'Markt werkt niet in bus en tram' 'Klap in gezicht van gehandicapten' Binnenland Greenpeace gijzelt kerntransport Boete geëist voor CD-top Verdachte drugsbende blijven in de cel llNSDAG 18 MAART 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Kankerbestrijding propageert fruit ^sterdam Vier op de vijf Nederlanders denken dat ze gezond eten. In werkelijkheid is dat er maar één op de vijf. Met de cam pagne Bordje gezond, minder kanker, wil de Nederlandse Kan- ;erbestrijding daar verandering in brengen. Vooral de groente en fruitconsumptie moet dringend omhoog. In de campagne adviseert de Kankerbestrijding om elke dag minstens twee ons groenten en twee appels, peren of ander fruit (200 gram) te eten. Gemiddeld eet een Nederlander nu dagelijks 130 gram groenten en 115 gram fruit. Piramidefondsen in strijd met wet' iffTERDAMDe contracten van piramidefondsen zijn vaak opge steld in strijd met de wet. Dat stelt de Vereniging Consument en Geldzaken na een onderzoek door juristen. De contracten die deelnemers aan piramidefondsen afsluiten, zijn in veel gevallen nietig omdat ze niet zijn opgesteld volgens de regels uit de Col- iortagewet. Volgens deze wet moeten contracten in zo'n geval n tweevoud worden opgesteld en moeten de volledige adresge gevens van de organisator worden vermeld. Dat gebeurt volgens de vereniging zelden. Ook kwam de vereniging in het juridische onderzoek gevallen tegen van bedrog en misbruik van omstan digheden. Ook dit zijn redenen voor het vernietigen van het contract. Geen hoger beroep maatje Hakkelaar ^msterdam Een van de companen van de hasjhandelaar De Hakkelaar heeft gisteren zijn hoger beroep tegen het vorig naand uitgesproken rechtbankvonnis ingetrokken. Ook het openbaar ministerie ziet af van hoger beroep. Dit heeft een woordvoerder van justitie in Amsterdam bevestigd. De man iverd na een eis van 2,5 jaar veroordeeld tot drie jaar cel. Hij zou chef opslag' zijn geweest van De Hakkelaar. De Hakkelaar en djn andere kornuit gaan wel in hoger beroep tegen hun straffen fan respectievelijk zes en vijfjaar gevangenisstraf. Sanering bij NS-werkplaats Tilburg riLBURGIn de hoofdwerkplaats van NS Materieel in Tilburg is jrote onrust ontstaan over een nieuwe saneringsronde. Daarbij ■erdwijnen mogelijk tweehonderd van de vijfhonderd arbeids- ilaatsen. De directie laat onderzoeken welke maatregelen nodig ijn om de verlieslijdende onderhoudswerkplaats voor diesello- imotieven weer rendabel te krijgen. Wageningen krijgt Internet via kabel VAGENINGEN (ANP) - Wageningen gaat als eerste stad in Ne- lerland Internet via de tv-kabel toegankelijk maken. Een abon- iement op de elektronische kabelsnelweg gaat de inwoner van Wageningen 49 gulden per maand kosten. Dat is iets duurder dan een gewone Internet-aansluiting, maar de consument hoeft dan geen aparte telefoonkosten meer te betalen. Het is de be- leling dat binnen een halfjaar de noodzakelijke technische je Th oorzieningen klaar zijn. derla tstelleraar Guido de Bres in hoger beroep :ht» De 46-jarige aardrijkskundeleraar uit Amersfoort gaat n hoger beroep tegen zijn veroordeling tot twintig maanden cel- traf wegens ontucht. Zijn advocaat E. Bouwman heeft dat giste- en meegedeeld. De rechtbank in Utrecht achtte bewezen dat de ïan jarenlang ontucht heeft gepleegd met minstens negen leer- ngen van de gereformeerd-vrijgemaakte scholengemeenschap uido de Bres in Amersfoort. De advocaat had betoogd dat het ïerendeel van de jongens vrijwillig contact had met de leraar en roeg om vrijspraak. De rechtbank verwierp dit betoog. lijstand dreigt voor varkensboeren ilburg Mogelijk tientallen Brabantse varkensboeren moeten ankloppen voor bijstand wegens de financiële gevolgen van de arkenspest. Dat verwacht de Noord-Brabantse boerenbond 'CB, Door gebrek aan inkomsten komen veel bedrijven in forse ildproblemen. Volgens een woordvoerder van de organisatie jn er geen meldingen van faillissementen. Wel staat vast dat nkele tientallen ondernemingen het water intussen aan de lip ten staat. Overigens zijn gisteren weer twee nieuwe gevallen van arkenspest ontdekt in Brabant. De beide bedrijven lagen al in - etgebiedwaar een vervoersverbod geldt. Kamermeerderheid voelt niets voor geforceerde concurrentie den haag gpd/anp Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft grote twijfels over het effect van concurrentie in het openbaar vervoer. PvdA, CDA, D66, GroenLinks en SP keerden zich gisteren tegen een voorstel van minister Jorritsma van verkeer voor een verplichte invoering van marktwerking in het stads- en streekvervoer. Volgens lorritsma is bij vrijwili- ge aanbesteding „de druk van de ketel". De minister gelooft, dat de werking van de wet van vraag en aanbod meer reizigers in bus, tram en metro oplevert. Een Kamermeerderheid is van dit veronderstelde automatisme allerminst overtuigd. Alleen Jor- ritsma's eigen partij, de WD, Jorritsma vindt marktwerking zo belangrijk voor de sector dat ze bereid is te bezien waar ze de Kamer tegemoet kan komen. Zo hebben de meeste fracties er nogal moeite mee dat Jorritsma provincies en gemeenten straks verplicht stelt om stads- en streekvervoer aan te besteden. deelt haar opvatting. Volgens Jorritsma bestaat nergens meer zo'n hechte vervlechting tussen overheid en bedrijfsleven als in het openbaar vervoer. Ze wil daarvan af, zoals met de verzelf standiging van Nederlandse Spoorwegen en de gemeentelij ke vervoerbedrijven gebeurt. „Concurrentie houdt bedrijven scherp op de kosten en alert op de wensen van de klant", meent zij. PvdA-woordvoerder Van Gij zel verklaarde dat er te veel voorbeelden zijn van plaatsen waar concurrentie verkeerd is uitgepakt. Hij wees in dat ver band op Engeland en dichterbij op Zeeland waar sinds de open bare aanbesteding van het streekvervoer het aantal passa giers met 25 procent is afgeno men. Van Gijzel wil alleen over gaan tot verplichte openbare aanbestedingen van bus- en tramlijnen als dat leidt tot kwa litatief beter openbaar vervoer. CDA-woordvoerder Reitsma heeft ook nog weinig vertrou wen in marktwerking als middel om het openbaar vervoer te ver beteren en zat daarom op de zelfde lijn als de PvdA. Ook D66-woordvoerster Van 't Riet koos voor een voorzichtige koers. Zij wil voorlopig vooral experimenteren en in 2003 aan de hand van een evaluatie een definitief besluit nemen. Poppe van de SP en Vos van Groen Links keerden zich helemaal te gen de door Jorritsma gewenste concurrentie tussen vervoersbe drijven. Het debat werd in verband met tijdgebrek halverwege ge staakt. De tweede termijn moet uitwijzen of de Kamermeerder heid zich blijft verzetten. In dat geval is het maar de vraag of minister Jorritsma nog bereid is de geplande bezuinigingen van 75 miljoen gulden per jaar op het openbaar vervoer te beper ken tot tussen 30 a 35 miljoen gulden. CDA: Hogere straffen voor smokkel drugs maastricht «anp De maximum-straf voor de smokkel van softdrugs moet omhoog van vier naar acht jaar. Om dat te bereiken zal het CDA binnenkort een intitiatief-wets- voorstel indienen in de Tweede Kamer. Op een CDA-bijeen- komst in Maastricht zei fractie voorzitter Heerma gisteren het 'belachelijk' te vinden 'dat een grote handelaar in softdrugs minder streng gestraft kan wor den dan een kleintje in hard drugs'. Of de christen-democraten de steun van een Kamermeerder heid voor het initiatief zulllen weten te verwerven, is hoogst twijfelachtig. Minister Sorgdra- ger van justitie liet vorige week eens te meer weten dat zij een verhoging van de strafmaat voor smokkel van softdrugs niet wenselijk vindt. Zij wil vasthou den aan het onderscheid tussen soft- en harddrugs. PvdA en D66 steunen haar. Overigens vervalt het onderscheid in het CDA-voorstel niet helemaal. De maximum-straf voor smokkel van harddrugs is twaalf jaar. Oudste man vandaag 108 Nederlands oudste man, Frede- rik Rijkens uit het Drentse Vries, wordt vandaag 108 jaar. Hi werd op 18 maart 1889 in Sap pemeer geboren en was land bouwer. De jarige is goei" been maar ziet en hoort slecht De oudste ingezetene van Ne derland is een vrouw uit Bever wijk. Zij wordt in mei 110 jaar. nees; deb de eb a bias ;en.E cger. et vei Isgeb iranc ntoot in we veria vanb alles i ebbe: dein tweg Beperkt treinverkeer vrijdag 21 - zaterdag 22 - zondag 23 maart Wat gaat er gebeuren? veel plaatsen in het land wordt a.s. week einde gewerkt aan uitbreiding en verbetering van het spoorwegnet. Op sommige trajecten rijden geen treinen (zie kaartje hieronder). Dit heeft gevolgen voor treinverbindingen in een groot deel van Nederland. Vanzelfsprekend zorgt NS voor vervangend vervoer per bus. Houd rekening met extra reistijd en extra overstappen. Vooral als u ergens beslist op tijd moet zijn. bijvoorbeeld op Schiphol of om een trein naar het buiten land te halen, is het van belang minstens minuten eerder op reis te gaan. Soms kunt u een werktraject mijden door te reizen over een andere route, waar de treinen wél volgens het spoorboekje rijden. Hoe bent u tijdig geïnformeerd? Voor meer informatie is een uitgebreide folder beschikbaar aan de NS-loketten. Voor een persoon lijk reisadvies kunt u bellen met 0900-9292 (50 ct/m). Voor treinreizen naar het buitenland kunt u (ma. t/m za. overdag) bellen met 0900-9296 (50ct/m). Actuele informatie vindt u op de NS-site op Internet (www.ns.nl) en op Teletekstpagina's 751 t/m 754. Natuurlijk staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. Speciale regeling voor studenten. Met de weekendkaart kan met de trein gereisd worden van vrijdag 21 maart. 12.00 uur tot maandag 24 maart. 12.00 uur. Wel raden wij studenten aan de spitsuren te mijden en dus op vrijdag vóór 16.00 uur en op maandag na 09.00 uur te reizen. We excuseren ons voor het ongemak. dodewaard Twintig actievoerders van Greenpeace gijzelen sinds gistermorgen een lege vrchtwagen die speciaal is gebouwd voor nucleaire transporten. De activisten wil len hiermee een komend nucleair tranport naar Groot-Britannië tegenhouden. Volgens Greenpeace zou de vrachtwagen, geladen met een container met vijftien splijtstofsta ven, vanmorgen vertrekken. De staven wor den in het Britse Sellafield opgewerkt. Inmid dels overweegt het Britse bedrijf Eco- nofreight, eigenaar van de vrachtwagen, een kort geding tegen Greenpeace aan te span nen. Ook de Samenwerkende Energie Produ centen (SEP), eigenaar van de kerncentrale, buigt zich vandaag over de actie. FOTO GPD HANS BROEKHUIZEN zwolle gpd CD-leider Janmaat schaft zich 'een muilkorf aan. Voortaan onthoudt hij zich van uitlatin gen dat 'zodra wij de mogelijk heid en de macht hebben, de multiculturele samenleving wordt afgeschaft'. Janmaat deed deze uitspraak op 24 februari vorig jaar in Zwolle. Die 'belofte' deed Janmaat's advocaat L. van Heijningen uit Den Haag gistermiddag voor de rechtbank Zwolle waar drie top- lieden van extreem-rechts te recht stonden voor het aanzet ten tot haat en discriminatie te gen buitenlanders in Neder land. Officier van justitie M. Verwiel eiste tegen Janmaat (62) en tegen Freling (32) - Rot terdams gemeenteraadslid voor CP '86 - een geldboete van 7500 gulden en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. Tegen de derde verdachte, Mudde (32) uit Sassenheim, eis te de officier 5.000 gulden boete en één maand cel voorwaarde lijk. Tijdens de bijeenkomst in Zwolle schreeuwde Freling on der meer: 'Nederland voor de Statiegeld op televisietoestel rijswijk anp De FIAR, de branchevereniging van radio- en tv-leveranciers, heeft een soort statieregeling af gesproken om de door de con sument afgedankte apparatuur terug te nemen. Verschillende milieugroepen dringen al jaren aan op een retourregeling. De consument moet in de nieuwe regeling wel een heffing op een nieuw apparaat Het gaat om ongeveer 25 a 50 gulden, af hankelijk van de omvang van het apparaat en de hoeveelheid sloopmateriaal. De consument kan zijn tv- of radiotoestel inle veren bij de gemeentewerf of, afhankelijk van de gemeentelij ke regeling, laten ophalen door de gemeentedienst. De FIAR betaalt de gemeente en regis seert de overdracht van de afge dankte apparatuur naar sloop- en afvalverwerkingsbedrijven. De branche-organisatie wil nog met de overheid praten over hoe de inname van de huidige apparatuur wordt gefinancierd. Nederlanders en Eigen Volk Eerst. Mudde riep - volgens de dagvaarding - alleen: Eigen Volk Eerst. De officier noemde de uitspraken onder andere 'discri minerend, beledigend, verwer pelijk en een inbreuk makend op andermans grondwettelijke rechten.' De officier eiste een 'stevige geldboete' en een voor waardelijke straf 'waarmee ik niet mijn vertrouwen uitdruk in de verdachten dat zij hun leven zullen beteren. Wél wil ik hier mee een signaal afgeven naar de maatschappij dat het mij ernst is en dat het plegen van dit soort feiten een (on)voorwaardelijke gevange nisstraf rechtvaardigt'. Janmaat's advocaat Van Heij ningen sprak onder meer van een 'opgeklopte heksenjacht' met het oog op de komende verkiezingen. Hij vroeg vrij spraak, net als Frelings advo caat. Overigens verliet Janmaat, net als Freling, zelf de zaal na dat hij had geweigerd op de stoel van de verdachten plaats te nemen. De rechtbank Zwolle doet uit spraak op vrijdag 28 maart. Hoofdverdachte opvolger 'Dominee amsterdam gpd De opvolger van de in 1991 ver moorde 'Dominee', een beruch te drugsbaron, en zijn medever dachten blijven vastzitten tot de rechtszaak later dit jaar. De Am sterdamse rechtbank heeft dat gisteren besloten in een zoge noemde 'pro-forma' zitting, vooruitlopend op de inhoudelij ke behandeling, later. Duidelijk werd gisteren wel dat het bewijs tegen de bende nog mager is. Het onder zoeksteam heeft zeker tot juni de tijd omdat de zaak dan pas echt door de rechtbank wordt behandeld. De hoofdverdachte zelf zit nog in een Franse cel, maar wordt vermoedelijk bin nen een maand aan Nederland uitgeleverd. Voor de rechter stonden gis teren acht van de in totaal 29 verdachten die sinds december in verband met de zaak zijn ge arresteerd. De opvolger van 'de Dominee' wordt ervan verdacht tussen 1994 en 1996 in totaal 150.000 kilo softdrugs te hebben gesmokkeld en verhandeld, en geld te hebben witgewassen. Onder de verdachten bevinden zich ook mensen men een bui tenlandse nationaliteit. Amster dam was volgens het Openbaar Ministerie het denkcentrum van de groothandel in drugs. De hasj zou vanuit Pakistan naar Nederland en de Verenigste Sta ten zijn vervoerd. De rechtszaak kan worden gezien als een hernieuwde pres- tigestrijd tussen het OM en de georganiseerde (drugs)misdaad, na het proces tegen de Hakke laar, die tot zes jaar cel werd veroordeeld. De voorgeschiedenis houdt verband de politiek beladen af faire van het Interregionaal re- cherchetaem. de befaamde IRT- affaire. De zaak kostte twee mi nisters, Van Thijn en Hirsch Ballin de politieke kop. Nederlander slikt steeds meer tegen depressie den haag gpd Steeds meer Nederlanders slik ken steeds meer pillen tegen depressieve gevoelens. Vorig jaar is het gebruik net als een jaar eerder met tegen de twintit procent gestegen. In de afgelo pen vijf jaar is het gebruik van antidepressiva verdubbeld. Volgens internationaal onder zoek krijgt een op de tien men sen tijdens zijn of haar leven een (ernstige) depressie. De pressies komen twee maal zo veel voor bij vrouwen als bij mannen. Volgens een onder zoek van de aan het AMC ver bonden psychologe Haafkens, dat deze week wordt gepubli ceerd, zijn in Nederland 300.000 vrouwen en 150.000 mannen verslaafd aan antidepressiva. Het overgrote deel van die vrou wen is tussen de 45 en 64 jaar oud. In totaal werden vorig jaar 1,8 miljoen recepten uitgeschreven. Hoeveel mensen daadwerkelijk slikten, is minder duidelijk om dat een onbekend aantal men sen meerdere 'kuren' per jaar krijgt. Volgens Haafkens vertellen huisarten, die 85 procent van de recepten voorschrijven, hun pa tiënten te weinig over mogelijke bijwerkingen van de middelen. Vrouwen die de antidepressiva langere tijd gebruiken, hebben grote moeite ervan af te komen. De meesten kregen ontwen ningsverschijnselen als hoofd en spierpijn, maag- en darmstoornissen en/of overge voeligheid voor licht, geluid en aanraking. De Grave: Meer aandacht voor gezondheidszorg zoetermeer anp Het volgende paarse kabinet moet veel meer aandacht geven aan de problemen in de volks gezondheid. Dat zei staatssecre taris De Grave (WD) van socia le zaken gisteravond tijdens een partijbijeenkomst in Zoeter- meer. Volgens De Grave is het the ma van de gezondheidszorg bij de formatie van het huidige ka binet onvoldoende uit de verf gekomen. Hij wees erop dat het om een hele grote sector gaat, die met een aantal stevige pro blemen kampt. „Het is belang rijk dat bij paars-twee de ge zondheidszorg een hele promi nente plaats op de agenda krijgt", zo zei hij. Het tweede verkiezingsthema voor de WD wordt wat De Grave betreft de bestrijding van de werkloos heid. Subsidie voor sterilisatie van katten den haag anp De Dierenbescherming heeft geld om de sterilisatie/castratie van ongeveer 13.500 katten te subsidiëren. De organisatie liet dat gisteren weten bij de pre sentatie van de campagne om de groei van het aantal asielkat ten in te dammen. Met de sub sidie via dierenartsen kunnen de kosten van het onvruchtbaar maken van de huisdieren wor den gedrukt met circa dertig gulden per ingreep. Op dit mo ment kost sterilisatie van een poes 130 gulden en het castre ren van een kater ongeveer zes tig gulden. Vierdaagse Nijmegen taboe voor rolstoelers venray gpd Heel even kan hij geen woord uitbrengen. Peter van Akkerveken uit Venray is sprake loos. Twee keer heeft hij in zijn rolstoel de beroemde Vierdaagse van Nijmegen uitge reden. Hij kan bijna niet geloven, dat be sloten is rolstoelers definitief te weren. Als de waarheid tot hem doordringt, maakt de verbazing al snel plaats voor woede. „Dit is schandalig, een klap in het gezicht van alle gehandicapten", valt hij uit. De 41-jarige rolstoeler vindt dat 'de politiek' het besluit van de Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding (KNBLO) ongedaan moet maken. „Want wat hier gebeurt, is pure discrimi natie". Onder druk van staatssecretaris Erica Terpstra van sport besloot de KNBLO twee jaar terug voor het eerst mensen in een rolstoel tot het wandelfeest toe te laten. En voor de inwoner van Venray die aan 'kin derverlamming lijdt, werd het een feest om nooit te vergeten. De foto's in zijn plak boek getuigen ervan. „De intocht in Nijmegen, het applaus van de toeschou wers, het zwaaien met gladiolen. De ont roering op de gezichten van de gehandi capte deelnemers. Het wordt ons allemaal afgenomen". Van Akkerveken traint elke week hon derd kilometer in zijn rolstoel, om fit te blijven. „Ik verheugde me er al op in goede conditie 'als een speer' de heuvels op te gaan. Ik heb mijn vakantiedagen er al voor opgenomen, overtuigd als ik was van mijn deelname. Integratie van gehandicapten in de sport is van groot belang. Ik dacht, dat de organisatie dat nu eindelijk ook had be grepen. Ik pik het niet. Als het verbod van kracht blijft, rijd ik illegaal mee". Gabriël van Munster uit Nijmegen, die ook twee keer in een rolstoel meedeed, was minder optimistisch. „Ik was al bang dat de harde kern van wandelaars het zou winnen. Dat zijn de mensen die er ook voor hebben gezorgd, dat we geen kruisje kregen. Fanatieke militairen, die vinden dat we met onze rolstoelen een obstakel vormen. 'Ga uit de weg', riepen ze. Na tuurlijk is het discriminatie om ons te we ren. Maar ik denk dat de gehandicapten wijs moeten zijn, en zich bij dit besluit van de bond moeten neerleggen. Ik ga in elk geval nu niet illegaal meedoen". Deelname van rolstoelers aan de Vier daagse is al jarenlang omstreden. Twee jaar geleden moest het bestuur van de KN BLO onder zware druk van Terpstra een kleine groep rolstoelers bij wijze van expe riment laten deelnemen aan het wandel evenement. Het experiment zou afgelopen zomer herhaald worden met een groter aantal gehandicapten, maar dat ging niet door omdat er zich onvoldoende gehandi capten aanmeldden. De Werkgroep Inte gratie Gehandicapten (WIG) heeft altijd gesteld dat de Vierdaagse veel te zwaar is om grote groepen rolstoelers te trekken. De Gehandicaptenraad is „ontdaan over deze flagrante vorm van discriminatie", zei woordvoerder R. van der Ploeg gisteren middag. De raad dringt naar aanleiding van deze affaire bij het kabinet en de Tweede Kamer extra aan op het aannemen van anti-discriminatiewetgeving voor mensen met een handicap. Met een proef proces overweegt de Gerhandicaptenraad jurisprudentie uit lokken over het weige ren van gehandicapte deelnemers aan een evenement.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3