'Pogradec, zeiden ze, is een rustige stad' Politiek hip op Internet, maar wie strikt Marco Borsato? Ritzen haalt de buit binnen bij Kennisdebat Feiten &Meningen De stalker moet van de straat DINSDAG 18 MAART 1997 NIEUWSANALYSE Minister Jo Ritzen van onderwijs heeft ruim een jaar voor de verkiezingen zijn politiek testament op hoofdlijnen af. Anders dan bij zijn huilebalkerige collega De Boer van VROM ging dat niet gepaard met tranen van onmacht, maar met het moderne wa pen van de bestuurder: een breed debat. Het kostte een lieve duit (4,7 miljoen gul den), maar dan krijg je wel zeven rappor ten, een CD-rom en een live televisie-uit zending. En je haalt binnen wat je wilde. Het was heel slim van de vaak wat on handig opererende bewindsman om vorig jaar de aanval in te zetten. De bezuinigings opdracht van 1,5 miljard gulden had hij keurig uitgevoerd, er kwam meer ruimte op de krappe rijksbegroting en de Intemet-ra- ge overspoelde Nederland. Met een Natio naal Kennisdebat wilde Ritzen aanhaken bij de multi-media-hype om het onderwijs hoog op de politieke agenda te krijgen. In de dans om de miljarden die bij de ko mende kabinetsformatie ongetwijfeld zal plaatsvinden, moet onderwijs met succes mee kunnen doen. Ritzen zelf zal er dan na negen jaar ministerschap niet meer bij zijn, maar zijn slechte imago als kampioen-be zuiniger zal met een klinkend politiek testa ment in ieder geval wat bijgeschaafd zijn. Gelukkig voor Ritzen is hij voor zijn lot niet geheel afhankelijk van de uitkomsten van het gisteren afgesloten kennisdebat, waar behalve de 300.000 'betrokkenen' vrij wel niemand van gehoord heeft. Tegelijker tijd kwam in de Tweede Kamer namelijk de discussie over kleinere klassen op gang. En daarnaast verraste premier Kok zijn onder danen met zijn agenda 2000-plus: de nood zaak van forse investeringen in de infra structuur. Die drie ontwikkelingen zorgden ervoor dat onderwijs er opeens weer toe doet in Den Haag. Dat de conclusies van het dure debat niet verrassend zijn, is dan ook geen enkel bezwaar. Over het organiseren van le venslang leren (niet alleen op school, maar ook tijdens het werkzame leven) wordt al tien jaar gesproken. Net als over betaald educatief verlof. Hetzelfde geldt voor het beter (bij)scho len en belonen van docenten en het ge ven van meer aan dacht aan lessen die 'sociale intelligentie en gedrag' aanleren, enzovoorts. Het is overbekend, maar in het huidige poli tieke klimaat stuiten de wensen niet lan ger op het onvermij delijke 'daar is geen geld voor'. „Pure winst", rea geerde een glunder de Ritzen dan ook op de kritiek dat de mooie woorden van de conclusies door iedereen gedeeld worden en nu eens omgezet moeten worden in concrete daden. „Dat was een jaar geleden namelijk nog niet het geval." En zo kan de bewindsman dit najaar een kostbaar wensenlijstje met investeringen bij het kabinet inleveren. Niet dat er meteen spijkers met koppen worden geslagen, want de verkiezingen staan voor de deur. „Maar op dat program van actie kunnen de poli tieke partijen in hun verkiezingscampagne reageren", aldus premier Kok gisteren tij dens de afsluiting van het kennisdebat. „Zodat er in het volgende regeerakkoord af spraken kunnen worden gemaakt". Ritzen kan tevreden zijn: onderwijs behoort in Koks Agenda 2000-plus ook tot de „harde" infrastructuur. De miljarden lonken. En het kennisdebat? Dat heeft zijn rol ge speeld. De 5000 deelnemers aan de 32 openbare bijeenkomsten worden bedankt. Net als de 120.000 bezoekers aan de specia le Internet-site die tal van ideetjes en ge dachten hebben gespuid. En natuurlijk het presidium onder leiding van oud-minister Gardeniers dat het debat in goede banen heeft geleid. Het enige verwijt dat hen te maken valt, is dat ze zo weinig concreet zijn geweest in de aanbevelingen. Maar dat zal Ritzen niet echt erg vinden. Hij kan nu ten minste gewoon zijn gang gaan bij het schrijven van de kleine lettertjes in zijn po litieke testament. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN WIM STEVENHAGEN -WD ZETTEN /VtoSS&üJ IN Y 4CMEN HETZU.FP6 (b£N ZE Offi J&KNWmr m HU IN MME WW MET mensem"- NAJIWR ÊN MILIEU TÊ> BÜMNÊKI ~j 2Öim 26 HUN iqep MïCT gjurjöl IS HÊt 'lOtAHb PIE HUN mgp MIET PichthoOPen Weten tb tfrr se Noe» wnjoe.eN/vi]U&>is om jê r20co^tê/»wK£N"' Stalking heet het in het Engels. In gewoon Nederlands iemand lastigvallen. Stelselmatig bela gen zelfs, maar dan zonder fy siek geweld. De schrijver Harry Mulisch kan erover meepraten. Zijn belager achtervolgde hem op straat, schreeuwde dat Mulisch zijn werk gepikt had. Maandenlang werd de schrijver geteisterd door zijn kwelgeest. Ook een geestelijke in Gronin gen weet er alles van. Een vrouw meende in zijn preek tot de gelovigen een liefdesverkla ring aan haar adres te hebben gehoord. De aanbidster liet niet meer los. Gek worden de slachtoffers er van. Keer op keer wordt hen het leven zuur gemaakt. Door geob- sedeerden, die niet van ophou den willen weten. Door gefrus treerde ex-en die hun haatge voelens jegens hun voormalige partners in uiterst hinderlijke daden omzetten. Door hope loos verliefden die uit elke afwij zing de stimulans halen nog vastberadener pogingen doen 'de ware' voor zich te winnen. Er is weinig tegen te doen zo lang de boel niet escaleert. Strafrechtelijke vervolging is ei genlijk niet mogelijk. De slacht offers kunnen hooguit in een ci viele procedure een straatver bod eisen. Maar mocht de bur gerrechter daar al toe besluiten en dan heb je vaak meer no dig dan een alleen maar een voor de deur postende ex, of een bewonderaar die je 's nachts wakker belt met een lief desaanzoek dan heeft de po litie wel wat anders te doen dan te controleren of zo'n verbod wordt nageleefd. Volgens ruwe schattingen van de stichting 'Anti-Stallang' lij den in Nederland rond de tien duizend mensen onder deze 'terreur.' Want zo mag je het ge nist noemen als het aan D66- Kamerlid Dittrich ligt. Dittrich weet wat de slachtoffers door maken. Is zelf ooit een fikse pe riode lastiggevallen door een boze man toen hij nog advocaat was. Dittrich had bij de rechter een straatverbod tegen de man afgedwongen, die zijn ex-echt genote lastig viel. De man richt te zijn woede vervolgens op Dit trich. Dat kostte hem dus zijn nachtrust door vele, niet be paald vriendelijke telefoontjes. Het Kamerlid is bezig een wets voorstel voor te bereiden dat strafvervolging van belagers mogelijk moet maken. Hij hoopt dit na de zomer te kun nen indienen. „Er is al een strafartikel over fysieke mishan deling met voorbedachte rade. Daarop staat maximaal vier jaar cel. Ik wil ook een artikel over psychische mishandeling met voorbedachte rade," zegt Ditt rich. Dittrichs partijgenote minister Sorgdrager (justitie) liet vorige week nog weten weinig heil te zien in aparte strafbaarstelling van stalking. Volgens de be windsvrouw is het vergrijp moeilijk te bewijzen. Er zijn be halve het slachtoffer vaak geen getuigen en bovendien is de aangiftebereidheid onder de slachtoffers gering. „Maar dat komt juist, omdat die vrouwen zeggen dat de politie toch niets doet," zegt Dittrich. Overigens stelt het Kamerlid wel voorwaarden aan strafvervol ging. Eerst moet het slachtoffer via de burgerrechter hebben ge probeerd van de belager af te komen. „Niet dat vrouwen kun nen bellen met het verzoek: 'haal mijn ex eens van straat af.' Maar gaat de belager daarna nog door, dan heb je met het vonnis van de burgerrechter al driekwart in handen." Een ge tuigenverklaringvan buurvrouw of buurman kan de rest doen, volgens Dittrich. Aan 'zijn' wetsartikel wil het Ka merlid bovendien de bepaling koppelen dat verdachten van 'hinderlijk belagen' in voorlopi ge hechtenis kunnen worden genomen. Normaal is een ver grijp waarop een maximum straf van vier jaar staat daar te licht voor, maar volgens Dittrich is de bepaling toch nodig. „Het gaat om het stelselmatig diepe inbreuk maken op het privéle- ven van mensen. Bovendien kan de dader hulpverlening krij' gen en wordt deze uit zijn routi ne gehaald. Vaak komen men sen dan bij zinnen." DEN HAAG HANS GEURENS Rijnsburgs zendingsechtpaar ontvlucht Albanië net op tijd De indrukken van de af gelopen week zijn nog vers. „Alles ligt op zijn gat", vertelt Elise, „je huis, je alles. Maar je beseft het nog niet. Je leeft in een soort roes." Peter: „Zij is het nu aan het verwerken. Ik ver werk het misschien over een week of drie. Dan krijg ik de klap." Het echtpaar begon in 1995 in Al banië. Peter werkte als landbouw kundige met de plaatselijke boe ren en Elise deed kerkelijk werk. Ze zouden vijfjaar blijven, maar nu is hun toekomst onduidelijk. „Ik kan er helaas geen zinnig woord óver zeggen of we terug gaan", vertelt Peter. „Mijn gevoel zegt ja, maar met mijn verstand zeg ik: ik weet het niet." In Pogradec waren de piramide fondsen het gesprek van de dag. Een enkeling zette zijn hele bezit in, maar de meesten kwamen al leen met geld dat ze over hadden. Niet overal was de bevolking zo terughoudend. „De onlusten zijn begonnen in het zuidwesten, minstens acht uur rijden bij ons vandaan. Dus dat was de ver van ons bed show. De dreiging werd pas reëel toen op 1 maart de noodtoestand werd afgekondigd, en de avondklok werd ingesteld. De scholen waren dicht en de overheidsgebouwen werkten op twintig procent." We moeten maar meel en suiker in gaan kopen, zei Elise die zon dag. „We wisten niet hoe snel de onlusten bij ons zouden komen, maar wel dat ze invloed hadden op de voedselsituatie. Wij voelden toen de eerste spanning: dingen inkopen terwijl je eigenlijk denkt dat het niet echt nodig is." Peter: „En die week ging'het ook best re delijk. Wel hadden we de koffers al gepakt. Het Nederlandse con sulaat zei: 'Ons advies is nog niet om te evacueren. Maar mocht je in een moeilijke situatie zitten, dan moetje maar gaan.' Nu zaten wij op tien minuten van de grens, dus we waren zó weg. Het hoog tepunt van onze spanning kwam op zaterdag 8 maart. We hoorden op de radio dat de rebellen dich- Peter (30) en Elise (29) Ravensbergen, zendelingen in het nië een aantal malafide piramidefondsen, waar mensen Albanese stadje Pogradec, op een basis van de land- hun hele vermogen in hadden belegd, als een kaarten- bouwontwikkelings-organisatie Agrinas. Totdat in Alba- huis ineen stortte en hevige onlusten uitbraken in het Balkanland. Met him vijf maanden oude zoontje Thi keerde het echtpaar vorige week terug naar Nederla Het verhaal van twee weken twijfel, angst en uitstel Peter en Elise Ra vensbergen met zoontje Thomar: twee weken twij fel, angst en uit stel. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Een vissersboot vertrekt met 250 mensen aan boord naar de Italiaanse havenstad Brin- disi. De buitenlan ders zijn goed deels weg, veel Albanezen willen uit angst voor de chaos ook zo snel mogelijk de grens over. FOTO AP» MASSI MO SAMBUCETTI Kaï enfru advise groen' Gemic en llf Pir steld i Geldz; deelm nietig lortag ntwe geven de ver onder dighei contre Gee opent roorc werd i chef c fijn ar van re San TILBURC grote* 'erdw ilaats ijnor :omol Wa .er terbij kwamen: er waren plunde ringen in Erseke, twee uur bij ons vandaan. En zelfs in Ko^a werden onlusten gemeld." Elise knikt. „Toen zei ik: 'We gaan desnoods nog vannacht weg.' Maar weer ging het voorbij." ,,'s Zondags was het heel rustig", vervolgt Peter. „Berisha (presi dent van Albanië, red.) sloot die dag een compromis met het De mocratisch Front, en dat gaf mij hoop. Ik zei nog: Laten we maar kijken hoe dit in de praktijk uit werkt. Maar de maandag erop werd een rampdag: vier nieuwe steden werden ingenomen. Hoe kan dat nou, dachten we, Het gaat gewoon door". Agrinas-hoofd Joost van den Hee zou die donderdag het land verla ten. Peter en Elise voelden ervoor om mee te gaan. „Wij waren na tuurlijk op", vertelt Elise, „we werden met onze gevoelens con tinu heen en weer geslingerd: wat is de grens, wanneer gaan we weg?" Wat er die dinsdag gebeurde, weet Peter nog precies. „Om vijf uur viel Elbasan, waarmee de rou te naar het vliegveld was afgeslo ten. Om half zes hoorden we via de Wereldomroep dat het minis terie van buitenlandse zaken alle Nederlanders adviseerde zo snel mogelijk het land te verlaten.Eli se schuift naar voren. „Toen zei ik tegen Peter: We gaan morgen meteen weg. Het liefst stapte ik ter plekke in de auto en wég." Peter: „Toen Joost om acht uur terugkwam op de basis, legden we hem voor wat we op de radio ge hoord hadden. Het was duidelijk een kwestie van tijd voordat Po gradec zou vallen. We hebben be sloten daar niet op te wachten. Dat was heel moeilijk. We zaten die avond met z'n drieën versla gen bij elkaar. De volgende dag hebben we ons kantoor zo snel mogelijk leeggemaakt, en een Al banese medewerkers geïnstrueerd de projecten af te maken. Bij het afscheid - het was een drukte van jewelste - heerste diepe versla genheid. Voor die mensen was Agrinas een stuk hoop en conti- nuiteit, dat nu werd weggeslagen onder hun voeten. FLANEREN „Om twaalf uur 's middags zijn we vertrokken, met zijn vieren. Toen we weg reden was Pogradec een zomers vakantiestadje, met mensen flanerend op boulevard." Maar Peter zette zijn blik op on eindig en gaf gas, tot aan de grens met Macedonië. „Bij de Macedo nische en de Griekse grens heb ben we geen problemen gehad. En Thomar? Die heeft een deel van de rit geslapen. Gelukkig is hij gek op autorijden." Na acht uur rijden kwamen ze aan in Thessa loniki. Ze overnachtten daar op een zendingsbasis waar het al een week lang één uittocht van gezin nen was. Donderdag werden ze naar het vliegveld gebracht. Terug naar Nederland." Elise: „We hadden afscheid geno men van Pogradec, maar geen ge weer gezien. Je wist dat dat wel ging komen* maar het was niet voor te stellen. Albanezen zeiden altijd: Pogradec? Dat is een rustige stad. Vrijdagochtend kregen we Joost aan de lijn, die vertelde dat de basis was geplunderd en ieder een met machinegeweren liep. Toen wist ik: Het is echt gebeurd. Het is écht gebeurd." Donderdag 12 maart viel Pogra dec. Een groep rebellen reed om tien uur 's morgens het terrein op van de Agrinas-basis. De veertien overgebleven buitenlanders wer den gesommeerd meteen te ver trekken. Ze trapten de deur in en haalden alles leeg. De meesi waardevolle spullen en de b rijkste gegevens waren de dl voor in veiligheid gebracht! „Er zal wel nu wel geen bias luciferdoosje meer liggen. Ei het team nog heeft meegeni kan volgens mij kan niet vet geweestAlle overheidsgeb wen in de stad zijn in brand stoken, ook het postkantooi het gemeentehuis. Toch vindt Elise dat hun we voor niets was. „Wat je in m investeert op geestelijk vlak, blijft. Landbouwwerk is goe* te doen, maar het kan verloi gaan." Peter: „En ook van bi landbouwwerk is niet alles v ren gegaan. Neem het voort tingsproject. Daarbij hebbe: vooral geïnvesteerd in de m van werken. Dat is niet weg. RIJNSBURG PETER VAN EGMONP Politieke partijen raken uit, maar Internet is in. En dus hebben de meeste partijen hun eigen Internet site. Is Wim Kok een socialist? Klik op homepage van de PvdA en je kunt naar hartelust meepraten over het rode gehalte van de premier. Op de CDA-si- te kun je op dit moment je mening kwijt over het gezin en lezen wat de 'jonge honden' van de partij allemaal anders willen. Op Internet kan iedereen bekijken waar partijen zich zoal druk om maken en 'Den Haag' recht streeks de waarheid vertellen. Van sommige partijen zijn met een beetje geluk ook de regionale vertegen woordigers te bezichtigen, compleet met foto's van wethouders en gemeenteraadsleden. Maar of poli tieke partijen dankzij computer en modem zullen opbloeien blijft nog de vraag. Op enkele kleine partijen na hebben ze zich alle maal creatiefin cyberspace gestort. Zo kun je bij de VVD alle Kamerleden met hun portret tevoorschijn klikken, bij het CDA hun maandbladen vlak voor verschijnen al bekijken en bij de PvdA is de column van Ronald Giphart te lezen. Terwijl de politiek doorgaans juist achter de trends aanhobbelt, doen alle partijen verbazend hip op In- temet. Omdat de een niet bij de ander wil achterblij ven. Omdat er een enthousiaste hobbyist in de gele deren rondloopt. Maar toch vooral omdat partijen veel verwachten van de zogenoemde digitale snel weg. De nieuwe generatie groeit op met computers. En vooral jongeren zijn interessant voor de politieke or ganisaties die te maken hebben met tanende be langstelling. Want met in totaal ruim 300.000 leden, waarvan ook nog maar één Op de tien actief is, flore ren de Nederlandse politieke partijen niet bepaald. Behalve misschien voor een ingehuurde Paul de Leeuw of Gordon, bezoeken mensen nauwelijks een partijbijeenkomst. Onder het motto 'Den Haag komt naar U toe', moet Internet verandering bren gen. Internet blijkt helaas geen wondermiddel. De massale toeloop moet nog komen. De homepage van de PvdA heeft nu met zo'n 7.000 bezoekers per maand de hoogste kijkcijfers. „Het aantal bezoekers stijgt spectaculair sinds we twee jaar geleden zijn begonnen", zegt webmaster (be heerder) Rob van Esseveld. „Belangstelling is een kwestie van tijd. Als er iets over ons is geschreven zien we direct een opleving." De CDA-site trekt inmiddels maandelijks zo'n 2500 bezoekers. Het toenemende succes van de christen democraten is volgens de beheerder te danken aan de actuele pagina's. Elke dag wordt het laatste par- tijnieuws erop gezet. Bovendien staat alles vaak net even eerder op het Net dan op papier. Wie nog denkt dat alles op Internet even spannend is, wacht een kleine teleurstelling. Alleen de SP heeft een speelse homepage compleet met quiz en de mogelijkheid om direct te chatten (kletsen in ge woon Nederlands) met de twee Kamerleden. De meeste partijen komen niet veel verder dan een soort informatieve brochure die je creatief kunt doorbladeren. De partijen maken wel driftig gebruik van kleur voor het 'eigen gezicht'. Volgens de webmaster van GroenLinks, al vanaf '94 de politieke pionier op de digitale snelweg, is een spannende pagina vooral een kwestie van geld en menskracht. Er moet dus maar net een freak rondlo pen die de kar trekt. „Wij doen juist met opzet niet te veel aan grafische grappen om dat we snelle pagina's willen hebben", legt de beheerder van CDA-Digitaal uit. „Lang niet iedereen heeft een snelle computer. Wie een flinke tijd moet wachten tot een plaatje helemaal in beeld is, gaat snel weer weg." De meeste bezoekers klikken gewoon maar wat rond. „Het discussiëren gaat nog niet zo wild, maar het belangrijkste bij de PvdA-site is informatie. Op dit moment staat er al zoveel op dat we een eigen zoeksysteem aan het maken zijn", vertelt Esseveld trots. Bij het CDA gaat de beheerder nog wat sleute len aan het interactieve deel, omdat de reacties n niet overstelpend zijn. Je mening spuien bij de Vi is nog niet mogelijk. Verklaringen voor de matheid van de bezoekers hebben de makers niet. Misschien is het te vrijbli vend of spreken de stellingen niet aan, denkt def Misschien durven mensen gewoon niet, oppert ii ander, of komen veel bezoekers al surfendgewoi toevallig bij een partij terecht. De WD hoopt te# de verkiezingen met een interessante, interactie! site te komen. De RPF wil ook snel het net op en streeft naar een aantrekkelijke homepage bij de campagne. Het CDA heeft allerlei wilde plannen denkt met spelletjes bezoekers te kunnen trekker Het moet dus allemaal nog hipper, wil de politie! jonge mensen trekken. De politieke partij als jonj LF snelle en wilde club. Een hele kluif. Wie strikt Me Borsato voor z'n homepage DEN HAAG MARGIT KRANENBURG

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2