Visma: stek voor hengelaars 'Ach jee, de stakker heeft last van stress' Wrakvissen op Noordzee vereist veilige boot Binnenland Nieuwtje is niet altijd blijvertje Spijkerbroeken, biei en het vrijdaggevoe MAANDAG 17 MAART 1997 Nederlanders beschrijven ervaringen in risicogebieden AMERSFOORT ERIK VAN SCHAIK Gaat u binnenkort naar het buitenland? Niet als toerist, maar als hulpverlener, mi litair, journalist of voor de zaak? Bereidt u dan voor op een slapeloze periode vol stress. Lange werkdagen en doorwaakte nachten wachten u. En wellicht psy- chotrauma's als u terugkomt. Dat is tenminste het beeld dat oprijst uit de bundel 'Een hoofd vol herinneringen: Werken in risicogebieden'. Twaalf Neder landers beschrijven ervaringen in het bui tenland én thuis na terugkeer. Hun verhalen zijn opgetekend in op dracht van Kontakt der Kontinenten in Soesterberg en het Sinai-centrum in Amersfoort, waar de afgelopen twee jaar zo'n honderdvijftig mensen zijn getraind die naar risicogebieden werden uitgezon- den. De trainingen alleen waren niet vol doende: ongeveer vijftien procent worstel de na terugkeer met stressverschijnselen, aanpassings- en verwerkingsproblemen. Uit de verhalen in de bundel blijkt hoe dat proces in elkaar steekt. Van de mari nier in Nieuw-Guinea tot de hulpverleen ster in Rwanda, allen kampten ze tijdens hun verblijf in den vreemde met een per manente spanning. Regien van der Sijp uit Culemborg ging voor NOVIB naar Zaire. Zij bestreed haar stress met nog meer stress: „Ik dacht: Regien, je moet jezelf on der controle houden. En hoe doe je dat? Door hyperactief te zijn. Niet of nauwe lijks slapen, alert reageren op alles wat om je heen gebeurt. En maar doorgaan". Alleen ex-Philips-topman Cor van der Klugt, die in de jaren vijftig en zestig voor zijn bedrijf in Zuid-Amerika zat, heeft nooit last gehad van stress. „In die tijd kregen we nog geen cursussen in omgaan met stress", vertelt hij stoer in het boek. „Trouwens, als je geen last hebt van zoge naamde stress, lijkt dat allemaal een beetje een modetrend: ach jee, de stakker heeft last van stress." Toch geeft Van der Klugt toe dat hij, sinds hij bij een overval in een supermarkt in Sao Paolo een pistool tegen zich aan gedrukt kreeg, last heeft van blijvende achterdocht. „Dat gevoel van: ik laat mij niet pakken, altijd op je hoede zijn." Soortgelijke gevoelens omschrijven ande ren in het boek als posttraumatische stress-stoornissen. Zo merkte Tineke Ceelen van Memisa na terugkeer uit Somalië, dat ze wantrou wend werd. Ook zij had stoere verhalen over hoe ze was bedreigd, zoals die keer dat ze een douche invluchtte voor gewa pende mannen. Toen ze uit het raampje wilde klimmen keek ze in de loop van een geweer. „Ik was volkomen rustig. Waar loop ik de minste kans om te worden ge raakt, vroeg ik mezelf af." Na een kwartier kwam haar collega haar bevrijden. „Hij drukte mij stevig tegen zich aan en zei: 'Huil maar'. Huil maar, dacht ik. Er valt niets te huilen. Waar zijn die klootzakken? Anders dan Van der Klugt raakte Ceelen in een crisis. „De gedachte alleen al dat een of andere imbeciel controle kan ne men over mijn leven." Ze ging nu zelf ex treem controle over haar leven uitoefenen. „Mijn huis werd een fort, alles moest op slot." Uiteindelijk kwam Ceelen sterker uit haar inzinking tevoorschijn. „Somalië heeft mij ook geleerd nog meer voor een ander open te staan wanneer het er wer kelijk toe doet." 'Koelbloedige Klazien', ook al zo'n stoe re, was vier jaar geleden humanistisch leidsvrouw van de VN-mariniers in Cam bodja. Zij had zich om die bijnaam te ver dienen eerst moeten 'bewijzen' tegenover de mariniers. Toen dat lukte, door haar koelbloedigheid tijdens een vermeende aanval, kwamen 'de mannen' met hun verhalen en problemen bij haar. „Zonder dat ik het doorhad, legden al die verhalen die ik hoorde toch een grote druk op mijn schouders. En bij wie kan ik nu terecht, vroeg ik me af." Klazien van Brandwijk probeerde haar 'eigen veiligheid te creëren' door zich af en toe terug te trekken in haar hutje. Die kortstondige afsluiting van de werkelijk heid moest grondig gebeuren. Ze lag op bed en draaide het Stabat Mater. Ook Ernst Wesselius, die massagraven bezocht in Rwanda, zocht zijn toevlucht tot klas sieke religieuze muziek. Hij luisterde vaak naar de Matthaus-Passion. Het hielp niet veel. Wesselius, officie van justitie uit Almelo, werkte zich kapoi tien, twaalf uur per dag, ook in de week einden. Massagraven bekijken, overleven den ondervragen, gevangenissen bezoe ken waar tachtig mensen in één cel zaten Wesselius ging 'dubbeldenken', zoals hi het noemt: de situatie ter plekke vergelij ken met Nederland. „Dezelfde avond we de gevangenis bezochten kregen een aantal krantenknipsels uit Nederland Ik las een bericht met de kop 'Sorgdrage: cel delen alleen in uiterste nood'. We heb ben ons toen bescheurd van het lachen.' Danielle Pinedo en Frank Verkuijl. Et, r hoofd vol herinneringenWerken in cogebieden, met een voorivoord van nister Pronk (Uitgeverij Babylon-I^lo Geus), 144 pagina's. Prijs:27,50gulden. Op de Visma worden jaarlijks tientallen nieuwe hengelsportprodukten gei"ntrodu- ceerd. Het ene artikel is een 'blijvertje' en gaat tot de standaarduitrusting behoren, een andere vinding verdwijnt geruisloos uit het zicht hoewel het vaak met veel promo tionele kreten wordt aangeprezen. Ditmaal staat vooral het kunstaas in de be langstelling vanwege het binnenkort te ver wachten verbod op het gebruik van de le vende aasvis bij de snoek- en snoekbaars visserij. Het wachten is op de Eerste Kamer die de wetswijziging bekrachtigt en vervol gens dat het verbod in de Staatscourant wordt gepubliceerd. In de aanloop presenteert bijvoorbeeld Handy Fish een uitgebreid assortiment zacht kunstaas, zoals twisters en shads in tal van nieuwe kleuren en geuren. Vooral dat laatste moet de aantrekkingskracht van de vis nog eens extra verhogen. Ook het be faamde merk Rapala is in deze sector rijk vertegenwoordigd met onder meer de Shad Rap Count Down. Shimano komt met een noviteit in de klasse van luxe spinhengels, onder de naam Ex spinning. Carbon blanks zijn afgebouwd met een vaste molenhouder em zeer dege lijke geleideogen. Afhankelijk van de uitvoe ring ligt het werpvermogen tussen de 10 en 50 gram. Een onderdeel van het kunstaas vissen dat in opkomst is, vormt het zoge naamde 'jerkvissen' met grote drijvende pluggen. De eerste jerkhengels zijn op de Visma te bewonderen. Een niet onbelangrijk deel van de beurs mikt op de interesse van de karpervisser. Een categorie die de laatste jaren sterk is gegroeid. En wat voor de producent en de taillist nog belangrijker is: veel geld aan zijn sport spendeert. Naast hoogwaardige hen gels met dure - ten onrechte frictionfree ge noemde - geleideogen is er een keur aan electronische beetverklikkers. Compleet met led-display, verlichting en soundboxen om rustig verderop in je tentje te worden gewaarschuwd bij een aanbeet. In het Re flex-programma is voor de actieve karper visser een drietal hengels opgenomen die vervaardigd zijn van glasvezel, een materi aal uit de jaren zestig waarvan iedereen ver onderstelde dat het inmiddels achterhaald was door nieuwe materialen uit de ruimte vaart als carbon en boron. Werpmolenproducent Mitchell annonceert een nieuw controlesysteem bij het opzetten van de lijn op de spoel en belooft dat daar mee 'het pruiken' van de lijn tot het verle den behoort. Sensas, bekend van het lok- voer, introduceert de Feeling-collectie met lijnen in alle diktes en tien verschillende soorten haken. Voor de hengelaar die pro blemen heeft om het minuscule haakje 26 aan een lijntje van zeshonderdste millime ter te knopen is er een speciaal kant-en klaar lijnenboekje. Overr haken gesproken: de Japanse producent Gamakatsu komt met een hsaak waarbij de laatste technolo gische hoogstandjes zijn toegepast: de G- Hard haak. In de sfeer van de 'randapparatuur' is er verder de dubbelwandige, roestvrijstalen rookoven die volgens producent Hillegers Metaal zelfs binnenshuis(l) te gebruiken is, een viskar met opklapbaar frame van De Heul om de zee-uitrusting over het strand te zeulen en een nieuwe vaste stok waaraan de drievoudig Nederlands kampioen Eric Goossens zijn naam verbond. Leesvoer: alles over de paling Nederland telt ruwweg één miljoen sport vissers. Een belangrijk deel daarvan leest ook graag over zijn favoriete sport. Voor de palingvisser/peur verscheen interessant 'leesvoer' met de publikatie van 'Het Grote Palingboek' door Stef de Bruin. Meer dan zestig jaar ervaring met het vangen van de ze merkwaardigste van alle Nederlandse vissoorten, vertrouwde hij aan het papier toe. Variërend van het vissen met de gewo ne hengel tot en met de peur en van het vis sen in polderslootjes en meren tot het vis sen op het wad en de Noordzee geeft hij de lezer talrijke tips. Tien sportvissers die'zich hebben toegelegd op het vangen van grote palingen komen aan het woord in het boek over hun record vangsten. En aangezien de paling nog altijd geldt als een delicatesse zijn in het boek ook een handvol recepten voor het bereiden van aal opgenomen. Een overzicht van de Visma in het Rotterdamse Ahoy'-complex. Vanaf woensdag 19 maart wordt in het Rotterdamse zalencomplex Ahoy' de hengelsportbeurs 'Visma 97' ge houden. Het is de 29ste keer dat deze beurs voor de sportvisser wordt geor ganiseerd. De nationale beurs is tot en met zondag 23 maart dagelijks ge opend van 11 tot 17 uur en op werk dagen bovendien van 19.00 tot 22.30 uur. De tentoonstelling wordt officieel ge opend door de voorzitter van de grootste overkoepelende Nederlandse hengelsportorganisatie, de NWS, J. van Noord. Bij die gelegenheid zal ook de jaarlijkse Beet Hengelsport - promotieprijs worden uitgereikt. In twee grote tentoonstellingshallen komen vele facetten van de hengel sport aan bod. Zo presenteren zowel import- en productiebedrijven als een aantal grote hengelsportzaken hun nouveaute's op visgebied. Nieuwe hengels, lijnen, dobbers, haken, kle ding, landings en leefnetten, kortom de hele uitrusting waarmee de sport visser naar de waterkant trekt. Verder zijn er visverenigingen en ge specialiseerde clubs, bijvoorbeeld voor vlieg-, meerval- en snoekvissers, aanwezig alsmede overkoepelende organisaties als de Nederlandse Ver eniging van Sportvissersfederaties (NWS) en de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij (OVB). De laatste organisatie houdt zich bijvoor beeld bezig met het uitzetten van de vis, opleidingen voor het beheren van viswater en in het algemeen met voorlichting over sportvisserijzaken. Zij geven informatie over de nieuwste ontwikkelingen rondom de visakte. De beursbezoeker kan ook zelf activi teiten ontplooien. Zoals het deelne men aan werpwedstrijden op de cas- tingbaan of plaats nemen in een spe ciale haaienstoel om - gesimuleerd - te ervaren welke krachten er nodig zijn om een haai te drillen. Bovendien is er een karpervijver aangelegd en is er een activiteitenplein waar lezingen worden gehouden. Belangrijk onderdeel van 'Visma '97' vormt ook het vistoerisme, zowel in binnen- als buitenland. Zo zijn op de beurs aanwezig bungalowparken die speciaal zijn ingericht voor de hengel sport en reisbureau's die zich hebben toegelegd op het organiseren van bij zondere visreizen. Dat kan variëren van een meervalvakantie aan de Spaanse rivier de Ebro, een verblijf in een vis- en duikcentrum aan de Rode Zee tot een exotische vissafari naar Mauretanië of Senegal. Tot slot wordt een flink deel van de expositieruimte in beslag genomen door visboten. Van een simpel roei bootje van enkele honderden guldens tot een zeewaardig jacht van enkele tonnen. De toegangsprijs voor de Vis ma bedraagt 15,00 per persoon en 12,50 voor 65-plussers. Kinderen tot en met 12 jaar betalen acht gulden. Er zijn ook speciale gezinskaarten ver krijgbaar. Vissen in de buurt van scheepswrak ken op de Noordzee wordt steeds po pulairder. Bekend feit is dat zich rondom deze vergane schepen veel vis bevindt dat vanwege de obstakels met gewone netten moeilijk te van gen is. De hengel is daarvoor bij uit stek geschikt. De meeste wrakken voor de kust wor den inmiddels zo intensief bevist dat er nog maar weinig te halen valt. Van daar dat er soms opgestoomd wordt naar stekken die 40 tot 50 zeemijl uit de kust liggen. Dat stelt hoge eisen aan de visboot. Een bedrijf dat zich al jaren specialiseert in dat type boten is Poelgeest Fishingboats in Oegstgeest. Op de visma is het paradepaardje van dit bedrijf: de nieuwe Offshore 808 te zien. Een luxe visboot met een 230 pk Volvo aan boord waarmee via een heckdrive een snelheid van meer dan 50 kilometer per uur kan worden be reikt. Het visdek is 3.90 bij 2.60 meter en in de kajuit is plaats voor zes per sonen. Onder de zelflozende kuip- vloer liggen twee visbunnen en een bergruimte. Poelgeest levert de 3200 kg zware gewapend polyesterboot als casco zonder motor voor iet boven de 45.000 gulden. Geheel vaarklaar in clusief de motor betaalt u ruim een ton meer. Ook volledig zeewaardig is de splin ternieuwe visboot 'Guernsey Star', een Nederlands ontwerp dat wordt gebouwd op de Aqua Star-werf op De nieuwe Offshore Guernsey. De 250 pk dieselmotor maakt het mogelijk de oversteek te maken naar visrijke gebieden voor de Britse kust. Van Zeist Watersport brengt op de Visma een serie aluminium visboten van Amerikaanse makelij. Voordeel van deze lichtgewicht boten is dat ze gemakkelijk trailerbaar zijn. De Syl- vain Sport Troller - leverbaar in een 14 en 16 voets-versie - is voorzien van een verhoogd visplatform en opberg ruimte in de punt van de boot. Ook uit de VS zijn de platbodem visboten van Carolina Skiff. De geringe diep gang maakt het mogelijk elke visplek te bereiken: voor het vissen in een ho ge golfslag zijn ze minder geschikt. De vrijdag is voor 'dommeklussen NIEUWEGEIN GERRY VAN DER LIT Het tintelende gevoel dat hoort bij de laatste werkdag van de week. Het is vrijdag, bijna weekeinde. Vrijdag be gint niemand meer aan een grote, lastige klus. De colle ga's maken meer grappen, de zon schijnt helderder, ieder een is aardiger. Helaas, het vrolijke vrijdaggevoel is niet meer voor iedereen wegge legd. Vrijdag wordt vaker een rommeldag. Omdat we kor ter en flexibeler gaan wer ken. Vrijdag-bollendag. Alle colle ga's zijn binnen, er wordt ge zamenlijk gelunched met Ita liaanse bollen, de week wordt geëvalueerd en om vijf uur drinken ze een biertje in de keuken. Vrijdag is de dag van het 'miep-miep-gevoel', zegt Frank Amersfoort grijnzend. Dan loopt desnoods iemand op zijn handen door de gang. Beetje dollen. Hij is consultant bij Busi ness Objects in Nieuwegein, een jong bedrijf dat 'beslis singsondersteunende softwa re' verkoopt. Van maandag tot en met donderdag is de code pak-met-strop. Dan is het doodstil in de gangen, zijn de kamers leeg, want iedereen is bij klanten. Een enkele con sultant zit verdiept in zijn werk over een computer ge bogen. Donkerblauwe broek, wit overhemd, jasje aan een hanger. Op vrijdag is het spij kerbroeken troef en laten de vrouwen de make-up in de tas. Ze zijn toch onder elkaar. 'casual-day' De uit Amerika afkomstige vrijdag als 'casual-day'de dag waarop alle werknemers hun nette kloffie thuislaten en in hun vrijetijdskleren naar de baas gaan, is in Nederland nog maar mondjesmaat door gedrongen. Sommige grote internationale bedrijven, vooral in de informatica en communicatie, doen er aan mee. Bij AT&T Unisource in Hoofddorp is 'dress-down-fri- day' al jaren gemeengoed: ook de directeur trekt op vrijdag een trui aan. AT&T-woord- voerder Cees Steijger is die dag de enige in een pak met een strop. „Het zal mij niet overkomen dat Breekijzer voor de deur staat en ik als of ficieel woordvoerder in mijn coltrui op de televisie kom. Ik doe hooguit op vrijdag een iets frivolere stropdas om." Personeelswerker Kees van Ham gaat in zijn eentje 'non chalant' op vrijdag. Hij werkt sinds een paar jaar bij uitge verij Wegener in Houten, waar werknemers er op vrijdag even netjes uitzien als de an dere dagen van de week. Dress-down kende Van Ham van zijn vorige werkgevers, onder meer Henkell in Nieu wegein. „Deze opkomende trend gaat hier bij Wegener geheel aan iedereen voorbij. Ik houd er aan vast. Het maakt de vrijdag speciaal als laatste werkdag, je leeft naar het weekeinde toe. Eigenlijk hoort daar na afloop een bier tje bij, maar dat krijg ik hier helemaal niet van de grond." Bij de Amersfoortse vesti ging van printerproducent Hewlett Packard dragen de witte-boorden-medewerkers ook elke dag dezelfde repre sentatieve kleding. Maar dat bedrijf kent wel een vaste vrij dagborrel. Om vijf uur krijgt al het personeel een peptalk van de directeur, bij een biertje. Ook bij softwarebedrijf Raet in Nieuwegein is de outfit elke dag van de week hetzelfde. „Maar de sfeer op vrijdag is ze enl ïer :UB ml Ml n' Gl anders en losser", zegt woo voerder René Grul. echt van die vrijdagmiddk^ klusjes, een beetje van domme werk. Als ik toch temet op moet, doe ik vrijdag. En veel collega' ginnen op vrijdag al om uur, zodat ze een paar eerder naar huis ki weekeinde vieren. minder files Personeel gaat eerder i huis op vrijdag. Dat is één de oorzaken van minder De vrijdagmiddagfile namelijk niet om vijf uiin gewoonlijk, maar al om<; uur 's middags. Bovem blijven meer mensen de*^ dag thuis. De landelijke keersdienst meldt dat op vrijdagen 45 procent minder auto's n r de weg zijn. De woordvoe ;ta* van de verkeersdienst vrijdag werken we lekkei veel minder gestresst', dat veel mensen hun aft- opnemen op vrijdag. Niemand in Nedeil heeft onderzoek gedaan i de favoriete atv-dag, maai de losse pols zegt iedereen vrijdag het meest popula als vrije dag. Ook voor n ]W( sen die in deeltijd weii [etv Sommige bedrijven verpl ]S ten hun medewerkers ze vrijdag de atv-i men. Allemaal tegelijk, keer per maand. „Dat i zich raar," vindt Nelly Al burg van de ambtenaren!) Abva-Kabo. „Het weekei verlengen kun je immers op maandag." Koen Breedveld, Katho! Universiteit Brabant (Kül j Tilburg, bestudeert afwijk arbeidstijden. Hij heeft wel een verklaring „Mensen die op vrijdag hebben, willen de kop vrij ken van alle rompslomf schoon aan het weekeinde ginnen. De vrijdag is eeni meidag geworden voor kende mensen. De was t gedaan, de boodschap klusjes om het huis, het voor het weekeinde wordi braden, voor de kinderen zorgd. Het is zo'n dag var les wat, een knurft-dag. Zi dag en zondag blijven weekeindedagen; die zijn het gezin en voor gezamf|Ie ke activiteiten." Altenburg van de Abva bo wijst er op dat ook die ciale vrije-vrijdag-romme )r zal verdwijnen. „Als dee! |e werkers in de toekomst volwaardige plaats op df beidsmarkt krijgen, zulle vrije dagen steeds meer de week worden gespreid. crèches Dat de vrijdag de popula ente vrije doordeweeksedag blijkt ook uit de bezetting de crèches. De vrijdagen vergeleken met de dinsda eren gemiddeld een derde mi )uUI bezet, zocht Rina de Groö Zij is woordvoerder vat SKON, een landelijke org satie die vooral crèchep !0ek sen aan bedrijven verkoop aal Veel werkende ouders gen op vrijdag zelf voor kinderen, of werken thuis one de Katholieke Univer mde Brabant in Tilburg worde eigej vrijdag geen personeels! 'n jes meer gegeven, Breedveld. „Wegens ge aan personeel." Bij het (Instituut Toegepaste Soc gie) in Nijmegen verschiji vrijdag, maar de helft var. huic werknemers, vertelt v/t js. voerder Ronald Jas. ,%erb zorg op vrijdag ook voor zoontje van een jaar. ft helemaal geen feestelijk daggevoel. Op vrijdag ft het altijd hartstikke druk. len i ken Jkk hij.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6