Solliciteren voor de sier Onder hypnose doe je geen dingen die je niet wilt Leiden Regio Geen auteursrechten voor surfen Internet Woonwagenbewoners 'niet aan het handje van Sloos' ANDERS GENEZEN dan krijgt, moet zich aan een groot aantal regels houden. Komt er extra geld binnen, dan moetje dat doorgeven, ben je ziek, dan moet je dat melden. Ga je voor langere of kortere tijd werken, dan moet dat worden gemeld, en voor een reis naar het bui tenland is toestemming nodig. te Bovendien hebben de meeste mensen met een werkloos heidsuitkering de plicht om al- 3CI? les in het werk te stellen om zo IW$ snel mogelijk weer aan de slag h te komen: de sollicitatieplicht. dj Wie zich niet aan de regels Ma houdt, kreeg in het verleden een waarschuwing van Sociale Zaken of het GAK. Maar de waarschuwingen zijn sinds kort .p afgeschaft. Sinds 1 augustus 1996 is voor het GAK de Wet- ver 1 boeten, maatregelen, terug- en e p invordering van kracht. Sociale ;"e' Zaken - de verstrekker van bij standsuitkeringen - volgde op 1 januari van dit jaar. Onder de zei nieuwe wet zijn de verstrekkers da van uitkeringen verplicht om "ei bij de minste of geringste over- e'en treding terstond een maatregel op te leggen. Die kan variëren ^e[ van een strafkorting van vijf liJ irocent gedurende één dag, tot jtopzetting van de uitkering, terugvordering van te veel ont (i Vangen uitkering en een boete ei die kan oplopen tot 2700 gul- den. 'raei1 Al die boetes en andere maat regelen komen nogal angstaan- over, geeft ook de Leid- Brieven schrijven om het GAK te vriend te houden Meneer Montagne heeft zijn lesje inmiddels geleerd. Maandelijks verstuurt hij nu twee of drie sollicitatiebrieven. Niet omdat hij - ongeschoold en bijna 57 - denkt dat hij ooit nog aan de slag zal komen. Drieënhalf jaar in de steun hebben hem het geloof in een betaalde baan doen verliezen. Nee, hij schrijft brieven om het GAK te vriend te houden. Eén keer een strafkorting leek hem wel voldoende. Het is beter om de komende maanden gewoon het spelletje mee te spelen; over iets meer dan een halfjaar is voor hem de sollicatieplicht voorbij. tei ieGAK-directeur L. Moeleker *at toe. „Maar dat is zeker niet de J bedoeling. Je moet het zien in s"ou relatie tot de mogelijkheden die iemand nog heeft om aan de te slag te komen. Ik vind het niet te verantwoord om te zeggen: je bent nu 56, je hoeft niet meer st2 te solliciteren. Dat zou beteke nen dat je iemand afschrijft", l! jetoogt de directeur. „We we ten best dat het op die leeftijd ane heel moeilijk is om weer op de 1 ïrbeidsmarkt te komen. Maar dat ontslaat je niet van de eP0! ilicht om alles in het werk te ?e'ia tellen om een baan te krij gen." 'egenover de wettelijk vereiste larde opstelling van de uitke- ingsverstrekkers, hoort een p.eer toeschietelijke houding ran het arbeidsbureau te staan. ;en|,Het arbeidsbureau is ervoor im mensen die te ver van de de s ïrbeidsmarkt afstaan te steu- len door het geven van onder meer sollicitatie- en motivatie- •nhii rainingen", vertelt Moeleker. We zijn bezig om hierover net het arbeidsbureau afspra- te maken." 5 uu De ervaringen van Montagne ingi zijn echter van een andere ca tegorie. „Daar kreeg ik te ho ren: we kunnen niks voor je doen. Ik heb nog gevraagd of ze me voor meer dingen wilden inschrijven dan alleen voor magazijnwerk, maar dat deden ze niet. En toen ik zei dat de WW moeilijk deed zeiden ze: Joh, dan zegje toch datje hier twee keer per week komt kij ken!" Regelmatig het arbeidsbureau bezoeken is niet voldoende in spanning om aan de slag te ko men. Het GAK verwacht ook het nodige eigen initiatief van de uitkeringstrekker. Moeleker: „Het kan nooit zo zijn dat je kunt leunen op de inspannin gen van het arbeidsbureau. Je blijft je eigen inspanningsver plichting houden. Je zult altijd vanuitje eigen kennen en kun nen moeten proberen een baan te veroveren. De boetes en maatregelen dienen om de mensen te blijven stimuleren zich in te spannen voor een baan." Maar hoe^kun je iemand stimu leren die van alle kanten te ho ren krijgt dat het een wonder zou zijn als hij weer aan de slag komt? Die ze bij het aan het ar beidsbureau verbonden uit zendbureau Start niet meer in schrijven omdat hij toch alleen maar de kaartenbak zou ver vuilen? Montagne: „Je gelooft er niet meer in omdat niemand in je omgeving er meer in ge looft. Maar dat wordt dan uit gelegd als onwil." Het aantal maatregelen dat het GAK neemt is door de inwer kingtreding van de nieuwe wet nauwelijks veranderd, weet Moeleker. „Het aantal maatre gelen is nog altijd ongeveer elf procent van het aantal cliënten. foto archief Waarbij je in de gaten moet houden dat tegen één persoon meerdere maatregelen kunnen lopen. Het percentage uitke ringsgerechtigden waartegen wij een maatregel hebben ge nomen, ligt dus lager dan die elf procent." Het grote verschil schuilt dan ook niet in het aantal maatre gelen, maar in de aard van de maatregelen. Vroeger heette een waarschuwing ook al een maatregel. Nu is de waarschu wing afgeschaft, en kost een maatregel meteen geld. „De klap komt nu eerder en harder aan. Voorheen was een maatre gel meer voorzienbaar en be grijpelijk. Onder de nieuwe wet kan een korting op de uitkering meer als een verrassing komen, al lichten we de mensen bij het begin van de uitkering goed in over hun rechten en plichten." Overigens is het GAK recent begonnen met het sturen van brieven aan mensen die tegen een maatregel aan dreigen te lopen. Tijdens het gesprek met het GAK waarin hij zich moest ver antwoorden voor zijn sollicita tiegedrag, kreeg Montagne een aantal personeelsadvertenties voorgelegd. Waarom had hij daar niet op gesolliciteerd? Er zaten kranten bij die in Leiden niet te krijgen zijn. Maar hij kon toch naar de leeszaal van de openbare bibliotheek? „Ik vond dat zo flauw. Stuur die advertenties dan door als je ze binnenkrijgt, dan kun je er nog wat mee", reageert de geplaag de werkloze. „Maar later heb ben we ze allemaal afgebeld. Nergens had ik kans gemaakt. Ik kreeg te horen dat het werk te zwaar was, dat ik te oud was, te weinig opleiding had ofte duur was." Denkt Moeleker niet dat het strengere optreden van het GAK alleen maar tot gevolg heeft dat mensen die voorheen niet of nauwelijks nog sollici teerden nu voor de sier af en toe een briefje de deur uitdoen? De directeur reageert fel. „Dat heeft ook te maken met geloof in jezelf. Dat je er op een gege ven moment niet meer in ge looft heeft wel een sterke reali teitswaarde. Maar daar moetje geen genoegen mee willen ne men. En ook de politiek wil daar geen genoegen mee ne men. Kijk, dat een uitzendbu reau je niet meer wil inschrij ven is wel een indicatie dat het lastig zal zijn om weer aan de slag te komen. Maar het recht vaardigt niet de conclusie dat het onmogelijk is. Bovendien is het erg onverstandig om alleen maar voor de sier sollicitatie brieven te schrijven. We con troleren steekproefsgewijs of mensen serieus solliciteren of niet." Montagne heeft inmiddels zijn volledige uitkering weer terug, maar heeft nog een beroeps procedure lopen. Aan de hele zaak houdt hij een wat wrange bijsmaak over. „Ik ben mijn he le leven zeg maar braaf ge weest. En dan word je er nu van beschuldigd dat je de boel op loopt te lichten. Dat is nogal zuur." CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 LEIDEN ANP Surfen op Internet moet in prin cipe vrij blijven van rechtstreek se auteursrechtelijke aanspra ken. Wel is het mogelijk voor het verblijf op het wereldwijde netwerk indirecte betaling te vragen, bijvoorbeeld via abon nementen, royalty- en toe gangsheffingen. Dat conclu deert Dirk Visser in een proef schrift waarop hij vanmiddag promoveert aan de Rijksuniver siteit Leiden. Visser is universi tair docent bij de afdeling au teur- en informatierecht in Lei den en advocaat in Amsterdam. In het tijdperk van digitale in formatie en netwerkcommuni catie is het begrip copyright vol gens Visser niet langer geschikt om als uitgangspunt te dienen voor het auteursrechtelijk ver bodsrecht. Verveelvoudiging was en is nog steeds het centra le begrip in het auteursrecht. Dat moet veranderen, vindt Visser. Het verveelvoudigings- recht als zelfstandig exploitatie recht zou daarom beter kunnen verdwijnen. De nadruk moet volledig komen te liggen op het recht zaken openbaar te maken. Op basis van een ruim open- baarmakingsrecht kunnen alle handelingen die niet te contro leren zijn of niet wenselijk zijn, onder het exploitatierecht van de auteur worden gebracht. Vis ser stelt in zijn proefschift voor traditionele piraterij wel te kun nen verbieden. Dat betreft het vervaardigen van illegale exem plaren die bedoeld zijn voor verspreiding. De belangrijkste consequen tie van het afschaffen van het verveelvoudigingsrecht als zelf standig exploitatierecht is dat activiteiten als lezen, luisteren en bekijken en ook het surfen principieel vrij blijven van rechtstreekse betaling. Als af schaffing van het verveelvoudi gingsrecht achterwege blijft, kan volgens Visser een onwerk bare situatie ontstaan. Dan zou elke technische verveelvoudi ging onder auteursrecht vallen. LEIDEN AAP RIETVELD houder in de commissie. „Ze volgen precies de weg die u voor ze uitstippelt, meneer Sloos", zei Van Rij. De woonwa genbewoners hebben echter he lemaal zelf besloten om het overleg met de gemeente op te schorten. „Dat hebben wij ge daan, nadat de wethouder bij een aantal gelegenheden had gezegd dat hij gedwongen ver slepen van wagens niet uit sluit", zegt mevrouw Ruigrok. „En niet omdat meneer Sloos geen hoge pet op heeft van me neer Van Rij. Meneer Van Rij wekt de indruk dat wij zelf geen besluiten kunnen nemen. En da's natuurlijk onzin. Wij kun nen zelf ook denken. Dat Van Rij en de woonwa genbewoners on speaking terms zouden zijn geweest voordat Sloos zich ermee ging bemoei en, zoals de wethouder zei, klopt ook niet volgens mevrouw Ruigrok. „Het laatste gesprek dat wij met de wethouder heb ben gehad dateert alweer van oktober 1996, toen we spraken over het ontwikkelingsplan voor het kamp." Beledigd zijn ze wel - de bewo ners van het Trekvaartplein - over de uitspraken die T. van Rij (PvdA) vorige week deed over het opschorten van het overleg over herinrichting van het kamp. De wethouder beschul digde SP'er D. Sloos ervan, dat hij de bewoners had opgestookt om het overleg met de gemeen te te staken. Niets van waar, zegt woordvoerster E. Ruigrok. „Wij zijn blij dat meneer Sloos voor ons opkomt, en zich zo in onze situatie kan inleven. Maar wij lopen niet aan zijn handje." In de commissie volkshuis vesting kwam het vorige week tot een aanvaring tussen Van Rij en Sloos. De wethouder meldde dat de bewonersdelegatie van het Trekvaartplein niet meer met de gemeente wilde praten over de herinrichting van het kamp. Zij willeb eerst zwart op wit de toezegging van Leiden, dat er geen wagens onder dwang van het kamp gesleept worden. Ingefluisterd door de SP'er, veronderstelde de wet- DOOR JAN WESTERLAKEN Dit tijdperk kenmerkt zich door een grote zoektocht naar innerlijke harmonie. Evenwicht tussen lichaam en geest. Daar draait het om. De traditionele hulpverleners bieden niet altijd een oplossing. Gevolg: steeds meer mensen zoeken hun heil bij alternatieve therapeuten. Wat mag iemand van hen verwachten? Het Leidsch Dagblad werpt een blik in de wereld van 'an dere genezers'. Vandaag de tiende en laatste aflevering. 00 I Trance. Het woord heeft een magische klank. Maar het gaat om een normaal verschijnsel, dat iedereen uit eigen ervaring kent. Voorbeelden? Verdiept zijn in een boek of werk. Helemaal opgaan in een film, dagdromen of plotseling in de auto ontdekken dat je veel verder bent dan je dacht. Dit zijn alledaagse gevallen van trance. Je bent zo sterk geconcentreerd, dat je je nauwelijks meer bewust bent van wat er om je heen gebeurt. Het is geen reden om je zorgen over te maken. Want het onderbewustzijn zorgt tijdens zo'n trance voor de veiligheid. Bij hypnose roept de therapeut trance bewust op en laat hij z'n cliënten zich beter concentreren op hun innerlijk. Zo probeert hij te bereiken, dat zij snel manieren vinden om hun functioneren te verbeteren. Wat is er nu zo bijzonder aan hypnotherapie? Jacque line Vergeer, therapeute in Warmond, zegt er dit over: „Je bent in trance en toch gelijktijdig bewust aanwe zig. Je kunt dus normaal volgen wat de hypnothera- peut zegt. En hij verwacht ook antwoorden. De wil, normen en waarden blijven intact. Sterker: de eigen wil is van groot belang om de therapie te doen slagen. Samen met de therapeut leert een cliënt hoe hij in hypnose zijn doel kan bereiken. Na verloop van tijd weet hij beter met zichzelf om te gaan en zijn klachten tot een acceptabel niveau te brengen of helemaal te laten verdwijnen. In principe kan iedereen leren om in hypnose te gaan. Ik geef ook een cursus waarin ik mensen leer hypnose op zichzelf toe te passen." Jacqueline Vergeer maakt het meer dan eens mee, dat cliënten haar verbaasd vragen: 'Was ik onder hypnose? Ik was niet eens weg.' Heel nadrukkelijk zegt de therapeute: „Niemand doet dingen, die tegen zijn natuur indruisen. De morele waarden vallen ab soluut niet weg als je in hypnose gaat. Je brengt je cliënten alleen in een toestand waarin ze meer open staan voor suggesties. En daar draait het in deze the rapie om." Daarom, zegt ze, is het zo belangrijk om vooraf uitge breid met de mensen te praten, die een beroep op haar doen. „Ik ga in zo'n gesprek op zoek naar de plek waar de problemen zitten. Het naadje van de kous wil ik weten. Wat er precies aan schort, hoe dat is ontstaan, hoe iemand zich gedraagt of dat iemand droomt. Wat hij droomt. Dromen zijn een afspiege ling van het zieleleven. De beelden, die je daarin te genkomt, zeggen altijd iets over jezelf. In de hypno therapie is het van belang de cliënt naar zijn angst te laten gaan. Als ik, om maar eens een voorbeeld te ge ven, iemand in een bos zet en vraag wat hij ervaart, kan hij zeggen: koud, kil en donker. Dan moet ik met die cliënt naar die plek. Want daar heeft hij wat af te werken. Ik stuur hem dus in symbolische vorm naar zijn probleem en laat hem contact maken met dat beladen symbool. De cliënt merkt dat zijn gevoel ver andert. Na een tijdje verdwijnt die beladenheid. Je bereikt een fusie en ziet dat de cliënt warm wordt en tintelingen krijgt. Op die manier ga je als hypnothera- peut, simpel gezegd, een probleem te lijf." Zo ook als iemand bang is om in een auto te stappen. Van alles kan daar achter zitten, zegt Jacqueline Ver geer. „Iets dat vroeger heeft gespeeld, een ongeluk. Noem maar op. Elke keer als hij achter het stuur wil stappen, herbeleeft hij dat ongeluk. Hij gaat zweten, krijgt natte handen en andere verschijnselen die daarbij horen. Het eerste dat ik doe is de lading eraf halen. Hoe dan ook, herbeleven is heel naar voor de mensen. Maar het moet, want alleen op die manier kunnen ze hun probleem verwerken. Daar was tot op dat moment geen sprake van, omdat die persoon de angst om auto te rijden, altijd uit de weg ging." Als er in het menselijk lichaam een klein stukje niet goed meer werkt kan dat dan worden hersteld? In een auto vervang je een onderdeel, maar hoe zit dat bij een mens? Het kan voorkomen, vertelt de hypnothe- rapeute, dat een onder deeltje niet goed meer in de 'ik-persoon' past. „Dat haal ik dan naar boven en 'praat' ermee. Zodanig, datje het naar de 'ik-persoon' toe praat. Het moet weer, net als in een puzzel, in het geheel passen. Hoe scheidt zo'n stukje zich af? Neem een verstuikte enkel. Wanneer je er niet op probeert te lopen, dan ver vreemdt dat deel van-de rest van het lichaam en loop je mank. Met praten probeer je iemand een andere Niemand doet dingen die tegen zijn natuur indruisen, zegt hypnotherapeute Jacqueline Vergeer. foto dick hocewoning kijk op het leven te geven. Je laat ze bewuster leven. Lukt dat, dan zijn ze ook in staat om andere dingen naar behoren te doen." Hypnotherapie, relativeert Jacqueline Vergeer, is geen wondermiddel. Het kan echter wel helpen bij een sca la van klachten, maar lost ook niet alle problemen op. De therapie is vaak effectief bij spanningen, nervosi teit, angst, fobieën, onzekerheid, schuld- en minder waardigheidsgevoel, emoties, verslaving, slaapklach- ten, dromen, piekeren, hy perventilatie, maag- en darmklachten, verbeteren van concentratie en ge heugen. En tal van andere lichamelijke ongemakken. Hoe je het ook wendt of keert: veel mensen zijn bang om in hypnose te gaan. Jacqueline Vergeer over de vraag hoe dat toch komt: „Ze zijn bang dat ze de controle verliezen. Daar zit pure angst achter. Maar hoe banger ze zijn, hoe groter hun controlegedrag. Die angst hebben mensen, omdat ze bang zijn om bij zichzelf naar binnen te kij ken. Zeker, als therapeut hou je daar rekening mee. Je moet respect hebben voor de grenzen die de mensen aangeven. Zo wek je vertrouwen. Is dat er niet, dan zie je de mefisen niet meer terug. Dat is niet de bedoeling. Je probeert die grenzen overigens wel uit te breiden, maar nooit met geweld." Hoewel het met klem wordt tegengesproken, blijft het gros van de men sen toch rondlopen met het idee dat je hen onder hypnose dingen kunt laten doen die ze niet willen. Blaffen als een hond, een citroen opeten. Heeft dat iets met het Rostelli-effect te maken? Vergeer: „Ik herhaal het nog maar eens. Het is niet mogelijk ie mand iets tegen zijn zin te laten doen. Ook niet onder hypnose. Wat Rostelli be treft: hij haalt mensen uit de zaal die heel bereid zijn om aan zijn show mee te werken. Ze krijgen een kick als zij op zijn commando blaffen en de hele zaal ligt plat. Dan gaan ze door. Mensen zijn bereid om onder hypnose suggesties aan te nemen, maar je kunt nooit en te nimmer iemand opdracht geven ergens in te breken. Iedereen heeft een interne wachter die zegt: tot hier en niet verder. Rostelli is amusement, geen therapie. In amusement ben je als slachtoffer bereid meer te doen. Rostelli geeft mensen ook wel eens een mes en nodigt ze uit te steken. Tot nu toe heeft nog nooit iemand dat gedaan. Of haar praktijk daar onder lijdt durft Vergeer niet te zeggen. „Dat is moeilijk te peilen. Maar als ik op m'n gevoel afga, denk ik het wel. Ik merk het ook in mijn omgeving. Er worden altijd wel opmerkingen gemaakt als ik vertel dat ik hypnotherapeut ben. Je moet steeds weer vooroordelen wegwerken. Met m'n cliënten heb ik het daar ook over. Hoe minder van die vooroorde len ze hebben, hoe beter het is. Ik ben het gereed schap om hun problemen op te lossen." Praktijk voor Hypnotherapie: Jacqueline Vergeer, Veerpolder 312361 KX Warmond, tel. 071 -3012416. DE THERAPIE Hypnotherapie is in trance gaan en praten. Die trance, hypnose genoemd, is een diepe concentra tie. Wat er om iemand heen gebeurt, wordt buiten gesloten. Mensen, die hypnotherapie ondergaan, zijn alleen met zichzelf bezig. Als zij onder hypnose zijn wordt er een .beroep gedaan op de kracht van het onbewuste. Lichaam en geest kunnen doelbe wust worden beïnvloed waardoor iemand sneller beter wordt of goed leert omgaan met emoties. De therapeut leidt z'n cliënt langs de juiste wegen. KOSTEN EN VERGOEDING De kosten van een sessie bedragen negentig gul den, maar kunnen oplopen tot boven de honderd gulden. De tarieven zijn gebaseerd op een behan deling van één uur. Er zijn zes particuliere ziekte kostenverzekeraars en twee ziekenfondsen die de therapie vergoeden. OPLEIDING Er zijn in Nederland diverse instituten, die tot hyp notherapeut opleiden. Amsterdam, Utrecht en Haarlem herbergen een opleiding. De beroepsvere niging heet het Nederlands Gilde van Hypnothera- peuten, Postbus 75841, 1070 AV Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13