Televisie oorzaak veel huisbrandjes Binnenland Indonesië woest over beschuldiging xtc-smokkel Belgische meisjes herdacht orritsma wil nog geen lefoonverbod in auto nelle diagnose helpt Schizofrene patiënt 'Geheimhouden beursrapport kan leiden tot aftreden minister Zalm' SER verdeeld over opsparen vakantie JA uO Cambuursupporter mag zichzelf op video zien 'Surfen op Internet moet gratis blijven' Lterdag 15 MAART 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Jrote brand in Broek op Langedijk l infk op langedijk» Een korte maar felle brand heeft gistermid- ighet aardappelverwerkingsbedrijf Agrico in Broek op Lange- jk totaal verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens, j Agrico worden aardappels verwerkt onder andere tot chips, e brand ontstond door onbekende oorzaak djdens onder- Dudswerk aan een stoomapparaat waarmee de aardappels orden bewerkt. De tweehonderd personeelsleden werkten aan- 'j, inkelijk gewoon door, maar moesten de bedrijfshal uiteindelijk ich verlaten. foto gpd martin mooij hH}.Plaisier volgt dominee K.Bleij op jORN» De hervormde synode heeft gisteren unaniem de Haag predikant dr. B. Plaisier benoemd tot secretaris-generaal van Nederlandse Hervormde Kerk. Hij volgt per 1 juni dr. K. Blei die met emeritaat gaat. De 50-jarige Plaisier is sinds 1987 luide! edikant in Den Haag. Sinds 1995 vormt die gemeente samen bruik iet de gereformeerde kerk een Samen-op-Weggemeente. Plai- er is li er werkte eerder als zendingspredikant voor de Gereformeerde ;ndingsbond in Indonesië. De Amsterdamse politie voert een on deugdelijk onderzoek uit naar de even tuele betrokkenheid van personeel van de Indonesische ambassade in Den Haag bij de smokkel vdn xtc naar Indo nesië. Dit zei gisteren de Indonesische ambassadeur in Den Haag, H.E- Soedarmanto Kadarisman, in felle be woordingen op een speciaal belegde persconferentie. ,,De politie verdraait de feiten. Een halve waarheid is een leugen." Volgens Kadarisman, die de Nederlandse regering verwijt dat zij de schade voor Indonesië niet heeft kun nen beperken, zijn de diplomatieke be trekkingen met ons land („die nu nog goed zijn") in gevaar. De Indonesische ambassadeur zei dat 'verborgen politiek doelen' bestaan achter het naar de pers lekken van onderzoeksinformatie in de zaak. Wie het 'politieke spel' speelt, wist Kadarisman niet, maar volgens hem trachten 'groepen' de goede naam van Indonesië door het slijk te halen. Het lekken van de justitiële dossiers noem de Soedarmanto Kadarisman 'voorwaardelijke opzet', al kon hij niet zeggen wie er voor verantwoordelijk is. Zowel het openbaar ministerie als het Nederlandse ministerie van buitenland se zaken hebben de Indonesische am bassade) inmiddels verzekerd dat for meel geen ambassadepersoneel als ver dachte in de zaak wordt aangemerkt. Een teamleider van de Amsterdamse politie, J. Olierook, heeft de beschuldi gingen over Indonesisch ambassade personeel onlangs echter herhaald te genover de rechter-commissaris. De zaak kwam in september vorig jaar aan het rollen bij de arrestatie van een Boeing-piloot van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda. De man droeg op het lichaam ongeveer 6000 xtc-pillen toen hij zich aan boord van zijn toestel wilde begeven. Vervol gens beweerde een informant in het onderzoek dat ook personeel van de Indonesische ambassade bij de zaak betrokken was. Zo zouden er ook veel vrachtjes volgens deze informant '1500' met de diplomatieke post van de am bassade zijn weggebracht. De politiechef Olierook herhaalde de ze beweringen enkele weken geleden opnieuw onder ede tegenover de rech ter-commissaris. Het verslag hiervan lekte uit zoals ook in eerdere stadia met documenten gebeurde. Zowel de Am sterdamse politie als het openbaar mi nisterie ontkennen dat zij de gegevens naar buiten brachten. Ze wijzen beide op de mogelijkheid dat dit via de advo caten van de piloot is gebeurd. Ook zij waren bij het verhoor aanwezig; Van Kleef en Meijering ontkennen hun eventuele betrokkenheid bij het lekken. De ambassadeur zei gisteren dat de informant '1500' inmiddels niet meer in het onderzoek wordt gebruikt omdat deze zelf ook als verdachte in de zaak is. „Wat de man zei werd ook niet gestaafd door enig bewijs." Bovendien legde de ambassadeur omstandig uit dat het personeel van Garuda niets met de di plomatieke post te maken heeft. „Die wordt door drie stafleden op de ambas sade verzorgd en verzegeld, en gaat via de gewone grondservice van Schiphol rechtstreek het bagageruim in. En niet de cockpit via de piloot, zoals wordt be weerd." Hoge winst voor Wolters KI uwer Wolters Kluwer heeft in 1996 de nettowinst zien stijgen van 452 miljoen tot 479 miljoen gulden. Een jaar geleden hield het uit geversconcern nog rekening met een nulgroei, maar in au gustus zag de situatie er al beter uit. De laatste maanden van 1996 blijken boven verwachting goed te zijn verlopen. Zowel be tere bedrijfsresultaten als gun stiger valutakoersen zorgden voor de winstgroei. De omzet ging vorig jaar van 2,9 miljard naar 4,3 miljard. De winst per aandeel steeg in 1996 van 6,70 naar 7,03 gulden. Voor de aan deelhouders had Wolters Klu wer dan ook goed nieuws. Het bedrijf gaat meer dividend uit keren. Fabrikanten moeten betere voorlichting geven )rugscontroles bij Nederlandse grens iosendaal Op verschillende plaatsen in het zuiden van Neder- j ViV1' nd, in België en Frankrijk heeft de politie gisteravond grote e? jntroleacties op drugs en de handel daarin gehouden. De ac- ;s vormden de eerste in een reeks van vele. Ze vloeien voort uit ilangs gemaakte afspraken tussen de drie landen om het rugstoerisme aan banden te leggen. De controles spitsten zich 0 joral toe op het drugstoerisme op de snelwegen en in treinen. --adv: it del Russt n andjp laat SM lister Jorritsma van verkeer het gebruik van draagbare ifoons in auto's vooralsnog verbieden. De Stichting tenschappelijk Onderzoek keersveiligheid (SWOV) gaat haar eerst alle onderzoe inventariseren die gaan !r bellen in de auto in relatie verkeersveiligheid, at heeft Jorritsma gisteren de Tweede Kamer geschre- Ze beantwoordt vragen van lA'er Valk over de uitkom een recent Canadees jjjlerzoek. Uit deze studie ;t dat een automobilist die :ns het rijden telefoneert, evenveel risico op een ongeluk loopt als een dronken chauf feur. De kans op een ongeval is bovendien vijf kegr groter dan een bestuurder die niet belt. Een draagbare of ingebouwde tefefoon maakt geen verschil, aldus de onderzoekers. Volgens Jorritsma staat nergens in het Canadese onderzoek dat een al gemeen verbod op het gebruik van draagbare telefoons in de auto het 'probleem oplost'. Jorritsma zegt de Kamer wel toe dat zij bereid is naar maat regelen te kijken als straks mocht blijken dat er een sterke relatie bestaat tussen de ver keersveiligheid en het bellen in de auto. jrsfoort gpd izofrene patiënten kunnen worden geholpen, als hun |te eerder wordt herkend, lige behandeling met medi- en betekent dat mensen die ers in een instelling moeten :den verpleegd, thuis kun- blijven wonen, lie conclusie is gisteren ge- ';en op een studiemiddag schizofrenie in het psychi- »ch centrum Zon en Schild lersfoort. Artsen en hulp- leners bespraken daar de re- iten van diverse projecten 'orig jaar zijn georganiseerd jet kader van het 'jaar van de jzofrenie'. ir is in 1996 op veel fronten gewerkt aan het kweken meer begrip voor de ziek- aldus Rob van Tuin, organi- ir van de studiemiddag. Vol- hem weten nog altijd veel ïsen niet wat schizofrenie is. de ouders van schizofrene leren ontbreekt de kennis nodig is om de symptomen erkennen en tijdig actie te ernemen. Schizofrenie is een ziekte van de hersenen, waarbij de patiën ten last hebben van waandenk beelden. Ze denken stemmen te horen, gedragen zich verward en kunnen zich op school of op hun werk niet concentreren. De ziekte is op zichzelf ongenees lijk. De symptomen kunnen wel met behulp van medicijnen on der controle worden gehouden. Geschat wordt dat 130.000 mensen in Nederland lijden aan schizofrenie, één op elke hon derd inwoners. In meer dan de helft van de gevallen openbaart de ziekte zich voor het eerst in de leeftijd van vijftien tot vijfen twintig jaar. „Juist in die perio de wordt de diagnose schizofre nie nog te weinig gesteld. Ter wijl dat het geschikte moment is om aan de slag te gaan", meent Van Tuin. Omdat de patiënten zelf meestal de ernst van hun ziekte niet inzien, is het volgens hem belangrijk dat de ouders, maar ook de huisarts dat wel doen. „Onbegrip vanuit de omgeving van de patiënten werkt extra belastend", zegt Van Tuin. den haag-brussel» Terwijl in Den Haag gistermiddag een herdenking werd gehouden voor de slachtof fers van de Belgische zedenmisdrijven, pleitte Paul Marchal vooreen nieuwe witte mars in België. Mar- chal, vader van het door Mare Dutroux vermoorde meisje An, wil daarmee de leden van de speciale on- derzoekscommissie-Dutroux onder druk zetten hun onderlinge geschillen op te geven en tot eensluiden de conclusies te komen. Een mogelijke nieuwe mars zou volgens Marchal nu niet tegen justitie maar te gen de politiek gericht zijn. Donderdag klaagde voorzitter Verwilghen van de commissie-Dutroux dat het 'partijpolitieke monster' in België weer de kop heeft opgestoken. Verscheidene commissieleden zouden bij het opstellen van adviezen over de hervorming van politie en justitie niet over partijgrenzen willen kij ken. Een teleurgestelde Verwilghen vreest nu dat het bij de slappe conclusies zal blijven die woensdag al naar buiten kwamen. In Den Haag werd door de deelnemers aan de herdenking een krans gelegd voor de Belgische ambassade ter nagedachtenis van het vermoorde meisje Loubna. foto anp bas rutten De meeste branden in woningen ontstaan doordat televi sietoestellen spontaan ontbranden. Dat gebeurt vooral als de toestellen langdurig op de stand-by-positie staan. Tweede oorzaak van woningbranden zijn wasmachines en -drogers die in brand vliegen. Pas op de derde plaats komen branden rond het fornuis en als vierde het roken van een sigaret in bed of een smeulende sigaret in een asbak of prullenbak. rijswuk«anp gionale Brandweer), dat op dracht had gegeven voor het onderzoek, moeten fabrikanten van dergelijke elektronische ap paraten in hun brochures bete re voorlichting geven over de brandgevaren ervan. Volgens B. Verhallen, hoofd bureau van het CCRB, gebeurt dat nu nog niet of te weinig. Zo is volgens hem weinig mensen bekend dat de kans op Dat staat in een onderzoek van het Cibra, het opleidingsinsti tuut van de brandweer, naar woningbranden. Ruim de helft van de ongeveer honderd men sen die jaarlijks door branden omkomen, overlijden door een brand in huis. Volgens het CCRB (College van Commandanten van de Re- defecten en daarmee ontbran ding toenemen als televisies langdurig op 'stand-by' staan. „Daardoor is er blijvend een ho ge spanning in het toestel. Men sen moeten die stand alleen ge bruiken voor korte periodes en als zij zelf in de huiskamer zijn", zegt Verhallen. Ook is nauwelijks gemeen goed dat mensen eens per jaar hun tv-toestel van huisstof ont doen. Gebeurt dat niet, dan hoopt het stof zich op waarna de kans op defecten eveneens toeneemt. Ook wasmachines en -drogers kunnen in brand vlie gen. Dat kan gebeuren als on verhoeds kledingstukken buiten de trommel terechtkomen. Die komen in het draaiende deel klem te zitten waardoor brand kan ontstaan. de Haagse rechtbank belangrijke gegevens uit het rapport geheim te houden. Zij beroepen zich op (inter-) nationale wetten en afspraken met buiten landse beurzen. Advocaat J. de Wijkerslooth stelde echter dat het rapport aan de Tweede Kamer toekomt. „De minister moet informeren over zaken waar hij verantwoordelijk voor is. Als de kamer stelselma tig informatie wordt onthouden, zou parlemen taire controle niet meer mogelijk zijn. Zij zou het vertrouwen in de minister kunnen opzeggen." De Wijkerslooth vindt dan ook dat de rechter de eis van de beurs niet kan toewijzen vanwege de mogelijke politieke gevolgen, te weten een mogelijk aftreden van minister Zalm. „Een zelf standige rol van de rechter in het constitutionele proces met deze mogelijke uitkomst ligt weinig voor de hand." Eerder deze week openbaarde Zalm al de eerste helft van het beladen rapport. De rest wil hij, na dat personen, banken en ondernemingen ano niem zijn gemaakt, ook aan de kamer geven. Voor de beurzen speelt tevens een rol dat het rapport voedsel kan geven aan hoge claims tegen de beurs, wegens schade als gevolg van de gebrekki ge controle. De president van de Haagse rechtbank doet op 26 maart uitspraak. De effectenbeurs wil haar stoepje schoon hou den. Dat is de enige reden om het rapport over haar falend toezicht in 1993, rond bankroet en fraude bij twee commissionairshuizen, tegen te houden. Als minister Zalm de Tweede Kamer niet goed over het toezicht mag informeren zou hij misschien zelfs moeten aftreden. Vrij vertaald bestreed de landsadvocaat in een kort geding gisteren met deze woorden de eis van de beurs dat minister Zalm de 'onthutsende' be vindingen uit het bewuste rapport niet aan de Tweede Kamer stuurt. De Kamer heeft echter na drukkelijk inzage (en openbaarmaking) gevraagd. Zij vieest dat de controle van de beurs op Nusse Brink Commissionairs en Regio Efïekt ernstig te kortschoot. De minister kwam van de week al tot dezelfde slotsom. Het gaat allemaal om een onderzoek naar de wijze waarop de twee commissionairshuizen ten onder zijn gegaan. De Effectenbeurs lijkt deze kwesties niet helemaal adequaat te hebben aan gepakt. En daarom heeft minister Zalm de Stich ting Toezicht Effectenverkeer een onderzoek la ten houden naar de kwaliteit van de controle door de Vereniging voor de Effectenhandel (Vv- dE) en haai' Controlebureau. De Amsterdam Ex changes (AEX) maar ook de VvdE proberen nu via den haag anp De Sociaal-Economische Raad (SER) is verdeeld over de moge lijkheden om vakantiedagen ge durende meerdere jaren op te sparen voor een langere periode van verlof. Een meerderheid van de werkgevers- en werkne mersorganisaties vindt dat va kantierechten pas na vijf jaar moeten vervallen. De land bouwondernemers (LTO) en de kleinere bedrijven (MKB-Neder- land) vinden twee jaar echter Dat blijkt uit een ontwerpad vies dat een commissie uit de SER heeft opgesteld. Het advies voor minister Melkert van soci ale zaken wordt op 21 maart de finitief vastgesteld. De organisa ties die pleiten voor een lange verjaringstermijn, menen dat dat het beste past in het streven om betaalde arbeid te combine ren met scholing en zorgtaken. De SER is er voorts voorstan der van dat werknemers hun vakantiedagen die uitgaan bo ven het wettelijk minimale aan tal van twintig moeten kunnen afkopen. Uit het advies blijkt te vens dat werknemers een grote re invloed moeten krijgen bij het vaststellen van de periode van hun vakantie. NLIMITED Dining set uit India Massief hout met karakteristiek metaalbeslag. Tafels in diverse maten. Speciale set-aanbieding: tafel (180 x 90 cm) 4 stoelen van 2095.- Nu 1895.- India sideboard Zesdeurs dressoir met open rasterdeurtjes, laden en metaal beslag. B178 x H80 x D45 cm. Nu 1495.- Meevaller voor sociale fondsen amsterdam anp De sociale fondsen hebben een meevaller van 385 miljoen gul den onder handbereik nu de verkoop van de GAK-kantoren rond is. Alleen toezichthouder CTSV kan roet in het eten gooi en als het de transactie afkeurt. Dit bevestigt een woordvoerder van GAK Nederland. Het verzelfstandigde admini stratiekantoor koopt voor 385 miljoen gulden de kantoorpan den. Die waren nog eigendom van de vereniging GAK, een ver eniging van alle bedrijfsvereni gingen. Het bestuur van de vereniging heeft besloten de opbrengst van de verkoop in de fondsen terug te laten vloeien. „Het is geld van de aangesloten bedrijfsvereni gingen. Daar hoort het dus thuis", aldus een bestuurder van de vereniging GAK. De fondsen voor de Ziekte wet-, WAO- en WW-uitkeringen hebben een tekort van 5,5 mil jard, waarvan twee miljard structureel. De storting door de vereniging GAK is een eenmali ge meevaller. GAK Nederland ontstond om dat de politiek wilde dat de so ciale partners minder invloed zouden krijgen op de uitvoering van sociale verzekeringen. GAK Nederland voert de werkne mersverzekeringen uit voor der tien bedrijfsverenigingen. Die bleven als vereniging GAK eige naar van de panden. Een supporter die een stadion verbod krijgt opgelegd, moet zich hiertegen kunnen verwe ren. Hij heeft het recht om de video-opnamen waarop de be slissing is gebaseerd te zien. Dit bepaalde de president van de rechtbank in Leeuwarden giste ren in een tussenuitspraak van een kort geding. Een supporter van Cambuur was naar de rechter gestapt om zijn stadionverbod van vijf jaar aan te vechten. De voetbalclub legde hem deze straf op wegens zijn agressieve en uitdagende gedrag tijdens de wedstrijd van zijn club tegen TOP Oss. Cam buur baseerde de beslissing op videobeelden van het suppor tersvak waar de ongeregeldhe den uitbraken. De supporter stelde echter niets met de rellen te maken te hebben. De videobeelden zou den duidelijkheid kunnen ver schaffen. Cambuur weigerde de supporter naar de opnamen te laten kijken. Daarop stapte de voetbalfan naar de rechter. De rechtbankpresident heeft nu bepaald dat de beelden als nog getoond moeten worden zodat de supporter zich behoor lijk kan verdedigen. De beelden zullen tijdens een zitting op 26 maart worden getoond. Op die dag vechten nog drie andere supporters hun stadionverbod aan. Surfen op Internet moet in prin cipe vrij blijven van rechtstreek se auteursrechtelijke aanspra ken. Wel is het mogelijk voor het verblijf op het wereldwijde netwek indirecte betaling te vra gen, bij voorbeeld via abonne menten, royalty- en toegangs heffingen. Dat concludeert Dirk Visser in een proefschrift waar op hij op dinsdag promoveert aan de Rijksuniversiteit Leiden. Visser is universitair docent bij de afdeling auteur- en informa tierecht in Leiden en advocaat in Amsterdam. Visser meent dat het begrip copyright niet langer voldoet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3