Oeigoeren zetten Peking op stelten icht gaat niet uit boven Bonn Kenyanen geloven nog altijd heilig in zelfgebrouwen anti-aids middeltjes Buitenland Kinderverkrachting neemt fors toe in Zuid-Afrika Verhuizing Bondsdag kost 20 miljard mark DINSDAG 18 MAART 1997 'Vonk van het moederland' eist met bommen onafhankelijkheid op van China De recente bomaanslagen in China zijn niet het werk van Oeigoeren die in ballingschap in het buitenland leven. De daders zouden in eerste instantie moeten worden ge zocht onder radicale leden van het Oeigoeren-verzet bin- oëp nen de grenzen van de Chinese Volksrepubliek. Ruim een week geleden raakten in Peking tien mensen gewond door een explosie in een bus die door een drukke winkel straat reed. Volgens het Chinese Dagblad voor Xianjang wordt door de Oeigoeren op dit moment geprobeerd sta tingen te organiseren op scholen en in fabrieken. UMATY'GPD-AP onafhankelijkheidsstrij ders die een zelfstandige staat willen vestigen in het noord westen van China hebben on- hun krachten verenigd in verzetsgroep 'Vonk van het jMoederland'. Dit is in het afge lopen weekeinde duidelijk ge worden na een reeks gesprek- atjf ken met Oeigoerse ballingen in de hoofdstad Almaty (het vroe gere Alma Ata) van Kazakstan dat aan China grenst. Oeigoeren zijn moslims die een Turks dia- „Geen enkele organisatie van Oeigoeren in Almaty heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslagen op bussen in ,uu ina", benadrukt Kakhraman Kozhamberdi. Hij leidt de enige la(j officieel geregistreerde Oeigoe- ten-organisatie in Almaty, de p Regionale Oeigoeren Associatie. Hij staat ook aan het hoofd van de Verenigde Raad van Oeigoe ren waarin zich vorige maand naast zijn vereniging, nog twee andere belangengroeperingen lebben verenigd. „De organisa- van Oeigoeren die buiten China actief zijn, onder meer in Kazakstan, Turkije en Duits land, zien mogelijkheden om in China op een vreedzame ma nier het zelfbeschikkingsrecht van de Oeigoeren af te dwin- en", zegt hij. Oeigoer die de bom in Pe- wat de Chinezen zien als Politie ziet slechts topje van ijsberg het 'hart van de natie' - heeft geplaatst, heeft daarmee de bij naam verworven van 'Tijger van Lop Nor'. Hij is daarmee ver noemd naar de plaats in de noordwestelijke Chinese pro vincie Xinjiang waar het meren deel van de 8,5 miljoen Oeigoe ren woont. Vorige maand gin gen kort na elkaar drie bommen af in bussen in de hoofdstad van Xinjiang, Urumqi. Daarbij kwamen negentien mensen om. Deze aanslagen en hevige rellen twee weken daarvoor in de grensstad Yining, die op vijftig kilometer van de grens met Ka zakstan ligt, zijn een reactie op langdurige onderdrukking van de Oeigoeren door de Chinese autoriteiten. De voorzitter van de Organi satie voor de Bevrijding van Oeigoerstan, Ashir Vakhidi, ont kent met klem dat zijn organi satie de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de bommen in Urumqi. ,,Ik heb op de radio over de bommen gehoord, maar ik heb er absoluut niets mee te maken. Ik geloof er niet in dat geweld de oplossing is", zegt de voormalige kolonel in het Russische leger. Ook Modan Mukhlisi van het Revolutionaire Front van Oost-Turkestan zegt niets van een claim voor de ex plosies te weten. „De Oeigoeren in China voe ren een strijd tegen de Chine zen met militaire middelen. De organisaties van Oeigoeren in PRETORIA ANP De politie houdt auto's aan vlak nadat een bom in een openbare bus is ontploft. het buitenland zijn helemaal anders. Ze onderhouden con tacten en werken een ideologie uit", is zijn verweer. Oeigoerse gesprekspartners in Almaty waar 300.000 Oeigoeren wonen, beschuldigen over het algemeen de Chinese geheime dienst ervan opzettelijk verkeer de informatie ovér de verant woordelijken voor de bomaan slagen de wereld in te sturen. „De Chinese autoriteiten willen het beeld scheppen dat Oeigoe ren terroristen zijn. Op die ma nier rechtvaardigen dat ze dat ze met geweld worden onder drukt", verklaart onder andere een Oeigoerse schrijver. Het Oeigoers verzet tegen de Chinezen, dat al gevoerd wordt sinds de machtsovername door de communisten in 1949, is in de laatste vijf jaar radicaler ge worden. Sinds hevige rellen in 1990 is het leven van de Oeigoe ren in Xinjiang aan steeds meer beperkingen onderworpen ge maakt. Ook hebben de Chine zen die in aantal snel toene men, steeds meer voorrechten gekregen. De autoriteiten in China ge bruiken grof geweld om de Oei goeren onder de duim te hou den. Er zijn in het afgelopen jaar duizenden Oeigoeren gear resteerd in het kader van een anti-misdaad campagne. Op foto epa scholen, universiteiten en in het bestuur worden Oeigoeren ge discrimineerd in het voordeel van Chinezen. Ook religieuze activiteiten zijn aan beperkin gen onderhevig. De reactie van de Oeigoeren wordt gewelddadiger. Vorig jaar alleen al zijn volgens verzets kringen 700.000 verzetsdaden in Xinjiang uitgevoerd, zoals sabo tage van spoorlijnen en elektri citeitsvoorzieningen. Kinderverkrachting is de snelst stijgende vorm van misdaad in Zuid-Afrika. Volgens onlangs gepubliceerde statistieken van de politie telt het land inmid dels het grootste aantal ver krachtingen ter wereld. In Zuid-Afrika werden vorig jaar 141 ver krachtingen per honderdduizend vrouwen geregi streerd, twee keer zoveel als bijvoorbeeld in de Verenigde Staten. Maar liefst 38 procent van het totale aantal heeft be trekking op kin deren. „Er is een oorlog aan de gang tegen vrou wen en kinderen", zegt Marilyn Donaldson, psychologe in Jo hannesburg die slachtoffers van verkrachting behandelt. „Het lijkt erop dat vooral kinderen de dupe worden van de onzeker heid en het geweld in deze overgangsperiode. In 1996 registreerde de politie het dramatische aantal van 13.859 kinderverkrachtingen. Overheidsfunctionarissen zijn ervan overtuigd dat dit slechts een klein deel is van het werke lijke aantal seksuele misdrijven tegen kinderen. In veel gevallen wordt geen aangifte gedaan uit onwetendheid, schaamte en angst bij de betrokkenen. Politiewoordvoerders geven toe dat er ook sprake is van laksheid, onderbezetting, rom melige registratie en een bu reaucratische chaos sinds Zuid- Kinderen dupe van de gewelddadige overgangsperiode Afrika in 1994 de grote stap maakte van een blanke minder heidsregering naar een demo cratie. Deze week kondigde de regering tijdens de begrotings behandeling aan dat het budget voor de politie met 14,4 procent omhoog gaat, een besluit dat met applaus werd ontvangen. De politie rekent op meer per soneel en middelen. Hoewel volgens veilig heidsminister Syney Mufama- di aan de toe name van het totale aantal ge weldsdelicten een halt is toe geroepen, blijkt ook uit zijn cij fers dat het aantal ver krachtingen van vrouwen en kinderen blijft toenemen. Het zijn vooral arme zwarte krotten wijken zoals Diepsloot en Ze venfontein, slechts een paar ki lometer van de rijke buitenwij ken van Johannesburg waar kinderen het slachoffer worden van verkrachting en seksueel geweld. Duizend kinderen in deze buurten gaan niet naar school, blijven de hele dag in de wijk rondhangen en vallen ten prooi aan werkloze mannen die hun frustraties op een gruwelij ke manier botvieren. De Zuid-Afrikaanse politie is inmiddels begonnen achttien honderd agenten een speciale training te geven om het gigan tische probleem van kinderver krachting het hoofd te bieden. Politiebronnen geven echter toe dat het nog geruime tijd zal du ren voordat deze nieuwe aan pak vruchten afwerpt. 1Wieg van de democratie' maakt zich op voor vertrek Duitse regering tONN-BERLIJN FRIEDER REIMOLP loewel in Bonn nog steeds ge- |romd wordt, is de verhuizing iinde regering naar Berlijn niet egen te houden. In de hoofd- li itad in het oosten van Duits- i' wd wordt rond de klok ge- verkt om bestaande kantoren verbouwen, terwijl op veel ilaatsen nieuwbouw uit de pond wordt gestampt om de troom uit Bonn te kunnemver- ferken. Bonn zal niet leeg- iloeden, maar een stad met een rote aantrekkingskracht blij- en, zo verzekeren de politici ndertussen. De grote verhui- naar Berlijn begint nu echt ichtbij te komen. Parlement en egering willen in 1999 uit de erhuisdozen zijn. Tot die tijd is erlijn een grote bouwput, waar eel aannemers hun graantje toberen mee te pikken. De ouwactiviteiten getuigen van eel vertrouwen in de toekom- economische trekkracht m de hoofdstad. Tegenslagen pde korte termijn zijn ingecal- Jeerd. Zo staat momenteel óm een miljoen van de be- tfiikbare 13,6 miljoen vierkan- meter bureauruimte leeg. De »mst van regering en parle- lent zal veel kantoren vullen, hopen de makelaars. Volgens lexander Rainoff, voorzitter de Duitse Makelaarsbond, t nu weliswaar een over- hot, maar stijgt de vraag op en duur dusdanig dat alles otdt verhuurd. De prijzen lo- en dan zo op dat er weer een euwe bouwgolf komt, doceert linoff. Hij wijst er op dat het el tvvaalf jaar kan duren voor- n die piek er is. Op de korte miijn zit er geen rek in de tfkt. Tegen het einde van ®8zou de huidige leegstands- ote van acht procent wel ns kunnen verslechteren tot Mien prqcent, denken ex- ds. Makelaars bedenken nu ïi stunts om de bureaus dl maar verhuurd te krijgen, zijn er aanbiedingen waarbij i bedrijf kantoorruimte een jaar voor niets kan huren, sommige glaspaleizen wor- i kantoren omgebouwd tot 'ningen. Dat brengt weliswaar ftzo veel op, maar het is be- dan totale leegstand. De mvmanie in Berlijn is omge- idoor een sfeer van prestige, opent aan de Pariser Platz jaar het legendarische ndhotel Adlon opnieuw de Ufen. Hn aan de Friedrich- is het luxe Parijse waren- js Galeries Lafayette geves: I Rainoff zegt dat het voor n deel een gok is op welke a<s ondernemers het best i winkel of hotel kunnen Men. Sommige makelaars ^en dat de Friedrichstrasse duurste straat van Berlijn Bonn raakt de Bondsdag definitief kwijt. Het nieuwe Bonn wil zich nu vooral gaan presenteren als cultuur- en congresstad in plaats van regeringscentrum. archieffoto dpa De verhuizing van de Duitse regering naar Berlijn zal in 1999 afgerond zijn, maar een precies tijdstip is niet bekend. Wat sinds 1994 wel vaststaat zijn de verhuiskosten: twintig miljard mark. Na het besluit uit 1991 dat de regering naar de nieuwe hoofdstad Berlijn zou verhuizen gaf de toenma lige president Richard von Weizsaecker drie jaar later het goede voorbeeld door zijn in trek te nemen in het slot Belle- vue in het Berlijnse stadsdeel Tiergarten. Tussen 1998 en 2000 willen regering, Bonds dag en Bondsraad volgen. Van de zestien ministeries blijven er zes in Bonn. Het gaat om defensie, landbouw, weten schap, gezondheid, milieu en ontwikkelingssamenwerking. Deze departementen krijgen in Berlijn nevenkantoren. Be halve ministeries worden uit Bonn en andere steden ook overheidsdiensten en recht banken verplaatst. Sommige diensten worden van Berlijn naar Oost-Duitse deelstaten overgebracht, terwijl Bonn ter compensatie van de weggeval len regeringsactiviteiten de nodige federale diensten bin nen de gemeente houdt. Bij het geschuif met departemen ten en overheidsdiensten zijn in totaal 27.000 werknemers betrokken. De regering houdt 23 mei 1999 aan als informele datum voor de verhuizing. Op die dag wordt in de Rijksdag namelijk een nieuwe president gekozen. wordt, maar Rainoff gelooft daar niet meer in. „De Kudamm zal weer opbloeien", zegt hij over de Kurfuerstendamm, waar huurspeculaties na de val van de Berlijnse muur veel win kels, bureaus en restaurants verdreven. De straat zal volgens Rainoff opnieuw worden inge richt en een grote trekker wor den. Vanuit Bonn wordt argwa nend gekeken naar al die dure en luxueuze projecten in Ber lijn, vooral nu de verhuizing zo dichtbij is. Natuurlijk hebben de Bonners altijd geweten dat het eens zover zou komen, want de eerste bondskanselier Konrad Adenauer zei al dat Duitsland ooit herenigd zou zijn met Ber lijn als hoofdstad. In 1949 werd Bonn en niet Frankfurt de hoofdstad van de Bondsrepu bliek omdat Adenauer in het nabijgelegen Rhoendorf woon de, zo wil de overlevering. Waar Frankfurt uitgroeide tot een fi nanciële metropool, bleef het universiteitsstadje Bonn veel beperkter van omvang. Bonn hoeft echter niet helemaal te wanhopen, want de stad houdt in de toekomst zes ministeries. Daarnaast worden zestien grote overheidsdiensten in Bonn ge vestigd. Bonn heeft sinds het jaar tien voor Christus, toen de Romeinen het gebied tussen het Zevengebergte en de Keulse Bocht gingen bevolken, veel veranderingen gekend en zal ook de uittocht van de federale regering overleven, zegt burge meester Baerbel Dieckmann. „In Bonn gaat het licht niet uit. Onze belangrijkste taak is de toekomst van Bonn en de regio vorm te geven", aldus Dieck mann. Het 'nieuwe Bonn' wil zich voornamelijk als congres- en cultuurstad presenteren. De stad aan de Rijn herbergt inte ressante musea, waarvan het op initiatief van bondskanselier Helmut Kohl gestichte 'Haus der Geschichte' het drukst be zocht wordt. Het museum geeft een indruk van de geschiedenis van de Bondsrepubliek. Bonn gaat verder prat op het geboor tehuis van Beethoven, waar ho ge bezoekers als de Britse ko ningin Elizabeth zijn geweest. Een tijdloze attractie blijft het huis van Adenauer in Rhoen dorf, dat voor ppbliek is open gesteld. Waar Berlijn zich profi leert als de nieuwe hoofdstad, klopt Bonn zich trots op de borst als de 'wieg van de demo cratie'. Uiteindelijk zullen plakkaten met leuzen als 'Ver huizen is onzin', die steeds weer in Bonn opduiken, vergeten zijn, voorspelt Dieckmann. Bonn zal zijn nieuwe plaats in de geschiedenis wel vinden. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De één zegt het wondermiddel tegen aids te hebben uitgevon den, de ander is jaloers en ver biedt het vervolgens en weer. Een ander blijkt resistent te zijn tegen de voor zowat iedereen dodelijke ziekte. Aids, kortom, houdt de gemoederen, media en politiek in Kenya nog altijd in alle hevigheid bezig. Onder tussen verspreidt de ziekte zich, alle miljoenen verslindende campagnes ten spijt, nog altijd als een lopend vuurtje door Oost-Afrika. Kenya's controversiële anti- aids drug Pearl Omega, deze week verboden door de Keny- aanse overheid, kan Mary Wambui weinig deren. Beter ge zegd, ze is in geen enkel aids- medicijn geïnteresseerd. Toch is ze prostituee, zit al ruim tien jaar in het vak, heeft vaak seksueel contact zonder con doom en behoort in een land waar aids zich razendsnel ver spreidt dus tot de groep met de hoogste risico's. Deze zelfde Mary Wambui zou echter wel eens van onschatbare waarde kunnen zijn voor de ontwikke ling van een vaccin tegen de do delijke ziekte. Zij is namelijk een van de zestig Kenyaanse wouwen die immuun blijken voor aids. „Toen een condoom tijdens seks knapte", zegt Wambui la chend, „dat was het moment dat ik dacht, bekijk het maar met die dingen. Sindsdien heb ik niet meer op het gebruik van een condoom aangedrongen. Af en toe komt een klant er zelf mee aan, maar de meesten doen het liever zonder. Als je in dit soort belabberde omstandig heden leeft, maakt het op een bepaald moment allemaal niks meer uit. Je probeert je zo goed mogelijk in leven te houden, maar als dat leven vanwege een ziekte ineens ophoudt, so what? Majengo is de sloppenwijk van Nairobi waar vijf jaar gele den aan het licht kwam dat mensen een immuniteit kun nen bezitten voor aids. Een Ca nadees/Amerikaans onder zoeksteam was hier neergestre ken om de effecten te onder zoeken van HIV op prostituees. Prostituees in deze sloppenwijk hebben iedere dag tussen de vijf en tien klanten, hebben vaak seksueel contact zonder con doom. Ze lopen een zeer grote kans HIV te krijgen daar zo'n dertig procent van hun klanten het virus bij zich dragen. Meer dan negentig propent raakte ook besmet met het virus. Een aantal vrouwen bleek echter re sistent. „Commerciële sekswerkers die gemiddeld 1.500 verschil Een aidspatiënt in Afrika. De ziekte verspreidt zich nog steeds als een lopend vuurtje. lende contacten per jaar heb ben en na drie jaar nog geen HIV hebben, verklaren wij resis tent," zegt de Ierse wetenschap per Dennis Jackson van de Uni versiteit van Manitoba en nu werkzaam voor het HIV-project in Nairobi. „Tot nu toe zijn 63 vrouwen resistent gebleken. De genen van deze vrouwen worden nu onderzocht om de reden van die resistentie te be palen. „We gaan er van uit dat hun genen voor een natuurlijke resistentie tegen HIV zorgen. Prostituees uit een bepaalde fa milie vleken namelijk allemaal immuun te zijn. Wat we nu ver der onderzoeken, is hoe dat sys teem precies werkt. Als we dat weten kunnen we gaan werken aan middelen om HIV-infectie te bestrijden en te voorkomen. Het is realistisch te veronder stellen dat we uiteindelijk een vaccin tegen aids kunnen ont wikkelen. Het valt alleen met geen mogelijkheid te zeggen hoe lang dat nog duurt", aldus Jackson. Veel Kenyanen raken onder tussen nog steeds besmet. De officiële cijfers melden op dit moment ruim 1.2 miljoen HIV- patiënten en bijna 100.000 mensen met aids. Maar hulp verleners in het veld schatten de werkelijke aantallen veel hoger. Volgens het ministerie van ge- archieffoto gpd eveline renaud zondheid hebben in sommige ziekenhuizen de helft van de patiënten aids en gaan in het hele land iedere dag 111 men sen dood aan de ziekte. Klinie ken in Nairobi melden dat der tig procent van de zwangere vrouwen die bij hen komen voor controle het HIV-virus on der de leden hebben. Kenya telt verder ruim 70.000 seropositie ve kinderen van vijf jaar of jon ger en zeker 400.000 zogenaam de aids-wezen. „Zou jij zo maar even uit de auto stappen om een hongerige leeuw te gaan aaien? Nee? Vrij dan ook niet zonder condoom, want dat is nog dodelijker." Ad vertenties in kranten en op de radio roepen dagelijks op tot maatregelen die de verspreiding van aids moeten tegengaan. Miljoenen guldens worden be steed aan voorlichtingscampag nes, seminars, condooms (In Kenya werden er vorig jaar elf miljoen gratis verstrekt) en me dicijnen om de aan aids gerela teerde infecties te bestrijden. Het aantal patiënten blijft ech ter stijgen en stijgen. Want het enige echte probate middel te gen aids, een andere levenshou ding of beter gezegd aangepast seksueel gedrag, vindt nog maar weinig aftrek. „Mannen zijn ge wend het vaak met veel ver schillende vrouwen te doen en zijn maar moeilijk van dat ge drag af te brengen", meent een Westerse deskundige. „Het hoort bij hun cultuur er meer dan een vrouw op na te hou den. Mannen die in de stad werken waar het leven duur is kunnen zich dat niet veroorlo ven en houden het bij eenmali ge vriendinnen, maar wel veel. En condooms gebruiken ze lie ver niet." Kenyaanse onderzoekers zit ten ondertussen niet stil en ont wikkelen het ene na het andere wondermiddel tegen de dodelij ke ziekte. Een paar jaar geleden was er Kemron, een op inter feron gebaseerd middel dat in ternationaal echter geen erken ning wist te verwerven. Vorig jaar haalde professor Arthur Obel het wereldnieuws met zijn Pearl Omega, opnieuw een me dicijn dat aids zou kunnen ge nezen. Het vloeibare, op krui den gebaseerde medicijn heeft sindsdien de gemoederen danig beziggehouden in Kenya. Obel weigerde het geheim achter de drug prijs te geven aan de medi sche wereld in Kenya (waardoor het ook niet wetenschappelijk getest kon worden) en bleef be weren dat ruim dertig procent van zijn patiënten van seroposi tief, seronegatief werden en niet langer werden geplaagd door diarree, huiduitslag, gebrek aan eetlust en zweren. „Aids gene zen kan ik niet. Alleen God ge neest ziekten. Het enige wat ik kan doen is helpen om de ver dere ontwikkeling van het HIV- virus in een patiënt te stoppen". Volgens Obel hebben de afgelo pen jaren 40.000 Kenyanen en 27.000 buitenlanders het deze week verboden Pearl Omega ge bruikt. Armlastige Kenyanen blijven echter in hun naaste omgeving naar middeltjes en geneeswij zen sporen. Vlakbij het Centraal Station van Nairobi bijvoor beeld. Medicijnman Akatsa - beroemd vanwege zijn genezing van zo'n beetje alles waar de mensheid ooit aan geleden heeft als we zijn reclamebord moeten geloven - heeft hier op een tafel vele potjes met niet al te fris ogende brouwseltjes uit gestald. „Een middeltje tegen aids alstublieft", vraag ik zonder blikken of blozen. Hij pakt een flesje met bruinig water en zegt dat het het laatste van de tien is die hij vanmorgen nog had'. Vervolgens legt hij uit dat ik drie keer per dag een flinke slok moet nemen en waagt om 100 shilling (vier gulden). Ik betaal en loop weg. Onderin het flesje ontwaar ik een uitgedroogde sa lamander en wat uitwerpselen van het beestje. De verzuchting door professionele aidswerkers dat hun werk zo moeilijk is in Kenya, begrijp ik nu des te be-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7