Turkije houdt zicht op lidmaatschap van EU Heldenontvangst Boesak bij begin fraudeproces Buitenland ledikant: 'Stelen van lark and Spencer mag' Suriname verscherpt de controle op drugs Israël versterkt troepenmacht in Palestijns gebied "jOED (OOP Jeltsin: Geen troepen NAVO in Oost-Europa |/\ANDAG 17 MAART 1997 14 m :oek wone '•Wol!- Jlf Afrikanen verongelukt in Spanje (adrid Elf Noord-Afrikanen zijn om het leven gekomen bij een erkeersongeluk vannacht vlakbij Figueras in Noord-Spanje. Dat eeft de Guardia Civil meegedeeld. De Portugese vrachtwagen jaarin de Noord-Afrikanen zonder geldige reisdocumenten on- irweg waren naar Frankrijk, kantelde in een bocht. Zes andere aord-Afrikanen en de Portugese bestuurder raakten zwaar ge- ond. De Noord-Afrikanen hadden zich in de vrachtwagen ver- topt tussen flessen parfum. )ozen met foetussen langs de snelweg jiMO hills Naast een snelweg in de buurt van een abortuskli- iekin het Californische Chino Hills zijn in kartonnen dozen en- ele tientallen foetussen gevonden. Spelende kinderen deden de igiibere vondst. Volgens de politie zaten in elke doos vijf in ste- ele plastic zakjes verpakte foetussen. Het is nog onduidelijk of edaar opzettelijk zijn neergegooid. Vrachtwagenchauffeur rijdt 27 uur ■n fussing* Een Oostenrijkse vrachtchauffeur heeft maar liefst Vuur zonder onderbreking achter het stuur gezeten. De 37-jari- t vrachtwagenchauffeur is door de Duitse politie in de deel- aat Beieren van de weg geplukt. Na een verplichte rustpauze in acht uur mocht de Oostenrijker zijn reis hervatten. De poli- e constateerde dat de chauffeur met de tachograaf had gerom- Rond of kat te huur in Tokyo Ikyq» In de Japanse hoofdstad Tokyo kunnen mensen een fcndöf kat huren. Masahiro Kobayashi heeft een verhuurbedrijf It zaken doet met dierenvrienden die al dan niet vrijwillig dier- loszijn. In veel appartementen in de stad met 12,5 miljoen in- Iners is het houden van huisdieren verboden. Tegen een beta- Igvan vijftig gulden, mag de klant vier uur lang een hond uit- :hti [raaien terroriseren Roemeens dorp [Jan iekarest Een kolonie van enige honderden kraaien terroriseert n dorp in het westen van Roemenië. De kraaien hebben het oral gemunt op kinderen en pikken hun het fruit uit de han- |n. Dat meldde het Roemeense televisiekanaal Pro-TV gisteren, ekraaienkolonie heeft zich gevestigd bij een park waar ze de nderen aanvallen. De agressiviteit van de kraaien maakt dat iders niet meer met hun kinderen de straat opdurven. De ge- eente gaat de kraaien met gif bestrijden. Vinst ex-guerrilla's in El Salvador msalvador Bij de parlements- en gemeenteraadsverkiezingen iteren in El Salvador heeft de vroegere guerrillabeweging 1LN winst behaald. Het Front voor de Nationale Bevrijding rabundo Marti nam een kleine voorsprong op de rechtse rege- igspartij Arena. Bij de verkiezingen gaat het om 84 zetels in parlement en 262 burgemeestersposten. ientallen doden bij veerbootongeluk NGOQNBij een ongeluk zaterdagmorgen met een veerboot op rivier de Irrawaddy in Myanmar (het voormalige Birma) zijn minste 35 mensen verdronken. Meer dan vijfhonderd passa irs werden gered uit de rivier nadat de drie verdiepingen tel- ïde boot in een storm was omgeslagen. Gisteren zochten red- ïgsploegen nog naar vermisten. De plaats van het ongeval ligt lizend kilometer ten noorden van de hoofdstad Rangoon. and tussen Duitse stad en Auschwitz uil ei Kerpen heeft als eerste Duitse gemeente een jumelage sloten met de Poolse stad Oswiegim, beter bekend onder de denaam Auschwitz. Het samenwerkingsverband tussen de iden is zaterdag in het gemeentehuis van Kerpen op feestelijke ze bezegeld. Door middel van uitwisselingsprojecten op het )ied van sport, cultuur en wetenschap willen de gemeentes Europese vrede bevorderen en garanderen'. )EN AP-ANP-Rtr-DPA predikant van de Angli- se kerk heeft dit weekeinde grote beroering gezorgd ;te stellen dat het geen zon- s om te stelen, zolang het itoffer maar een grote su- larkt is. Jezus zei: Hebt u te lief. Hij zei niet: Heb ksand Spencers lief', zei de icaanse predikant John vorth. Papworth maakt een irscheid tussen het stelen individuen of kleine winke- wat hij veroordeelt, en ïtarisch winkelen bij grote ;elketens. „Dat is geen ste- dat is een hoogst noodzake herverdeling van goede- aldus de 75-jarige geeste- De supermarkten hebben 'Ankara moet eerst mensenrechten beter naleven Turkije maakt deel uit van Europa en heeft als zodanig recht op lidmaatschap van de Europese Unie (EU). Deze boodschap hebben de ministers van buitenlands zaken van de Europese Unie gisteren vanuit Apeldoorn naar de Turkse hoofdstad Ankara gestuurd. Tegelijkertijd maak ten ze echter duidelijk dat het land economisch en poli tiek nog lang niet toe is aan toetreding tot de EU. APELDOORN ANP-GPD De Europese Unie worstelt al lange tijd met de relatie met Turkije. Sinds vorig jaar is het handelsverkeer tussen de EU en Ankara dankzij een douane unie vrij van alle belemmerin gen. Turkije wil echter meer .en dringt aan op een volledig EU- lidmaatschap. Zoniet dan dreigt het land de aanstaande uitbrei ding van de NAVO te blokkeren. Zes christen-democratische Europese regeringsleiders be stempelden het EU-lidmaat- schap voor Turkije onlangs als onacceptabel. Volgens hen kan het overwegend islamitische land geen deel uitmaken van 'het Europese project'. Volgens de EU-ministers, dit weekeinde informeel bijeen in Apeldoorn, behoort Turkije echter wel de gelijk tot Europa. „De discussie is nog lang niet afgerond. Maar we hebben het principe aan vaard dat Turkije perspectief moet blijven houden op de Eu ropese Unie", aldus EU-voorzit- ter Van Mierlo. Van Mierlo kondigde aan dat eind april dit jaar opnieuw zal worden geprobeerd om Grie kenland ervan te overtuigen zijn blokkade op te heffen tegen fi nanciële steun aan Turkije. Die steun is verbonden aan de dou ane-unie, die de EU met Turkije De Grieken eisen dat Turkije eerst ernst maakt met het nale ven van de mensenrechten en niet langer aanspraak maakt op Griekse eilanden in de Ae- geïsche Zee. Ook moet de Grieks-Turkse kwestie over Cy prus nog de wereld uit worden geholpen. Van Mierlo erkende dat de Turkse regering al veel doet om aan de Westerse eisen tegemoet te komen. „Maar er is nog veel werk te verrichten. Het algemeen gevoel bestaat dat het nog wel enige tijd kan duren voordat het tot een lidmaat schap komt." PARAMARIBO-HILVERSUM ANP De Surinaamse president Jules Wijdenbosch wil de controle verscherpen op middelbare scholen in Paramaribo om drugshandel tegen te gaan. Hij en de minister van justitie en politie, Paul Sjak Shie, zullen leiding geven aan een nationale antidrugsraad. Tevens wil Wijdenbosch, sa men met de landen in de regio, een organisatie opzetten voor de opsporing en vervolging van drugshandelaars. Ook moet de ze organisatie de antidrugswet- geving harmoniseren. De Suri naamse regering organiseert hiertoe binnenkort een regiona le conferentie. Brazilië en Vene zuela hebben medewerking toe gezegd, besprekingen met de buurlanden Guyana en Frans Guyana zijn nog niet afgerond. President Wijdenbosch hoopt dat de Amerikaanse drugsbe strijdingsdienst DEA nog in de eerste helft van dit jaar een aan zet geeft tot het opzetten van 'Nog deze week ontmoeting tussen Netanyahu en Arafat' volgens hem duizenden kruide niers van hun bestaan beroofd. Daardoor hebben ze de werk loosheid in veel dorpen en stadswijken bevorderd. Bisschop Muskens van Breda noemt het 'onverantwoord' zo maar op te roepen tot diefstal uit een supermarkt. „Dat kan natuurlijk niet", zegt Muskens die- zelf enkele maanden gele den zei dat het stelen van een brood door iemand die zo arm is dat hij van de honger dreigt om te komen, geen zonde is. „Maar alleen onder die voor waarde. Wat Papworth heeft ge zegd, is natuurlijk te gek. Hij noemt geen enkele voorwaarde. Hij roept alleen maar op tot winkeldiefstal." Koning Hussein bezocht gisteren in Moshav Tzelafon (foto) en Beit Shemesh bij Jeruzalem de families van de vermoorde Israëlische schoolmeisjes. In het midden de Israëlische premier Netanyahu, rechts minister van buitenlandse zaken Levy. foto afp JERUZALEM-GAZA Rtr-AFP-EFE Israël heeft zijn troepen op de bezette Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook versterkt om onrust onder de Pa- lestijnen te voorkomen. Dat heeft de Is raëlische minister van defensie Yitzhak Mordechai vanmorgen gezegd op de Is raëlische radio. Israël wil deze week be ginnen met de bouw van een omstreden wijk op bezette Palestijnse grond vlakbij Jeruzalem. Gevreesd wordt voor Pales tijnse protesten tegen deze actie. De Israëlische minister van buiten landse zaken, David Levy, zei vanmor gen op de Israëlische radio dat hij denkt dat er deze week nog een ontmoeting komt tussen de Israëlische premier Netanyahu en PLO-voorzitter Arafat. De Jordaanse koning Hussein zorgde ervoor dat Netanyahu en Arafat gisteren met el kaar belden. Het was het eerste contact tussen beide leiders na het omstreden Israëlische besluit tot aanleg van een joodse wijk in Oost-Jeruzalem. Hussein heeft gisteren veel sympathie geoogst met een condoleancebezoek aan Israël. Hij bezocht in gezelschap van Netanyahu de familie van de zeven schoolmeisjes die donderdag om het le ven kwamen bij een aanslag bij de Jordaanse grens. Tijdens één van zijn be zoeken ontving de Malka-familie Hus sein met brood en zout, een teken van gastvrijheid. De Jordaanse vorst commu niceerde via een doventolk met de doof stomme ouders voor wie hun 14-jarige dochter Adi een belangrijk contact met de buitenwereld vormde. Bij een volgend bezoek nam de koning plaats tussen de rouwende familie die volgens joodse tra ditie op matrassen zat. Terwijl de Jordaanse leider met zijn bezoek de verstoorde relatie tussen zijn land en Israël trachtte te verbeteren, pro beerden Israëliërs en Palestijnen via ge heime besprekingen de hoog opgelopen spanning te verminderen. Volgens een anonieme Palestijnse functionaris dien den de besprekingen om uitbarstingen van geweld te voorkomen. De Ameri kaanse consul in Jeruzalem, Edward Abingon, verklaarde dat er weinig voor uitgang is geboekt. Netanyahu verklaar de na zijn ontmoeting met Hussein door te gaan met de aanleg van de joodse wijk, ondanks internationale kritiek en ondanks de uitbarsting van geweld waarmee de Israëlische veiligheidsdien sten rekening houden. De Israëlische minister van justitie Tzachi Hanegbi gooide zaterdag olie op het vuur met zijn opmerking dat de Pa lestijnse leider Arafat uit de Gazastrook zal worden gezet, waar hij sinds 1994 verblijft, als de Palestijnen hun ontevre denheid met geweld uiten. De Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Levy, zei de uitspraken van zijn collega te betreuren. een bureau in Paramaribo. „Ik hoop dat alle betrokkenen, ook de Surinamers in Nederland, begrijpen dat de maatregelen gericht zijn op bescherming van onze samenleving en bestrij ding van dit grensoverschrij dend kwaad", aldus de presi dent. Eerder besloot de regering in Paramaribo al tot verscherpte controle van passagiers die on der andere naar Amsterdam vertrekken. Ook zal zij nu 'met de grootst mogelijke zorg' maatregelen in de Surinaamse samenleving doorvoeren. De voorzitster van het Suri naamse parlement, Marijke Djawalapershad, herhaalde in het programma Buitenhof de uitlevering van oud-legerleider Bouterse aan Nederland op dit moment niet het belangrijkste te vinden. Suriname heeft na een jaar met twee verkiezingen vooral behoefte aan politieke rust en stabiliteit, zodat het land uit het economisch dal kan ko men, aldus Djawalapershad. Kabila wil na Kisangani nog verder Zaïre in KISANGANIRrt-DPA De Oost-Zaïrese opstandelingen van Laurent Kabila hebben dit weekeinde hun grootste over winning tot nu toe behaald: de inname van Kisangani, de derde stad van Zaïre. De rebellen, veelal Tutsi's uit het oosten van Zaïre, heersen nu in 20 procent van het land. Zij kondigden aan de zuidoostelijke mijnstad Lub- umbashi te" gaan veroveren en in het zuidwesten door te stoten naar de hoofdstad Kinshasa. „We moeten het gehele land bevrijden", zei Kabila, die her haalde dat hij nog wel met de regering wil praten, maar onder geen beding met president Mo butu. De 66-jarige dictator lijdt aan prostaatkanker en verblijft hoofdzakelijk in het buitenland. Bij de inname van Kisangi bleef geweld uit. Ook gisteren bleef het rustig. De regering in Kinshasa, de legerleiding en Mobutu zelf reageerden niet op het verlies van Kisangani. Ook de Zaïrese radio zweeg over de opmars. Kisangani is maanden het centrum geweest waarvan daan de Zaïrese regeringstroe pen hun acties tegen de rebel len coördineerden. De stad vormde de basis van het mis lukte tegenoffensief van 20 ja nuari. De ministers van Buiten landse Zaken van de Europese Unie, dit weekeinde bijeen in Apeldoorn, riepen de partijen op de levens van de vluchtelin gen en' de Zaïrese burgers te respecteren en hulpverlening via humanitaire corridors mo gelijk te maken. Een gewonde in Parijse moskee PARUS Rtf-AFP-DPA In Parijs is vanochtend bij de deur van een moskee een springlading ontploft, die in een brandblusapparaat was verbor gen. De moskeebewaker raakte licht gewond. In de onmiddellij ke nabijheid werd grote glas schade aangericht. De Franse antiterreurbrigade onderzoekt de aanslag. Volgens de com merciële radiozender Europe-1 staat het moskeehoofd bekend als iemand met goede betrek kingen met andere godsdien sten en de plaatselijke gemeen schap. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT „Viva comrade Allan, viva!" Dominee Allan Boesak was gisteren zichtbaar overdonderd, toen hij bij zijn aankomst in Kaapstad door enkele honderden 1 ANC'ers als held werd binnengehaald. De antiapartheidsactivist, die het afge lopen jaar in de Verenigde Staten heeft doorgebracht, kwam terug, omdat van daag een proces wegens fraude tegen hem van start gaat. Boesak, voormalig directeur van de Stichting voor Vrede en Recht, staat sa men met de boekhouder van de stich ting terecht wegens misbruik van 2,7 miljoen rand aan Deense en Zweedse hulpgelden. Hijzelf ontkent overigens bewust geld te hebben ontvreemd. Hij heeft in het verleden wel erkend dat hij als directeur weliswaar een morele ver antwoordelijkheid had voor het ver dwijnen van de fondsen. Maar hij zegt er altijd in goed vertrouwen vanuit te zijn gegaan dat de accountantsrappor ten Idopten. Voor de honderden ANC'ers die hem gisteren op het vliegveld van Kaapstad opwachtten, stond het oordeel al vast: Boesak is hun held en onschuldig. De korte wandeling van het vliegveld naar een gereedstaande tent eindigde in een zegetocht. Boesak ging op de schouders terwijl leden van de politievakbond Popcru een haag vormden om te voor komen dat de dominee en zijn.familie in het algehele enthousiasme onder de voet werden gelopen. Boesak, haast onherkenbaar veranderd dankzij een klein baardje, kwam han den te kort voor alle mensen die hem persoonlijk kwamen begroeten. Vrou wen omhelsden hem met tranen in hun ogen. Aanhangers droegen borden met: 'Boesak, we vergeten niet'. Sarcastische opmerkingen tegen blanke politici en de negatieve berichten over de domi nee in de Zuid-Afrikaanse pers waren niet van de lucht. „Hij is de man die destijds voorop liep als de tanks ons bedreigden. Ik was vak bondsactivist en betrokken bij een sta king in de textiel. Toen we ontslagen werden, was Allan de man waar we heengingen", aldus Zubeida Jaffer. Een man laat een foto uit de jaren tachtig zien: dreigende tanks in een zwarte woonwijk: „Kijk, daar was Boesak bij, daarom zijn wij nu hier". Voor de enthousiaste menigte stond gisteren al vast: als hij schuldig wordt bevonden, komt dat alleen omdat de Zuid-Afrikaanse justitie nog steeds vol zit met apartheidsaanhangers. En in die opvatting werden ze gesteund, zowel door Boesak zelf als door de Westkaap- se voorzitter van het ANC, Dullah Omar. Die sprak de menigte toe in een wat vreemde dubbelrol toe, want Omar is tevens Zuid-Afrika's minister van jus titie. De toespraken van Boesak en Omar zetten gisteren een zeer duidelijke toon voor de komende maanden: ze schil derden het als een politiek proces, ge richt tegen het ANC zelf. „Het justitiële apparaat zit nog steeds vol met aanhan gers van de apartheid. Ze zitten bij de rechtbanken, het kantoor van de procu reur generaal, de politie, het gevange niswezen", aldus Omar. „Als minister van justitie heb ik mijn plicht gedaan en heb niet in de weg ge staan toen de procureur-generaal van de Westkaap tot vervolging van Allan besloot. Maar als ANC hebben we be sloten hem onze steun te geven. Daar staat ook Mandela achter". En Boesak maakte van de rechtszaak een proces tegen de antiapartheids- strijd zelf: „Als ik terecht sta, staat de anti-apartheidsstrijd met mij terecht, staat de strijd voor vrijheid en gerech tigheid terecht en staan de mensen die met mij gestreden hebben terecht". Hij voegde eraan toe dat de strijd tegen de apartheid volgens hem nog steeds niet gewonnen is. „Toen Mandela vrijkwam, dacht ik dat de tijd was aangebroken waarin ik een rustiger leven kon gaan leiden. Nu weet ik dat we tegenwoordig weliswaar mo gen stemmen, maar dat we nog steeds niet compleet vrij zijn. We moeten nog vele stappen gaan en we zullen die weg gaan." „Wat ik nu ga zeggen, zullen mijn advo caten niet op prijs stellen. Maar ik vraag jullie: hoe is het mogelijk dat ik terecht moet staan, terwijl de moordenaars uit de apartheidstijd vrij rondlopen, zelfs zetels in het parlement hebben?" De menigte knikt en antwoordt met een bekende leuze uit de apartheidstijd:A injury to one is a injury to all, als je een van ons verwondt, verwond je ons alle maal". Het proces tegen Boesak zal naar ver wachting overigens vele maanden in beslag nemen. De zitting van vandaag is niet meer dan een formele aangele genheid, waarbij de rechter de zaak on middellijk naar'een andere rechtbank doorverwijst. Het echte proces gaat half april van start. Top met Clinton een dag uitgesteld MOSKOU HANS HOOGENDIJK EN HANS DE BRUUN De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren nog' eens zijn felle verzet tegen de uitbrei dingsplannen van de NAVO on derstreept. In een door het persbureau Itar-Tass verspreid interview van Jeltsin met een Finse krant noemt de Russische leider de NAVO-plannen een schending van hun verplichtin gen. Hij zei erop te staan dat er een bindend verdrag komt waarin verboden wordt dat een heden van de huidige NAVO- staten op het gebied van de po tentiële nieuwe leden komen. „Zoiets kan leiden tot een nieu we confrontatie en tot het on dermijning van het vertrouwen tussen Rusland en de westerse landen", aldus Jeltsin. De NAVO stelt dat het deze plannen niet heeft. Jeltsin zei verder dat Moskou geen vetorecht heeft over de NAVO-plannen en dat hij nog steeds hoopt dat voor de zomer een akkoord kan worden bereikt over nauwere samenwerking. Zo'n akkoord moet echter vol gens de Russische leider wette lijk bindend zijn. Het Westen wenst een minder formeel ver-, drag, dat niet door de parle menten van de aangesloten lan den hoeft te worden geratifi ceerd. Jeltsin lijkt wat het bindende karakter betreft zijn been stijf te houden. „Wij staan op ratifica tie, omdat we - gezien ervarin gen in het verleden - niet tevre den kunnen zijn met niet-bin- dende verzekeringen", zei hij. Overigens is de topconferen tie tussen de van zijn knieope ratie herstellende Bill Clinfon met Jeltsin een dag uitgesteld. In plaats van woensdag en don derdag zullen de twee leiders el kaar nu donderdag en vrijdag ontmoeten in de Finse hoofd stad Helsinki.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5