Uitbreiding Spant kost ïalf miljoen 'Niet alleen sjoelen en klaverjassen bij de ouderenbonden' ifl|)rie verzorgingshuizen in regio willen samenwerken Advocaten: vrijspraak voor ontvoerders Zoeterwoudse Rijn- Veenstreek Nieuwe voegen Troost nieuwe politiechef in Leiderdorp Kastanjebomen langs begraafplaats geveld Verbijsterend de Bijenkorf (2^) DINSDAG 18 MAART 1997 chef hans jacobs. 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 Cd-bonnen gestolen aiphen aan den run» Een stapeltje van 150 cd-bonnen verdween gistermiddag uit een muziekwinkel aan de Van Boetzelaerstraat. De bonnen, met een gezamenlijke waarde van 3.300 gulden, werden uit een doosje op de toonbank gestolen. Lantaarnpalen vernield doorschotenZes lantaarnpalen en een verkeerslicht in Voor schoten werden het afgelopen weekeinde onder handen geno men door vandalen. Aan de Koningin Julianalaan, de Prinses Margrietlaan, de Oranjekade en het Van Wassenaerlaantje wer den de klepjes van lantaarnpalen opengebroken en de bedra ding vernield. Uit een verkeerslicht werd een lamp gestolen. Inbreker steelt kassalade voorschoten Een inbreker, volgens een getuige een ongeveer 19-jarige man, heeft vannacht zijn slag geslagen in een winkel aan de Van Beethovenlaan. De man sloeg de etalageruit in, doorzocht de winkel en verdween met de kassala. Rijk werd hij er niet van. In de Ia zat een kleine hoeveelheid wisselgeld. let Spant in Leimuiden wordt uitgebreid. Met een nieu- ;gtiB ve zaal aan de voorkant van het sport- en gemeen - chapscentrum moet het ruimtegebrek straks verleden kl ijd zijn. Burgemeester en wethouders, die uitbreiding in urn jongste begroting al een hoge prioriteit toekenden, 'i ?ggen nu een uitgewerkt voorstel voor aan de commissie imeen bestuur en financiën. van- jmuiden robbert minkhorst icobswoude kiest voor een ex- ruimte aan de entreezijde, en mdat uitbreiding aan de ach- nde& rkant op te veel bezwaren uit. Die optie is niet alleen n41 uurder, maar zal ook op be- raren van bewoners aan de arikslaan stuiten. Een deel van et trapveldje wordt opgeofferd omwonenden raken daar- oorhun 'groene uitzicht' kwijt. Voor uitbreiding aan de voor uit is bijna een half miljoen ,ozer! 143.000) gulden nodig. Onge ler een kwart miljoen van dat g moet de gemeente le- Twee ton financiert Ja- Dbswoude uit eigen middelen. De uitbreiding is nodig omdat et Spant veel te weinig berg- ïimte heeft. Er werden en wor- ng'M tn een voorraadkamer, een illenhok en de cv-ruimte als erghok gebruikt. Schoonmaak- iparaten staan in het invali dentoilet. Gebruik van een con- iner heeft slechts een deel van problemen opgelost. Volgens burgemeester en ethouders komt door het limtegebrek ook de veiligheid van de gebruikers in gevaar. Omdat in Het Spant her en der materialen staan opgesteld, is het 'geen veilige voorziening voor gymnastiekonderwijs', constateerde de inspecteur van het basisonderwijs. De uitbreiding van het sport en gemeenschapscentrum maakt niet alleen een eind aan de ruimte- en veiligheidsproble men, maar trekt ook nieuwe ge bruikers aan. Zo is er straks bij voorbeeld plek voor de koers- balvereniging, de EHBO-vereni- ging en voor de kleutergymles sen van de scholen De Kleine Wereld en De Torenvalk. Het gemeentebestuur wil de verbouwing van Het Spant uit besteden. Bovendien stelt het college voor om ook een archi tect in te huren. Want: „Het vooraanzicht van Het Spant verandert ingrijpend. Het is noodzakelijk .een juiste balans te vinden tussen openheid naar buiten, voldoende lichtinval in de ruimte en de privacy van de gebruikers", schrijft het B W- voorstel. De uitbreiding moet nog*voor de zomer klaar zijn. hoogmadeIn opdracht van de woningstichting Jacobswoude werken bouwvakkers aan de gevels van de woningen in de van Poelgeestlaan in Hoogmade. Het voegwerk heeft door regen en wind veel te lijden gehad. Het aanbrengen van nieuwe voegen moet volgende week klaar zijn. Halverwege de maand april krijgen de kozijnen van de huizen een verfbeurt. foto loek zuyderduin Regionaal netwerk krijgt vorm ^verzorgingshuis Rhijndael aan de Koudekerkse Europasingel heeft al dezelfde directeur als Emmaus in «terwoude-Dorp. foto mark lamers ND jwoude/zoeterwoude 10,ooi ïethbuitink drie verzorgingshuizen in zerswoude-Dorp, Koudekerk ivan Zoeterwoude-Dorp gaan on- IschD zoeken of een nauwere sa- noc nwerking efficiënter kan zijn. n toe: voor de jaarwisseling moet houdi idelijk zijn of de drie bejaar- toorden gaan fuseren, samen fden ondergebracht in een Muig of alleen in de praktijk "enwerken zonder officiële finer. tet Zoeterwoudse verzor gingshuis Emmaus aan de Ben- nebroekweg en Rhijndael aan de Europasingel in Koudekerk hebben nu al dezelfde directeur. Rhijndael en zorgcentrum Drie hof aan de Dorpsstraat in Ha- zerswoude werken al samen omdat ze beide in de gemeente Rijnwoude liggen. Door de drie verzorgingshuizen nauwer sa men te laten werken, moet een 'breed, kwalitatief goed en op de bewoners toegesneden zor gaanbod' worden gerealiseerd. Onduidelijk is of de samen werking gevolgen heeft voor het personeel. In een persbericht melden de bejaardenoorden dat er 'geen ingrijpende verande ringen' zullen zijn. „We denken dat we efficiënter kunnen wer ken en dat er voordeel in moet kunnen zitten", merkt directeur T. Wijnker van Driehof echter ook op. Hij wil niet kwijt of er daardoor ontslagen vallen. Driehof, Rhijndael en Emmaus hebben inmiddels een intentie verklaring opgesteld voor de sa menwerking. Personeel en be woners zijn van de plannen op de hoogte gesteld. roelofarendsveen kees van kuilenburg Een jaar is het Regionaal Net werk Ouderenbonden in Zuid- Holland Noord nu actief. Een periode die het bestuur heeft gebruikt om het een en ander op poten te zetten. „Je begint met niets en geleidelijk aan bouw je een dergelijke commis sie uit", legt voorzitter Pieter Rietveld uit. „Nu zijn we in een fase beland dat we ons nadruk kelijker willen manifesteren. Dat de bonden, maar ook de ouderen zelf weten, dat er onze organisatie in de regio actief is en dat ze daar een beroep op kunnen doen." Het netwerk in Zuid-Holland Noord omvat 23 gemeenten en is eind 1995 opgericbt. Rietveld: „Er gaan steeds meer bevoegd heden van de provincie naar ge meenten. Tot voor kort had je een aanspreekpunt bij de pro vincie, maar dat is verschoven naar de regio's of op gemeente lijk niveau. Daarom is op advies van de provincie dit netwerk opgericht. Een commissie, zon der enige bestuursbevoegdheid, maar die op diverse terreinen actief kan zijn voor de ouderen. De deskundigheid van de com missieleden wordt benut in het overleg met gemeentelijke en Alphense raakt rijbewijs kwijt alphen aan den run Een 52-jarige Alphense is haar rijbewijs voorlopig kwijt. Agenten zagen de vrouw gisteravond met haar auto slingeren over de Churchilllaan. Ze reed nu eens hard, dan weer opvallend lang zaam. Uit de proef bleek dat zij te veel alcohol op had. De politie nam haar rijbewijs in en legde een rijverbod van negen uur op. leiderdorp annet van aarsen De politie Rijn en Braassem (Leiderdorp, Jacobswoude, Alkemade, Rijnwoude en Zoe- terwoude) heeft een nieuwe dis trictschef. A. Troost (49), nu nog hoofd politiezaken van het dis trict Leiden-Voorschoten, wordt op 1 april de baas. De nieuwe districtschef werkt sinds 1965 bij de politie. Vanaf 1987 was hij groepscomman dant van de rijkspolitie in Sas- senheim. In 1991 is Troost deel uit gaan maken van het projektbureau reorganisatie in Hollands Mid den. Dit projectbureau bege leidde de reorganisatie. Sinds 1993 is hij hoofd politiezaken in het district Leiden-Voorschoten. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Kinderbingo. Buurtcentrum Elckerlyc aan de Havikshorst staat op woensdag 19 maart in het teken van een kinderbingo. De bingo begint om 14 uur en de toegang kost 1 gulden. Limo nade is gratis. roelofarendsveen De elf kastanjebomen langs de toekomstige uitbreiding van het kerkhof achter de paro chiekerk Sint Petrus Banden zijn gisteren geveld. De vijftig jaar oude bomen moesten weg vond het kerkbestuur. Ze zou den het toch maar tien, hoog uit vijftien jaar hebben uitge houden. Koos Straathof en Hans van der Meer, twee naburige kwe kers, hebben geen zin in een begraafplaats pal naast hun bedrijf. De kastanjehaag zorg de nog voor enige afstand. Kweker Koos Straathof was 'ziedend' toen hij de zaag- ploeg waarnam. Hij had op uitstel, c.q. afstel van executie gehoopt. Vorige week schreef Straat hof daarover een brief aan de gemeente. In dezelfde week drongen de PvdA en Groen- Links in de commissie be stuurszaken bij burgemeester Meerburg aan om nog eens met het kerkbestuur te gaan praten. PvdA'er F. Hoogen- boom noemde toen het be houd van de kastanjes een 'morele verplichting'. Het kerkbestuur wil echter zijn plannen niet wijzigen. Die zijn formeel correct. Overleg met A. Peters, directeur open bare werken en kerkbestuurs lid N. Bakker, maakte Meer burg dat duidelijk. Daarom ziet hij af van een gesprek met het kerkbestuur. „Door het formeel te spelen, wek je mis schien verwachtingen, die je toch niet kunt waarmaken", zegt Meerburg. Het kerkbestuur had aange kondigd deze maand nog met de kap te beginnen. Toch voelt Straathof zich overvallen. De boze buurman vermoedt, dat het kerkbestuur de exacte da tum voor hem en zijn buur man verzwegen heeft. Bakker bestrijdt dat. „We hebben het kappen uitbesteed. Daarom wisten wij de juiste datum niet." Straathof blijft met een kater zitten. Om de gevelde kastan jes, 'die er nog super uitzagen'. Maar vooral omdat hij zich 'belazerd' voelt door gemeente en kerkbestuur. „Inspraak is er niet. Ze leggen je gewoon een dictaat op." In april wordt beginnen de graafwerkzaamheden. Te zij ner tijd wordt de ter ziele ge- gane kastanjehaag vervangen door een andere bomenrij. 'Een miskleun van de eerste orde den haag/zoeterwoude De negen advocaten van de zes tien verdachten in de Zoeter woudse ontvoeringszaak heb ben gisteren op diverse gronden vrijspraak voor hun cliënten ge vraagd. De raadsheren wezen op diverse vormfouten van poli tie en justitie. Daarnaast be toogden zij dat de ontvoerders en de hulpverleners hadden ge handeld in een acute noodsitu atie. De grootste fout die de advo caten de politie in de schoenen schoven, was de manier waarop uiteindelijk een arrestatieteam 's nachts om twee uur een einde maakte aan de gijzeling van Esther Veldhoen. Volgens het proces verbaal had de inzet van een negen man sterk arrestatie team te maken met het vermoe den dat er zich in het vakantie huisje in Nieuw Haamstede vuurwapengevaarlijke personen zouden bevinden. Op het mo ment van de inval had de politie dat vermoeden echter al lang la ten varen. Volgens advocaat M. Groen was dit politie-optreden 'een miskleun van de eerste or de die door niets te rechtvaardi gen valt'. De advocaten hadden nog meer schoonheidsfoutjes ont dekt. Zowel de moeder van Esther als de voorzitter van de stichting Sirenen werden nog vóór de inval door de politie ge hoord. Beiden wilden na de eer ste politie-berichten op televisie proberen de politie te ervan te overtuigen dat de ontvoering in feite een actie was om Esther uit de handen van een sekte te red den. Advocaat E. van Liere ver weet de politie dat de twee da mes bij die gesprekken niet op hun recht om te zwijgen waren gewezen. Verder was het vol gens hem in strijd met het Eu ropees verdrag dat er bij het eerste verhoor van zijn cliënte, de 41-jarige Arnhemse huisarts, geen advocaat aanwezig mocht zijn. Voor de advocaten moeten de vormfouten op zich al voldoen de zijn om de verdachten te ontslaan van rechtsvervolging. Maar ook los daarvan verdienen de ontvoerders geen straf, zo betoogden zij. De familie en de hulpverleners hebben immers gehandeld vanuit een noodsitu atie: Esther en haar drie maan den baby waren door de ban den met de Rotterdamse Ifa- priester Batta in gevaar. Het was een kwestie van kiezen tussen twee kwaden. Bovendien was het besluit om in te grijpen volgens de raads heren pas genomen na een zorgvuldige afweging. De men sen van Sirenen hadden welis waar niet met Esther of met de vermeende sekteleider gespro ken, maar ze hadden wel een flinke literatuurstudie achter de rug en hadden bovendien bij een Amsterdams Ifa-priester in formatie ingewonnen over zijn collega. De advocaten hielden het erop dat de stelling dat de groep rond Batta een sekte is 'zeer verdedigbaar' is. Opvallend was dat de raads heren op één punt geen geslo ten front vormden. De advoca ten van de hulpverleners bena drukten dat de ouders er zelf voor hadden gekozen om Esther te ontvoeren. De advoca ten van de ouders hielden het er op dat zij bij die beslissing wel heel erg op het kompas van de experts van Sirenen hebben ge varen. Twee van de drie Sire nen-leden en de Amerikaanse deprogrammeur hebben in het verleden ooit zelf in een sekte gezeten. Tegen hen eiste de offi cier van justitie gisteren de zwaarste straffen. Twee hulp verleners hoorden zes maanden cel eisen, een derde hulpverle ner vier maanden en de depro grammeur een boete van 10.000 gulden. Tegen de familieleden eiste de officier werkstraffen. regionale instanties. Niet alleen met die instanties, maar ook bijvoorbeeld met het kruiswerk, thuiszorg of Zorg en Zeker heid." Het regionaal netwerk oude renbonden heeft inmiddels vier werkgroepen. Werkgroepen op het gebied van verkeer en ver voer, gezondheidszorg, welzijn en wonen. „Stel dat ouderen in bijvoorbeeld Rijnwoude een vervoersprobleem hebben. Dan kunnen ze ons aan het werk zetten," vertelt secretaris Joop Kret. Evenals Rietveld komt ook Kret uit Roelofarendsveen. Daarnaast wil het bestuur de plaatselijke afdelingen van de drie ouderenbonden stimuleren om meer maatschappelijk bezig te zijn. „Vaak blijft het werk van de ouderenbonden béperkt tot activiteiten als sjoelen of klaver jassen. Terwijl er zoveel meer aan de hand is. Als je daar als ouderenbond geen oog voor hebt, zit je op het verkeerde spoor. Nodig bijvoorbeeld is een notaris uit die een en ander uitlegt voor ouderen met een ei gen huis. Gelukkig komen er steeds meer plaatselijke oude renbonden die dat beseffen", zegt Rietveld. „Al moeten dat er veel meer worden. Ook dat zal onze taak zijn om daar op te blijven hameren." Bank, 'Dallas' volgens Engelse traditie vervaardigd. In uni stof of met zit- en rugkussens in ruitmotief. 4-zitter. Van 4699.- Voor 3499.- 3-zitter. Van 4499.- Voor 3299.- 2l/2-zitter. Van 4299.- Voor 2999.- 2-zitter. Van 4199.-Voor 2899.- tnMmmmmmm

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17