Ik zoek nog steeds 't volmaakte' Poëtische is aloud handelsmerk van Eric Hirdes Justitie vervolgt directie Mesdag Cultuur&Kunst RMO Soerjadi zet huis open voor jong talent )k amechtige bewegingen (ijken mooi te kunnen zijn Viktor Liberman nu chef-dirigent NNO Concert Suede in Utrecht Driestuiversopera ■ERDAG 15 MAART 1997 CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444 Ritmes als knappende broodjes recensie •lidy van der spek Voorjaarsconcert muziekvereniging 'Har monie Katwijk' o.l.v. Jaap Bol, m m v. An- dré Vooys (tenor-sax). Gehoord op 14/3 in Tripodia, Katwijk. De 'Harmonie Katwijk' heeft vanaf november een feestelijk logo. Langs een notenbalk flad dert een roodgrijze rechthoek als een muzieknoot naar bene den; daar kan nog van alles mee gebeuren. Honderd jaar bestaan en de laatste jaren een enorme ledentoeloop, dat zegt iets over de gesteldheid van dit gezel schap. Onder de enthousiaste leiding van Jaap Bol heeft deze club een grote muzikale allure Bij Bol vind je altijd een door wrocht beleid. Het tempo is sta biel en aangepast, de orkest klank over het algemeen homo geen en helder. Bols' ritmege voel verslaat alles, zijn directie is absoluut en steungevend. En af en toe gaat het natuurlijk wel eens minder. Zo liep er in een overigens heel mooie 'Medita tion' van Pieter Goemans (1925), de man van de 'Amster damse grachten', een vervelen de zeur tussen de warme klari netklank door van een versterk te synthesizer. Met name de grote lage blazers inclusief de fagot klonken geweldig in het 'Kol Nidrei'. Het ritme, op de drie eerste blaastoontjes na, was spannend en echt Japans in Puccini's 'Madame Butterfly', de bewegelijkheid in klankkleur in 'Mercury' was als kwikzilver. In 'Tenoromantic' van Koos Mark voerde de solist Andre Vooys letterlijk de boventoon. De top van de avond was de 'Antilliaanse Suite'; drie oerdan- sen van de benedenwindse ei landen. De slagwerkers speel den perfect, de verschillende ritmes van bolero en bayon zwiepten als vers knappende broodjes over de plank, de bla zers swingden de pan uit. DOCENTENDAG RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN 22 maart 13.30 - 17.00 uur INFORMATIE PROGRAMMA SEIZOEN 1997-1998 deelname gratis informatie: 071 -5163134 aanmelding: 071 -5149941 (fax vóór 18 maart) Rapenburg 28 Leiden twisk gpdproject nog te nieuw. Maar gehoopt wordt dat deze zomer de eerste 'gasten' kunnen optreden. Wibi Soerjadi zal de concerten van jongeren mo gelijk gaan koppelen aan masterclasses. Ervaring daarmee, in het kader van een optreden in de te levisie-show van Paul de Leeuw, is hem goed be vallen. De virtuoos die zelf net 27 is geworden, gelooft dat het goed is om jong talent te begeleiden op de moeilijke weg naar het concertpodium. Soerjadi heeft inmiddels een gouden exem plaar ontvangen van zijn laatste cd met daarop een greep uit zijn debuut in de Newyorkse Carne gie Hall. Er zijn binnen een maand 15.000 exem plaren van verkocht. Wibi Soerjadi heeft zijn eigen concertzaal. De klassieke pianist verhuisde onlangs van Abbekerk naar het Westfriese Twisk, waar hij bij zijn woon huis een ruimte liet inrichten voor kleine concer ten. De zaal biedt ruimte aan zo'n 120 bezoekers en is in overleg met de architect zodanig aangepast dat de akoestiek volgens de pianist optimaal mag worden genoemd. Het is de bedoeling dat Soeija- di daar incidenteel voor publiek gaat optreden, maar daarnaast hoopt hij met dit nieuwe podium jong talent een kans te geven concertervaring op te doen. Over de precieze invulling van het pro gramma is nog weinig bekend, daarvoor is het [aarten concert René Froger In de krant van afgelopen donderdag stond ten onrechte Triëid dat kaarten voor het concert dat René Froger op 26 april .ft in de Leidse Groenoordhallen verkrijgbaar zijn bij de grote jtkantoren. De kaartverkoop vindt plaats bij de VW-Leiden, de Groenoordhallen en via de Nationale Theaterkassa. ogziekte van invloed op stijl Monet? wuKi De beroemde wazige schilderstijl van de Franse im- 'f ssionistische schilder Claude Monet (1840-1926) is mogelijk oorzaakt door een erfelijke oogziekte. Dat stellen drie Ameri- nse onderzoekers en de Britse neuroloog R. Lane in een arti- in het Britse medische tijdschrift The Lancet van deze week. wetenschappers komen tot deze conclusie nadat Lane een ter-achterneef van Monet had onderzocht die aan een ern- evorm van de oogziekte leed. Uit DNA-onderzoek en onder- k naar de stamboom van de familie bleek dat de ziekte zich verschillende familieleden had geopenbaard. Volgens de we- schappers moet Monet al last hebben gehad van een troebele lens toen hij nog geen dertig was. De onderzoekers veron- stellen dat de opvatting van Monet over kleur, vormen en jte beïnvloed was door de oogziekte. Expositie in Bleijenberg Galerie in Leiderdoip recensie roos van put Expositie: Eric Hirdes. Te zien: t/m 6/4, do. t/m zo. 10.30-17.30 uur, Bleijenberg Galerie, Touwbaan 1Leiderdorp. Bij sommige galeries weet je al bijna wat je te zien krijgt, voordat je er geweest bent. De vaste kunstenaars die door een dergelijke galerie verte genwoordigd worden, krijgen ieder jaar weer een solotentoonstelling. Het werk van dergelijke kun stenaars laat zich gemakkelijk herkennen, omdat zij vaak in beeldtaal niet bijzonder vernieuwend bezig zijn. De grondtoon klinkt altijd nadrukkelijk door, of je het werk nu vorig jaar of dit jaar hebt gezien. Kleine veranderingen zijn bij de nieuwe expositie weliswaar aanwijsbaar, maar echte gro te wijzigingen vinden zelden plaats. Soms verrast een dergelijke 'vaste' kunstenaar de toeschouwer, maar meestal niet. Dit kan negatief beschouwd saai en voorspel baar zijn. Vanuit de positieve kant bekeken weet je anderzijds weer wel wat je te wachten staat. Als je dus iets specifieks zoekt, in die bepaalde stijl, weet je waar je moet zijn. Andere galeries verte genwoordigen bijvoobeeld meer conceptueel werkende kunstenaars. Hier weet je welk genre je te wachten staat, het hedendaags crème de la crème is vertegenwoordigd, maar het eindresul taat is toch altijd weer verrassend. Bleijenberg Galerie is zo'n galerie die een aan tal kunstenaars vertegenwoordigt, waarbij de ma kers zich onmiddellijk laten herkennen. Het eind resultaat is gesneden koek. Neem bijvoorbeeld een Eric Hirdes, een Martin van Dijk of een Wil lem van Scheijndel. Goede bekenden van deze galerie én van de vaste bezoeker. Het is het soort kunst dat bij een breed publiek goed aansluit. In vorm, inhoud, compositie en kleurstelling laat het zich goed combineren in een zakelijke omge ving. Bij Bleijenberg weet je wat je krijgt op dit gebied. Als je er van houdt, of toevallig een verza melaar bent van dit soort kunst, dan ben je bij hem aan het goede adres. Nieuw in de Bleijen- bergstal is de Leidse kunstenaar Norman Beierle. In het nieuwe pand van Bleijenberg in Leiderdop leent de bovenruimte, met aparte vertrekken, zich goed voor solotentoonstellingen van mini formaat. Hier is werk van Beierle te zien. In het recente werk van Eric Hirdes (tentoon stelling op begane grond) valt niet onmiddellijk op dat hij zich door landschappelijke verschij ningsvormen heeft laten inspireren, veel eerder dringt het kleurenpalet zich op. Warm geel tegen ultramarijn blauw, zacht oranje dat overvloeit in zwoel okergeel dringen zich aan je op. Overigens, op niet onaangename wijze. De vormen die opdoemen in het werk doen denken aan van die kleine rieteilandjes in een meer. Sprieten, takken en draadachtige lijnen spelen een fragiel spel op het doek. Alsof in de ondergaande zon een rieteiland zich voorbereidt op het invallen van de nacht. De sfeer van dit werk van Hirdes is wederom lyrisch, zoals de toe schouwer van hem gewend is. Toch ben je be nieuwd of hij zich ooit nog eens laat verleiden om een zwaar verwoest, door een tornado aangetast landschap, te schilderen. Ook al is de kleurenkeu- ze geslaagd en is er op compositie en inhoud niets aan te merken, dat poëtische is inmiddels wel een aloud handelsmerk van Hirdes. kerbollenbakker en zijn 6 VrOUW. illustratie van de Levenswerk De kunstenaar is vooral bekend geworden door de duizenden il lustraties die hij maakte voor de kinderboeken van zijn vader, W.G. van de Hulst. Die schreef zo'n honderd boeken, waaron der 'In de Soete Suickerbol'. Van zijn boeken werden alleen al in Nederland 13 tot 14 mil joen exemplaren verkocht. Maar Van de Hulst illustreert al 35 jaar niet meer. Hij stopte er na dertig jaar mee, toen zijn va der overleed. Het illustreren van zijn vaders boeken was eigenlijk altijd al bijzaak voor hem. Het was iets dat hij in zijn vrije tijd deed, een kensie maarten baanders llling: 'Every night I put to sea in lams' door Angelika Oei Dance voorstelling een groot loom heidsgehalte. Het is een prach tige ervaring om te zien dat ook amechtige bewegingen mooi kunnen zijn. De ene danseres laat zich slap in de armen van de ander vallen. Ze liggen op ta fels en op de grond. Ze slapen diep, geven zich over aan dro men die heftige bewegings- schokken door hun lichamen jagen, dromen waaruit ze aan gedaan wakker worden. Wat we zien zijn willoze li chamen, net zo willoos als het water, dat rust zoekt in diepte, maar onrustig blijft golven. Wa ter speelt een grote rol in de voorstelling. Op een filmscherm zien we water stromen en er zijn passages waarin de drie danseressen kriskras over de vloer bewegen, achteruitlopend, vertragend en versnellend met het ritme van af- en aanrollende golven. Angelika Oei heeft meer van dit soort meeslepende scènes in de voorstelling opgenomen, maar daarnaast zijn er passages waarin ze de moed heeft zich tot zeer kleine bewegingen te beperken. De danseressen staan op tafel en gaan tastend met hun hand over hun gezicht en hun lichaam. Meer gebeurt er niet, gedurende lange tijd. De li chamen staan stil, maar af en toe schiet er een schok door heen. Dit komt meermalen in de voorstelling voor: een klein stuipje als een luchtbel die in het water opwelt en dan ineens een heftige schok en het li chaam richt zich op als een fon tein of een hartstochteljk brui sende geiser. igrafe Angelika Oei gaat in len zijn li reld van de moderne dans INCTI0, ekt haar eigen weg. Veel -VIO.BEI a zuiien aan haar stijl fen wennen, maar voor wie ichtig kijkt valt er veel te n. Oei kiest heldere uit- punten en werkt die uit ;Nif r verrassende en interes bewegingen. Zo ook in night I put to sea in my s'. 'Zwaarte' bepaalt de ingen in deze choreogra fe lichamen geven zich an valbewegingen, aan de tekracht en aan de aarde, 'amen naar zich toe trekt te laten slapen. lópschoei sch( zijn krachten van buiten- het lichaam laten bewe- !!|||j| Angelika Oei beperkt zich |H||P >t de zwaartekracht, maar If gegeven uit. Magi- EN PALL 1s °Pening- Een danse- jung ;st de krant, maar telkens y\aten 32 haar hoofd weggetrokken er naad if l0r een onzichtbaar touw. teriaalcoi chaam komt uit de stoel Ideaal vo >pt achter het kronkelend in 48 letr°kken hoofd aan. pachtige bewegingen ma- 'peflichtj meester van de licha- /oorelke ,an de danseressen. Hoe issendew deze passages op het eer- is te vindf zicht ook zijn, de bewe- ten: maa* zijn toch scherp omlijnd, por een grote felheid en ™17"ïii mgontstaan. de 7waat de zwaarte heeft de Willem G. van de Hulst: „Ik maak toch vooral kunst voor mezelf, niet voor anderen." foto hans van den boogaard dan wel lekker je eigen baas, maar je moet jezelf wel discipli ne opleggen, anders komt er niets uit je handen." En dus neemt hij op vakantie zijn mo biele atelier mee: een omge bouwde bestelbus. Een leven hard werken is nog geen garantie voor goed werk, zo ondervindt de kunstenaar. „Routine en ervaring heb je no dig, maar kunnen zich ook heel gemakkelijk tegen je keren. Ze doden de kunst, nemen de spanning uit je werk. Je zoekt gemakkelijke oplossingen, ter wijl kunst nooit gemakkelijk mag worden. Hoe ouder je wordt, hoe moeilijker het is om goede kunstwerken maken." Desondanks piekert Van de Hulst er nog niet over om te stoppen, ook al wordt hij dit jaar tachtig. Hij zit nog vol idee- en en naarmate hij ouder wordt krijgt hij steeds meer haast om de top van zijn kunnen te berei ken. „Sommige mensen staan wel eens gek te kijken dat ik nog steeds werk. 'Dat is toch niet meer nodig', zeggen ze dan. Maar dat is niet waar. Finan cieel hoeft het misschien niet meer, maar wel voor mezelf. Als ik geen kunst meer kan maken, ga ik dood, al haal ik nog adem." Het Openbaar Ministerie in Den Haag gaat Panorama Mesdag BV vervolgen voor het in gevaar brengen van een of meerdere medewerkers tijdens de restau ratie van het beroemde schilde rij. Zowel de directie als de technisch leider van de restau ratie is gedagvaard voor een zit ting bij de politierechter op 16 mei. Vorig jaar heeft ten minste één medewerker langdurig blootgestaan aan dampen van verwarmde lijm, waaronder to lueen en xyleen. Het slachtoffer is nu arbeidsongeschikt en ver telde met de giftige stoffen te hebben moeten werken zonder bescherming of afdoende venti latie. De giftige stoffen zijn vrij gekomen bij het bespuiten van verwarmde lijm op steundoe- ken. Deze steundoeken zijn na bewerking achter het Panorama van schilder Hendrik Mesdag geplakt. Volgens een arts die de Hage naar, C. Pors, onderzocht is vrij wel zeker dat hij door deze na latigheid hersenletsel heeft op gelopen. Pors heeft twee jaar lang tevergeefs genoegdoening gevraagd bij de directie van Pa norama Mesdag, zo blijkt uit briefwisselingen in het proces verbaal. Justitie begint nu een straf zaak vanwege de overtreding van de Wet milieugevaarlijke stoffen. Hierop staat volgens de officier van justitie ten minste Viktor Liberman wordt met in gang van 1 augustus de nieuwe chef-dirigent van het Noord Ne derlands Orkest. De in 1931 in het Russische Leningrad gebo ren musicus, die dit seizoen bij het NNO al actief was als gast- dirigent, wordt de opvolger van de Duitser Hans Drewanz die het orkest aan het eind van het seizoen verlaat. Met Liberman krijgt het NNO een dirigent op de bok die, in tegenstelling tot Drewanz, bin nen het orkest in brede kring op steun kan rekenen. De concer ten die hij dit seizoen leidde, werden over het algemeen gun stig beoordeeld. Liberman wist weer bezieling aan het orkest te geven, zo luidde de algemene opinie binnen en buiten het or kest. Viktor Liberman, die viool studeerde aan het conservatori um van Leningrad, woont sinds 1979 in Nederland, waar hij tot 1985 eerste concertmeester was van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. In 1985 volgde hij Theo Olof op als concertmees ter van het Concertgebouwor kest. Liberman is ook verbon den aan het Conservatorium van Utrecht en vervult tal van gast-dirigentschappen in bin nen en buitenland. De Engelse band Suede geeft maandag 21 april een eenmalig con cert in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de 150 grotere postkantoren en bij de overige bekende voorverkoopadressen. lem Van de Hulst (79) exposeert in Katwijks Museum 1 leiden/den haag Toneelgroep De Appel brengt op 16 april 'De Driestuiversopera' van Bertolt Brecht en Kurt Weil in het Appeltheater in Den Haag. Vrijwel het gehele Appel-ensemble, aangevuld met gasten en een orkest, speelt in deze productie mee. Bij het Uit-bureau van K&O, aan de Oude Vest 45 in Leiden, zijn tot uiterlijk 7 april toegangskaarten verkrijgbaar. Het is bovendien mogelijk om vanaf 18.30 uur een maal tijd te gebruiken in het Appeltheater. foto pan sok mooie manier om wat geld bij te verdienen. „Wanneer mijn vader een verhaal schreef over een zielig hondje, dan tekende ik het allerzieligste hondje dat je ooit gezien hebt. Maar dat komt niet uit jezelf. Echte kunst wel." Toen Van de Hulst als vijf tienjarige begon met illustreren, realiseerde hij zich dit al. „Op die leeftijd al ging mijn hart uit naar schrijven, beeldhouwen en schilderen. En dat is eigenlijk nooit veranderd. In en rond zijn huis in Nieuw- huizen, waar hij woont met zijn vrouw, is dat goed te zien. In de tuin staan enkele van zijn bron zen beeldhouwwerken, veelal replica's van beelden die elders in het land staan. Binnen han gen overal schilderijen aan de muur, of aan touwtjes aan het plafond, en er staat een grote vi trinekast vol beelden. Een apar te kamer is ingericht voor de acht panelen die sommige criti ci zijn levenswerk noemen: het Metro-project. Eigenlijk is het huis één grote expositieruimte, van de woonkamer tot het toi let. Spanning Buitenshuis is het werk van de kunstenaar maar zelden te zien. „Ik heb niet zo'n behoefte aan exposeren," zegt Van de Hulst. „Ik maak toch vooral kunst voor mezelf, niet voor anderen. Bo vendien heb ik altijd het idee gehad dat mijn \verk eerst beter moest worden, voordat ik het wilde laten zien. Zelfs nu nog, na zestig jaar." Hij begrijpt dan ook niet waarom sommige jon ge kunstenaars onmiddelijk wil len exposeren, en voortdurend de publiciteit zoeken. „Dat is het paard achter de wagen spannen. Het werk moet voor zichzelf spreken. Dan komt die aandacht vanzelf.' Concentreer je dus eerst op je werk." Volgens Van de Hulst is kunst maken vooral hard werken. Zelf is hij nog zeven dagen per week in touw, tien uur per dag in zijn atelier. „Als kunstenaar ben je van een berg beklimmen kan iedereen. Daar de sneeuw in de zon. Maar hoger en hoger te klim- naar de top, dat is iets anders. Daar raast de storm de wind en de lucht is zó ijl dat je longen dreigen Om op die hoge top zijn vlag te plaatsen is een enkeling gegeven." Deze wijze woorden klin- de mond van een oude kunstenaar in het boek verhalen' van Willem G. van de Hulst. Ze zijn ook voor het leven van deze 79-jarige schrijver, en schilder, aan wiens werk het Katwijks momenteel een expositie wijdt. nieuwhuizen/katwu k natascha smit Van de Hulst kwam er achter dat de top van je eigen kunnen bereiken niet gemakkelijk is. „Ik zoek nog steeds, ook al is het een zwaar woord, naar het vol maakte. Pas als Ik dat bereikt heb, stop ik." In hoeverre zijn werken nu al volmaakt zijn, kunnen bezoe kers van het Katwijks Museum tot en met 12 april zelf beoorde len op de expositie 'In licht en ruimte' die wordt gehouden ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag. Maar ook televisie kijkend Nederland kan binnen kort kennis maken met het werk van Van de Hulst. Op maandag 19 mei zendt de NCRV een drie kwartier durende documentaire over hem uit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13