Hazeleger traint en wint in Voorschoten Van der Kooij trekt aandacht in Duitsland lierge Zwikker met North Carolina in topvorm Harco Schaafsma oppermachtig in tiende Leidse wintertriatlon Sport loogenraat rolongeert provinciale jringtitel BAANDAG 17 MAART 1997 (leijweg sterkste bij vrouwen 6DEN WILMAR KORTLEEVER 7 5]et als vorig jaar is de Voorschoten Loop van AV Rand- w iad Sport veruit de grootste wedstrijd in het regionale Z iZ-wegcircuit. Jan-Dirk Hazeleger van Leiden Atletiek iam voor het eerst deel en speelde meteen met de verza- j jelde tegenstand. Over 15,5 kilometer bleef hij Erik Bak- eren de leider in de circuitstand Hans Wubben in 49.42 envoudig voor. Joke Kleijweg was bij de vrouwen nog eel sterker dan de concurrentie. Op de kortste van de los» ne circuitafstanden kan Nicole van Grieken al na vier an de zes wedstrijden worden gehuldigd als winnares. Kleijweg miste twee weken geleden een trip naar China voor een estafettemarathon, maar de Hilversumse van Lei den Atletiek was na de kuit- klachten voldoende in training om bij de vrouwen clubgenote Monique Bruins bijna vijf mi nuten achter zich te laten. ,,Ik kwam op 56 minuten door na vijftien kilometer, dus ik ben nog niet helemaal terug", luid de de juiste analyse. Kleijweg en Wubben blijven op de langste afstand de leiders in het Z&Z-circuit, waarin nog de Braassemloop (13 april) en de Omloop van Noordwijker- hout volgen (11 mei). Beiden hebben drie van de vier nood zakelijke wedstrijden gelopen. In het totaal maken nog bijna 400 atleten kans op een note ring in het eindklassement. In Voorschoten kwam eindelijk weer eens een groot aantal deelnemers opdagen (bijna 600 en ongeveer 300 kinderen in de kinderloop). Op de meest populaire 'mid denafstand' van krap tien kilo meter zegevierde Alphenaar Leon van der Meijden (31.31) voor circuit-aanvoerder Bert van Galen (31.45) en triatleet Willy Bogers (31.54). Lissenaren domineerden de korte astand (vijf kilometer). Nipole van Grie ken won ook al de Ter Specke riETIEKMEDEWERKER lazeleger was weinig compli- lrs enteus toen hij zijn deelname Voorschoten bestempelde als errassend'. „Ik had na de lan- 11 duurloop van zaterdag ei- >nlijk geen zin om te trainen, us ben ik maar naar Voor noten gegaan om de tempo- aining in de vorm van een edstrijdje af te werken." De jcent uit Hazerswoude-Dorp ilde de vijf kilometer driemaal 16 minuten lopen en was ilem Boon dankbaar die na [iets te trage kilometers, te- n de wind in, de knuppel in hoenderhok gooide. De ver- dling bleek beslissend, hoe- het hem even later de kop I9,«lstte. Hazeleger liep nog een Ije op met Spartaan Bakker hem uiteindelijk in het park Horsten ook moest laten t tan. Wubben had aanvankelijk lag gemist, waardoor de at- van AAV '36 met een mi- ut achterstand op Hazeleger 27 seconden na Bakker als Va rde eindigde. „Na het debacle ee weken geleden in Heeren en gaat het wel weer aardig", i Hazeleger achteraf. „Het is ijd leuk om je gezicht weer ns te laten zien in de regio. Singelloop komt er ook weer Loop, de Stadsbank Cross en de Sporteon Oostdam Loop en is dus de eerste winnares in het Z &Z-circuit. De Spartaan-clubge noot Marcel Waaning is daar dicht bij met drie overwinnin gen (inclusief Voorschoten). Kortekaas Jan Kortekaas stond zaterdag na een zware trainingsweek voor de keuze tussen Voorschoten en de Reeuwijkse Plassenloop. Met de weersberichten in het ach terhoofd koos hij voor de 45ste editie van de loop onder de rook van Gouda. Kortekaas had Hazeleger in Voorschoten con currentie kunnen aandoen, want hij finishte over vijftien ki lometer in 48.06. In tegenstel ling tot concurrenten Fred van Zoest (Boskoop) en veteraan Gerard Hol ging de Vener niet mee met de Kenyaanse winnaar Kiplagat Samoei, die het tweetal vervolgens prompt een straf tempo oplegde. Na één van de twee rondes achterhaalde Kor tekaas het tweetal en liep hij eenvoudig door naar de tweede plaats - uiteindelijk maar elf tel len achter Samoei. „Ik moet het nu voor de zoveelste keer zeg gen, maar ik begrijp er niets van dat het zo goed gaat", meldde Kortekaas die zijn persoonlijke toptijd benaderde. In Amsterdam stond de derde vijftien kilometer op het pro gramma met een regionale in breng. Dirk van Beelen van Lei den Atletiek liep een knappe tijd van 49.44, waarmee de Katwij- ker vijfde werd in het officiële Nederlandse kampioenschap op de weg voor veteranen. In dezelfde klasse voegden ook Erik van Tooren (AAV '36, zesde in 50.28) en Paul Barnhoorn (Leiden Aüetiek, zevende in 50.43) zich bij de eerste tien. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 Podiumplaats veteraan Van Duijvenbode WIELRENNEN MARC VAN DER JACT MEDEWERKER Vincent van der Kooij heeft in de voormalige Duitse klassieker Köln-Schuld-Frechen laten zien dat hij klaar is voor dit wie- Ierseizoen. De 17-jarige Leide- naar uit de ambitieuze nationa le juniorenselectie sprintte gis teren naar de vierde plaats. De wedstrijd over 36 ronden van 1,7 kilometer werd volledig ge domineerd door de Rabo-ploeg. Al vroeg de in koers sprongen de talentvolle eerstejaars Roy Sentjes en Roel Egelmeers sa men met één van de Duitse ju nioren weg uit het peloton. Van der Kooij ging 27 ronden voor het einde in de achtervolging. Hij deed dat in eerste instantie solo, maar kreeg later gezel schap van zijn ploegmakkers Alain van Katwijk en Ronald Mutsaars. Het leidende drietal bleef echter uit de greep van de achtervolgers. Merenwijker Van der Kooij, die vorige week in het Belgische Moha vijfde werd, fi nishte achter Sentjes (eerste) en Egelmeers (tweede) als derde Nederlander. Zijn broer Ewoud kwam gisteren met de vijfde stek sterk voor de dag tijdens een wedstrijd voor nieuwelin gen in Woensdrecht. Veteraan Ton van Duijvenbo de greep een podiumplaats in Haarlem. De Noordwijker kwam daar gisteren tijdens de 60 kilometer lange Ronde van de Waarderpolder als derde over de meet. Ook Voorhouter Jan van der Tang (vijfde) maak te deel uit van de kopgroep van vijf, die het wedstrijdbeeld be paalde. Karei Teeuwen uit De Zilk finishte als tiende. Bij de cyclosportieven greep Hans van Eijk net naast de prijzen. De Hillegommer slaagde er niet in de kopgroep van drie te ach terhalen en won de sprint om de vierde plaats. Wim van der Plas en Piet Ridder (beiden Noordwijk) werden op de plaat selijke H.N. Werkmanweg res pectievelijk achtste en tiende. Ronald van der Tang had goe de benen tijdens de tweede wedstrijd van de topcompetitie, de 13de internationale Dok- kum-Woudenomloop. Maar de 29-jarige eliterenner kon uitein delijk niet meestrijden om de ereplaatsen. De Voorhouter, die rijdt voor de Van Vliet/Weba- formatie van ploegleider Henk Zonneveld, finishte na 176 kilo meter als zestiende. Juniore Boer nationaal kampioen HEERENVEEN Chantal Boer is in de nationale schaatstempel Thialf Nederlands kampioen kortebaan (meisjes B/C) geworden. De rappe schaatsster uit Woubrugge gleed afgelopen zaterdag op het Heerenveense ijs naar een tijd van 45,10 seconden. Daarmee bleef ze op de 500 me ter Wieteke Cramer (45,43) en Elske Knijn (45,52) relatief ruim voor. De Hoogmadese Helen van Goozen, die dit seizoen al drie nationale titels (sprint, supersprint en langebaan) greep, werd dankzij haar tijd van 45,66 seconden vierde. Dui)0 RDENSPORT. LAURAGINSEL 1.20.1 win Hoogenraat heeft een iü ivinciale titel behaald. In Lis- ïl toonde hij zich afgelopen deinde in de ZZ-klasse agu! ingen de beste van Zuid- Renr-: lland-Noord-Brabant met ite ZM ndo. Net als de andere karn io: lenen plaatste Hoogenraat h voor het nationale kam- enschap indoorspringen van KNF in Ermelo op 4 en 5 iL "i5.6 blgens Hoogenraat is Hendo een blessure beter dan ooit. t slechts 4 fout over twee coursen boekte hij het beste iiltaat over de fraaie parcour- van bouwer Alfons Veu- i. Deze basiswedstrijd open voor profs en ama- its, De 'profs' komen met een ;en vol paarden, terwijl de ateurs meestal één dier mee- de klasse M paarden gin- slechts drie combinaties •s s lloos rond. Twee daarvan 'Wi imen voor Zuid-Holland- a-ïnis "^-Brabant uit, Jacqueline nmerts en Jeroen Heymans. hts Roosje Brouwer plaatste ivoor Noord-Holland bij dit Beeld uit het springconcours in Lisse. drietal voor de barrage. Jeroen Heymans, die bij Hoogenraat werkt en rijdt, werd tweede met Hinata. De titel was voor de combinatie Lammerts-Joris. In de barrage kreeg Brouwer-Ni- kons Liberty 10 strafpunten. Zij was daarmee de beste Noord- Met slechts 1/4 fout wegens tijdsoverschrijding kwam Ingrid van de Weiden-Big Bird's Im pact beide manches als beste combinatie uit de bus. FOTO LOEKZUYDERDUIN Zij werd daarmee de beste Noord Hollandse combinatie, op de hielen gevolgd door Da vid Stuut met Irona W die 3 3/4 fout meer aan de broek kreeg en daarmee de beste van Zuid- Holland en Noord-Brabant werd. Ronald de Graaf tweede bij run bike run in Steenwijk TRIATLON WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER' Met Harco Schaafsma heeft de tiende wintertriatlon van Lei den een waardige winnaar ge kregen. De bakker uit Rijnsburg moest tegenstand ontberen van Ronald de Graaf (afwezig) en Mart Moraal (op halve kracht), maar zegevierde des ondanks in een mooie tijd (2.24.27). Atleet Michel Ver- steegen bekroonde zijn debuut op de wintertriaüon met de tweede plaats voor de ervaren wielrenners Richard Bennis en Rene van der Salm en de vete ranen Hans van Zijp en Mo raal. Veelvoudig winnaar De Graaf deed goede zaken voor de nationale triatlon teamcom petitie in de run bike run in Steenwijk. Schaafsma voelde zich sterk en toonde dat vanaf de aller eerste loopkilometers in Lei den. Het loopparcours was in de jubileumeditie gewijzigd, maar er door diverse bochten niet sneller op geworden. Ver- steegen liep samen met Rinse van den Ouweelen weg van Schaafsma, maar deze hield met Van Zijp het verschil be perkt tot minder dan anderhal ve minuut. Op de fiets kreeg Schaafsma zijn concurrenten snel in het vizier, achterhaalde hen en bemerkte dat Van den Ouweelen een lekke band kreeg. Schaafsma denderde door en ging met drie minuten voorsprong het ijs op. Twintig kilometer later bleek hij uitein delijk ook ruim de snelste schaatser vóór Van der Salm en Moraal, die door rugklachten een trainingsachterstand had opgelopen. „Ik voelde me sterk", zei Schaafsma na afloop. „Het lo pen ging lekker en het fietsen als een speer. Maar ik ga me niet forceren, ik houd me vanaf nu rustig. Ik ga me in voorbe reiding op Almere voorlopig toeleggen op het zwemmen." De nummer 32 van het natio naal kampioenschap, persoon lijke toptijd 9.18, heeft zich ten doel gesteld de hele triatlon dit jaar binnen de negen uur af te werken. Versteegen bezag het triat lonwereldje met verbazing. Op jonge leeftijd koos de telg uit de bekende Leidse 'Shoes'-familie voor het hardlopen. Regelmati ge wielrentochten lokten hem gisteren naar de Leidse Ijshal, maar op de fiets was het afzien. Want hoewel voedsel innemen van groot belang is in de triat lon, was de 28-jarige horeca- exploitant kotsmisselijk van de sportdrank in combinatie met een halve banaan. In de derde en laatste ronde kwam het er uit, zodat Versteegen opgelucht zijn tweede plek kon verdedi gen. „Ze vlogen me links en rechts voorbij", zei hij. „Maar ik hield gelukkig nog veertig se conden over. Willy Pijl was bij de vrouwen net als vorig jaar de Warmond- se Monique Vergeer te snel af. De Leidse klasseerde zich met een tijd van 2.59.13 als veertig ste tussen de mannen (Vergeer 51 in 3.07.32). In totaal startten er tachtig duursporters, onder wie vijf vrouwen. Dit kwintet haalde de finish, vijf mannen sneuvelden tijdens het fietsen. Ronald de Graaf deed in Steenwijk goede zaken voor het Alphense Jan de Bruin Twee- wielers/Koga-team in de ope ningswedstrijd van de nationa le teamcompetitie. De Koude- kerker hoefde tijdens de run bike run alleen zijn belangrijk ste concurrent John Aalbers naast zich te dulden. De erva ren De Graaf liep echter vertra ging op tijdens de wissel naar de fiets, een doodzonde in de ultra-korte sprintafstand over respectievelijk vijf, twintig en 2,5 kilometer. Aalbers bleef weg, De Graaf reed in een groepje achter hem. De pupil van AAV '36-trainer Klaas Lok loopt echter sterk dit jaar, zo dat hij Martin Breedijk nog achterhaalde en kon tekenen voor het zilver. Met de vierde vrouwenplaats van de Alphense Ada van Zwie- ten, de verdienstelijke klasse ring van Aschwin Vermeulen en de tegenvallende junior Raymond Pet werd De Graafs team achtste, één plaats voor de TKN'85-ploeg van Jan van der Marei die met een lekke band moest opgeven. Onbe twist leider is het Speede/Trek USA team van onder meer Cas per van den Burgh, die in de middenmoot eindigde. De Lis- serbroeker neo-senior Royce Kortekaas werd negende in de wedstrijd voor niet aan een team gelieerde triatleten. cord maakt beslissing ongekroonde koning college-basketbal makkelijker tlJAN VAN DER NAT Erika is het land van de sportcijfers. Wat daar wordt bijgehouden is absoluut niet van be en zelfs bij de veelheid van gegevens die wél e boeken terechtkomt, kun je wat nut betreft ottenia lot%e vraagtekens zetten. De media maken thter dankbaar gebruik van en dus stonden Ia* 13111611 en tv-programma's de afgelopen week van het nakende record van Dean Smith, de ek: id li van de basketballers van North Carolina. oenjï anneer zijn Tarheels de derde ronde zouden jrnj: 'ken van het NCAA-toernooi, zou Smith op overwinningen komen en daarmee het re- van de legendarische Adolph Rupp (Ken- verbeteren. Zaterdagavond wérd de 66-ja- Dean Smith de ongekroonde koning van het fidD 'ge-basketbal. North Carolina, dat in de eer- •uv.5! ronde van het prestigieuze NCAA-toernooi "rtój izaam (82-74) van het nietige Fairfield had mfl "nnen, plaatste zich door een duidelijke 73- overwinning op Colorado bij de 'Sweet ournaii «tiend weekeinde wordt het toernooi voort- haa1" 1 en dan gaat het spel pas echt op de wagen die beste zestien ploegen van het land. In ja- i werd er rekening mee gehouden dat North [lina daar niet bij zou zijn. Na het indrukwek- 'e optreden tijdens de Haarlem Basketball Week, begonnen de Tarheels de zware competitie in de eigen Atlantic Coast Conference (ACC) met drie nederlagen en daar kwamen er in januari nog twee bij. Het had er dan ook alle schijn van dat Dean Smith zijn recordbrekende zege pas in het volgende seizoen zou mogen begroeten. Maar plotseling keerde de vorm terug bij de ploeg met de Nederlandse center Serge Zwikker. Een veegpartij tegen Middle Tennessee State (99- 49) zette de zaak stevig op de rails. In februari werden alle acht de wedstrijden gewonnen en be gin maart werd het reguliere seizoen afgesloten met een overwinning op Duke, de sterkste ploeg van de ACC. Die eindsprint verzekerde North Carolina in feite van een plaatsje in het NCAA-eindtoernooi. De deelnemers daaraan worden op een wat vreemde wijze vastgesteld. Ruim dertig plekken zijn voor de winnaars van de diverse conference- toernooien. Daarnaast wijst een commissie nog eens zo'n dertig teams aan op basis van de sei zoenprestaties. Nu is de ACC op afstand de zwaarste competi tie van allemaal en worden altijd vier tot vijf ploe gen uitgenodigd. North Carloina zou daar zeker bij zijn. Maar de vorm was er en de Tarheels gin gen door. Op indrukwekkende wijze werd het ACC-eindtoernooi gewonnen en dat is een pres tatie van formaat, die traditioneel resulteert in een plaatsing als nummer 1 in een van de vier groepen, die elk een deelnemer opleveren voor de Final Four. Daaruit tenslotte komt (dit jaar in Indianapolis) de nationale kampioen. North Carolina moet in staat worden geacht In dianapolis te halen. Zeker nu het in de groep als tweede geplaatste South Carolina verrassend werd uitgeschakeld. Voor Serge Zwikker is de Fi nal Four (29 en 31 maart) het ultieme platform om te bewijzen dat hij de potentie heeft om in de NBA te spelen. De voormalige Maassluizenaar steekt in prima vorm en is een zeer vaste waarde in de basisvijf van Smith. Tegen Fairfield profi teerde hij gretig van een mindere dag van ster speler Antawn Jamison, tekende voor 19 punten en pakte 13 rebounds. Zaterdag echter was Jamison weer volledig bij de les en was er slechts een bijrol voor Zwikker, die maar zes punten bijdroeg aan het totaal van 73. Alle twaalf spelers kwamen trouwens in actie tijdens die recordwedstrijd van hun coach, die in de laatste minuut zijn hele basisploeg naar de kant haalde en vijf reserves het trainingspak liet uittrekken. Voor Serge Zwikker breken belangrijke tijden aan. Eind deze maand mogelijk de Final Four en wie weet een nationale titel, in mei treedt hij in het huwelijk en een maandje later kan hij mul timiljonair zijn. Experts verwachten dat Zwikker in de eerste ronde van de NBA draft wordt geko zen. De 29 teams uit de NBA kiezen in juni in twee ronden steeds één speler. Gezien het huidi ge aanbod verwachten de kenners dal Zwikker 'eruit' zal gaan tussen de 20 en 29 in de eerste ronde. Omdat de NBA-teams kiezen in omge keerde volgorde van eindigen in de competitie, is de kans dan groot dat de Nederlander bij een topploeg terecht komt. De vraag is overigens wel gerechtvaardigd of dat gunstig is. Een beginnend prof leert over het algemeen meer door veel te spelen bij een min dere ploeg, dan met op de bank te zitten bij een topper. In beide gevallen zullen echter miljoenen worden gestort op de bankrekening van Zwikker. Helaas voor hem heeft de NBA vorig jaar een pla fond gesteld aan het aanvangssalaris van een nieuwkomer. Dat moest wel, want jaarsalarissen van vier, vijf miljoen dollar werden op een gege ven moment als normaal beschouwd voor jon gens van 23, 24 jaar, die zich nog helemaal moes ten bewijzen in de NBA. Als Zwikker de NBA haalt komt hij natuurlijk binnen met uitstekende papieren. Wie bij North Carolina is opgeleid door Dean Smith gaat over het algemeen een prima toekomst tegemoet. Hoe die is voor Smith zelf is onduidelijk. Hij zou met pensioen willen gaan en zijn record maakt een eventuele beslissing wellicht iets gemakkelijker.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25