-Sport Taument: 'Ik hoor in de basis' ëQuick Boys wint, maar speelt ontluisterend Wonderijs Calgary levert vijf nationale records op tecker lijkt Duitsland efinitief te verlaten HAANDAG17 MMRT 1997 er Trainingsstage Rbii bij Willem II jjwijk* Hicham Rbii staat in de belangstelling van Willem II. )e aanvaller van Quick Boys wordt in april uitgenodigd voor een rainingsstage bij de Tilburgse eredivisieclub. De Alphenaar ont brak zaterdag in de opstelling van Quick Boys wegens een ver- pwi rekte enkelband. Voorts volgt ADO/Den Haag nauwgezet de ver- nt ea ichtingen van Ronald van Dijk. inky van Grunsven wint Grand Prix g< nnRTMUNDAnky van Grunsven heeft zaterdag tijdens het con- kert ;ours hippique van Dortmund de dressuurproef Grand Prix ge- 3rani jonnen. De wereldkampioene uit Gemert kreeg van de jury toor haar uitvoering met het paard Gestion Bonfire 1838 pun- en. Dat was ruim meer dan de Duitse olympische titelhoudster sabell Werth met Amaretto (1780). Achter de Duitser Martin en di Ichaudt (met Durgo) eindigde de Nederlander Sven Rothenber- 1 Pt germet Dondolo als vierde. Hij had slechts twee punten minder ianSchaudt (1777 tegen 1775 punten). Hubs steunen nieuw sectiebestuur nè'iil ECTy De eredivisieclubs hebben zaterdag tijdens een bijeen komst in Zeist unaniem hun steun gegeven aan het voorgestelde ïieuwe sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. De forma- iecommissie onder leiding van Gaston Sporre, voorzitter van :erste divisieclub FC Zwolle, droeg donderdag zes leden voor: larrie van Raaij (PSV) en Michael van Praag (Ajax) namens de .■redivisie, John van Ringelenstein (ADO Den Haag) voor de eer- te divisie, oud-trainer Leo Steegman voor de spelers en oaches, Gerard Bouwer en Henk Kesler als ongebonden leden, alleen Pe zes gaan zo snel mogelijk op zoek naar een kandidaat-voor- loven itter. De bedoeling is dat die op 4 april tijdens een buitengewo- eise tie vergadering betaald voetbal wordt gepresenteerd. at( i Deids lockeyers starten met winst ven^ mrachi Het Nederlands mannen hockey-elftal is het vijflan- 011 lentoemooi in Karachi gisteren begonnen met een overwinning p Australië: 3-2. Bij rust was de stand 1-2. Pakistan speelde op le eerste dag gelijk tegen Engeland: 1-1. Oranje moest tegen lustralië twee keer een achterstand wegwerken. Lomans deed lat beide keren. Veen maakte in de 55ste minuut het winnende loelpunt. Australië speelde op volle sterkte, Nederland miste en aantal prominenten, onder wie Brinkman, Van Pelt, Do looijer en Van Wijk. Doelman Rob van Dijk duikt tevergeefs. Gaston Taument brengt Feyenoord op 1-0. nchenafp ris Becker is met vrouw en jn vertrokken naar Florida, ideel om deel te nemen aan toernooi van Key Biscayne, vrijdag begint. /laar Becker lijkt Duitsland initief te hebben verlaten. De evoudig Wimbledon-kam- en bezit een villa in Florida heeft de inboedel van de kin kamer van zijn 3-jarige zoon 'orige b ah-Gabriel meegenomen, vendien gaf hij aan voor- >nd van zijn vertrek een party ouders en vrienden die jlweg had van een afscheids- de Süddeutsche Zeitung scheen zaterdag een adver- tie waarin Becker zijn Mer- .EN cedes te koop aanbod. Merce des S-600, 18.000 km., april'94, blauw-zwart metallic, bekleding grijs-zwart, nieuwwaarde 240.000 mark, te koop voor 95.000 mark. De 29-jarige Becker liet in fe bruari ai doorschemeren ge noeg te hebben van Duitsland. De irritatie nam toe nadat de fiscale opsporingsdienst een in val in zijn villa in München deed en zijn boekhouding in beslag nam. „Ik heb er genoeg van", zei hij, „de melkkoe voor de Duitse fiscus te zijn." Becker was drie jaar geleden teruggekeerd naar München. Daarvoor woonde hij in Monte Carlo. Volgens vrienden over weegt Becker zich met zijn ge zin te vestigen in Londen. De titelaspiraties van Feyenoord blijven recht overeind. Waar na de uitschakeling door Heerenveen in het beker toernooi de kritiek op het elftal van Arie Haan en op de trainer zelf neerdaalde, klonk zaterdagavond een ovatio neel applaus voor de Rotterdamse ploeg. Koeman en de zijnen vierden hun frustraties bot op RKC en boekten te gelijkertijd de grootste overwinning van dit seizoen: 5-0. duren op de speelwijze tegen Heerenveen zou slechts tot meer kritiek hebben geleid. Bo vendien had Feyenoord uit de laatste vier duels slechts één ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Haan had vooraf verkondigd dat het een 'veegpartij' in de Kuip zou worden. Daarmee zei hij niets te veel, maar het echte vegen vond vooral plaats in de selectie. Feyenoords coach is er niet de man naar om zich te la ten leiden door emoties of kri tieken. Toch was er voor de drie bankzitters in Heerenveen - Taument, Larsson en Fraser - tegen RKC weer een basisplaats De omzettingen waren voor een deel eenvoudig te verklaren. Pablo Sanchez en Henk Vos wa ren geschorst en Jean-Paul van Gastel geblesseerd. Maar ook onder andere omstandigheden zou een herschikking te ver wachten zijn geweest. Voortbor- overwinning (tegen NEC) losge peuterd. Dat het 'reserve-trio' Larsson, Fraser en Taument aan de basis stond van de monsterzege op RKC was een smakelijk detail, al was Haan na afloop de eerste om zijn spelers te complimen teren. „Na alle verhalen, de kri tieken en de uitschakeling in de beker wachtte het elftal geen eenvoudige klus," zei Haan. „Je krijgt te maken met randver schijnselen. Dan is zelfs een wedstrijd tegen RKC opeens heel moeilijk. Nu hebben we al les weer onder controle. Zo'n grote overwinning geeft een stukje rust binnen de club. Daarom wil ik de spelers een compliment maken. Ze hebben het heel goed gedaan." Gaston Taument scoorde voor het eerst van zijn leven drie doelpunten voor Feye noord, Henk Fraser maakte zijn eerste goal van dit seizoen en Henrik Larsson leverde twee as sists. Daarmee gaf het trio onte genzeggelijk aan dat het thuis hoort in Feyenoords basisteam. Het tumult rond hun eerdere verbanning naar de bank ten spijt, kwam er geen woord van kritiek over hun lippen. Taument, Larsson en Fraser beseffen dat Feyenoord zowel binnen als buiten het veld is ge baat bij rust, wil de club nog een serieuze gooi kunnen doen naar de landstitel. „Ik wil ner gens meer op terugkomen," sprak Taument. „Dat ik niet ge lukkig was met wat er in Heerenveen gebeurde, lijkt me logisch. Misschien was ik daar door wel getergd en extra ge prikkeld om iets te laten zien. Nou ja, dat is aardig gelukt. Ik denk dat iedereen heeft gezien dat ik gewoon een basisspeler ben." De vleugelspits van Feye noord erkent dat hij, afgezien van de defensieve speelwijze, na de winterstop niet altijd geluk kig was met zijn eigen optre dens. „Dat had misschien toch te maken met de onzekerheid over mijn toekomst. Sinds ik voor Benfica heb getekend, is die last van mij afgevallen. Ik wil me nu helemaal richten op de laatste negen wedstrijden van Feyenoord. Daarin kan echt nog iets moois ontstaan." Met een beetje geluk had Feyenoord al bij rust een 4-0 voorsprong kunnen hebben. Na doelpunten van Gaston Tau ment en Henk Fraser, die later met een knieblessure uitviel, schoot Giovanni van Bronck- horst net over en zag hij een in zet op de doellijn gestuit door Romeo van Aerde. In het tweede bedrijf liep Feyenoord alsnog uit naar 5-0, toen het even gas gaf. Gaston Taument rondde twee keer listi ge dieptepasses van Kees van Wonderen en Henrik Larsson af. Tussen de bedrijven door knalde ook de Argentijn Tati zijn eerste doelpunt voor zijn Nederlandse werkgever binnen. Op de vraag waarom Feye noord niet eerder in deze op stelling, met drie rappe verdedi gers (Boateng, Fernando en Fraser) en Koeman vóór zijn de fensie had gespeeld, was het antwoord van Arie Haan kort maar krachtig. „PSV is RKC niet..." Over het optreden van zijn Argentijnse spits was de Gro ninger goed te spreken. „Als een speler doet wat er van hem wordt verlangd, zonder dat ik praat over zijn technische kwa liteiten, ben ik dik tevreden. Ta ti heeft het in de spits uitste kend gedaan. Het is alleen jam mer dat hij door de schorsing van Pablo Sanchez niet met hem een hele wedstrijd kon spelen." Feyenoord: De Goey; Fraser, Koeman (80. Claeys), Fernando en Boateng; Van Wonderen, Larsson (83. Iwan), Van Bronckhorst en Graff; Taument en Taü. RKC: Van Dijk: Kalezic, Nwanu, Brands en Hill (22. Bogers); Van Aerde (46. Dos Santos), Van Diemen, Alfred Schreuder en Streppel; Boogers (70. Muller) en Van Arum. 'Musampa een matennaaier' ZEIST/ROTTERDAM ANP Ajacied Kiki Musampa heeft het bij Feyenoord volledig verbruid. Het bestutir van de Rotterdam se club beticht de Amsterdamse middenvelder openlijk van 'ma ten naaien'. Manager Hans Ha- gelstein: „Dat heb ik het bestuur van Ajax verteld en daarom durf ik het nu ook naar buiten te brengen." Musampa legde een belasten de verklaring af over zijn Feye- noord-collega Pablo Sanchez, die vier wedstrijden geschorst blijft. De commissie van beroep van de KNVB zag zaterdagoch tend in Zeist geen aanleiding af te wijken van de straf die de tuchtcommissie op 28 februari had uitgesproken. Sanchez kreeg de schorsing voor de kopstoot die hij zondag 23 februari tijdens de wedstrijd Ajax-Feyenoord gaf aan ajacied Kiki Musampa. Hij zag daarvoor de rode kaart van arbiter Luin- ge, die het incident zelf niet had gezien maar was afgegaan op de waarneming van een grens rechter. De Feyenoorder ging in be roep tegen de uitspraak van de tuchtcommissie omdat hij naar eigen zeggen per ongeluk met zijn hoofd de zijkant van Musampa's hoofd had geraakt. Van een opzettelijke kopstoot was geen sprake. Musampa zei zaterdag wel degelijk de indruk van opzet te hebben. „Hij was al eerder op mijn voet gaan staan en hij had geprobeerd me een elleboogstoot te geven." Hangende het beroep kon de Argentijn Sanchez gewoon met Feyenoord meedoen tegen NEC, PSV en Heerenveen. Na de bevestiging van de schorsing van vier duels staat Sanchez nu wel met onmiddellijke ingang aan de kant. „Ik kan maar één conclusie trekken uit Musampa's ver haal", foeterde Hagelstein. „Hij is alleen naar Zeist gekomen om Sanchez neer te sabelen. Hij zat het hele voorval aan te dikken. Als collega's ga je zo niet met el kaar om. Ik heb er gewoon geen woorden voor." Volgens Hagelstein reageerde Ajax nuchter op de boosheid bij Feyenoord. „Mijn collega Hols- heimer zei dat Musampa niet meer dan de waarheid heeft verteld. Maar uit diens hele houding sprak vijandigheid. Van enig begrip voor Sanchez was bij Musampa geen sprake." WIJKROB ONDERWATER uw Zuid was zaterdag in ex- Quick Boys, de plaatselijke versloeg Kloetinge met 2-1 daarmee beleefden de Kat- ;ers weer eens een zege, de 5te sinds 2 november 1996 Rijnsburgse Boys met 4-0 d verslagen. Waar de afgelo- dagen werd gemopperd op en spelers, liep iedereen d met een stralende lach. ukkig, het lek is boven, de tballers kunnen het nog. een fantastisch voetbal, wat feest. Eindelijk. allemaal zó mooi kun- zijn, maar het is een ver- de voorstelling van zaken, ck Boys won, dat wel, maar vaarheid is dat Nieuw Zuid schaamde voor de wijze rop de overwinning op het ige Kloetinge totstand- m. Supporters liepen hoofd- nddend weg en scholden eens op de spelers die het g toch al zwaar te ver- hadden. Sponsors reeuwden naderhand moord brand over het vertoonde dat Quick Boys onwaardig Winnen is in Katwijk ken- jk niet zaligmakend, ortom, Henk Wisman is in n van de achterban nog de gebeten hond. Erwin >y speelde zaterdag tien mi- in en werd uitgeroepen tot nan van de wedstrijd, in ge- "hap van aanvoerder Hans der Plas die zijn 300ste strijd speelde. Het zijn spel djes in de richting van de terdamse oefenmeester. ormaal spreekt men van gouden wissel als de inval- Mark Jansen) de winnende er maakt, maar op Nieuw werd direct de vraag ge- waarom de invallers Crooy ansen niet van meet af aan basis hadden gestaan. Zo Sch is de achterban in Kat- en spelers en trainer weten Hes van. Achteraf praten is Hans van der Plas, die zaterdag z'n 300ste wedstrijd voor Quick Boys speelde, neemt Alex Lourens van Kloe tinge in de heupzwaai. foto loekzuyderduin heel makkelijk, maar vreemd was het wisselbeleid zaterdag van Wisman wel. Op het mo ment dat Walter de Kievit na 20 minuten niet meer verder kon, kwam niet aanvaller Crooy maar verdediger Klinkenberg in het veld. De jonge Katwijker stond echter stijf van de stress en werd een kwartier voor tijd weer naar de kant gehaald. Wis man: „Ik zette Klinkenberg in om Steenvoorden naar voren te halen. Ik kon niet weten dat die jongen geen beste wedstrijd zou spelen." Klinkenberg stond niet alleen. Speelde Quick Boys tegen Lisse nog aanvaardbaar voetbal, te gen Kloetinge scoorde alleen routinier Hans van der Plas een voldoende. De overigen waren van goede wil, maar worstelden met zichzelf. Doelman Peter Kromhout spande de kroon. Hij werd een plaag voor de Katwijk- se achterhoede. De voormalige Ajacied is begiftigd met veel ta lent, maar de laatste weken is hij hopeloos uit vorm. Tegen Noordwijk blunderde hij door een corner in eigen doel te wer ken, zaterdag klungelde hij we derom bij een hoekschop, waar door na een krap half uur Wou ter Labruyere van dichtbij de 0- 1 kon aantekenen. Die treffer deed het minieme straaltje vertrouwen bij Quick Boys wegvloeien. Niemand wil de de bal meer hebben, nie mand die het initiatief durfde te nemen. Zo kon het gebeuren dat Kloetinge op Nieuw Zuid het spel kon maken. Aanvoerder Paul Schipper en zijn medeaan valler Alex Lourens vormden een plaag voor de wankelende Katwijkse defensie. Maar over geluk had Quick Boys die middag, waar de Leid- se grensrechter Van der Perk niet kwam opdagen en de wed strijd een kwartier vertraging opliep, niet te klagen. Vlak voor rust, psychologisch een goed moment, scoorde Pieter Sloot weg na een bekeken voorzet van Martin Steenvoorden de ge lijkmaker. Het doelpunt kwam 'uit de lucht vallen', want Quick Boys was tot moment nauwe lijks gevaarlijk geweest. Alleen de geïnspireerde Hans van der Plas had met een solo de Kloe- tinge-defensie doorkliefd. Even veerde Nieuw Zuid op na de treffer van Slootweg. Mi chel van Hooy pegelde op de lat en Mimoen Tiberkanine kon de terugstuiterende bal niet in het doel werken. De opleving gaf de Quick-Boyssupporter moed. De schijn bedroog. Quick Boys zakte steeds verder weg in het moeras. Ook de vormgevers van het 'nieuwe' Quick Boys, Martin Steenvoorden en Jaap van Duyn, grossierden in foutie ve passes. Het spel was niet meer om aan te zien. Ten einde raad paste Henk Wisman tien minuten voor tijd een wissel toe. En zie: wat niemand had verwacht, gebeurde. Mark Jan sen en Erwin 'Crooy, niet goed genoeg voor de basis, namen Quick Boys op sleeptouw. Vijf minuten voor tijd dribbelde Jansen na een aanval over links via Crooy alleen op doelman Noordijke af. Via de paal rolde de bal aan de andere kant over de doellijn: 2-1. Even later mikte Erwin Crooy nog op de paal. Verdiend was de winst niet. Aan de andere kant stond Quick Boys dit seizoen wel eens met lege handen, waar een zege op zijn plaats was geweest. Wis man sprak naderhand van een overwinning van het collectief. Qua werklust viel de thuisploeg niets te verwijten, maar het ver toonde spel was soms ontluiste rend. Het lek op Nieuw Zuid is nog lang niet boven, ondanks de ze ge- Quick Boys: Kromhout; Schaap, Van Duyn, Arwin Pluimgraaff, Van der Plas; Slootweg, Van Dijk, Steenvoorden, Van Hooy; De Kievit (Klinkenberg (Crooy)), Tiberkanine (Jansen). CALGARY ANP Het wonderijs van Calgary heeft Yvonne van Gennip nagenoeg geheel uit de recordboeken ver dreven. Op de Olympic Oval zetten Marianne Timmer en Carla Zijlstra vette strepen door twee nationale records van de koningin van de Winterspelen van 1988. Van Gennip raakte in het weekeinde haar nationale re cords op de 1500 en 5000 meter kwijt. Op de eerste afstand aan Timmer (2.00,27), op de tweede aan Carla Zijlstra (7.07,93). Tim mer reed daarnaast nog Neder landse toptijden op de 500 en 1000 meter. Op de kortste af stand loste ze Christine Aaftink af met 39,30 seconden. Op de kilometer kwam de pu pil van Leen Pfrommer in twee pogingen tot 1.18,22, ruim on der haar oude toptijd van 1.19,15. Timmer mocht twee keer rijden, omdat de Japanse Okazaki haar bij een wissel had gehinderd. Ook haar eerste po ging was met 1.18,60 al onder haar oude toptijd. Later verbe terde Timmer het wereldrecord punten op de kleine vierkamp. Met de serie 39,30 (500) - 1.18,22 (1000) - 2.00,27 (1500) en 4.28,87 (3000 meter) kwam de schaatsster uit Sappemeer tijdens recordwedstrijden op de Olympic Oval in Calgary tot een puntentotaal van 163.311 Jan Bos bevestigde zijn mondiale opmars op de kilome ter door op die afstand ook de nationale toptijd van Gerard van Velde te verbeteren. Bos bleef met 1.11,72 maar net bo ven het wereldrecord (1.11,67) Op het snelle Canadese ijs reed de Amerikaan KC Boutiette zaterdag een wereldrecord op de 1500 meter. Hij benaderde de grens van 1 minuut en 50 se conden tot op negenhonderd ste. Hij was ruim een halve tel beter dan oude toptijd van de Japanner Hiroyuki Noake. De 26-jarige pupil van Gerard Kemkers, die ook een wereldre cord punten op de kleine vier kamp neerzette (154,104), raak te zijn wereldrecord een dag la ter al weer kwijt. De Canadees Neal Marshall deed een ge slaagde aanval. Na een specta culaire race tegen Erben Wen- nemars kwam hij uit op 1.50,05. Wennemars profiteerde van een razendsnelle opening, die hem met 1.50,70 naar een Neder lands record voerde. Wenne mars loste Jan Bos af, die even voor hem met 1.51,04 Rintje Ritsma uit de recordboeken schrapte. Erben Wennemars vestigde ook nog een Nederlands pun- tenrecord op de sprintvier kamp. Het 21-jarige lid van de sprintploeg van Pfrommer nam het nationale puntenrecord van Van Velde over: 145,630 tegen 145,915. De serie van Wenne mars was 36,56 - 1.12,62 - 36,71 - 1.12,10. De eerste 500 meter was slechts 0,08 seconde boven het record van Van Velde. Calgary heeft bij de Neder landse schaatsers een magische klank. Van Gennip deed er in 1988 een onverwachte greep naar olympische roem door goud te winnen op de 1500, 3000 en 5000 meter. Haar tijden op de op 1000 meter hoogte ge legen baan bleven negen jaar onbereikbaar voor haar natio nale keurkorps. Tot zaterdag 15 en zondag 16 maart 1997. Marianne Timmer, na een mislukt leven als allroundster dit seizoen omgevormd tot mondiale topsprintster, had na een vermoeiende en succesvolle winter nog zoveel motivatie dat ze de grens van twee minuten bijna brak. Geholpen door de inmiddels fameuze klapschaats bouwde ze in 1100 meter een voorsprong van een seconde op in vergelijking met het record schema van Van Gennip. „De opening in 29,7 was perfect", zei ze. Ondanks het verval in de slot- ronde - twee seconden - bleef ze 41-honderdste onder de ou de toptijd. Met 2.00,27 noteerde de Sappemeerse de derde tijd ooit. Alleen wereldrecordhoud ster Karin Kania (1.59,30) en Gunda Niemann (1.59,90) zijn sneller geweest. „Ingrid Paul, die me begeleid de als coach, begon tijdens de race steeds harder te schreeu wen. Ik voelde dat er iets moois inzat, maar had geen idee dat ik zo dicht bij die grens van twee minuten zat. Ik vertrok op een schema van 2.01, met de op dracht me niet helemaal leeg te rijden. Ik wilde ook het record op de kilometer nog aanvallen. Maar het ging direct na de start al zo verschrikkelijk hard. Jam mer van het verval in die laatste ronde, anders was ik onder de twee minuten gegaan." Timmer was zelf ook verrast door haar geweldige optreden. Na haar wereldtitel op de kilo meter in Warschau feestte ze enkele dagen, reed ze de ijsga- la's in Heerenveen en Erfurt om vervolgens de lange vlucht naar Calgary te maken. „De 500 me ter was om in het ritme te ko men. Maar het ijs was zo per fect, dat records niet konden uitblijven." Carla Zijlstra bleef in haar ra ce op de vijf kilometer ruim 2200 meter op het schema van Van Gennip rijden om vervol gens toe te slaan. Uiteindelijk bedroeg het gat ruim zes tellen, via een race waarin haar verval te verwaarlozen was. De 7.07,93 was slechts vier seconden bo ven het wereldrecord van Gun da Niemann. Zijlstra verpulverde op de tien kilometer ook nog het officieuze Nederlandse record: 14.39,22.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15