Leiden Veel foutparkeerders op zondag 'Vrije sluitingstijden, een perfect plan' Slaaghwijk woedend over opheffen Trajektwinkel stationsrestauratie ouwt eigen toiletten Voorproefje op een smakelijke discussie Plannen besteding geld Elfstegentocht welkom BAANDAG 17 MAART 1997 HEF» hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 Uitstel 9 De opknapbeurt van de flats aan de Gladio- lenlaan en Narcissenlaan in Oegstgeest gaat dit jaar zeker niet door. Armworstelen 1 O '-)e Nachtegaal I U in Noordwijkerhout was zaterdag het toneel van internationale arm- worstelwedstrijden. Jongens bedreigd en bestolen ifidenOnder bedreiging van een mes hebben vijf jongeren za terdag in de Caeciliastraat een 13-jarige Leidenaar bestolen. De ongen zat achterop de snorfiets van een 17-jarig familielid toen iet groepje hen de weg versperde. De daders doorzochten zijn zakken en visten er een briefje van 25 gulden uit. Later op de dag >ebeurde een 16-jarige Leidenaar op het Evertsenpad hetzelfde, ien groep jongeren sloot hem in en doorzocht zijn zakken. Uit ;ijn portemonnee werd 45 gulden gestolen. Biljartruzie loopt uit de hand ifidenTwee Leidenaars - 27- en 34-jaar oud - zijn gisteravond m in een café aan de Nieuwstraat door een onbekende man gesla- "!j gen met een biljartkeu en een kaarsenstandaard. Het drietal jkreeg ruzie tijdens een spelletje biljart. De onbekende sloeg zo wild om zich heen dat de jongste van zijn twee slachtoffers een gebroken jukbeen opliep. De mannen hebben de politie een sig- ïalement gegeven van hun aanvaller. f ANNO 1897 een dorp nabij Leiden is dezer dagen door een ambulant ge nschap vertoond: „Roze Kate" van Nestor de Tiére. Op het bil- was het tooneel opgeslagen. De keuken diende tot kleedka- ïer. Om uit de keuken in de zaal te komen, moest men over het tooneel ingerichte biljart. In de groote scène in de smidse randelde een meid met een groot blad met koppen chocolade de keuken over het biljart de zaal in. De tooneelisten speel- len rustig door, alsof er niets gebeurde. «UNNO 1972 een vandaag verschenen „zwartboek" wijzen de bewoners i het regionale woonwagenkamp in Leiden op de onhoudbare ituatie, die hier bestaat. De landelijke Vereniging van woonwa- enbewoners heeft minister Stuijt van Volksgezondheid op- 1 nerkzaam gemaakt op onduldbare toestanden op vele woonwa- unr' ;enkampen. In de brief aan de minster wordt gewag gemaakt ziektegevallen, die mede ontstonden door het ontbreken behoorlijk sanitair. Ook wordt gewezen op de ratten. )en« aap rietveld kop koffie bij de stations- tauratie op Leiden Centraal mensen die daarna naar toilet moeten een gulden mtra. Want dat toilet deelt de tauratie met NS-Stations BV. ar daar komt binnenkort een ide aan. Eigenaar J. Ponsioen de restauratie krijgt zoveel chten over de prijs van de sa- re^D aire stop, dat hij besloten ift zijn eigen toiletgroep te I 1,H zijn Woensdag 17 Maart vrijdag 17 maart 'Wijk komt weer in neerwaartse spiraal terecht' leiden judy nihof Bewoners van de Leidse Slaaghwijk zijn furieus over het voornemen van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) om de Trajektwinkel in de wijk op te heffen. De 'winkel' heeft onder meer tot doel werkzoekenden en langdurig werklozen te helpen bij het vinden van een baan. In een brief aan de gemeente Leiden geven Marian Mooijen en Annie van de Enden blijk van hun bezorgdheid 'namens alle bewoners vtm de Slaagh wijk'. Ze verwijten de LWO zonder enig overleg met de wijkbewoners de Trajektwinkel en de medewerker te verplaatsen naar Leiden Zuid-West. De winkel loopt volgens hen goed en moet zelfs werken met een wachtlijst. De bewoners vrezen dat de Slaaghwijk zonder de Trajektwinkel 'weer in een neerwaartse spiraal' terechtkomt. Opstand Ook de voorzitters van de drie wijk- groepen sociale vernieuwing, die in Leiden werkzaam zijn, komen in op stand tegen de verplaatsing. Ze vrezen dat de druk op de buurtwerker, de po litie en de huismeester in de Slaagh wijk groter wordt, als de Trajektwinkel verdwijnt. „Ze zullen aangesproken worden op taken die buiten hun werk terrein vallen. Dit terwijl de werkdruk op hen al zo hoog is." Volgens de voorzitters heeft de Slaaghwijk het de laatste tijd al zwaar genoeg voor de kiezen gekregen. Het maatschappelijk werk kalft daar steeds verder af. „Het voornemen van de LWO komt bovenop de halvering van het buurtmaatschappelijk werk en het verdwijnen van het Pastoraalbuurten- werk. Bewoners ervaren dit Eils een uit verkoop van voorzieningen en voelen zich in de steek gelaten." De LWO wil de Trajektwinkel ver plaatsen van de Slaaghwijk naar Zuid- West omdat de meeste cliënten uit an dere wijken komen. Ongeveer vijftien procent van de cliënten komt uit de Slaaghwijk. In Zuid-West zou meer vraag zijn naar de diensten van de winkel. Eerste controle levert veel bekeuringen op let was een voorwaarde die isioen al van meet af aan Ie over het delen van de sta- is-wc's: zijn gasten moesten ir gratis gebruik van kunnen ken. Maar na maanden van ten is de eigenaar nog niet een regeling kunnen komen de prijs van de gezamenlij- voorziening. En de klachten zijn klanten zijn niet van de jtho |tJ K)-" ,Ik kan niet eindeloos bijdra- aan de exploitatie van de etten van NS-Stations", zegt 1 ïsioen. „De NS is een verza meling bedrijven die elkaar re- keningen kunnen toesturen. Maar wij horen daar niet bij, dus kunnen we daar niet aan meedoen. Bij alle restaurants is het een normale service dat je gratis van het toilet gebruik kunt maken. Daar moeten wij ook naartoe. Onze gasten zijn nu onaangenaam verrast dat zij moeten betalen." Ponsioen denkt dat hij het probleem binnen een paar maanden opgelost heeft. „In de hoek waar nu de doorgang naar de stations-wc's is is nog wel ruimte voor een eigen toilet groep. Dus daar gaan wij voor zorgen." De tussendeur tussen restau ratie en NS-toiletten is nu afge sloten door een decor van een polderlandschap met molen. Ponsioens gasten kunnen voor lopig niet binnendoor naar de wc en moeten omlopen door het station. Met de onenigheid over de prijs van de toiletten heeft dat niets te maken, zegt Ponsioen. „Het is gewoon een prachtig lentedecor. Veel foutparkeerders, wei nig zwerfvuil. Dat was het resultaat van een geza menlijke controleactie van de sector Stadstoezicht en de politie gisteren in de Leidse binnenstad. Voor het eerst trokken politie agenten, parkeercontro- leurs en reinigingscontro leurs er samen op uit om vuiloverlast en parkeer- overtredingen grondig aan te pakken. leiden «arjan van dijk Het was meteen ook de eerste keer dat er op zondag werd ge controleerd. Het is de bedoeling om dat in het vervolg vaker te doen en daarnaast ook in de avonduren handhavend op te treden. „Het is beslist niet om automobilistje te pesten of de gemeentekas te spekken", zegt hoofdparkeercontroleur H. Dui venvoorden. „Maar we kregen de laatste tijd zoveel klachten over zwerfvuil en foutparkeer ders, dat we daar iets aan moes ten doen." Met de instructie de boel met te laten escaleren gingen de ge mengde koppels op pad. Bij het stadhuis viel een klem peuge- ootje de twijfelachtige eer te beurt om als eerste auto op zondag een prent onder de rui tenwisser te krijgen. Ook op de autovrije Oude en Nieuwe Rijn, de Hoogstraat en de Vismarkt had de parkeercontroleur de handen vol. Blijkbaar kwam de vooraf aangekondigde extra controle voor velen toch nog onverwachts. „Het verschil met een. door deweekse dag is vrij groot", merkt de parkeercontroleur op. „Het is nu lekker rustig op straat, terwijl we normaal voort durend worden aangesproken." Veel nare ervaringen met boze bekeurden heeft ze overigens niet: „Vaak krijgen we zelfs een bedankje als we een foutpar- keerder op de bon slingeren. Vooral aan gevaarlijk geparkeer de auto's kunnen mensen zich mateloos ergeren". De reinigingscontroleur heeft ondertussen weinig te doen. Hier en daar staat een vuilnis zak naast de daarvoor bestemde container, maar over het alge meen moet ze wachten op haar bonnen uitschrijvende collega. „Met de vuiloverlast valt het reuze mee", zegt Duivenvoor den. „Misschien zetten mensen hun troep pas 's avonds buiten, want op maandagmorgen re gent het altijd klachten over zwerfvuil." De weinige vuilniszakken die de reinigingscontroleur aan treft, worden meteen door de dienst Milieu en Beheer verwij derd. De overtreder draait op voor de kosten en krijgt een boete van zestig gulden. Omdat met iedereen z'n vuilnis keurig voor de deur zet, is het soms moeilijk om de eigenaar te ach terhalen. „We moeten de zak ken soms helemaal uitpluizen op zoek naar een adres of ande re aanwijzing", zegt de contro leur. De conclusie na een dag ge zamenlijk optreden is dat de sa menwerking op zichzelf prima verliep, maar dat de effectiviteit hoger kan. Duivenvoorden: „Het was duidelijk een proef en mogelijk valt er nog het een en ander te verbeteren. In ieder ge val hebben we wat parkeerover- tredingen betreft het nodige re sultaat geboekt, dus we blijven op zondag controleren. Alleen kondigen we het in het vervolg niet meer aan." Cafébaüs Ruud Kenter weet wat Leidse horeca kan redden EN gvai - timoteus waarsenburg grootste probleem voor de z< dse horeca? Voor Ruud Ken- mede-eigenaar van café De je Beer, is dat zo duidelijk wat: de krappe sluitingstij- Het huidige gemeentebe- Jepaalt dat cafés om 1 uur de week en in het week- de3 de een uur later moeten slui- Daarnaast zijn er 21 kroe- die een ontheffing hebben tot drie uur door te gaan. In praktijk werkt dat niet zo, l hij. „Iedereen is op dit mo lt ongelukkig met het hore- .ïleid." enter somt op: „De politie ft in het weekeinde één auto •'hikbaar. Het is voor hen oenlijk om 120 cafés te con- eren 0p jlun sluitingsbeleid. luurtbewoners zijn ontevre- omdat er op dit moment veel 'zwerfpubliek' is. Dat mensen die na sluitingstijd chep zoek gaan naar de cafés die 'koop aal nog open zijn. De ge- nte is niet blij, omdat ieder - politie, horeca en buurt- thuis f0ners kiaagt. En de hore- indememers balen omdat 'orde eigenlijk vogelvrij zijn. Ze eelsfi in hun zaak graag wat lan- v openhouden en dat kan ge Dus die proberen tegen de 'el Is in toch wat langer door te Soy r, je hoeft echt geen intel- schijt leej te zijn om te zien dat r" var' huidige beleid niet uitvoer- w® is. En als een beleid met Oerbaar is, moet er iets an komen. In Leiden is het tijd •een eigentijds horecabe- Want op dit moment ver- de Leidse horeca steeds r klanten aan andere steden langer doorgaan wel mo- is. En wie dat niet gelooft, Allemaal mogen ze binnen kort, vanaf morgen om precies, te zijn, van de gemeente hun zegje doen over het Leidse ho- recabeleid; bezoekers van ca fés en restaurants, de eige naars daarvan en mensen die in de buurt van zulke uit gaansgelegenheden wonen. Vierhonderd Leidenaars, wille keurig uitgezocht door de ge meente mogen in discussie groepjes hun mening kenbaar maken. De gemeente zal al die me ningen verzamelen en zo mo gelijk verwerken in haar nieu we horecabeleid. Het Leidsch Dagblad heeft, als voorproefje op een ongetwijfeld smakelijke discussie, in een kleine serie artikelen alvast wat Leidenaars aan het woord gelaten over de horeca in hun stad. Vandaag het laatste artikel, met café baas Ruud Kenter die zo zijn eigen ideeën heeft over slui tingstijden. hel ir. II telijk ag h moet maar eens 's ochtends vroeg op het station gaan kij ken. Mensen hebben tegen woordig steeds meer vrije tijd en de werktijden zijn flexibeler. Om die reden gaan ze later naar bed en willen ze vaak later gaan stappen." Steeds meer mensen doen dat dus, volgens Kenter, buiten Leiden. Een ander probleem voor de horeca is geluidsover last. „Daar zijn twee vormen van. Ten eerste het geluid dat uit een kroeg komt en ten twee de het geluid dat het publiek op straat maakt. Het eerste is mak kelijk te verhelpen door isolatie en door de muziek niet te hard te zetten. Het tweede is echt een probleem. Er is drank in het spel en mensen melken hardop lol. Of ze hebben ruzie en schreeuwen om die reden. La waai is er gewoon. En daar moet iets aan gedaan worden. De binnenstad moet—minder last krijgen van het gaan en ko mend horecapubliek. Een oplossing? Die heeft hij wel, zo zegt hij. Samen met zijn zakenpartner Wil van den Dop heeft hij een in zijn ogen 'per fect plan' bedacht: „Vrije slui tingstijden met één restrictie: eenrichtingsverkeer na een be paald tijdstip." Vrije sluitingstij den met eenrichtingsverkeer. Dat zou ook een hele nacht her rie kunnen betekenen. Maar Kenter gelooft heilig in zijn plan. „Heus, het werkt. Want wat gebeurt er nu? Een kroeg gaat om twee uur dicht. Om half drie staat de hele meute op straat. De een is zijn sleutel kwijt, de ander gaat op zoek naar een kroeg die nog open is. Tussen twee en drie is er heel veel lawaai. Eén kroeg die een Ruud Kenter (rechts) met zijn zakenpartner Wil van den Dop: „ledereen is op dit moment ongelukkig met het horecabeleid." FOTO HIELCO KUIPERS uur langer open is heeft dat huis gaand publiek. De een gaat probleem een uur later. Maar namelijk een half uur langer als iedere kroeg zelf kan bepa- door, de ander twee uur. Boven- len hoe lang hij open blijft, krijg dien gaat er vanaf dat moment je een spreiding van het naar alleen nog maar volk naar huis en is er dus geen zwervend pu bliek meer. Het publiek moet gewoon een keuze voor een be paalde kroeg maken en zorgen dat het op tijd binnen is. De he le binnenstad wordt op deze manier rustiger." Ruud Kenter wil dit plan mor gen voorleggen tijdens de pa neldiscussie over de Leidse ho reca. Hiermee wil hij het opne men voor de hele 'natte' horeca, en tevens een poging wagen om de 'stappers' in de eigen stad te houden. Maar denkt hij niet dat ook dit systeem controle ver langt? „De controle moet eigen lijk ondervangen worden door een heel zwaar boetesysteem. Als iemand toch na de toegesta ne tijd mensen binnen laat, moet daar een hele zware straf op staan. Bijvoorbeeld een ver bod van een jaar om langer open te 'blijven. Als zo'n straf boven je hoofd hangt, laat je het wel. De gemeente kan steek proefsgewijs ambtenaren in burger inzetten. Zij kunnen na sluitingstijd kijken of iemend ergens binnenkomt. Ik vraag mij af of iemand zo stom is om dat risico te lopen. Want alle ri sico's die kroegen nu nemen, komen voort uit het strakke sluitingstijden beleid. Vrijheid, blijheid voor ieder een is het devies van Kenter, die verwacht dat de gemeente wel oor heeft voor zijn plannen. „De politie wordt op deze manier niet meer voor het karretje ge spannen vtm een niet-werk- zaam beleid* de gemeente is van een hoop klachten af en de buurt kan rustiger slapen. Er zit slechts één nadeel aan het sys teem. Iedere kroeg is zelf ver antwoordelijk voor een streng deurbeleid." leiden 1. Deelname is alleen mogelijk voor verenigingen, organisaties e.d. zonder winstoogmerk uit Leiden, ofwel verenigingen, or ganisaties e.d. waarbij veel Lei denaars zijn aangesloten. 2. Het ingestuurde plan dient de navolgende elementen te bevat ten: wie is de indiener van het plan; voor wie is de aanvraag bedoeld (welke doelgroep); on derbouwingvan het plan (waar om dit doel?); begroting van de kosten; de datum waarop de ac tiviteit plaats heeft. 3. De plannen dienen uiterlijk zondag 23 maart 1997 te zijn in gediend op het navolgende adres: Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, onder vermelding van Ac tie Elfstegentocht. Het bestuur van het comité Elf stegentocht Leiden neemt na overleg met de redactie van het Leidsch Dagblad een besluit over de winnende plannen. De inzenders van de winnende voorstellen worden tijdens de IJsheiligen in mei uitgenodigd om de cheque in ontvangst te nemen. Tot zondag kunnen nog voor stellen worden ingediend voor de bestemming van 'de 12.500 gulden die de Elfstegentocht van dit jaar heeft opgebracht. Het bedrag kan worden besteed aan de uitvoering van één crea tief idee. Maai" ook plannen die minder kosten, zijn van harte welkom. Het dienen bestem mingen te zijn waarvoor nor maal gesproken geen of weinig geld beschikbaar is. Vorig jaar werden vijf voorstellen gehono reerd. Het geld ging naar ouderen van de Lorentzhof die in de zo mer per rondvaartboot de Elf stegentocht aflegden, kinderen van asielzoekers beleefden een maritiem weekeinde, de stich ting Levend Ambacht ontving een donatie, de ouderen van De Zijloever konden een Elfstegen- terras verwezenlijken en bij standsgezinnen beleefden een vakantieweekeinde Alle plannen die volgens on derstaande regels worden inge diend, komen in aanmerking voor een geldelijke bijdrage: Werkstraf na inrijden op ex den haag/leiden Een 49-jarige Leiderdorper is door de rechter veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf waarvan drie voor waardelijk. De zes onvoor waardelijke maanden mogen worden omgezet in 240 uur dienstverlening. De man zou in oktober van 1995 in het centrum van Leiden gepro beerd hebben met zijn auto zijn ex-minnares van de sok ken te rijden, die net uit een bus was gestapt. De officier van justitie zette tijdens de zitting twee weken geleden hoog in. Ze eiste voor 'poging tot doodslag' een ge vangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De rechter achtte dat niet bewezen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7