Extra politie-surveillanten in Katwijk kijkshop Ooievaars kunnen weer terecht in Sassenheim Armworstelaars brullen en blazen VVD-vragen over hoger EWR-tarie kleingebruikers Onderzoek naar vissen in waterei van Spitsbergen Begin actieweek: carpoolers krijgen gratis ontbijt Regio Zingende zeemeermin wint MAANDAG 17 MAART 1997 Katwijk gaat het toezicht op straat verbeteren. Voor een jaarlijks bedrag van 50.000 gulden huurt de kustgemeen- te politiesurveillanten in. Deze dienders zijn officieel in dienst bij de politie en hebben een algemene opspo ringsbevoegdheid, maar kunnen slechts voor eenvoudige taken worden ingezet. Daarnaast wil Katwijk de bevoegd heden van de milieupolitie uitbreiden. katwuk peter van der hulstuitbreiden. In het winkelgebied is met name in het weekeinde en tijdens koopavonden sprake van overlast. Het gaat dan om Onderzocht wordt of ook par- keercontroleurs extra taken kunnen krijgen, zodat zij meer kunnen doen dan alleen letten opparkeerovertredingen. Katwijk wil vooral het toezicht in het centrumgebied en de zo genaamde 'vandalismeroutes' vernielingen en lichte verkeers overtredingen. De schadebedra gen op die plekken variëren van zo'n 500 tot 5.000 gulden per week. Ook wil Katwijk met bete re controle bereiken dat de re- Sassenheim is sinds een nieuwe 'woning' op een toplocatie rijker. Gegadigden hebben zich nog niet gemeld. Maar kenners verwachten dat het binnen niet al te lange tijd betrokken wordt: het ooievaars nest in Park Rusthoff. J. van Teylingen, secretaris van de Stichting Oud Sassenheim en Ria Faber van de projectgroep Ooievaarsnest hebben er alle vertrouwen in dat de twee ooie vaars die nu regelmatig te vin den zijn op de lichtmasten van de Sassenheimse Tennis Ver eniging hun toevlucht zullen zoeken tot de nieuwe voorzie ning. In de Bollenstreek huist een grote ooievaarspopulatie, die zowel in Lisse als Warmond re gelmatig voor nieuw kroost zorgt. Van Teylingen: ,,De jon gen worden hier geboren en trekken vervolgens met de ou ders naar Egypte. In tegenstel ling tot de volgroeide ooievaars, die jaarlijks naar Nederland te ruggaan, blijven de jongen drie jaar in Egypte. Als ze daarna naar Nederland terugkeren en in het ouderlijk nest trekken - in de veronderstelling daar eieren te kunnen leggen - worden ze er door hun ouders uitgeknikkerd. Twee motorrijders zijn zaterdag met elkaar in botsing gekomen in Sassenheim. Het ongeluk ge beurde toen een 24-jarige man uit Valkenburg op de afrit van de A44 bij Akzo voor het ver keerslicht stopte. Een 25-jarige gels in de algemeen plaatselijke verordening beter worden na geleefd. Zo moet er meer wor den opgetreden tegen defecte autowrakken langs de weg of foutgeparkeerde vrachtwagens en bijvoorbeeld het vervuilen van openbaar groen. Dat zijn taken waar het be staande politiekorps onvol doende tijd voor heeft. Zo sur veilleren agenten wel op plek ken waar veel vandalisme is, maar zij hebben daarnaast ook nog andere werkzaamheden. ,,Het gevolg daarvan is dat van een dergelijke surveillance geen preventieve werking uitgaat en dat de pakkans" voor overtreders zeer klein is", stelt een gemeen telijke werkgroep vast die het toezicht op straat onderzocht. „Maar waar is dan het einde", wilde WD-fractievoorzitter J. van Paridon gistermiddag tij dens het politiek debat over dit onderwerp van burgemeester B. van Wouwe weten. „Is dit niet gewoon een taak van de politie en zitten wij hun werk niet te verlichten?" Volgens Van Wou we gaat het echter om een prak tische keuze. Hoewel het poli tiedistrict waaronder Katwijk valt er de komende jaren 24 agenten bijkrijgt, is het niet te verwachten dat het toezicht be langrijk toeneemt. „Dan kan je wel principieel blijven het is een taak van de politie en het Rijk moet het maar betalen maar in de praktijk moet je deze weg wel bewandelen als je meer toezicht wilt. Ik ben daar ook niet gelukkig mee, want het be tekent dat rijkere gemeenten zich dit kunnen veroorloven en armere daar geen financiële ruimte voor hebben." Tijdens koopavonden en de zaterdagmiddag gaat Katwijk daarom voor acht uur per week politiesurveillanten inhuren. Op doordeweekse dagen wil Kat wijk parkeercontroleurs extra bevoegdheden geven. Of Kat wijk daarvoor toestemming krijgt van de minister van justi tie is echter nog de vraag. Behalve extra uren toezicht in het centrum wordt ook de con trole door politiesurveillanten op de zogenaamde 'vandalismeroutes' met acht uur per week uitgebreid. Daar naast wordt nog in overleg met de horeca-exploitanten bekeken of er nog andere vormen van toezicht nodig zijn, zoals de susploegen die in Noordwijk ac tief zijn. Overigens kunnen de nieuwe toezichthouders p,as op zijn vroegst over 15 maanden aan de slag. Zij zullen eerst moeten worden opgeleid. Van die groep moeten we het dus hebben." Burgemeester F. Buddenberg, die zaterdagmiddag de Sassen heimse rood/gele gemeentevlag in de top de van de mast hees, zei bijzonder ingenomen te zijn met het initiatief van de Stich ting Oud Sassenheim. Ook had hij waardering voor de scouts van Tjarda, die zaterdag vroeg uit de veren waren om de 'paal woning' overeind te trekken. Het ooievaarsnest dat vrijdag middag vanaf de Oost Haven onder politie-escorte richting park werd vervoerd, werd door zestien scouts met lijnen en ka trollen in de juiste positie ge bracht. „Ietsje schuin om tegen kracht aan de wind te kunnen bieden", stelde Buddenberg vast. Hij sprak de hoop uit dat het nieuwe ooievaarsnest niet tijdens een storm ter ziele zal gaan, zoals dat tijdens een rampnacht in 1953 met het vo rige nest het geval was. Het nieuwe ooievaarsnest, dat zo'n 1000 gulden heeft gekóst, werd vervaardigd door leden van de projectgroep. De eige naar van de paal, de Stichting Oud Sassenheim, wordt belast met het onderhoud. Het is de bedoeling dat het nest nadat het twee jaar in gebruik is geweest, een schoonmaakbeurt krijgt. Tom Schenkels, de Nederlands kampioen armworstelen beneden de 80 kilo (links) meet zijn krachten met Robert Rosdorp, Nederlands kampioen tot 100 kilo. Scheidsrechter Jock McKay kijkt toe. foto hielco kuipers NOORDWUKERHOUT» Motorrijders komen in botsing sassenheim motorrijder uit Voorhout had dit te laat in de gaten en botste op de Valkenburger. De Voorhouter kwam ten val en raakte licht gewond. De vriendin van de man brak een hand. Beiden zijn overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. MONIQUE WITTEMAN Café De Nachtegaal in Noordwijkerhout vormde zaterdag het toneel van internatio nale armworstehvedstrijden. Het was druk, veel mensen wilden weieens weten hoe sterk ze nu eigenlijk zijn. Met een elleboog op tafel is het de sport om je tegenstander zo snel mogelijk 'om' te drukken. En dat kan gepaard gaan met veel gebrul en ge blaas, zoals zaterdag bleek. Organisator Jock McKay, een Nederland se Schot die op de wereldkampioenschap pen armworstelen in Japan derde is gewor den, wierp zich op als scheidsrechter. Want in tegenstelling tot het bekende 'handje drukken' heeft het armworstelen heel wat regels waaraan de krachtpatsers zich moe ten houden. Ruggen recht, polsen recht, spanning zetten en dan pas komt het ver lossende 'ready...go!'. Steeds worden drie wedstrijden gehouden. Wie tweemaal ge wonnen heeft, gaat door naar de volgende ronde en de verliezer krijgt een herkansing. Heel wat fans hadden zich in het q^fé op gesteld en de ene armworstelaar werd nog harder aangemoedigd dan de andere, of hij nu Ramses heette, Marco of Erik. Zelf waren de 'sporters' in opperste concentratie. Vlak voor de partij liepen probeerden ze zich ex tra op te laden door heen en weer te lopen, De fractie van de WD in de Tweede Kamer heeft grote moeite met de tariefsverhoging voor kleingebruikers van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Onlangs heeft de EWR klanten, die minder dan 300 kilowatt per jaar ver bruiken, een elektriciteitsreke ning gestuurd van 125 gulden exclusief BTW. Dit bedrag be treft uitsluitend het vastrecht en heeft dus geen betrekking op het verbruik zelf. Het WD-Ka- merlid Jan-Dirk Blaauw heeft minister Wijers van economi sche zaken schriftelijk gevraagd of hij mogelijkheden heeft om de tariefsverhoging ongedaan te maken. Vooral eigenaren van garages, stacaravans, zomer- en volks tuinhuisjes zijn geconfronteerd met de forse prijsstijging. In de ze regio hebben zo'n 3000 kleinverbruikers de tariefsver hoging in hun bus gekregen. Volgens EWR worden de kosten voor deze kleinverbruikers gedekt door de opbrengste Uit het vastrecht worden ond meer de kosten betaald van h opnemen van de meter, hetst ren van rekeningen en het helpen van storingen. Volgens Blaauw vormt prijsverhoging geen stimulai om het energieverbruik te minderen. Voorts is de libera bang, dat veel mensen ovi stappen op meer brandgevai lijke voorzieningen als olie- gaslampem. Voor zover bekend heeft Economische! ken toestemming gegeven de tariefsverhoging. EZ zou gesuggereerd hebben dat verhoging tot 200 gulden zijn toegestaan. Blaauw pla< ecu - dara grote vraagtekens bij. WD-Kamerlid meent landelijk gezien geen aanleit is voor prijsstijgingen van el- triciteit. Hij wil weten of vastrechttarieven van de en giebedrijven uiteenlopen en» de oorzaken daarvan zijn. flink diep in- en uit te ademen of een paar keer hard op de tafel te slaan. Bij het begin van de partij kwamen stee vast de kreten. Tot het uiterste gingen ze om maar niet te verliezen. Dit tafereel her haalde zich keer op keer, want voordat de winnaar bekend gemaakt kon worden, wa ren er heel wat wedstrijden gehouden: links, rechts, boven de tachtig kilo, onder de tachtig kilo, de dames. Kampioen van de Nachtegaal werden uit eindelijk Jack de Jager (zowel links als rechts in de categorie boven de tachtig ki lo), Udo Wei (rechts, onder de tachtig kilo), Tom Schenkels (links, onder de tachtig kilo) en Nathalie Feyen (dames). KATWU K/IJ MUIDEN PIETER VAN HOVE De kans bestaat dat Nederland se vissers in de toekomst hun netten uit kunnen gooien in de wateren van Spitsbergen. Het Produktschap Vis is momenteel bezig met een inventariserend onderzoek naar de mogelijkhe den voor visserij bij deze eilan dengroep in de Noordelijke IJs zee. Medewerker Banning van het Produktschap hoopt het on derzoek half aprü af te ronden. Visserij in de directe omge ving van Spitsbergen zou een goed alternatief zijn voor de Noordzee. De Nederlandse vis sers hebben elk jaar te maken met lagere visquota. De Europe se Unie zegt hiertoe gedwongen te zijn gezien de teruggelopen bestanden. De mindere toege stane vangsthoeveelheden lei den ertoe dat vissers hun boot vaak noodgedwongen geduren de lange tijd aan de kant moe ten houden. Begin maart bij voorbeeld was al een kwart van de totale vangsthoeveelheid voor schol opgevist. Vandaar dat de sector omziet naar andere visgebie- den. Vorig jaar is een Nederlandse op bezoek geweesi idruk Moermansk voor mogelijkei nd w serij in Russische wateren. I onderzoek naar Spitsbergen alternatief is daar een venfstuk op, vertelt Banning. „Er zit daar voldoende licht Banning toe. „De watefat he bij Spitsbergen vallen onder heer van Noorwegen. Ned medi land heeft in dat gebied op! lijke i torische gronden echter 11 spr rechten. Waarschijnlijk hoei ibbers we niet eens met de Not speet» overheid te onderhandelea ntuer elk geval liggen vlak bij Sp It, is bergen internationale wate Die zijn voor iedereen vrij gankelijk." stand. „Het is vanuit Nederli lar h vijf dagen varen naar de No n delijke IJszee. We moeten zi pen. vuldig kijken welke schepen Het is schikt zijn om daar te vissea tuw (j Secretaris G. Hiemstra va» lig' p Nederlandse Vissersbond i ivang geert enthousiast op het ini inkim tief. „Vanwege de lagere qui jaard ring wörden de vissers wel dwongen naar buitengebi» mvoc te varen. Spitsbergen is wat d betreft een goede uitwijkmo in w lijkheid." pren itfelo; lie Qi sar zij: blij Voor de eerste vierhonderd passerende carpoolers was er vanochtend op de carpoolplaats bij De Meern aan het begin van de Nationale Week van het Carpoolen een gratis ontbijt. De organisatoren van de actieweek hopen met hun initiatief echter ruim 1000 keer zoveel mensen te bereiken. „Uit onderzoek blijkt dat ongeveer 450.000 mensen de auto wel willen delen maar dit nog niet doen. Zij hebben een zetje in de rug nodig. Deze week kan dat zetje zijn", zei minister van Verkeer Jorritsma in De Meern. Na het uitspreken van deze woorden opende ze de themaweek officieel door op de carpoolplaats een lint door te knippen. De Nationale Week van het Carpoolen is ontstaan op initiatief van elf studenten van de Haarlem Business School. Voor hen is het een afstudeerproject. Om de lege stoelen in auto's op te vullen en zo het autogebruik te rug te dringen, kwamen zij op het idee een week lang elke dag 's ochtends vroeg vierhonderd ontbijtjes te overhandigen aan mensen die het carpoolen al in de praktijk brengen. KATWIJK MARIAN KRIJGSMAN 'Marco Borsato' klemt zijn handje om de. microfoon en balt zijn vuist. Met zijn ogen op de hemel gericht, bezingt hij in de spotlights zijn liefdes verdriet. De zaal luistert adem loos toe. Hier en daar gaan wat armen de lucht in. De mini- Marco, die later van het vrou welijk geslacht blijkt te zijn, krijgt van het veelkoppige pu bliek een daverend applaus. 'Marco' is één van de vijftien deelnemers die strijden om de beker in de finale van de Play- backshow 1997, afgelopen za terdag in het Katwijkse 'Tripodia. De Playbackshow werd voor de vijfde keer geor ganiseerd door de vijf wijkvere- nigingen die Katwijk rijk is. El ke wijkvereniging leverde drie kandidaten die eerder dit jaar binnen hun eigen wijkvereni ging een finaleplaats behaal den. Een scala van artiesten trekt voorbij, onder wie Total Touch, De dames van 'Goede Tijden, Slechte Tijden', Spice Girls en The Braids. Tony Brax ton moet wegens problemen met zijn keelamandelen ver stek laten gaan. Alle deelne mers blijken de kunst goed te hebben afgekeken van hun idolen. Danspasjes, gezichtuit drukking, kleding en make-up, alles is tot in de puntjes ver zorgd. Na twee uur zang, dans en muziek en een aantal gastop tredens komt de jury met het verlossende woord. De gedeel de derde plaats is voor de groe pen 'Paradiso' en 'The Braids'. Als tweede eindigen de 'Spice Girls'. De eerste plaats is weg gelegd voor de kleine zesjarige Debbie, met haar vertolking van 'De kleine zeemeermin'. Telefoonbeantwoorder type DT-500V/N Digitaal Meidtekst en inspreekcapaciteit ca. 30 sec. Opnametijd ca. 14 min. Opnemen van 2 uitgaande berichten. Kijkshoppen is goedkoper winkelen Aanbiedingen geldig bi) alle Kijkshopwinkels. Voor adressen: 0418-515575. Geldig tot en met zaterdag 22-03-1997 Zolang de voorraad strekt Losse handpost DTX-106 voor Profoon DTX-600V 10 geheugens. De winnares van de Katwijkse playback-wedstrijden: de KleineZi Hij v\ meermin. foto taco vaiirami, Draadloze telefoon ind. centrale DTX-600 12 Kanalen. Bereik ca. 200 meter. Aansluiting voor max. 5 Telefoon type TX-130 10 Geheugennummers. Laatste nummerherhaling. Geschikt voor wand- montage. Minifax type MF-05/N A Kopieerfunktie. Automatische documenteninvoer. Ingebouwde fax/ telefoonschakelaar. Ind. rol thermisch papier Telefoon Laatste num merherhaling. Bij het over gaan van de telefoon gaan de lampjes - branden. Laagste prijs garantie Als u binnen 8 dagen hetzelfde artikel bij een ander goedkoper aantreft, dan betaalt Kijkshop u het verschil terug 25% van dat verschil. (Vraag naar de voorwaarden bij de kassa). Ongeloof is van haar gezichtje af te lezen. Ze wordt op het po dium getild, lopen gaat nu eenmaal wat moeilijk met een vissenstaart, om nogmaals een optreden te verzorgen. Vol overgave zingt ze hoe graag ze benen wil hebben en hoe graag ze op het land ven. Even later staat z woon op haar benen in del Meei nog een beetje onder de naai- haar beker te kijke haar trotse ouders en ders gaat ze naar ker feest te vieren'. Draadloze telefoon type TD-9228 12 Kanalen. 3 Directe geheugens. Laatste nummer herhaling.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10