EIDEN PvdA pleit voor tram en stadstaxi Grote Beer laakt controle cafés Gemeente: flat station onteigenen Proefboringen in Haarlenunerstraat Rabbae bij fakkeloptocht i \i [gpAG 15 MAART 1997 u Hl»S JACOBS, 071 -! 14, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 Ontvoering A a De therapeuten, die I I hielpen bij de ont voering van Esther Veld hoen, hadden nooit con tact met de sekteleider. Chaos A Een geschaarde I vrachtwagen heeft gisteren voor een chaos op het Prins Clausplein in Den Haag gezorgd. LEIDEN AAP RIETVELD Leiden onderneemt stap pen om de al jaren leeg staande kantorenflat aan het Stationsplein te ontei genen. Dit gebouw is ei gendom van het bedrijf Chesprop en Partners van vastgoedhandelaar R. van de Putte. De gemeente heeft een taxateur in de arm genomen en wil bin nenkort een bod uitbren gen op het pand. Als Van de Putte daar niet op in gaat begint de onteige ningsprocedure. Chesprop presenteerde eind vorig jaar een plan aan de gemeente om het verpauperde kantoorpand te slopen en er een bijna negentig meter hoge to renflat te bouwen, op de top gesierd met penthou ses in de vorm van mo lens. In het gebouw zou den winkels, kantoren, conferentiezalen, een res taurant en een tearoom worden gevestigd. Het prestigieuze plan van een Brussels architec tenbureau vond geen ge nade in de ogen van de gemeente. Het zou niet in de omgeving passen, veel te hoog zijn en de kanto renflats die de gemeente aan de overkant van de Stationsweg wil bouwen ongewenste concurrentie aandoen. „Mooi voor Bel gië", noemde een woord voerder van de gemeente het plan schamper. Leiden gaat er inmid dels van uit, dat met Van de Putte geen zaken te doen zijn. Op verzoeken om een ander plan voor de plek te ontwerpen en in afwachting daarvan de verpaupering van de hui dige flat tot staan te bren gen werd niet gereageerd. 'Sommige zijn tot half zes open LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een 'rode kaart' voor restau rant/café De Grote Beer is dankzij tussenkomst van de rechter voorlopig van de baan. Maar toch trokken de eigenaren van deze horecagelegenheid gisteren hun bezwaar tegen de strafmaatregel van de gemeente en de politie niet in. Ruud Ken ter van De Grote Beer kaartte bij de commissie voor beroep- en bezwaarschriften de volgens hem gebrekkige controle op de sluitingstijden aan. Daardoor kunnen sommige cafés tot ver na sluitingstijd openblijven en staat er bij ande re uitgaansgelegenheden bij een overtreding direct politie op de stoep, betoogde Kenter. Hij zegt zich momenteel keurig aan de sluitingstijden te houden. „Ik doe na sluitingstijd altijd een rondje door de stad", vertelde Kenter. „En tot mijn grote ver bazing is het in Leiden mogelijk om een zaak tot half zes open te houden. Ik noem geen namen, het zijn collega's, maar het gaat om meerdere cafés die steevast langer doorgaan dan mag. Kortom, er strookt iets niet." De Grote Beer kreeg onlangs, nadat eerder al een gele kaart was uitgedeeld, een rode kaart. Een dergelijke maatregel bete kent dat een café twee weken lang om twaalf uur moet slui ten. Kenter en zijn zakenpartner stapten naar de rechter. Die be dong uiteindelijk dat de straf voor de rode kaart niet tot uit voer zou worden gebracht en dat de Grote Beer een half jaar lang de klok nauwgezet in de gaten moet houden. De horeca gelegenheid mag in die tijd niet meer betrapt worden in de late uurtjes. „Het is een paarse kaart geworden, eigenlijk", consta teerde de voorzitter van de commissie voor beroep- en be zwaarschriften. „Een rode kaart, die voorlopig als een paarse kaart boven de Grote Beer hangt", voegde Kenter toe. De commissieleden hadden grote belangstelling voor de wij ze waarop de politie de naleving van de sluitingstijden contro leert. Politieman Stolk van de afdeling bijzondere wetten toonde lange lijsten met daarop de horecagelegenheden in Lei den. „Deze zeventig mogen za terdag tot twee uur openblijven en deze groep van ruim twintig tot drie uur", wees hij. „De poli tie controleert niet door de week. In het weekeinde zijn er twee politiemensen op pad. Maar in één nacht kunnen ze nooit alle cafés af." Dus wordt er een prioriteiten lijstje aangelegd. Bovenaan de ze lijst staan de cafés, die al een gele kaart hebben gehad en ca fés waarover de politie klachten binnenkrijgt. Zij lopen de mees te kans op een bezoekje van de politie. Pas daarna komt de lijst met de overige cafés. „Onlangs heeft de politie de controle op de sluitingstijden als prioriteit in haar beleidsplan opgeno men", zegt Stolk. „Dat betekent dat er nu wel meer gecontro leerd wordt dan voorheen." Volgens Kenter blijft de con trole echter niet goed genoeg. „Daarom is er een concurren tiestrijd gaande. Een concurren tiestrijd in illegale sluitingstij den", verklaarde hij. „Wij gaan op tijd dicht. Dan gebeurt het dat de vaste klanten naar je toe komen. „Waarom ga je nu al dicht", vragen ze. „IGjk eens naar de klok", zég je dan. Ze weten heel goed dat je op ande re plekken in de stad langer door kunt gaan. Maar als ze om twee uur bij mij de zaak verla ten, komen ze er daar niet meer in. Het gevolg is dat ik klanten kwijt raak. De commissie voor beroep en bezwaarschriften doet over zes tot acht weken uitspraak. titfffiè MO t/m 21 maart -13 maart t/m 2 april Tweede-Kamerlid Mohammed Rabbae (GroenLinks) is volgen de week vrijdag te gast tijdens een fakkeloptocht tegen racis me. Hij spreekt over het onder werp 'Europa en racisme'. Na afloop van de tocht door de bin nenstad is er muziek van de Afrikaanse percussieband Sandji Bina. De fakkeloptocht, op de jaar lijkse internationale actiedag te gen racisme, wordt georgani seerd door de stichting De Fa bel van de Illegaal, gesteund door een groot aantal andere Leidse organisaties. Op vrijdag 21 maart worden de 'troepen' vanaf 19.30 uur verzameld bij de Hooglandse Kerk. Om 20 uur begint de stoet aan de fakkeloptocht die eindigt bij de Burcht. Daar volgt een manifestatie met toespraken en muziek. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURC De gemeente grijpt de werk zaamheden in de Haarlemmer straat aan om proefboringen te doen. Onder leiding van stads- archeoloog Maarten Dolmans worden om de twintig meter bodemmonsters genomen om de geologische samenstelling van de bodem in kaart te bren gen. De archeologische ver wachtingen zijn echter niet hooggespannen. „De boringen gebeuren op de plaats van het oude riool. Dat heeft al eens open gelegen en is om die reden al eens bekeken. Daarom verwachten we niet iets schokkends te vinden. We be kijken nu voornamelijk de geo logische structuur van de Haar lemmerstraat", vertelt Jan Velle- koop van de afdeling monu mentenzorg van de gemeente. De bodemmonsters worden dagelijks genomen op een diep te van ongeveer vier meter on der het straatniveau. Vellekoop: „De Haarlemmerstraat is een oude dijk, die dateert uit de 11de eeuw. De dijk is waar schijnlijk gebruikt als weg langs de Rijn. Met de bodemmonsters kunnen we zien hoe vaak en wanneer de dijk is opgehoogd. Echte vondsten verwachten we niet te doen. Hoewel ophogin gen die gedaan zijn met grond van elders natuurlijk wel iets zou kunnen bevatten." De boringen worden gedaan tijdens de lunchpauze van de werklieden. Concurrent van auto Snelle trams over de sporen naar Den Haag en Amster dam, lagere prijzen in daluren, voordelige milieukaarten, stadstaxi's en omvorming van de ringlijnen 13 en 14 tot echte stadsbussen die het centrum aandoen: de PvdA- fractie in Leiden heeft een reeks ideeën op papier gezet om het openbaar vervoer in stad en regio te verbeteren. „Die discussie over openbaar vervoer moetje nu voeren, want onder invloed van ontwikkelin gen op het gebied van light-rail en het aanbesteden van open baar vervoer is die overal in het land aan de gang", zeggen de raadsleden Dick Wijfje en Ed van der Veen. De nota die Van der Veen en Wijfje hebben geschreven heet 'Naar een openbaar vervoer in drie lagen.' Die drie lagen zijn tram, bus en stadstaxi. De tram moet de grote vervoersstromen in de regio voor zijn rekening nemen, de bus moet zorgen voor het stadsvervoer, de stads taxi komt in beeld bij bestem mingen die met de bus niet te bereiken zijn, zoals bij voor beeld de Leidse wijken Meer burg en Waardeiland. Het doel van veranderingen moet volgens de PvdA'ers zijn, dat het openbaar vervoer de concurrentieslag met de auto kan aangaan. En dat kan alleen, weten de raadsleden, als voor een redelijke prijs kunt reizen en niet meer tijd kwijt bent dan anderhalf keer de tijd die de reis met de auto zou kosten. Dalu- renkaart, milieukaart en stads taxi passen naar hun idee goed in dat plan. De gemeenten in de vervoersregio - behalve Leiden zijn dat Voorschoten, Leider dorp en Oegstgeest - zouden bovendien moeten garanderen dat reizigers met het openbaar vervoer vanuit elke wijk binnen een kwartier bij een NS-station zijn. De meeste ideeën van Wijfje en Van der Veen - tramverbin dingen met Alphen, de kust streek, Den Haag en Amster dam, de stadstaxi, dalurenkaar- ten en een milieukaart waarmee iemand op werkdagen alleen en in de weekeinden met het hele gezin kan reizen - zijn ideeën voor de langere termijn. Een plan voor de korte ter mijn is een routewijziging voor de buslijnen 13 en 14. Die ring- lijn, die bijna alle verzorgings centra in Leiden aandoen en daarom in de volksmond wel de 'bejaardenlijn' heet, zou in de toekomst ook het centrum van Leiden moeten aandoen. Nu rij den lijn 13 en 14 nog in een gro te boog om de binnenstad heen. Op de route zouden bus sen met een lage instap moeten worden ingezet. Wijfje en Van der Veen vin den dat hun nota ten minste voor de zomer, liefst in april, besproken moet worden in de commissie verkeer van de ge meente. „Want als de vervoers regio over een paar jaar het openbaar vervoer moet gaan aanbesteden dan moeten we wel precies weten wat we wil len. We moeten ons niet door ontwikkelingen laten overval len." rtfrri 6.95 )LC VOORPAGINA van activiteit, zo ziet Stationsplein er uit in de vi- an striptekenaar Theo van 'De tekenaar de in zijn strips al eerder voorliefde voor gedetail- leen architectonisch cpr- tekeningen waar verstopt leine hoeken en gaatjes 'eens driftig gecopuleerd Maar in de Leidse Sta- iplein-poster, die gisteren gepresenteerd, valt geen omgang te bespeu- Wel veel nieuwe gebou- zomerse lucht en studen- BL overweegt service-abonnement Na De Sleutels en Ons Doel overweegt nu ook Woning- ivvereniging Leiden (WBL) te gaan werken met een systeem 'service-abonnementen'. Bij dat systeem kunnen huurders n betaling van een maandelijks bedrag bepaalde reparaties n verrichten die huurders zonder abonnement zelf moeten oeren. De bouwvereniging wil de belangstelling voor het sys- m eerst peilen. Pas als blijkt dat er voldoende animo is voor jbonnementen, wil WBL ze invoeren. [iiiveusc voor Diaconessenhuis Het Leidse Diaconessenhuis heeft ter gelegenheid van eeuwfeest een couveuse gekregen van ziektekostenverzeke- en Zekerheid. Giften op een speciale rekening van het _.uziekenhuis maken het mogelijk in de nabije toekomst jtweede couveuse aan te schaffen. Het ziekenhuis heeft meer eautjes gekregen: twee spelcomputers voor de kinderafdeling ien communicatiesysteem met televisies voor de nieuw te nven patiëntenafdeling. NNO 1897 Maandag 15 Maart I Januari genoten in Alkemade lager onderwijs 618 kinderen oren in de jaren 1885-1890. De 5 openbare scholen werden jcht door 357 en de 3 bijzondere scholen door 261 leerlin- waaronder 112 uit omliggende gemeenten. Van Alkemade jn 2 meisjes elders school; weshalve het totaal der uit die leente lager onderwijs genietende kinderen bedraagt 508. jaren 1885-1890 bevonden zich 567 kinderen in de ge uite, dus genoten 59 kinderen geen lager onderwijs. UNO 1972 woensdag 15 maart zon, zon. Wie had dat gedacht? Zaterdag liepen we nog sneeuw te ploeteren en vandaag zaten de eerste zon- bidders al in bikini in de tuin en op de terrasjes was het bij lder druk. Het blijft ook de komende twee dagen nog heerlijk jaarsweer met temperaturen van 17 tot 21 graden Celcius! letWarmondse huisvuil gaat met ingang van 1 april in plas- akken. Een halve m3 grofvuil kan op de daarvoor bestemde gratis worden meegegeven. r: lick zi 'drijvigheid, *T' rpsballen 3.95i zomer op utionsplein it. i vleit tekenaar heeft zich veel ite getroost om een zo pre- beeld te schetsen iet Leidse straatbeeld. He- al rechts op de poster heft stel corpsballen een glas in zonnig geel en blauw. ieb nog speciaal getelefo- met die studentenvere- Minerva om te achter awat nou precies de huis- en zijn. Het was de bedoe- naast de architectuur menselijke bedrijvigheid weergegeven. Dus heb ik wat studenten in gete- aan het werk zijn." oor de gebouwen ben ik van de plannen die n voor de stationsomge- Maar de invulling van de °op achter het station, het 'orpand en het terras heb ®t eigen rekening geno- Het plein voor het station ®t op ideeën van ontwer per Kilsdonk die een schelpenstrand in ge- len heeft. Het wordt een omgeving. En je krijgt 'aak de kans om jezelf cre- 10uit te leven." 'ationsplein-posters zijn 15,00 gulden te koop bij 'formatiecentrum Leiden [aal Project, aan het Sta- lein 208. Er zijn ook kaarten de koop voor Dat het informatiecentrum Leiden Centraal Project in een behoefte voorziet is na twee jaar afdoende bewe zen, vindt de gemeente. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) ontving gistermiddag de 20.000-ste bezoeker van het centrum, waar te zien is hoe de omgeving van het station er in de toekomst uit gaat zien en omwonenden informatie kunnen krijgen over de werkzaamheden aan de verkeerstunnels en het Stationsplein. De 20.000-ste bezoeker was iemand die in de buurt van het station woont. Thea Nijhuis was de gelukkige. Ze kreeg een bloemetje van Van Rij en een gesigneerd exemplaar van de tekening die kunstenaar Theo van den Boogaard van het toekomstige plein heeft gemaakt. foto loek zuyderduin Ruimte voor de Leidse horeca of niet? antwoord horen we graag tijdens de panel- scussie op dinsdag 18 maart, vanaf 20.00 uur in het adhuis. anmelden mag, 516 50 40 516 50 52, laar hoeft niet. Bi Leiden paneldiscussie: Als het aan de PvdA ligt worden de ringlijnen, zoals lijn 14 er een is, tot echte stads bussen om gevormd. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9