Therapeuten onder vuur Vroegindeweij: 'Ter Aar was boeiend' Redders die sinterklaas binnenhalen (erk probeert weer geld os te peuteren bij Rijk Regio Leiden/Rijn Veenstreek Gemeente Smilde hoopt eigengereide tante' in de hand te houden Jorpskerk geen monument Uphen mag doorwerken San het Thorbeckeplein Ter Aar hoeft wachtgeld tijdelijk niet te betalen Borst laakt inning bijdrage Kruiswerk nu de grootste van Nederland ËJJ lATERDAG 15 MAART 1997 chef hans jacobs,071-5356414, plv.-chef rudolf kleun,071-5356436 SMILDE GPD i(We zouden er zelf niet op zijn gekomen, maar het oordeel van de commissaris van de koningin moeten we eerbiedi- Loco-burgemeester en CDA-wethouder Coos de Jon- van Smilde wacht met zijn llega's de toekomst gespan nen af. Zij worden opgezadeld met een omstreden en ontsla- burgemeester Willemien Vroegindeweij, die ontslag heeft genomen in Ter Aar. haar ontslag zou Vroegindeweij op wachtgeld worden gesteld. Minister Dijk- besliste anders. Totdat de herindeling in Drente een feit is, heeft hij haar in Smilde 'ge dropt'. De huidige burgemees- Ier, Meia Lantinga, is met in gang van 1 april is benoemd in heyt Groningse Menterwolde. Dat de aankomende eerste irger van Smilde een 'eigen- ide en pinnige tante' is, blijkt uit recente berichten van di verse kranten. Al deze berich ten maken de wethouders van Smilde nog niet echt ze nuwachtig. ,,Haar achtergrond zegt ons niet zoveel. In con flictsituaties zijn er altijd twee partijen. Wie zegt ons dat zij alle schuld heeft van de voor bije onverkwikkelijke situa ties", zegt loco-burgemeester en CDA-wethouder Coos de Jonge. „Bovendien, we hebben het niet voor het kiezen. Hoewel ik voor mezelf een andere keuze zou hebben gemaakt, gaat het er niet om wat we liever heb ben. Zij is aan ons voorgedra gen. We moeten er het beste van maken. Daar hebben we wel vertrouwen in Wethouder Hans Klaren (PvdA) zegt er eveneens geen boodschap aan te hebben wat er met haar in het verleden is gebeurd. ,,We moeten het de komende negen maanden met haar doen en dat zal wel luk ken, hoop ik." 'ooki - r vrijt naai 'aaiyj oorschoten dimitri walbeek et pli - drie; i^gen om van de Dorpskerk 'I an het Kerkplein in Voorscho- parke ;n een rijksmonument te ma- zijn mislukt. De gemeente ad die status voor het gebouw recati! n)iet kerkhof aangevraagd om [e8en' o subsidie voor restauratie te 7°ld°t unnen incasseren. Zonder de metten gnoeming wil de gemeente lemen een subsidie geven. 0I8! Een provinciale werkgroep meei ieeft de aanvraag nu afgewe- te va en. Dat betekent dat de ge- elruin neente gaat proberen de kerk tvond pde gemeentelijke monumen- nlijst te zetten. De plaatselijke vaars^istandscommissie heeft daar- al positief geadviseerd, ait v« Op di middi e bil ment ïetve le hou t elkai wen aan den rijn Voor de kerk op die lijst wordt gezet moet eerst de raadscom missie algemene zaken worden gehoord. De kerk en de begraaf plaats maken wel al deel uit van het 'beschermd dorpsgezicht.' De kerkvoogdij van de her vormde gemeente van Voor schoten en Veur, het bestuur van de Dorpskerk, heeft de laatste twee jaar meermalen bij de gemeente om subsidie ge vraagd. De 125 jaar oude kerk is volgens dat bestuur dringend toe aan restauratie. De Lauren- tiuskerk aan de Leidseweg is wel een rijksmonument. Het rijk be taalde daarom mee aan de ver bouwing. ter aar wim koevoet vervolg van voorpagina ,,Het boek Ter Aar is gesloten", zegt de nieuwe burgemeester van Smilde. ,,Ik wil naar de toe komst kijken. Natuurlijk zal ik het verleden altijd met mij mee dragen, maar niet alleen maar als een last. In de wat verdere toekomst, als ik nog wat meer afstand van alle gebeurtenissen heb kunnen nemen, zal blijken dat het proces dat ik heb door gemaakt in bepaalde opzichten ook boeiend en leerzaam is ge weest." Op de vraag of deze op stelling getuigt van haar menta le veerkracht, zegt ze: „Zulke dingen zeg je niet van jezelf. Vroegindeweij zegt dat ze zich kan voorstellen dat mensen vreemd opkijken als zij haar Ter Aarse avontuur 'boeiend' noemt. Toch volgt ze de discus sie in de media nauwlettend. Haar interesse gaat niet zozeer uit naar wat er allemaal over haar wordt gezegd en geschre ven maar naar algemene vragen als: „Op welk moment kan een burgemeester zeggen, ik zie het hier niet meer zo zitten, kan ik opstappen. En andersom: hoe gemakkelijk of moeilijk moet het een gemeenteraad worden gemaakt die van zijn burge meesterafwil?" Vroegindeweij sluit niet uit dat zij hierover zélf zal publice ren. Dat zullen geen artikelen worden met Ter Aar als onder- Willemien Vroegindeweij. werp, al zal de inspiratie daar wel vandaan komen. Want ze noemt ook als mogelijk onder werp voor een artikel 'de ver wachtingspatronen waaraan een burgemeester moet vol doen in een gemeente die heel lang dezelfde burgemeester heeft gehad'. Haar voorganger, P. Verhoef, was 17 jaar eerste FOTO HENK BOUWMAN burger van Ter Aar. Is Vroegindeweij over twee weken, als ze wordt geacht in Smilde te beginnen, voldoende hersteld van de emoties en de spanning van de laatste tijd? „Ik heb al wat informatie over Smil de gekregen. Het inwonertal is 9700, er is recreatie, een brui send bedrijfsleven en er zijn den haag annet van aarsen Zo snel als burgemeester Vroegindeweij wist wat haar nieuwe baan zal worden, zo snel weten de inwoners van Ter Aar nog niet wie straks hun waarnemend burgemees ter zal zijn. Commissaris van de koningin Leemhuis is mo menteel naarstig op zoek naar kandidaten, maar een beslis sing heeft ze nog niet geno men. Toch is het de bedoeling dat er in Ter Aar geen vacuüm ontstaat, dat de vacante post in het dorpje op 1 april is ver vuld. „De commissaris van de ko ningin wil vóór 1 april iemand benoemen als waarnemend burgemeester zodat deze per soon op 1 april, de dag dat mevrouw Vroegindeweij ver trekt, aan de slag kan", zegt woordvoerder J. Distelbrink van de provincie. Op de vraag of Leemhuis de burgemeester van Ter Aar heeft geholpen bij de nieuwe baan, zegt hij: „Zij heeft al eer der gezegd dat ze mevrouw Vroegindeweij zou helpen bij het vinden van een nieuwe be stuurlijke functie. En tussen de commissarissen van de konin gin onderling is geregeld con tact over dit soort zaken." Ter Aar heeft een tijdelijk voordeel van de snelle aanstel ling van Vroegindeweij. Zo lang de teruggetreden burge meester aan het werk is in Drente draait de gemeente niet op voor het haar toege zegde wachtgeld. Ter Aar moet pas weer betalen wanneer Vroegindeweij met haar klus klaar is. veel kansen op het gebied van toerisme. Het gevoel dat ik daarbij krijg is dat ik weer zo snel mogelijk wil beginnen." Vroegindeweij zal in Smilde in elk geval op zoek moeten naar 'tijdelijke woonruimte'. Smilde moet fuseren met Beilen en Westerbork. Die drie ge meenten krijgen één burge meester. Vroegindeweij laat zich niet uit over haar kansen en wensen. „Zo ver wil ik nu nog niet in de toekomst kijken." Parkeergarage Winkelhof onder het mes De parkeergarage onder de Winkelhof in Leiderdorp wordt momenteel drastisch onder handen genomen. De garage krijgt andere routes en wordt opnieuw bestraat. Volgens de directeur P. Amtz van Wereld- have, dat eigenaar is van Win kelhof, moeten de bezoekers van het centrum straks veiliger in de parkeergarage kunnen rondrijden op zoek naar een plekje. „De routing was niet lo gisch en daardoor ging er nog al eens wat mis. De lussen waren te kort en sommige doorsteek jes niet logisch." De werkzaam heden duren zeker tot juli om dat telkens slechts een deel van de garage wordt aangepakt. Bruggemanbrug in Leiderdorp De brug die de nieuwe Leider- dorpse wijk Leyhof verbindt met de Buitenhoflaan, heet sinds gisteren officieel 'Brugge manbrug'. De oeververbinding is vernoemd naar wijlen A. Bruggeman, burgemeester van Leiderdorp van 16 mei 1985 tot 12 maart 1993. Zijn weduwe onthulde de naam. Ontvoerders zochten nooit contact met sekte liteini dbbert minkhorst phen mag de werkzaamheden j het Thorbeckeplein voort- itten. Verenigde Bedrijven Krol ag gistermiddag tijdens een pLAS p ort geding af van de eis om de- 1 ®iper direct te staken. maart werd een deel an het plein opgebroken. De raterleiding moest vervangen omgelegd worden, evenals elektriciteits- en telefoonka- s en de riolering. Krol ver eerde echter in de veronder- ili lelling dat de gemeente was egonnen met de voorbereidin- voor de komst van een ho- nties fca-pavüjoen op het plein, toi Krol heeft belang bij de bouw ffi an het horeca-paviljoen, om- ertenlü Jt de 8,30 ji annemer/projectontwikkelaar ienten |et niet eens is met de voorge- omen locatie op het plein. Het iviljoen wordt in de plannen an de gemeente niet midden ,__htigin P het plein geplaatst, maar in imatisdii en hoek, precies tegenover een ild.onw linkel- en appartementencom- P0J lex van Krol. Advocaat Mulders eloogde dat een horecapavil- ipcassp ien daar de verhuurbaarheid jk lezen,i m het complex ernstig zou ijnfo/ee» mtasten. De elektronicazaak eUeidic'3U geheel uit het zicht verdwij- ar voorn en bewoners zouden vanaf oorOey un balkon niet langer meer het ein, maar het paviljoen zien. i ovendien zou er geluids- en lorbenw erij Dan* ^overlast ontstaan. Toen de vertegenwoordiger an Alphen zijn kant van de lad@hdci ak walde uitleggen, raakte het oces even in een impasse, chtbankpresident F. Robbers eigerde namelijk de produc- Z 's van M. Eikenboom te ac hteren, omdat de tegenpartij OOenvif100^ niet in haar bezit had. onessèn 'schijnt niet te weten hoe een behoorlijk proces verloopt", zei Robbers, duidelijk geërgerd. Ei kenboom besloot daarop zijn verhaal zonder bewijsstukken te houden. Met de hulp van een ambte naar op de publieke tribune kon de gemeente rechter Robbers en de tegenpartij overtuigen. De kabels en leidingen moesten ge woon worden vervangen en omgelegd, omdat onder meer toekomstige bomen op het plein voor gevaar zouden gaan zorgen. Bovendien waren daar ^de vereiste vergunningen voor afgegeven. Er werd verzekerd dat er geen voorbereidingen voor de komst van het paviljoen werden getroffen. De therapeuten die de familie van Esther Veldhoen hiel pen bij de ontvoering van hun dochter, hebben nooit contact gezocht met Esther of met de leider van de 'sek te' waaruit zij moest worden bevrijd. De sekte-experts van de stichting Sirenen baseerden hun oordeel over de groep volledig op de verhalen van de familie en een ge sprek met een concurrerende, blanke Ifa-priester. Op hun advies ging de familie over tot de ontvoering waar voor gisteren familieleden en hulpverleners opnieuw voor de rechter verschenen. den haag/zoeterwoude ke mening dat er wel degelijk ruud sep iets fout zat. Dat zij nooit con tact met Batta hadden gehad, deed niets af aan hun stellig heid. Eén van de hulpverleners, een 43-jarige maatschappelijk werk ster uit Haarlem, gaf wel aan dat zij achteraf gezien uitgebrei der onderzoek had moeten doen naar de groep rond Batta. Voor de poging Esther te 'bevrij den' zou dat overigens weinig verschil hebben gemaakt. Dat zij in een sekte zat, stond nog altijd als een paal boven water en, zo verklaarde de hulpver leenster, 'ieder sektelid is voor mij slachtoffer'. Voor de Haarlemse was de zaak Esther Veldhoen de eerste keer dat zij het vooronderzoek De derde zittingsdag van de Zoeterwoudse ontvoeringszaak stond gisteren vooral in het te ken van de hulpverleners. Na dat donderdag al de voorzitter van Sirenen was gehoord, was het gisteren de beurt aan twee andere Sirenen-leden en de Amerikaanse deprogrammeur die speciaal voor de ontvoering van Esther was overgevlogen. Op donderdag was de recht bank van verschillende kanten verteld dat de groep rond de Rotterdamse Ifa-priester Batta absoluut geen gevaarlijke sekte is. De experts die vandaag aan het woord kwamen, bleven des ondanks bij hun oorspronkelij- naar de vermeende sekte uit voerde. „Dat is wat onwennig geweest", gaf zij gisteren schoorvoetend toe. Haar onder zoek bestond uit gesprekken met de familie en mét een con currerende Ifa-priester. Deze priester had zijn kennis van de Ifa-religie vooral uit boeken, Batta kreeg zo'n vijftien jaar ge leden van een orakel de bood schap dat hij priester was. De boeken-priester had geen goed woord over voor het natuurta lent, de hulpverleners namen zijn oordeel kritiekloos over. Een tweede hulpverlener, een 39-jarige bedrijfsmaatschappe lijk werkster uit Utrecht, liep in de zaak Esther Veldhoen min of meer stage. Zij was niet betrok ken bij de besluiten die werden genomen, maar dacht wel mee. „We wisten niet of het bij Batta om een sekte of een splinter groep ging", vertelde ze de rechtbank. „Alles bij elkaar deed mij geloven dat we hier met een splintergroep van het Ifa-geloof te maken hadden." Toen recht bankpresident L. Verheij vroeg naar het verschil tussen een splintergroep en een sekte, viel de vrouw stil. Ook de 40-jarige Amerikaanse deprogrammeur bleef er giste ren bij dat'1 Esther wel degelijk in een sekte zit. „Batta gebruikt middelen uit de traditie van het Ifa-geloof. Maar om te zien of iets een sekte is of niet, moet je verder kijken dan de attributen die gebruikt worden en de kle ding. Doe je dat niet, dan zou je ook Jim Jones (de sekteleider die zijn volgelingen massaal zelfmoord liet plegen) gewoon een christen noemen, omdat hij gebruiken uit de christelijke tra ditie heeft overgenomen", aldus de Amerikaan. De verklaringen van de hulp verleners namen gisteren zo veel tijd in beslag, dat er geen tijd overbleef voor het requisi toir van de officier van justitie. De zestien verdachten - hulp verleners en familie - zullen tot maandagochtend moeten wachten voordat zij weten wel ke straffen justitie tegen hen eist. Daarna komt de verdedi ging uitgebreid aan het woord. De rechtbankpresident hoopt op maandag de zaak volledig te kunnen afronden, maar hield er gisteren al rekening mee dat een klein deel van de behande ling moet worden doorgescho ven naar de dinsdag. regio leiden De manier waarop het Kruis werk Rijn en Duin zijn leden contributie in rekening heeft gebracht, is niet acceptabel. Door de voorgedrukte accept girokaart is de indruk gewekt dat het lidmaatschap 72,50 gulden kost, terwijl de wette- üjkse toegangsbijdrage slechts 55 gulden bedraagt. Het sturen van twee accept-girokaarten zou bij de cliënten tot meer duidelijkheid hebben geleid. Dat is het antwoord op Ka mervragen van de CDA'ers Mulder-Van Dam en Lansink. Zij verbaasden zich erover dat het Kruiswerk de 17,50 gulden voor extra service als kgrting op cursussen of pedicure, al op de accept-giro had inge vuld. De begeleidende brief maakte duidelijk dat cliënten zelf een giro konden uitschrij ven wanneer zij slechts 55 gul den wensen bij te dragen. Mulder en Lansink noemden deze handelswijze misleidend. Minister Borst (volksgezondheid) wil nu aan de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg vragen of er een uniforme algemene gedrags lijn bestaat. Zo niet, dan zal zij de vereniging verzoeken deze op te stellen voor 1998. Partijen nog niet eens over Archeon alphen aan den run De toekomst van themapark Archeon in Alphen blijft nog even on duidelijk. De betrokken partijen hebben de beslissing over wat met het failliete park moet gebeuren, voor zich uitgeschoven. Geen van de partijen wil ingaan op de aard van de vertraging. Een woord voerder van makelaardij Nieboer/Gemako, die de openbare ver koop van Archeon coördineert, laat weten dat er geen nieuwe ont wikkelingen zijn. Volgens de zegsman zitten de betrokkenen 'nog niet op een lijn'. Zij hebben gisteren een brief ontvangen waarin wordt uitgelegd waarom de grootste schuldeiser, ABN Amro, de knoop nog niet doorhakt. De-laatste dagen is met de belangrijkste partijen (curator, bank, eventuele gegadigden) 'druk overlegd' over een mogelijke herstart. Wegens verhuizing naar huurpand gO UUflT€RB€DD€NC€NTRUM Leiderdorpse brigade bestaat vandaag vijfentwintig jaar leiderdorp kees van kuilenburg Grijp uw kans: gedurende de héle maand maart 500 gulden korting op èlk waterbed! Natuurlijk met onze unieke 60 nachten-bed-op-proef en niet-goed-geld-terug c Den Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschansplein 6 (070) 365 94 84 (071532 34 28 (wetering marieta kroft tsluited aid 75-l7.« ur, klasse tot 21.1 let bestuur van de parochie Onze Lieve Vrouwe jeboorte in Rijpwetering dient opnieuw een sub- dieverzoek bij het Rijk in voor de restauratie van e kerk. Voorzitter G. Castelijn ziet enkele licht- untjes. „De rijksdienst voor de monumenten- org stelt dit jaar meer geld beschikbaar dan vorig lat. namelijk 50 miljoen gulden. Bovendien gaan 'e het verzoek nog beter onderbouwen." Voor 1 juli moet de aanvraag voor subsidie bij 'onumentenzorg binnen zijn. Bij honorering >o oom/511 ^et verzoek, moeten de werkzaamheden voor oktober zijn begonnen. Vorig jaar greep het parochiebestuur naast de üra subsidiegelden die staatssecretaris Nuis be- ruimet :hikbaar stelde. Er was 25 miljoen gulden, terwijl aanvragen waren voor ongeveer 350 miljoen. De kerk aan de Pastoor van der Plaatstraat ver- Eort in een slechte toestand. Uit het verslag van enkele weken geleden gehouden overleg tus- I De reddingsbrigade in Leider- Idorp, die vandaag vijfentwintig jaar bestaat, kent een scala aan I activiteiten. Als erin de zomer maanden in het buitenwater langebaanzwemwedstrijden I worden gehouden, waakt zij over de veiligheid van de zwem mers. En ze assisteert ook bij de intocht van Sint Nicolaas. Dat eerste lijkt logisch, het tweede niet. „In Leiderdorp komt de sint per boot aan. Het is traditie dat er dan een groep kinderen aan boord is. Dan zijn I leden van onze brigade paraat om bij ongelukken in te kunnen grijpen", zegt Jacqueline Devi- lee. Zij is instructeur bij de brigade en sinds de oprichting lid van de vereniging. In 1972 stonden de Leider dorpers Gijzenij, Goutsier en Lans aan de basis van de briga de. „Lans was beheerder van zwembad De Does en had in Leiden kennisgemaakt met de activiteiten van de reddings brigade. Het leek hem wat om iets dergelijks ook in Leiderdorp sen de gemeente Alkemade, het kerkbestuur, een 0p te zetten", vertelt de instruc- architectenbureau en de rijksdienst voor de mo- teur. numentenzorg blijkt, dat er sprake is van een Volgens Devilee was er vanaf 'voortgaandeachteruitgang.' het begin veel belangstelling. „Diverse spanningen ten gevolge van een ge- nDe kinderen worden, nadat ze brek aan fundering veroorzaken sterke scheur- het A-diploma hebben behaald, vorming. Door de bewegingen tussen de toren en m van onze vereniging. Bij de het schip raakt de aansluiting tussen de twee ge- brigade verbeteren onze trai- bouwdelen ontwricht waardoor lekkages niet on- ners hun slag, waardoor ze be- denkbeeldig zijn", zo staat in het verslag vermeld, ter en krachtiger lerèn zwem- Enkele jaren geleden ontsnapte een koorzangeres men. Tevens leren ze reddend op het nippertje aan de dood toen een zware zwemmen, eerste hulp aan steen naar beneden viel. drenkelingen te geven en alles De restauratie van de beeldbepalende Geboor- wat er bij komt kijken om hulp tekerk is geraamd op 3,7 miljoen gulden. In het te kunnen verlenen." kader van de BRRM-regeling (Besluit Rijkssubsi- Hoewel Leiderdorp niet over diëring Restauratie Monumenten) komt het een strand beschikt, komen de godshuis voorlopig niet voor subsidie in aanmer- leden toch aan het specifieke king. Gemeente Alkemade heeft het beschikbare bewakingswerk toe. Jacqueline budget tot 2004 al toegezegd aan molenrestaura- Devilee: „Onze brigade werkt ties. samen met die in Noordwijk. In Spelenderwijs leren de kinderen onder leiding van de clubtrainers de onderdelen van het reddend zwemmen. FOTO HENK BOUWMAN de zomermaanden zijn onze le den actief aan de kust. Zoals jaarlijks ook Leiderdorpers twee weken actief zijn op Texel. De plaatselijke brigade heeft niet zo veel leden, maar wel veel strand. Andere brigades verle nen daarom assistentie." Bij de vereniging kunnen in totaal 13 brevetten of diploma's worden behaald, inclusief het overlevingsdiploma. „Dan moet je bijvoorbeeld kunnen zwem men met extra zware kleding en laarzen aan. Of flessen gevuld met beton opduiken en blind onder water zwemmen. Dat zijn heel zware eisen, maar na zo'n opleiding kun je wel iets", aldus Devilee. Waar de opleiding toe kan lei den, bewees de brigade in 1994 en vorig jaar. Bij de Nederland- aantal huwelijken dat in die tijd se kampioenschappen eerste binnen de brigade tot stand is hulp aan drenkelingen werd gekomen." Leiderdorp in de categorie be ademing eerste. „Dat kun je wel een hoogtepunt noemen in ons bestaan", merkt Jacqueline De vilee op. „Dat geldt trouwens ook voor het feit dat de brigade die 25 jaar honderden kinde- Ter gelegenheid van het ju bileum is er vandaag van 18-20 uur een receptie in het clubge bouw van de tennispark Van Leeuwen aan de Hoogmadese- ren heeft opgeleid en voor het weg 41 B in Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11