Leidsch Dagblad Israël begint bouw Har Homa Het extraatje van Liptonice. 3 9 ill ill is Late ijspret ïroeiende onrust in )uitse staalindustrie Boete na dodelijk ongeval Hoogovens VNU ziet winst dalen tot 322 miljoen gulden Stekelenburg weg bij FNV TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. thui )|NSDAG 18 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Schouwburg schaft chips met urine' af liEUWARDEN/LEIDEN 26! 43l Bil .09 »i en Kamer twijfelt over meer marktwerking in openbaar vervoer Buitenland Piramidespel blijkt ook in Suriname j erg populair te zijn t Leiden Onder hypnose doe je geen dingen die je niet wilt Sport Koeman schuift aan bij Guus Hiddink De Leeuwarder schouw burg De Harmonie heeft de bakken met chips op de bar afgeschaft. Na liet lezen van een artikel in de Leeuwar der Courant vond hoofd horeca Peter Mulder het een onsmakelijk idee dat bezoekers met hun handen in de chips konden graaien. In het bewuste krantenbe richt werd een onderzoek in Engelse pubs aangehaald. De onderzoekers hadden in bakjes pinda's en chips sporen van twaalf typen urine aangetroffen. „Als ik dat artikel heb gelezen, dan hebben anderen dat ook", dacht Mulder. Zelf had hij er nooit bij stilgestaan dat de chipsbak- ken ook wel eens urineres- ten zouden kunnen bevat ten. „Ik ben opgevoed met handen wassen na het plas- aldus de horecaman. ,Het was nieuw voor mij sommige mensen dat niet doen." De theatergan- jers blijven overigens niet ang van hun knabbels ver stoken. Mulder is naarstig op zoek naar een hygiëni sche verantwoorde oplos sing. „We denken aan een tacomachine of een pinda automaat." los Rijntjes, restaurateur van de Leidse Stadsgehoor zaal, houdt zich liever aan wet' dan dat ze net als haar collega in Leeuwarden zoek gaat naar een op- sing voor het hygiëne- probleem. Het verstrekken van 'gratis hapjes' is vol gens haar niet eens toege staan. „Ik heb tijdens m'n horeca-opleiding geleerd mensen niet op deze wijze mogen worden geac tiveerd om méér te drinken. Ik geef toe dat het al weer een tijdje is geleden dat ik studeerde, maar bij mijn weten is die regel niet ge- ijzigd." Ontmoeting Netanyahu en Arafat afgelast Palestijnen vragen Veiligheidsraad om actie Israël is vandaag ondanks wereldwijde protesten begon nen met de bouw van een overwegend joodse wijk in Oost-Jeruzalem. Een ontmoeting tussen de Israëlische premier Netanyahu en PLO-leider Arafat is gisteren om die reden niet doorgegaan. JERUZALEM AP-AFP-Rtr-DPA Ook de Verenigde Staten, een trouwe bondgenoot van Israël, hebben kritiek op de bouw van de wijk Har Homa. De VS heb ben de Israëlische minister van justitie, Tsahi Hanegbi, bekriti seerd na zijn dreigement dat de Palestijnse leider Yasser Arafat in ballingschap zou moeten als hij opdracht zou geven aan zijn volk om zich met geweld te ver zetten tegen de bouw van Har Homa. „De VS is het zeker niet eens met de uitlatingen van de mi nister van justitie. Ze zijn oprui end en onacceptabel omdat voorzitter Arafat een plaats heeft, en die plaats is in Gaza en op de Westoever", zei de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Nicholas Burns. Hanegbi had in een interview gezegd dat „iedereen die een koffer wapens opent, zeer snel zijn koffer zal pakken en tussen Tunesië en Bagdad heen en weer zal lopen, zoals hij al jaren heeft gedaan." Burns zei dat er, als er politieke problemen zijn, moet worden onderhandeld en niet moet worden teruggegre pen op 'dergelijke bizarre drei gementen'. De Palestijnse waarnemer bij de Verenigde Naties heeft giste ren aan de secretaris-generaal van de VN en aan de Veilig heidsraad gevraagd al het mo gelijke te doen tegen het begin van de bouwwerkzaamheden. Ondanks de tegenstellingen werken Israëlische en Palestijn se functionarissen aan de voor bereidingen van een topont moeting tussen Arafat en Neta nyahu. De voor afgelopen nacht geplande ontmoeting ging niet door. Volgens Israëlische radio berichten vreesde Arafat dat Netanyahu de ontmoeting zou misbruiken. Netanyahu zou met het overleg met Arafat kun nen aangeven dat zijn politiek ten aanzien van de bouwplan nen de juiste is. Israël en de Palestijnse Auto riteit hebben gisteren wel een akkoord bereikt over het ge- Palestijnen plantten gisteren hun nationale vlag op een protesttent nabij Beith Sahour, enkele kilometers ten zuiden van de omstreden heuveltop Har Homa, waar Israël duizenden woningen wil bouwen. De heuveltop zelf werd vandaag afgeschermd door Israëlische soldaten. foto epa bruik van het vliegveld Daha- de partijen vernomen. Egypte. De Israëliërs eisten om niya in de Gazastrook door de Tot nu toe moest Arafat voor veiligheidsredenen toezicht op Palestijnse president Arafat. Dat zijn buitenlandse reizen gebruik het vliegveld van Gaza. is van officiële bronnen van bei- maken van een vliegveld in Tiegtuig stort ort na start eer in Kaukasus )SK0U AP-AFP .99 non te, n passagiersvliegtuig met 41 'ers en zeven beman den aan boord is van- i in het zuiden van Rus- neergestort. Gevreesd- irdt dat alle inzittenden zijn ngekomen. Het toestel, een Antonov 24 n Stavropol Airlines, stortte rt na vertrek uit Stavropol (in noordelijk deel van de Kau- sus) neer, aldus een woord erster van het Russische mi- •terie voor noodsituaties. Het egtuig was op weg naar de »rd-Turkse stad Trabzon. woordvoerder van het mi- terie zei vanmorgen in een klaring ervan uit te gaan dat mand het ongeluk heeft .rleefd. Zekerheid daarover er bij het ter perse gaan van ze krant nog niet. leiden Dat is het dan, ook voor de schaatsers is de winter weer voorbij. De ijsvloer in schaatsen, zoals deze twee kinderen demonstreren. Vanaf 28 maart is de hal het domein de Leidse ijshal aan de Vondellaan wordt stukje bij beetje ontmanteld. Het ijsschraapsel van de karters, die maandenlang naar hartelust in hun karretjes kunnen rondscheuren, is inmiddels naar buiten geschoven. Over een paar dagen is er geen ijs meer. Over een De schaatsers kunnen vanaf 29 september weer terecht aan de Vondellaan. paar dagen ja, maar nu ligt het er nog. Dus is er nog tijd voor wat ijspret, zij het zonder foto henk bouwman rupp-Hoesch wil Thyssen overnemen jgURG/FRANKFURT ANP-DPA noteringen van de Duitse ïlconcerns Thyssen en 'Pp-Hoesch aan de beurs in nkfurt zijn vandaag opge- "ort, in afwachting van een 'gelijke bekendmaking dat 'Pp-Hoesch het grotere yssen wil overnemen. Perso- van Thyssen is in staking laan. Een beurswoordvoerder te verwachten dat de handel tie aandelen van de concerns [gen wordt hervat, tyssen is helemaal niet ge-' nd van de vermeende plan van Krupp-Hoesch, die een lng zouden zijn om „de ei- problemen op te lossen Dr de hand te leggen op de 'es van Thyssen". Thyssen voorziet tienduizen den ontslagen in Noord-Rijn- land-Westfalen als de overname doorgaat. Werknemers van Thyssen willen voor het hoofd kantoor van Krupp-Hoesch pro testeren. „De s taaiarbeiders zijn meer dan geschokt", aldus een lid van de ondernemingsraad. De OR spreekt van 'ontzetting' onder de werknemers. Volgens de raad is Krupp-Hoesch al een eind op weg om Thyssen in handen te krijgen. Het bedrijf zou al een kwart van de aande len Thyssen bezitten. Een zegsman van Krupp- Hoesch wilde niet ingaan op de beschuldigingen van Thyssen. Het bedrijf zal later op de dag mededelingen doen. gratis. Liptonice of Uptonice Tea drinken uit zo'n glas, dat is extra genieten. Liptonice, regular of light, O O O 2flessend 1 liter NüÓ.UÖ Liptonice Tea, Als u van één van de volgende 9e™H,oj,'em0n' extra voordelige aanbiedingen AP,itor Q8 profiteert krijgt u ook nog eens a 1 llter 438 O..ZO een fraai en kloek Liptonlce-glas Nü met gratis Uptonice-glas* Deze week alleen bij Albert Heijn. Ctl 1 Aanbieding geldt t/m zaterdag 22 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt HAARLEM ARTHUR MAANDAG De Haarlemse economische po litierechter mr. E.J. Hofstee heeft gisteren een werknemer van Hoogovens tot duizend gul den boete veroordeeld. De rechter vond dat Ronny Helder man schuld treft in verband met een dodelijk bedrijfsonge val, op 1 november 1995. De inwoner van Heerhugo- waard verplaatste toen 's nachts met een vorkheftruck enkele spoorwagons, wat in strijd is met de veiligheidsvoorschriften. Een andere Hoogovens-werkne mer, die verderop aan een wis sel aan het werk was, raakte ver volgens bekneld en overleed. Hoogovens zelf voorkwam strafvervolging door betaling van een transactie van 35.000 gulden. De officier van justitie dagvaardde Helderman. Rech ter Hofstee vond de werknemer schuldig aan dood door schuld, maar besloot daarvoor geen straf op te leggen. Daarbij speel de mee dat ook het slachtoffer veiligheidsregels negeerde. De veroordeling tot de geld boete betrof alleen overtreding van een artikel uit de Arbo-wet, waarin staat dat werknemers de nodige voorzichtigheid en zorg vuldigheid in acht moeten ne men. De Industriebond FNV sprak vorige week al verontrusting uit over het bijzondere feit dat een werknemer na een bedrijfson geval strafrechtelijk wordt ver volgd. Gevolg van de veroorde ling van Helderman is dat de bond de leden aanraadt zich voortaan strikt aan de voor schriften te houden. Leidsch Dagblad: meer nieuws uit Leiden en regio leiden «hans jacobs Nog meer nieuws uit Leiden en de regio. Dat is wat lezers van het Leidsch Dagblad vanaf vandaag in hun krant vinden nu het regionale ka tern met weer een pagina is uitgebreid. De krant telt de ze week ook een aantal nieu we rubrieken. Vanaf morgen wordt het wel en wee van gewone Lei- denaars uitgelicht in de stadsrubriek Kantlijn, die op woensdag en vrijdag ver schijnt. Op diezelfde dagen is er ook extra aandacht voor de Leidse wijken en buurten in de Wijkladder. De bekende verkeersru- briek Knooppunt staat voortaan op maandag én donderdag in de krant. De regionale en plaatselijke po litiek wordt 'anders beke ken' in de satirische Stem ming, die nu op zaterdag verschijnt. Nieuw is Straat beeld dat iedere zaterdag een andere straat, weg of laan uit de Leidse regio be schrijft en bekijkt. De Pest huislaan in Leiden is als eer ste aan de beurt. Meer ruimte krijgt vanaf vandaag ook Kerk Samen leving, waarin het Leidsch Dagblad als vanouds het geestelijk leven onder de loep neemt Schrijvende Le zers kunnen nu twee keer per week op die pagina te recht. In de rubriek Klank bord geven bekenden uit 'Groot-Leiden' wekelijks hun kijk op actuele zaken in de regio. HET WOORD IS AAN Schiller Enkel het werkzaam streven naar een bepaald doel maakt het leven dragelijk. winterse buierr "1*/4° -3*/5° "277° 20% 20% 30% ÏSSS&5? 30% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13,15,17 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport19 Strips Uitgaan .16 Hans Visser Friends met One Night Hot Music III in de Stadsgehoorzaal, waar voor een kortingsbon. Omzet met tien procent gestegen HAARLEM AD HEESBEEN De winst van het uitgeverscon cern VNU is vorig jaar gedaald tot 322 miljoen gulden. In 1995 was dat nog 430 miljoen. De nettowinst voor buitengewone lasten steeg vorig jaar wel met zestien procent tot 316 miljoen. De omzet groeide met tien pro cent tot 3,4 miljard. De Haar lemse onderneming verwacht dat de winst dit jaar weer zal stijgen. Bij de meeste kernactiviteiten ging het VNU voor de wind. Bij de Nederlandse publiekstijd- schrijften (met bladen als Pano rama, Nieuwe Revue, Libelle en Viva) was er zowel op de lezers als op de advertentiemarkt sprake van een stijging in de omzet. Het resultaat van de Dagbladengroep nam licht toe, maar bleef achter bij de ver wachting. VNU schrijft de oor zaak daarvan onder meer toe aan de stijging van de papier- prijs en de aanloopkosten voor regionale televisie. De grootste winstsprong zat bij de zakelijke informatie. De uitgever verdien de met deze activiteiten in de Verenigde Staten 143 miljoen, tegen 98 miljoen in 1995, en in Europa 57 miljoen, tegen 37 miljoen een jaar eerder. Bij Omroep en Entertainment kwam het resultaat van com merciële televisie in Nederland en België verder onder druk als gevolg vein een forse toename van de concurrentie en van di verse aanloopkosten. De uitge ver incasseerde vorig jaar met zijn televisieactiviteiten een ver lies van één miljoen. In 1995 was de winst nog 36 miljoen. De zenders RTL 4 in Nederland en VTM in België behielden hun sterke martkposities. VNU heeft belangen in de Holland Media Groep (RTL4, RTL5 en Veroni ca). Amsterdam gpdter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Wel werd eer der duidelijk dat de gemeente Tilburg de FNV-voorzitter graag als nieuwe burgemeester ziet komen. Hij zou in de Brabantse gemeente CDA'er G. Brokx op volgen. lohan Stekelenburg vertrekt als voorzitter van de vakcentrale FNV. Dat is vandaag bekendge maakt. Wat de 55-jarige Stekelenburg precies gaat doen, was bij het i Naam: ja, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. Na de eerste twe |D Per maand I automatisch (f. 31,95) (I.v.m. controle bezorging) 1 weken betaal Ik mijn abonnemcnt: Per kwartaal Oamomatisch (f. 92,05) i Oacceptgiro (f. 93,05) - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071 -51 28030 '712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1