ch ym Hongarije. Wit. Geur: citrus, kruizemunt, vanille. Smaak: fruitig, fris, krui dig. Lekker bij: rauwe ham, schelp dieren, harde r nc Mi 6.95 Zijn naam is Laszló, pardon, dr. Laszló. En Julius voor z'n vrienden. Julius dus, leidt - mede door ons toedoen - een dubbelleven. Dat zie je meteen aan z'n pet. En aan z'n stoel. Die pet is namelijk geen gewone baseballpet, maar een kunstig gemaakt hoofddeksel van geprepareerd - echt waar - paddestoelenleer (van de elfenbank) uit de bossen van Hongarije. De stoel is een boeren riempie-stoel, gemaakt van springbokleder en stankhout uit Zuid-Afrika. Maar we dwalen af. Julius dus, is geboren en gemarineerd in de wijn. Met alle respect: hij heeft wel iets van een.tanige wijnstok, vindt u ook niet? Als jongetje al speelde hij in de wijngaarden van zijn vader. Een Hongaarse wijnboer in het Roemeense Transsylvanië. En omdat pa hem leerde dat de kortste weg naar het paradijs de trap naar de wijnkelder was, besloot de jonge Julius om land bouwkunde te gaan studeren. Hij promoveerde tot doctor in de microbiologie. En wel op een proefschrift over het fermen tatieproces van wijndruiven. En groeide uit tot een vooraanstaand oenoloog en wijnautoriteit binnen en buiten de grenzen van zijn land. De Julius op deze foto is zeventig jaar. En nog iedere dag druk in de weer als een van 's werelds top-wijnmakers. Ruim twintig jaar geleden smokkelde hij zichzelf met vrouw en dochter Hongarije uit, richting Zuid-Afrika. Julius kon meteen aan de slag bij 'Nie voorbij', het instituut dat de kwaliteit van de Zuid-Afrikaanse wijnen in de gaten houdt. Als wijnmeester van de befaamde Bergkelder in Stellenbosch tilde hij de Zuid-Afrikaanse wijnen naar wereldniveau. Het begon met zijn geliefde Chardonnaydruif. Die haalde hij naar de Kaapprovincie. En in 1986 sleepte hij met de eerste Zuid-Afrikaanse Chardonnaywijn in Bordeaux een gouden medaille in de wacht. In 1992 ging Julius met pensioen. Maar hij kon het wijnmaken niet laten. Nu maakt hij een Chardonnaywijn onder zijn eigen merk: Montestell, genoemd naar Stellenbosch Mountain, aan de voet waarvan hij woont. Deze Montestell Chardonnay verkopen wij exclusief in Nederland. Misschien heeft u 'm al eens gedronken. Hij is rijk en romig, zoals een Chardonnay hoort te zijn. Beetje butterscotch op de achtergrond. Maar ook fris citrus. En hij is vooral mild. Mild als de mens Julius zelf. En zo hoort het ook. In iedere mooie wijn herken je het karakter van de maker. Julius heeft z'n plekkie (zeggen de Afrikaan- ders) gevonden in Stellenbosch. Maar na al die jaren blijft moedertje Hongarije toch trekken. Daarom heeft onze wijninkoper Julius 'n zetje in die richting gegeven. Hij is teruggegaan naar zijn geboorteland om ook daar wijn voor ons te maken. En in drie jaar tijd is gebeurd waar onze wijn inkoper op hoopte. Julius krijgt daar hetzelfde voor elkaar als in Zuid-Afrika. Ook in Hongarije plantte hij Chardonnay- wijnstokken. En met dezelfde liefde, inzet en neus maakt hij ook daar een verrukkelijke wijn van. Even mild als die uit de Kaap. Maar toch anders. Frisser, lichtvoetiger. Dat verschil komt omdat z'n Hongaarse Char donnay wordt geboren in een landklimaat. Met veel regen en sneeuw, grote temperatuurverschillen, vlak ker land en andere bodem. Zijn Kaapse Chardonnayranken moeten soms wel 'ns buigen voor harde zuidooster stormen. Maar groeien toch in een gelijkmatiger, medi terraan klimaat. Met veel zon en weinig water. Aan die natuurkrachten kan Julius niets veran deren. Maar in zijn wijnkelders is hij het, die de tem peratuur bepaalt. En als je, zoals hij, je leven lang druiven hebt geproefd en wijnen gekeurd, dan weetje hoe belang rijk de juiste temperatuur is als de druivenmost begint te broeien en in wijn verandert. Julius beschouwt z'n Montestell Chardonnay uit de Kaap en z'n Julius Laszló Chardonnay uit Hongarije als z'n twee kinderen, die hij zelf moet grootbrengen. Maar ja, ze groeien wat ver uit elkaar. Vandaar dat dubbelleven. De eerste paar maanden van het jaar zorgt hij voor de opvoeding in Zuid-Afrika. En in het najaar zit hij bij z'n kind in Hongarije. Hij heeft trouwens nog meer wijnkinderen. De zachte, vriendelijke, witte Julius Laszló Pinot Grigio uit Hongarije, de volle, fruitige, rode Montestell Merlot uit de Kaap, de krachtige, licht vanille Montestell Pinotage (kruising van de Pinot Noir en Cinsault) uit de Kaap, de fris-fruitige, rode Julius Laszló Dry Red-Cabernet Sauvignon Kék- frankos en de krachtige, zwoele rode Julius Lószló Cabernet Sauvignon uit Hongarije. Julius houdt van ze allemaal. Misschien stiekem iets meer van de Hongaren. Omdat die pas van de eerste generatie zijn. En vol gens hem speciaal geschapen voor zijn al even geliefde Hongaarse paprika's. Maar vraag je hem welke van zijn twee Char- donnay's we moeten drinken bij gemengde noten, Franse kazen of geroosterde vis, dan aarzelt de wijnmeester. Die keuze laat ik graag over aan de klanten van Albert Heijn zelf, zegt hij bescheiden. En er verschijnt een milde glimlach op zijn doorgroefde, vitale gezicht. Vitaal als de Vitis Vinifera, de wijnstok zelf. m,6.95' „5.95 Zuid-Afrika. Rood. Geur: jn: bessen, licht vanille. SmtM vol, krachtig fruitig. Lekkcrï barbecue, steen- grill, pittige ka lijke j»6.ïr'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8