ZATERDAGS BIJVOEGSEL De verbeten zoektocht naar een vader Elke dag snelt ze nerveus naar de brievenbus. Hij moet nu toch reageren, captain J.B. Forbes. Marian Smit uit Sassenheim is er stellig wn overtuigd dat deze Canadese militair, die bij de bevrijding van Nederland in het Zeeuws- Vlaamse Hulst nrd was, haar vader is en dezer dagen contact met haar zal tpnemen. Haar nragtiost, Hans van j ie Ven uit Nijmegen, wrspelt dat. En zij ploofthet. „Wantik neet heel zeker dat hij REIS? "O, Kt is." I 219) f 2341 )mpar SGR Marian Smit: „Je hebt oorlogsslachtoffers in de letterlijke zin van het woord, maar uiteindelijk zijn wij dat ook." Bevrijdingskind Marian Smit: 'Ik weet bijna zeker dat ik hem nu gevonden heb' ZATERDAG 15 MAART 1997 RK R/SG 695,- n. va t W :nam2 sgi nel eu e zoektocht naar haar verwek ker heeft lang geduurd. Twaalf jaar om precies te zijn. En haar oeder wilde maar niet behulpzaam zijn, niet toen ze als eerste Nederlandse ouw d°or haar dochter voor de rechter ;rd gesleept. Zowel voor de rechtbank, het :echtshof als de Hoge Raad heeft de moe- het geheim over Marian Smits biolo- che vader niet prijs willen geven. Eerst wist <,r|de naam niet, later heette het dat ze door Ljieerdere mannen verkracht was en daarom et wist wie de vader was en uiteindelijk wil- ze helemaal niets zeggen. Justitie zette sanctie op dat stilzwijgen. „Nu heb ik A9W ''n moe<^er n'et meer nodig want ik heb ^jn vader op eigen kracht gevonden", zegt inmiddels 51-jarige Smit. Ze vertelt over ar verbeten zoektocht naar haar 'war dad- e reistf.En hoe ze er toe gekomen is. LBURI d SGR Bevbijdingskind uian Smit (51) is een van de 'bevrijdings- ideren' die al jaren op zoek zijn naar hun der. In Nederland lopen er naar schatting 10 tot 4000 kinderen van Canadese militai- rond. Smit is getrouwd en heeft twee kin- Sun(|: ren. In Sassenheim woont ze in een rijtjes- /ortrpl rii is op een steenworp afstand van haar ieder, met wie ze in 1985 na een ellendige alle banden heeft verbroken. Zes jaar leden veranderde ze haar meisjes (achter lam in Monrie, een samensmelting van de men van haar dochter Monique en zoon hard. lie haar nu tegenkomt ontmoet een op oog montere, opgewekte vrouw, maar iter die facade gaat veel verdriet schuil, belangrijk deel van haar jeugd bracht zij )r in kindertehuizen en in een pleeggezin. nAo periode die ze thuis doorbracht was even naar eigen zeggen een hel. „Ik ben Jegroeid in een gezin waar mishandeling vernedering aan de orde van de dag wa- 0 ^en dronken, naar later bleek stiefvader, handen niet kon thuishouden, incest "gde. Mijn moeder kon me geen liefde ge in haar ogen deed ik nooit iets goed. Re- aatig kreeg ik te horen dat ik voor het on- uk geboren was. Naarmate ik ouder werd, dde situatie onhoudbaar. Alphen aan den Rijn geplaatst. „Een fijne tijd, eindelijk wat rust in mijn leven", zegt ze nu. Twee jaar later werd ze weer in het gezin op genomen. Dat duurde niet lang. In een ander (pleeg)gezin ontving ze wel de liefde die ze nodig had. „Toch ging ik af en toe naar huis omdat ik me verantwoordelijk voelde voor dat gezin." Maar dat was geen succes. In 1965 leerde ze haar man kennen, twee jaar later trouwde ze. Al snel werd ze moeder van een dochter en een zoon. „Ik nam mij voor dat mijn kin deren wel een liefdevolle vader en moeder zouden hebben." „Toen ik 17 oktober 1985 koffie ging drin ken bij mijn moeder, veranderde mijn leven. De sfeer was vreselijk gespannen. Ik kreeg van mijn moeder het verwijt dat ik een ver houding met mijn (stief)vader had. Toen sloegen de stoppen bij mij door. Ik was jaren lang door hem misbruikt en dat vond door haar toedoen plaats. Op dat moment nam ik me voor er nooit meer te komen. Ik heb de navelstreng voorgoed doorgeknipt. Ik zocht hulp en kon niet vermoeden dat dit het begin zou zijn van een lange zoektocht naar mijn vader. Want ik had argwaan gekregen. Een echte vader behandelt zijn kind niet zo. Een jaar later heb ik via een hulpverlener mijn ge boorte-akte opgevraagd. Mijn zogenaamde vader bleek mijn vader niet te zijn. Ik nam me voor om achter de waarheid te komen." Taboe Volgens Smit had ze van haar moeder niets anders (meer) te verwachten dan leugens. Vragen over haar jeugd waren tot dat mo ment altijd taboe geweest. De moeder van Smit wilde niet meewerken. Daarom stapte de op 11 september 1945 in Moederheil in Breda, een opvanghuis voor ongehuwde moeders dat nu Valkenhorst heet, ter wereld gekomen Sassenheimse naar de rechter om haar daartoe te dwingen. De rechterlijke strijd duurde vier jaar. Steeds kreeg Smit een winnende uitspraak in handen. Haar moeder ging met haar advo caat P. de Groen echter elke keer in hoger be roep. Maar zelfs nadat de Hoge Raad in janu ari van dit jaar alle eerdere vonnissen had be krachtigd, bleef de moeder zwijgen als het graf. Volgens haar advocaat beschouwt de nu 71-jarige vrouw het hele verhaal als een ge dels verjaard bleek te zijn om er voor de rechtbank nog iets mee te kunnen doen." Ze ging dat jaar in therapie bij het Riagg. Haar stiefvader wilde nergens van weten. Een con frontatie op het politiebureau hielp evenmin. „De brief die ik hem daar overhandigde heeft hij later, met alle intieme details, verspreid in de buurt. Uiteindelijk heb ik een kort geding aangespannen en gewonnen. Hij moest openlijk zijn excuses aanbieden. Maar door de bedreigingen van zijn kant had ik werke lijk geen leven meer." In 1992 ging ze verder met haar speurtocht naar haar eigenlijke vader. Door een uit spraak van de Hoge Raad kreeg zij, net als al le in Moederheil geboren kinderen, inzage in haar echte geboorte-akte. Voor die tijd was daar de toestemming van de moeder voor nodig. En die kreeg ze niet. „We kregen het complete dossier mee. Er stond inderdaad een naam van mijn vader in en wel die van Alfred: 22 jaar oud, ongehuwd, rooms-katho- liek en Nederlands militair. Mijn moeder ge bruikte de schuilnaam Gerda. Het meisje wist niet of ze met hem zou trouwen. Dat stond zo in die akte." Tot die tijd was haar voorgehouden dat ze in Vlaardingen het levenslicht had gezien. Smit zocht na het vinden van haar geboorte akte contact met de pers. Via een krantenar tikel kwam ze een oorlogsveteraan op het spoor. Hij gaf de Sassenheimse een complete namenlijst van militairen en fotós. Alles kwam daarna in een stroomversnelling te recht. Ze1 kreeg een uitnodiging voor een reü nie van veteranen in Hulst en ze nam de foto van haar moeder mee. Die werd door een aantal militairen herkend. Het werd haar dui delijk dat haar vader in deze groep - ook wel circus C. genoemd - gevonden moest wor den. C. bleek een huisarts van de familie waar de moeder van Marian werkte en was later majoor bij het 114e regiment. „Het gerucht dat ik misschien zijn dochter was, werd ont zenuwd. Dat mijn vader wellicht een verbin dingsofficier van het South Alberta Regiment (Schots/Canadees) zou zijn, kwam meer in de buurt van de waarheid. Hij had iets te ma ken met de Prinses Irene Brigade. Er werden allerlei opmerkingen gemaakt die suggereer den dat ik de dochter van captain Forbes zou kunnen zijn. De naam Alfred klopte in elk ge val niet. We hebben drie militairen met die naam gesproken en die waren het niet." De puzzel viel voor Smit langzamerhand in elkaar. Het South Alberta Regiment met Schots/Canadese militairen arriveerde in september 1944 in Hulst. Drie maanden later was haar moeder zwanger. Ze nam contact op met John Boers, die in Canada 'verbin dingsman' voor bevrijdingskinderen in Ne derland is. Na het invullen van een vragen lijst nam deze contact opgenomen met de door Smit gezochte persoon. Direct contact of het geven van een adres wordt door de Ca nadese autoriteiten niet toegestaan. Smit is dus op bemiddeling aangewezen. Boers heeft onlangs laten weten dat hij Forbes heeft ingeseind. Maar is Forbes nu ook haar vader? Smit: „Het is of ik een spannend boek heb gelezen waarvan de laatste pagina ontbreekt. Wie ben ik?" Therapie Het zoeken naar haar vader en haar identiteit zijn Smit niet in de kouwe kleren gaan zitten, „Je hebt oorlogsslachtoffers in de letterlijke betekenis van het woord, maar uiteindelijk zijn wij het ook. Gelukkig ben ik heel positief in het leven doorgegaan. Maar er lopen er nog zat rond die nu nog psychologische hulp nodig hebben. Zelf heb ik vijf jaar therapie nodig gehad. Want vergeten doe je het nooit meer. Het blijft een litteken, maar je moet door. Het is ook geen zoektocht die ik alleen moet doen. Mijn man gaat altijd mee naar bijeenkomsten van bevrijdingskinderen. Mijn gezin en mijn advocaat mevrouw Stelling werfhebben me altijd gesteund. Alleen red je het in zo'n situatie niet." Maar is haar zoektocht nu echt ten einde? Het persoonlijke contact met de vermoedelij ke vader is immers nog niet tot stand geko men. Hij heeft ook nog niet gereageerd. Smit is stellig. „Ik weet het nu heel zeker dat hij het is. Als ik naar de foto kijk waar hij op staat, krijg ik er kippenvel van. Volgens mijn paragnost leeft hij nog. Hij moet 75 zijn. Hij schijnt kolonel te zijn geworden en vier kin deren te hebben. Thuis zou hij nog veel uit te leggen hebben. Maar daarna zou hij volgens de paragnost contact opnemen. Elke dag is er nu dus een. Ik zal alles op alles zetten om hem te vinden. Ik hol elke dag naar de brie venbus." De bataljonsstaf van het 114e regiment, bijeen in juli 1945 in Hilversum. Op de voorste rij zit tweede van links captain Forbes, de vermoe delijke vader van Marian Smit. foto archief marian smit uw van 'Moederheil' in Breda. Het opvanghuis heet nu Valkenhorst. foto archief marian smit sloten boek. „Ze wil nergens op reageren. Het is voor haar een'afgedane zaak. Ze wil met rust gelaten worden", zegt De Groen, nadat hem gevraagd is om een weerwoord van de moeder. Gedurende de processen dacht Smit ook zonder de hulp van haar moeder de puzzel te kunnen oplossen. Ze kreeg steeds meer grip op het verleden en kwam er al snel achter dat haar moeder rond de bevrijding drie maan den 'verkering' had met een militair. Een broer ('een aardige man') van haar moeder bleek behulpzaam. Hij gaf haar foto's die la ter goed van pas kwamen. Eind 1944 raakte haar moeder in verwachting, zo ontdekte ze. Ze werd er ontslagen vanwege haar moeilijke gedrag. Daarna werkte ze in hotel De Graan- beurs in Hulst, zo vond Smit met behulp van anderen uit. Andere naam In 1990 liet Smit haar naam veranderen. „Ik wilde niet langer hun naam dragen. Dat had met die incest-ervaring te maken, die inmid Kinderen in het opvanghuis Moederheil, waar ongehuwde moeders hun door militairen verwekte zoon of dochter ter wereld brachten. In de wieg linksboven blikt Marian Smit de wereld in. foto archief marian smit

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33