hennepbieren en tijdens de kerstda gen gingen er in deze Amsterdamse winkel nog flessen rode en witte cannabiswijn over de toonbank. Wel heeft de Zwitserse bier brouwerij met haar Hanf-bier de primeur om als eerste een alcoholische hennep drank op de markt te brengen die op grote schaal wordt verspreid. Inmiddels kent Nederland ook een niet-al- coholisch drankje met cannabisextract dat landelijk wordt verkocht. Hemp heet de dorstlesser die vooral de jongeren zal moe ten veroveren. Volgens Adam Dunn is het hennepproduct voorlopig een aardig suc ces. „We verkopen het veel. Vooral de toe risten lopen ermee weg. Hoewel ook dit drankje veel te weinig the bevat om een be dwelmend effect te hebben." z z 8 8 10 2 3 4 1 4 5 5 9 2 9 7 5 4 1 2 5 6 8 8 3 6 10 1 2 4 2 10 3 8 2 8 5 5 3 5 6 4 10 2 9 9 9 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. "Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. chique; 2. poreus vulkanisch gesteente; 3. niet wetend; 4. overtrek; 5. erratum; 6. staat v.d. USA; 7. herkauwer; 8. vorstin. WOORDZOEKER Overgebleven woord: BARBIER K HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel stond naast Joost op de stoep en keek bekommerd de po- litieboot na. „Wat een vreselijke toe stand voor een heer van mijn stand", klaagde hij. „Mijn gazon is geruï neerd en mijn huis is overwoekerd door water, als je begrijpt wat ik be doel. En ik krijg de schuld. De com missaris gaat me voor de rechter da gen omdat de markies hem tegen mij heeft opgezet. Ach, waar heb ik dit alles aan verdiend?" „De markies is een astrant persoon, als ik mij zo mag uitdrukken", zei Joost. „Hij heeft mij met de omelet laten staan. Maar deze stroom is zeer betreurenswaardig, heer Olivier. U had dit niet moeten doen, met uw permissie." „Ik heb dit niet gedaan!" riep heer Bommel stampvoetend uit. „Hoe kan ik? Waarom zou ik?" Op dat moment werd hij gestoord door een zwaar eind touwwerk, dat hem vanaf het grasveld werd toegeworpen. „Ahoy!" riep een rauwe stem. „Maak eens vast, maat!" Heer Ollie verstomde. Hij draaide zich onthutst om en stond nu oog in oog met de schipper van een aanleggend vaartuig. ,,W- wat betekent dit?" vroeg hij met ble ke lippen. „Is het nog niet genoeg, dat ik door mijn eigen personeel in twijfel wordt getrokken? Het water spoelt door mijn kelders en de politie schrijft me op en jij gooit met touw." „Ja", zei de schipper verveeld. „Leg eens vast, maat!" „ik ben je maat niet!" riep heer Ollie met overslaande stem. „Ik ben heer Olivier B. Bommel en dit is slot Bom- melstein; een heerlijkheid!" De va rensgezel opende de ogen wat verder en keek verrast rond. „O", zei hij, „is dit het Blauwhoedenveem niet?" H W DOOR JAN VISSER We hebben de afgelopen weken ver boven onze stand geleefd. Over het tijdvak 21 februari tot 17 maart be droeg de gemiddelde temperatuur in De Bilt 8,8 gra den. Dat is een waarde die normaal is voor de derde de cade van april. De komende dagen wordt het echter een stuk kouder, gemiddeld circa 6 graden. Kortom we gaan klimatologisch terug van Sint Joris (23 april) naar Sint Matthijs (24 februari). Feitelijk is er sprake van een omslag want het ziet er naar uit dat het koude weer enige tijd zal aanhouden. Imposante temperatuuromslagen deden zich vooral voorin 1991. Half april werd het na opmerkelijk warm weer (maart was de warmste maand van de eeuw) zeer koud met 's nachts zware nachtvorsten en begin juli meteen zomers warm na een bijzonder koele en verre gende juni. Aan de huidige omslag liggen, zoals zo vaak, belangrijke veranderingen in de drukverdelingten grondslag. Het zachte weer werd veroorzaakt doordat hogedrukge- bieden zich ten zuiden van Nederland ophielden, thans zijn de hogedrukcentra te vinden in de regio Spits bergen/Groenland/IJsland. Het gevolg is een noordelijke luchtstroming waarmee koude luchtmassa's uit de pool streken naar het zuiden worden gedirigeerd. De koude lucht bereikt ons morgen. In de loop van de middag en avond daalt de temperatuur tot beneden de 5 graden. Het weerbeeld wordt gekenmerkt door vrij veel bewol king en buien. De koude luchtlaag is evenwel niet dik genoeg voor natte sneeuw. Verder neemt de buiigheid tijdens de middag en avonduren af. De wind waait uit noord tot noordwestelijke richting en is aan de kust eni ge tijd krachtig, 's Avonds ruimt de wind naar noord tot noordoost en neemt langzaam af. Gisteren was het best aardig weer. Gedurende een deel van de dag scheen de zon en de temperaturen liepen op tot meer dan 10 gra den. Schiphol meldde zowaar nog 11,7 graden. 20.01 20.2' KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Hier en daar een sneeuw bui, maar ook zonnige pe rioden. Maxima iets boven nul langs de kust en landinwaarts meest rond - 3 graden. Zweden: Flinke zonnige perioden en droog. Alleen in het ui terste noorden en dicht langs de oostkust kans op een sneeuwbuitje Het blijft koud met temperatu ren 's middags tussen -6 en +2 graden. Denemarken: Vandaag eerst zon, later op de dag bewolkt en re gen of sneeuw, morgen la ter op de dag zon en meest droog. Een stevige koude oostenwind maakt het niet aangenaam. Mid- dagtemperatuur dalend van 6 graden op vandaag naar 3 op mor gen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en buien. Vooral morgen later op de dag steeds vaker met winterse neerslag. In het zuiden van Ier land en Engeland vandaag ook af en toe zon. Middagtemperatuur variërend van 7 graden in Schotland tot 11 in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag in de loop van de dag bewolkt en af en toe regen. MOgen eerst regen, later op de dag opklaringen en buien. Vandaag wordt het 12 graden, morgen aanzienlijk kouder met 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst zonnige perioden en kans op mist, later op de dag wolkenvelden en mogelijk wat regen of motregen. Mor gen een frisse noordenwind en enkele buien. Middagtemperatuur vandaag rond 14 graden, morgen dalend naar 6 tot 10 graden Portugal: Zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, aan zee iets lager. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Maximumtempera tuuromstreeks 18 graden. Spanje: Vrij zonnig. In het noorden wolkenvel den, winderig en met name morgen hier en daar regen Op de meeste plaatsen maxima ongeveer 22 graden, in Andalu- sië lokaal 27 graden. Canarische Eilanden: In het noorden afwisselend wolkenvel den en zon en kans op een regen- of on weersbui. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 23 tot 28 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Aan zee 's middags rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst enkele mistbanken. Verder van daag in de loop van de dag van het noordwesten uit toenemende bewolking. Vooral morgen enkele buien en een ste vige noordwestenwind. Middagtempera tuur rond 17 graden, aan de voet van de Pyreneeën lokaal meer dan 20, morgen kouder en meest tussen de 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Morgen meer wol ken, maar droog. Middagtemperatuur ruim boven de 20 graden, bij wind van zee iets lager. Italië: Flinke zonnige perioden en droog. Mor gen in het noorden bewolkt en een enke le regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur omstreeks 18 graden, in het noorden lokaal ver boven de 20 graden, morgen overal iets lager. Corsica en Sardinië: Vandaag droog en vrij zonnig weer. Mor gen bewolkt en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur iets oplo pend tot ongeveer 20 graden. Malta: Zonnig en droog. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon Vooral vandaag een enkele bui en rond de Egeische Zee veel wind Maxima ongeveer 18 graden, van daag in het oosten wat lager. Turkije en Cyprus: Geregeld zon, maar vandaag ook wolken en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur van een graad of 10 bij Istanbul tot 18 op Cyprus. Duitsland: Bewolkt en van tijd tot tijd regen, in ho gere streken ook sneeuw. Morgen van het noorden uit winterse buien en kou der. Middagtemperatuur morgen van 2 in het noorden tot 12 in het zuiden. Temperatuur op 1500 meter in de Beierse Alpen rond of net onder het vriespunt. Zwitserland: Vrij veel bewolking en vooral op regen en boven 1500 meter snee. ter ook op lagere hoogten. In het; droger en wat zon. Middagtempe ongeveer 15 graden, in het zuidei nog lokaal 20 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en veel regen en zo'n 1200 meter flink wat sneed» mogelijk tot in de dalen. In Kï droger en kans op zon. Middagter tuur uiteenlopend van 8 grader Wenen tot 15 lokaal in Karinthië Polen: Vandaag wat zon en een enkele \v bui. Morgen bewolkt en periode [LVER sneeuw. Middagtemperatuur me sen 1 en 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en vooral morger of sneeuw. Middagtemperatuui veer 6 graden. Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en rnorge; dan regen of sneeuw. Middag:-" tuur ongeveer 8 graden. WOENSDAG 19 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.45 Zon onder Maanop 14.15 Maanontie" jorb Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.36 12.54 00.09 Laag 07.54 20.44 07.35 Weerrapporten 18 maart 07 u Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Vancouver regen licht bevv. nnvv 2 licht bew. w 1 mistbanken »vzw2 licht bew. zw2 mist o3 onbew. n 2 licht bew wnw 4 licht bew nnw 3 mistbanken w.s.O hall bew zzw 6 half bew. ozo4 et h v W ATA/Ar, tVc/Z'MP£ &LO£MPJ£S ÖP&VWAP£M Z£ SZ0<2> P/&JT. PAP V£/?rcap£A/Z/CP P£ M££U>PAAP£M, P£ A/£ZMKPOP <£V P£ STAAAPPP,, 0PAADJ£S £Of£/P£N P£ 'TPL<^-\,

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8