'Buitenkist bestuurlijk onzorgvuldig' Waterbedden bevorderen het seksleven Subsidie 32 huizen lan Splinterlaan och veiliggesteld Koeriersdienst reddende engel voor aantal WAO's Leiden Regio Gekochte agent houdt vooral toezicht op straat a ht Verbijstering over verhuisplannen voor kerkhof Voorschoten 'Acacialaan niet berekend op zwaar verkeer' ANDEL Kfl WANDEL jlNSDAG 18 MAART 1997 chef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 voorschoten dimitri walbeek rAiM „Het ziet er naar uit dat de fruii kleine en grote ergernissen in inen het dorp worden opgelost en dat is belangrijk. De burgers nemen ons deze stap vast niet Al altijd in dank af', zei CDA- iaadslid W. Zoetemelk gister- d avond tijdens de commissie- vegadering algemene zaken in Voorschoten. Zij reageerde gn daarmee op het werkplan voor verfc de extra politiesurveillant die ld Voorschoten voor de komende rder zes jaar heeft gekocht. De rsysi agent kost de gemeente een laad half miljoen gulden, of a Deze toezichthouder moet ei die taken oppakken die de re- >es guliere agenten overslaan om dat het niet meer tot hun prio- iteiten behoort. De raadsle- len hamerden er gisteravond ip dat die surveillance-taken rooral door een- en dezelfde ivoe persoon worden uitgevoerd 'ervo 0 to vanwege de herkenbaarheid. Daarnaast moet de agent op vallen op straat. De toezicht houder wordt geleverd door de politie Hollands Midden. Daar zijn op dit moment drie men sen in opleiding. Na april kun nen ze al mondjesmaat wor den ingezet. Zowel burgemeester P. Cannegieter als een vertegen woordiger van de politie ver klaarde dat het werk voorna melijk door één agent wordt gedaan. „Maar het kan ook zijn dat andere agenten taken op zich nemen", zei Canne gieter. Hij benadrukte dat deze surveillant aanvullend werk op het gebruikelijke politiewerk doet. Volgens de politie wordt de surveillant vooral ingezet voor de toezicht op straat. De taken van de gekochte agent zijn door het ministerie van justitie vastgelegd. Eind 'renovatie-ruziein Oegstgeest voorlopig niet in zicht Oegstgeest is woedend op woningbouwvereniging Bui- tenlust. Gisteren beschuldigde Buitenlust-voorzitter P. Olivier de gemeente ervan de opknapbeurt van de flats aan de Gerbera-, Gladiolen- en Narcissenlaan nodeloos te vertragen. „Maar het is eerder de woningbouwvereni ging die op de rem trapt dan de gemeente", reageert een verontwaardigde wethouder G. van Eisen (PrO, ruimtelij ke ordening). Intussen kan geen van de ruziënde partijen de flatbewoners vertellen wanneer hun woningen nu ein delijk worden opgeknapt. oegstgeest maarten keulemans presentatie-avond voor de be woners werd echter ter elfder De plannen voor de opknap- ure uitgesteld, omdat de ge beurt van de Gerberalaan had- meente en de bouwvereniging den eigenlijk al vier maanden ruzie kregen. Buitenlust wilde geleden rond moeten zijn. Een behalve huurwoningen ook koopwoningen aan de Gerbera laan laten bijbouwen; de ge meente wilde alleen huurwo ningen toestaan. En terwijl Bui tenlust mikte op 21 nieuw bouwwoningen, vond de ge meente dat dat er drie meer moesten zijn. Vorige week werd echter dui delijk dat de lucht nog altijd niet is geklaard. Buitenlust wil van de gemeente horen hoeveel wo ningen er nu uiteindelijk aan de Gerberalaan mogen worden bij gebouwd. Maar Van Eisen vindt dat onzin: „De woningbouwver eniging heeft allang antwoord gehad op die vraag. De subsidie voor de bouw van 21 woningen is toegekend. Eind december was er al volstrekte duidelijk heid." Buitenlust verwijt de gemeen te van de onderhandelingstafel te zijn weggelopen. Maar Van Eisen kaatst de bal terug: vol gens de wethouder is het juist de bouwvereniging, die niet wil praten. „De woningbouwvere niging ergert zich eraan dat we niet met een borrel erbij om de tafel gaan zitten. Maar dat is niet zoals we het gewend zijn. Wij zeggen: eerst moeten jullie werknemers maar eens met on ze ambtenaren aan de slag. Dat is een normale manier van be sturen. De wijze waarop de wo ningbouwvereniging het overleg ingaat is bestuurlijk onzorgvul dig, om dat woord maar eens te gebruiken." Ruzie of niet; Van Eisen moet toch met Buitenlust gaan pra ten. Vorige week stuurde de ge meenteraad van Oegstgeest het college immers terug naar de onderhandelingstafel. „Het moet maar zo snel mogelijk ge beuren", vindt Van Eisen. „Dan kunnen we de zaak nog een keer verduidelijken. De renovatie van de flats gaf overigens al eerder aanleiding tot ruzie. Drie jaar geleden ver weet Buitenlust de gemeente al 'gebrek aan bestuurlijke daad kracht' bij het doorhakken van knopen over de opknapbeurt. Het is niet uitgesloten dat de bestuurders elkaar tijdens het nieuwe overleg opnieuw in de haren vliegen. Woningbouwver eniging en gemeente zijn het immers nog steeds oneens over de vraag of de ingang van de flat aan de voor- of de achterkant van het gebouw moet komen. Van Eisen: „De woningbouw vereniging wil de ingang naar de andere kant van de flat ver plaatsen, maar wij willen de ga rantie dat er een goede oplos sing komt voor de sociale veilig heid van de Gerberalaan. Op het moment dat de Gerbera- laan-kant van de flat alleen maar een achterkantje wordt, kunnen wij dat als bestuurders niet verdedigen." ijk verleent AWL uitstel )erdorp judy nihof kon etijd ;t Rijk heeft de Algemene Wo- resb ngbouwvereniging Leider- irp (AWL) negen maanden tstel verleend voor de opleve- ig van een complex met 32 vet iningen voor senioren en ge- ndicapten aan de Splinter- in. Dat betekent dat AWL de kssubsidies (ongeveer 30.000 lden per huis) vrijwel zeker e g11 men kan halen. AWL-direc- ir G. Duivenvoorden is blij. n zij ;was er niet gerust op dat het 'gse u lukken, omdat we al een ïgen om het plan financieel id te krijgen." De AWL kwam eind vorige land in de problemen toen de lad van State het bestem- ngsplan Splinterlaan schorste verzoek van de familie Kok. ndat de bouw van het com- vertraging oploopt, dreigde AWL de door het Rijk gestel- opleveringsdatum van 1 ldé aart 1998 niet te halen. Het omi slopen van de rijkssubsidies de huurprijzen van de wo- igen flink hebben opge- B iroefd. bulaiDe familie Kok was naar de i ad van State gestapt omdat appartementencomplex ar uitzicht belemmert. De fa lie heeft tegenover het com- een huis gekocht waarbij vrij uitzicht was beloofd. ctijk rleec lissi: ;1 vei Later bleek dat de architect een fout had gemaakt in de teke ning waarop de Leiderdorpers hun aankoop hadden geba seerd. Op het moment dat de gemeente de nieuwbouw op - werkelijke schaal ging inteke nen, schoof er opeens anderhal ve meter blinde muur 'voor de neus' van de familie Kok. De ge meente beriep zich - volgens de Raad van State onterecht - op de vrijheid om bij de uitwerking van een plan een bouwmassa maximaal tien procent groter te laten uitpakken. De AWL wil de familie Kok nu tegemoetkomen door de win tertuin tussen de twee blokken appartementen met anderhalve meter te versmallen. Dan heeft de familie Kok het uitzicht dat de makelaar hun had beloofd. Het is volgens de AWL-directeur de enige mogelijkheid om er voor te zorgen dat de procedure nu verder glad verloopt. Wel vindt Duivenvoorden het jam mer dat de blokken dichter naar elkaar toe komen door de klei nere wintertuin. „De tuinen aan de buitenkant van het blok wor den dan wel groter, maar daar heb je niet zo vèel aan." Volgens Duivenvoorden was er niets aan de hand geweest als de architect een goede situatie schets had gemaakt. „Dan was de stedebouwkundige niet ver der op die tekening doorge gaan." Zo'n 20 reacties op Lange-Voortplan oegstgeest maarten keulemans Zestien brieven en zés e-mail- tjes. Dat is de opbrengst van de gemeentelijke oproep om te reageren op de plannen die Oegstgeest heeft opgesteld voor winkelcentrum De Lange Voort. De gemeente wil het centrum en de omgeving er van de komende jaren grondig verbouwen. Uit de inspraakreacties blijkt dat het verkeer de buurtbewo ners de meeste zorgen baart: het merendeel van de reacties betreft vragen en opmerkin gen over de toekomstige ver keerssituatie op en om de Lan ge Voort. Ook kwamen er brie ven binnen die ingaan op het winkelaanbod van het ver nieuwde centrum, de soms forse wind die tussen de ge bouwen doorjaagt en de speel toestellen rondom het winkel centrum. De gemeenteraad bespreekt de brieven eind april. Inmiddels is Oegstgeest druk op zoek naar een nieuwe plaats voor de Montesso rischool. De verhuizing van die school is de 'eerste domi nosteen', die de verbouwing van het winkelcentrum in gang zet. Omwonenden willen af van het doorgaand verkeer over de Acacialaan. FOTO HIELSO KUIPERS voorschoten dimitri walbeek leiderdorp judy nihof Aan de verkeersdrukte op de Acacialaan in Leiderdorp moet een halt worden toegeroepen. In een brief aan de gemeente pleit Acacialaan-bewoonster J. van der Sterre voor een omlei ding van het doorgaande ver keer en het zware verkeer om de bebouwde kom van Leider dorp heen. Daarbij denkt ze aan de aanleg van een weg aan de oostkant van de A4 met een aansluiting op de provinciale weg N446. Volgens Van der Sterre moet de gemeente deze oplossing be trekken bij haar plannen voor het gebied ten noorden van de Mauritssingel en de Acacialaan. Dit gebied heeft momenteel toch al alle aandacht vanwege de mogelijke verbreding van de A4. Het idee voor een omleiding krijgt steun van 'meerdere be woners van de Acacialaan', schrijft Van der Sterre. Ook R. van Gooi, die op de Hoogmadeseweg woont, ziet wel heil in een omleiding van het verkeer. „Er gaat veel zwaar verkeer van en naar het indu strieterrein De Lage Zijde. Daar op is de Acacialaan niet bere kend. Als er een alternatief kan worden verzonnen is dat pri ma." Van der Sterre wijt de ver keersproblemen op de Acacia laan voor een belangrijk deel aan de plaatsing van stoplichten op het kruispunt Acacialaan/ Ericalaan/ Hoogmadeseweg. Deze verkeersregelinstallatie heeft de problemen volgens haar verergerd. „De zeer grote intensiteit van het verkeer wordt er duidelijk door aange toond", schrijft Van der Sterre. De rijen wachtende auto's voor de stoplichten veroorzaken vol gens haar bovendien 'ernstige luchtverontreiniging'. „De aan trekkelijkheid van de omgeving wordt aangetast en de waarde van de woningen gaat achter uit", klaagt zij. Bewoner Van Gooi is het op dit punt niet met Van der Sterre eens. Het verkeersprobleem heeft volgens hem niets met de stoplichten te maken. „De ab solute hoeveelheid verkeer is er niet door toegenomen. De stop lichten maken juist pijnlijk dui delijk hoe noodzakelijk een vei lige oversteekplaats eigenlijk was." Uit veiligheidsoogpunt is Van Gooi blij met de verkeersregel- installatie. „Om maatregelen is met name gevraagd voor de kinderen die veilig moeten kun nen oversteken naar school. Nu kan dat." Raadsleden in Voorschoten hebben gisteravond verbijsterd gereageerd op een voorstel van D66-raadslid B. Jagt om het kerkhof achter de Dorpskerk te verhuizen. „Tengels af van dat kerkhof, is mijn eerste reactie. Ik ben er nog niet aan toe", zei PvdA-raadslid P. den Hartog. CDA-er Valkenburg was ook resoluut. „U speelt hier met die pe gevoelens. Dit zijn heel ge voelige zaken", zei hij. Het oorlogsmonument achter de Dorpskerk in Voorschoten moet, volgens het voorstel van Jagt, verhuizen naar begraaf plaats Rosenburgh om zodoen de een mooi plein in het cen trum over te houden. Het raads lid zou graag een onderzoek zien naar de haalbaarheid daar van. „Het is een ongewoon plan, maar zowel Rosenburgh als het centrum zou ermee ge baat zijn", zei hij gisteravond tijdens de commissievergade ring algemene zaken. Burgemeester P. Cannegieter wees ook op die gevoeligheid in het dorp. Het eerste woord over dit voorstel is volgens hem aan de eigenaar, de kerkvoogdij van de hervormde kerk van Voor schoten en Veur. Een onderzoek naar de mogelijkheid en de kos ten van het opmerkelijke plan van Jagt blijft daarom voorlopig een paar maanden uit. Vertegenwoordigers van de Dorpskerk reageerden gister avond ook afkeurend. „De ko mende dertig jaar kan die ver huizing niet doorgaan, omdat er nu nog begraven wordt", zei een vertegenwoordiger van de Dorpskerk. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36, FAX 071-532 19 21 2000 jaar geleden leek het Perzen een aardig iclee om £11 renhuiden te vullen met wa- Toen bleek dat je daar heer- op kon slapen, was het wa- )ed geboren. Inmiddels heeft n het over 'soft-side' en uizet rd-side' bedden, kan de juis- temperatuur elektronisch Maa rden vastgesteld en kunnen ïterfi iden plaatsnemen in hun ifacil ermand. e evolutie van het waterbed olgens Chris Nederhorst (30) onlogisch, want 'er zijn veel t voor- dan nadelen aan londen'. De eigenaar van H20-waterbeddencentrum het Lammenschansplein ngt0 mt zich sinds de uitbreiding het filiaal in Den Haag de hecti lotste' van Nederland. Het waterbed is een enorm icegevoelig artikel", legt Ne- horst uit. Bij het maken van bed zijn meer fabrikanten rokken en het opbouwen 'mt veel tijd in beslag. De "ioonlijke voorkeur van de maakt het instellen van matras tot een secuur werk te een ligt nu eenmaal liever empr stabieler dan de ander en bekf waterbed kan daarop wor- tribu ;boi n(tere voordelen hebben ral een medische achter- 1 'd- Het waterbed bevordert inii oorbloeding en past zich al- aan het lichaam aan. Ne- Hei» Iorst acht het dan ook bij- kt. I ter geschikt voor mensen rugklachten. „In Zweden Ee't het ministerie van volksgezondheid het zelfs aan", geeft hij aan. Mensen met een allergie heb ben tevens baat bij het gebruik, omdat in het matras geen stof en bacterieën achterblijven. Ook gezonde mensen hebben echter profijt van het matras. Het bevordert de kwaliteit van de nachtrust en volgens sommi gen ook van het seksleven. „Maar dat is absoluut niet het belangrijkste", voegt Neder horst er bijna verontschuldi gend aan toe. In een wervings folder lokt hij klanten door te stellen dat 'het feit dat een wa terbed meewerkt geen verdere uitleg behoeft'. Toch is niet iedereen onmid dellijk tevreden met de omscha keling naar een waterbed. Het is in het begin even wennen, wan neer je niet meer draait en keert zoals je gewend bent. Ook de combinatie van water en elek triciteit schrikt kopers af, maar het financiële plaatje is het grootste struikelblok. De prijs van een waterbed ligt tussen de de 1500 en 6000 gul den, maar dat verschilt volgens Nederhorst niet wezenlijk van de kosten voor een goed 'ge woon' matras. „Bovendien gaat het twee keer zo lang mee, dus Waterbedden: er zijn veel meer voor- dan nadelen aan verbon den. FOTO LOEK ZUYDERDUIN is het eigenlijk de helft goedko per", rekent hij voor. De duurzaamheid kan echter een probleem worden. Water bedslapers op vakantie kunnen vaak maar moeilijk loskomen van hun vertrouwde stekje en gaan slapeloze nachten tege moet. 'Werk is de beste therapie, je vergeet je pijn leiden paul van der kooij Ze dachten nooit meer uit de WAO te komen, als vijftigers met een zwakke rug. Maar zie, Jongeneel en zonen transport BV uit Valkenburg haalt de Leidse mevrouw P. Filippo en Waddinxvener H. Scheuierman binnen als reddende engels, samen met nog vijf WAO'ers. Doordat de zeven een interes sante loonkostensubsidie mee krijgen van het GAK, maken ze mogelijk wat anders te duur zou zijn: een besteldienst die tussen zeven uur 's morgens en twaalf uur 's middags pakjes rondbrengt in de Alphense re gio en in de Bollenstreek. De pakjes zijn onder meer bedoeld voor apotheken, boek handels en kappers. Per stuk wegen ze hooguit een paar ki lo. De koeriersauto's zijn klein en hoeven nooit verder dan in een straal van veertig kilome ter. „Licht werk, dus. En afwis selend. Niet steeds staan. Maar ook niet alleen zitten", schetst GAK-begeleider A. Houwing de grote voordelen van het koe riersproject. Houwing is van de afdeling arbeidsintegratie, maar merkt dat veel werkgevers niet staan te trappelen om 'zijn' 2000 WAO'ers te laten integreren. Ondanks de subsidie van maximaal een kwart van het brutoloon en het feit dat het GAK de ziektekosten drie jaar voor zijn rekening kan nemen. „Vanwaar die terughoudend heid? „Misschien vanwege het stigma. Misschien ook vanwe ge het risico dat werkgevers zelf het ziektegeld moeten be talen." Onterecht, vindt D. Kuijt van Jongeneel die angsten: „Bij mijn vorige baas hebben we tot twee keer toe WAO'ers aan genomen. We hebben er alleen maar positieve ervaringen mee- gehad. De bereidwilligheid., le venslust, motivatie: perfect ge woon." Voor het koerierspro ject selecteerde Kuijt vooral op 'positieve instelling'; „Mensen die wat willen, geen uitgeblus te indruk maken. De leeftijden variëren tussen 38 en 55. Ze brengen dus ook een flink stuk levens- en algemene ervaring mee. En dat is heel belangrijk. Dat je weet hoe je je bij een klant moet gedragen, ondanks de drukte. En dat je weet hoe je met elkaar moet omgaan. Dat je bijvoorbeeld zegt: 'geef mij dat pakket maar, ik heb nog wel even tijd'." Om die sterke punten goed te kunnen uitbuiten, vormen de WAO'ers bij Jongeneel een team. Samen zijn ze verant woordelijk voor het goed en tij dig verdelen van de pakketjes. Scheuierman en Filippo zien het helemaal zitten. „Het is leuk werk en je komt weer on der de mensen", meldt zij. „Je vergeet je pijn. Werk is de bes te therapie", vindt hij. Dat ze nog werk zouden krij gen, durfden ze bijna niet meer te hopen. Neem mevrouw Fi lippo. Zeventien jaar lang werkte ze in de huishoudelijke dienst. Wegens rugklachten moest ze stoppen. 'Ontiegelijk veel' sollicitaties volgden. Kan toorwerk, kassawerk, aan de telefoon of achter de receptie: niets lukte. Ondanks haar posi tieve instelling zakte de moed haar op een gegeven moment inde schoenen. „Achter mijn rug hoorde ik mensen zeggen: die komt niet meer aan het werk", meldt ook Scheuierman. De ex-vrachtwa genchauffeur en voormalig huisschilder weigerde dat te geloven. Zo was hij nog met een sollicitatiecursus bezig toen hij, zonder een sollicita tiebrief te hoeven sturen, bij Jongeneel mocht komen. Meteen ging thuis de vlag uit: „Mijn vrouw moest huilen en zelf heb ik een goed pilsje ge nomen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15