'We hebben onze dealers overleefd' C D n Een Sneeuw' met perfecte bezetting Gouden Uil Van Leeuwen Etty en Van der Heijden wider vasareiy overleden Filmregisseur Frank Zinnemann overleden Cultuur&Kunst it imonis heeft twijfels ver Boekenweekthema 1 BAANDAG 17 MAART 1997 chef jan rijsdam, 071 -5356444 Zenker/Kappe 4Tet winnaar Jazzprijs juwARDENDuits-IJslands-Nederlandse Zenker/Kappe 4tet is Je winnaar van het Nederlands Jazz Concours, dat vrijdagavond 'in De Harmonie te Leeuwarden werd gehouden. De uit Den Haag afkomstige formatie won 5000, beschikbaar gesteld door mede-organisator VPRO, en mag dit jaar spelen op het North Sea Jazz Festival. Drummer Eddy Lammerding won bovendien desolistenprijs van 1000. Panorama Mesdag gedagvaard itfm haag Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft Panora ma Mesdag BV en de technisch-restauratieleider van het schil derstuk gedagvaard om op 16 mei voor de politierechter te ver schijnen. De verantwoordelijken zouden onvoldoende maatre gelen hebben genomen om de gezondheid van de personen die waren betrokken bij de restauratiewerkzaamheden te bescher men. Bij het verdoeken is tolueen en xyleen vrijgekomen bij de bespuiting van doek met verwarmde lijm. Beschermingsmidde len en ventilatie schoten tekort. Een persoon heeft mogelijk li chamelijk letsel opgelopen. Architectuurprijs Franse Bibliotheek ggussELDe door de architect Dominique Perrault ontworpen Nationale Bibliotheek - de Trés Grande Bibliothèque - in Parijs is bekroond met de Europese architectuurprijs 1996, de Pavilion Mies van der Rohe-prijs. In totaal dongen 127 projecten mee, waarvan 35 het tot de tweede ronde brachten. De prijs - 50.000 ecu - is in 1987 ingesteld door de Europese Commissie, het Eu- H lopees Parlement en de Stichting Mies van der Rohe in Barcelo- leien ond s wel s wat Aerosmith klaar voor weer een nieuw leven theater recensie wijnand zeilstra A Sneeuw' van Willem Jan Otten door (Toneel Speelt Regie: Albert Lubbers. 4 Lou Landré, Annet Nieuwenhuijzen, den Brink, Jack Vecht, Marcel rsema, Gerben van der Werf, Petra tair, Moniek Kramer en Chiara Tissen Gezien: 15/3, schouwburg, Leiden. idrukkelijk, ja bijna provoce- lijkei nd wordt 'Een Sneeuw' een intedie genoemd. In het tekst- jekje uit 1983, het jaar waarin ven tstukbij Toneelgroep Theater première ging, is deze type- Ég niet terug te vinden. Nu watei at het natuurlijk niet om de nderl aag, of dit stuk echt wel een Ned imedie is. Het gaat om de dui- i op! lijke regie-opvatting die hier- :er 11 spreekt. Regisseur Albert hoe bbers wenst de komedie- Noc specten in het verhaal te ac- utueren. Wat hij daarmee be- Sp !t, is een aanscherping van watei thematiek van het stuk: het vrij I fdeloze gestuntel van de fa- Ie Quint met aanhang komt te schrijnender over. Welis- ar zijn ze niet zelf liefdeloos, :rl iar hun toenaderingspogin- No n blijven desondanks onbe- ten a ipen. Het is op de eerste plaats me- iuvv Quint die het vooral 'ge- probeert te houden. Ze (vangt haar kinderen en ini inkinderen ter ere van de re qui [jaardag van haar vriend, met ze al zo'n vijftien jaar sa- ivvoont. Van deze vriend de koosnaam Panda ko- /ijkrrv: n we eigenlijk heel weinig te ten'. Duidelijk wordt dat hij in concentratiekamp heeft ge- ten. Als gevolg van een opera tie kan hij niet meer spreken. Zijn zwijgende aanwezigheid maakt de anderen praatziek. Al dat gepraat leidt tot span ningen, want omwille van de gezelligheid dient er heel veel onbesproken te blijven. Over zaken in het heden en verleden. Dat lukt niet. Steeds gaat er ie mand al dan niet met opzet iets te ver. De zaak escaleert, wan neer de ex-vrouw van de zoon van mevrouw Quint verschijnt. De scheiding en alle onverwerk te herinneringen hebben van haar een psychotisch wrak ge maakt. Zij en .Panda lijken el kaar zonder veel woorden te be grijpen. Op verzoek van Panda leest ze voor uit een oude krant over vrijgesproken verdachten tijdens het Majdanek-proces. Dat is de ernstig zieke Panda te veel en schaars gekleed stapt hij de besneeuwde tuin in, de dood tegemoet. 'Het Toneel Speelt', de nieu we theaterkern rond Hans Croi- set, speelt dit stuk in een perfec te bezetting. Annet Nieuwen huijzen imponeert door de wij ze, waarop zij met stramme motoriek als een oudere dame loopt te redderen. Lou Landré in de rol van Panda geeft zijn zwijgen iets dreigends mee. De zorgzame dochter, de tobberige zoon, de aarzelende kleinzoon met zwangere vrouw, de pube rale kleinzoon, de ernstig ver warde ex-vrouw en de naïeve vriendin: alles en iedereen heeft in deze voorstelling een passen de invulling gekregen. En achter ieders woorden gaat het nodige schuil. Aerosmith had tot aan het mega-succesalbum 'Get A Grip' (1993) al genoeg seks, drugs rock 'n roll ver werkt voor een eindeloze serie sappige stripverhalen. De heavy-rockformatie uit Boston was in de afgelopen twintig jaar roekeloos door de allerdiepste dalen ge gaan, maar nestelde zich via die twaalfde langspeler ten slotte gedecideerd aan de top. Zanger Steven Tyler en de zijnen hadden eieren voor hun geld gekozen, voortaan zou bij hen nog uitsluitend het verstand ze gevieren. Na een triomf tocht langs de grootste concertarena's was het wachten slechts op de vol gende klapper. londen louis de moulin Maar tot ieders verbazing wilde nummer dertien maar niet ver schijnen. Mede daardoor ont stond er intussen wel een wild groei aan onheilspellende ge ruchten: Steven Tyler zou weer zwaar aan de dope zijn, drum mer Joey Kramer was ontslagen, de opnamen met producer Glen Ballard wilden maar niet vlotten en tot overmaat van ramp kreeg de band mot met manager Tim Collins, alom erkend als de slimbo die Aerosmith ooit uit het moeras had getrokken. Aan de meeste onzekerheden kwam een eind met enkele spetterende release-party's van 'Nine Lives', de nieuwe cd die nu in de winkel ligt. Daags na de Europese lancering in het Londense Café de Paris gaven 'big mouth' Tyler, gitarist Joe Perry en bassist Tom Hamilton tekst en uitleg over het zoveel ste leven van Aerosmith. Onkosten Steven Tyler, de pezige zanger met de grootste mond na Rub ber Lips, schat dat er meer dan een jaar arbeidstijd plus zo'n anderhalf miljoen dollar aan onnodige onkosten in 'Nine Li ves' zitten. „Maar daar denken we maar liever niet meer aan, want we zijn allang blij dat deze plaat er is zoals die er nu is." Over de moeizame totstandko ming hebben zijn maatjes zo juist aan een andere tafel alles tot in de details verteld. Maar de flamboyante frontman weet zich meestal iets smeuïger uit te drukken. „Wat we eerst hadden, de banden uit Miami, was zeker niet slecht. Omdat de liedjes al goed waren kon je genieten van een leuke dans. Maar wat je nu hoort, de New York-tapes, is re gelrechte cancan met alles dr' Aerosmith: in de afgelopen twintig jaar roekeloos door allerdiepste dalen gegaan. op en dr' an, de mooiste strik ken, de romigste dijen, hier kun je gewoon niet koud onder blij ven." Het kwajongensachtige nieu we elan mag voor een deel wor den toegeschreven aan produ cer Kevin Shirley, die naam maakte met Journey en meer recent met de Australische snotneuzen van Silverchair. On der zijn supervisie werd eerst de over de reling gevallen Joey Kra mer weer aan boord gehesen en vervolgens werd gestreefd naar het ouderwetse 'bandjesgevoel'. Aan de aanstelling van de ver lossende aanjager ging zo veel 'shit' vooraf dat er soepeitjes een boekenplank 'Inside Aeros mith' over kan worden volge schreven. Een breuk met pro ducer Glen Ballard was het dieptepunt van de onverkwik kelijkheden. Tam Hamilton en Joe Perry hebben duidelijk niet zo veel zin om al die interne el lende weer op te lepelen, maar Steven Tyler lucht nog maar al te graag zijn hart. Met een tira de aan het adres van de kwade genius, ex-manager Tim Col lins. „De man heeft ons zonder meer op het goede spoor gezet en de afgelopen tien jaar heel veel uitstekende initiatieven voor Aerosmith ontplooid. De fout die wij als band hebben ge maakt is dat we Collins te na drukkelijk in ons midden heb ben toegelaten. Tussen een manager en een artistieke een heid behoort een afstand te be staan, bij ons was die er niet meer. Waardoor dus niet meer duidelijk was waar de ene on derneming begon en de ander ophield. Wij hebben te veel over onze kant laten gaan. Zoals on der meer de benoeming van Glen Ballard en het aangaan van een nieuw studio-avontuur zonder Joey Kramer. Overspel De bom barstte toen op grond van Collins' uitlatingen Tyler andermaal naar het verdach tenbankje werd verwezen we gens onwelvoeglijk gedrag. He roïne en overspel zouden we derom zijn actieradius beper ken. „Coüins roept nu dat hij ons alleen maar heeft willen prikkelen, maar dat slaat ner gens op", meent Tyler. „Je gaat dan niet verdeeldheid zaaien door te verkondigen dat ik weer constant high zou zijn en dat ik mijn vrouw zou lopen bedrie gen. Vooral met die laatste be wering heeft hij zich belachelijk gemaakt. De dagen waarin dat gebeurd zou moeten zijn lag ik met Sylvester Stallone op het strand in Florida, terwijl mijn vrouw in het hotel gewoon bij me was." Zijn woede over het ventile ren van onheilsberichten over zijn drugsbehoeften is niet min der groot. „Ik gebruik al jaren helemaal niets meer. Ja, de doorsnee drugs waar niemand in het dagelijks leven omheen kan, maar geen andere rotzooi. Die tijd is geweest en heb ik ge lukkig overleefd. Onze grootste maatschappelijke verdienste als Aerosmith is geweest dat we on ze dealers hebben overleefd, zeg ik altijd." Wilde hij eerst vooral een bruisend rockidool zijn, in de loop der jaren heeft zijn per soonlijk leven meer betekenis gekregen. Niet in de laatste plaats door de rappe carrière van dochter Liv, een van zijn vier kinderen, als filmactrice via onder meer Bertolucci's 'Stea ling Beauty'. „Of ik trots ben? Ach man, hou op! Alleen al haar succes was voor mij voldoende om alle ellende van het afgelo pen jaar te kunnen verdragen. Temeer daar het een bevesti ging was van wat ik jaren gele den reeds zag aankomen. Liv wist al heel vroeg dat ze filmster wilde worden en zeurde daar dan ook over. Ik weet nog dat ik zei: 'Ik verdien mijn poen op het podium, jouw moeder (su pergroupie Bebe Buell) was een Playboy-centerfold, dus wie zijn wij om je tegen te houden?"' idinaal Simonis ziet goéde en per goede kanten aan het ftenweekthema Mijn God. ïaard verheugt de voorzitter Ide Nederlandse bisschop- iconferentie zich over de Kiende belangstelling voor lie, maar hij constateert ook jende vormen van blasfe- |zoals op het Boekenbal. Idens de zitting van het Jelijk Pastoraal Overleg van [Rooms-Kathölieke Kerk za- g in Vught kwam de vraag I de orde waarom de bis- joppen niet gereageerd heb- J op de blasfemische uitin- lin het kader van de Boeken- jhEr bestaat volgens media- pop Wiertz het gevaar dat jplaats van een correctie op Pjecte uitingen een verdub- J daarvan komt. De bis- jippen vinden het belangrij- positief deel te nemen aan Jebat over normen en waar din de samenleving dan op li incidenten te reageren, aldus bisschop Van Luyn. Desgevraagd sprak kardinaal Simonis de onvoorwaardelijke steun van alle bisschoppen uit voor de wijze waarop bisschop Muskens de armoede in Neder land aan de orde stelt. Simonis riep de LPO-deelnemers op de analyse van Muskens te onder schrijven. Het gaat volgens de kardinaal niet alleen om materiële armoe de, maar vooral om geestelijke leegte. Dat leidt tot de mentali teit van „ieder voor zich, maar God voor niemand." Individua lisering en egoïsme leiden tot de tweedeling in de samenle ving. den haag anp Vrouwen kopen meer boeken dan mannen en het zijn ook vooral vrouwen die komen opdagen als de schrij ver zich ergens aandient 'ter signering'. Bij boekhandel De Kier ging het al niet anders toen Marcel Möring daar zaterdag zijn nieuwe boek 'In Babyion' presenteerde. foto taco van der eb De Nederlandse schrijvers A.F.Th, van der Heijden, Elsbeth Etty en Joke van Leeuwen heb ben in hun categorie De Gou den Uil 1997 gewonnen. De jury van deze Nederlands/Vlaamse boekenprijs heeft dat zaterdag bekendgemaakt. Van der Heijden krijgt de tro fee in de categorie fictie voor De tandeloze tijd, deel 3: het Hof van Barmhartigheid en Onder het plaveisel het moeras. De an dere vier genomineerden in de ze groep waren de Vlaming Hugo Claus (De Geruchten), Renate Dorrestein (Verborgen gebreken), J.J. Voskuil (Het Bu reau I - meneer Berta - en Het Bureau II - vuile handen) en de dichter Benno Berhard voor zijn bundel De Schipbreukeling. In totaal kwamen 220 inzendingen binnen. Elsbeth Etty viel in de prijzen met haar biografie Liefde is heel het leven niet. Henriëtte Roland Holst 1896-1952. Andere geno mineerden in deze categorie waren Hans Goedkoop (Geluk. Het leven van Herman Heijer- mans), Barbara Smit (Heineken. Leven in de brouwerij), Reinout van der Heijden (De vloek van Oesovo) en Gerard Mulder en Paul Koedijk (Lees die krant! Geschiedenis van het naoorlog se Parool). In de categorie Kinder- en Jeugdboeken won Joke van Leeuwen met Iep. Zij kreeg daarvoor onlangs al de Wouter tje Pieterse Prijs. Andere geno mineerden waren Willy Van Dorselaer (De wraak van de marmerwerker), Harrie Geelen (Jan en het gras), Bart Moeyaert (Mansoor) en Karlijn Stoffels (Mosje en Reizele). Aan de Gouden Uil is een be drag van 40.000 gulden verbon den. Het is de derde keer dat de prijzen zijn toegekend. De Gou den Uil is een initiatief van de 'ANP O Standaard Uitgeverij, het Vlaamse blad Humo en de BRTN. Van der Heijden was zaterdag wegens ziekte niet bij de be kendmaking van de winnaar. Hij liet zondag in een verklaring weten dat hij het prijzengeld zal investeren in een nieuw boek over misdrijven tegen kinderen. Dat doet hij in het licht van (on der andere) de affaire-Dutroux. „In Nederland heeft men er na recente gevallen van kinder doding voor gekozen de pers zoveel mogelijk buiten de deur te houden; in België beweert men nu al dat de waarheid om trent de kindertragedies nooit integraal aan het licht zal ko men omdat allerlei hoogwaar digheidsbekleders elkaar de hand boven het beboterde hoofd houden. Werk aan de winkel dus voor de roman schrijver die er zijn methoden van onthullen op nahoudt", al dus Van der Heijden. Sassenheimer wint componistenduel ise schilder van Hongaarse afkomst Victor Vasarely is in de jWan zaterdag op zondag in een ziekenhuis in Parijs overle- eineZf JHij werd 88 jaar. vancs asarely was een van de grote pioniers van de zogeheten op-art, 'bij bepaalde optische effecten een rol spelen, tndw asarely werd in april 1908 geboren in het Hongaarse Pecs. In it ze, I vestigde hij zich in Frankrijk, waar hij in de reclame ging wer- in dej Meer dan dertig jaar later werd hij beroemd met zijn abstracte de m metrische werken die een wereld van optische illusies teweeg- hten. gio°" H976 richtte de kunstenaar in Aix-en Provence een stichting op een Vasarely-museum annex studiecentrum geheel volgens 'deeën ingericht en ontworpen. Afgelopen maand raakte de Jing in staat van faillissement. Uit een rapport van de belas- tanst bleek dat honderden werken met een waarde van zo'n en miljoen gulden op onverklaarbare wijze zijn verdwenen. los angeles efe/anp De Amerikaanse filmregisseur Frank Zinnemann is in zijn wo ning in L'onden op 89-jarige leeftijd overleden. De in Oos tenrijk geboren Zinnemann re gisseerde beroemd geworden films als 'High Noon' (1952), 'From Here to Eternity' (1953) en 'Oklahoma!' (1955). Hij won drie Oscars: voor een korte film (1938), 'From Here To Eternity' (1952) en 'A Man of All Seasons' (1966). Een belangrijk thema in zijn werk is het gewetenscon flict van het individu dat moet kiezen tussen enerzijd zijn ei gen normen en waarden, en aanpassing aan zijn omgeving. In Wenen raakte Zinnemann na zijn rechtenstudie geïnteres seerd in de film. Nadat hij als assistent-cameraman aan een paar films had meegewerkt, emigreerde hij in 1929 naar de Verenigde Staten. Hij werkte voornamelijk als regie-assistent mee aan films en documentai res, totdat hij in 1937 voor de maatschappij MGM ging wer ken. Aanvankelijk maakte hij vooral korte films, maar hij kon vanaf 1942 speelfilms regisse- De enige belangwekkende film uit zijn MGM-tijd was 'The Search', waarin Montgomery Clift een Amerikaanse soldaat speelt die in het naoorlogse Eu ropa vriendschap sluit met een gevluchte jongen. Zinnemann kreeg voor deze film een Oscar nominatie. De glorietijd van Zinnemann kwam in de jaren vijftig, nadat hij met producent Stanley Kra mer was gaan werken. Hij regi- seerde in 1950 'The Men', de eerste film van Marlon Brando, waarvoor hij opnieuw een Os car-nominatie kreeg. Grote be kendheid kreeg Zinnemann met 'Hign Noon' (1952), een van de eerste psychologische westerns. In 1953 had hij zowel bij de cri tici als bij het publiek veel suc ces met 'From Here to Eternity', een film die zich op Hawaii ten tijde van de aanval op Pearl Harbor afspeelt. De film kreeg acht Oscars, waaronder die voor de beste regie. In 1955 regiseer- de hij de film naar de musical 'Oklahoma!' van Richard Rod- gers en Oscar Hammerstein II. Na 'Oklahoma' maakte Zin- neman diverse films die als de gelijk golden, maar het grote publiek niet vermochten te boeien. Maar in 1966 maakte hij zijn faam waar met 'A Man For All Seasons', een film over het conflict tussen de Engelse ko ning Hendrik VIII en zijn advi seur Thomas More over de breuk van de Engelse kerk met Rome. De film kreeg vijf Oscars, waaronder die voor de beste re gie. In 1973 regiseerde Zinne mann de film 'The day of the Jackal', naar het boek van Fre derick Forsyth over de mislukte aanslag op de Franse president De Gaulle. den haag gpd De wedstrijd voor jonge compo nisten, tijdens hét Prinses Christina Concours, is zaterdag gewonnen door Bas Kaptijn uit Sassenheim. Tweede werd Mar lijn Holdor uit Den Haag, derde Joey Roukens uit Vlaardingen. Maria Beatriz Ramos uit Den Haag plaatste zich tijdens de demi-finale, voor de finale in de categorie zang van het 28ste Nationale Prinses Christina Concours. Die finale is op 23 maart in het Lucent Dansthea ter in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11