Allochtoon geen randversiering in witte Rooms-Katholieke kerk Acupunctuur, onzin en misleiding Kerk Samenleving Interreligieuze ontmoeting in Regenboog Geloofspijlt2 Zakelijke benadering staat bij Stichting Werkgelegenheid voorop DINSDAG 18 MAART 1997 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Amstelveen-Bui- tenveldert (b.w.) A. Visser te Voorthuizen. Aangenomen: naar Enschede: B. J. van Haarlem te Appinge- damc.a. Beroepbaar: B.F. van Ver- schuer, Kuetiner Strasse 7, 19406 Sternberg (Duitsland), tel: 004938472963. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Westervoort (SoW): mevr. drs. E. Hulsman, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Lisse en Voorscho ten: B. van Veen. kandidaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Utrecht- West: P.D.J. BuijsteVeenen- daal en H.H. Klomp te Nun- speet. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravenzande: W. Visscher te Amersfoort; te Hilversum C. Hogchem te Borssele. 'Migranten moeten eigen religieuze en culturele identiteit kunnen beleven Allochtonen passen ervoor om als randversiering in een 'witte' kerk te dienen. Als de Rooms-Katholieke Kerk ernst wil maken met haar bijdrage aan een multiculturele samenleving, zal zij migranten de ruimte moeten bieden om in de parochies hun eigen religieuze en culturele identiteit te beleven. van de Dag tegen het racisme die op initiatief van de Verenig de Naties elk jaar op 21 maart wordt gehouden. Katholieke migranten komen tot dusver samen in migranten geloofsgemeenschappen voor mensen van dezelfde taalgroep of bevolkingsgroep. Dat is hun BREDA ANP Dit schrijft Justitia et Pax, de bisschoppelijke commissie voor gerechtigheid en vrede, in een petitie aan de Nederlandse bis schoppen die gisteren in Breda aan mgr. Muskens is aangebo den. De actie staat in het kader Een beeld van de interreligieuze zoals die in 1994 in De Regenboog werd gehouden. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS Vertegenwoordigers van het hindoeïsme, het boeddhisme, het christendom, de islam, de soefi beweging en het bahaigeloof nemen op zondag 23 maart deel aan een Interreligieuze Ontmoe ting. De bijeenkomst heeft voor de vierde keer in Leiden plaats en wordt gehouden in kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk (Water molen 1). De interreligieuze ontmoeting sluit min of meer aan op de anti-racismedag, die op 21 maart wordt gehouden. De deelnemers willen 'in woord, gebaar, klank en symbool laten zien dat racisme en discriminatie niet verenigbaar zijn met hun religieus of spiritueel erfgoed'. Het the ma voor dit jaar is 'Eenheid in verscheidenheid'. Alle belangstellenden die zich in dit thema her kennen, zijn van harte welkom. De ontmoeting begint om 15.00 uur met een bezinningsbijeenkomst van ongeveer een uur waarin de verschillende religieuze groeperingen op hun eigen wijze het thema aanroeren. De ver tegenwoordigers van het bahaigeloof doen dat bijvoorbeeld met een optreden van de jongeren- dansgroep 'Awake'. Na de bezinningsbijeen komst is er gelegenheid om onderling contacten te leggen en informatie uit te wisselen. De inter religieuze ontmoeting duurt tot ongeveer 17,00 uur. uitdnikkelijke wens omdat zij zich in de parochies niet thuis- voelen. Daarom moet de Rooms-Ka tholieke Kerk kerkelijke plurifor miteit als waardevol en niet als afwijking van de norm beschou wen. De kerk dient in de litur gie, de kerkopbouw en de ver gadercultuur consequenties te verbinden aan het verblijf van allochtonen in haar midden. Justitia et Pax beveelt de bis schoppen aan in alle bisschop pelijke commissies vertegen woordigers van de allochtone gemeenschappen op te nemen. Op landelijk, diocesaan en de kenaal niveau moeten er al lochtonen worden aangesteld. In de bisschoppelijke commis sie voor kerk en samenleving moet een persoon met multi culturele zaken worden belast. In alle bisdommen moet er in overleg met migranten e.en be leidsplan komen dat allochtone gelovigen een gelijkwaardige plaats in de geloofsgemeen schap geeft. Het beleidsplan 'Samen bewonen van het eigen huis' van het bisdom Rotterdam kan hiertoe als voorbeeld die- Classis Leiden viert kwart eeuw kerkdiensten voor verstandelijk gehandicapten van een enquête onder predi kanten en kerkeraden in de re gio en het opzetten van een in formatieblad over deze bijzon dere vorm van pastoraat. Dit blad, 'Herkenning', verschijnt nog steeds één keer per jaar en richt zich niet alleen op ambts dragers, maar wordt ook onder ouders en opvoeders verspreid. Van incidentele bijeenkom sten groeiden de kerkdiensten met en voor verstandelijk ge handicapten in de Dorpskerk van Leiderdorp uit tot een vaste waarde. Momenteel worden er tien diensten per jaar gehou den, telkens op de tweede zon dagmiddag van de maand. Deze diensten kenmerken zich door een levendigheid die je in 'nor male' kerkdiensten niet aan treft. Predikant Jan Bovenberg beweegt zich met zijn micro foon tussen de kerkgangers en betrekt ze ook direct bij het the ma van zijn overweging. Hij speelt ad rem in op de vaak on verwachte antwoorden die door zijn gehoor worden gegeven. Humor en emoties spelen een belangrijke rol in de samen komsten. Het 25-jarig bestaan wordt op zondagmiddag 13 april gevierd met een feestelijke kerkdienst in de Leiderdorpse Hoofdstraat die om 15.00 uur begint. Tijdens de eerste dienst in het Gemeentecentrum van Oegst- geest kwamen in 1972 slechts drie kerkgangers opdraven. En ook de twee daaropvolgende bijeenkomsten in de Bevrij dingskerk in Leiden Zuid-West liep het nog niet echt storm. Maar toen in de Dorpskerk van Leiderdorp de 'ideale ambiance' werd gevonden groeiden de kerkdiensten met en voor ver standelijk gehandicapten alsnog uit tot een succes. De Leidse classis van de hervormde en ge reformeerde kerken viert rond Pasen het 25-jarige bestaan van een bijzonder stukje kerkewerk. Aan de basis van deze kerk diensten stond de Leiderdorpse mevrouw drs. M.H. Goedman, die ontdekte dat de kerken zich nauwelijks betrokken voelden bij de godsdienstige opvoeding van mensen met een verstande lijke handicap. Samen met do minee P.J.D. Malssen, eveneens uit Leiderdorp, richtte zij in 1968 de (hervormde) classicale commissie op die zich moest 'bezinnen' op de taken en mo gelijkheden die er voor de kerk op dit terrein lagen. Er volgde een periode van intensieve ge sprekken waarin onder meer werd besloten tot het houden DE SPITS Het werk van Oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: de toren van de aula op de begraaf plaats van Woubrugge (gemeente Jacobswoude). REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071.) Parochies zettj| zich in voor waterproject ZOETERWOUDE KEES VAN KUILENBURG Zorg voor water om te Dat is het thema van het naai vastenproject van rooms-katholieke parochii Zoeterwoude, Stompwijk Hazerswoude. Het gaat hi om een project in het di Bowe in het Afrikaanse Ma! Bowe ligt in het uiterstei den van Malawi, waar sc drinkwater - vooral in de t wa periode - een schaars ga De bevolking gebruikt noodgewongen onzuiver uit troebele poelen. De kaï het uitbreken van allerlei ten is daarbij levensgroot wezig. De inwoners van de zes 'nje pen uit Bowe willen da var een dam aanleggen in dei Dat biedt veel voordelen ttg( water uit de rivier wordi op veiliger om te drinken. Vet het de opzet om met een pomp water uit de rivier len en dat via zelfgegrave !y naaltjes te verdelen over <j m kers. Daardoor kunnen e ,jje in de droge periode groent ,jer andere producten worder^ bouwd. Bovendien blijft van de oogst over om te i pen op de markt, zodat d toe zinnen een extraatje ku j,e( verdienen voor de huishou re|. Daarnaast hoeven de vio jei' ook geen uren meer te I s]a om in de droge tijd te z; veP naar water. In het distric j,ep nen 237 families. Ook sta ,e twaalf basisscholen en ist 18j kliniek. Voor het project is )e|j 50.000 gulden nodig. De onder de parochiane spreidde zakjes waarin i nanciële bijdrage voor het jat ject kan worden gedepot pjjc worden deze week opgeha tejj De laatste lezing in de sen .He loofspijlers' wordt op vrijt >m maart gehouden in de s irbe school voor BBO aan hel menschanspark 1 in Leidt mee vaste inleider D. Steenhi trail Nijverdal spreekt dit kee: 'Elkaar dienen'. De bijeenkomst begiifen 20.00 uur, vanaf 19.45 uu lee samenzang. De toegang i tis. Zal jan Leidsch Dagblad I uagDiaa ANN01987 Donderdag 18 Maart Advertentiên. Wortelenschilstersgewaagd bij Tieleman Dros. Huis met Tuin te huur. Witte Singel No. 50 over de Sterrenwacht: Kamer en Suite, Keuken, Tuin; boven drie Kamers, beschoten Zolder en Meidenkamer 325 's jaars. Inlichtingen: H.J. Jesse, Architect, Oude Singel 70. Bekendmaking. Heden Zaterdagavond opening van het Volksbierhuis en Biljart, Hooglandsche Kerkgracht No. 6, hoek Koppenhinksteeg, voorheen Leidsche Vleesch- maatschappij. Onder beleefde aanbeveeling: Joh.Ph. Van Schooten. Ter overneming gevraagd: een Geijser (zonder Bad). Adres: Nieuwsteeg 1. H.C. Hus, Hofleverancier, Nieuwe Rijn 44. Magazijn van Gouden en Zilveren Werken. Ruime keuze in Gouden Boekkmpjesen Boekslootjes. P.J. Keuls Co.. Wijnhandelaren, Burgsteeg3. Blij ven voortdurend aanbevelen hunne zuivere Bordeauxwij nen, Cherry- en Portwijnen, Algiersche, Rijn-, Moezel-, Champagne- en Bourgogne-wijnen in diverse prijzen en qualiteiten. Agentuur Triple Sec Cointreau, heele fl. 4.-, halve fl. 2.25. Vraagt de uitgebreide Prijscourant! ANNO 1972 zaterdag 18 maart Toen Warmond nog geen waterleiding had, die is in 1923 aangelegd, maakten de ingezetenen veelvuldig ge- bruik van de pomp op het Raadhuisplein. Nude riolering ook daar ter plaatse vernieuwd is, zal de pomp weer in ge bruik worden gesteld. Burgemeester Langemeijer doet dit op de zaterdag vóór Pasen 's morgens om half elf. Het Is de bedoeling dat deze plechtigheid met muziek zal worden op geluisterd. Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling die zich gistermiddag enkele uren in „Het Karrewiel" concen treerde rond de figuur van de heer Van Ravenzwaay bij zijn afscheid als bedrijfsleider van het Leidse Hema-filiaal. De heer Van Ravenzwaay, die bijna veertig jaar bij de Hema volmaakte, stond 15 jaar aan het hoofd van de Leidse vesti ging die onderzijn leiding tot grotere bloei is gekomen. En kele malen werd tijdens deze geanimeerde receptie terug gegrepen op de heer Van Ravenzwaay's lijfspreuk: „Er is maar één tijd en dat is de juiste tijd". L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Met stijgende verbazing las ik in de reeks 'Anders genezen' de re clameboodschap van acupunc- turiste J. van der Meer uit Zoe terwoude. Uit het gehele artikel blijkt de begrensde kennis van de Traditionele Chinese Ge neeswijzen (TCM) en de acu punctuur. Onzin: Acupunctuur vormt samen met o.a. voedingsadvie zen, kruidentherapie, Thai-Chi en Manuele therapie tesamen de TCM en is niet de TCM zoals deze genezeres beweert. Het westerse begrip 'orgaan' wordt volledig verward met het Chine se begrip 'orgaan' dat immers een energiesysteem aanduidt dat in zekere relatie staat tot een orgaan. Vrij logisch is dan ook dat de ze acupuncturiste nog nooit ge hoord heeft van de stapels we tenschappelijke publicaties die over de werking van de acu punctuur zijn verschenen. Mo menteel loopt er zelfs in Neder land een door het ministerie van WVS gesteund onderzoek. De acupunctuur blijft dan ook voor haar zelf een hocus-pocus kunstje, zo van: 'als ik hier prik, 'Als ik hier prik, gebeurt er daar wat'. foto dick hogewoning gebeurt er daar wat', overigens zich door een niet-arts, met zeker net zo mysterieus als 'je daarbij behorend kennisniveau ziet het niet, maar het is er met een beperkt inzicht in een toch'. Ervan uitgaande dat u alternatieve therapievorm wilt laten behandelen, kan ik u allen zéér dringend adviseren: ga eerst eens naar een échte dok ter, als er dan niets ernstigs aan de hand is, kunt u zich nog al tijd voor veel geld in wierook wolken laten hullen, zonder werkelijk risico voor uw ge zondheid. Misleiding: Als U zelf voor de kosten daarvan wilt opdraaien moet u zich vooral door een niet-arts aangesloten bij de NVA laten behandelen. U weet dan tenminste zeker dat ons regio nale ziekenfonds Zorg en Zeker heid u niet zal uitbetalen omdat het overgrote merendeel van Ziektekostenverzekeraars, parti culier of niet, eist dat u door een (NAAV) arts bent behandeld. Adressen van deze artsen (totaal 375 in Nederland) kunt u ver krijgen bij het secretariaat van de NAAV. Tel. 030-2474630. A. Loncq de Jong, arts voor: Acupunctuur, Neuraaltherapie, Chiro-Manuele Therapie, Natuur/Orthomoleculaire Ge- Kanttekeningen Al lezende het interview van de op 2 maart j.l. geïnstalleerde pasto raal werkster mevrouw N. van Spelde uit Wassenaar, wil onder getekende enige kanttekeningen plaatsen. De passage van het 'stie kem lezen' van bepaalde boeken, doet nogal onvolwassen aan. Maar vooral de opmerkingen over de biecht en voorbehoedsmiddelen zijn volledig misplaatst en onjuist! De biecht is tot op de dag van vandaag een geldig waardevol sa crament! Tevens is het door de kerk nog nooit toegestaan, tot nu toe, om voorbehoedsmiddelen te gebruiken als R.K. gelovige(n). In algemene zin dus verboden. Met alle respect voor mevrouw Van Spelde, was deze opmerking (en) mijnerzijds nodig om de zui verheid van het R.K. geloof aan de lezer(es) duidelijk te maken. A. Breedeveld, Leiden. In het Leidsch Dagblad van dinsdag 4 maart laat u de heer Plasmeijer vertellen dat de Stich ting Werkgelegenheid Leiden een nobel initia tief voor het opzetten van de Eerste Vluchtelin gen Uitzendorganisatie ten onrechte negatief beoordeelde en daarmee dwarsboomt. De wer kelijkheid ligt ietwat genuanceerder. De Stich ting Werkgelegenheid ondersteunt (kostenloos) startende ondernemers bij het opzetten van een eigen bedrijf, met name ondernemers die vanuit een achterstandspositie aan een eigen onderneming beginnen, zoals vrouwen, al lochtonen en werklozen. Daarbij staat een za kelijke benadering voorop: we willen mensen behoeden voor faillissementen. Eén van de diensten is financieringsonder steuning, waarbij de stichting borg staat voor een lening van een onderneming bij een bank. Omdat de stichting hierbij zelf een financieel risico loopt, worden de ondernemingsplannen door een commissie van onafhankelijke des kundigen getoetst op levensvatbaarheid en niet zozeer op de ideële grondslag van de onderne ming. Ook het initiatief van de heer Plasmeijer is op basis van zakelijke criteria voor ons getoetst. De commissie vond dat in het aan ons voorge legde voorstel niet voldoende duidelijk was ge maakt op welke gronden de onderneming van de heer Plasmeijer de concurrentie met be staande uitzendbureaus zou kunnen weer staan. Wij hebben de heer Plasmeijer daarop verzocht om ons een aangepast ondernemings plan ter beoordeling voor te leggen. Daarnaast hebben we de heer Plasmeijer de suggestie in overweging meegegeven om - met zijn kennis en ervaring - voor de realisatie van zijn lovens waardige initiatief aansluiting te zoeken bij een bestaand uitzendbureau, bijvoorbeeld een ide- eel bureau zoals Start. José ten Kroode, Stichting Werkgelegenheid Leiden. KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 ui 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, 5. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071 ABONNEMENTEN -bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch al» van het abonnementsgeld, ontvanj korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sla ogen hebben of blind zijn (ofeenn leeshandicap hebben), is het regionale nieuws uit het Leidsch 0 geluidscassette beschikbaar. Voor info 0886-482345 (Centrum voor Gesprok Lectuur, Grave). Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van: woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenht dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partner bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit. 10 30-11.00 udr, 15 00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur< overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling-10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegt Jongerenafdeling: 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse K daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14,30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21. Kinderafdeling: 14,30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking(CCL/)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19 00 uur. Spoedeisende hulp dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19 30 uur, klass daarnaast ook 11.15—12 00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12