Leidsch Dagblad Italië wil geen Albanezen meer Wotte woest op Wegereef Vriesekoop niet naar Pecos Gil maakt geen excuses Half jaar geëist tegen hulpverleners bij ontvoering oden bij nslag op russels café m Stompwijk voor één avond Stollywood Britse passagier maakt amok op KLM-vlucht BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ANDAG 17 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Leiden Niemand wil nog 3 in gemeenteraad zitten Turkije houdt aansluiting met Europese Unie Leemhuis-Stout: liberale gedachtengoed neemt niemand me af Cultuur en Kunst Simonis heeft zijn twijfels over Boekenweekthema DEVENTER GPD ADO Den Haag-trainer Mark Wotte is zaterdag in Deventer door scheidsrechter Wegereef inde tweede helft wegge- jïd-l stuurd. De voormalig trainer =i=| van FC Lisse leverde tijdens het duel met Go Ahead (4-1) herhaaldelijk commentaar op de leiding. Wotte: „Ik riep: 'Louis van Gaal heeft gelijk' en toen stuurde hij me weg". Van Gaal uitte vorige week scher pe kritiek op Wegereef. Wotte: „Ik vond dat Wegereef in be paalde situaties nogal eenzij dig floot. Dat irriteerde me. In de rust heb ik hem daar al op aangesproken. Ik zal overi gens mijn welgemeende ex cuses aanbieden, want als trainer heb je je goed te ge dragen en bovendien is de nederlaag niet te wijten aan Wegereef. Die kunnen we slechts onszelf aanrekenen". [QEGSTGEEST RON HOOGENDAM -Bettine Vriesekoop heeft bij haar huidige club Haka/De 'reffers een jaar bijgetekend. Inlangs voerde de Amster damse nog serieuze gesprek ken met Pecos/Oegstgeest. [Na een gesprek met coach loop van der Borg deelde Vriesekoop mee dat ze het ipelen in de vrouwencompe titie zat was en graag in de lannencompetitie wilde uit- comen. ien lucratief aanbod van De effers was voor Vriesekoop voldoende reden om toch nog een jaar te blijven. Vriese koop: „Ik kreeg inderdaad een goed aanbod van De Treffers en had bovendien niets meer gehoord van Oegstgeest, dat mij voor alle wedstrijden wil de inzetten. Dat wilde ik ab soluut niet. Bij mijn huidige club speel ik alleen de play offs en Europa Cup-wedstrij- den". Oegstgeest-coach Joop van der Borg vernam via Teletekst van het besluit van Vriese koop en was danig teleurge steld. „Ze gaf duidelijk aan dat ze bij de mannen wilde spelen, dus zijn we op zoek gegaan naar extra sponsors. Het is jammer, ze stelt me te leur." jesus Gil y Gil, de voorzitter vanAtletico Madrid, is niet van plan zijn excuses aan te bieden aan Ajax voor opmer kingen die door het bestuur van de Ansterdamse club als beledigend zijn ervaren. Dat zei hij gisteren voor de Spaanse televisie. Na de eer ste wedstrijd tussen beide clubs, twee weken geleden in Amsterdam, zei Gil dat Ajax 'wel een beetje Kongo leek, met al die kleine, snelle ne gertjes'. Vorige week eiste Ajax-voorzitter Michael van Praag excuses voor die op merking. Als Gil geen excuses zou aanbieden, dan zal Ajax deze week het traditionele ge zamenlijke diner boycotten. Officier eist werkstraffen tegen familie van ont\>oerde Zoeterwoudse DEN HAAG/ZOETERWOUDE RUUD SEP Tegen een 41-jarige Arnhemse huisarts en een 43-jarige Haarlemse sociaal werk ster is vanmorgen twaalf maanden cel geëist, waarvan zes voorwaardelijk, voor hun aandeel in de Zoeterwoudse ont voeringszaak. Officier van justitie E. Jul- sing wees de twee hulpverleners van de stichting Sirenen aan als de hoofdverant woordelijken voor de ontvoering van Esther Veldhoen en haar baby. Een derde lid van Sirenen hoorde vier maanden cel plus vier maanden voor waardelijk tegen zich eisen, terwijl de Amerikaanse deprogrammeur er, wat de officier van justitie betreft, vanaf komt met een boete van 10.000 gulden plus een jaar voorwaardelijk. Tegen twaalf fa milieleden van de op 23 februari van het vorig jaar uit haar woning aan de Zoeter woudse Weipoort ontvoerde Veldhoen werden werkstraffen geëist. De officier nam het de hulpverleners hoogst kwalijk dat ze als 'deskundigen' nooit zorgvuldig hebben onderzocht of Esther werkelijk in een sekte was te rechtgekomen. Met haar eisen hield Jul- sing er rekening mee dat er tegen de huisarts nog een tuchtrechtelijke proce dure loopt. Tijdens de gijzeling liet de Arnhemse onder een valse naam een re cept uitschrijven voor de drie maanden oude baby van Esther. De manier waarop de vader en moe der van Esther de hele familie hadden gemobiliseerd voor de ontvoering, noemde de officier beangstigend. De fa milieleden werden door pa en ma overi gens zeer selectief geïnformeerd. Verkla ringen die erop wezen dat Esther hele maal niet in een sekte zat, werden zo Geen Europese politiemacht voor Albanië imev verhoogt hypotheekrente 1 reekeraar en hypotheekver- Öekker Amev heeft met ingang n vandaag de hypotheekrente or de korte termijn verhoogd. i rente voor 'twee jaar vastge- t' gaat omhoog met 0,3 pro mt, De drie tot vijf jaar vast- aande rente gaat omhoog met 1 procent. De percentages lor hypotheken met een lan- re looptijd blijven gelijk. De stap van Amev volgt op de verhoging van een aantal kort lopende rentes op de geldmarkt door De Nederlandsche Bank in de afgelopen twee weken. Zo werd vorige week de zogenoem de voorschotrente met 0,5 pro cent verhoogd. Analisten zien de stap van Amev niet als het begin van een 'golf van rente verhogingen. ING, ABN-AMRO. en de Postbank hebben laten weten geen aanleiding te heb ben om hun hypotheekrentes te verhogen. Italië vreest opnieuw te worden overspoeld door vluchtelingen uit Albanië. Het afgelopen weekeinde arriveerden ruim vierdui zend Albanezen in de ha vensteden Brindisi en Bari. In de Zuid-Albanese stad Durres raakte de politie slaags met mensen die zich verdrongen op de kade om het land uit te kunnen. De Italiaanse premier Prodi heeft de Albanese bevol king opgeroepen niet te vluchten. ROME/TIRANA AFP-AP-Rtr-GPD Gistermorgen brachten schepen van de Italiaanse kustwacht 850 vluchtelingen in veiligheid na dat hun schip vlak bij de haven van Brindisi aan de grond was gelopen. Later op de dag werd de bemanning van een Albane se vissersboot gearresteerd we gens illegale immigratie en het aan boord hebben van wapens. De Albanese regering hoeft voorlopig geen Europese hulp te verwachten bij het herstel van de orde in het land. De Eu ropese ministers van buiten landse zaken besloten gisteren in Apeldoorn alleen een evalua tiemissie naar Albanië'te sturen. De Albanese regering had om een internationale politiemacht van enkele duizenden man schappen gevraagd. Met name Duitsland en Groot-Brittannië voelen er niets voor een politiemacht te sturen zolang president Berisha wei gert af te treden. Berisha zei za terdagavond voor de Albanese televisie dat hij bereid is af te treden als zijn partij de uiterlijk Een Albanese grootvader vangt zijn kleinzoon op, die terugkeert op het strand van Golame, nadat het bootje met vluchtelingen waarin hij zat direct voor de Albanese kust was gezonken. foto reuters yannis behrakis in juni te houden verkiezingen verliest. Berisha verleende gisteren amnestie aan de socialistische oppositieleider Fatos Nano en 51 andere politieke tegenstan ders. Nano, de eerste premier na de val van de communisten in 1991, werd in 1993 tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens corruptie en zelfverrij king. Mensenrechtenorganisa ties hebben altijd gezegd dat Nano het slachtoffer was van een politiek proces. Hij wordt beschouwd als een serieuze kandidaat voor het president schap als Berisha moet aftre den. Ongeveer drieduizend Alba nezen betoogden gisteren in de hoofdstad Tirana tegen het ge weld in hun land. Pagina 2: Puglia heeft nu al genoeg van Albanezen Europa op kousenvoeten naar Albanië 'Het is maar een kleine groep idioten >o, KELAA' een aanslag op een café in n volkswijk van Brussel zijn nochtend in ieder geval twee mogelijk vier mensen ge el. Het dodental is onzeker, lat na de aanslag twee men- werden vermist. Een moe met vier kinderen kon wor- n gered door de brandweer. Onbekenden gooiden rond !r uur vanmorgen molo- rcocktails in de horecagele- nheid, die bekendstaat als Ipunt voor liefhebbers van nsspelen. Door de benzine- 'Og het café in brand, ït vuur verspreidde zich snel ®r de andere verdiepingen 11 het gebouw, dat deels in- irtte. De politie heeft vier verdach- opgepakt. Het motief voor lanslag is nog onbekend. ïentallen doden Azerbeidzjan 1sk0u.afp een busongeluk in Azerbeid- n zijn vanmorgen 26 mensen het leven gekomen, onder twaalf kinderen. Dat heeft tAzerbeidzjaanse persbureau eran gemeld. Negen andere Wenden raakten gewond, •n de bus vanaf een hoogte n vijftien meter in een rivier >rtte. Weergaloze première 'Buy or Die STOLLYWOOD JUDY NIHOF Stompwijk mocht zich zater dagavond met recht Stollywood noemen. Het dorpje onder de rook van Leidschendam beleef de een gala-première met zo veel glitter en glamour, dat de Oscar-uitreiking erbij verbleek te. In een tot mega-bioscoop omgetoverde potplantenkas zag de nieuwe speelfilm 'Buy or Die' van de 18-jarige Stompwij- ker Tim Oliehoek het levens licht. Tout Stompwijk was erbij en beleefde de avond van zijn leven. Aan het begin van de gala avond is Oliehoek nog nergens te bekennen. De jonge filmma ker en hoofdrolspeler van 'Buy or Die' bemoeit zich niet met de kaartverkoop: daar heeft hij zijn mensen toch voor? Vlotte jon gens wit overhemd, vlin derstrikje begeleiden de pre- mière-gangers naar hun plaat sen. „Nee, deze stoelen zijn voor de VIP's", klinkt het vriendelijk als iemand met een gewoon en treekaartje het waagt om op de voorste rijen plaats te nemen. De pakweg vijfhonderd stoelen vooraan zijn bedoeld voor de Stompwijkers die op een of an- Het wachten is op De Sterren, dere manier aan de film hebben „De acteurs moeten uit Stolly- meegewerkt. Ook voor de pers wood Hilton komen", legt Jan zijn de nodige stoelen gereser- sen uit als het pubiek wat onge veerd.' duldig wordt. Als alle duizend bezoekers Plotseling schuiven de gara- een plekje hebben, voert pre- gedeuren open en stappen vier sentator Willem Jansen vanaf Stompwijkse jongeren uit een het podium de spanning op. Amerikaanse slee. Nog meer ca- hol heeft de Brit in een paniek reactie gehandeld en was er ze ker geen sprake van een poging tot kaping. De man was onge wapend. „Hij raakte de kluts kwijt toen hij ontdekte dat het toestel een andere bestemming had dan hij dacht", aldus de zegsman. „Hij is vrij snel na zijn uitbarsting gaan zitten. Hij heeft zelfs zijn excuses over het ge beurde nog aangeboden. De Brit is overgebracht naar het kantoor van de marechaus see op Schiphol voor verhoor. De man zat vandaag nog vast. mera's flitsen als een Rolls Roy- ce arriveert met weer een groepje tiener-acteurs. Oliehoek himself laat echter nog even op zich wachten. De Ster der Ster ren geeft de voorkeur aan een rode Ferrari, blijkt even later. Blakend van zelfvertrouwen komt hij uit de sportwagen te voorschijn. Aan de arm van een heupwiegende assistente in een strak gesneden avondjurk laat Oliehoek zich gewillig naar zijn plaats brengen. SCHIPHOL» ANP Een 41-jarige Britse passagier aan boord van KLM-vlucht 062 van Straatsburg naar Amster dam heeft gisteren rond 18.00 uur vlak voor de landing op Schiphol voor problemen ge zorgd. De man raakte in paniek toen hij hoorde dat de vlucht Amsterdam als eindbestem ming had. De passagier verkeer de in de veronderstelling dat hij op de luchthaven East-Mid- lands in Engeland zou landen, aldus een woordvoerder van de KLM. De Brit probeerde de deur naar de cockpit in te trappen om bij de gezagvoerder verhaal te halen. Omdat de landing op dat moment al was ingezet, maakte de gezagvoerder uit vei ligheidsoverwegingen een door start. Nadat de co-piloot wist te voorkomen dat de man iets kon ondernemen in de cockpit, overmeesterden twee medepas sagiers de man. Het vliegtuig landde vervolgens via een spe ciale landingsprocedure. Nadat het toestel aan de grond was ge zet, arresteerde de marechaus see de inmiddels gekalmeerde man. Aan boord van het toestel be vonden zich 26 passagiers en drie bemanningsleden. Volgens een woordvoerster van de luchthaven Schiphol heeft het overige vliegverkeer geen last ondervonden. Volgens een woordvoerder van de marechaussee op Schip- LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 /Vog geen abonnee? snel mogelijk vergeten door de ouders. De officier ergerde zich eraan dat dit soort informatie ook tijdens de zitting „met een van gezichten af te lezen scep sis werd aangehoord". De officier van justitie eiste daarom te gen de ouders en broer van Esther een werkstraf van 240 uur plus een half jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Tegen andere familieleden eiste ze een kortere werkstraf. De zitting ging vandaag verder met de pleidooien van de advocaten. Naar verwachting doet de rechter op dinsdag 1 april uitspraak. HET WOORD IS AAN Bernhard Shaw Wie geen boeken leest, blijft zo dom dat hij altijd zelf zijn problemen oplost. -iy3° -374» 30% 20% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur11 Economie14 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 27 Strips12 Uitgaan26 Bon op pagina Uitgaan voor gratis flesje wijn bij het lezer smenu dat De Vriendschap serveert in Zoeterwoude. Vierdaagse wil geen rolstoelers NIJMEGEN GPD Rolstoelers zullen in de toe komst niet kunnen meedoen aan de Nijmeegse vierdaagse. Dat heeft de organiserende Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO) zaterdag, met een krappe meerderheid van stem men, besloten. De afgelopen ja ren mochten groepjes rolstoe lers op proef meedoen. De Na tionale Gehandicaptenraad rea geerde gisteren geschokt. Het al dan niet meedoen van rolstoelers aan het Nijmeegse wandelevenement is al jaren onderwerp van discussie. Voor al door inspanningen van de Nijmeegse Werkgroep Integra tie Gehandicapten (WIG) lae- gen enkele groepjes gehandi capten enkele jaren geleden bij wijze van proef het groene licht. Het bestuur van de KNBLO be oordeelde deze proef positief, maar tijdens een ledenvergade ring vorig najaar bleek drie kwart van de leden tegen de de finitieve toestemming voor deelname van gehandicapten te zijn. In het vervolg daarvan werd zaterdag, met een kleine meer derheid van 57 stemmen (op ruim achthonderd stemgerech tigden) de rolstoelers de deelna me aan de Vierdaagse ontzegd. Het bestuur van de KNBLO rea geerde erg teleurgesteld, even als voorzitter J. Troost van de Gehandicaptenraad en de za terdag op de vergadering aan wezige staatssecreatris E. Terpstra. De Gehandicapten raad en de WIG beraden zich op de te nemen stappen. Naam; Postcode: Plaats: 1 Tel: -(I.v.m. controle bezorging) J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPerinaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i i automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro ff. 93,05) y I Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141"4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1