Ak fw 'Catastrofe dreigt in Suriname' r J Boter, kaas en eierdopje. Buitenland Major vol zelfvertrouwen Montere Jeltsin stelt 'frisse' regering samen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ch Café La Batavia had een slechte reputatie Frankrijk in de ban van grafschennis-zaak Ontslag voor opstandige generaal Nieuw-Guinea DINSDAG 18 MAART 1997 Heinekendepot in Zaïre geplunderd tMSTERDAMIn de Zaïrese stad Kisangani is dit weekeinde een Heinekendepot geplunderd. De brouwerij elders in Kisangani is nog intact en draait door. De 150 personeelsleden zijn allen on gedeerd gebleven. De brouwerij in Kisangani draait momenteel maai' op eentiende van haar capaciteit die dertig miljoen liter per jaar bedraagt. Al eerder liet Heineken zeven werknemers, die van elders in Zaïre kwamen, per boot richting Kinshasha ver trekken. De arbeiders uit Kisangani en omstreken zijn gebleven. Paniek in Jakarta na aardbeving iakarta De Indonesische hoofdstad Jakarta is gisteren opge schrikt door een krachtige aardbeving die werd gevolgd door tien naschokken. Duizenden mensen renden in paniek de straat op. Ofschoon gebouwen en huisraad stonden te trillen, werd geen melding gemaakt van slachtoffers of grote schade. Charles en Camilla samen op vakantie De Britse kroonprins Charles en zijn vriendin Camilla Parker Bowles gaan voor het eerst met zijn tweeën met vakantie ;N HJ naar het buitenland. Ze moeten het alleen nog eens worden over de bestemming, meldt de Britse krant Daily Mail. Het paar wil naar Turkije, Toscane, een kasteel in Frankrijk of een cruise (Surrl langs de Griekse eilanden maken. Geen opslag atoomafval bij Sellafield ionden De Britse regering heeft gisteren beslist dat er in de buurt van de opwerkingsfabriek bij Sellafield geen opslagplaats voor kernafval komt. Tegen het plan is jarenlang gedemon- istreerd door milieugroepen, omwonenden en de Ierse regering, M V°or aanie8 Lad een natuurgebied moeten wijken. Insecten met afstandsbediening in Japan BREïj tokio Japanse onderzoekers experimenteren met insecten op afstandsbediening. De electronisch gestuurde diertjes moeten met mini-camera's en sensoren slachtoffers van aardbevingen jkunnen opsporen onder het puin. Een groep van de Universiteit van Tokio heeft al nachtvlinders uitgerust met een chip, zender en batterij op hun rug om hun vliegbewegingen vast te leggen. Uiteindelijk denkt het team insecten electronisch bestuurbaar te kunnen maken. Kakkerlakken lopen al naar believen naar links of rechts op impulsen via ingeplante electroden. dct Vier doden bij bomaanslagen in Algerije lgiers Bij drie aanslagen met autobommen in enkele wijken van Algiers zijn gistermiddag zeker vier mensen om het leven gekomen en tientallen gewonden gevallen. De Algerijnse staats radio heeft dit bekendgemaakt. Eén bom ontplofte bij een bus halte en de andere twee in de buurt van flatgebouwen. Geen en- d kele organisatie eiste de aanslagen op, maar de verdenking valt op de extremisten die al vijfjaar strijden tegen het door het leger gesteunde regime. Thaise vrouw laat penis man wegvliegen bangkok Een jaloerse Thaise vrouw heeft de penis van-haar echtgenoot afgesneden, aan een met helium gevulde ballon ge bonden en laten wegvliegen. De 47-jarige Prayoon Eklang werd bloedend naar een ziekenhuis in het Noordoost-Thaise stad Na- khon Ratchasima gebracht. Volgens de man heeft zijn vrouw hem voor de bloedige daad met drugs bedwelmd. De vrouw is voortvluchtig. De afgelopen vijftien jaar hebben jaloerse Thaise wouwen in meer dan veertig gevallen de penis van hun echtge noot afgesneden. Vonk Doden bij gevangenisoproer Mexico gisteren uitbrak, zijn tot nu toe acht doden gevallen ;n 49 gewonden. Alle slachtoffers zijn gevangenen. Sommige la gen uren bloedend op de grond voor ze naar ziekenhuizen wer elden vervoerd, aldus de televisie. Zeker twaalf van hen zouden iwusteloos zijn geslagen. Volgens de lokale media gingen riva- ierende groepen elkaar met knuppels, messen en geweren en ilfgemaakte wapens te lijf. Waarschijnlijk ging het om een ruzie jver de macht in de gevangenenraad. tanhouding in zaak verdwenen meisje hussel Onderzoeksrechter Comeliau in Namen heeft een 38- ïrige vrouw uit de omgeving van die stad laten arresteren we tens betrokkenheid bij de verdwijning van het 12-jarige Belgi- :he meisje Elisabeth Brichet eind 1989. Het betreft de vriendin m de documentairemaker Jean-Matc Houdmont, die onlangs inder verdachte omstandigheden om het leven kwam. De rouw heeft tegenover de politie nog geen mededelingen gedaan ver de verdwijningszaak. Minister Van Mierlo waarschuwt voor gevaarlijke piramidespelen waar veel Surinamers aan meedoen: De Nederlandse regering maakt zich zorgen over de pira midespelen waar veel Surinamers aan meedoen. Volgens minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) kan de ineen storting van dit systeem een 'catastrofale uitwerking' hebben op de Surinaamse economie. Hij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Ook in Nederland zou den de gevolgen merkbaar zijn, omdat er ook vanuit ons land wordt deelgenomen aan de Surinaamse piramides. in de Surinaamse economie, maar vormen de snel groeiende piramidefondsen een mogelijke bedreiging. Bij 'piramides' be- den haag gpd Volgens Van Mierlo is er sprake van een 'evenwichtige situatie' leggen mensen hun geld in de hoop snel rijk te worden door nieuwe beleggers te werven. In Albanië gingen enkele van die fondsen failliet, hetgeen tot de huidige landelijke onrust aldaar leidde. Door dat schrikbeeld maakt Van Mierlo zich nu ook zorgen over de Surinaamse pi ramides. Over de omvang is bij Buitenlandse Zaken niets be kend, behalve dat de fondsen snel groeien. Volgens de bewindsman is de kleine criminaliteit in Suriname dankzij gezamenlijke patrouilles van politie "en militaire politie teruggedrongen. De grote, drugsgerelateerde criminaliteit laat echter 'een verontrustende groei' zien, aldus Van Mierlo. Het aantal illegale binnenlandse vluchten neemt toe en de prijs van cocaïne daalt, wat wijst op een ruimere aanvoer. Boven dien neemt de handel via de lijn Paramaribo-Schiphol 'zeer ern stige vormen' aan. Suriname heeft in overleg met de buurlan den en de Verenigde Staten londen De Britse premier John Major heeft gisteren bekendgemaakt dat de verkiezingen voor het Britse Lagerhuis op 1 mei worden ge houden. Die aankondiging was de aftrap voor een campagne die met zes weken de langste is in tachtig jaar. Majors conservatieve partij, die sinds 1979 aan de macht is, ligt in de opinie peilingen 25 procent achter op de socialisti sche partij van Tony Blair. De premier herhaal de ervan overtuigd te zijn dat zijn partij gaat winnen, maar nog nooit is een politieke partij erin geslaagd een zo grote achterstand als die van de Conservatieven goed te maken in een zo korte periode. foto epa MOSKOU AFP/DPA/Rtr President Boris Jeltsin heeft met de benoe ming van jonge economen als vice-pre miers duidelijk gemaakt dat hij het stage- rende hervormingsbeleid in Rusland nieuw leven wil inblazen. Vice-premier Anatoli Tsjoebais krijgt het zware ministerie van fi nanciën. Jeltsin ontsloeg vorige week, op premier Viktor Tsjernomyrdin en Tsjoebais na, de hele regering. Om hun nieuwe beleid te voeren, krijgen Tsjernomyrdin en Tsjoebais (41) de steun van de tophervormer Boris Nemtsov (37), die als gouverneur van Nizj- ni-Novgorod naam maakte met succesvolle privatiseringen. Jeltsin maakte de benoeming van Nemts ov tot vice-premier als eerte bekend. Nemtsov krijgt de macht over zware minis teries belast met sociale kwesties en de her vorming van grote monopolistische bedrij ven, met name in de gas- en energiesector. Jeltsin maakte een montere en strijdbare indruk, hij wil tot de verkiezingen in 2000 aanblijven. „Ik voel me beter dan voor mijn ziekte." ribunaal hoort or het eerst achtoffer over erkrachtingen !t Joegoslavië-tribunaal heeft teren voor het eerst een )uw gehoord die slachtoffer is van verkrachtingen. Gro- ana Cecez, die als getuige ra gehoord in het Celebici- oces, deed uitvoerig verslag de manier waarop en hoe ak kampleider Hazim Delic verkrachtte vanaf het mo- lureaiient dat zij in 1992 in het Cele kamp in Midden-Bosnië iveerde. Delic, één van de 'r verdachten die nu terecht ian voor het Tribunaal, heeft Igens de aanklacht veelvuldig ouwen in het kamp misbruikt, halve directe betrokkenheid de 'seksuele mishandelin- n' van Grozdana Cecez, die door andere bewakers op manier werd gemarteld, zou ook herhaaldelijk een andere Jvangene, aangeduid als 25581 !tuige A', hebben verkracht. .Hij heeft mij onteerd. Ik heb i daarna als vrouw nooit dekfffeer hetzelfde kunnen voelen", vrouw, terwijl Delic zat ortdurend kauwgomkauwend 10.G nuit de beklaagdenbank toe- ok. Het verhoor van Cecez be- pas laat in de middag, na lange kruisverhoor van de ste directe getuige van de ■klager, Mirko Babic. Haar hoor wordt vandaag achter loten deuren voortgezet, let is de eerste keer tijdens proces dat er een verdachte echtstaat voor verkrachting ovankelijk was de Bosnische Mër Dusko Tadic, wiens pro- 5 in december werd afgeslo- IHUISbeschuldigd van verkrach- maar dat punt werd uit de iklacht geschrapt en vervan- door seksuele mishande ld Als u deze week 'n kilo Zaanlander koopt, krijgt u naast f 2,- korting ook nog gratis een porseleinen eierdopje ter waarde van f 10,50 bij onze bedie ningsafdeling. Binnenkort zullen deze eierdopjes worden opgenomen in -C-'' 7} ons Arzberg porselein-assortiment. Verder hebben we voor u makkelijk smeerbare roomboter van Carlsbourg. Bij één kuipje krijgt u het tweede gratis. Een steengoeie en een boter zachte aanbieding, wat wilt u nog meer. Zie de actievoorwaarden in de winkel. Deze actie geldt t/m zaterdag 22 maart a.s. en zolang de voorraad strekt. Winkels weer open in Tirana TIRANA GPD-ANP-AFP-EFE-RTR In de Albanese hoofdstad Tira na is een relatieve rust terugge keerd na vijf dagen van geweld dadige chaos. De bevolking gaf gehoor aan de oproep van de regering om weer aan het werk te gaan. Gisteren reden de bus sen weer, ambtenaren hervat ten het werk en winkels open den hun deuren. De Albanese oppositieleider Fatos Nano, leider van de socia listische partij, heeft zijn land genoten gevraagd niet naar het buitenland te vluchten, hun wa pens in te leveren en de nieuwe 'regering van nationale verzoe ning' te steunen. Nano deed daarnaast een beroep op presi dent Berisha om af te treden. Nano wordt gezien als een mogelijke opvolger van Berisha. De 45-jarige vroegere socialisti sche premier kreeg zondag am nestie. Hij zat sinds 1993 gevan gen na te zijn veroordeeld we gens valsheid in geschrifte en corruptie. Zijn proces is volgens internationale mensenrechten organisaties niet eerlijk geweest. Een delegatie van de Europe se Unie, aangevoerd door de Nederlandse diplomaat J. De Marchant et d'Ansembourg, is gistermiddag in Tirana gearri veerd. De Europese ministers van buitenlandse zaken beslo ten zondag slechts een evalua tie-missie naar Albanië te stu ren om de regering te adviseren. Albanië had gevraagd om een politiemacht. In Italië zijn de afgelopen vijf dagen bijna zevenduizend Alba nezen aangekomen. De Itali aanse kustwacht wist achthon derd vluchtelingen te redden die zaten samengepakt op een oud fregat van de Albanese ma rine dat zonder benziene rond dreef. Het schip zonk kort na de operatie. steeds gezegö de drugshandel actief te willen bestrijden, maar „tot op heden heeft dat nog geen zichtbare resultaten opge leverd". aldus Van Mierlo. Van Mierlo en minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king praten deze week met de Kamer over Suriname. Volgens het kabinet staan bevordering van de democratie en rechts staat centraal en is deze doel stelling 'niet gediend' met een versterkte rol van Bouterse. Bezuiniging VN valt goed in VS NEW YORK Rtr-AFP De Verenigde Staten zijn posi tief over de bezuinigingsmaat regelen die de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, gisteren in New York presenteerde. Annan wil 123 miljoen dollar per jaar minder uitgeven. Het huidige budget van de volkerenorgani satie is ongeveer 1,3 miljard dollar per jaar. De hervormin gen moeten kritiek op de VN wegnemen. Met name de VS, die een aanzienlijk deel van de kosten van de organisatie voor hun rekening nemen, beschul digen de VN van verspilling. Motief voor aanslag in Brussel onduidelijk schijnselen overgebracht naar' het ziekenhuis. Voor een naar het dak gevlucht echtpaar kwam de hulp te laat. Uit het puin werden nog de lichamen' van twee andere mannen ge- borgen. Café Le Batavia heeft in de wijk Molenbeek een slechte re putatie. De lokale zender Bel-Rtl meldde dat in de kroeg BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De bloedige aanslag gistermor gen op een Marokkaans café in Brussel, waarbij vier doden en vijf gewonden vielen, heeft een golf van speculaties losgemaakt over de beweegredenen van de daders. Handelden zij uit racis me, uit politieke motieven, ge dreven door gokschulden of werd en in drugs gehandeld. vlogen de molotovcocktails door de ramen vanwege een conflict in het drugsmilieu? Vijf aangehouden verdachten wer den in de namiddag vrijgelaten nadat zij een sluitend alibi had den overlegd. De drijfveren ach ter de aanslag bleven duister. Om vier uur 's nachts hoor den omstanders rinkelend glas en gierende autobanden. Korte tijd later grepen de vlammen in café Le Batavia en de bovenlig gende verdiepingen om zich heen. Een moeder en haar vier kinderen konden op het nipper tje gered worden. Nog geen mi nuut nadat zij via een brandlad der in veiligheid waren ge bracht, was de kamer waarin zij hun toevlucht hadden gezocht veranderd in een vuurzee. Het gezin werd met vergiftigingsver- Ook zou er rivaliteit zijn met een nabijgelegen Turkse kroeg. Buurtbewoners wisten te mel den dat de Marokkaanse uitba ters op gespannen voet leefden met de huurders boven het ca fé. Nog raadselachtiger waren gisteren de berichten dat het café regelmatig bezocht werd door federale PS-politici. Het persbureau Belga noemde in dit verband PS-ondervoorzitter en voormalig vice-premier Philip pe Moureaux. Volgens politie woordvoerder Berckmans zijn een afrekening in het drugs- of; gokmilieu of een conflict tussen de eigenaar en uitbater van het gebouw de meest plausibele verklaringen voor de aanslag. Niets wijst vooralsnog op een relatie met het politieke milieu, bezwoer hij. PARUS/MARSEILLE AFP Proces van drie dagen tegen vier verdachten de leiders van de andere partij en waren aanwezig. Namens de; rechtse RPR marcheerde Chirac; mee, de huidige president. Twee verdachten hebben in middels hun spijt betuigd. Ze zweren dat ze zich inmiddels hebben afgekeerd van het fas cistische gedachtengoed. Het proces duurt drie dagen omdat duidelijk moet worden wat het aandeel van elk van de vier mannen is in de macabere ex peditie. De vijfde verdachte, die door de verdachten als leider wordt aangewezen, staat niet terecht omdat hij in 1993 bij een motorongeluk werd ge dood. De weduwe van de man wiens lijk werd toegetakeld, Madelei ne Germon, heeft zich als civie le partij gevoegd in de strafpro cedure, net als de voorzitter van de joodse culturele vereniging van Carpentras, Joseph Am ar. Voor het begin van de zitting zei Amar dat hij dit deed 'om de waarheid en de verantwoorde lijkheid van eenieder te ken nen'. Er is nogal wat kritiek op de aanklacht omdat daar niets in terug te vinden is over de even tuele racistische of antisemiti sche aspecten. Dat komt omdat de advocaat van de vier er in is geslaagd te voorkomen dat zijn cliënten worden aangeklaagd wegens 'ernstig raciaal delict', waar in Frankrijk zware straffen op staan. De vier staan nu al leen terecht voor 'grafschennis zonder raciaal motief, eeh vrij gering vergrijp waar maximaal twee jaar cel op staat. Bijna ze ven jaar na de misdaad die de natie schokte, is de natie ander maal geschokt, nu door de rechtsgang. CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het lijk van een pasbegraven 80-jarige man zwaar verminkt en 34 joodse graven vernield. Voor de rechtbank in Marseille is gisteren het proces begonnen tegen vier neonazi's die deze zaken op hun geweten hebben. De vernielingen werden op 10 mei 1990 (twee dagen na de 45e herdenking van de geallieerde overwinning op nazi-Duitsland) aangericht op het joodse kerk hof van Carpentras. De zaak wekte afschuw in het hele land. Op een avond in mei 1990 verschaften vijf kaalgeschoren mannen zich toegang tot de be graafplaats. Ze groeven een lijk op van een man die ruim twee weken eerder was begraven en poogden het met een schop te onthoofden. Toen dat niet luk te, stelde de leider van het spul voor 'hem de kloten af te snij den' om hem op een ter plekke aangetroffen parasolstandaard te kunnen spiezen. Ook dat laatste bleek moeilijker dan ge dacht en uiteindelijk deponeer den ze het zwaar verminkte lijk op een wit kleed. De rechterarm legden ze over de keel, de lin kerhand op een Davidsster die van een ander graf was afgerukt. Tussen de gespreide benen werd de parasolstandaard ge plaatst. 'Félix Germon', zei premier Laurent Fabius later, 'is twee keer overleden'. Op 14 mei, lut- telê dagen later, liepen ruim 200.000 mensen door de straten van Parijs. Er was slechts één spandoek: Neen Tegen Het Ra cisme. De indrukwekkende op tocht werd aangevoerd door de president, Mitterrand, wat nog nimmer was vertoond in het moderne Frankrijk. Maai" ook PORT MORESBY AP weigerde toe te geven aan de druk van het leger en ontsloeg Singirok op staande voet. De legerleider lijkt zijn hand te hebben overspeeld. Hij ver keerde in de veronderstelling dat het hoofd van de politie zijn eis steunde, maar die liet on middellijk weten achter de pre mier en zijn regering te staan. Singirok had op een persconfe rentie gezegd niet van plan te zijn een staatsgreep te plegen. De regering van Papoea-Nieuw- Guinea heeft gisteren de com mandant van het leger, brigade generaal Jerry Singirok, ontsla gen. Singirok eiste eerder op de dag dat de premier van Papoea- Nieuw-Guinea binnen 48 uur zijn functie zou opgeven we gens zijn plan huurlingen in te zetten op het eiland Bougainvil le, waar al jarenlang een bevrij- dingsstrijd woedt. De premier

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5