'God is er niet om ons te dienen' Cultuur&Kunst Below Poëzie uit de nor Charlotte Köhlerprijzi Chanson in toneelvorm Imponerend concert Abdel-Rachman El-Bacha 'Oh Johnny', theater met een gulle lacl een lekker lied en een brok in de keel Paradise' aan grappen ten onder DINSDAG 18 MAART 1997 RO Theater speelt Sofokles' Elektra rotterdam Het RO Theater speelt van 19 maart t/m 3 mei So fokles' Elektra. Koos Terpstra regisseerde deze klassieker. Alle voorstellingen, evenals de première op 26 maart, zijn in het ei gen theater aan de William Boothlaan in Rotterdam. Naast de gastacteurs Loes Luca (Elektra), Jos van Hulst (Pylades), Joost Prinsen (opvoeder van Orestes) en PleuniTouw (Klytaimnestra) spelen Guus van Dam (Aigisthos), Geert Lageveen (Orestes), Esther Scheldwacht (Chrysothemis) en Veerle van Overloop en Harriet Stroet (koor van Myceense vrouwen). Exportprijs voor Trijntje Ooster huis Amsterdam Zangeres Trijn tje Oosterhuis kreeg gistermid dag in het Amsterdamse thea ter Bellevue de Pall Mali Ex port Prijs van dit jaar (15.000 gulden). Met de prijs probeert een gelijknamige stichting al sinds 1976 nieuw talent te sti muleren. Trijntje Oosterhuis werkt sa men met haar broer Tjeerd en de band Total Touch, die alle bei een eervolle vermelding krijgen. In de jury zaten onder anderen oud-theaterdirecteur Wim Bary en Martine Bijl. Eer dere Pal Mali Exportprijzen gingen naar onder anderen Hans Liberg, Purper en Karin Bloemen. De Bierleppen brengen cd uit sassenheim Evenementenband De Bierleppen, uit de Bollen streek, brengt in mei een cd uit. Het repertoire van De Bierlep pen bestaat uit meedeiners, swingnummers en ontroerende ba- lads. Op 10 mei wordt de cd officieel gepresenteerd in Het Wa pen van Voorhout. Bas Verheijden in finale pianoconcours den haag De 22-jarige Nederlandse pianist Bas Verheijden is doorgedrongen tot de finale van het Scheveningen Internatio naal Muziek Concours. Verheijden, leerling aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, kreeg gisteravond na de halve fi nale te horen dat hij vrijdagavond in het Kurhaus wordt ver wacht. Als laatste van de vier finalisten speelt hij dan Rach- maninovs Rapsodie op een thema van Rachmaninov. Ook de jongste deelnemer aan het concours, de zondag 18 jaar gewor den Wit-Russische pianiste Anna Shibayeva, heeft de finale ge haald. Zij speelt donderdagavond het Derde pianoconcert van Beethoven. De twee andere finalisten zijn Thomas Heil (Duits land) en Balész Réti (Hongarije). Michael Jackson geeft extra concert delft» Omdat de voorverkoop voor het concert op 8 juni in de ArenA afgelopen zaterdag in een mum van tijd was uitverkocht heeft Michael Jackson besloten een extra concert in te lassen. Op 10 juni zal hij voor de vijfde keer in de ArenA staan. Volgens Mo- jo-woordvoerster M. Manders is het zeer bijzonder dat in een zo volgeplande HlStory-tournee toch nog een gaatje is gevonden voor een optreden. Bij de start van de tournee (september '96) door Itzik GaJili. Met live muziek v Gene Carl Band Gezien 14/3, Schouw burg, Rotterdam. Om zijn eigen werkstress te be zweren, wilde Itzik Galili voor Scapino nu eens een komisch dansstuk maken. Hoe moeilijk het is om leuk te zijn, zeker als je je het zo vast hebt voorgeno men, bewijst zijn Below Paradi se. In het eerste deel zien we de twaalf dansers in met open vier kantjes opengewerkte strakke stoeipakjes bewegen in en rond zwarte dozen. Ze piepen - gedeeltelijk - uit een wand van dozen, dragen een doos om het lijf, waar een ander dan weer het hoofd in steekt, of zijn tegen de vier zij den van een doos geplakt zodat ze gevieren kaleidoscoopje kun nen spelen. Een bewegend prentenboek dus, waarvan veel verloren gaat omdat je het stomweg niet kunt zien. Meestal is het te donker door het gebruik van alsmaar wisse lende lichtvlakjes op het toneel, met te weinig licht dus en door gezet tot vervelens toe. Bij dit alles klinkt live muziek van de componist Gene Carl. Rond een niet al te moeilijk mo tief van zes kwartnoten maakte hij voor zijn zevenmansband een compositie die de dans wel licht gedienstig begeleidt, maar als muziekstuk niet veel voor stelt, en soms dooijast als een oubollige B-rockmusical. Het tweede deel, dat meer kleur, actie en structuur heeft, blijft vooral overeind door de twaalf prachtige dansers. Hun energie blijft meeslepend hoog en de dansprestaties vol bra voure. In dit deel dragen de dansers dozen om het lijf, die soms een douche, een telefoon, een wc-rol, of een gedekte kof fietafel blijkt te bevatten. De do zen lijken een belevingswereld te verbeelden, die alsmaar mee- getorst moet worden. Een misser is het vraag-en- antwoord-spel tussen de jon gens en de meisjes, dat in koor gebeurt waardoor het onver staanbaar is. Een grap met de vier zwaantjes, compleet met een lolbroekerige versie van de bijbehorende muziek is pijnlijk lach-of-ik-schiet-werk. Een scè ne waarin danser Luiz Martin een liefdesliedje zingt, is echter De spirituele ontwikkeling van Nick Cave Vorig jaar nog had het Australische fenomeen Nick Cave veel succes met 'Murder ballads', een uitzinnige plaat ge vuld met fictieve verhalen over moord en doodslag. 'Where the wild roses grow', een duet met landgenote Kylie Minogue, slingerde hem zelfs de hitlijsten in. Maar nu is er 'The boatman's call', zo ongeveer het tegendeel van zijn voorganger. Een ingetogen album vol liefde en religie. Is het beest getemd? amsterdam jacob haagsma ,,Er heerst een soort mythe dat ik een jaar of tien geleden clean geworden zou zijn," vertelt Nick Cave. „Dat is niet zo. Ik gebruik nog steeds, nu en dan. Het zit in mijn aard om de boel af en toe te verzieken. Een hang naar zelfdestructie. Dat is altijd al zo geweest en ik zie geen reden waarom dat zou veranderen. Maar het grootste deel van de tijd neem ik geen drugs. Mijn creativiteit hangt niet langer sa men met een naald in mijn arm." Nick Cave is in een openhar tige bui. 'The boatman's call' is dan ook de meest openhartige en persoonlijke plaat uit zijn in middels behoorlijk uitdijende discografie. De nieuwe is een bijzonder ingetogen plaat ge worden, waarop Cave zijn ob sessies en gevoelens nu eens open en bloot neerlegt. Hoe an ders was dat in het verleden, toen Cave, in navolging van een favoriete schrijver als William Faulkner, zover ging om hele mythologieën te construeren rond zijn werk. Hij schreef nog een zeer Faulkneriaanse roman ook: 'And the ass saw the angel', doordesemd met religieuze beelden. „Op mijn vorige platen schiep ik een wereld, die zich ergens parallel aan de onze afspeelde. Met een eigen moraliteit van goed en kwaad, op nogal oud testamentische wijze. Het ging zelfs zover dat ik bij bepaalde songs eerst, voor mezelf, de plek beschreef waar een en ander zich afspeelde." Toppunt van deze benaderingen was wel 'Murder ballads', vol fictieve moordpartijen. „Die plaat heb ben we als het ware met één hand gemaakt,", zo blikt Cave terug. „Ik ben er trots op, maar ik heb er niet voor hoeven lij den. Ik schreef wat moorddadi ge teksten als bleek dat we nog geen album vol hadden, mijn groep speelde een ruig ritme en hup, weer een nummer klaar. We zeiden nog tegen elkaar: als we geweten hadden dat het zo'n succes zou worden, had den we beter ons best gedaan." 'The boatman's call' is in alle opzichten een tegenpool. Veel soberder van toon en Cave heeft het mythologiseren deze keer gelaten, althans, daar gaan we maar vanuit. „Ik heb deze plaat geschreven in Londen en daar spelen de nummers zich dan ook af, daar en op het plat teland rond Londen waar ook het nodige met me gebeurd is. 'The boatman's call' gaat over de alledaagse menselijke pijn, denk ik. Het melodrama, de hysterie, het bloedvergieten heb ik achter me gelaten." „Deze songs documenteren wat er met mij aan de hand was, de laatste paar jaar," zegt Cave. „Ik heb de afgelopen tijd een paar relaties doorgemaakt en had geen flauw idee hoe ik daar nu mee om moest gaan. Schrijven helpt dan om greep te krijgen op die situatie. Ik krijg geen kick meer van gewelddadi ge teksten. Hoe ouder ik word, hoe beter ik weet waar ik over wil schrijven. Liefde, liefde, lief de, daar komt het op neer. Dat is uiteindelijk alles wat je over houdt." Wie de bezonken toon van 'The boatman's call' tot zich laat doordringen, hoort hoe Ca ve geregeld, op het orgel, de sfeer van de aloude, gewijde hymnen (gezangen) probeert te benaderen. Niet zo vreemd, als je de teksten erbij pakt. Daarin geeft de voormalige wildeman ongeremd lucht aan zijn reli gieus gemoed. „Religie en lief de, dat komt op hetzelfde neer." 'I don't believe in an interven tionist God', is de openingszin van het openingsnummer van de plaat. „Ik geloof niet dat God er is om ons te dienen," zo ver- Dansers bewegen in met vierkantjes opengewerkte strakke stoeipakjes. fenomenaal. Martin ligt op zijn of 'lekker', 'meer daar', 'harder', buik, een contrabas begeleidt Een heerlijk moment, en op een hem vanuit de orkestbak maar onverklaarbare manier is het de drummer is op het toneel en nog ontroerend ook. drumt er met bosjes riet lekker Maar zoals de grappenmaker op los, op de blote rug van de die beseft dat hij niet leuk is en danser. Tussen het zingen dat tracht te bezweren door kreunt Martin van 'meer hier', steeds luidruchtiger en opdrin- CHEF JAN RIJSDAM. 071-5355. scheveningen» anp Iedereen kan deze week et; ballon tegenkomen n* daarin het gedicht van ee; gevangene. Vanaf de binnet plaats van de gevangenis j- Scheveningen werden gisit. ren driehonderd ballonne opgelaten met daarin ee pennenvrucht van een ged? tineerde. De schrijvers zittes vast in de verschillende pen) tentiaire inrichtingen in orj land. Hun gedichten zijn od te vinden in het boekje 'Ce met Uitzicht', dat gisteren Scheveningen werd senteerd. Het bundeltje!* vat ook tekeningen en schf derijen van gevangenen. Cel met Uitzicht is een ir. tiatief van de Stichting Eb dus. Die zorgt voor de op vang en begeleiding ve mensen die uit de gevang nis komen en hun leven wee moeten oppakken. Vorig ja» oktober organiseerde 4 stichting een manifestatie waarvoor al veel tekeningg en gedichten werden maakt. Besloten werd totee vervolg in de vorm van eg boekje. amsterdam» anp Nick Cave: „Het zit in mijn aard om de boel af en toe te verzieken." klaart Cave die boude geloofs belijdenis. „Eerder dat wij er zijn om God te dienen." „Ik geef het niet graag toe," grinnikt Cave, „maar ik ben bang dat ik een religieus mens ben. Ik lees nu een ldeine twin tig jaar regelmatig in de bijbel, en dat doe je niet om de span nende verhalen of de mooie taal." Lange tijd ging Caves voorkeur uit naar het Oude Tes tament. „Daarin trof je een wre de, jaloerse, humeurige God die naar believen hele volkeren uit roeide. Dat vatte mijn houding in die tijd goed samen. Ik haatte de wereld. Maar als je ouder wordt valt het zwaar om je haat te blijven koesteren. Nu is het vooral het lijdensverhaal van Christus dat me aanspreekt. Ie mand die lijdt voor zijn geloof, dat is een mooie allegorie voor het lot van de menselijke soort." Religie is voor Cave in elk ge val geen set gedragsregels. „Uit eindelijk word je niet beoor deeld op hoe je je gedraagt, maar op de mate waarop je je potentieel gebruikt. Dat is wat het verhaal van Christus mij leert." Niet dat we hier opeens met een christen van doen heb ben, want die term is hem te zeer verbonden met het insti tuut kerk. „De kerk houdt het woord van Christus weliswaar levend, maar op een perverse manier. Het gaat alleen maar om macht." Uiteindelijk worden we alle maal ouder en wijzer, zelfs Nick Cave. Met zijn vaderschap en zijn spirituele ontwikkeling is ook zijn motivatie veranderd. „Het schijnt dat het leven veel rauwer is dan vroeger, maar toch peur ik er meer schoon heid uit. Vroeger maakte ik pla ten omdat ik het idee had dat ik een nul was als ik niks deed. Nu schrijf ik om te begrijpen wat er om me heen, en met mij, ge beurt. Dat is iets heel anders." De Charlotte Köhler-pnj 1997 zijn toegekend aan beeldend kunstenaars Me Bolink, Yeal Davids en Ro5 jj Zandvliet, decorontwerper i van der Meyden en aan air tect Tom Frantzen. De jaarlijkse onderscheic gen zijn een bekroning veelbelovende kunstenaars! 35 jaar en goed voor een bei van 10.000 gulden. De prijs reiking is donderdag 10 apri Odeon te Amsterdam. Het is dit jaar de tiendel c' dat de Charlotte Köhler-piip worden uitgereikt. De in 1! overleden actrice heeft ten moediging van veelbelove jonge kunstenaars de helft haar vermogen ondergebn in een Fonds op Naam, ort gebracht bij het Prins Bernl Fonds. wordt geroepen, memoreert de vijftigjarige Koolschijn net als in een diepte-interview betekenis volle aspecten en emoties uit zijn eigen leven. Hugo Koolschijn kan daarbij meesterlijk met bepaalde stern- modulaties diverse personages kenschetsen zonder in platte ty petjesmakerij te vervallen. Het afgelopen seizoen heeft hij in de eveneens door hem geschreven en gespeelde 'Zangles' dit pro cédé net zo grandioos toege past. Respect en genegenheid voor zijn kort daarvoor overle den zangleraar en vriend vorm den toen de aanleiding voor het maken van die voorstelling. 'Zangles' is humoristischer en lichter van toon dan 'Een Fran se zanger'. Niet in het minst door de onbedoelde ironie, waarmee Koolschijn zijn eigen twijfels en zwakheden onder de loep nam en de wijze waarop hij het toneelvak en alles wat er omheen dwarrelt beschrijft. In 'Een Franse zanger' heeft hij de moed opgebracht nog een stap verder te gaan in zijn zelfbe spiegelingen. Het resultaat is een intiem en gevoelig chanson in toneelvorm, doortrokken van weemoed en van berusting om dat de zaken nu eenmaal gaan, zoals ze moeten gaan. Koolschijn. Regie. Gijs de Lange Gezel schap Toneelgroep Amsterdam Gezien- 14/3, Theater Bellevue (première), nog te zien aldaar 18/3 t/m 22/3 en 25/3 t/m 29/3; Toneelschuur Haarlem, 3/4 t/m 5/4, Blauwe Zaal Utrecht. 11/4 en 12/4. Vijftien was Hugo Koolschijn toen hij in de jaren zestig voor het eerst Gilbert Bécaud op tv zag. Sindsdien is deze Franse chansonnier zijn idool. Hij kent al zijn liedjes uit het hoofd: tien tallen optredens - ook die bui ten Nederland - heeft hij bijge woond. Los van zijn bewonde ring voor diens zangteksten en vertolking ervan adoreerde hij Bécaud om zijn patserige, tegen het louche en soms pathetische aanleunende levenshouding. Anderhalfjaar geleden woon de hij opnieuw een concert van hem bij. Het was een ontnuch- terende bevestiging van wat hem twee jaar daarvoor reeds pijnlijk opviel: Bécaud heeft zijn talent overleefd en is zich krampachtig aan het herhalen. Het inspireerde hem tot het schrijven en opvoeren van het solostuk 'Een Franse zanger'. Behalve dat Bécaud in de voor stelling levendig voor de geest recensie lidy van der spek Concert Abdel-Rachman El-Bacha in de Internationale Pianistenserie. Gehoord: 16/3, Stadsgehoorzaal, Leiden. mogen parelen. Daar werd breekbaarheid af en toe Maar prachtig waren weer warme en duidelijke acceni van de linkerhand. De pianist Abdel-Rachman El- Bacha is een en al beheerst heid en beschouwing. Zijn spel is van een pure vanzelf sprekendheid, grandioze virtu ositeit en een diepe ingetogen heid, die in deze combinatie weinig voorkomt. Mozarts Sonate in C gleed als vloeibaar goud uit z'n han den. Omdat zijn spel zo vlek keloos verloopt krijg je af en toe de indruk van oppervlak kigheid. Om dat dan toch weer zo snel mogelijk te vergeten, omdat het allemaal té mooi is voor enig wantrouwen. In Schubert was dat gevoel van delicate miniaturen die af en toe een diepere toets nodig hebben, nog het meest aanwe zig. Bijna onwezenlijk schoon was de klankenzee van de rechterhand in Impromptus nr 2 in Es, maar nr 4 in As had mijns inziens weer wat meer Het eerste en laatste van het Chopinprogramma de pauze behoorden tot de lerhoogste top. Het meest \c travert gespeeld, inventiefi de een bijzonder subtiel peda loi gebruik, weerklonken de Ti m ations brillantes' in Bes enl en Rondo is Es. Gecompone dc op 22-jarige leeftijd, in dei Hi riode dat Chopin dik bevrii ij; was met Mendelssohn,1 kan je horen. Zo waren pn hiertussen weer een paari zurkas die vaag onbeha opriepen. Is dit nu verrass nieuw zoals El-Bacha de in a speelt? Getuigt het een hele nieuwe spiritual n| of is het misschien mi diep dan je wel wilt denkei Toch was dit concert z'n eventuele vraagtekens ponerend, alleen al om d zeer bijzondere stijl van Ien. KiS Hi geriger te worden, zo meende Galili het ook te moeten hebben van meer, en groter, en nog uit- gelatener. Met als enig effect dat Below Paradise als geheel, on danks de fenomenale individu ele dansprestaties, jammerlijk in het water valt. Johnny Jordaan'. Tekst. Lars Boom. Muziek. Martin van Dijk. Regie: Mart Sijm. Met: Rob van de Meeberg, Fred Florusse en Carry Tefsen. Gezien: 17/3, Werkteater, Am sterdam. Nog te zien: t/m 27/4 van di t/m za. Zo. mati nee. Reserveren: AUB-Ticketshop 020-6211211 en bij de landelijke VW's. Rob van de Meeberg werd na de première van 'Oh Johnny' overladen met schouder klopjes. Maar het mooiste compliment kreeg hij van Ton, de vriend van de in 1989 overleden Johnny Jordaan. Nog tijdens het slotapplaus stond hij op van zijn stoel op de eerste rij om de acteur te feliciteren. Net als een jaar eerder met Wim Kan, had Van de Meeberg nu de zanger van het Jordaanlied indrukwekkend gestalte gegeven. 'Oh Johnny' is goed voor een gulle lach, een lekker lied en brokken in de keel. Zel den zal er tijdens een voorstelling zo spon taan zijn meegezongen, gedeind en geklapt als bij dit 'theatrale levenslied', dat Lars Boom schreef, op basis van talloze getuige nissen en zijn liedjes. Een voorstelling ook waarin de oude Amsterdamse Jordaan tot leven komt en waarin Lars Boom en Martin van Dijk het Jordaanrepertoire zowaar ver rijken met een paar prachtige liedjes. 'Oh Johnny' lijkt zich aanvankelijk te ont wikkelen als een feest, maar naarmate de avond vordert wordt het drama in het leven van de man die in de jaren vijftig als een ko meet aan de Nederlandse sterrenhemel omhoog schoot, schrijnender. De contras ten tussen zijn successen en tegenslagen worden groter. Carry Tefsen speelt zijn moeder, zijn vrouw en Tante Leen. En Fred Florusse zet mannen neer, zoals Wim Sonneveld, zijn vriend Ton, neef Willy Alberti en de man dié hem namens de fiscus confronteert met een fikse belastingschuld. Even is het wat verwarrend om steeds dezelfde mannen in andere rollen te zien, maar door kleine aan wijzingen in de tekst en lichte accented selingen in de kleding wordt veel snel delijk. Hoewel, Carry Tefsen dreigde aan« lijk terug te keren tot Mien Dobbel* Gelukkig krijgt ze na de pauze wal nummers waarin ze meer karakter van rollen laat zien. Ook Fred Florusse zon Mr de duidelijkheid misschien wat meel centen kunnen leggen, al is hij daaren» Et; ontroerend, zoals hij als Ton het haai »ijc Johnny verzorgt. Maar als de tenor Wil' berti komt hij vocaal tekort. Erg? Het valt mee. De wisselwerk! sen het enthousiaste publiek en de W die zichtbaar plezier beleven aan hmfL, len, doet zulke bezwaren snel vergel als Van de Meeberg virtuoos en niet*j|01 brato van Westertoren tot Linden# voortreffelijk muzikaal begeleid, het Jw Jordaan-geluid soms angstig dicht b n dert, spoelt elk bezwaar weg in de van herkenning die door de zaal gaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18