Degryse zit op een dood spoor Twente superieur tegen mak Volendam Helmond verrast mi ook Cambuur Sport 'Onzichtbare' rode kaart Van Bommel compaci m PACKARD tAANDAG 17 MAART 1997983 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -5356463 Doelman Arno van Zwam van Fortuna grijpt mis en tikt de bal in eigen doel. De goal werd afgekeurd omdat Van Zwam zou zijn geduwd door de opspringende Stan Valckx. foto gpd De trainer heeft me zelfs lang de hand boven het hoofd gehou den. Maar ik heb al maanden geen goede wedstrijd meer ge speeld. Dan kan ik me voorstel len dat je als trainer ook niet meer staat te springen." Het zit vooral in zijn hoofd, zegt Degryse.Geen vertrouwen in mezelf, geen vorm." Soms, zo geeft hij toe, denkt Degryse nog wel eens aan de wedstrijd om de Super Cup in de Amsterdam Arena. Met twee treffers stond hij in augustus aan de basis van de zege van 3-0 op Ajax. „En dan stel ik me vragen. Waar is het misgegaan? Wat is er met me aan de hand? Hoe los ik dit op?" Hij klinkt emotioneel. „Nee, ik heb geen antwoorden." De handdoek gooien is het laatste wat Degryse wil. Maar nog een seizoen óp de bank en plichtmatig zijn wedstrijdjes af werken in het tweede van PSV doen hem bij voorbaat gruwe len. „Daar wil ik nog niet aan denken. Ik kijk niet naar vol gend seizoen. We spelen nog drie maanden. Ik moet mijn ge voelens opzij zetten en denken aan PSV, aan de titel, aan de Champions League. Ik ben nog ambitieus genoeg. Als ik zeg dat ik weg wil, kies ik voor de ge makkelijkste weg. Dat is het laatste wat ik wil." Advocaat is er nog niet over uit wat hij met Degryse voor heeft. „We zullen aan het einde van het seizoen een gesprek met hem hebben, zeker als het zo door blijft sukkelen met hem. Maar neem van mij aan dat ik het er ontzettend moeilijk mee heb, vooral toen ik Mare vertel de dat hij in het tweede moest spelen. Zo'n grote voetballer..." Daarvan had PSV er zaterdag avond niet één. Met hangen en wurgen wurmde de koploper zich langs Fortuna Sittard. Het legertje afwezigen noopte Advo caat zelfs de Deen Niclas Jensen te laten debuteren op de positie van Numan. Een gok, zo beves tigde de Hagenaar, die goed uit pakte. Eén minuut voor tijd voegde zich zelfs een tweede nieuweling in het Eindhovense eftal. Het 18-jarige talent Clau- dio verving landgenoot Mar- celo. Advocaat viel zijn pupillen ondanks de nieuwe povere ver toning na de winterstop niet af. „Ik had geen alternatieven." Het deed hem dan ook pijn dat het bioscooppubliek PSV in het Philipsstadion op een strie mend fluitconcert trakteerde. Advocaat: „Juist nu had de ploeg de steun van het publiek nodig. Ik vond het jammer. Het kan toch niet altijd 7-2, 5-0 of 6- 1 zijn... PSV zit nu in een fase waarin we weinig risico's kun nen nemen. We hebben naar onze mogelijkheden gespeeld." PSV: Waterreus: Van der Weerden, Fa- ber, Valckx en Nielsen: Stinga, Jonk, Cocu en Zenden; Degryse (68. Van der Doelen) en Marcelo (89. Claudio). Fortuna Sittard: Van Zwam; Ricksen, Dirkx, Roest en Loontjes (85, Jeffreyl, Lanckohr (46. Lee), Usta, Burke en Paauwe; Van der Weert en Gray. De naam van Mark van Bommel lag zaterdag avond in Eindhoven op ieders lippen. Niet om dat de aanvaller van Fortuna zich tegen PSV in positieve zin had onderscheiden, maar omdat hij tijdens het warmlopen door scheidsrechter Van Egmond met een 'onzichtbare' rode kaart buiten de omheining was 'gezet'. Volgens de arbiter uit Hillegom had Van Bommel 'onwelvoeglijke taal geuit' tegen grens rechter Metz, toen Van Egmond PSV een straf schop had toegekend. Zonder ook maar een se conde te spelen, maakte Van Bommel in de 57ste minuut de gang naar de kleedkamer. Van Egmond: „Hij heeft zich verbaal misdragen te gen mijn grensrechter. Ik zeg niet wat Van Bommel heeft geroepen, maar hij weet zelf wel dat het verder ging dan zomaar een vloek. Vol gens de reglementen kun je geen kaart trekken. Om het in dure woorden te zeggen: ik heb hem het recht ontzegd om zijn warming-up te ver volgen." Zowel Metz als Van Egmond hebben in hun rapport melding gemaakt van het voor val, dat vrijwel zeker dezelfde consequenties zal hebben als bij een 'normale' rode kaart. Restart Computers bv Leiden Hard- en Software Nieuwe- en inruilapparatuur Netwerk installaties Technische dienst FC Den Bosch-Excelsior 2-1 (1-0). 14 Van Nistelrooy 1-0, 80. Lurling 2-0, 89 De Haan 2-1Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 2236. Gele kaart: Van Helmond (FC Den Bosch), Schuurhui- zen, Spork, De Waard (Exceslior). Emmen-Eindhoven 1-1 (1-0). 45. Kooij- man 1-0, 68. Schuman 1-1. Scheids rechter: Braamhaar. Toeschouwers: 5519. Rode kaart: 63. Greven (Eindho- ven/2xgeel). Gele kaart: Uneken, Wig- gers (Emmen), Manders, Van der Borght (Eindhoven) Bijzonderheid: Van Oostrum (Emmen) mist strafschop in 34e minuut. Go Ahead Eagles-ADO Den Haag 4-1 (3- 0). 14. Hofstede 1-0, 35. Rorije 2-0, 45, Tammer 3-0, 59. Krüzen 4-0, 60. Langeveld 4-1Scheidsrechter: Wege- reef Toeschouwers: 3700. Gele kaart: Waslander (GA Eagles), Tettero (AD0 Den Haag). Bijzonderheid: 78e minuut trainer Wotte (AD0 Den Haag) achter het hek gestuurd. Cambuur-Helmond Sport 1-2 (0-0). 69. Gerritsen 0-1, 86. Arts 1-1 (strafschop), 89. Vincent 1-2 (strafschop). Scheids rechter: Buiting. Toeschouwers: 6250. Gele kaart: Goulooze, Hendriksen (Cam- buur), Vincent, Boer, Gerritsen (Helm. Sport). MVV-Heracles 1-1 (1-0). 43. Bouma 1- 0, 47. Velten 1-1. Scheidsrechter: Os kam. Toeschouwers: 4200. Gele kaart: Joordens(MVV), Nijhuis, Hilgerink (Her acles). Telstar-RBC 1-0(0-0). 50 Kruyer 1-0. Scheidsrechter: Van Meerkerk. Toe schouwers: 1012 Gele kaart: Amha- ouch (Telstar). Haarlem-Veendam 0-1 (0-1). 25, Meijer 0-1 Scheidsrechter: Van der Pas. Toe schouwers: 1546 Gele kaart: Daniels, Donleben, Salden (Haarlem). Topscorers: 1. Van Oostrum (Emmen) 21, 2. Tammer (Go Ahead Eagles) 17, 3. Dijkhuizen (Cambuur), Taihuttu (TOP) 12, 5. Bruin (Zwolle) 11,6. Van Roon (Telstar), Platvoet (MVV), Arts (Cambuur) 10, 9, Vroomans (Eindho ven), Leferink (Heracles) 9. Programma vrijdag: 21/03 Heracles- Cambuur L.; zaterdag 22/03: AD0 Den Haag-Emmen, Eindhoven-FC Den Bosch, Excelsior-FC Zwolle, Haarlemr MVV, Helmond Sport-Dordrecht'90, TOP Oss-GA Eagles, Veendam-Telstar, VVV-RBC. Cambuur L 23 14 4 5 46 45-26 Emmen 23 12 "6 5 42 42-27 MVV 23 11 8 4 41 37-24 GA Eagles 23 12 3 8 39 42-31 FC Zwolle 23 11 4 8 37 38-29 Den Bosch 23 11 4 8 37 36-28 Den Haag 23 10 7 6 37 29-25 VVV 23 9 9 5 36 31-22 Veendam 23 10 6 7 36 27-21 Eindhoven 23 10 5 8 35 37-33 TOP 23 10 5 8 35 33-34 Dordr. '90 23 9 4 10 31 27-31 Heracles 23 7 7 9 28 36-35 RBC 23 8 2 13 26 26-34 Telstar 23 6 4 13 22 26-46 Helm.Sport 23 6 3 14 21 25-45 Excelsior 23 4 3 16 15 19-45 Haarlem 23 3 4 16 13 18-38 Emmen, ADO Den Haag periodekam- Derde periode Cambuur L. 6 5 0 1 15 16- 5 FC Zwolle 6 5 0 1 15 12- 7 MW 6 4 1 1 13 10- 4 Eindhoven 6 4 1 1 13 9-7 Den Bosch 6 3 1 2 10 8-6 GA Eagles 6 3 0 3 9 12-10 Dordr. '90 6 3 0 3 9 8-9 VW 62228 7-7 Veendam 6 2 2 2 8 6-8 Haarlem 6 2 1 3 7 8-6 RBC 6 2 1 3 7 7-5 Heracles 6 2 1 3 7 11-11 ADODenHaag 6 2 1 3 7 9-13 TOP 6 2 1 3 7 7-12 Helm.Sport 6 2 0 4 6 6-7 Telstar 6 2 0 4 6 5-12 Emmen 6 1 2 3 5 8-10 Excelsior 6 1 0 5 3 6-16 Het spelletje kat-en-muis kreeg ten slotte toch een score die bij de krachtsverhoudingen paste. FC Twente was bijna anderhalf uur lang superieur aan het door schorsingen en blessures van onder anderen doelman Zoete- bier danig verzwakte Volendam. De openingstreffer van Bosman in de negende minuut bleef lang alleen op het scorebord. Op het moment dat Volen dam zich illusies ging maken dat een nederlaag mogelijk af- wendbaar was, sloegen de En- schedeërs nog driemaal toe. Ook de tweede helft was duide lijk voor Twente, dat pas pro ductief werd nadat de gepas seerde Ten Caat de plaats van Petrov had overgenomen. De invaller bediende Ter Avest, die de bal onzelfzuchtig doorschoof naar Bosman, die zijn twaalfde seizoentreffer produceerde: 2-0. Bosvelt verdubbelde de marge in de laatste vier minuten nog. Eerst maakte hij gebruik van knap doorzetten van Van Halst, in de slotminuut legde prachtig aangeven van Bruggink de ba sis: 4-0. FC Utrecht - AZ FC Utrecht heeft voor het eerst sinds vier maanden weer eens een thuisoverwinning behaald. Tegen AZ werd het na een mati ge partij moeizaam 2-0. Door een eigen doelpunt van Wijker vlak voor rust en de tiende com petitietreffer in de laatste mi nuut van Mols. Met de verdiende zege ver grootte Utrecht, dat speelde zonder de geblesseerden Van der Net en VVitschge maar met Van Loen, de voorsprong op AZ (zonder de geblesseerden Hui- berts, Buskermolen, Opdam en Heus) tot acht punten. Laar door kan de ploeg van interim hoofdtrainer Wouters de reste rende negen duels met enig ver trouwen tegemoetzien. Het eerste doelpunt viel on verwacht. Hernandez besloot een actie aan de linkerkant met een schot voorlangs waarna AZ- aanvoerder Wijker met Van Loen bij de tweede paal, de bal in eigen doel schoot: 1-0. In de tweede helft kwam de voorsprong niet meer in gevaar. Beide clubs dwongen weinig meer af. De deze keer als vrije verdediger spelende Vanenburg kon Utrecht ook niet de nodige creatieve impulsen geven. De rol van AZ, dat al vier maanden op een competitie-overwinning wacht, was helemaal uitge speeld toen Durmusoglu een kwartier voor tijd zijn tweede gele kaart (dus rood) kreeg van scheidsrechter Bossen, die voor vier andere AZ-spelers ook nog geel trok. Tegen tien man werd Utrecht weer wat gevaarlijker en dat resulteerde in de slotmi nuut in het bevrijdende doel punt van Mols: 2-0. NEC - FC Groningen NEC heeft tegen mede-degra datiekandidaat FC Groningen kostbare punten laten liggen. Hoewel de Nijmegenaren een groot aantal kansen kregen en liefst achttien hoekschoppen mochten nemen, bleef het 0-0. „We hebben de wedstrijd goed aangepakt, maai' over het resul taat ben ik niet tevreden", stel de NEC-trainer Leen Looyen. De Nijmegenaren startten voor bijna 4.000 toeschouwers offensief en kregen via Ellerman na tien minuten een goede mo gelijkheid de score te openen. De eerste kans voor FC Gronin gen kwam pas na negentien mi nuten toen Magno na een steekpassje alleen voor de goed- keepende Roorda kwam. De go alie was net iets eerder bij de bal. Vlak voor rust redde hij nog twee maal goed op inzetten van Huizingh en Schoenmakers. Na rust voerde NEC de druk op maar met name bij spelher vattingen verzuimden de Nijmegenaren voordeel te cre- eren waardoor de achttien hoekschoppen nauwelijks enig gevaar opleverden voor het doel van de niet sterk keepende Lo- dewijks. „We hebben de dag voor de wedstrijd nog geoefend op die dode momenten en toch komt daar onvoldoende resul taat uit", aldus coach Looyen. NAC - Willem II Willem II zorgt deze competitie op vreemd terrein alleen bij de naaste buren voor overlast. De Tilburgers wonnen twee uit wedstrijden: in Waalwijk bij RKC en zaterdag in Breda bij NAC. Net als vorig seizoen ver sloeg Willem II de buurman met 0-1. Voor NAC, bezig aan een mooie reeks, kwam de neder laag hard aan. De thuisclub miste Stewart, die interlandver plichtingen had in de VS. „Wij waren te arrogant en niet agres sief genoeg. Als het een paar weken goed draait, denken sommige jongens dat je elke wedstrijd zomaar wint", zei trainer Rijsbergen. Uitzicht op winst had NAC zaterdagavond niet. De Bredase ploeg kwam maar zelden voor het doel van Mampaey, die bij Willem II voor de derde keer het doel verdedigde, De eerste helft leverde vooral rommelig spel op, waarbij Willem II wel de beste kansen kreeg. Van der Vegt kopte al vroeg in de wed strijd in kansrijke positie over. Doelman Karelse verhinderde treffers van De Gier en van de volgend seizoen voor NAC spe lende Feskens. Ook na rust viel er nauwelijks te genieten van goed voetbal. De leuke momenten bleven schaars, totdat Willem II halver wege de tweede helft met me dewerking van de NAC-verdedi- ging de score opende. Een slecht weggewerkte bal kwam via het hoofd van Konterman bij Kolkka. NAC dacht aan bui tenspel, toen de Fin de bal over de ver voor zijn doel staande Karelse schoot. Met aanvaller Arambasic voor verdediger MacDonald nam NAC veel risico. De thuisclub kreeg een kansje via de Australi sche invaller, maar ontsnapte bij de counters voortdurend aan een nog grotere achterstand. De Gier en Gasalek verzuimden de voorsprong te vergroten. Vitesse - De Graafschap Vitesse voldeed tegen De Graaf schap aan de enige opdracht die trainer Ten Cate zijn spelers mee had gegeven: winnen. Na drie opeenvolgende verliespar- tijen, waaronder de catastrofe voor de KNVB-beker tegen Hel mond Sport, moest de ploeg in de streekderby wat rechtzetten. Dat lukte, dankzij een uiterste krachtsinspanning met 3-2. De Graafschap dwong Vitesse tot het spelen van vechtvoetbal. De Doetinchemmers namen zelfs brutaalweg twee keer de leiding. Twee identieke goals van Van der Haar uit hoek schoppen in de 5de en 25ste minuut. Omdat Vitesse met al- leskunner Jochemsen ook een speler had die twee keer scoor de, was er halverwege weer evenwicht (2-2). Invaller Machlas zorgde na rust voor de beslissing maar overtuigend was het niet. Er moest zelfs een extra verdediger aan te pas komen (Van Wan- rooy) om De Graafschap in be dwang te houden. Schoenmaker naar TOP Oss ariër» pcrjHAAGLex Schoenmaker is per 1 juli de nieuwe trainer- /coach van de eerste divisieclub TOP Oss. De Hagenaar volgt Adrie Koster op die volgend seizoen Excelsior onder zijn hoede neemt. Hij heeft een contract getekend voor een jaar. Schoen maker was het laatst actief in Sandi-Arabië. Daar trainde hij met Willem van Hanegem van november 1995 tot april vorig jaar de 'd/TSi ciub Al Hilal. Daarvoor was hij trainer/coach bij FC Den Haag en Dordrecht'90. Onlangs kon Schoenmaker voor een periode van drie maanden aan de slag bij Alrayen in Qatar. Na een oriënta tiereis besloot hij een week geleden niet op dat aanbod in te Doelman Ruitenbeek naar Go Ahead ^i km aar Marco Ruitenbeek gaat van AZ naar Go Ahead Eagles. De positie van de doelman was in Alkmaar vrij uitzichtloos. Hij was tweede man sinds de komst van Oscar Moens, na vorig sei- soJb zoen gekomen van de Eagles. In Deventer tekende Ruitenbeek een contract voor drie jaar. De verbintenis gaat begin volgende competitie in. «u Bunga Melati uitgeschakeld FRAIfi bl irto alegre Bunga Melati heeft zich niet weten te kwalificeren voor de finale van het toernooi om de wereldbeker zaalvoetbal roui voor clubs. In de Braziliaanse stad Porto Alegre verloren de Til- mrgers in de halve finales met 7-5 van FC Barcelona. De Spaan se club speelt in de eindstrijd tegen de thuisclub [temacional/Ulbra, dat geen genade kende met San Francisco: [1-0. -49, 9-4E ajBosman maakt de honderd vol mschede John Bosman heeft gisteren zijn honderdste doelpunt n de eredivisie gemaakt. Hij deed dat in de wedstrijd van FC [vvente tegen Volendam (4-0). Bosman scoorde twee keer in dat duel. De oud-international is bezig aan zijn zevende seizoen in Kreta'; de Nederlandse competitie. Zijn eerste treffer maakte hij op 20 Par,i november 1983, voor Ajax, tegen Roda (5-2). Tussen 1983 en [988 scoorde Bosman 77 keer voor de Amsterdammers. In '90- if 91 deed hij dat elf keer voor PSV, dit seizoen bij FC Twente staat hij op twaalf. Tussen de bedrijven door speelde Bosman in Bel- voor Anderlecht en Mechelen. an tobber tot topper. Helmond lort blijkt plotseling aardig te voetballen. De nummer van de eerste divisie, die via een sensationele een plaats in de eindstrijd van het beker- afdwong, bleek zater- voor de competitie ook te sterk voor koplo- Cambuur. Hans Vincent te- een chaotische slotfase winnende treffer uit een leek na het verlies FC Zwolle (0-3 tegen VW) de strijd om de derde in handen te heb- De koploper van de eerste begon net als de Zwolle- met vijftien punten uit idstrijden aan het "week- Met Helmond Sport als <0rpJ [enstander zou het weinig kosten een gat met te slaan. bekertriomf op Vitesse de Helmonders onver krachten gegeven. De van Louis Coolen was za- niet eens de min dere. De tweede sensatie in vier dagen begon bij Dennis Gerrit sen. De voormalige spits van de amateurs van Ajax en NAC, woensdag goed voor de uitscha keling van Vitesse, scoorde diep in de tweede helft met een ge weldige knal van afstand. De gelijkmaker volgde kort voor het einde. Arts mocht een strafschop nemen na een over dreven buiteling van invaller Van der Laan. Hij benutte die kans. Cambuur dacht een punt te redden, maar de ontluistering voor het Friese publiek kwam in de 89ste minuut. Van Schijndel ging onderuit.in het strafschop gebied, arbiter Buiting beloon de de valpartij met een bal op de stip. Routinier Vincent zorg de voor de nieuwe Helmondse surprise. De achtervolgers van Cam buur, Emmen en MW, profi teerden nauwelijks van het ver lies van de nummer één. Em men moest Eindhoven een ge lijkspel (1-1) toestaan. MVV bleef tegen Heracles op 1-1 ste ken. Emmen heeft vier punten achterstand op Cambuur, MW vijf. Koploper PSV met hangen en wurgen langs Fortuna Sittard Wat heeft hij eigenlijk' al niet meegemaakt? Jaren lang toonaangevend bij Club Brugge, Anderlecht en de Rode Duivels, de ul tieme schakel tussen ver dediging en aanval, inter nationaal gewaardeerd om zijn inzicht en gepokt en gemazeld in het profmil ieu. eindhoven mark caldenhoven gpd-verslaggever Mare Degryse wilde bij PSV een nieuw begin maken, na een anoniem seizoen bij Sheffield Wednesday. Vol goede moed kwam hij afgelopen zomer naar Eindhoven, vooral vanwege de hereniging van het voormalige Belgische koningskoppel Nilis- Degryse. Maar in acht maanden tijd lijkt de 32-jarige Belg alle geloof in eigen kunnen te heb ben verloren. Het had er zelf van opgeke ken, zaterdagavond. Voor het eerst sinds 17 november tegen Willem II dook Mare Degryse op in de basis van PSV. De Eindho- venaren misten tegen Fortuna Vampeta, Nilis, Vink, Numan, Stam en Petrovic - de vaste waarden van de laatste weken - waardoor Dick Advocaat maar weer eens een plaatsje inruimde voor Degryse. „Het klinkt gek, maar ik was zenuwachtig. En dat op mijn leeftijd." Hij lachte om zijn ei gen woorden, al was het voor even. Het moest zijn wedstrijd worden, eindelijk een nieuwe kans. Het werd niets. Degryse zit in Eindhoven op een dood spoor. „Ik heb het er mentaal zó moeilijk mee. Ik moet bij PSV veel meer kunnen laten zien dan ik tot dusver heb gedaan. Echt, de teleurstelling is groot." Degryse had zich alles voor gesteld van zijn nieuwe kans te gen Fortuna Sittard, maar toen vierde official Slot in de zeven tigste minuut het bord met nummer tien tevoorschijn to verde, sjokte de Belg met lood in de schoenen naar de zijlijn. Als compagnon van Marcelo aan het front viel hij louter op door plichtmatige acties. Weer een kans voorbij. Misschien wel de laatste, beseft Degryse. „Ik heb te weinig laten zien, veel te weinig. Het is duidelijk hè." Degryse, die nog tot de zomer van 1998 bij PSV onder contract staat, weigert echter met de be schuldigende vinger te wijzen. Waar andere, gekapittelde spe lers steevast de trainer de schuld geven, steekt Degryse de hand in eigen boezem. „Als je drie keer scoort en wordt gewis seld, kun je daar misschien iets van zeggen. Nu niet, natuurlijk. ipischt werd. laan Dejan Goverdica en Twente's Nico-Jan Hoogma.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17